Par pienu 15

Labrīt, lasītāji!

Vakar Latvijas universitātes gaitenī satiku politologu Jāni Ikstenu, kurš uz jautājumu "Kas tavuprāt būs nākamais premjerministrs?" atbildēja: "Man ir galīgi vienalga." Un taisnība jau ir -- patlaban notiek matemātiska Saeimas krēslu skaitīšana, un daudz mazāk uzmanības tiek pievērsts jautājumam par to, vai Edgars Zalāns, Valdis Dombrovskis, Jānis Urbanovičs vai pagaidām vēl mistiskā "bezpartejiskā" persona tik tiešām saprot ekonomisko situāciju, kādā atrodamies, tik tiešām zina, kas tās kontekstā ir jādara, un tik tiešām ir spējīgs to izdarīt. Piedevām vēl padomājot arī par to, ka sabiedrības uzticību politikāņi ir pazaudējuši pavisam, un butaforiska "jaunas" valdības sastādīšana to nekādi nerisinās. Tāpēc, šodien ne par politiku. Šodien par pienu.

Iesaki citiem:

Šorīt Dienā smaidu izraisīja šāds "precizējums": "Laikraksta Diena 13. februāra numurā rakstā Mazāk, bet muskuļotākus norādīts, ka vidējais izslaukums no vienas govs Igaunijā ir 7390 tonnas piena gadā. Pareizi jābūt 7390 kilogrami piena gadā. Atvainojamies par neērtībām." Nezinu, kādas neērtības bija padomā šī precizējuma autoram, bet man tūlīt prātā uzbūrās kūts, kurā latviešu govs sēž uz ķeblīša, lasa Dienu un pie sevis domā "Bļāviens -- 7390 TONNAS??!"

Un arī par pienu pārnestā nozīmē. Kinomīļi būs pamanījuši, ka viņdien Oskaru kā gada labākais aktieris saņēma Šons Penns par lomu filmā "Milks" (milk, protams, angļu valodā ir piens, un vismaz vienā avīžrakstā esmu filmas nosaukumu redzējis tā arī tulkotu, lai arī, tikpat protams, filma ir par personu vārdā Hārvijs Milks, nevis Piens). Ticu, ka lasītāji lielākoties zina, ka Hārvijs Milks, kļūstot par Sanfrancisko pilsētas domes locekli, vienlaikus kļuva arī par pirmo atklāto geju, kurš Amerikā ieguva vēlētu amatu. Tas bija 1977. gadā, tikai 11 mēnešus vēlāk viņu un Sanfrancisko mēru atentātā nošāva cits kādreizējais domes deputāts. Lieliskā kinokritiķe Dita Rietuma šodien par Š. Penna uzvaru ir rakstījusi šādus vārdus: "Faktu, ka to īsti nebija gaidījis arī pats Penns, apliecina viņa Oskaru runa, kura sākās ar tekstu 'Ak, jūs geju mīļotāji'." Patiesībā runa sākās ar mazliet plašāku tekstu: "Ak, jūs komunistiskie, gejus mīlošie malači!" Tā Š. Penns pasmaidīja pats par savu reputāciju -- Amerikas politikas kontekstā viņš ir pat ļoti liberāls. Taču tas, ko Š. Penns teica tālāk, ir kaut kas tāds, ko der dzirdēt arī Latvijā. Zinu, ka lasītāju starpā ir ļaudis, kuriem tēma "geji un viņu tiesības" uzdzen briesmīgas pumpas. Šona Penna runa ir domāta tieši jums:

"Ak, jūs komunistiskie, gejus mīlošie malači! Es to nemaz negaidīju, un es ļoti skaidri vēlos pateikt, ka saprotu, cik manis paša dēļ bieži vien ir grūti mani novērtēt. Taču mani aizkustina tas, ka esat mani novērtējuši, un man pietika cerības, lai pierakstītu dažus uzvārdus, ja nu gadījumā izrādītos, ka jūs patiesām esat komunistiskie, gejus mīlošie malači (seko pateicību saraksts). Vēl gribu pateikt tiem, kuri redzēja naidīgos transparentus tad, kad mēs šovakar te ieradāmies ... uzskatu, ka ir pienācis laiks tiem, kuri balsoja par geju laulību aizliegumu apsēsties un padomāt par to milzīgo kaunu, kāds būs viņiem un viņu mazbērnu acīs, ja viņi turpinās šo aizliegumu atbalstīt. Mums ir jānodrošina vienādas tiesības visiem cilvēkiem."

Jauku visiem dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš 25.02.2009 12:00
Streipa kungs drošvien lasa komentārus un priecājas, kādu rezonansi izraisīja paša provokācija!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 24.02.2009 23:13
Atkal. Nekā jauna.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 24.02.2009 22:52
Paldies, Kārli, par šo blogu - Penna runa tiešām bija lieliska. Cienījami, ka viņš izmantoja visaugstāko šovindustrijas tribīni, lai runātu par nozīmīgu lietu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nostromo 24.02.2009 22:43
Zinātne ir pierādījusi,ka īsteno homoseksuāļu smadzenes ir kaut kur pa vidu starp vīriešu un sieviešu smadzenēm.Līdz turpmākiem atklājumiem neredzu nekādu jēgu šīm sabiedrības grupām par kaut ko briesmīgi cīnīties un uzstāties.Protams nav izslēgts,ka šīs jaunatklātās smadzenes kāds gribēs apsmiet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 24.02.2009 18:34
Man ir jāsaka, ka neesmu vēl redzējis Milk, bet tā noteikti ir viena no tām filmām, kuras gribu noskatīties, lai salīdzinātu ASV Kinoakadēmijas gaumi ar manējo. Līdz šim man šķiet, ka filma par Niksonu un žurnālista Frosta interesanto interviju bija visaizraujošākā. Kaut kas tajos septiņdesmitajos gados bija visnotaļ fascinējošs! Votergeita, Milks, Vjetnamas kara beigas, utt., utt.

Lieliski, ka Šons Pens dabūja oskaru. Noteikti noskatīšos viņa filmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaigonis 24.02.2009 17:16
Homoseksualisma nosodītāji reinkarnēsies par homoseksuālistiem.Vecās derības izskaidrojums par
Sodomu un Gomoru neiztur kritiku.Tadēļ diskriminēt
homoseksuāļus nevajag un tiem staigāt praidā arī nē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 24.02.2009 16:24
Thank you. Thank you. You commie, homo-loving sons-of-guns. I did not expect this, but I, and I want it to be very clear, that I do know how hard I make it to appreciate me often. But I am touched by the appreciation and I hoped for it enough that I did want to scribble down, so I had the names in case you were commie, homo-loving sons-of-guns, and so I want to thank my best friend, Sata Matsuzawa. My circle of long-time support, Mara, Brian, Barry and Bob. The great Cleve Jones. Our wonderful writer, Lance Black. Producers Bruce Cohen and Dan Jinks.

And particularly, as all, as actors know, our director either has the patience, talent and restraint to grant us a voice or they don't, and it goes from the beginning of the meeting, through the cutting room. And there is no finer hands to be in than Gus Van Sant. And finally, for those, two last finallies, for those who saw the signs of hatred as our cars drove in tonight, I think that it is a good time for those who voted for the ban against gay marriage to sit and reflect and anticipate their great shame and the shame in their grandchildren's eyes if they continue that way of support. We've got to have equal rights for everyone. And there are, and there are, these last two things. I'm very, very proud to live in a country that is willing to elect an elegant man president and a country who, for all its toughness, creates courageous artists. And this is in great due respect to all the nominees, but courageous artists, who despite a sensitivity that sometimes has brought enormous challenge, Mickey Rourke rises again and he is my brother. Thank you all very much.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nezinu-> autoram 24.02.2009 13:25
kā priekšā kaunēsies mūsu mazbērni,bet to,ka tie ,kuru priekšā būs jākaunas,noteikti nebūs Jūsējie mazbērni,to gan noteikti zinu.Tāpēc nav nekāda iemesla satraukumam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Grifs 24.02.2009 13:15
Streipa bloga lasītājiem varētu būt interesanti uzzināt, ka 2008.gada novembrī (vienā dienā ar B.Obamas ievēlēšanu) Kalifornijā ar štata vēlētāju vairākuma balsīm tika apstiprināts t.s. "Proposition 8" (sk. http://en.wikipedia.org/wiki/California_Proposition_8_(2008) ), ar kuru štata konstitūcijā tika nostiprināta laulības definīcija - starp vīrieti un sievieti. (Kalifornijā šis jautājums radās, pateicoties 2008.g. štata Augstākās tiesas tiesnešu-aktīvistu spriedumam, ka viendzimuma laulības vajagot legalizēt - daži jau sapriecājās.). Interesanti, ka līdzīgu konstitūcijas grozījumu pieņēma Latvijas Saeima 2005.gadā (un izpelnījās dažu NVO un pseidoliberāļu nosodījumu par nesekošanu līdzi pasaules modei). Tagad par līdzīgu laulības jēdzienu iestājas Kalifornija - viens no modernākajiem štatiem ASV, kur vēlētāji turklāt pārsvarā atbalsta demokrātu kandidātus (t.sk. Obama ieguva lielu balsu pārsvaru).

Rietumu civilizācijas, valstu pašnoteikšanās un apziņas brīvības stūrakmens ir Vestfāles sistēma (kurai pateicoties 1648.g. beidzās 30-gadu ticības karš Vācijā). Tieši tolaik radās princips: Kāds valdnieks, tāda ticība. Tiem, kuru ticība nesaskan ar valdošo, ir tiesības to praktizēt (atvēlētajās stundās savos dievnamos kā arī privāti), bet nav tiesību nodarboties ar prozelītismu. Zviedrija 17.gadsimtā jaucās Vācijas ticības karos; un izrādās, ka arī 21.gadsimtā zviedri (ceļojošie geju aktīvisti) atkal grib jaukties svešos ticības karos. Ja kāds nāk uz Latviju ar mērķi uzspiest savu taisnību - tad pret viņu kā pret agresoru arī jāizturas.

Par to, kas ir laulība, katra sabiedrība izsakās citādi. Dažās sabiedrībās joprojām praktizē 12-gadīgu bērnu laulāšanu, citur ir populāra poligāmija. Latvijā ir pieņemta tāda laulāšanās kārtība, kāda Civillikumā ir rakstīta (laulāties var rīcībspējīgi pretēja dzimuma cilvēki, kuri nesastāv citā laulībā). Ja Streips vēlas kaut ko šai kārtībā mainīt - var sākt vākt parakstus referendumam. 10 tūkstoši notariāli apstiprinātu vēlētāju parakstu; un pēc tam referendumā jāsavāc apmēram 700 tūkstoši balsu - un varēsiet Satversmi grozīt pēc sirds patikas. Ja spēki priekš godīga, politiska jautājuma atrisināšanas ir par vājiem, tad nav ko musināt šo jautājumu ar Holivudas grandu citātiem un kārdināt precēties kāros izvirtuļus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 24.02.2009 11:56
Lai arī Pennam Oskaru piešķīra par tēlojumu, viņa uzruna tiešām bija iespaidīga, radīja diskusijas. Pats Penns pauda cerību, ka, iespējams, pateicoties šim pasākumam, šo filmu vēlēsies noskatīties plašāka publika.
Bet jāteic - dažas vēstures lappuses tiešām ir vērts pārlasīt - kaut vai par t.s. "Twinkie defense", jo par institucionālo rasismu runā ne tikai saistībā ar 70.gadu notikumiem. Kā vērtēt spriedumu skinhediem, kas tika pieņemts pagājušo nedēļ?
Pie viena - varbūt kādam ir ziņas, kāpēc Oskara cermonijas atrādīšana Latvijā bija TIK saīsināta? Un kāpēc tulkojums tik vājš. Brīžiem vispār netulkoja. Bet tie bija labākie brīži, jo tad vismaz varēja saprast, ko viņi runā..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jēkabsons 24.02.2009 11:38
Pilna Eiropa ar Gējiem..lūdzu brauciet un īstenojiet savus sapņus...

Homoseksuālisms ir pret dabas likumiem,tāpēc ka viņi nespēj vairoties,tātad tā ir slimība... lūdzu čupojaties,bet nerīkojat savus praidus

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evita 24.02.2009 11:09
Šons Penns filmā ir lielisks, tāpat arī pati filma. Kā jau bija gaidāms, pamazām šeit pulcējas tie, kam "besī" tas, ka "mums ir jānodrošina vienādas tiesības visiem cilvēkiem" ;).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dzidra 24.02.2009 11:00
Jā man arī patika Š. Penna runas noslēgums, lai nevienam nav kauns savu mazbērnu acīs par citu cilvēku noniecināšanu seksuālās orientācijas dēļ. Man likās, ka Latvijas sabiedrībai ir īpaši svarīgi to dzirdēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sestdienis 24.02.2009 10:47
Godīgi sakot, arī nesaprotu, kāda velna pēc nevar saņemt mācītāja svētību tāpat, arī bez laulības apliecības un tamlīdzīgām muļķībām. Tāpat arī LGBT juridiskās tiesības (mantojuma utt.) ir iespējams atrisināt 1000 citos veidos, ne tikai ar "geju laulībām".
P.S. Tā vietā, lai runātu par pienu un gejiem, varbūt vērts padomāt, kā novērst to, lai 'Skats no alas' nepārvēršas par 'Intelektuālā onanēšana kopā ar deģenerātu Vladimiru Č.'

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 24.02.2009 10:17
saakusies gatavoshanaas praidam? "nvo" saak pietruukt naudinjas un starptautiskajiem maizesteeviem jaapieraada, ka latvieshi ir nedemokraatiski mezhonji, kurus var izglaabt tikai mozaiika, diena, providus un putnis?
:)))
P.S. kas gan kavee cilveeku salaulaaties bazniicaa, kuraa vinsh ienjem svariigu asistenta (vai kaut kaa tamliidziiga) amatu un nenogurdoshi dalaas ar saviem pusmezhoniigajiem lasiitaajiem (un klausiitaajiem tajaa pashaa bazniicaa?) vieniigajaa pareizajaa un universaalajaa sveeto raxtu tulkojumaa un Dieva gribas atspoguljoshanaa?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips