Atslēgvārdi:

Pateicības diena 13

Labrīt, lasītāji!

Šodien manā dzimtenē Amerikā ir Pateicības diena. Tas ir pasākums, kurš laika gaitā ir apaudzis ar visādiem mītiem, bet centrālā doma ir šāda: 17. gadsimtā Amerikas krastos ieradās grupiņa Lielbritānijas iedzīvotāju, kuri nebūt nebija gatavi dzīvei jaunā un visnotaļ neapgūtā zemē. Laimīgā kārtā turpat dzīvoja arī aborigēni, tātad -- Amerikas indiāņi. Vēl laimīgākā kārtā, viens no viņiem kādreiz bija pavadījis kādu laika sprīdi Anglijā un tāpēc prata angļu valodu! Indiāņi parādīja imigrantiem, ko var gatavot no kā, visi kopā draudzīgi apsēdās pie galda, un tā veidojās tautu draudzība. (Imigranti kļuva pietiekami spēcīgi, lai nākamajos gadsimtos apslaktētu gandrīz visus indiāņus, bet tas jau ir cits stāsts.)

Iesaki citiem:

Mūsdienās Pateicības diena vidējam amerikānim ir tāda ēšanas, dzeršanas un televīzijas skatīšanās orģija ("tradicionālākais" variants -- sievietes rosās pa virtuvi, vīrieši dzer alu un skatās amerikāņu futbolu). Procesā ir tradicionāli ēdieni, pirmkārt, protams, tītars, jo tādu galdā cēluši esot arī agrīnie indiāņi, bet arī dzērveņu mērce, saldie kartupeļi, ķirbja rausis. Pieceļoties atradu e-pastu no māsas Čikāgā, kura ir profesionāls pavārs un ziņoja, ka viņa šogad ceps divus tītarus -- vienu lielu, vienu maziņu. Tas ir tāpēc, ka pie viņas šopēcpusdien ieradīsies liels bars radinieku, kuri aprīs visu pēc kārtas. Mazais tītars būs domāts nākamajām dienām, kad no tā varēs gatavot sviestmaizes un citus našķus. Māsai mājās patlaban ir trīs mēnešus veca meitiņa, tāda ēst gatavošana noteikti ir liels varoņdarbs.

Amerikāņi nebūtu amerikāņi, ja nebūtu arī nākamā diena pēc Pateicības dienas. Tā visiem ir brīvdiena, jo Pateicības diena vienmēr (kopš ASV prezidenta Ābrahama Linkolna dekrēta 1863. gadā) ir ceturtdienā, un loģiski, ka brīva ir arī nākamā diena. Tā ir tā diena, kurā ASV mazumtirgotāji katru gadu gūst vislielāko peļņu, jo tā skaitās pirmā "iepirkšanās diena pirms Ziemassvētkiem." Lieki teikt, šogad mazumtirgotāji nervozē, nākamajās dienās daudz tiks rakstīts par to, vai pircēju masas šogad bijušas lielākas, mazākas, adekvātas, neadekvātas. Finanšu krīze ir finanšu krīze.

Taču vērts atcerēties arī Pateicības dienas centrālo domu, proti -- 1863. gadā ASV plosījās asiņains pilsoņu karš starp valsts ziemeļiem un dienvidiem. Prezidents Linkolns šajā traģiskajā laikmetā saskatīja gaismas staru. "Šis gads, kurš tuvojas beigām, bijis pārpilns ar auglīgas zemes un veselīgas debess svētībām," -- tā rakstīja prezidents proklamācijā, ar kuru dibināta Pateicības diena. "Šīs svētības mēs tik pastāvīgi baudām, ka mēdzam aizmirst, no kurienes tās ir nākušas. Tām pievienotas citas, kuras ir tik ārpuskārtas, ka tās nevar neietiekmēt un nemīkstināt pat to sirdi, kura parasti neņem vērā Dieva tā kunga vienmēr modro aci. Mēs piedzīvojam nepieredzēti plašu un bargu pilsoņu karu, [taču] bagātības un spēka nepieciešamā pārcelšana no miermīlīgās industrijas uz valsts aizsardzību nav apturējusi nedz arklu, nedz ratus, nedz kuģi. Cirvis ir paplašinājis mūsu apmetņu robežas, savukārt raktuves, no kurām gūstam dzelzi, ogles un dārgmetālus, dod vēl vairāk, nekā pirms tam. Iedzīvotāju skaits stabili pieaudzis, neskatoties uz zudumiem, kādi radušies militārajās nometnēs, aplenkumos un uz kaujas lauka. Valsts bauda apziņu par papildinātu spēku un enerģiju, tai ir tiesības sagaidīt nākamos gadus un ievērojamu brīvības paplašināšanu. Šīs varenās lietas nav izdomājis cilvēka prāts, tās nenodrošina cilvēka roka. Tās ir Dieva visuvaldītāja dāvanas, jo Viņš dusmojas par mūsu grēkiem, taču ir atcerējies arī par žēlastību." Tā rakstīja Amerikas prezidents, viņš piebilda, ka turpmāk katru gadu būtu pareizi šīs Dieva dāvanas pieminēt un par tām arī pateikties. Ciniķis, protams, teiks, ka no tītara un futbola liela pateicība Dievam nerodas, bet tomēr. Doma ir laba.

Arī Latvijā, ar visām tās negācijām un problēmām, der atcerēties, ka mums ir arī lietas, par kurām pateikt paldies. Par to, ka mums ir brīva valsts, kurā latvietis var domāt, runāt, rakstīt, strīdēties, kašķēties, mīlēties un apspriesties latviešu valodā. Par to, ka mums ir skaistā Gaujas senleja un skaistā Vecrīga. Par to, ka vismaz viens vai divi no mūsu politikāņiem tomēr ir godīgi un godprātīgi. Varbūt pat daži vairāk. Par ģimeni. Par draugiem. Ja kas, tad vispār par to, ka šorīt pamodāmies, ievilkām elpu, un vēl vienu dienu esam dzīvi šajā fantastiskajā avantūrā, kas saucas dzīve mūsu pasaulē. Patiesi skumjš ir tas cilvēks, kurš nevar iedomāties neko, par ko būt pateicīgam. Ceru, ka lasītāju starpā neviena tāda nav. Un aicinu pāris minūtes ne tikai šodien un ne tikai tāpēc, ka tālajā Amerikā šodien ir svētku diena, veltīt šādam jautājumam: "Par ko es šodien varu būt pateicīgs (pateicīga)?" Gribu derēt, ka gandrīz visiem uz šo jautājumu radīsies atbilde, un ļoti iespējams, ka sirsniņa un dvēsele uz brīdi būs gaišāka.

Priecīgu visiem Pateicības dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
crew zer

ve mxf converter free download to convert HD camcorder files. avchd converter convert avchd video files to avi, mp4, wmv, mov mts to avi mp4 mov mkv iMovie, FCP/FCE with mts converter, so to convert mts files for your PC and mobiles. mod converter

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sabine to Gunna 28.11.2008 19:34
Nu ir latvieshiem Pateicibas diena! Agrak senie latvieshi svineja Martindienu! Kad tika shmoreta tradicionalaa zoss ar skabiem kapostiem! Kad visi lauku darbi bija apdariti, razha kletis un pagrabos, tad senlatvieshi pateicas Dievam par dasnumu! Amerikani eed titaru Pateicibas dienaa , latvieshi Martindienas zosi!
Par parejam nacijam ,tiem noteikti ir kas lidzigs! Vacieshiem ir Oktoberfest!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vēl viens viedoklis 28.11.2008 17:13
The True Meaning of Thanksgiving http://flickr.com/photos/druclimb/2952461140/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunna 28.11.2008 15:46
Paldies Streipa kungam un arī atsevišķiem komentētājiem par īso ieskatu Pateicības dienas vēsturē. Tiešām bija interesanti koncentrēti uzzināt vairāk par šo amerikāņiem nozīmīgo dienu. Domāju, ka šāda tipa svētku dienu, kad cilvēki novērtē ğimeni un citas Dieva dotās dāvanas, nebūtu slikti ieviest, adaptēt arī citās valstīs. Noteikti būtu daudz jaukāk, nekā šobrīd jau daudzās pasaules valstīs izplatītais Holloween...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tk 28.11.2008 10:52
Visam pa vidu esmu reizeem pateiciigs Streipam par aspraatiigajiem blogiem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pilna laime 27.11.2008 23:46
kārlim ne tikai tītaru ar majonēzi un salātu lapu (vai cik amerikāniski... arī es kādus gadus studiju laikā tā ēdu)bet arī aliņu derētu, un tad kabeļu TV dabūt ESPN ar kādu futbola maču, tad jau viss pilnai laimei.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Happy Thanksgiving ! 27.11.2008 16:40
or Turkey day! Nu negarsho man tas turkeys and pumpkin pies! brrr!Kad eju ciemos pie draugiem tad jaa, nobaudu mazu titara gabalinu, parasti balto galu. Bet cept savaa majaa 3 vai 4st. sho milzigo putnu, nu nee!
Starp citu titara cepshana ir tiri virieshu darbinsh, vismaz manu draugu, pazinu gimenees, to dara viriesi! Sievietes pagatavo parejas piedevu edienus!
Black friday, kad visi iepirkshanas centri atverti no 4iem ritaa, jeb taa saucamaa lielaa atlaizhu diena. Lai ietaupitu paris $, jo tas tads bullshits vien ir, iedarboshanas uz pirceju psihologiju!
NYC patik ikgadejaa Macys parade!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 27.11.2008 14:57
Kalvi, tāpēc jau teicu, ka Pateicības diena ir apvīta ar mītiem, bet tas, ka Pilgrimi sastapa indiāni, kurš prata angļu valodu, tas gan ir pierādīts fakts. Viņš bija pavadījis laiku Eiropā kā vergs un tad atbrīvots vergs. Gati, ceru, ka izdosies atrast labu tītaru. Man Stokmanā lielu tītaru sazāģēja uz pusēm, un tagad man ir pustītars, kurš pēc kādas pusstundas ies plītī un cepsies trīs, četras stundas. Man mājās ir tikai trīs cilvēku, ar veselu tītaru mēs netiktu galā, bet pustītars būs super vakariņas un tad vairāku dienu garumā super maizītes ar majonēzi, tītaru, salātu lapu un mārrutkiem. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alex 27.11.2008 13:03
>>> Ideja jau ir laba, bet neaizmirsīsim indiāņu apslaktēšanu un diskrimināciju.
======
ASV indiāņi tomēr ir īpašs gadījums - no vienas puses viņi ir etniska/rasu minoritāte, bet no otras puses, viņi ir kļuvuši par visai Amerikai piederošu kopīgu brendu/zīmolu. Piemēram, joprojām pastāv Vašingtonas profesionālā futbola komanda Redskins, kuras emblēmā attēlots stilizēts indiānis ar spalvu kušķi pie galvas apsēja. (Situācijā, kad vācu un austriešu konditori kautrējas uz saldumu kārbām attēlot tradicionālo morīti ar degunā ievērtu riņķi), Redskins logo ir diezgan drosmīgs solis agresīva politkorektuma apstākļos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 27.11.2008 12:25
Parasti nesvinu citu tautu nacionālos svētkus, bet tieši nejaušības dēļ man vakar sanāca ēst tītaru. Un šodien noteikti arī iegādāšu tītaru. Tieši tītara gaļa ir visveselīgākā ja salīdzina ar mājlopiem un citiem mājputniem, jo tur ir vismazāk holesterīna, kas aizaudzē asinsvadus un novājina sirdi. Tāpat tītarā ir organisma muskuļu augšanai un enerģijai tik ļoti vajadzīgās aminoskābes.
Arī profesionāli sportisti tieši šo putnu ir ļoti iecienījuši lietot uzturā, jo tieši šī putna gaļu var ēst katru dienu un bez raizēm sabeigt veselību.

Ja plašākā nozīmē - šodien ir pacilāts garastāvoklis un zināma gandarījuma sajūta par personīgajā dzīvē paveikto.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S. 27.11.2008 12:09
Ideja jau ir laba, bet neaizmirsīsim indiāņu apslaktēšanu un diskrimināciju. Var jau ,protams, pateikt: tāda bija vēsture, bet tagad mēs esam labiņi; kā tik ne tā, visu laiku ASV guva labumu no citu ciešanām, bet kad iepazīsties ar ASV politikas ekonomiskiem aspektiem, tad kļūst pavisam pretīgi, jo katrs karš ir palīdzējis ASV paplašināties teritoriāli vai ekonomiski attīstīties. Tas pats notiek arī šobrīd, viņi apzog visu pasauli ar savu Federal reserve sistēmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 27.11.2008 12:05
Manuprāt, stāstiņš par indiāņiem ir tāda multikulturālistu pasaciņa - Pateicības svētki ir radušies kā pateicība Dievam (nevis indiāņiem!). Vienlaikus tie ir ražas svētku paveids - kaut kas līdzīgs Miķeļdienai Latvijā.

Vēsturiski pirmo Thanksgiving ASV teritorijā esot atzīmējuši spāņi Pedro Menendez de Aviles vadībā (St.Augustine, FL); un īsi pirms viņiem - franču hugenotu kolonisti (Fort Caroline, FL), kurus Pedro Menendez ekspedīcija brauca apslaktēt. Sk. http://www.nytimes.com/2008/11/26/opinion/26davis.html?ref=o... .

Vairums amerikāņu Thanksgiving atzīmēšanas tradīciju saista ar Virdžīnijas vai Masačusetsas kolonijām (apmēram 50 gadus vēlāk) - http://en.wikipedia.org/wiki/Thanksgiving_(United_States) - visos gadījumos tā ir pateicība Dievam, kur indiāņi reizēm arī ņēma dalību (Plymouth colony, MA), bet ne jau kā kolonistu glābēji no bada nāves.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips