Atslēgvārdi:

Par nedzirdīgiem ministriem 12

Labrīt, lasītāji!

Īsi pirms Ziemassvētkiem Latvijā sāka parādīties t-krekliņi, uz kuriem kāds asprātis bija uzmālējis mūsu brašā "nasing spešal" finanšu ministra pamuļķīgo smaidiņu, kāds rotāja viņa ģīmi tad, kad viņam pretī sēdēja ārvalstu žurnāliste un izmisīgi centās no viņa dabūt laukā daudzmaz sakarīgu skaidrojumu par to, kas notiek Latvijas tautsaimniecībā. Par šo smaidiņu jādomā arī šodien, kad visnotaļ vienbalsīgi sabiedriskas un jā, arī uzņēmējdarbības organizācijas saka, ka nevajag akceptēt Finanšu ministrijas paģērētos "labojumus" noteikumos par valsts un pašvaldību iepirkumiem, bet smaidīgais un nudien ar vārdiem "nasing spešal" aprakstāmais finanšu ministrs turpina apgalvot, ka tie ir vajadzīgi, jo tie uzņēmējiem vienkāršošot dzīvi.

Iesaki citiem:

Stāsta fabula ir vienkārša. Patlaban iepirkumu kontekstā konkurss nav jārīko, ja līguma vērtība ir zem 10 tūkstošiem latu. Finanšu ministrija vēlas šo slieksni krietni paaugstināt -- Ls 92,755 (ļoti dīvaini precīza summa) piegādēm un pakalpojumiem, un veseli Ls 200 tūkstoši būvdarbiem. Kas notiek, ja konkursa nav? Kāds tiek piemeklēts. Un visi labi zinām, ka "savējo" būšana mūsu valsts politiskajā apritē nudien nekur nav pazudusi. "Nasing spešal" ministram, protams, ir pilnīgi taisnība, ka lielāka summa vienkāršos dzīvi. Pavisam vienkārši būtu pavisam atteikties no konkursiem un katrai valsts un pašvaldību iestādei vienkārši ar kādu sarunāt, ka tiks sniegti pakalpojumi vai kaut kas tiks uzcelts. Tas nu gan būtu jauki, vai ne? Redzēsim, ko šodien šajā kontekstā izdarīs valdība. Lūk, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja: "Runājot ar uzņēmējiem, sajūtas ir divējādas: no vienas puses, labi, ka administratīvās barjeras paceļ, taču no otras -- nav ticības, ka šie grozījumi domāti visiem, nevis tiem, kas jau ir pie siles." Latvijas darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore: "Lūdzam premjeram vai nu likuma skatīšanu atlikt uz divām nedēļām, vai arī ņemt vērā mūsu prasības." Virsraksts laikrakstā: "Slakteris uzņēmējus nedzird." Cerēsim, ka varbūt citi ministri dzirdēs.

Bet diez vai. Vēl viena spīdekle šajā jomā ir ilggadīgā kultūras ministre Demakova, kuras paspārnē ir noticis vēl viens mūsu valstī tipisks gājiens. Gada priekšpēdējā dienā, klusītiņām, klusītiņām, viņas paspārnē esošā aģentūra "Jaunie 3 brāļi" noslēdza līgumu par sešiem miljoniem latu par jaunas koncertzāles projektēšanu. Ministre šo projektu aizstāv ļoti aktīvi, vien kārtējo reizi jākonstatē, ka tas nozīmē nedzirdēšanu. Nedzirdēšanu par to, ka patlaban taupības apstākļos lielas summas, un it īpaši veidā, kas par atklātību absolūti neliecina, nu nedrīkstētu izdot. Vēl būtu vērts ņemt vērā Valsts kontrolieres teikto: "Uzturēt veselu aģentūru, lai tiktu realizēti tikai divi objekti, ir šausmīgi neefektīvi." Arī šī doma diez vai tiks sadzirdēta, lai arī patlaban notiek ministriju apvienošana un atteikšanās no dažādām iestādēm. Nedzirdēšana.

Taču liels, liels paldies Dienai, kur acīmredzot kādam ir laba humora izjūta. Šodien laikrakstā Demakova sāk taisnoties par savu apgalvojumu, ka visas avīzes Latvijā ir dzeltenas, izņemot Latvijas Avīzi. Par Dienu ministre raksta, ka tā "pēdējā pusgada laikā tomēr ir atguvusies, un par to liecina kaut vai tas, ka avīzē vairs nav manāmi anonīmu interneta komentāru pārpublicējumi." Kas uz tās pašas lapas ir atrodams zem ministres teksta? Anonīmi interenta komentāru pārpublicējumi. Šī bloga lasītāji zina, ka arī man tas nepatīk, jo būtībā tad jau avīze varētu vispār atteikties no štata reportieriem un anonīmiem interneta komentētājiem rakstīt visu pēc kārtas, turklāt anonīmu tekstu publicēšana tomēr neatbilst nekādiem žurnālistikas principiem par atklātību un informācijas avotu atklāšanu. Taču humors te redzams vienalga, un paldies Dienai par to. Un joprojām gaidu Demakovas skaidrojumu par to, kādā ziņā "dzeltens" ir valdības laikraksts Latvijas Vēstnesis.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Baiba 07.01.2009 20:56
Patiešām Direktīva ir tikai ieteikums- mēŗķis un dalībvalsts izvēlas savu pieeju. Syarp citu Likums sabiedriko pakalpojumu sniedzējiem ir daudz liberālāks un, ja visi sabiedrisko pakalpojumu sniedzēji to piemērotu, tad PIl lauciņā iepirkumi mazinātos. Procedūras jau ir vienkāršas- tur nav ko vienkāršot! pamatota ir grozījumu daļa, kurā tiek paredzēta maksa par iesnieguma iesniegšanu, tādā maksa ir vairumā Eiropas valstu, tā disciplinē uzņēmēju, bet nekādā veidā neierobežo to. Uzskatu, ka nepamatoti kavējot vairāku miljonu ieprikumu līgumu noslēgšanu, gan pasūt'tiājam, gan uzņēmējam tiek nodarīti lielāki zaudējumi, turklāt vairums uzņēmēju iesniegumus iesniedz principa pēc, ir gadījies piedalīties iesniegumu izskatīšanas lietās, kur iesniedzēs saka "es te neko nesaprotu,ber izmantoju likumā paredzētās tiesības.."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Avo 07.01.2009 12:43
Lai atvieglotu valsts pasūtījumu organizēšanu, ir nevis japaceļ latiņa konkursu rīkošanai, bet jāpadara procedūras caurspīdīgākas un vienkāršākas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klāvs Sedlenieks 07.01.2009 10:30
Ir jau interesanti, ka valdība uzskata, ka valsts un pašvaldību pasūtījumi ir tautsaimniecībai tik nozīmīga uzņēmējdarbības forma, ka to ir par katru cenu jāatvieglo. Tomēr te ir arī vēl otrs aspekts. Kā pareizi jau daži norādījuši - konkurss apgrūtina uzņēmējdarbību tiem, kas jau ir pie siles (t.i., ja nebūtu konkursu, viņi varētu dabūt visus pasūtījumus pilnīgi bez piepūles, cenas varētu augt, kvalitāte krist - t.i., būtu ideāla uzņēmējdarbības vide, skatoties no korumpēto smadzeņu puses). Tai pat laikā konkurss (pat par minimālām summām) nenoliedzami atvieglo dzīvi un uzņēmējdarbību tiem, kas pie siles nav, jo viņiem nav jāiegulda līdzekļi, laiks un nervi, veidojot sakarus un kontaktus ar korumpētajiem valsts ierēdņiem, nolīgstot juristus un citus starpniekus, kas palīdzētu kukuļdošanas procesos utt. Tāpēc jautājums ir jāuzdod vēlreiz - kāpēc Slakteris & Co. vēlas veikt tādas izmaiņas, kas atvieglotu dzīvi korumpētiem ierēdņiem un uz korupciju orientētiem uzņēmējiem, bet apgrūtinātu dzīvi godīgiem uzņēmējiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

G.G. 07.01.2009 05:18
Runājot par pseidonīmiem internetā. Šajā blogā lietoju G.G. tā iemesla dēļ, ka nav iespējams piereģistrēt savu segvārdu. Rezultātā, ja es rakstīšu pilnu vārdu un uzvārdu, tad kādam citam 'gudrītim' būs ļoti viegli te ierakstīt to, ko es nemaz neesmu teicis. Ja tas ir ierakstīts ar manu vārdu un uzvārdu, pašam diez vai tas būs patīkami, jo 'gudrīšu' arī šeit pietiek, tas ir apstiprinājies vairākkārt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 06.01.2009 21:16
Man atkal ir pamatotas aizdomas, ka LV politikāņi pārāk bieži visu pamato ar "...tāda ir Eiropas direktīvas prasība..." :)))
Vajadzētu pastudēt ES tiesības, jo cik zinu direktīva nav likums kurš visām dalībvalstīm ir obligāti jāpiemēro 1:1 .... bet gan vēlamā prasība, kuru katra dalībvalsts var pielāgot savai "specifikai" t.i. no angļu vārdiņa "direction" :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Avo to Kaspars Gasūns 06.01.2009 19:29
1) Mani pieķēra Baibas arguments, ka Latviju varētu iesūdzet Eiropas Kopienu tiesā, ja mēs nepildītu šo direktīvas prasību. Neesmu lasījis nevienu EKT spriedumu, kurā daībvalstīm būtu pārmesti noteikumi par minimālo slieksni konkursu rīkošanā. Tas, protams, neizslēdz, ka tādi spriedumi ir, bet tad Tev jāpierāda man pretējais:)
2) Citās valstīs tik tiešām ir noteikti zemāki sliekšņi un Eiropas Komisija tajā nav saskatījusi problēmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kasparam Gasūnam ne Avo 06.01.2009 19:03
Citās valstīs arī ir noteikti mazāki sliekšņi kā ES obligātais. Turklāt, FM izstrādātie grozījumi vasarā paredzēja, ka jāpaceļ līdz kādiem 50 000 euro. Bet God-man gribēja augstāk, līdz debesīm...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns 06.01.2009 17:49
Avo, cik (uz ko) pamatotas šīs aizdomas ir?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Avo to Baiba 06.01.2009 17:23
Man ir pamatotas aizdomas, ka tā iepirkumu direktīva nosaka minimālo summu, par kuru ir jābūt konkursam un dalībvalstis var šo slieksni pazemināt, ja vēlas. 90 tūkstoši Latvijas apstākļos ir bišķi par traku. Pat ES institūcijas rīko konkursus par daudz zemākām summām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

headline@inbox.lv 06.01.2009 16:18
Gribētos būt neitrālam un lojālam pret valdību, nu, kaut vai pret premjeru. Bet. Kaut kā nesanāk!
Iedomājieties, ka persona ar tādu runas veidu un mīmiku un kustībām kā "100 panta" 05.01. raidījumā, mēģina jums tirgū kaut ko pārdot. Piemēram, žāvētu zivi... vai jūs pirktu no tāda?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Baiba 06.01.2009 14:14
Streipa kungs, tā summa par iepirkumu sliekšniem ir ņmeta no iepirkumu direktīvas, kur sliekšņi ir noteikti EUR. nepieņemot tos grozījums Lja. nepildīs direktīvas nosacījumus. Eiropā tāču uz korupciju un konkurenci skatās pavisam savādāk nekā pie mums.. tur tā atšķirība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 06.01.2009 13:40
Šķiet, ka vārdu savienojums "pie siles" ir kļuvis īpaši populārs pēdējo gadu laikā, kad neuzturos Latvijā ikdienā. Vai arī varbūt, ka vienkārši neatceros, ka tas tika lietots, kad dzīvoju Latvijā. Tā ir visai veiksmīga metafora, kas liek aizdomāties, kā tieši tiek izprasta valsts pārvalde Latvijā - tā, šķiet, nav dažādu sociālo grupu cīņa par savu vērtību īstenošanu un kopējā labuma definēšanas un ieviešanas process. Gluži pretēju domai par kopējo labumu būt vai tikt "pie siles" nozīmē indivīdu, atsevišķu uzņēmēju un speciālu šauru interešu īstenošanu. Vai arī varbūt es to velnu mālēju pārāk melnu?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips