Pētījums par profesiju segregācijas cēloņiem un stereotipiem 2

  • Organizācija:Sabiedrības Integrācijas fonds, Latvijas Organizāciju psihologu biedrība, EQUAL Latvija
  • Gads:2006
  • Valoda:latviešu

Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kā cilvēki izskaidro sieviešu vēlēšanos vai nevēlēšanos strādāt informācijas tehnoloģiju (IT) jomā, mašīnbūvē un elektrotehnikas un elektronikas rūpniecībā, kā arī cilvēku priekšstatus par tipiskajām vīriešu un sieviešu profesijām.

Iesaki citiem:

Respondenti atbildēja uz vairākām jautājumu grupām - sievietēm un vīriešiem vispiemērotākās profesijas; sievietēm un vīriešiem vismazāk piemērotākās profesijas; raksturojums, vai sievietes vēlas vai nevēlas strādāt katrā no minētajām sfērām; raksturojums, kāpēc sievietes vēlas vai nevēlas strādāt katrā no minētajām sfērām; „sieviešu” un „vīriešu” darbi, kas vislabāk padodas konkrētam dzimumam; datorprogrammas, ar kurām respondents māk strādāt.

Pētījumā piedalās 500 Latvijas iedzīvotāji, strādājošie vecumā no 18 – 62 gadiem un 500 Latvijas mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecībā, Latvijas elektrotehnikas un elektronikas rūpniecībā un Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarēs strādājošie. Datu ievākšanas laiks – 2006. gada janvāris - februāris.

Pētījuma autori secina, ka sabiedrībā kopumā valda ļoti liela vienprātība par dalījumu vīrišķajās un sievišķajās nodarbēs. Sabiedrība ir gatava domāt elastīgāk, daudzveidīgāk un detalizētāk par vīriešiem piemērotām nodarbēm, kamēr sievietēm piemērotākās profesijas tiek saprastas mazāk elastīgā, viendabīgākā un vienkāršākā formā. Pētījuma dati liecina, ka vīrieši profesionālajā izvēlē var būt elastīgāki, kamēr sievietes, iespējams, izjūt lielāku sabiedrības spiedienu strādāt „īstajā” profesijā.

Pētījuma par profesiju segregācijas cēloņiem un stereotipiem (kvalitatīvāpdf) (314.64 KB) un (kvantitatīvāpdf) (314.64 KB) daļa.

Skatīt arī prezentācijas par šo pētījumu (1. prezentācijapdf) (275.21 KB) (2. prezentācijapdf) (453.08 KB)

Iesaki citiem:

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


headline@inbox.lv 29.12.2008 15:56
Uz Rēzeknes šosejas šovasar notika lieli ceļu būves darbi. Redzēju, kā liek asfaltu. Brigādē - nevienas sievietes! Sievietes neklāj asfaltu tāpēc, ka diskriminācija! Nesaprotu, kur skatās sieviešu tiesību aizsardzības organizācijas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fīrers 15.11.2006 16:20
Visu šito naudu, ko te izgāž par dzimumu līdztiesības pētījumiem, labāk būtu pielikuši pie māmiņu, skolotāju vai medmāsu algām. Būtu vismaz kāds reāls labums un līdztiesība - sievietes saņemtu lielākas algas.

Citi autora darbi