Atslēgvārdi:

Par nepieklājību radio raidījumos un portālos -- kāds tomēr skatās un klausās 9

Labrīt, lasītāji!

Šorīt manu uzmanību piesaistīja stāsts kādā no Latvijas portāliem. Ir tāds Radio PIK, un tajā strādā žurnālists vārdā Arkādijs Karijevs. Kolēģis jau ilgstoši tiesā ņemas ar kādu Irinu Borcovu, kura viņa raidījumā kādreiz izturējusies tik agresīvi, rupji un nepieklājīgi, ka beidzot A. Karijevam mērs bijis pilns, un viņš devies pie likuma aizsardzības iestādēm. Kopš tā laika ir bijis, nu, riktīgs trādirīdi. Veselas 11 reizes tiesa ir sanākusi kopā, un veselas 11 reizes Irina Borcova nav uzskatījusi par vajadzīgu, to pagodināt ar savu klātbūtni. Pat veselu mēnesi cietumā nosēdējusi par tiesas pavēstes ignorēšanu, bet vienalga sieviete slapstās.

Iesaki citiem:

Man, protams, šis stāsts ir interesants lielākoties tāpēc, ka arī es kādreiz vadīju radio raidījumu, un lasītāji varbūt atcerēsies garumgaro epopeju, kāda man bija ar divām no tā dēvētajām Gardas meitenēm, tātad -- aktīvām "nacionālistēm", kuru pārstāvētā organizācija savā apkārtrakstiņā ir publicējusi pasaules vēsturē pretīgāko antisemītisko viltojumu, kura nevar vien rimties jautājumā par "pederastiem" un "kolonistiem", u.tml. Tiesas process, kuram beidzot punktu pielika Augstākā tiesa (un man par labu), saistījās ar to, ka es šīs jaunkundzes biju nosaucis par "kazām", un gluži no zila gaisa man šī doma, lieki teikt, prātā neienāca. Konkrētā gadījumā tas bija tāpēc, ka kāda zvanītāja (abas jaunkundzes apgalvoja, ka viņas tā nebija un zvanītāju viņas vispār nepazīstot) uzdeva nudien nepieklājīgu jautājumu Cietumu pārvaldes priekšniekam. Vienkārši sakot, arī manā radio raidījumā bija ļaudis, kuri pavisam vienkārši vai nu bija slikti audzināti, vai neprata sevi savaldīt, tajā skaitā kāds kungs, atceros, kurš pavisam uzstājīgi paziņoja atkal un atkal, ka viņam esot cilvēka tiesības, raidījumā runāt vienalga cik ilgi viņš to vēlas darīt, un bija ļoti un pat ļoti sašutis, kad es piespiedu podziņu un pateicu, ka nav vis. Katrā gadījumā uzskatu, ka būtu ļoti labi, ja Latvijas tiesu praksē sāktu veidoties izpratne par to, kuros brīžos radio klausītāju nepieklājība pārtop par kaut ko vairāk.

Un, ja kas, tas pats būtu sakāms arī par komentētājiem interneta portālos. Materiāls par radio žurnālistu bija vienā no tiem portāliem, kurš gan dikti apgalvo, ka visiem lasītājiem ir jāievēro morāles, pieklājības un kādas vēl tur normas, bet pat divas minūtes minētajā un arī citos lielākos portālos tomēr apliecinās, ka efekta tam nav nekāda. Lielie portāli protams nevar izkontrolēt visu, ko ļaudis raksta, te patiesībā vairāk ir runa par cilvēka audzināšanu. Grūti spriest, kādi ir bijuši vecāki tiem, kuri prot vienkārši izbļauties par materiāla autoru, bet neko par tēmu tā arī nevar pateikt. Grūti spriest kāda, ja vispār kāda, viņiem ir bijusi izglītība. Taču viens gan ir jāatceras. Jebkura portāla rīcībā ir zināma IP adrese, no kuras ir atstāts jebkurš atstātais komentārs. Portālos ir viena maziņa sabiedrības daļa, kura ļoti rūpīgi prot balansēt uz robežas, kura ir starp vienkāršu, piedodiet, kretinismu un likuma pārkāpumu. Atsevišķi lasītāji sevi šajā atzinumā noteikti atpazīs. Un viņiem es teikšu -- kājiņa, ļoti iespējams, paslīdēs. Nākamreiz, kad celsies roka, rakstīt kaut ko rupju un aizskarošu, atcerieties cilvēka uzvārdu -- Irina Borcova. Un atcerieties arī jēdzienu "mēnesis cietumā."

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Brocovskaja Iračka 08.09.2008 17:54
Juri, ko tu esi nogānijis par dullo veceni!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 08.09.2008 14:11
Kārli, tu esi ievilcis nedaudz Eiropolitkorekto autoritārismu, ja uzskati, ka dulla vecene jāsoda tikai par teikto :). Runas saturu nesoda. Congress shall make no law...!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 07.09.2008 22:38
Pilnīgi piekrītu Pēterim un Kārlim.Ja lasa blogu un raksta komentāru,tad jārunā par konkrētu lietu,kura tiek piedāvāta. X komentētāj,būtu jel kaunējies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mb 07.09.2008 22:15
Man prieks atkal lasiit Streipa blogus. Zheel, ka tie pazuda no Dienas bez paskaidrojumiem.
Kad skaartoshu attieciibas ar izspiedeejiem no Mac arii atgrieziishos ar blogiem. Vienaadi vai otradii - prieks, ka Streips nav pazaudeejis lielisko humora sajuutu, kas redzama arii shai komentaaraa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZOOtv 06.09.2008 21:55
Manuprāt, labākās 'zāles' pret rupjajiem un naidīgajiem komentētājiem ir vienkārša ignorēšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 06.09.2008 16:19
Jebkura portāla rīcībā ir zināma IP adrese, no kuras ir atstāts jebkurš atstātais komentārs. Portālos ir viena maziņa sabiedrības daļa, kura ļoti rūpīgi prot balansēt uz robežas, kura ir starp vienkāršu, piedodiet, kretinismu un likuma pārkāpumu. Atsevišķi lasītāji sevi šajā atzinumā noteikti atpazīs. Un viņiem es teikšu -- kājiņa, ļoti iespējams, paslīdēs.
=====
Juris Kaža visur pacietīgi mums skaidro - likumpārkāpums nevar būt tur, kur nav nozieguma upura. Vārda brīvība ir daudz vajadzīgāka sabiedrībai nekā atriebšanās par "goda un cieņas aizskaršanu". Cik sapratu, tad šeit ir runa tikai par nepieklājībām vai naida runu (hate speech). Nevis, teiksim, par draudiem uzspridzināt Radio redakciju vai pierādāmu mērķi izraisīt masu nekārtības. Es neieteiktu ignorēt tiesu pavēstes, bet neviens likums nedrīkst ierobežot otra cilvēka runas saturu, bet tikai tiešo kaitējumu, ko tā izraisa.

Man neērti par to atgādināt K.Streipam, kurš Amerikā noteikti dzīvojis ilgāk nekā es, bet te nav pat runa par libertāriešu pieeju. Pirmā Konstitūcijas labojuma precedentu praksē saskatāmi 6 principi - tie ir "neutrality", "emotion", "symbolism", "harm", "causation" un "precision" principi. (sk. http://www.informaworld.com/smpp/content~content=a785382707~... ; http://www.freespeech.org.nz/glossary/ ; http://www.trumbore.org/sam/sermons/s532.htm u.c.)

Rupjību un naida runas gadījumā ir būtiski:
(1) Emociju princips (Emotion principle) - vārda brīvība aizstāv ne vien runas racionālo saturu vai šī satura neesamību, bet arī emocionālo saturu - ieskaitot tiesības citus šokēt un emocionāli aizskart. [Ja nav šāda principa, tad kādas grupas pārstāvji, manispēc Dānijas musulmaņi var pēkšņi sadomāt, ka runa ir zaimojoša vai izraisa negatīvas emocijas un/vai netaustāmu kaitējumu, piemēram, tiem musulmaņiem, kuri pārlieku centīgi pētījuši Jyllands Posten publicētās debīlās karikatūras.]
(2) Kaitējuma princips (harm principle) - runai, kuru valdība vēlas aizliegt, ir jārada tiešs apdraudējums konkrētiem cilvēkiem vai konkrētām viņu attiecībām (līgumattiecībām, tiesiskām attiecībām, autortiesībām, u.c.). Ja kāds sajūtas par kaut ko aizvainots - tas nav nekāds kaitējums.
(3) Cēloņsakarības princips (causation principle) - Jābūt pamatojamai cēlonībai starp runu un konkrētu apdraudējumu. Ja es saku, ka vajag nogalināt visus zaļādainos cilvēkus un man mājās atrod ieročus un konkrētu plānu, tad šāda runa ir tiešs drauds. Ja es par zaļādainajiem cilvēkiem to saku vienkārši aiz dusmām vai spītības, tad tas varbūt ir bezgaumīgi, bet nerada nevienam nekādu apdraudējumu (piemēram, Viktorija Makovska vai Andris Jordans, kas abi pavisam nesen tika netaisnīgi krimināli notiesāti).

Ja kas, mana IP adrese šodien ir 85.254.211.1. Rīt tā būs, teiksim, 194.9.175.174, vai arī sūtīšu pieprasījumus no Argentīnas. Sk. arī http://www.torproject.org/ . Ja Streips vēlas, viņš var sākt karu pret proxy-serveriem visā pasaulē. Tas, ka "portāla rīcībā ir zināma IP adrese" skan bērnišķīgi - nu tāpat kā "es zinu, kur strādā tavs tētis".

Varbūt būs arī man jāsāk mācīties naida runa... Man gan neviens neko sliktu nedara, bet principa dēļ varētu. Piemēram, rupji izlamāt kaut vai visādus tur integrācijas un tolerances vardarbīgos veicinātājus un cenzorus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips Pēterim 06.09.2008 16:09
Paldies, Pēteri. Cilvēku, kuru Jūs uzrunājāt, es jau sen ignorēju, jo viņš ir vai nu ļoti slikti audzināts, par ko kauns viņa vecākiem, vai arī ar ļoti sliktu izglītību. Cita skaidrojuma viņam nevar būt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 06.09.2008 14:32
Piedodiet, komentētāj x, bet manuprāt pietiek šķiesties ar personīgiem apvainojumiem, "vendetām" un dīvainām insinuācijām. Ja Jums ir personīgs konflikts ar Streipa kungu kārtojiet to pieklājīgā, personīgā un diskrētā veidā, nevis šeit visu acu priekšā. Man kā bloga lasītājam un rakstītājam ir ārkārtīgi nepatīkami lasīt šādus komentārus.

Kārlim, man liekas, ka pieklājība ir normāla diskusijas raksturpazīme. Ir visai zīmīgi, ka par to jāraksta blogā. Lai veicas turpmāk un novēlu, lai lasītāju komentāri nākotnē Jūsu rakstiem būtu par lietu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 06.09.2008 11:05
KKKaarli, neaizmirsti, ka tas attiecas arii uz tevi. vakardienas diskusijaa tu vismaz pusotru apvainojumu man izteici, kameer es tev nevienu. maacies, maacies vest diskusiju civilizeeti. un nedraudi ar IP, nedraudi. kaa pasham naktiis, tas ZM cilveecinsh, lai vieglas vinjam smiltis, sapnjos neraadaas? :)))

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips