Atslēgvārdi:

Par vēlēšanām ASV 10

Labdien, lasītāji!

Nu tā diena ir pienākusi. Šodien Amerikas Savienoto Valstu iedzīvotāji dosies uz iecirkņiem, lai ievēlētu nākamo ASV prezidentu, kā arī visu Tautas pārstāvju palātu un vienu trešo daļu ASV Senāta. Man rakstot ASV austrumkrastā ir pulksten 7.02 no rīta, tas nozīmē, ka iecirkņi jau veras vaļā. Tiesa, Ņuhempšīras štatā ir maza, maza pilsētiņa, Dixville Notch (nemaz nemēģināšu to latviskot), kurā ļaudis balso jau pirmajā mirklī pēc pusnakts (tas nav aizliegts). Kopā balsoja 21 Dixville Notch iedzīvotājs. Rezultāts: Baraks Obama 15, Džons Makkeins -- 6.

Iesaki citiem:

Turu visus iespējamos īkšķus par Obamu. Tas ir pirmkārt tāpēc, ka abu kandidātu starpā viņš visizteiktāk nav Džordžs Bušs, un Bušs jaunākais Amerikai ir bijusi nepārspējama traģēdija. Ir pat ļoti iespējams, ka viņš ieies vēsturē kā visu laiku vissliktākais ASV prezidents. Viņa avantūra Irākā ir izmaksājusi daudzus tūkstošus dzīvību, tajā skaitā tur gāja bojā arī trīs mūsu valsts iedzīvotāji. Viņš sev ir pievācis gandrīz diktatoriskas tiesības, kuras nav bijušas nevienam citam prezidentam, tajā skaitā tiesības smagi ierobežot ASV pilsoņu tiesības, apstiprināt spīdzināšanas izmantošanu "cīņā pret terorismu" u.c. Viņš ir sagrāvis ASV tautsaimniecību, kā arī savas valsts reputāciju visā pasaulē. Turu īkšķus par Obamu arī tāpēc, ka Makkeins kā savu kandidāti viceprezidenta amatam ir izvēlējies elpu aizraujoši nekvalificētu kandidāti, par kuru katru dienu no skapja gluži vai lec laukā skeleti. Ja ASV prezidents amatā esot nomirst, viceprezidents kļūst par prezidentu, ASV vēsturē tas ir noticis deviņas reizes, un doma, ka Sāra Peilina varētu kļūt par pasaules spēcīgākās lielvalsts prezidenti ir pietiekami atbaidoša arī viņas pārstāvētās Republikāņu partijas atbalstītājiem. Un treškārt, esmu lepns, ka Amerikas Savienotās Valstis ir pārvarējušas rasismu un ir gatavas valsts vadošajā amatā ievēlēt tumšādainu amerikāni. Tas ir ļoti, ļoti liels solis.

Protams, ir jau iespējams, ka Obama zaudēs, it īpaši, ja Republikāņu partija sekos iepriekšējos gados nodibinātajam piemēram un rupji krāpsies. Cita lieta, ka Obamas pārstāvētajai Demokrātu partijai šogad ir pietiekami daudz naudas, lai novērotājus izvietotu visur, tajā skaitā arī 2000. gadā apstrīdētajā Floridā. Ziedojis partijai esmu arī es.

Otrs lielais jautājums ASV vēlēšanās ir par to, vai ASV Senātā Demokrātu partija iegūs konstitucionālo vairākumu, proti -- pietiekami balsis, lai varētu rīkoties kā vien partija vēlas. Tas, protams, nav bez bīstamības. Pagājušā gadsimtā Republikāņi vairākuma tiesības ASV Kongresā izmantoja ar milzīgu bezkaunību, Demokrātiem var būt vēlme atriebties. Taču nepieciešamība atbrīvoties no Buša "politikas" ir tik milzīga, ka esmu gatavs šo iespēju pieciest. Cita starpā ASV prezidents ar Senāta apstiprinājumu ieceļ valsts tiesnešus, tieši viņiem pieder pēdējais vārds par likumu. Bušam 2000. gadā bija iespēja nozagt vēlēšanas tāpēc, ka Augstākajā tiesā vairākums tiesnešu bija konservatīvu Republikāņu iecelti, un viņi visai Amerikai darīja zināmu, ka nav nepieciešams vēlēšanās saskaitīt visas balsis. Turklāt konzervatīvie tiesneši arvien vairāk rada draudus par to, ka Amerikā, piemēram, varētu atkal aizliegt abortus, kura rezultātā neskaitāmām sievietēm rastos milzīgas veselības problēmas. Nemaz nerunājot par man tuvām geju un lezbiešu tiesībām. Visu šo iemeslu dēļ ceru, ka nākamos pāris gadus Demokrāti varēs rīkoties spēcīgi un netraucēti.

Latvijai savukārt ir jāatceras, ka pirms vārdiem "Baraks Obama" un "Džons Makkeins" nāk vārdi "ASV prezidents." ASV prezidents vienmēr aizstāvēs savas valsts intereses. Latvija amerikāņiem ir mazs pleķītis. Priecājas par mūsu valsts draudzību. Priecātos te redzēt godīgu valsts pārvaldi, nevis to korumpēto bandu, kura ir uzsēdusies valstij uz kakla patlaban. Bet varu apzvērēt, ka ASV prezidents par Latviju iedomājas reti. Obamas rokās varētu būt cita attieksme pret Afganistānu nekā Makkeina. Mums visiem ir jāinteresējas par to, kā ASV tiks galā ar savu finanšu krīzi, jo tā ietekmē arī mūs. Bet citādi Latvijai nav būtiski, kurš no viņiem abiem kļūs par ASV prezidentu. Būtiski tas ir amerikāņiem. Lai nu Obamam šodien veicas.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jenefee mike

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read.
www.mamipoker.com
Poker Indonesia
Mamipoker.com
www.mamipoker.com
Poker Indonesia

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 04.11.2008 18:12
Manas personigas domas shajaa sakaraa; Bush ieies ASV vesturee kaa visnekompitetakais prezidents!Jo neviens prezidents nebija tik daudz izsmiets un kritizets kaa Bush! Baltaa nama aaksts! To pashu varu teikt par Makkeinu, visvairak joki sabiedribaa tiek plesti makkeina virzienaa, kaut vai par vina vecumu un galigi aplamo viceprezidenta izvelee!
Obama ir kaa svaiga vesma, kaa atverts logs piesmakushaa telpaa, ko ASV ir gaidijusi ilgus 8 gadus! 1 diena un ASV uzelpos, vismaz es ceru!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marija 04.11.2008 18:04
Ja ievēlēs Obamu, būs vismaz viens iemesls svīnēt un priecāties par to, ka kaut kas pasaulē notiek pareizi. Tas nav maz, finanšu krīzes un pesimisma laikos. Arī turu visus iespējamos īkšķus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I. 04.11.2008 17:17
Kaut kur lasīju viedokli, ka Obama nekļūs par prezidentu nekādā gadījumā. Ka ASV prezidenti nospiedošā vairākumā ir bijuši anglosakši. Tie, kas svārstās, pēdējā brīdī izvēlēsies balsot "par karogu" par kandidātu, kuram lielāki nopelni valsts priekšā līdz šim. Un tas nav Obama. Tāpēc tiešām uzmanīgi sekoju notiekošajam. Pat pašai brīnums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S.- Kārlis Streips 04.11.2008 17:16
Vai tas nozīmē, ka ASV Augstākā tiesa bija netaisna? Tāda nu ir sistēma, Jūs varētu vēl pieminēt zemo vēlētāju aktivitāti, republikāņu mahinācijas u.t.t. Vai metīsiet šo akmeni Demokrātijas šūpulī? Nevar ņemt vērā to kā nav bijis Kerijs zaudēja, vai nu elektorālās sistēmas, vai nu citu apstākļu dēļ, bet no tā jau fakts paliek fakts- 2004. gadā amerikas tauta par prezidentu ievēlēja Dž.V. Bušu, nevis Dž. Keriju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 04.11.2008 16:48
Viens no maniem darba kolēģiem ASV balsos par Makkeinu - viņu galīgi nepārliecina Obamas medicīnas finansēšanas reformas. Medicīnisko apdrošināšanu ir jāgarantē darba devējam nevis valstij! Jau tāpat Medicare izmaksā nenormāli daudz. Obama varbūt no demokrātu kompānijas ir relatīvi sakarīgs un nav ekstrēmists - bet demokrātiem, ja viņi iegūs vairākumu abās parlamenta palātās un Baltajā Namā, var rasties vēlēšanās izbīdīt cauri kaut kādas populistiskas reformas.

Ja demokrāti būtu gribējuši kandidāti, kas noskaņota uz kompromisu un saskaņu ar republikāņiem - viņi būtu virzījuši Hileriju Klintoni, kura jaunībā strādāja republikāņu kandidāta Barija Goldvotera kampaņā (turklāt arī Bils allaž gāja kopā ar centristiem un sabiedriskās domas aptaujām).

Baraks Huseins Obama - tas vismaz pirmajā brīdī šķiet provokatīvs solis no demokrātu puses. Ceru, ka demokrāti, arī nonākuši pie varas, izturēsies piesardzīgi un ņems vērā arī republikāņu un visas ASV tautas intereses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 04.11.2008 16:35
VS, amerikāņu tauta Bušu "pēc pašu gribas" ievēlēja tikai vienreiz. 2000. gadā viņu amatā iecēla ASV Augstākā tiesa ar lēmumu 5:4.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 04.11.2008 16:16
Es gan šaubos par to, vai Obama pēc kļūšanas par prezidentu būs pietiekami spēcīgs, lai savaldītu Buša politikas virzītājus, kuri joprojām atrodoties augstajos amatos un inerces pēc turpinās savus melnos "darbiņus".
Ja Obamam ir laba griba ASV ārpolitikā kautko izmainīt uz labo pusi ar miermīlīgiem līdzekļiem, tad būšu priecīgs par viņa uzvaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S. 04.11.2008 15:48
Mūsu valdošā banda draudzējas ar ASV, izpilda visas ASV prasības, jo mūsu pašu politiķi ir cilvēki bez iztēles. Gan padomju gados, gan tagad mūsu tautas kalpi ir bijuši tie vispareizākie komunisti, antikomunisti, bet tagad viskaislīgākie ASV atbalstītāji, jo tie nu mūs atbalsta un rūpējas par mums! Un mūsu pilsoņi gāja bojā Irāka nevis Buša politikas dēļ, bet dēļ mūsu politiķu absolūtās pakalaušibas. Nekādas patstāvības, nekādas neatkarības. Neaizmirsīsis arī to, ka Amerikas tauta 2 reizes pēc pašu gribas ievēlēja Bušu par prezidentu un ja tā tas ir, tad tas tikai parāda demokrātu vājumu toreiz, kā būs tagad- rādīs laiks. Drīz uzzināsim kādu ASV ārpolitiku atbalstīt: Obamas, vai Makkeina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 04.11.2008 15:18
Es arī šorīt pamodos ar tādu pat domu - tā diena ir klāt! Ar sajūsmu sekoju līdz, turu īkšķus un gaidu.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips