Atslēgvārdi:

Par vakardienas notikumiem, "tiesīgo" Godmani un valdošās "elites" reakciju -- pārdomas trešdienā 17

Labrīt, lasītāji!

Vakar vakara notikumi man sirdī joprojām veido mieles. Pie Saeimas atradās ļaudis maskās un ļaudis, kuri brēca "Rossija, Rossija!" Tie nu nebija cilvēki, kuri protestēja vecmāmiņas zemo pensiju. Vainīgie ir jānoskaidro, cik noprotams, likuma aizsardzības instancēm ir pietiekami daudz video materiālu un citas informācijas, katrā gadījumā vakar vakarā notikušo redzēja ļoti daudz aculiecinieku.

Iesaki citiem:

Lai arī kādas nebūtu sabiedrības dusmas par mūsu pagalam izkurtējušo valdību, nav aizbildinājuma logu laušanai, šņabja bodes izlaupīšanai (tas, starp citu, par vakar vakara "cēloņiem" pasaka ļoti daudz), un policijas apmētāšanai ar akmeņiem un citiem priekšmetiem. Sodam jābūt, un bargam. Turklāt runai ir jābūt arī par augstāk stāvošu atbildību par to, ka policijas reakcija vismaz sākotnēji bija tik vārga. Tā dēvetās "Leģionāru dienas" un, ja kas, arī geju un lesbiešu Draudzības dienu pasākuma laikā likuma sargi spēja nodrošināt pat ļoti dzelžainu kārtību. Kas notika vakar? Uz to pirmkārt būtu jāatbild iekšlietu ministram Segliņam un premjerministram Ivaram Godmanim, un nebūt nedomāju, ka būtu par daudz prasīts, lai abi kungi šajā situācijā lemtu par demisiju. Un tas pats ir sakāms arī par policijas vadību, jo vienalga, ko dara politikāņi, policisti tomēr ir profesionāli ļaudis, un tas, kas notika vakar, tomēr nebūtu aprakstāms ar vārdu "profesionāli."

Bet diez vai. Jo ārpus vakardienas notikumiem ierastā politiskās "elites" uzvedība mierīgi rullē tālāk. Saeimas spīkers Daudze acīmredzot uzskata, ka sabiedriskas izpausmes nav vajadzīgas vispār, tāpat kā viņš pagājušā vasarā teica, ka nav vajadzīgs nekāds referendums, arī šoreiz viņš pateica, ka demonstrāciju vispār nevajadzēja rīkot. Āksts tāds. Savukārt pats Godmanis no notikušā ir nonācis pie viena secinājuma -- partijas Sabiedrība citai politikai līderis Štokenbergs neesot "tiesīgs" būt par politiķi. Godmanis ir dikti nasks ar dažādiem paziņojumiem par to, kas ir un nav "tiesīgs." Atcerēsimies, ka pēc tam, kad Saeima triecientempā un bez īpaši plašām zināšanām maratonsesijā apstiprināja veselu strīpu likumprojektu bez jelkādām vērā ņemamām debatēm, Godmanis paziņoja, ka neviens neesot "tiesīgs," pieprasīt Saeimas padzīšanu. Vārdu sakot, divas no valsts trim augstākajām amatpersonām uzskata, ka sabiedrības vienīgais pienākums ir sēdēt klusu un "netraucēt" valdošajiem. Atradies "tiesīguma" noteicējs!

Un nesanāks. Jo sabiedrībai ir ko teikt par pietiekami daudz no tā, ko valdošā banda turpina pastrādāt. Piemēram, ir doma par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja apvienošanu ar Drošības policiju. Tas nekas, ka KNAB un DP funkcijas ir fundamentāli atšķirīgas. Tas nekas, ka DP darbojas Iekšlietu ministrijas -- tātad politiskas struktūras -- ietvaros, savukārt KNAB ir atbildīgs par politiskās struktūras ētikas un tās kliedzošā trūkuma uzraudzīšanu. Nevar būt ne mazāko šaubu, ka patiesais "mērķis" ir KNAB neitralizēšana.

Un Kultūras ministrija. Izrādās, ka promejošā ministre Demakova, gluži kā cars Putins ar lelli Medvedevu, ir paģērējusi arī savu pēcteci, aktieri un uzņēmēju Juri Žagaru. Acīmredzot savu ministrijas consigliere* Mārtiņu Vanagu ministre neuzdrīkstējās izvirzīt, vai varbūt viņš arī to nemaz nevēlējas, bet arī par Žagaru ir uzdodami konkrēti jautājumi. Pirmkārt, vai ministrs var būt cilvēks, kura brālis vada vienu no valsts redzamākajām kultūras institūcijām, proti -- Latvijas Nacionālo operu? Vai no tā nesanāk pat ļoti redzams iespējams interešu konflikts? Otrkārt, vai visiem no amata aizejošiem ļaudīm tagad būs tiesības noteikt savu pēcteci? Tā nu gan būtu "lieliska" savējo būšana. Iespējams, ka J. Žagars būtu ļoti labs kultūras ministrs, bet šie tomēr ir pietiekami nopietni jautājumi.

Un Satiksmes ministrija. Nedomāsim, ka tas nav saistīts ar to, ka tuvojas pašvaldību vēlēšanas un cilvēks, kurš ir paziņojis, ka nākamā viņa Dieva tā kunga noteiktā sūtība ir kļūt par Rīgas mēru, vēlas atrast pašus populistiskākos solījumus, bet hiperaktīvais ministrijas boss Šlesers nu ir nācis ar domu, ka bankām ir jāaizliedz vērsties pret ļaudīm, kuri ir nonākuši kredītu problēmās. Tā nu būtu viena varena valsts intervence uzņēmējdarbības sektorā, turklāt kredītu lietā tomēr ir divas puses. Jā, bankas pēdējo gadu laikā ir bijušas pat ļoti gatavas izsniegt kredītus pa labi un pa kreisi, ar to saistītais biznesa risks ir banku jautājums, bet jādomā arī par ļaudīm, kuri ir gatavi ņemt kredītu zinot, ka ar to atmaksāšanu varētu rasties problēmas. Te būtībā ir tā pati situācija, kāda pirms 10 un vairāk gadiem bija ar Banku Baltija. Cilvēks, kurš par tās solījumiem padomāja vairāk, kā divas minūtes, saprata, ka tiek piedāvāta klasiska piramīdu shēma, neviena nopietna banka pasaulē nevar piedāvāt 80 procentus un vairāk uz depozītiem un šādu sistēmu uzturēt ilgstoši. Te jādomā par jēdzienu "pats vainīgs," un, lai arī valsts var darīt daudz ko, lai palīdzētu ļaudīm, kuriem šajā jomā ir radušās nepatikšanas (piemēram, pilnveidojot likumu par personīgo bankrotu), noteikt, ka bankas nedrīkst veikt normālas operācijas un tāpēc garantēt tām zaudējumus pilnīgi noteikti nav laba doma, vēl jo vairāk tāpēc, ka Šlesera paģērētais aizliegums tiklab attiektos gan uz tiem, kuriem patiešām ekonomiskā krīze ir radījusi lielas problēmas, gan arī uz ļaudīm, kuri šādā situācijā vienkārši nolemtu ļauprātīgi neko vairs nemaksāt. Ja nedraud nepatikšanas, kāpēc vispār kādam kaut ko maksāt?

Vakardienas notikumi tomēr kārtējo reizi pierādīja, ka valdībai maigi sakot nav adekvātas reakcijas pret sašutumu, kādu sabiedrībā radījusi tās mazspēja, negodīgums, melīgums un patmīlība. Un, lai arī cik tas nebūtu briesmīgi, valdošajai "elitei" tomēr ir jāsaprot, ka vadzis reiz var arī salūzt, jo izmisis cilvēks ir gatavs uz daudz ko.

Mierīgu visiem dienu!

* Consigliere -- no itāļu valodas ar nozīmi "padomdevējs," konkrēti -- itāļu Mafijā

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Agnese 15.01.2009 08:16
Streip, nevajag aizmirst par to ka zhurnaalistam jaaraksta patiesiiba. Taads ir vinja pienaakums. Par savaam halucinaacijaam staasti psihoterapeitam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis K 15.01.2009 04:07
"Ko šie cilvēki gribēja panākt?" Nu, varētu tā kā minēt ... , ja ne nu viņi paši personīgi, tad noteikti viņu vadītāji .... Krievu valodu kā otro valsts valodu un nomināli neatkarīgu bet Krievijai kā guberņu pakļautu Latviju ... un tie kuri šādam grautiņam novēlēja vieglu čeļu, ar minimāliem šķēršļiem ir ari drošvien ar to pašu mieru, ka Latvija nonāktu guberņas statusā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anita 14.01.2009 21:25
Par visu jāatbild Godmanim un valdošajai bandai!
Diktators ar šizofrēnisku domāšanu,kas atkārtoti apstiprinājās šo dienu TV un radio pārraidēs viņa intervijās.
Tagad tikai sapratu,ka tieši Godmanis ir jāpatriec pēc iespējas ātrāk!Tieši Godmanis ir latviešu tautas DRAUDS!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I. 14.01.2009 18:23
Nekādā ziņā neatbalstu vandālismu, kas vakar notika. Un kategoriski neatbalstu viedokli, ka ja jau zināms, ka nekas nemainīsies, tad nav nekas jādara. Ar visiem piketiem, asiem izteikumiem un interneta gānīšanos, mūsu priekšstāvji mīt svētā pārliecībā, ka viņi vienīgie zina, kas jādara un kā jādzīvo. Viņiem ir izveidojies savs "siltumnīcas" priekšstats par lietu norisēm. Viņi nepieņem un nedzird mūsu viedokli. Un kā tad to darīt viņiem zināmu? Kur viņi saskaras ar to reālo dzīvi, ko mēs dzīvojam? Braucot tramvajā? Maksājot īres rēķinus? Stāvot rindā Rimi? Var būt kārtojot kādas birokrātiskās lietas kā parastie mirstīgie? Iespējams viņiem vajadzētu sarīkot ekskursiju no viņu aizspogulijas uz mūsu pusi? Loģiski, ka viņiem ir jāparāda, ka mēs nepiekrītam. Un tagad, lai gudrie domā, ko nu darīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ludmila - Mikelim 14.01.2009 17:58
God. Mikela kungs!

Neesmu pamanijusi, ka a.cien. Streipa kungam butu kada "slimigi naidiga attieksme pret krieviem".

Jusu komentars, diemzel, - ir nekorekts.

skolotaja ludmila, ar cienu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Miķelis 14.01.2009 17:33
Streipa slimīgi naidīga attieksme pret krieviem padara viņu kroplu kā politologu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Astrīda 14.01.2009 17:19
Pašus pirmos policijai vajadzēja apcietināt tos, kas tur ieradās maskās. Tad mēs tūlīt būtu zinājuši, kas grautiņus organizē, un droši vien grautiņi nebūtu izvērtušies tik lieli, kā tas beigās viņiem izdevās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Astrīda 14.01.2009 17:13
Pašus pirmos policijai vajadzēja apcietināt tos, kas tur ieradās maskās. Tad mēs tūlīt būtu zinājuši, kas grautiņus organizē, un droši vien grautiņi nebūtu izvērtušies tik lieli, kā tas beigās viņiem izdevās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 14.01.2009 16:21
"Kāda jēga bija demolēt mašīnas un ēkas, par kuru remontu mēs paši maksāsim no saviem nodokļiem?"

Ar demolēšanām nodarbojās maksimāli 10% no visiem, kas tur atradās. Adresējiet viņiem šo jautājumu un viņi pajautās pretī, kālab mazkvalificētiem ļaudīm nav darba un kāpēc viņiem legālā veidā nav iespējams nopelnīt naudu, lai apmaksātu savus līzingus un kredītus.

Mēs nevaram atbrīvoties no mazkvalificētās sabiedrības daļas, no kuriem daļa ir tie paši jaunieši, kas vandalējās vecrīgā. Cietumos arī mēs visus viņus nevaram sabāzt, jo tas būs pārāk liels slogs uz pārējiem nodokļu maksātājiem.

Redzēju vakar, kā vairākus skolniekus ar lielo Latvijas karogu arestēja un lika gaidīt aizstransportēšanai vajadzīgo mikroautobusu.
Kādam taču viņiem ir jādod darbs un nākotnes cerības, ka viss ar šo valsti būs labi ar viņu nākotnēm, ja vien viņi mācīsies, strādās un pelnīs sev naudu godīgā ceļā, tad ar Latviju un tās ekonomiku viss būs kārtībā!

Tagad diemžēl daudzi skolnieki ir pārliecinājušies, ka var dzīvot kā Šlesers, bez augstākās izglītības vai vismaz, kā Šleseram pietuvinātās personas, kur karjera atkarīgs no blata un pareizajiem kontaktiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A.P. 14.01.2009 15:51
Jā-jā, francijā-bija-tas-pats-bla-bla-whatever. Manuprāt, šī akcija ir parādījusi, ka mēs cīnamies nevis par demokrātiju, bet par to-nezin-ko. Ko šie cilvēki gribēja panākt?
Valdības nomaiņu? Bet viņi neatkāpsies. Neliela analīze, neliels ieskats notiekošajā un var redzēt, ka šī akcija jau nebūs demisijas iemesls.
Saeimas atlaišanu? Ok, lai atlaiž, lai rīko ārkārtas vēlēšanas. Mums jau tagad naudas ir pārpilnām, varam kaut vai katrus 3 mēnešusno jauna vēlēt.
Kāda jēga bija demolēt mašīnas un ēkas, par kuru remontu mēs paši maksāsim no saviem nodokļiem?

Man ir, latviski sakot, mixed feelings par to, ka mēs kļūstam tādi paši, ka tie, kas ēterā ēd kaklasaites vai traucē parlamenta darbību ar kliedzieniem un kautiņiem. Pēc tā, kas notika vakar, es nezinu, kādu demokrātiju mēs varam viņiem iemācīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rudis 14.01.2009 15:24
pilnīgi piekrītu, Jaņdžam!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs - Kārlim Streipam 14.01.2009 12:40
Cienījamais godīgā un labā politiskā spārna piekritēj. Latvija pieder visiem tās iedzīvotājiem, krievu izcelsmes cilvēkiem ieskaitot. Jā tie arī piedalijās demonstrācijā, tad sveiks un vesels. Nav pierādīts, ka viņi piedalijās grautiņā. Bija arī Pērkonkrusta zīme kādā karogā iezīmēta. Starp citu, es nepiedalījos kā ekonomiskā rakstura protestētājs, bet ar izteikti politisku noslieci. Viens no iemesliem, kāpēc tagadējā valdība neatkāpjas ir tas, ka tā izmanto šķel un valdi metodes. Šķel Latvijas iedzīvotājus, tas ir, atšķel latviešus no krieviem, baltus no slāviem, rīdziniekus no pārējiem apgabaliem, pilsētniekus no lauciniekiem, u.t.t. Tikmēr Zatlers bāzīs savu degunu Grūzijā, Ukrainā, un ne jau eksportēs no Latvijas uz ārzemēm preci, bet spiedīs latviešus eksportēt pašiem sevi. Latvijas iekšpolitika ir liels šķērslis Latvijas attīstībai, gan ekonomikā, gan kulturā, gan politikā, un arī tu šo šķērsli neatcel, bet veicini.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 14.01.2009 11:59
Būtu diezgan ērti, ja varētu pateikt, ka mēs, latvju bāliņi atnācām padziedāt, un viss bija labi, bet tad atnāca piedzērušies krievi un visu izdemolēja. Bet tā nav taisnība.
Un jo vairāk būs šādas primitīvas politiskās un ekonomiskās situācijas analīzes (mantru "valdošā banda, valdošā banda, valdošā banda" gan ir grūti nosaukt pat par primitīvu analīzi), jo lielāka ir iespēja, ka reakcija būs tikpat primitīva - nevis ar garaspēku, bet ar ķieģeli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K. no Ogres 14.01.2009 11:58
Grautiņa organizētāji bija latvieši vai Lielās kaimiņzemes pārstāvji?
Kam grautiņš bija izdevīgs?
Vai kādam ir idejas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Jaņdžam 14.01.2009 10:33
Ļoti gribas šaubīties, ka cilvēks, kurš rokā tur Krievijas karogu un bļauj "Rossija, Rossija" ir latvietis. Tas pirmkārt. Otrkārt, nebūsim nu naivi un atcerēsimies, ka Krievijas draudzīgā "palīdzība" Baltijas valstīs ir pieredzēta daudzkārt, piemēram, hakeru uzbrukums, kurš sekoja tā dēvētajam Aļjošas grautiņam Tallinā, tika izsekots līdz pat Maskavai un līdz pat Krievijas valsts instancēm. Vienīgais, ko konstatēju patlaban, ir tas, ka šie ļaudis diez vai bija ekonomiska rakstura protestētāji. Kas viņi bija un kāda saistība ar notikušo, ja vispār kāda, bija mūsu mīļajai kaimiņvalstij -- to redzēsim nākamajās dienās. Katrā gadījumā šāda "sadarbība", lai arī ko būtu vai nebūtu precējusi Raiņa māsa, mums nav vajadzīga. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 14.01.2009 10:32
Cien. Streipa kungs, esam neapmierināti ar esošo politiķu kliķi. Bet vai ir reālas spēcīgas politiskas alternatīvas. Kurus politiķus Jūs uzskatāt par spējīgākajiem, nesavtīgākajiem Latvijas jaunajiem politiķiem. Ja politiķu jaunā paaudze top tādās "kalvēs" kā Tautas Partijas jauniešu organizācija (un visumā tas ir jaunās paaudzes domāšanas spogulis), tad šajā valstī nekas nemainīsies un aug jauni mākoņtēvi, jauni hūtes cilvēki un jauni buldozeri. Skumji...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 14.01.2009 10:20
Sodam jābūt, un bargam.
-------
Par ko tam sodam jābūt bargam? Par to ko korupcija valda valstī tik daudz gadus, Demakova aizbrauc uz Franciju ārstēties, Šlesers atrold 4000 Ls darbu šofera dēlam, finanču krīzes laikā Slakteris ņem atvaļinājumu ārzemes, kur bērni iet skolā, laikā kad Latvija--izņemot Rīgu--kļūst par pati savu nomali?

Vardarbība nav pieņemama. Ir metodes ar kādām var pretoties tieši, bet bezvardarbīgi. Bet izmisīgi un akcijās neizglītoti cilvēki bieži vien kā pirmo ņem pie rokas ģiegeli. Pēc tam mierīgāki un gudrāki cilvēki uzņemas viņiem pamācīt citas metodes.
Ja pūlī bija provokatori, bet pats pūlis ir noskaņots uz bezvardarbību, provokatorus var izolēt. Bet ko Streips domā teikt ka pūlī bijuši jaunieši, kuri klieguši "Rossia", un tamlīdzīgi. Vai vaino krievus, bez pamatotas identifikācijas, ka Veldre vakar krievu radio, nenorādot kura raidstacija un kurā laikā? Latvijā ir sena vēsture ar sadarbību ar krievu tautu. Raiņa māsa apprecēja Štučku, un abi domāja, ka Latvijas vienīgā cerība izdzīvot neatkarīgi ir zem Krievijas paspārnes. Tā nu nesanāca, bet mēs jau neizdzīvosim zem rietumu paspārnes, ja mūsu valsts atstās tautu neizglītotu--kā to acīm redzot vēlās darīt.

Beidz, Kārli, mēģināt izpatikt visiem un par latviešiem runāt no augšas. Vakardienas demonstrācija bija liels solis uz priekšu samilzušo problēmu risināšanā. Tagad jāsāk nopietna bezvardarbīga organizēšanās un publikas izglītošana.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips