Atslēgvārdi:

Par pingviniem.lv 19

Manuprāt, lielisks saits un lieliskas idejas par nevardarbīgām pretošanās akcijām.

Iesaki citiem:

Manuprāt, lielisks saits un lieliskas idejas par nevardarbīgām pretošanās akcijām.

Viena no idejām, kuras realizācijai es varu palīdzēt, ir šī:

""Atlasīt un publiskot to slaveno deputātu (komponistu, aktieru, sportistu utml.) vārdus, kas tik „godīgi” strādā Saeimā, ka neko neredz un nedzird, lai gan, izmantojot savu popularitāti, varētu publiski paust savu viedokli par nejēdzībām. "

Saeimas mājas lapā vajadzīgie dati ir pieejami. Pusstundas laikā atradu visus deputātus, kas uz šodienu nav izmantojuši pat Saeimas tribīni sava viedokļa paušanai.

Kontekstam daži cipari. 9.Saeimas datu bāzē ir reģistrēti 1083 dažādi likumprojekti. Lēmumu datu bāzē - 601 lēmums. Tie visi vairākkārt tiek skatīti Saeimas plenārsēdēs. Aktīvākie deputāti publiski izsaka savu viedokli par 100 -180 šādiem dokumentiem. Mazāk aktīvie - par mazāku dokumentu skaitu. No kura brīža sākas necieņa pret Saeimu un savu vēlētāju problēmām? Pieņēmu par atskaites punktu ciparu "5" - ja deputāts ir debatējis par 5 likumiem un mazāk, tad man nav skaidrs, ko viņš parlamentā vispār dara. Neņēmu vērā visus tos gadījumus, kad deputāts ir aizsūtīs referēt (ziņot) par Saeimas komisiju viedokli. Tas ir kaut kas pilnīgi cits.

Rezultāts rāda, ka šobrīd absolūti nekas ļauns nenotiktu, ja arī Saeimu taupīšanas nolūkos "saīsinātu" līdz 70 deputātiem. Pārējie tur tāpat neko nedara (atzīme NL pielikta pie tiem deputātiem, kas nav bijuši Saeimā abus divus gadus un tāpēc pārmetumus pelnījuši mazāk)). [28.01.2009 pēc komentētāju izteiktiem priekšlikumiem un neizpratnes no saraksta izņemti 4 deputāti, kas Saeimā pavadījuši mazāk par gadu]

Uldis Briedis (TP) - 0
Gundars Daudze (ZZS) - 0
Oļegs Deņisovs (SC) - 0
Leons Līdums (TP) - 0
Anatolijs Mackevičs (LPP/LC) - 0
Raimonds Pauls (TP) - 0
Viktors Ščerbatihs (ZZS) - 0
Gunārs Upenieks(ZZS) - 0
Dzintars Jaundžeikars (LPP/LC) - 1
Jānis Klaužs (TP) - 1
Māris Ārbergs (TP) - 1
Ivans Klementjevs (SC) - 1
Aleksejs Vidavskis (SC) - 1
Aleksandrs Mirskis (SC) - 2
NL Dagnija Staķe (ZZS) - 2
Vilnis-Edvīns Bresis (ZZS) - 3
NL Aigars Kalvītis (TP) - 3
Valdis Ģīlis (TP) - 3
Artūrs Rubiks (SC) - 3
Imants Valers (TP) - 3
Sergejs Fjodorovs (SC) - 4
Nils Ušakovs (SC) - 4
Jānis Dukšinskis (LPP/LC) - 5
Andis Kāposts (ZZS) - 5
Pēteris Hanka (LPP/LC) - 5
Andris Bērziņš (ZZS) - 5
Imants Kalniņš (TB/LNNK) - 5
Vitālijs Aizbalts (LPP/LC) - 5
Vaira Paegle (TP) - 5
Dainis Turlais (LPP/LC) - 5
Jānis Tutins (SC) - 5
Ērika Zommere (TP) - 5

Papildus vēl dažas idejas akcijām - tās visas ir balstītas uz domu, ka ir jāsāk pilnā apmērā izmantot tās tiesības, ko Latvijas likumi paredz.

(1) Satversme paredz, ka Saeimas sēdes ir atklātas. Arī Saeimas komisiju sēdes ir atklātas. Praksē gan iekļūšanai Saeimas ēkā ir vajadzīga caurlaide, taču īsti nevienam nav tiesības liegt to izsniegt, ja pilsonis vēlas apskatīt savus pārstāvjus darbībā. Domāju, ka deputātu darbs zem savu ar pingvīnu simboliku rotāto vēlētāju modrās acs varētu būt daudz produktīvāks nekā līdz šim. Tas pats ar Ministru kabineta sēdēm.

(2) Latvijā ir ļoti labi likumi informācijas pieprasīšanai vai dažādu lūgumu, jautājumu un priekšlikumu izteikšanai varas pārstāvjiem. Iesniegumu likums un Informācijas atklātības likums nosaka konkrētus termiņus līdz kuram ir jāatbild, turklāt atbildei jābūt pēc būtības. Nav nekādu šķēršļu cilvēkiem, kas redz risinājumus pašreizējai situācijai, piemēram, vēlēšanu sistēmas maiņā vai tautas tiesībās atlaist Saeimu sūtīt šādus ierosinājamus visiem deputātiem un vēl Saeimas komisijām (lētāk tas gan izmaksās tiem, kam ir elektroniskais paraksts). Ja nesaņem atbildi? Sūdziet ļaundari tiesā (arī to Latvijas likumi ļauj darīt, turklāt vēl var prasīt kompensāciju par nodarīto morālo kaitējumu)! Vai vēl labāk - kādā mājas lapā ziņojiet par tiem deputātiem, kas uz jūsu labui gribētajiem priekšlikumiem nereaģē. Lai citi arī var uzzināt, kuriem varas pārstāvjiem komunikācija ar tautu nav prioritāte.

(3) Piektdienās Saeimā nekad nav komisiju sēdes, jo oficiāli šī diena saucas "Saeimas deputātu tikšanās ar vēlētājiem" (goda vārds, skat. šeit: http://www.saeima.lv/Likumdosana/likumdosana_darbarezims.html). Savu mūžu neesmu redzējusi (izņemot neilgi pirms vēlēšanām), ka deputāti šo dienu izmantotu tā kā pienākas. Dodiet viņiem to iespēju! Piesakieties uz tikšanos un pastāstiet, kas Jums sāp (vislabāk tikšanos filmējot un internetā arī citiem ziņojot par rezultātiem)!

(4) Latvijas vara jau sen sola būt vēlētājiem draudzīgāka un vairāk informācijas par savām aktivitātēm izvietot Internetā. Domāju, ka deputātu pēdējo 6-8 gadu komandējumi ir labs sākuma punkts, ko vajadzētu prasīt izlikt publiskai apskatei. Domāju, ka daudziem būs pārsteigums tas, cik parlamentāri "tuva" Latvijai, izrādās, ir Ķīna...

(5) Latvijas likumi neregulē "spontānus piketus" - proti, gadījumus, kad cilvēki vienkārši bez publiskas izsludināšanas kaut kur savācas. Domāju, ka nevienam nav aizliegts, teiksim, stundas laikā pēc informācijas parādīšanās par kārtējām neveiksmēm jaunas valdības veidošanā doties uz Saeimu/MK ēku, lai deputātiem atrādītu savu plakātu. Ja vienlaicīgi kas tāds ienāks prātā daudziem, tad tur, protams, var sapulcēties kāds bariņš, bet ... kam negadās.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

GG 02.02.2009 08:54
Vai tad debates ir strādāšana. Vai Jūs tiešām domājat, ka deputāti izlemj kā balsot vadoties no tā, ko dzird debatēs? Svarīgākais darbs notiek komisijās, kur arī notiek debates.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sesks 30.01.2009 00:55
interesants un noderīgs ieraksts!paldies

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I.K. 29.01.2009 18:48
Kārlis Streips,

Neapkopoju šos gadījumus, jo saskaitīt visas reizes, kad runā, piemēram, Buzajevs, aizņemtu daudz ilgāku laiku. Manuprāt, katra deputāta pienākums ir izskaidrot savus motīvus svarīgos balsojumos (tādu nav nemaz daudz - tādēļ izvēlējos 5 lēmumus kā slieksni). Spēja publiski izskaidrot savu viedokli apliecina, ka deputāts māk domāt ar savu galvu nevis tikai balsot tā, kā norāda frakcijas "īkšķis".Lauķis,

Deputāta darbs ir publisks - viņam jāprot ne tikai izstrādāt jaunu likumdošanas inciatīvu, bet arī to izskaidrot sabiedrībai. Latvijā plenārsēdes ir viena no nedaudzajām iespējām pievērst labām/sliktām idejām (un savu vēlētāju problēmām) lielāku sabiedrības uzmanību.

Nedomāju, ka daudz ko dotu Saeimas komisiju protokolu izpēte, - esmu padziļināti sekojusi līdzi Saeimas darbam gandrīz 4 gadus un mana pieredze saskarsmē ar Saeimas komisijām liecina, ka ja deputāts ir iesniedzis kādu saprātīgu priekšlikumu, tad gandrīz garantēts, ka viņš kāps arī tribīnē to pamatot un aizstāvēt.

Lielbritānijas parlamentā deputātiem ir visai ierobežotas uzstāšanās iespējas. Latvijā parlamentārajā debatē var piedalīties ikviens deputāts.

V,
Jums taisnība. Nez kāpēc man iepriekšējās Saeimas "piecīši" asociējas ar SC. Nomainīju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

O.M. ( http://ontuns-m.blogs.lv ) 29.01.2009 03:44
---"pingvīnu iniciatīva ir SUPER tieši tā iemesla dēļ, ka dod iespēju katram, kas vēlas, iepazīties ar dažādiem faktiem un pakustināt pakaļu, lai kaut ko darītu."---

;)

Varētu padomāt, ka BEZ pēkšņās "pingvīnu iniciatīvas" kādam (jebkuram, kam ir acis pierē, galva nav tikai plauktiņš cepurei un dūša uz "iniciatīvu" neizpaužas tikai kampaņveidīgi, bet gan - tās nepietrūkst arī ikdienišķi) līdz šim ir ticis liegts "iepazīties ar dažādiem faktiem un pakustināt pakaļu, lai kaut ko darītu" (iesākumam - varētu būt gana arī ar starpausu sfēras ikdienišķu "pakustināšanu": pamēģinot sevi pierunāt "domāt līdzi" notiekošajam ikdienišķi, nevis tikai kampaņveida "iniciatīvas" cikliskumā)? ;)

Cita starpā - interesanti, kurā ta' aizjūrā tie SUPER "iniciatori" ir dzīvojušies visus līdzšinējos teju divdesmit (!?...) gadus, ka - tikai tagad pēkšņi ieraudzījuši vai attapušies, kas PATIESĪBĀ notiek šajā "valstī" un tik pat pēkšņi sadūšojušies "aktivizēties" paši un, sekojoši, "izrādījuši iniciatīvu masu aktivizēšanai"? Pie kam - gan šamo aktivitātes, gan arī aktuālās "iniciatīvas" pašreizējais un prognozējamais "sausais atlikums" kaut kā visai dūšīgi asociējas ar mūžseno un jebkuram objektīvi spriest spējīgam īpatnim zināmo "tvaika izlaišanas pa svilpi" "metodiku". Savukārt, paši "iniciatori" visai klasiski un mērķtiecīgi izpilda "tvaika svilpes avārijas ventiļu" funkcijas (pie viena - viegli iesmīnēdami gan par savu atraktivitāti, gan arī par mērķauditorijas elementāri prognozējamo "reakciju uz kairinājumu").

Bet, nu - "tas tik tādā klusumā...", kā savulaik uzdziedāja leģendārais Liepiņu Edžus... ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

v 28.01.2009 21:16
Anatolijs Mackevičs ir no LPP/LC - vadoties pēc Saeimas deputāta kartītes datiem; arī internetā atrodamie materiāli liecina ka viņš darbojas LPP.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kinza > mēs 28.01.2009 14:14
Par Zanderu neko daudz nezinu, jo viņu neklausos, bet šī viņa pingvīnu iniciatīva ir SUPER tieši tā iemesla dēļ, ka dod iespēju katram, kas vēlas, iepazīties ar dažādiem faktiem un pakustināt pakaļu, lai kaut ko darītu.

Ko pats esi darījis, lai kaut kas mainītos?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mēs 28.01.2009 14:10
pievienojos es. zanders patiesībā ir smieklīgs. "žurnālistis", "analītiķis", "tiesnesis un soģis" vienā personā nu tagad ir meties par revolucionāru un stabulē tautai pēc patikšanas. riebjas noskatīties gan tiešā, gan netiešā nozīmē. pats rociņu pielika, lai šitā visa mēslu čupa uzaugtu, bet tagad nu revolucionēs ar gudru vai pārgudru muldēšanu un tukša gaisa kulstīšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 28.01.2009 12:54
Vienīgais, kas mani mulsina pingviniem.lv ir Zandera pekšņā aktivitāte. Viņam taču ir savu politiskie draugi un nedraugi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aija 28.01.2009 12:22
I.K., ok, tad martā viņa varētu iekļūt šajā sarakstā :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lauķis 28.01.2009 12:12
Es te no laukiem spriežu gan bišķi savādāk. Par parlamenta deputātu reālo atdevi/ieguldījumu savā tiešajā pienākumā spriest no uztāšanās reižu skaita ir prasta populistika kritika. Intereses pēc autore var paskatīties kaut vai Lielbritānijas lordu vai pārstāvju palātas oratoru un klusētāju skaitu. Šo info iegūt ir tikpar vienkārši kā par Saeimas deputātiem. paskatījos, tur situācija ir vēl interesantāka, lai neteiktu vairāk. Bet tāpēc jau neviens par britu parlamentāriešiem un viņu devumu tiešajā darbā nespriež pēc tā, cik reizes viņi kāpuši tribīnē.
Līdz ar to, lai autori un citus censoņus nevarētu apvainot pārāk vienkāršotā un tāpēc nereprezentablā analīzē, nāksies papūlēties vairāk un papētīt Saeimas komisiju (nav noslēpums, ka tajās notiek reālais likumdošanas darbs) protokolus - kad un kurš deputāts izvirzījis konkrētus priekšlikumus.
Savādāk, tiešām mutesbajāri (ne tikai Streipa minētie, bet tikpat labi arī krietna tiesa "jaunlaicēnu") skaitās baigi ražīgie likumdevēji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 28.01.2009 11:56
Man no otras puses būtu interesanti redzēt saraksta otru galu -- to, kur atrodas Saeimas lielie gaisa kulstītāji, tādi, kā Dobelis un Buzajevs. Nezinu, vai situācija būtu labāka, ja par katru likumprojektu izteiktos visi 100 deputāti pēc kārtas, turklāt daži autores minētie Dieva bērni, piemēram, Jaundžeikars, tik ļoti garantēti katru reizi, kad atver muti, bārsta muļķības, lai neteiktu krietni šerpāk, ka labi vien ir, ka lielākoties viņi sēž uz rumpja, kasa degunu un cieš klusu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZoRRo 28.01.2009 11:24
Par Paegli man atkal mazaaks parsteigums - vispar liekas, ka vina kops savas neveiksmigas pretendesanas/izvirzisanas no TP prezidenta amatam pakapeniski kluva visai ignoranta pret procesiem un savaam iespejaam tos ietekmet.

man lielakais brinums par Ushakovu - nez kapec bija radies iespaids (tiesa, tiri emocionals, ne empiriski pamatots), ka vins nu noteikti ir starp aktivakajiem. Bet acimredzot mazak jaskataas zinas, laikam, ka shi aktivitate vienkarsi izpauzhas pastavigaa pieejamibaa zurnalistiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 28.01.2009 08:44
Fantastiski, Iveta! Man vienīgais pārsteigums ir par Vairu Paegli...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I.K. 28.01.2009 07:30
Aijai,
Tas ir dēļ komentāros izteiktā ieteikuma no saraksta izņemt deputāti, kas Saeimā ir nesen.
Tādēļ ieviesu jaunu kritēriju: vismaz 1 gads pavadīts Saeimā (Šleserei ir ap 10 mēnešiem). Vienīgi nezinu, cik ilgi Saeimā bijis Leopolds Ozoliņš, vienīgi ir info par nopietnu slimību, tādēļ arī viņš cilvēcisku iemeslu dēļ neparādās.

Birch,
Saeimas priekšsēdētājs var debatēt, galu galā viņam ir 4 biedri, kas var tajā laikā vadīt sēdi. Pagājušajā Saeimā Ūdre šo iespēju izmantoja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Birch 28.01.2009 01:43
Labs apkopojums. Tikai, kā ir ar Gundaru Daudzi, vai tad Saeimas priekšsēdētājs var debatēt, ja jau viņš ir sēžu reālais uzraugs un vadītājs ? T. i. - pa kuru laiku viņš vaētu debatēt, ja jāvada sēdes ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aija 28.01.2009 01:02
No kurienes tieshi tiek njemta informaacija? Piemeeram, Shleseres kundze (http://www.saeima.lv/saeima9/uzstasanas_9?PK22=24298322122) tikai ir zinjojusi par leerumu leemumu, bet nav nevienu reizi debateejusi . Augstaak sarakstaa nav redzama. Tiesa, vinja ir bijusi beernu kopshanas atvaljinaajumaa, bet ne jau visu laiku ..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I.K. 27.01.2009 21:42
Ati, protams!

"e" - ok, tad papildus kritērijs būs tas, vai deputāts ir pavadījis Saeimā vismaz gadu. Tas nozīmē, ka no saraksta pazūd Šlesere, Kursīte, Kastēns un Ozoliņš (kas ilgi slimoja). Pārējiem, kas nav Saeimā bijuši pilnus 2 gadus, saglabājas piezīme "NL".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 27.01.2009 19:33
Janīnu Kursīti - Pakuli jau gan varējāt sarakstā nelikt. Neesmu par viņu sajūsmā, taču, ja ņem vērā, ka Saeimā viņa ir tikai, ja nemaldos, no 2008.gada rudens beigām, tad 5 reizes tribīnē ir jau diezgan daudz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Atis 27.01.2009 19:08
Lielisks apkopojums. Vai pingvīni drīkst pārpublicēt ar atsauci uz šejieni?

Citi autora darbi