Par vērtībām 7

Par vērtībām var runāt un cilvēki arī runā dažādās nozīmēs. Speciāli šo jautājumu pēta īpaša zinātne - aksioloģija, bet savā praktiskajā darbībā ļaudis ar to saskārušies visā cilvēces attīstības laikā, tiecoties pēc labā un vairoties no ļaunā. Ja nācās izvēlēties starp labo un labo vai starp ļauno un ļauno, centās izraudzīties lielāko labumu un mazāko ļaunumu. Jau Senajā Grieķijā ļaudis strīdējās par to, kas ir vērtīgāks - patīkamas izjūtas un baudas vai laba reputācija. Īpaši daudz minētajai problēmai pievērsies sokratiķis Aristips un arī daži sofisti. Viduslaiku Eiropā daudz prātoja par to, vai cilvēkam vajadzētu čakli strādāt, audzināt bērnus par krietniem cilvēkiem, palīdzēt saviem radiem, draugiem un kaimiņiem, vai arī vairāk vajadzētu gatavoties mūžīgajiem priekiem debesu valstībā. Šodien dažs par lielāko vērtību uzskata degvīna pudeli vai narkotiku šļirci, bet cits - maisu, kas pilns ar naudu.

Iesaki citiem:

Lai neieslīgtu bezgalīgos prātojumos, šeit apzināti nerunāšu par iluzorām vērtībām - par to pašu alkoholu vai narkotikām. Detalizēti arī nerunāšu par ļoti cienījamām vērtībām - savas tautas un citu tautu kultūras sasniegumiem. Sīki neizsacīšos arī par ļoti cienījamām individuālo cilvēku rakstura īpašībām - pašcieņu, drosmi, taisnīgumu, kas, bez šaubām, ir lielas vērtības. Arī par visiem cilvēkiem pāri stāvošām vērtībām, ko iztirzā reliģijas. Šeit minēšu savu viedokli, galvenokārt, kā politiķis - par sabiedriskām vērtībām, it īpaši par tām, ar kurām saskaras Latvijas politiķi 8.Saeimas vēlēšanu priekšvakarā.

Vēlos izteikties, galvenokārt, par to, kas ir augstākās vērtības un augstākie mērķi valstī. Šajā vērtību aspektā centīšos savus uzskatus izklāstīt sīkāk un detalizētāk.

Jau otrajās Saeimas vēlēšanās pēc kārtas visai atšķirīgi politiķi pielieto gaužām līdzīgus pamatojumus savas varēšanas apliecināšanai. Pirms četriem gadiem izskanēja piedāvājums vadīt valsti kā firmu, uz šīm vēlēšanām - vadīt valsti kā banku.

Manuprāt, šādus piedāvājums rada nepietiekama izpratne par vērtībām.

Ja valsti vada kā firmu vai kā banku, šādas vadības mērķis ir peļņa, vienkārši sakot naudas iegūšana. Cilvēki, kurus uzņēmuma vadītājs ir pieņēmis darbā un komandē, viņam ir tikai līdzeklis naudas gūšanai. Protams, saprātīgam uzņēmuma vadītājam ir jāievēro valsts likumi, jārūpējas, lai netiktu piesārņota daba, lai tiktu ievēroti darba drošības nosacījumi. Viņam ir arī dažas morāla rakstura saistības pret ilggadīgiem, nevainojami strādājušiem darbiniekiem, kas gan parasti nav formalizētas un juridiski fiksētas. Taču kopumā vadītāju ar viņam pakļautajiem darbiniekiem vieno, galvenokārt, samaksa skaidrā naudā, ko vadītājs viņiem regulāri izsniedz, kompensējot darbinieku pūles un disciplinētību. Ja ir liela vēlēšanās līdzības piestiept, var sacīt, ka valsti tāpat kā banku vai firmu vajag sargāt no svešas mantas tīkotājiem. Firma tāpat kā banka vāc informāciju par konkurējošiem uzņēmumiem un bankām. Arī te ir zināma ārējā analoģija ar valsti. Bet šī analoģija ir tikai ārēja.

Valsts veidota uz citādu principu pamata, nekā firma vai banka. Valsti veido tauta pēc savas gribas. Valsts vadītāji ir tikai tautas pieaicināti jeb ievēlēti darbinieki sabiedrības kopīgo interešu saskaņošanai un realizēšanai.

Valsts ir ne tikai ekonomiska, bet arī politiska, tajā skaitā policejiska, militāra un diplomātiska vara. Arī noteiktu garīgu principu un vērtību jeb ideju realizējums. Labi strādājošā firmā vai bankā visus vai gandrīz visus aktīvus var izteikt naudas izteiksmē. Tomēr valstī santīmos neizsakāmajām vērtībām ir nesalīdzināmi lielāka loma. Tādas vērtības kā brīvība, neatkarība, suverenitāte nav izsakāmas nekādā naudā. Tas pats sakāms par valsts cieņas ārējiem atribūtiem - himnu, karogu, ģerboni utt. Tos nevar izteikt nekādos kvantitatīvos mērogos, nekādos loģiskos grupējumos, jo tie ir unikāli kvalitatīvā aspektā. Ja kādam šķiet grūti šo raksturojumu izprast, atļaušos salīdzināt jūtas pret valsti ar cilvēku, kurš iemīlējies. Viņš tāpat nevar loģiski definēt savu izvēli. Vienam cilvēkam jūtas var būt arī svārstīgas un nenoturīgas. No politiskās dzīves stabilitātes viedokļa ir svarīgi, lai līdzās visiem racionālajiem apsvērumiem, kādēļ mums ir izdevīga un vēlama Latvijas neatkarība un uzplaukums, kā patstāvīgs spēks darbotos arī patriotisma jūtas. Bet tās jākopj gan valsts vadītājiem kopumā, gan arī ikvienam valsts pilsonim sevī. Tās nerodas pēc pasūtījuma, bet, ja tās radušās, tās var kļūt par cilvēku dzīves jēgu un svarīgāko valsts pastāvēšanas garantu.

 • Latvijas apstākļos būtiski svarīga vērtība ir Latvijas valstiskā neatkarība un viss, kas šo neatkarību stiprina vai stabilizē - rīcības spējīgi bruņotie spēki, virzīšanās uz NATO, stabila saimnieciskā un iekšpolitiskā situācija.

 • Mūsu lielākā vērtība ir tautas dzīvais spēks. Izcilais latviešu ārsts un kultūras darbinieks Pauls Stradiņš 1945.gadā, vienā no latviešu tautas tumšākajiem brīžiem, kad tūkstoši jaunu vīriešu tika malti abu okupētājvalstu militārajās mašīnās, šo jautājumu izsacīja vārdos: “...Katras tautas, katras valsts dārgākā manta ir cilvēks. Materiālās vērtības var zaudēt, viņas ir atjaunojamas, bet ja ir nepietiekoši paši dzīves cēlāji, tad tā bilance ir bēdīga...”[1]

 • Mani ļoti satrauc mūsu tautas zemā dzimstība pēdējo gadu gaitā. Ir jau tiesa, ka Latvijā dzīvojošo mazākumtautību, izņemot čigānus, demogrāfiskā situācija ir vēl sliktāka nekā latviešiem. Ir tiesa, ka latviešu īpatsvars Latvijā pēdējo 12 gadu laikā ir pieaudzis no 52 līdz 58%. Taču nevar apmierināt fakts, ka pēdējo gadu gaitā latviešu piedzimst mazāk nekā nomirst. Tādēļ es uzskatu, ka būtiski jāpalielina bērnu pabalsti. Jāatbalsta veselīgu un lētu ģimenes māju būve, jāatvieglo iespējas jauniešiem gūt labu izglītību, ja arī viņi nenāk no turīgām aprindām.

 • Liela vērtība valstī ir plaukstoša saimnieciskā dzīve. Atļaušos apgalvot, ka tikai tā tauta, kas spēj nodrošināt savas valsts uzplaukumu un iedzīvotāju pārticību, arī salīdzinājumā ar citām tautām, apzinās savas valsts vērtību. Citu tautu noturīgu pozitīvu vērtējumu saņem, pirmkārt, tā valsts, kas ir pārtikusi, bet panākumi atsevišķās populārās lietās (sports, populārā kultūra) vērtējumos par tautām ir ātri zūdošas vērtības.

 • Viena no pēdējos gados novārtā pamestām vērtībām ir latviešu valoda, kurai vajadzīga rūpīgāka kopšana. Šajā nolūkā vajadzīga gan visaugstākās kvalifikācijas filologu un tulkotāju sagatavošana (tie būs vajadzīgi arī starptautisko sakaru pieauguma dēļ), gan arī gādība tiklab materiālā, kā arī morālā formā par to, lai literāti, tulkotāji, aktieri un citi valodas kopēji būtu ieinteresēti attīstīt un kopt precīzu un skaistu latviešu valodu un par labu darbu saņemtu pienācīgu atalgojumu, bet par izciliem sasniegumiem arī prēmijas.

 • Ļoti svarīga vērtība ikvienā valstī ir cilvēku drošība uz ielas, drošība viņu mantai un cilvēka cieņai, kā arī iespēja panākt taisnību tiesas ceļā. Tam svarīgs priekšnosacījums ir panākt efektīvu valsts pārvaldi un būtiski samazināt korupciju.


 • Tikai brīvā valstī var veidoties augsti attīstīta sabiedrība. Augsti attīstīta sabiedrība nav iespējama bez izkoptām un attīstītām personībām. Savukārt tikai attīstītā sabiedrībā izkoptas personības var veidot augstu kultūru. Bet kultūra ir priekšnosacījums tiklab izkopta indivīda, kā arī augsti attīstītas sabiedrības pastāvēšanai. Pati augstākā vērtība zemes virsū ir cilvēce. Cilvēces kopīgās intereses varētu būt pašas augstākās vērtības. Taču individuālais cilvēks pie cilvēces vērtībām iet kopā ar savu tautu un caur savas tautas vērtībām.
  _______________________________

  [1] Citēts pēc runas saīsinātas publikācijas avīzē “Cīņa” 1945.gada 22.martā.

  Iesaki citiem:
  Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

  Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

  Tmp author
  crew zer

  mxf converter free download to convert HD camcorder files. avchd converter convert avchd video files to avi, mp4, wmv, mov mts to avi mp4 mov mkv iMovie, FCP/FCE with mts converter, so to convert mts files for your PC and mobiles. mod converter rt

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  L.Grantins H-86 07.01.2007 13:05
  Esi gatavs krasta kungs ! Tu esi viens no tiem,kuram bus jastajas LR Tautas Tribunala prieksa ! Par nelietigu sava ienemama amata izmantosanu ! Tu esi apzinati kavejis LR dekolonizaciju un nodarbojies ar nelikumigam mahenacijam iedzivosanas noluka !

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  veletajs 22.08.2002 13:50
  Krasta kungs!  Manuprāt, Jūsu piedāvājumu norobežoties no vadības zinātņu (vai tas būtu korporatīvais menedžments vai kibernētika) ideju izmantošanas valsts pārvaldē rada nepietiekama izpratne par moderno biznesa pasauli.  Ir gauži bēdīgi, ka premjera kandidātam pirmais, kas iešaujas prātā, domājot par firmu, ir kaut kāda piparbodīte. Jūsu piedāvātais sīkfirmas modelis ir tik primitīvs, ka tajā nav vietas ne īpašniekiem, ne nepastarpināti ieinteresētām personām (stakeholders – piegādātāji, pircēji, kreditori, u.c.), ne firmas vietas un nozīmes raksturojumam sabiedrības kontekstā. Līdz ar to Jūsu analīze pēc būtības nevar pacelties pāri par peļņas uz zaudējumu aprēķinam.  Ideja par peļņu kā vienīgo virzošo spēku kapitālismā ir naiva un izmantojama tikai vienkāršotu grāmatvedības uzdevumu risināšanai. Vai tiešām nav pamanīta atšķirība starp dažādo valstu brīvā tirgus kultūras īpatnībām? Salīdziniet kaut vai Amerikas vērtības – e.g. - tūlītēja akcionāru peļņa, ar Japānas darbinieku mūžu garo kalpošanu vienam darba devējam pretī saņemot savas kompānijas nedalītu aprūpi!  Šodienas multinacionālo kompāniju budžets un līdz ar to - ietekme un sociālā atbildība par visu cilvēci skarošiem procesiem ir daudz lielāka par krietnu skaitu valstu rīcībā esošo. Kas gan tur slikts, ja valsts izmanto modernās menedžmenta idejas un skaidri formulē savus mērķus, misiju un, jā arī – korporatīvās vērtības – principus, kas uz kādiem tiks veidotas attiecības gan darbinieku starpā, gan ar apkārtējiem?

  Šādas kompānijas rēķinās arī ar akcionāru reakciju, ja kāds no pasludinātiem principiem netiek ievērots – viņi vēl, tirgojot akcijas.  Kas gan tur nepareizs, ja piemēram veselības aprūpē notiktu procesu optimizācija, kuru veiktu nevis desmit gadus impotenci demonstrējuši ministrijas ierēdņi, bet pieaicināti profesionāli biznesa konsultanti, kuri saņemtu samaksu par detalizēti formulētu mērķu (gaidīšanas laiks uz operāciju, ātrās palīdzības ierašanās laiks un efektivitāte u.c.) sasniegšanu. Menedžmenta valodā to sauc par management by objectives.

  Jums ir taisnība, ka karogu un himnu nevar kvantificēt, bet, piemēram, policijas darbu (atklāto noziegumu procents, autoavāriju skaits, utmldz.) var un vajag izteikt skaitļos. Tos, starp citu, var izmantot, lai noteiktu cik labs vai slikts ir bijis kāda ministra darbs valsts nozares vadībā.

  Varbūt noder arī no biznesa aizgūta outsourcing ideja? Piemēram – cietumu nodošana privāto firmu uzraudzībā nav vairs tikai Amerikas jaunums.  Dīvaini, ka jūs partija par kampaņas selling point ir izvēlējusies noliegumu, bet vēl dīvaināk, ka tas noliegums paša radītam fantomam.  Un pavisam konkrēti – līdzās pļāpām par tautas dzīviem spēkiem un augstāko vērtību zemes virsū, lūdzu prioritizējiet – kura vērtība jūsu partijai ir svarīgāka: daļēja valstiskās neatkarības zaudēšana, iestājoties ES, vai neatkarība neatkarības vārdā!  Paldies!

  vēlētājs

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  L.Jemberga 21.08.2002 13:12
  Kāpēc, god.Krasta kungs, Jūs tagad runājat par vērtībām? Vai laikā, kad bijāt ministru prezidents, Jūsu skatījumā Latvijā svarīgākas bija citas vērtības, jo Jūsu minētās vērtības, tādas kā piemēram, valsts iekšējā drošība, tiesikums un korupcija "kliboja" tolaik tieši tāpat kā tagad. Cienot Jūsu intelektuālās attīstības līmeni, tomēr grūti atbrīvoties no liekulības sajūtas - 'klausieties manos vārdos, neskatieties uz maniem darbiem'.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  svaha 21.08.2002 10:08
  Vēlos izteikties, galvenokārt, par to, kas ir augstākās vērtības un augstākie mērķi valstī.

  Protams ka Satversme.Pamatlikumi un likumi.Pārejais ir sabiedrība,kuru veido mazākas sabiedrības,ģimenes un cilvēku attiecības.Valsts nodrošina likumību.Kas tur nav skaidrs?

  Saistītie raksti