Atslēgvārdi:

Pastkarte no ES 4

Pirms pieciem gadiem 1.maijā, kad 10 valstis oficiāli pievienojās Eiropas Savienībai, es biju Boloņā, jo tur mācījos. Kursā bijām četras „jaunās eiropietes” – divas polietes, viena slovākiete, un es. Un mums, protams, šis bija liels notikums, tāpēc 1.maijā mēs noorganizējām nelielas „ES paplašināšanās svinības” vienīgajā bārā, kas todien bija atvērts - 1.maijs ir darbaļaužu diena, tāpēc lielākā daļa pilsētas ir slēgta. Tā nu tikāmies bārā „La Linea” pie Piazza Maggiore, galvenā Boloņas laukuma. Atceros, ka visu dienu mani starptautiskie, ne-Eiropas kursabiedri man teica „apsveicu ar atgriešanos Eiropā!”. Uz pirmajiem šādiem sviecieniem es atbildēju ar „mēs vienmēr esam bijuši Eiropā!”, bet vēlāk sapratu, ka nav ko iespringt un jāatbild vien ar „paldies!” Acteros arī, ka daudzi kursabiedri mums, „jaunajām eiropietēm”, uzsauca dzērienus un stāstīja, kā viņus - „vecos eiropiešus” - ES paplašināšanās iespaidojot gandrīz tikpat ļoti kā mūs. Viņi runāja par to, cik šis ir vēsturiski un neticami. Cik ļoti maz Rietumeiropa zina par to Eiropas daļu, kas agrāk slēpās aiz Dzelzs priekšskara. Cik ļoti viņi grib iepazīt mūs, bet tajā pat laikā cik ļoti daudz Rietumeiropieši baidās no mūsu lētā darbaspēka. Atceros arī, ka uz svinībām bija ieradusies lielākā daļa 180 kursa biedru, tā kā bārs bija pārāk mazs un dejošana izplūda uz laukuma līdz rīta stundām.

Iesaki citiem:

Bet vēl, atminoties 1.maiju pirms pieciem gadiem, es atceros arī rīta pastaigu pa Piazza St.Stefano, kur bija izlikti jauno dalībvalstu karogi, plakāti ar informāciju un baloni. Un es atceros, kā, pastaigā ar manu meksikāņu draudzeni, es raudāju – par to, ko mēs bijām sasnieguši, bet arī par to, cik daudz šie sasniegumi ir prasījuši: laiku, ciešanas un humāno kapitālu. Es raudāju par to, ka manas vecmāmiņas pieredzēja abus Pasaules karus, ka dzīvoja Padomju laikos, ka cerēja piedzīvot Latvijas neatkarību, un ka pēdējos savas dzīves gadus viņas visvairāk maksāja par pievienošanos ES - tā kā valsts prioritāte bija reformu īstenošana ceļā uz ES, viņas par reformām maksāja, saņemot smieklīgas pensijas. Bet ieguvumi no Latvijas dalības ES viņām bija gandrīz nejūtami, ja vien pie tiem neskaita pastkartes no mazbērniem, kas jau tad ceļoja, mācījās un strādāja ES. Un tā viņas arī nomira, nekādus labumus neiegūdamas.

Šogad 1.maijā es atkal biju Boloņā, uz skolas salidojumu. Laukumos nebija balonu. 1.maijā kā vienmēr viss bija slēgts. Bet svinības bija par godu skolas salidojumam, un tikai ar „jaunajiem eiropiešiem” – arī manu rumāņu draudzeni, kas nu arī oficiāli pieder šai grupai – saskandinājām prosecco glāzes uz piecgadi kopš lielās ES paplašināšanās. Tomēr es atcerējos to dienu pirms pieciem gadiem un tās asaras. Par to, kas sasniegts un kas izciests un kas vēl jāizcieš. Un ne jau man, bet vecākajām paaudzēm, kurām trekno gadu optimisms, izklaides un patēriņš gāja secen, bet augstā inflācija uzbruka vissāpīgāk, un viņi nevarēja no šī visa aizbraukt uz Īriju. Arī šobrīd nevar. Bet varbūt - es ceru - vismaz saņem pastkartes no ES.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alexia 21.12.2011 15:35
Brides Business is 1 that you simply will opt for to have a look at if you're looking for an informal marriage ceremony gown. They're actually 1 with the final wedding ceremony buying areas, showcasing a large number of designer marriage ceremony attire, bridesmaid attire, http://www.somedresses.co.uk flower lady gowns http://www.wholetasa.com Party Dresses Blog , bridal headpieces and additional. They is usually a firm which was 1st setten up within the calendar year 1929 and which continues to be in a position to easily transition by way of market specifications having a eager and stringent concentrate around the long term. They began their web site a couple of many years in the past , in 2001, and therefore are at the moment in a position to support their customers all more than the globe with that very same targeted work. With top quality merchandise, incredibly aggressive rates http://www.wholetasa.com Party Dresses Blog , as well as a outstanding and skilled revenue employees who're

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 07.05.2009 15:56
Visā Eiropā korupcija ir 5x lielāka nekā Latvijā? No kuriens gan šāda informācija? Tu vispār esi bijis(usi) ārpus Latvijas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēna 06.05.2009 08:09
(..)Pat ja ir kādas nebūšanas (kā Dace raksta "maksa par pievienošanos ES"), tad tās gandrīz visas ir radušās Latvijas iekšēju iemeslu dēļ. Eiropas Savienība pagaidām nav Latvijai uzspiedusi kādas imigrantu kvotas, nedz izved uz šejieni toksiskus atkritumus.(..)
tāpat kā ES nav likusi cīnīties ar korupciju, jo ar šīm klaunādēm, kuru priekšgalā ir visādas delnas un providusi, mēs tieši nobremzējām mūsu iespējamo attīstību. visā eiropā "korpucija" ir 5x lielāka nekā latvijā, bet mums jau te gribas spēlēt lielo teātri. kāpēc brīnīties, ka uzņēmēji ir vienaldzīgi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 05.05.2009 16:09
Pirms 5 gadiem referendumā balsoju pret stāšanos ES - tolaik neredzēju nedz kādu jēgu no ES labumiem (jo gan ceļot, gan strādāt ārzemēs varēju arī pirms tam), un neredzēju arī nekādu Latvijas gatavību aizstāvēt savas intereses ES mērogā. Man nešķita dabiski, ka tiek veidota valstu konfederācija uzreiz ar "četrām brīvībām" (brīva preču, pakalpojumu, kapitāla un personu pārvietošanās) - manuprāt, būtu iesākumam pieticis ar muitas savienību. Tāpat kā 19.gs. vācu zemēs.

Šobrīd pēc 5 gadiem drīzāk piekrītu Dacei - un esmu piesardzīgs eirooptimists. Pat ja ir kādas nebūšanas (kā Dace raksta "maksa par pievienošanos ES"), tad tās gandrīz visas ir radušās Latvijas iekšēju iemeslu dēļ. Eiropas Savienība pagaidām nav Latvijai uzspiedusi kādas imigrantu kvotas, nedz izved uz šejieni toksiskus atkritumus.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule