Atslēgvārdi:

Par VID, par KNAB un par politizāciju 5

Labrīt, lasītāji!

Interesanta gan veidojas situācija attiecībās starp Valsts ieņēmumu dienestu un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju. Lasītāji atcerēsies, ka pateicoties KNAB izmeklēšanai, lielas klapatas radušās augsti stāvošai VID amatpersonai Vladimiram Vaškevicam, kuram Satversmes aizsardzības birojas anulēja pielaidi valsts noslēpumam. VID reakcija uz šo faktu bija visnotaļ savdabīga. Vispirms dienests grozīja savus iekšējos noteikumus, lai Vaškevics varētu turpināt strādāt bez attiecīgās pielaides. Pēc tam vienkārši viņu pārcēla uz pavisam citu amatu. Nu kļuvis zināms, ka VID sācis ļoti intensīvi apraudzīt KNAB darbinieku ienākuma deklarācijas, uzsākti pat vairāki kriminālprocesi.

Iesaki citiem:

Pats par sevi tas nav nekas slikts. KNAB kā korupcijas cīņas uzraudzītājam pašam ir jābūt kristāltīram, it īpaši pēc briesmīgās šmuces, kas saistās ar diviem šķietami (tiesa spriedīs, nu bet tomēr) kretiniski negodīgiem darbiniekiem, kuri piesavinājās naudu no seifa. Taču nav iespējams atturēties no domas, ka te ir runa par politisku un politizētu procesu, par sava veida atriebību. Un tur nu mazāk vainojams ir Valsts ieņēmumu dienests un stipri vairāk ir vainojams kādreizējais "stabilitātes garants" un tagad kalnā kāpējs Kalvītis, kurš visai valsts pārvaldei radīja priekšzīmi par to, ka KNAB ir aģentūra, kurai var uzbrukt arī absolūti politizētu mērķu labad. Informatīvu atbalstu šiem nedarbiem, protams, sniedz Atkarīgā Rīta Avīze, kurai acīmredzot būtu labāk, ja valstī cīņa pret korupciju vispār nenotiktu, jo cita starpā tas krietni atvieglotu dzīvi laikraksta krusstēvam Puzē. Atkarīgajā uzbrukumi KNAB ir nepārtraukts vadmotīvs. Tā dēvētajā "Rēzeknes burtnīciņu" lietā laikraksts ir vienkārši ignorējis tiesas spriedumus un katru reizi par to rakstot vienkārši melo. Savukārt attiecībā uz KNAB darbinieku Jurašu, Atkarīgajā ir a priori pārliecība, ka tur ir notikusi neģēlība. Tā rezultātā esam nonākuši pie situācijas, kurā valsts likuma aizsardzības dienestu darbība tiek izvētēta vispirms šauru politisku interešu kontekstā un patiesībā tikai šauru politisku interešu kontekstā. Ja tā nebūtu, tad mūsējā nebūtu valsts, kurā cilvēks turpina būt pilsētas domes deputāts pat pēc tam, kad ir iesēdināts cietumā, nemaz nerunājot par Saeimas deputātu, kurš ir "gudro galvu" starpā par spīti tam, ka bija notiesāts par krāpšanos vēlēšanās (protams, tā kā nepārprotamu krāpšanos vispirms demonstrēja "Tautas" partija, arī tas dažiem varēja likties maznozīmīgi).

Ja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā ir cilvēki, kuri ir rīkojušies neatbilstoši likumam, tad viņi ir jāatklāj un jāsoda, tieši tāpat, kā tas ir jādara ar Valsts ieņēmuma dienesta cilvēkiem, kuri ir rīkojušies tāpat. Abām aģentūrām šajā gadījumā ir vajadzīga pilnīga atklātība. VID ir jāpaskaidro, kāpēc dienests ir kļuvis tik ļoti skrupulozs tieši KNAB darbinieku, un ne, teiksim, Valsts kancelejas, kādas ministrijas vai kāda citas iestādes darbinieku kontekstā. Savukārt KNAB ir jāpārliecina sabiedrība par to, ka tās darbinieki nenodarbojas ar šmucēm, turklāt, ja kādam darbiniekam ir saistības, kuru dēļ var rasties šaubas, tad no šīm saistībām ir jāatbrīvojas. Protams, katrs grib sev nodrošināt dzīvi, un KNAB darbiniekiem (kā arī, ja kas, policistiem un VID aģentiem) var būt mieles par to, ka politikāņi var sasēsties septiņpadsmit padomēs un pelnīt tūkstošus un daudzus tūkstošus. Tāda diemžēl ir cena, kāda jāmaksā, strādājot pirmkārt valsts, ne savā labā. Un pats galvenais -- ir jāļauj šīm iestādēm darīt savu darbu, jo abos gadījumos tas valstij ir būtisks. Gandrīz vai noziedzīgi politizēta pieeja ij valsts galvenajai nodokļu iestādei, ij valsts pretkorupcijas iestādei -- tas ir ir pilnīgi garām, un tas vairāk par visu ir atbilstoši banānu republikas stilam.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 03.10.2008 07:00
Nezinu kas kurš tieši uzvārds stāv aiz katras iestādes, bet man ir žēl KNAB prestižs. Viņiem taču ir iekšējās izmeklēšanas departaments, vai tad nevarēja paskatīties un izpētīt. Tā tāda nolaidība vai iedomība.
Tāpat tagad arī tīri publiski ir redzams, kas ir aizskarāmās un neaizskarāmās KNAB un VID personas. Zatleram 250 latu sods, VVF privātais laiks sākas jebkurā brīdī valsts vizītes laikā citā valstī. Bēdīgi. KNAB ir vajadzīgs, bet ja jau Loskutovs zināja (ārzemju kolēģi teikuši), ka ķeroties pie partiju finansēm viņa iestādei būs spēcīgi ienaidnieki, tad nav varējis nodrošināt pats savas iestādes attīrīšanos - tā ir švaka vadība.
Tāpat arī man neiestāstīsiet, ka *drošības iestādē* kaut kādi divi cilvēki ķeksēja naudu ārā no seifa un neviens to nezināja. Ne jau Bērziņš vai TP grauj to iestādi - viņi paši sevi grauj ar šādām lietām.
Un lielais jautājums vēl joprojām paliek - kā tad būs ar Lemberga krimināllietu. Kāds būs rezultāts. Jo, kā mēs redzam no VID - uzsāk krimināllietu nav māksla - novest to līdz galam ar derīgiem pierādījumiem jau ir valstij daudz noderīgāka lieta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 02.10.2008 19:58
-Fishbone

Nav slikta ideja :) Tikai labāk tā: partiju finanšu un kampaņu uzraudzība, kā arī izglītojošās/konsultējošās funkcijas būtu jāatdala no KNAB. Atsevišķā institūcijā līdzīgi kā Īrijā: http://www.sipo.gov.ie/en/AboutUs/Functions/

To tad var apvienot ar Delnu :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 02.10.2008 17:59
Mans svētākā pārliecība, un tāpēc arī priekšlikums -KNAB un DELNA ir JĀAPVIENO! Punkts. Abām organizācijām mērķi vieni un tie paši! Bez tām, Dž. Sorosa kungs no VVF rokām pat ordeni saņēma. Savus līdzekļus, ja nemaldos 60 milj. UDS Latvijai uzdāvinājis. Labvēlis. Tā kā viņa lojalitāte pret Latvijas valsti nav apšaubāma. Savukārt, šādi tādi vaškeviči, sončiki un visādi citādi jākāni no valsts tik ņem un ņem. Pretī -vien figa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 02.10.2008 12:39
"Rēzeknes burtnīciņu" gadījumā jūs stāviet uz ļoti nepārliecinoša pamata. Tiesa, kura tās atgrieza iznīcināšanai, saskaņā ar likumu nevarēja citādi rīkoties, ja KNAB uz tām nepretendēja kā lietisko pierādījumu savā pārbaudē (vai kā tur to procesu sauc). Man, zinot, ka man nācās mutiski vienoties ar KNAB cilvēku, ka es drīkstu pa faksu nosūtīt dokumentu (nevis pa pastu oriģinālu), kas apliecinātu likumīgus ienākumu esamību neliela ziedojuma veikšanai, nav saprātīga izskaidrojuma tam, kā varēja tā atgadīties, ka KNAB nemēģināja laicīgi iegūt savā rīcībā pierādījums tik "augsta profila" lietā. Lai KNAB/KNAB aizstāvji saka vienalga ko -- piemēram, ka tā bija kļūda, kas nekad neatkārtosies -- bet tikai lai neizliekas, ka tur viss ir kārtībā.

Es domāju, ka ir taisnīgi teikt, ka KNAB ir pieļāvis Rezeknes burtnīciņu oriģinālu iznīcināšanu, un varu apelēt pie autoritātes (ģenerālprokuratūras), kura pressrelīzē tieši tā arī teica:

"KNAB priekšniekam ir uzdots izvērtēt Biroja amatpersonu atbildību, pieļaujot SIA „Rēzeknes gaļas kombināts” izņemto klažu (burtnīciņu) ar pierakstiem par neuzskaitīto līdzekļu izlietojumu oriģinālu iznīcināšanu, kuriem arī varētu būt nozīme ierosinātās pārbaudes lietas pareizā izlemšanā." http://www.lrp.gov.lv/index.php?sadala=69&id=388

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 02.10.2008 11:22
tu esi kaut kaads naivisma skolas pamatliceejs Latvijaa. notiek mentu kari, bet aiz katras instituucijas staav kaada no partijaam, shajaa gadiijumaa TP un JL. karinju uzsaaka ne jau VID, bet KNAB, izreekjinoties ar JL politiskajiem konkurentiem. un reezeknes burtniicu lietaa NRA ir taisniiba, KNAB piesedza savus draugjeljus no JL. tikai noziedznieka draudzene sprinkje un rasiste rulle par to neraxtiija katru dienu, rakstos visbiezhaak ieverot vaardu "iespeejams". taadi luuk piiraagi. bet ko nu tev staastiit, tu jau esi banaanu liimenja zhurnaalistinsh, kursh gatavs naudas deelj ikvienu principu nodot ;)

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips