Atslēgvārdi:

Pašārstējieties! Sargiet sevi! Bērnus sūtiet uz ārzemēm! 20

Labrīt, lasītāji!

Vēlu Jums veselību. Ceru, ka Jums ir izdevies dzīvoklī ierīkot i kārtīgas durvis ar kārtīgu slēdzeni, i dūmu detektoru, i pilnīgu signalizācijas sistēmu, i arī, ja dzīvojat zemākos stāvos, stingras dzelzs restes uz visiem logiem. Ja domājat par bērnu radīšanu, vispirms apsveriet, vai pēc sešiem gadiem, kad bērnam būs pienākuši skolas gadi, rocība ļaus viņus skolot ārpus Latvijas, piemēram, Šveicē vai Anglijā.

Iesaki citiem:

Tas tāpēc, ka spriežot pēc mūsu brašās valdības vakar pieņemtā lēmuma par visu valsts sektorā strādājošo ļaužu algas iesaldēšanu nākamajā gadā, varam sagaidīt, ka veselības aprūpes, likuma aizsardzības un izglītības jomā diez vai varam gaidīt darbinieku skaita saglabāšanos. Tieši otrādi. Ja atmiņa neviļ, nesen amatpersonas stāstīja, ka Rīgas pašvaldības policijā pietrūkstot pat vesels tūkstotis (!) kadru. Viņdien avīzē lasīju interviju ar visnotaļ labas un prestižas skolas direktoru, kurš sūdzējās, ka trūkst angļu valodas, bioloģijas, arī citu skolotāju. Šajā jomā problēmu kompensēt pat centušies privātuzņēmumi -- Lattelecom un Hansabanka ar savu "Iespējamā misija" projektu. Pāris desmit ļaužu nu kļuvuši par skolotājiem. Kaut kā nešķiet, ka tas aizpilda visas vajadzības, turklāt policistus un medmāsas šī programma neapmācīja.

Būs protesti, bet vēl vairāk būs cilvēku, kuri izmisumā pametīs gan amatu, gan arī valsti, par to man nav ne mazāko šaubu. Jo inflāciju taču valdības lēmums neaptur. Jau pēc trīs nedēļām stingri pieaugs komunālo maksājumu rēķini, un arī skolotājām un policistiem dzīvoklis ir jāapkurina. Nupat lasīts, ka Latvijas pasts vēlas krietni paaugstināt tarifus, arī uzrakstīt vēstuli krustmātei Preiļos kļūs dārgāk. Un tā visa fonā ir tās pašas valdības spītīgā atteikšanās radīt piemēru, slēdzot bezjēdzīgus kantorus. Jo tas, lūk, apdraudēšot politisko stabilitāti. Kura acīmredzot ir svarīgāka par to, ka pietiekami daudz Latvijas iedzīvotāju tiek dzīti postā.

Algu pieaugumu dažādajās ar valsti saistītajās profesijās valsts valdības personā ir solījusi. Pateikt "piedodiet, nesanāks" -- tas nav godīgas valsts pārvaldes cienīgi. Ja pašreizējā politiskā "elite" ekonomikā ir tik absolūti nekompetenta, tad godīgi sakot rokas nolaižas, jo līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām tomēr ir vēl divi gadi jāizvelk. Atcerēsimies kādreizējā "stabilitātes garanta" plaši izbazūnēto, bet acīmredzot pilnīgi neefektīvo "inflācijas apkarošanas plānu." Atcerēsimies arī to, ka pagājušajā gadā, kad problēmas jau sāka rasties, Saeimas deputāti lepni paziņoja, ka viņi no sev paredzētā algas pielikuma, lūk, nevar atteikties, jo algas pielikums ir saistīts ar vidējo algu valstī un ir noteikts Saeimas Kārtības rullī. Un konstatēsim, ka jau tagad Rīgas Domes priekšnieks ir pateicis, ka bez savām astoņām sekretārēm nu nesanāks darbs, vienkārši nesanāks.

Tas bija vēl visnotaļ nesen, kad valdība apgalvoja, ka sabalansēts budžets ir absolūta nepieciešamība. Nu doma ir tāda, ka deficīts būs kaut kur zem diviem procentiem IKP. Māstrihtas kritēriji, kuri saistās ar eiro ieviešanu, liedz deficītu virs trim procentiem, turklāt Latvijā patlaban inflācija ir krietni virs atļautā. Nezinu, neesmu ekonomists, bet kaut kā šķiet, ka tādos apstākļos apsolīto algas pielikumu tiem, kuri mūsu valstī dara pašu svarīgāko darbu -- aprūpē veselību, nodrošina drošību, izglīto bērnus -- tomēr varētu nodrošināt. Kaut vai, lai nesanāk, ka valdība iepriekš vienkārši ir melojusi.

Jauku visiem dienu. Turieties!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (20) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna 07.09.2008 16:00
Maziņš piemērs.
Bija laiks, kad strādāju ātrās apkalpošanas iestādē, kura manuprāt ir visefektīvākais uzņēmums pasaulē.
Tātad - uzņēmumam negāja labi,Ls pieauguma nebij, produktivitātes pieauguma nebij. Ko izdarīja vadība? Pieņēma ārkārtīgi nepopulāru un sāpīgu lēmumu - nogrieza jebkādas virsstundas, nekādi tusiņi, nogrieza visu ko vien varēja, samazināja sākuma stundas likmi, bet pusgada algas pielikumus nenogrieza. Kā mēs tajā laikā strādājām! Toties es visai dzīvei iemācījos, uz kā var ekonomēt un kur labāk to nedarīt.
Man jau baigi gribētos, lai politiķi izlasa kādu grāmatu vai vismaz pakonsultētos ar pieredzējušiem uzņēmējiem, ko darīt krīzes apstākļos?
Nemiet vērā vēl matemātiku, ka, piemēram, cilvēkam, kurš saņem 2000Ls brutto, algas pieaugums, piem., 10% ir 200 Ls. Bet kādam, kurš saņem 400Ls, tie ir 40 Ls.
Varbūt vajadzēja tomēr parēķināt, kuriem pieliek un kuriem ne?
Bet man ir tikai vidusskolas izglītība, kas droši vien neļauj sekot līdzi politekonomiskajiem procesiem ar pietiekamu izpratni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatim 05.09.2008 19:42
Priekš tam būtu smadzenes vajadzīgas. Neaizstiepjas cilvēkam. Blogs, ja viņš nesaprata, ir par algām un politiku. Laikam nesaprata. Skumji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 05.09.2008 17:03
draugs, nemaaci mani dziivot, labaak uzraksti, cik gudrs ir kaarlis/dita/rita/linda utt, gan jau kaadu pluspunktinju dabuusi vieteejaa (lishkju) reitingaa :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es -> Aleksim 05.09.2008 16:59
Nav normali apgalvot, ka spejigakajiem arstiem un spejigakajiem medikjiem ir jastrada "privatas" jomas (dermotologs -> plastiskais kjirurgs). Ari skolotajam, kas ir nolemis macit visus bernus (ne tikai biezos, kas var maksat) un medikjim, kursh ari velas palidzet cilvekiem, ir jabut iespejai nodroshinat sev cilveka cienigu dzivi.

Un arzemes ta ir, tapec nav ko te salidzinat.

Arzemes tas arsts, kursh nevelas braukt ar VW passat 2002.gada auto, bet gan vismaz ar BMW X5 ari dodas uz "privato" sferu. Bet ari tads, kursh paliek publiskaja spej samaksat savu VW kreditu un ari dzivokli atljauties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> x 05.09.2008 16:54
Nezinu vai tavs mērķis ir izklaidēties vai arī izšaut pulveri. Bet, ja vēlies, lai kāds tevi ņem par pilnu, tad neuzbrūc cilvēkiem personīgi un sāc komentēt un kritizēt konstruktīvāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 05.09.2008 16:39
paga paga, ne tik strauji. kur ir briidinaajums KKKaarlim? kur ir dusmiigs textinsh KKKaarlim, ka slikti apsaukaaties uz otru? paraadi, dita, ka esi kaartiiga redaktore, ka neesi kaut kaads pagljeevuliigs moderatorinsh, ka vari pabljaustiities arii uz savaam autoritaateem.
:)))))))))))))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita Arāja -> x 05.09.2008 16:36
Jums ar Kārli attiecības kā Gruzijai ar Krieviju, un ne man izšķirt tagad, kurš pirmais provocēja vai "šāva". Es tikai aicinu Jūs diskutēt par lietas būtību. Jūs taču esat pieaudzis cilvēks - pat ja uzskatāt, ka Kārlis "pirmais sāka", Jums ir iespēja parādīt savu brieduma pakāpi un uz Kārļa piezīmēm neatbildēt, bet tā vietā nodemonstrēt savu izcilo spēju veidot kvalitatīvu diskusiju par raksta būtību. Es zinu, Jūs to spējat un Jums noteikti sanāks! Tikai - uz priekšu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 05.09.2008 16:31
tu, dita, neesi objektiiva. KKKaarlis pirmais saaka - "Nobļaustīties jau varat, kā tas ir raksturīgi citam dabas bērnam, kurš te uzstājas tikai ar vienu burtu (un kuru es jau sen ignorēju pavisam), bet puslīdz inteliģents cilvēks tomēr pateikts".
vai arii tas, kas atljauts rasistam, godiigam proletaarietim ir liegts? dubulti standarti arii sheit? ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita Arāja -> x 05.09.2008 15:38
Aicinu Jūs diskutēt par rakstītā būtību, nevis pašmērķīgi uzbrukt autoram! Ja autors nepatīk tik ļoti, ka ir atklāti vai pie katra bloga par viņu jāzākājas, tad vissaprātīgākais, manuprāt, lēmums būtu pārtraukt lasīt šī autora blogus, nevis sevi ar tiem apgrūtināt. Ceru uz Jūsu sapratni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> Aleksis 05.09.2008 13:47
"sliktākā gadījumā var pieļaut arī maksas izglītību un maksas medicīnu (lai gan ASV pieredze liecina, ka ilgtermiņā tas sabiedrībai sanāk dārgāk un neefektīvāk nekā valsts uzturēta izglītības/medicīnas nozare)"
-----------------------------
Privātā medicīna ir pilnīgi nederīgs pasākums. Tas ir pilnīgi nepieļaujami. Daži apķērīgākie Amerikāņi ir spiesti doties uz komunistisko Kubu, lai saņemtu normālu operāciju par pieņemamu samaksu. Dzirdēju, kādu gadījumu, kad kādam amerikānim, kurš pazaudēja divus pirkstus. Lai piešūtu atpakaļ pirkstus, no viņa prasīja vairākus desmitus tūkstošus. Cilvēkam tādas naudas nebija un viņam vajadzēja izšķirties par to, kuru no pirkstiem piešūt. Viņš izvēlējās piešūt atpakaļ lētāko pirkstu (zeltnesi), lai kādreiz apprecoties vismaz gredzenu varētu vēl uzvilkt...
Vēl esmu redzējis vairākas intervijas ar tiem, kuri strādā veselības apdrošināšanā. Tur cilvēkam, ja ir kādas veselības problēmas, apdrošināšanu iegūt ir bezcerīgi. Bet ja tomēr kautkas atgadās arī veselam un apdrošinātam cilvēkam, tad šie apdrošinātāji ir apmācīti tā, lai viņi pēc iespējas efektīvāk "atšūtu" kompensācijas prasītāju. Lieki piebilst, ka neapdrošināta persona vispār nevar pretendēt uz bezmaksas medicīnu.

Amerikas veselības sistēma man uzdzen šermuļus. Latvija pie sava demogrāfiskā stāvokļa un augstās mirstības nedrīkst atļauties paātrināt izmiršanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 05.09.2008 12:35
KKKaarli, nu taa kaa beerns. pasham par sevi smiekli nenaak? apvainojies, uzmeti luupu? :)))

P.S. kas jauns rasistu klubinjaa? kaa iet pasha izskolotajaam palaistuveem, kaapeec nevienaa medijaa vairs neraxta, gatavo jaunu "zhurnaalistisko experimentu"? ha ha ha

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - m 05.09.2008 12:30
Tieši par kādiem ekonomikas pamatlikumiem Jums te ir neapmierinātība? Nobļaustīties jau varat, kā tas ir raksturīgi citam dabas bērnam, kurš te uzstājas tikai ar vienu burtu (un kuru es jau sen ignorēju pavisam), bet puslīdz inteliģents cilvēks tomēr pateikts, kas tad tie ir par likumiem, un kas tajos nav saprasts. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AV 05.09.2008 12:23
Tautai piemīt veselais saprāts, un neviens neprotestētu, ja valsts nauda tiktu apsaimniekota taupīgi visās lietās un vietās. Bet mēs taču KATRU dienu dzirdam arvien jaunus un jaunus nesaimnieciskuma piemērus. Kaut vai lēmums par Kastēna un pārējo valdības stabilitātei izveidoto kantoru arī turpmāku saglabāšanu vai arī Birka 8 sekretāres /un tie ir tikai pēdējie "atklājumi" garā izšķērdību ķēdē/. Nevajag visur bazūnet saukli - naudas ir tik, cik ir. Tā ir tikai problēmas viena daļa, ir arī otra - ESOŠĀ nauda ir jāizmanto EFEKTĪGI un TAISNĪGI /nevis nepamatotās piemaksās, prēmijās, vadības līgumos, kompensācijās, komandējumos, kas faktiski ir ekskursijas, un semināros, kas reāli ir izklaides/. Jāizvērtē arī VID darbība - vai šī iestāde visā pilnībā izpilda tai uzliktos pienākumus. Kad tiks izpildīts viss iepriekš minētais, tikai tad tautai var prasīt savilkt jostas - ne mirkli agrāk. Šobrīd liekas, ka valdošā koalīcija pati to darīt netaisās un rīko SEV "dzīres mēra laikā".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 05.09.2008 12:21
Visas minētās profesijas nav vienādas pēc savas lomas sabiedrībā. Nav pareizi bāzt vienā maisā visus "budžeta iestāžu" darbiniekus - mediķus, skolotājus un policistus. Ārstam un medmāsai neviens nevar aizliegt strādāt privātpraksēs un prasīt normālu samaksu par saviem pakalpojumiem. (Arī rietumvalstīs neskaitāmi kvalificēti dermatologi ir pārkvalificējušies un neārstē vairs slimus pacientus, bet nodarbojas ar kosmetoloģiju, veic ādas atjaunināšanas manipulācijas ar botox, utml.) Arī kvalificēts skolotājs, ja vien nestrādā daudzkārt vairāk par standartslodzi, var piepelnīties ar privātstundām. Ņemot vērā ļoti pieticīgo valsts izglītības kvalitāti, maksātspējīgs pieprasījums pēc privātstundām būs.

Toties policists, kurš darba laikā domā par blakusdarbiem un piepelnīšanos, vai arī piestrādā apsardzes firmās - nespēj veikt savus pienākumus. Tā ir augsne korupcijai un citām nelikumībām.

Tādēļ, ja vajadzētu izvēlēties, kam pielikt algas (bez kā var iztikt un bez kā nevar), tad lielākas algas noteikti vajag policistiem - vismaz tikmēr, kamēr IeM nesūdzas par kadru trūkumu un kvalifikāciju. Jo policistiem nav neviena cita uz ko paļauties savas iztikas nodrošināšanā, kā vien valsts, toties viņi ar savu darbu nodrošina elementāru kārtību valstī. Es varu iztēloties valsti bez Kultūras ministrijas un ministres rozā acenēs, un pat bez "sabiedrības integrācijas lietu sekretariāta" un pleiboja O.Kastēna; sliktākā gadījumā var pieļaut arī maksas izglītību un maksas medicīnu (lai gan ASV pieredze liecina, ka ilgtermiņā tas sabiedrībai sanāk dārgāk un neefektīvāk nekā valsts uzturēta izglītības/medicīnas nozare).

Bet es galīgi nespēju iztēloties valsti bez policijas. (Starp citu, mana krekla intereses šajā pārspriedumā nav iesaistītas - esmu tipisks izglītības nozarē strādājošais; un ar Dieva palīgu nopelnu sev iztiku arī pie pašreizējā oranžistu režīma.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 05.09.2008 11:46
M - Kārlis raksta nevis no ekonomikas, bet gan no politikas viedokļa! Mēs visi zinām, ka situācija ekonomikā nav spīdoša, ka ir taupības režīms, utt., bet ir jābūt konsekvencēm. Ja patur sekretariātus politiskās stabilitātes dēļ, tad tas uz to profesiju rēķina, kuriem nebūs algu pielikums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

M 05.09.2008 11:39
Var redzēt, ka Kārlis nesaprot ekonomikas pamatlikumus. Nu ko, žēl.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 05.09.2008 10:55
P.S. Vēl es gribētu, lai Finanšu ministrijas nesen radītais karogs (roku darbs) un tā iesvētīšanas ceremonija Doma baznīcā arī netiktu apmaksāta no nodokļu maksātāju naudas. Lai Slakteris vai kāds cits FM darbinieks, kas gribēja šo karogu, izpērk un ļauj tam gozīties pie sienas savās mājās, par savu naudu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sondra 05.09.2008 10:30
Man gan brīžiem liekas, ka pie mums valstī ir tikai policisti,ārsti, skolotāji, un vēl ierēdņi ar deputātiem. Jo par citu profesiju pārstāvju algām un ienākumiem vienkārši nerunā. Visu cieņu šiem darba darītājiem- ārstiem un skolotājiem , Es nesaku, ka viņiem nevajag, taču vajag visiem.Arī citiem vajag naudu. Un piekrītu Kārlim, ka aizvien biežāk pieķeru sevi pie domas, - Braukt prom, lai būtu miers, lai neuztrauktos par pieaugošājiem maksājumiem, un ne tikai par tiem. Vienkārši gribas prom-mieru un noteiktību gribas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 05.09.2008 10:07
Jā, man arī ļoti drūms skats pēc tam, kad noklausījos vakardienas Godmaņa uzstāšanos LTV. Nevaru atbalstīt Godmaņa plānu "nesacelt cilvēkus pret cilvēkiem", proti, nepalielināt algas nevienam valsts sektorā strādājošajam. Man liekas, ka tieši nepalielinot algas, Godmanis sacels cilvēkus pret cilvēkiem - jo būs policisti, ārsti, skolotāji, utt. kas atcerēsies, kādi algas pielikumi ir bijuši dažās ministrijās, kādas izpriecas (Prāta vētra Ekonomikas ministrijas sporta spēlēs par Ls 10,000, utt.) ir bijušas dažās ministrijās un valsts iestādēs, kur par semināriem tiek saukts izbrauciens kvadraciklos ar alu un picām - uz valsts rēķina... Un ir cilvēki, kam vienkārši līdz matiem ir apnicis klausīties, ka kārtējo reizi nepareiza valsts ierēdņa lēmuma dēļ ir jāmaksā nodokļu maksātāju nauda kompensācijās cietušajiem, tādam kā Lembergam (Ls2000 par Grīnblata lietu), vai Jaunalksnei (Ls 100,000 jo kāds izdomāja noklausīties un ierakstīt viņas telefona sarunas). Varbūt kāds (Valsts kontrole?) varētu nākt ar ierosinājumiem kā šo (un ne tikai) nodokļu maksātāju nelietderīgi iztērēto naudu atdabūt no vainīgajiem - tiem, kas bija sporta spēlēs, tiem, kas gribēja dzirdēt Jaunalksnes sarunas, utt.?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 05.09.2008 09:59
leets populisms spiid cauri tavam sociaaldemokraatiskajam darbam. naudas ir tik, cik taas ir. darba produktivitaate ir taada, kaada taa ir. lai buutu vairaak naudas, katram jaauzlabo savs darbs, arii tev, kaarli. tu vareetu dienaa nevis vienu, bet divus vai pat triis blogus uzraxtiit ...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips