Atslēgvārdi:

Par valodas lietām un kaimiņvalsts vēlēšanām 9

Labdien, lasītāji!

Ziņots, ka Latvijas tā dēvētās "labējās" partijas visas sadevušās rociņās un aicina mūs visus parakstīt papīru par to, ka latviešu valoda mūsu valstī ir viena un vienīgā valsts valoda.

Iesaki citiem:

Te acīmredzot ir domāta reakcija pret to petīciju par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, kuru pagājušā mēneša un vairāk laikā ir parakstījuši kādi 180 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Ja par pēdējo no šiem jautājumiem galu galā notiks referendums, tad iešu un balsošu "pret," jo balsot vēlēšanās un referendumos tomēr ir pilsoņa pienākums. Taču nebūt neesmu pārliecināts par to, vai ir vajadzīgs miljonam cilvēku parakstīties par kaut ko tādu, kas jau tagad ir pilnīgi konkrēti noteikts, proti -- ka mūsu valstī ir tikai viena valsts valoda. Manuprāt, te ir tas pats, kas bija sakāms par Amerikas Kongresu pirms kāda brīža, kad deputāti pavadīja vairākas stundas diskutējot to, vai Amerikas oficiālais lozungs joprojām ir "Mēs ticam Dievam." Politikāņiem acīmredzot nav nekā labāka, ko darīt, un, ņemot vērā visu to, kas patlaban ir Saeimas darba kārtībā (tajā skaitā nākamā gada valsts budžets, par kuru laikraksts Dienas bizness šorīt pamatoti rakstīja, ka tas ir pārpilns ar pārlieku optimismu par ekonomisko nākotni), tas nekas labs nav.

Un par visu vairāk, vai nav laiks šim jautājumam mest mieru? Daudz ir rakstīts un runāts par to, ka "uz ielas" šī nebūt nav problēma. Pie tam, tā ir pseidoproblēma. Tie Latvijas iedzīvotāji, kuriem latviešu valoda ir vajadzīga, tomēr to tādā vai citādā kvalitātē ir iemācījušies. Tiesa, daudzi labprāt joprojām runā krievu valodā (par to šodien laikrakstā Diena ir interesants eksperiments -- iesaku izlasīt), taču tas lietas būtību nemaina. Patlaban aug jau otra paaudze, kurai krievu valoda nav automātiska un, lai gan, protams, katra valoda ir svēta lieta, krievu valodai Latvijā jābūt svešvalodai tieši tāpat, kā angļu (kura tomēr pasaulē ir daudz, daudz nozīmīgāka par krievu valodu), franču, zviedru un visām citām valodām. Un, kas attiecas uz valsts valodu -- tas ir ierakstīts Satversmē, un Satversmi grozīt, lai no šī principa atteiktos? Vismaz šajā Saeimā tas ir pavisam neticami. Te nu reiz ir jautājums, par kuru radikāļiem abos galos derētu vienkārši nomierināties. Galu galā, pat "Saskaņas" centrā ir deputāti, kuri iebilst pret valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.

***

Kas attiecas uz vēlēšanām Krievijā, man personīgi ir prieks, ka diktatoru partija mazliet dabūja pa biksēm, gurdeni nepārsteidz tas, ka kārtējo reizi diktatoru partija atrada par vajadzīgu krāpties, lai arī tā varēja gluži viegli rēķināties ar lielāko balsu skaitu (internetā, it īpaši YouTube saitā, ir daudz pierādījumu par krāpšanos -- internets mūsdienās ir lielisks līdzeklis pret Kremļa centieniem monopolizēt visus elektroniskos masu informācijas līdzekļus pēc kārtas), bet par visu vairāk prātu nodarbina lūk, kāds jautājums: Kur ir palikuši tie Krievijas iedzīvotāji, kuri tomēr nevēlas dzīvot "suverēnas demokrātijas" un "varas vertikāles" apstākļos? Vienīgā patiesi rietumnieciski orientētā partija, kurai Kremlis ļāva piedalīties vēlēšanās, bija Jabloko, tā saņēma knapi trīs procentus balsu. Protams, tas, ka 40 procenti vēlētāju "balsoja ar kājām" un vēlēšanās nepiedalījās vispār, ir sava veida rādītājs -- droši vien Krievijā ir pietiekami daudz cilvēku, kuriem nav nekādu ilūziju par to, ka viņu valstī kaut kas īpaši varētu mainīties tiesiskuma un modernizācijas virzienā. Ir arī tas apstāklis, ka emigrācija no Krievijas ir situsi pat augstāku vilni nekā emigrācija no Latvijas. (Šajā kontekstā, starp citu, mulsina šodien no Latvijas bankas nākušais ziņojums -- ka izceļojošo Latvijas iedzīvotāju skaits esot krietni zem 200 tūkstošiem; ja tā, tad rodas ļoti lieli jautājumi par šogad tautas skaitīšanā saskaitīto iedzīvotāju skaitu, jo man dati rāda, ka aizbraucēju skaits tomēr šķiet esam krietni, krietni lielāks). Un ir arī tas, ka Kremlis nudien ir meklējis un atradis visvisādus "iemeslus," kāpēc lielam skaitam partiju un indivīdu liegtu tiesības piedalīties vēlēšanās. Tāda nu tā "suverēnā demokrātija" mūsu kaimiņvalstī ir. Taču vienalga rodas jautājums par to, kurā brīdī Krievija pievienosies civilizētajai pasaulei, jo lai vai kā, bet pēc svētdien notikušajām vēlēšanām var rasties vēlme kļūt mazliet optimistiskākam par to, ka vismaz Putins mazliet ir dabūjis, tā teikt, ka ņuņņām, taču nav nekāda īpaša iemesla domāt, ka kaimiņvalstī kaut kas īpaši mainīsies. Tiesa, Latvijai pret šo situāciju ir jāizturas ar vēsu mieru, bet kaimiņvalsts tautas žēl ir vienalga.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 09.12.2011 18:50
Gadījumā ja Latvijā būs cittautiešu dumpis ,rīkojamies pēc šādas receptes.Caur Vašingtonu ielūdzam Polijas armiju.Amerikāņi ar grūtībām atšķir krievus no ķīniešiem,bet poļiem uz krieviem ir ''liels zobs""un viņi ļoti slikti arī saprot krieviski.Mēs izmisumā lauzām rokas.Kad darbiņš padarīts poļi mums piestādīs rēķinu par izlietotajām patronām,bet viņi ir katoļi un gan jau pāvests visu piedos.Toties būs latviska Latvija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jumors 09.12.2011 17:36
Man ļoti patika divas ziņas- proti, ka referendums un Eirovīzijas fināls 18. februārī. Masu pasākumi ir abi, bet man gan nav tik mierīgs prāts. Urbanovičs uzņem apgriezienus organizatoriskā virzienā un jūs domājat, ka divu mēnešu laikā nav iespējams "naturalizēt", tūkstošus, palīdzot austrumu izcelsmes naudiņai?
Tie, kas uzskatīs, ka šis referendums ir gaisa tricināšana un gulēs mājās, savai dzimtenei izdarīs lielā lāča pakalpojumu. Nemaz nerunājot par to, ka organizācijai tiešām tiks tērēti līdzekļi, kuri lieti būtu noderējuši kam citam- kaut vai Gaismas pilij....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Reinis 07.12.2011 16:28
Krievijas vēlēšanās procentuālais sadalījums ir izzīsts no pirksta. Reālais ir pavisam cits. Vairākos iecirkņos, kur balsu sadalījums nebija Putinam labvēlīgs, tika brutāli viltoti protokoli. Ceru, ka drīz parādīsies apkopojoši raksti, kas ļaus precīzāk spriest par viltojumu apmēru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 07.12.2011 13:20
Vēlētāju aktiviāte šogad:60,2%, 2007. gadā: 63,78%

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


alisei 07.12.2011 12:15
Protams, ka ņemšanās ap valodu likumu nav pseidoproblēma. Tomēr tā ir tikai problēma Nr.2. Problēma Nr.1 ir tualetes papīrus visus apdrukāt ar auseklīšaiem. Jo tik svarīgu padarīšanu bez svētiem ornamentiem īstenot nedrīkst. Ni un ni. Latviešiem ir jāvienojas, ka TO darīt ar parasto papīru nevar.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


k99 06.12.2011 21:36
man liekas, ka šinī situācijā vajag nevis prātuļot, kas no filozofiskā viedokļa ir pareizi un kas nē, bet vienkārši darīt to, ko saka pasākuma koordinatori.

Jo, tas būtu diezgan stulbi, ja referenduma rezultātā vinnētu krievu kā valsts valodas atbalstītāji (vai - kaut vai sasniegtu būtisku rezultātu, uz ko var atsaukties), tikai tāpēc, ka puse no šīs idejas pretiniekiem nobalso un panāk, ka referendumam ir kvorums, un otra puse - referendumu ignorē.

Tiesa, šis raksts man liek domāt, ka latvieši ir spējīgi arī uz šādu stulbumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

oops 06.12.2011 18:34
Es neiešu balsot, lai gan protams, esmu par latviešu valodu kā vienīgo. Es principiāli nebalsoju vairs, kopš mani piemeklējusi atskārsme, ka vēl nav tādas partijas, kura būtu pelnījusi manu balsi. Un vispār - kaut kādi suņi parej, un man kaut kur jāiet un kaut kas jādara. Tā nav pareiza izvēle aicināt iet balsot "pret". Vajadzēja vispār ignorēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kremļologs 06.12.2011 18:30
Var tikai pabrīnīties par tādiem apgalvojumiem kā 40% balsotāju ar kājām. Ko tas nozīmē? Visā pasaulē ap 40% cilvēku ir tik apolitiski, ka uz vēlēšanām neiet. Protams, ja ļoti grib saskatīt "protestu"it visā, tad var arī tur to redzēt, bet nopietni tas nav. Vispār Streipam par Krieviju ir
tikpat profesionāls priekšstats kā par Jupitera pavadoņiem. Krievijā vienkārši prorietumnieciskās partijas tiek uzskatītas par nodevēju "piektās kolonnas" partijām. Partijas, kuras tiek finansētas no Vašingtonas. Un par šīm partijām nevēlas balsot pat demokrātiski noskaņoti, bet Krievijai lojāli pilsoņi. Ir būtiski jāatšķir Hillarijas Klimntones un Krievijas patriotu uzskati par to, kas ir labi Krievijai. Tas, kas labi Hillarijai 98% gadījumu krievam šķiet slikti. Tas nu būtu jāsaprot, ja grib par Krieviju rakstīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 06.12.2011 18:19
Ņemot vērā latviešu skatus rietumu bagāto zemju virzienos,kaut kā neticās,ka latvieši atnāks uz referendumu vesels miljons vai vairāk.Loģiskāk būtu referendumu ielikt agrāk par 16.martu,jo tad krievvalodīgie vēl nav iešūpojušies.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips