Atslēgvārdi:

Par protestiem un pensijām 20

Labvakar, lasītāji!

Šovakar internetā lasāms, ka premjerministra Valda Dombrovska birojs ir aicinājis Rīgas policiju ar spēka palīdzību likvidēt tā dēvēto telšu komūnu, kura jau ilgāku laiku atrodas zālienā iepretim Ministru kabineta mājai. Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) esot likusi Valsts policijai šajā procesā sniegt nepieciešamo atbalstu.

Iesaki citiem:

Tas ir ārprāts. Pirmkārt, pats Dombrovskis tikai dažas stundas iepriekš bija aicinājis protestētājus atbalstīt. Otrkārt, Satversmē ir garantētas Latvijas iedzīvotāju tiesības paust savu viedokli, un tas nepārprotami ir tas, ko dara cilvēki, kuri ziemas spelgonī tomēr uzturas teltīs. Man nav pārliecības, ka viņiem izdosies nodrošināt savu prasību izpildīšanu -- bezdarba samazināšanu, mažoritārās vēlēšanas sistēmas ieviešanu un Saeimas atlaišanu, taču tas nenozīmē, ka viņiem nav tiesību protestēt tā, kā viņi paši to vēlas darīt. Viņi taču nevienam netraucē. Varam pat teikt, ka tie ir ļoti drosmīgi cilvēki. Jau trīs protestētāji ir nogādāti slimnīcā, tajā skaitā arī akcijas organizētājs, bet telšu komūna kā stāv tā stāv. Ļoti jācer, ka premjers no šīs muļķīgās domas tomēr atteiksies.

***

Otra lieta, kas šodien notikusi -- Satversmes tiesa par nekonstucionālo atzinusi pensiju samazināšanu visiem pensionāriem, tajā skaitā arī strādājošajiem. Valsts samazinātās pensijas drīkstēs maksāt līdz nākamā gada 1. martam, savukārt summu, kas ieturēta kopš pensiju samazināšanas, tai būs jāatmaksā laikā līdz 2015. gadam. Man par šo lietu ir dalītas izjūtas. No vienas puses pensionāri mūsu valstī vieglu dzīvi nedzīvo, un Satversmē viņiem tomēr ir garantēta sociāla aizsardzība. Jā, inflācija ir samazinājusies līdz neesamībai, bet tas neko nenozīmē cilvēkam, kurš knapi spēj apmaksāt komunālos rēķinus, kur nu vēl kārtīgi paēst un nodrošināt sev veselības pakalpojumus. Nemaz nerunāsim par spēju apmeklēt teātri vai kino, pirkt grāmatas, paceļot u.tml. Taču no otras puses, šis ir smags trieciens valstij brīdī, kad valsts budžets ir "optimizēts" par pusmiljonu latu un tāda pati summa būs jāatrod arī nākamajā gadā. Nevaru nepiekrist tiem, kuri uzskata, ka jostas savilkšana ir nepieciešama it visiem valsts iedzīvotājiem, tajā skaitā arī pensionāriem. Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas varētu nozīmēt, ka budžetā būs jāatrod 100 miljoni latu. Šajā kontekstā bezgala muļķīgs ir Šlesakova aicinājums no jauna atvērt valsts budžetu, lai samazinātu nodokļus. Tiesa, augstākās nodokļu likmes gandrīz neizbēgami palielinās to cilvēku skaitu, kuri no nodokļu maksāšanas tā vai citādi izvairīsies, kā arī ir taisnība tiem, kuri aizrāda, ka tikai banānu republikā kādam ienāktu prātā ekonomiskas krīzes laikā paaugstināt teju vai visus nodokļus pēc kārtas, taču tajā pat laikā nevaram nekonstatēt, ka valstij tomēr ir ļoti daudz apmaksājamu funkciju. Budžetu no jauna atvērt tomēr patlaban nebūtu prāta darbs.

Jauku visiem atlikušo dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (20) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 28.12.2009 13:51
Noslēgumā - ekonomika nav "zero sum game". To ļoti labi aprāda tālāk blogā Vjačeslavs Dombrovskis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd => meinhardt 28.12.2009 13:50
Iedoma par to, ka, bagātiem atņemot, paliks vairāk nabagiem, ir tipiska sociālistu malduguns. Bagātie ir viselastīgākie nodokļu "optimizācijā" - pieredzes un resursu dēļ, ko veltīt šim jautājumam. Un vēl - ja nav bagāto, tad nav arī ekonomiskās izaugsmes (tā ir garāk skaidrojama tēze, taču tās pamatā ir inovāciju rašanās cikla darbības nosacījumi). Tā kā jāsargā ir bagātie - bez viņiem nebūs ne darba vietu, ne attīstības arī "nabagajiem".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zps 23.12.2009 20:31
Streipa apcerējumiem šajā portālā, protams, nav plašs lasītāju loks, tomēr ceru, ka premjers un valdības ministri it to skaitā, un atcerēties šo to par demokrātiskas valsts pazīmēm, viņiem būtu visai svētīgi Ziemassvētku priekšvakarā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


pamela 23.12.2009 17:03
T.s."telšu pilsētiņa"ir TP ,LP'/LC,SC un Kremļa biznesa projekts,jo nu jau plakāti krieviski,tas Griška ar salauzto degunu bija Lindermaņa "kongresā"Ludzā,kurš Tv interv ijā priecājās par to ,ka naktīs nāk ielenes ciemos.Kad vasarā VIENS!!!večuks ar plakātu stāvēja pie MK ,to FIKSI savāca un bez trokšņa.Tas pirmais Gints ir "primanka"un ne vairāk!Letiņi pademonstrē un brauc m'\ajās strādāt,kaut uz ziemu logus aizlīmēt.Un to ko šie itkā prasa ,Dombrovskis nevar viens un uz pirmdienu dabūt gatavu.
Nu jau JL un Dombrovska valdība,savāķusi milzīgos mēslus,kādam STIPRI traucē.
Nu un to,ko slimais /garā vājaia/Lesčinskis muld par varas pārņemšanu,tad patreiz ir 2009.g.,BET ne 1917.g.Tātad tā ir pastāvošās valsts iekārtas graušana,Lesčinskis NEVAR pārņemt varu!!!
Nav pat 1934,gads!KUR skatās DP,SABs ,Zatlers utt.?Lesčinskis ar Usaču jau Rīgā ir beztiesiski uzurpējis varu savās rokās.Vai tapēc,ka perfekti pārvalda "MĀTES"valodu?
Kāda te ellē Eiropa vai ES?Mums ir gluži tāpat -- БЕЗПРЕДЕЛ ,kā Tomskas guberņā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Clash 23.12.2009 13:18
Bet vislielāko morālo punktu Satversmes tiesas spriedumam pielika paši Saeimas deputāti, kas visiem gatavi samazināt visu, ka svien ienāk galviņās, bet paši uz sevi nevēlās nekādu solidarizēšanos attiecināt. Morāli, pilnībā pamatots tiesas spriedums. 100 galvām, pēc šāda šāda gājiena, nav pat morālu iemeslu pavērt muti un iebilst par šādu spriedumu :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > M 22.12.2009 21:18
Zvans no Valsts kancelejas Rīgas domes izpilddirektoram bija pārbaudīts fakts. Kas ar to ir noticis šodien, tas vakar nebija zināms, tāpēc arī runāju iespējamībās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 22.12.2009 17:26
ST lēmums ir daudzmaz kompromiss. Pateikt pensionāriem, ka viņiem atņemto neatdos, būtu pret taisnību un arī likumu. Iztikt vispār bez samazinājuma 10 dienas pirms gada beigām būtu diezgan liels budžeta apdraudējums. Dīvaini, bet ideja par to, ka pensionāriem neizmaksāto varētu nevis vienkārši likt viņiem aizmirst, bet ierakstīt kā ilgtermiņa parādu, vienu brīdi pavīdēja un nezkur nozuda. Tas, protams, nav nekāds labais risinājums, jo ļoti daudziem to naudu vajag šodien un tai 2015. gadā, savukārt, var nevajadzēt vairs nemaz. Bet "vēlāk" tomēr skan daudz labāk kā "nekad".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


M 22.12.2009 14:46
Vakar Skatā nomalas atkal parādījās Streipa mētāšanās ar nepārbaudītiem faktiem. Paldies Tomsonam par sapratni.Tomsona bažas par melīgas informācijas iespējamību šodien apstiprinājās.Kāpēc arī šeit šos melus izplata Streips. "Liels fui!" Tā parasti saka autors.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 22.12.2009 10:32
Man jebkurā gadījumā pirms ikgadējās sanākšanas ir visstulbākā situācija, jo tēvs ir pensionārs, kas neko daudz vairāk par tiem, kas nestrādāja, nesaņem, un ir mamma, kurai jau vienreiz pensionēšanās aizgāja gar degunu, tagad ar visām reformām aizies atkal, plus vēl ir māsa, kurai gandrīz jāpriecājas, ka ir vienīgā pelnītāja savā ģimenē, jo bērnudārziņa arī otrajam puikam visticamāk nebūs, un arī es esmu ar savu Latvijā vienīgā zināmā gadījuma statusu, un, lai gan it kā piestrādāju un saņemu invaliditātes pensiju, taču tēriņi arī, īpaši tāpēc, ka tā mana veselības aprūpe lielā mērā notiek pēc principa kā es nemediķis māku, tā maunu, labi, ka vismaz diagnoze ir uzstādīta un apstiprināta....Vārdu sakot priecājamies par to, kas ir, tikai bišķi apnicis....Es, piemēram, gribētu reiz nonākt tādā situācijā, kad varētu vienkārši mierīgi slimot, jo pašlaik man pat ir sasodīti iepaticies zobārsts, jo tur aizej un pašai nekas nav jādara!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to meinhardt 22.12.2009 10:24
Bet runa pirmkārt ir par to, kas notiks, ja premjers ar kompāniju turpinās darboties kā pirmziemnieki ar ekseli, jo, piemēram, labi, tie, kas nav aizgājuši uz ST, taču jaunie vecāki ir un tur arī sanāks smuka summiņa, ja vien Kūtris nekonstatēs, ka tā lieta ir tik citādāka (jo mainīja formulējumu par to, no kurienes maksā pabalstu)....Un otrs, protams, ir kur ņems naudu? Jo nez vai tā pati Verze, kas, spriežot pēc viņas izskata, noteikti lieto ko kompensējamu pret sirdi vai spiedienu, priecāsies, ja tas kļūs dārgāks vai daudz dārgāks. Protams, eksperti jau sen stāsta, ka patiesībā kompensēt vajadzētu vēl vairāk, taču pie mums eksperti var stāstīt, kamēr nenotiek kārtējā krīze, vai, vismaz, eksperimentiņš, kā ar angioplastiju....TĀ KĀ KŪTRIM, protams, labi runāt par to, ka izmantos depozītus, tik ja tas būtu tiki vienkārši, tad kāpēc ņēma nost.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to meinhardt 22.12.2009 10:19
Runa nav par centriski kreisu politiku, bet par ekonomisko izdevīgumu, jo, piemēram, nezinu, kas ir pie varas Japānā (arī tie spēki mainās), taču, kad viņi konstatēja, ka Japāņiem sasodīti bieži attīstās kuņģa vēzis, momentāli noorganizēja kobru visiem par valsts naudu. Jo laikā neatklāts vēzis izmaksā tik daudz, ka par to varētu skrīningot aizvilkdamies. Īpaši, ja runa ir par tādiem relatīvi maigiem audzējiem, kā dzemdes kakla, bazālo šūnu karcinomu, lielāko daļu krūts un vairogdziedzera, dzemdes ķermeņa, urīnpūšļa un taisnās zarnas vēžu....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ivars 22.12.2009 09:09
Meinhardt, kā pats teici, saskaņā ar Civillikumu ir jāpiemēro nevis LB aizdevumu iespējas likme, bet gan refinansēšanas likme, kura kopš š.g. maija ir 4%. Starp citu, vai "makaronu karināšana" tev ir darbs vai arī hobijs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 21.12.2009 20:06
Un attiecībā uz JL nostāju par strādājošiem pensionāriem. No vienas puses - valdību varēja saprast - tā mēģināja dažādā veidā panākt, lai pensionāri darbu atstāj un darbavietas paliek jaunākiem cilvēkiem. Tik tālu krīzes laika risinājums būtu attaisnojams. Bet to ir jāskata plašākā kontekstā un tad valdības rīcība ir ļoti bēdīga. Valdībai par katru centu bija jāveicina darbavietu un labu darbavietu radīšāna. Viena no krīzes laika pamatlietām ir tā, ka nedrūkst ļaut krīzei samazināt valsts potenciālo GDP līmeni, kas ietver arī inflāciju-neradošā bezdarba līmeņa noturēšanu pēc iespējas zemākā līmeni. Tikai tad, ja GDP potenciālais līmenis ir augsts, tikai tad valsts var pēc krīzes laikā sasniegt pietiekamu GDP pieaugumu, lai sāktu atmaksāta valsts parādu, un tikai pie augsta potenciālā GDP pēc krīzes periodā inflācija ir zemos līmeņos. Bet Latvijā par to netiek domāts - pirmkārt - no darba tirgus tiek izstumti cilvēki, arī pensionāri. Otrkārt - šī valdība ir panākusi to, ka biznesi strādā izdzīvošanas režīmā un netiek veiktas investīcijas tehnoloģijās. Un tas viss ir uz investīciju bada fona, kas tika piedzīvots NĪ burbuļa laikā.

Secinājums - JL un labējo partiju politika samazina Latvijas potenciālu GDP līmeni, līdz ar to - var paredzēt ilgstoši augstu bezdarba līmeni, zemus nodokļu ieņēmumus (līdz ar to - valsts parāds netiek nomaksāts, maksājam tikai procentus, kas atkal iet nost no tā, ko valsts varēu ieguldīt) un augstu inflācijas līmeni. Resp., es ļoti apšaubu Latvijas spēju izpildīt eiro ieviešanas kritēriju pēckrīzes laikā, ja tiek turpināta labējā 'iekšējās devalvācijas' politika. Iekšējā devalvācija pati par sevi nav slikta, tikai labējo nostāja ir tāda, ka jāsamazina pieprasījumu, bet kreiso nostāja, ņemto vērā atbalstu labām darbavietām un tehnoloģijā, ir, ka jāpalielina piedāvājums.

Tātad - varbūt Latvija varētu izturēt šo krīzes laiku, ja būtu pārliecība, ka tas palīdzēs dzīvot labāk pēc pāris gadiem. Bet šīs pārliecības nav, krīze tiek risināta tādā veidā, ka ir gaidāms nākamais NĪ burbulis, trakojoša inflācija un tam sekojošā emigrācija. Nākotnēt var paredzēt, ka to visu risinās vienā veidā - ar imigrāciju. Labi, ja tie būs kristieši no kaimiņvalstīm, bet var būt arī savādāk. Tā būs cena, ko Latvija un latvieši maksās par to, ka nav vēlējušies vienotību visu Latvijā dzīvojošo tautību starpā un nav vēlējušies racionālu skatīties uz politiskiem procesiem. Nāktne rādās drūma tiem, kas savu dzīvi saista ar šo valsti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 21.12.2009 19:54
Un attiecība par kārtējo Kārļa Streipa krokodila asaru, ka budžetā neesot naudas. Nu nevajag pakļauties labējo partiju propagandai - var uzlikt bagātiem cilvēkiem nodokļus un nauda būs. Lielbritānija piem. uzlika 50% (ja nemaldos) nodokli uz vienu gadu baņķieru lielajiem bonusiesm. Tieši tāpat Latvijā varēja ar nodokli aplikt visu uzņēmumu, ar valsts kapitāla daļa, vecākās amatpersona. Un iespēja ir daudz. Kārtējā nejēdzība bija tā, kā Dienā var lasīt, ka lielie džipi nemaz neesot vieglās automašīnas un tāpēc uz tiem nodokļi nebūšot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 21.12.2009 19:51
to Ieva
Jūsu paceltais jautājums par skrīningu bija aktuāls arī nesenajās ASV Kongresa debatēs par veselības aprūpes reformu. Demokrāti atbalstīja, ka skrīningam ir jābūt pieejama, republikāņi pastāvēja uz to, ka tas ir maksas pakalpojums un maksā tik, cik to nosaka uz peļņu bāzētās ārstniecības tirgus. ASV demokrāti pēc ekonomiskās politikas ir centrā vai pa kreisi no centra - turpat, kur Latvijā ir Saskaņas Centrs; vismaz pagaidām nekā labāka nav. Lūdzu saprotiet to, ka labēji politiķi centriski kreisu politiku nerealizēs, resp. negaidiet no JL, PS, TP, LZZ, LPP to, ko viņi nevar dot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 21.12.2009 19:49
Bet par to telšu pilsētiņu: varētu jau viņiem piesiet švakā veselības budžeta tērēšanu, bet no otras puses, visma reāli sākt risināt, piemēram, situāciju, ko darīs cilvēki, kas it kā ir pierakstīti kādā čuhņā, bet darbu nevar atrast un kuriem piemaksas par transportu nemaksā, vai, piemēram, fakts ir fakts: ja bezdarbu risinās, kā te ir stāstījuši, kā, piemēram, par Eiropas naudu audzinot nevienam nevajadzīgus deputātus, tad pensionāriem var maksāt cik gribi, jautājums, vai to naudu neatņems izbadējies bezdarbnieks?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 21.12.2009 19:45
Ir vēl viena grupa: invalīdi un cilvēki, kas slimo ar smagām slimībām, jo, lai gan satversme it kā garantē minimumu un to, kas ir minimums, var staipīt un locīt, taču, piemēram, man kā cilvēkam ar retu slimību, ir ģenētiķu rekomendācijas par to, kas ir obligāti jādara, taču es to izdarīt nevaru, jo nespēju atrast ārstus, kas būtu ar mieru uzņemties klapatas. Taču principā jebkurš smagi slims cilvēks varētu dabūt ārsta rekomendācijas, īpaši tie, kas nevar atļauties nopirkt sev absolūti nepieciešamās zāles, par operējamajiem nemaz nerunājot. Protams Amerikā viss ir citādi, taču pie mums reālas apdrošināšanas, īpaši slimajiem, nav, un arī ASV, piemēram, tas stāsts, par sievieti, kas, taupot naudu, negāja pie ginekologa, viņai atklāja dzemdes kakla vēzi ar metastāzēm, viņa galu galā izšķīrās par hemikorporektomiju, taču nesanāca izdzīvot līdz tiem caurmēra 11 gadiem. Un, cik saprotu, bija pareizi izteikts jautājums: vai tiešām lētāk nebūtu nodrošināt skrīningu un, ja kas, tad visu izārstēt, kas, laikus atklājot, ir vienkāršāk, kā izārstēt apendicītu....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 21.12.2009 19:21
Naudas atmaksa pensionāriem būs ļoti netriviāla lieta un tur var būt vēl viens Satversmes tiesas spriedums. Būtība ir tā, ka pensionāriem (vai viņu mantiniekiem) nauda būs jāatdot ar procentiem, bet - ja likme nav noteikta, tad - kā to paredz Civillikums, jāpiemēro Latvijas Bankas refinansēšanas likme. Un - pats idiotiskākais ir tas, ka šogad situācija bija tāda, ka bankām bija nauda, bet tās to izvēlējas turēt LB depozītos un nevis aizdot viena otrai, tāpēc no gada sākuma LB ir noteikusi lielākas likmes tām bankām, kas aizņemas vairāk par desmit dienām pēdejo trīsdesmitdienu laikā - maksimālā likme ir 30%. Šķiet, ka no loģikas seko, ka tieši 30% likme būs jāpiemēro pensionāru atdoamai naudai, izņēmums var būt likmes piemērošanas par dažām pirmām nedēļām, kad tā var būt mazāka. Jautājums ir tāds - kurš maksās procentus par to, ka valdība, Saiema un zatlers pieņēma antikonstitucionālu likumu. Sodam šajā gadījumā ir jābūt, jo pieņemšanas brīdī daudzi eksperti brīdināja, ka Satversmes tiesa to var atcelt. Valdība varēja konsultēties ar juristiem, galu galā - pajautāt arī Pasaules Bankas, EK, vai SVF juristiem, bet tas nenotika. Tākā - visa atbildība būs jāuzņemas saujiņai politiķu. 30% no 100 miljoniem ir vismaz 30 miljoni LVL gadā, bet naudas atdošāna laikam vilksies vairāk nekā gadu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 21.12.2009 19:11
Te nu mēs redzam jēlīšu izpratni par 'tiesiskumu'. Kad JL vārdā tika atbildēts uz viena no telšu pilsētiņas protesta vēstuli, tad JL taisnojās, ka esot valsts pārvaldes likums, kurš neļaujot valstij sildīt ekonomiku ar darbavietu radīšanu valsts kapitāla uzņēmumos. Bet kad vajag samazināt pensijas, sociālos pabalstus un dotācijas sabiedriskam transporam, ta JL ir gatavs mainīt desmitiem likumu, un nereti - kā to parāda spriedums - mainīt tā, ka tiek pārkāpta Satversme un cilvēktiesības. JL nekompetence nu ir klaji redzama

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 21.12.2009 17:44
Par VD lēmumu likvidēt telšu pilsētiņu vēl neko nevaru teikt.Paskatīsimies vēlāk.
Par pensijām.Pieņemot otros un trešos pensiju līmeņus,no sākuma attīstītās rietumvalstis un vēlāk mēs,kā mazāk attīstīta rietumvalsts atzinām,ka valsts pensiju sistēmu tādā apmērā,kā to gribētu pensionāri,nevar pavilkt principā.Ja pensionāri savas dzīves laikā nav sadzemdinājuši ne mazāk kā piecus darbarūķus uz katru pensionāru,tad nav ko gaidīt brīnumus.Valsts no Hruščova laikiem šajā rajonā ir solījusi,ka vispār pensija būs,bet tāda kā sanāks neapstājoties pie konkrētiem skaitļiem.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips