Par nodokļiem -- rodas mieles 15

Labrīt, lasītāji!

Kaut kad visnotaļ nesenā pagātnē, ja nu atmiņa pilnībā neviļ, valdības pārstāvji dievojās, ka pirms sākt domāt par nodokļu celšanu, viņi izdarīs visu iespējamo, lai valsts budžetā atrastu visus iespējamos samazinājumus un darītu visu, lai palielinātu valsts ienākumus bez nodokļu paaugstināšanas. Nu šķiet, ka šī saruna ir beigusies, jo nodokļu jomā valdība virzās uz priekšu bez aiztures. Runa pirmām kārtām ir par dzīvojamā fonda nodokli. Ja savulaik runa bija par neapliekamu minimumu, tad tagad, kā ziņots presē, minimuma vairs nav nekāda, nodoklis attieksies uz visām platībām pēc kārtas -- vismaz tā tas paredzēts Finanšu ministrijas sagatavotajos priekšlikumos.

Iesaki citiem:

Pagaidām neatrisināti ir vairāki jautājumi. Saeimā pārstāvētās partijas jau teikušas, ka diskusijas par nodokļa apmēriem būs garas un sarežģītas. Runa būs i par likmi, i par kadastrālo vērtību, kura būs nodokļa pamatā. Valdības vadītājs ir teicis, ka darīs visu iespējamo, lai pārliecinātos, ka nevienai iedzīvotāju kategorijai nodoklis nekļūst par pārmērīgi lielu slogu. Piemēram, daudzbērnu ģimenēm varētu dot atlaidi. Taču te sanāks sprukas. Gaidot Saeimas vēlēšanas, kuras nu vairs ir tikai gadu un mēneša attālumā, diez vai partijas vēlēsies saērcināt vēlētājus. Padomājam, piemēram, par pensionāriem. Viņiem pensijas jau samazinātas, strādājošajiem -- par veseliem 70 procentiem. Un nu viņiem vēl grib likt maksāt nodokli par dzīvoklīti? Nesaredzu īpašu iespēju, ka politiķi kaut ko tādu nolems. Un tad tikai sāksies -- pensionāriem nē, bet ģimenēm jā? Trūcigiem cilvēkiem nē, bet tiem, kuri knapi vēl turas virs ūdens un katru mēnesi mokās, piemēram, ar kredīta atmaksāšanu jā? Piedevām tas viss vēl notiek tandēmā ar domu par tā dēvēto "progresīvo" nodokli, kurš vienkārši būtu paaugstināts nodoklis cilvēkiem ar augstākiem ienākumiem. Pagaidām vēl it kā sākot no 500 latiem mēnesī, ko par lielu naudu vismaz Rīgā uzskatīt ir pagrūti. Un vēl apritē ir doma par pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanu no 21 uz 23 procentiem. Tas ir pats regresīvākais no visiem iespējamiem nodokļiem, jo to maksā pilnīgi visi pēc kārtas.

Tiesa, nav jau gluži tā, ka neviens nerunātu par izmaksu optimizāciju. Raugi, pašvaldību ministrs izstrādājis plānu par ministriju skaita samazināšanu no 14 uz tikai astoņām ministrijām. Bet nav jau garantiju, ka skaita mehāniska samazināšana kaut ko dos, jo funkcijas jau nekur nepazudīs un to nodrošināšanai vajadzīgo darbinieku skaits -- arī ne. Droši varam ticēt domai, ka pārvaldes iekārtā nav absolūti neviena cilvēka, kurš necentīsies pierādīt, ka viņa darbs valstij ir izmisīgi vajadzīgs un bez tā nevar iztikt nu nekādi. Bet kur citur meklēt vajadzīgos miljonus? Viena doma, kāda radusies vismaz man, ir par aktīvu pārdošanu. Nav nekāda īsta iemesla, kāpēc valstij ir jāpiedalās telekomunikāciju biznesā (Lattelecom) un aviācijas biznesā (airBaltic). Jā, abi uzņēmumi valstij maksā ievērojamus nodokļus, bet tie ir arī pietiekami kārdinoši aktīvi it īpaši tagad, kad rietumu pasaule pamazām sāk atkopties no recesijas.

Taču ar tiem nodokļiem ... mieles šajā situācijā rada airBaltic paziņojums, ka aviokompānijas piloti turpmāk strādās citur, iespējams -- Kiprā reģistrētā uzņēmumā, jo tā sanāks lētāk. Aviokompānijai neko pārmest nevar -- zaudējumos slīkstošs uzņēmums gluži loģiski dara visu iespējamo, lai samazinātu izmaksas. Bet tas tomēr ir uzņēmums, kurā valstij pieder ievērojama daļa. Kāds signāls tiek sūtīts? Eiropas Savienībā uzņēmumi var izmantot citu valstu nodokļu kodeksu, tāpēc jau tika veidots kopējais tirgus. Bet pilnībā piekrītu tam, ko par šo lietu šorīt raksta laikraksts Dienas Bizness: "Protams, jau iepriekš bija dzirdēts, ka attapīgākie uzņēmēji savas firmas pēdējā laikā dibina nevis Latvijā, bet, piemēram, kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, vai arī šeit atstāj tikai filiāles, jo tā sanāk izdevīgāk. Taču, ja līdzīgu soli sper valsts kompānija, tas ir vērtējams kā skaidrs signāls pārējiem šeit strādājošiem uzņēmumiem — nodokļus Latvijā maksā tikai totāli lūzeri vai lokālpatrioti!"

Dzīvokļu īpašniekiem šādas iespējas nav. Dzīvokli nevar pārreģistrēt Berlīnē, Parīzē vai Atēnās. Un tāpēc vēl jāņem vērā lūk, kāds atzinums no premjerministra Valda Dombrovska: jauns emigrācijas vilnis no Latvijas tagad ir "praktiski neizbēgams."

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns 27.08.2009 00:10
Tādēļ bez reāliem cipariem, cik tad var ietaupīt uz vienas vai otras administrācijas funkcijas/ierēdņa rēķina, ar šo argumentu nu jau mētāties ir bezjēdzīgi. Atgriežot pie VM, varat onlainā paskatīties tās budžetu - ar visām izmaiņām. It kā trūkstošo 45 miljonu tur pārvaldē patiešām nevar atrast. Kaut esmu pārliecināts, ka kādus 10 (līdz 20?) varētu sakasīt gan.Ja vēl pieliek klāt mūsu kredītos slīkstošo ekonomiku un jaunās starptautiskās parādsaistības, tad finanšu disciplīna un, jā, arī papildu nodokļi ir neizbēgami. Priecē tas, ka ir izvēlēts reālistisks (!) iekasēšanas modelis un nenobēdzināms objekts, tomēr es gribētu redzēt NĪN vairāk progresīvā nodokļa iezīmju. No šī viedokļa man pirmā publiski izmestā versija šķita simpātiskāka, kaut tikai nosacīti, jo tai ir spēcīga masveida nodokļa piegarša.P.S. Dombrovska atzinums, ka izceļošana ir neizbēgama, manuprāt, ir gluži vienkārši fakta konstatācija. Un nekāda, pat ideāla valdības rīcība, šajos apstākļos nespētu radīt nekādu Wirtschaftswunder, tādēļ šiem cilvēkiem nav citas izejas kā tikai izceļot. Beidzot mums ir politiķis, kurš nestāsta pasakas... un arī nav labi! :D Vai jums labāk patīk Šlesera sapņojumi par darbavietām?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns 27.08.2009 00:10
Protams, vēl arvien ir šis pretvalstiskais iestāžu/ierēdņu protekcionisms ministrijās. Bet bez tā padziļinātā audita es neredzu, ka varētu vēl daudz ko efektīvi un saprātīgi mazināt.Protams, ir vēl tēriņi, bez kuriem varētu iztikt. Pārspīlētais valsts apmaksāto bērnu pošu grozs, ātrās palīdzības vieglās mašīnas ar dīvainām specifikācijām utt. Bet liela daļa naudas jau ir notriekta vai rezervēta inertos procesos/mehānismos kā dārgie zāļu iepirkumi, "Gaismas Pils" celtniecība u. tml. Nu nav šie procesi tiek vienkārši apstādināmi vai nedēļas laikā reformējami.Jā, un ir vēl tā, kas rezervēta svētajās barotavās. Tomēr, vērtējot politisko procesu ciniski, ir lietas, no kurām politiķus piespiest atteikties ir vienkārši nereāli! :D Tā teikt, iztikas minimums. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns 27.08.2009 00:09
Nu spriedelējumi par to, kādi finansu resursi vēl ir paslēpti administrācijas izdevumos, pēdējā laikā zaudē jebkādu saturu. Atlaisti no darba ir jau diezgan daudzi, savukārt visur piesaukto funkcionālo auditu pašreizējā ugunsdzēšanas režīmā taisīt nav reāli. (Tas gan neatceļ nepieciešamību pie tā strādāt, tiklīdz parādīsies tāda iespēja.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anna 26.08.2009 20:08
interesanti zināt, kādas sankcijas piemēros tiem, kas nemaksās. un nemaksās daudz daudz daudz cilvēku. vai latviešiem būs spiesta lieta dzīvot uz ielas? un ja pat aizbrauks prom uz ārvalstīm, tad dzīvoklis paliks, to neiztirgos. mūsdienu krīzes apstākļos to nevienam nevajadzēs tāpat. tātad- kas maksās par tukšu platību, ja tā īpašnieks būs emigrējis tālu prom? interesanti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

andris 26.08.2009 07:57
Dombrovska kunga teksts par praktiski neizbēgamo emigrācijas vilni... smieklīgs mums tas premjers. nav vēl pamanījis, ka "otrais vilnis", sauc to kā gribi, sen jau ir plaukumā. ap 60 tk izceļotāju šogad prognozē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 25.08.2009 23:32
Ja grib uztaisīt banānu republiku (bagātie un nabagie bez vidusslāņa), tad īpašums var piederēt tikai bagātiem. Lai nabagiem to atņemtu, jāuzliek nesamaksājami nodokļi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vēl viena Ieva 25.08.2009 16:55
Varētu jau arī maksāt, lai gan jaunā versija tieši panāk, ka vairāk būs jāmaksā trūcīgākajiem (jo var jau spriedelēt pa penthausiem Vecrīgā, bet...)-pareizi šodien Dienas portālā rakstīja Financialis....Labi, aparāta samazināšana ir sāpīgs jautājums, jo kur tad tos papīru čabinātājus liks, taču, piemēram, kā tas nākas, ka pie mums var mierīgi pirkt dārgumdārgos diagnostiskos aparātus, labi zinot, ka jau esošie stāv dīkā, jo kvotas ir pārāk mazas, bet rindā stāvošajiem nav vietas? Varēja taču, piemēram, skaidri pateikt, ka par liekiem aparātiem nemaksās un slimnīcas, pat tad ja tur ko uzstādījusi Eglīša sieva, aizklapēs bez žēlastības. Tagad par visu to godību būs jāturpina maksāt līzings, jāveic dārga apkope....Lai gan, cik var spriest pēc cenām, tad, piemēram, par trim no pagājušajā gadā nopirktajiem 6 MRI aparātiem iztērēja gandrīz tikpat, cik par veiktajiem izmeklējumiem. Un var jau stāstīt par ļaunajām pašvaldībām, tikai kam tad vispār tāda ministrija vajadzīga- lai podziņas spiestu izdrukājot standarta līgumus?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 25.08.2009 16:08
Vajadzētu braukt. Tikai uz kurieni, ko darīt ar pamatskolas vecuma bērnu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 25.08.2009 13:51
...iesaku izlasīt K.Jarinovskas rakstu...
----------------------------------------
Tieši šīs darbones rakstus ir lasīt ļoooooti inčīgi.
Dažus gadus atpakaļ man darba jautājumos pareti, bet regulāri nācās būt IZM-ā. Tas bija vairāku ministru un v-sekretāru laikā. Tad lūk Jarinovskas darbības spilgtākā iezīme bija tas, ka viņas laikā visi par visu rakstīja dučiem paskaidrojumu un nebija spējīgi risināt kaut vienu jautājumu. Vissmagāk dabūja trūkties tie, kas reāli strādāja un pieņēma reālus lēmumus - paši talantīgākie, spējīgākie un cienījamākie vienkārši pameta toreizējo trakomāju (piem. G.V. - ja kāds to ķēki pazīst labāk). Palika tie, kas nebāza ārā galvu no galdapakšas. Jebkura iniciatīva tika iznīcināta un tāpēc neviens neuzņēmās neko, no kā varēja atkratīties. Toties katras sīkākās funkcijas izpildei sāka pieņemt desmitiem mazu pelēku robotiņu.
A tagad šī māca dzīvot.... Izsmiekls!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zemnieks 25.08.2009 13:39
Šis nodoklis ir caur cauri netaisnīgs. Man pieder lauku mājas, kuras vecvecāki izpirka no vācu baroniem. Kāpēc man tagad jāmaksā atkal?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

partprgs 25.08.2009 13:27
Mieles jau iet pār malām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 25.08.2009 12:38
Par Zalāna plānu iesaku izlasīt K.Jarinovskas rakstu: http://www.delfi.lv/news/comment/comment/article.php?id=2639...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 25.08.2009 12:01
Nodokļu sistēma ir smaga lieta.Vieglāk būtu nokopēt kādas valsts vērtīgāku pieredzi,ja pašu deputātiem prāta nepietiek,bet viņi laikam uzskata,ka tā prāta viņiem ir atliku likām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 25.08.2009 11:56
Šodien Pans Kleksis nogāza ūdeni ārpolitikā.Viņš uzskata ,ka mums jāskrien ārā no afganistānas ātrāk par amerikāņiem.Es viņam mēģināju paskaidrot,par ko mēs maksājam,un kā darbojas šī NATO pastardienas mašīna,kas ir vienīgais,no kā Krievija baidās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 25.08.2009 11:47
Es tikai brīnos, ka šāds nodoklis par dzīvojamo platību nebija līdz šim, tas noteikti būtiski ierobežotu nekustamā īpašuma burbuļa izplešanos treknajos gados, paglābtu daudzus no neadekvātu kredītu ņemšanas, būtu par pamatu zemākiem inflācijas rādītājiem. Man arī negribās šo nodokli maksāt, bet ja no tā apstrahējas, tad faktiski NĪ nodoklis ir visreālāk iekasējamais nodoklis mūsu valstī, jo jebkādus citus ienākumus un labklājības radītājus var slēpt, tikai NĪ nekur nenoslēpsi. Protams ir jādiskutē par formu un izpildījumu šim nodoklis, bet tam noteikti ir jābūtu (paraizāk sakot bija jābūt, kas bija maksātspēja).

Runājot par valsts ipašumu pārdošanu, tā vietā var izmantot koncesiju - uz noteiktu laiku īpašuma pārvaldīšanu nododot privātiem komersantiem. Tādējādi tiktu gūti tik ļoti nepieciešamie pašreiz ienākumi, vienlaikus saglabājot īpašumtiesības.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips