Par uzņēmumu sirdsapziņu un tramvajiem -- pārdomas pirmdienā 11

Labrīt, lasītāji!

Viņvakar noskatījos ļoti interesantu dokumentālfilmu par uzņēmumu, kura sniegtie interneta meklēšanas pakalpojumi kļuvuši tik universāli, ka no tiem, varbūt ne vēl latviešu valodā, bet angļu valodā gan, radies darbības vārds -- gūglēt. Filmā bija stāstīts par to, kā diviem universitātes studentiem savulaik izdevās izveidot firmu, kura patlaban kontrolē teju vai 70 procentus no visa interneta meklēšanas tirgus, ir izdevusies arī pat ļoti veiksmīga šī procesa padarīšanā par peļņas nesošu procesu. Piemēram, šorīt ievadot vārdu "flowers" (ziedi) Gūgļa meklētājā, lapas augšpusē parādās trīs reklāmas -- divi uzņēmumi, kuri piedāvā pasūtīt ziedus un vēl viens, kurš iesaka ziedu vietā sūtīt kaut ko citu. Lapas labajā pusē ir vēl daudz citu reklāmu, un tā pilnīgi noteikti nav sakritība, ka viena no tām saucas "ziedu nosūtīšana uz Latviju." Citādi, protams, ir interneta lapu saraksts, kuros tā vai citādi ir informācija vai saruna par puķēm. Ievadot vārdu "ziedi" latviešu valodā, parādās tikai divas reklāmas lapas labajā pusē, turklāt lapu sarakstā var uzzināt, piemēram, ka Gānā ir pilsēta, kas saucas Ziedi.

Iesaki citiem:

Taču filmā manu uzmanību piesaistīja cits jautājums. Proti, filmas autore Gūgļa meklētājā ievadīja vārdus (angļu valodā) "patiesība par Holokaustu." Pats pirmais, kas viņai parādījās, bija lapa, kurā Holokausts vispār tiek noliegts. Šorīt vēl trakāk -- pirmās četras vai piecas piedāvātās lapas bija tieši šādas. Filmā bija interesanti klausīties, kā uzņēmuma pārstāvji skaidroja savu neitralitāti. Gūglim kā tādam, lūk, par Holokaustu vai tā neesamību viedokļa nav. Lapā, kur uzņēmums piedāvā "kategorijās saorganizētu internetu," minētas 13 lapas, kurās Holokausts tiek noliegts, un 17 lapas, kurās ir "pretējais viedoklis."

Lieki teikt, ka filmas tonis par šo lietu bija nosodošs. Filma vispār par Gūgli centās radīt šaubas, ne vien šajā lietā, bet arī jautājumā par to, cik lielā mērā tas saglabā informāciju par to, ko mēs visi ar tā palīdzību meklējam. Taču te ir arī jautājums par to, vai uzņēmējdarbībā var būt morāle. Cilvēks, kurš meklē melus par Holokaustu (un vēsturiski nav absolūti ne mazākā iemesla domāt, ka šis genocīds pret ebrejiem un citiem nenotika), tāpat aplūko lapu, kuru meklētājs attiecīgi uzrāda. Tiesa, vienīgā reklāma, kura parādās, ievadot "patiesība par Holokaustu" ir no kādas, cik var spriest, nevalstiskas organizācijas, kura lieto Holokaustu, lai skolas bērniem mācītu par cilvēka morālo attīstību. Taču gluži tik vienkārši tas, protams, nav. Piemēram, Vācija, kura ir tā valsts, kurā Holokausts lielākoties tika organizēts un notika, ir aicinājusi Gūgli neuzrādīt tās lapas, kurās tiek proponēta doma, ka Holokausts ir mīts. Ķīna un citas totalitāras diktatūras Gūgli mēdz bloķēt pavisam, jo tajā var sameklēt visādas lietas, kuras attiecīgajiem režīmiem nav tīkamas. Tas, savukārt, licis sarosīties informācijas brīvības aizstāvjiem, kuru pārliecības pamatā ir Voltēra kādreiz it kā teiktais par to, ka viņam nepatīk tas, ko otrs cilvēks saka, bet viņš līdz nāvei aizstāvēs cilvēka tiesības, tā pateikt. Patiesībā Voltērs tā neteica, bet tas, atšķirībā no Holokausta noliegšanas, ir mīts, kurš ir iesakņojies pavisam dziļi.

Man cilvēki, kuri, lielākoties antisemītisma dzīti, cenšas apgalvot, ka genocīds pret ebrejiem (un Jehovas lieciniekiem un garīgi slimajiem un gejiem) nenotika, ir vienkārši pretīgi, jo cilvēkam tomēr ir jābūt visai izcili stulbam, lai aplūkotu visu vēsturi un secinātu, ka 99,99999999999% autoru par Holokaustu kaut ko nav pareizi sapratuši vai vienkārši ir rakstījuši nepatiesību. Gūgļa neitralitāti var saprast. Gūglī var ievadīt absolūti jebkuru vārdu kombināciju, tajā skaitā briesmīgākās rupjības, un parādīsies daudz kas. Uzņēmuma datorsistēmām, protams, pašām morāles nav. Ideālā pasaulē arī cilvēki, kuri tur strādā, atzītu, ka briesmīgas muļķības un naidīgumu nevajag popularizēt tikai tāpēc, ka tas skaitās neitrāli. Taču arī saprotu ko citu: Man būs viens bloķējamo lapu saraksts, tev būs cits, un viņai būs vēl cits. Sabloķēsim visi pēc kārtas, un ar laiku vairs nebūs nekā. Jo, ja viens panāks kretinisku antisemītu bloķēšanu, kāds cits panāks cilvēka tiesību organizāciju bloķēšanu, vēl kāds cits -- jebkuru pozitīvu tekstu par rasismu, kāds cits -- jebkuru negatīvu tekstu par rasismu. Bet tomēr sirds smeldz. Jo tajā pašā jautājumā par Holokaustu tomēr ir absolūta patiesība vismaz tajā ziņā, ka nav ne mazāko šaubu, ka tas notika. Un, ja arī ir skaidrs, ka peļņu meklējošam uzņēmumam šajā ziņā tomēr nevar būt institucionālas sirdsapziņas, vienalga drusku sāp.

***

Un ziniet, par ko vēl sāp? Par šodien paziņoto faktu, ka šovasar pa Rīgas ielām nekursēs retro tramvajiņš, jo to vairs nevarot atļauties. Protams, kādreizējais valsts galvenais tehnokrāts Godmanis ir pa visu pasauli izbazūnējis, ka Latvija nav tā vieta, uz kuru vispār kāds tūrists gribētu braukt, bet pieņemsim, ka Godmanim todien sāpēja vēders (vai arī, kas ir stipri ticamāk, ka viņš tāpat kā pietiekami daudz mūsu valsts politikāņu, aizmirsa, ka ieslēgts mikrofons nozīmē, ka teikto uzzinās arī citi). Taču, pirkmārt, ar retro tramvajiņu nebrauc tikai tūristi vien, un otrkārt, tas tomēr daiļo vidi. Vai te nav tas gadījums, tāpat kā Eirovīzija, kur var iesaistīties privāti sponsori? Protams, retro tramvajiņu nedrīkst pilnībā pārkrāsot kāda uzņēmuma vai, Dievs pasargi, politiskas partijas krāsās, bet tomēr. Pavisam citā kontekstā vienā televīzijas kanālā kādā reklāmā dzird cilvēku sakām, "Arī tad, kad viss brūk un krīt, cilvēks vienalga vēlas sevi padarīt skaistu." To pašu var teikt arī par pilsētu. Arī krīzes laikā tādas interesantas "rozīnītes," kā retro tramvajs, nemaz par sliktu nenāk. Varbūt tomēr to var glābt?

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 27.05.2009 19:36
Bet interesantākais tomēr- holokausts notika, bet karavāna iet tālāk!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

piepe 26.05.2009 12:13
Google ir ļoti labs info pasniegšanas filtrs NWO realizētāju rokās.
Tāpēc arī 9/11, NWO, Illuminati un tamlīdzīgas lietas gūglējas savādāk, vai negūglējas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Miks - Kārlim Streipam 26.05.2009 11:40
Kārli, nu tas jau ir pār strīpu. Neko un nekad nevajag salīdzināt, ja ir runa par cilvēku apzinātu iznīcināšanu. Noziegums ir noziegums un slepkavība ir slepkavība. Stulbi ir ieviest mērauklas - parastais genocīds/trakais genocīds/prātam neaptveramais genocīds...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 25.05.2009 17:48
Kas par slimu iedomu sadzināt upurus un noziegumus "uz svara"?!!!! Kāpēc katra trešā vai ceturtā ēbreja nogalināšana ir baismīgāka par katra 2 vai pat katra 10 armēņa nogalināšanu?!!!
Vai tāpēc, ka Vācija būtu "inteliģentāka" par Turciju, un tāpēc tai nedrīkst, to ko citiem drīkst?!
Ai nē - laikam hitleriskās Vācijas lielākais stulbums bija tas, ka tā atļāvās likt klāt rokas nevis cilvēkiem vispār, bet arī pašiem īpašākajiem no tiem.
Toties politkorekti izdresētie skribenti zin, ja īpašo šlaku upurus vienmēr paziņos par pašiem baismīgajiem, tad automātiski būs nopelnīta indulgence jebkādu citu melu nesodītai producēšanai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Jurim 25.05.2009 17:04
Cienītais, nekas laikā kopš 2. pasaules kara tomēr nav salīdzināms ar to, kas tajā laikā notika ar ebrejiem. Cita starpā arī deportācijas no Baltijas valstīm ne, jo tajās runa bija par daudziem tūkstošiem, bet genocīdā pret Ebrejiem -- par daudziem miljoniem. Serbi centās to pašu izdarīt ar neserbiem, bet neveiksmīgi -- nav vairs tie laiki, kad "nevienam nemanot" var nomušīt sešus miljonus cilvēku. Es un citi to "uzsver" tāpēc, ka Holokausts bija prātam neaptverams noziegums, kurš notika pēc idejas civilizētā valstī. Ar to es nesaku, ka nav nosodāmas minētās deportācijas, kā arī tas, kas ir noticis Āfrikā un citur. Bet tās tomēr nav salīdzināmas lietas, lai arī cik ļoti reizēm latviešiem negribas apgalvot, ka nekad Visuma vēsturē par viņiem nav bijuši lielāki upuri. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris 25.05.2009 16:45
atvainojos holoklausts, un balkaanu un kaukaaza sarakstam droshi varam likt klaat arii dazas aafrikas valstis, cilveeku laupiishanas praksi latiinamerikaa, utt

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris 25.05.2009 16:43
nenoliedzu ka holoklaists notika, tachu es nespeeju pateikt kaapeec to tagad tik daudzi uzsver, ja tepat nesen ir notikushi liidziigi notikumi, balkaanos, kaukaazaa - par to nesatraucas, jo taa pashlaik ir politika, kaapeec tie kas cieta toreiz tagad neiestaajas ar liecu ciitiibu par shodienas upuriem, taa vietaa lai ai meeginaatu ar putaam uz luupaam staastiit kaa bija toreiz vinju vecteeviem otraa pasaules kara laikaa?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Jānim 25.05.2009 16:20
Jāni, piekrītu gt -- Wikipedia, kuru var labot katrs pēc patikas, tomēr nav pats uzticamākais informācijas avots. Saviem studentiem universitātē es to neļauju lietot. Savukārt visiem tiem, kuri neko citu neprot, kā mani saukt rupjā vārdā -- vai Jūs labāk pēc tam jūtaties? Vai Jūs audzināja mājlopi kūtī? Gribu ticēt, ka māmiņa nebūtu priecīga zinot, cik Jūs esat rupji. Es Jūs vienkārši ignorēju, un Politika bloķē Jūsu interneta adreses, bet varbūt pieaudziet un kļūstiet par cilvēkiem, jo patlaban Jūs esat ļoti, ļoti tālu no tā. Mēdzu visiem teikt jauku dienu. Jums ne. Tvaika ielā varat paārstēties, tad būs labāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt > Jānis 25.05.2009 15:27
Ar Wikipedia ieteiktu ļoti uzmanīties. Vismaz dabas zinātņu un vēstures jautājumos. Ne tik reti ir sastopamas neprecizitātes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 25.05.2009 14:09
Gūgles rezultātos holokausts nav vienīgā pērle. Tāpat ir arī ar 9/11 un citiem lieliem, sliktiem notikumiem. Šādas lapas ir rezultātu augšgalā, jo cilvēki šīs tēmas visvairāk apspriež un par tām diskutē. Nav jau interesanti apspriest to, ka Zeme riņķo ap Sauli - aktīvāki būs tie otri, tie, kam šķiet, ka Zeme neriņķo ap Sauli :). Gūgle nemeklē patiesību - gūgle meklē aktuālāko, biežāk pieprasīto un lietoto. Patiesību var meklēt citur, piemēram, Wikipēdijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 25.05.2009 13:41
Vai tiešām vienīgais izteikšanās variants ir saistīts ar seksuālo orientāciju? Vai tiešām mums patreiz visa politiskā orientācija ir saistīta tikai ar "apakšgala reģionu"?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips