Par komunisma rehabilitāciju 32

Labrīt, lasītāji!

Šorīt Latvijas Avīzē kolēģs Ģirts Zvirbulis ziņo, ka Latvijas Uzņēmumu reģistrs ir liedzis reģistrāciju jaunai organizācijai, kas saucas "Komunisma atbalsta kustība Latvijā." Kustība, gluži loģiski, ar šo lēmumu nav mierā un ir solījusies vērsties Eiropas Cilvēka tiesību tiesā. Un te nu ir pāris lietas, par kurām padomāt.

Iesaki citiem:

Pirmkārt, kustības pamatā acīmredzot ir nostaļģija par aizgājušajiem laikiem. Viņdien Latvijas radio man atrakstīja kāda jauniete, latviete, kura nosodīja mani par kritiku, kādu esmu paudis par padomju laiku. Viņas vecāki, tā jaunkundze, tajā laikā ieguva labu bezmaksas izglītību un pēc tam labu darbu. Es par to neko nezinot, un tāpēc man neesot tiesību runāt par "krievu laikiem." Atbildē es rakstīju -- ja viņa tik tiešām ir tik jauna, ka tikai tagad grasās stāties universitātē, kā pati apgalvoja, tad tieši viņa ir tā, kas nav dzīvojusi "krievu laikos", un tāpēc acīmredzot neatceras, ka vecāki ar visu izglītību un darbu nedrīkstēja runāt, ko domā, viņu telefona sarunas kāds noklausījās (ja viņiem vispār bija telefons), viņi no valsts drīkstēja izbraukt tikai ar čekas atļauju, viņi droši vien dzīvoja komunālā dzīvoklī ar svešiniekiem, u.tml. Taču nedz jauniete, nedz minētā kustība nav viena -- šādas pārdomas esmu dzirdējis arī no citiem radio klausītājiem, un ne tikai. Acīmredzot centrālā doma -- kaut vai nebrīve, ja tik vēders pilns. Mūslaikos, kad krīze sit augstu vilni, šādu attieksmi laikam var saprast, lai arī ne pieņemt. Padumjā savienība tomēr bija totalitāra diktatūra ar visu no tā izrietošo, un tas pilnais vēders tomēr pietiekami bieži tik pilns ar tikai to, ko varēja atrast, nevis to, ko cilvēks gribēja. Atšķirībā no minētās jaunkundzes es esmu dzīvojis "krievu laikos" -- Latvijā esmu jau kopš 1989. gada un ļoti labi atceros Centrāltirgu ziemā, kad bietes, kartupeļi un kāposti bija vienīgā zaļbarība, un banāns un apelsīns bija attāls sapnis.

Taču te ir arī cita lieta. "Komunisma atbalsta kustības Latvijā" pārstāve Latvijas Avīzei ir teikusi, ka "citās demokrātiskās valstīs komunistiskās partijas un komunistisko ideju paušana ir atļauta," un tur nu viņai ir taisnība. Komunistu partijas, piedevām daudzās valstīs ne viena vien, ir Austrijā, Dānijā, Īrijā, Itālijā, Šveicē, Nīderlandē, Somijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Portugālē, Vācijā, Norvēģijā, Francijā, Spānijā ... pat Farēru salās. Būs interesanti redzēt, ko par šo lietu teiks Eiropas Cilvēka tiesību tiesa, ja lieta tik tālu nonāks. Citos gadījumos tā ir atļāvusi partiju aizliegšanu, piemēram, Spānijai tā ļava aizliegt basku tautības partiju, kuru Spānijas valdība bija aprakstījusi kā teroristisku. Tiesa lēma, ka demokrātiskā sabiedrībā tas ir pieļaujami. Patlaban "Komunisma atbalsta kustība Latvijā" nav partija, lai arī viens no tās vadītājiem Latvijas Avīzei teica, ka partijas veidošana ar laiku varētu būt iespējama. Kustības gadījumā visticamāk eventuālais spriedums varētu grozīties ap pulcēšanās brīvību, kas ir paredzēta arī Latvijas Satversmē.

Katrā ziņā vienu gan varam teikt droši. Komunisms kā ideoloģija 20. gadsimtā sevi diskreditēja pilnībā un pavisam. Cilvēks nav radīts komunists ar pārliecību, ka visiem jābūt vienādā ekonomiskā vai sabiedriskā līmenī. Cilvēks sev un savai ģimenei vēlas nodrošināt pašu labāko, kāds vien ir iespējams. Vēsturski valstis, kurās pārvaldošā ir bijusi tieši komunistiskā ideoloģija, tāpēc neizbēgami ir bijušas diktatūras. Arī tās valstis, kuras mūsdienās sevi sludina par komunistiskām, mēdz būt ar stipri nekomunistisku tautsaimniecību (redzamākais piemērs -- Ķīna). Tomēr galu beigās varu saprast, kāpēc UR pieņēma minēto lēmumu, bet neesmu pārliecināts, ka tas atbildīs Eiropas cilvēka tiesību principiem.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (32) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gm - Komunists 04.09.2009 18:29
"Un nevajaga jaukt auzas ar putraimiem, bads Ukrainā nenotika Brežņeva vai Andropova laikā."
-------------------
Neviens nejauc auzas ar putraimiem. Brežņeva un Andropova laikā komunistiem vēl izdevās vilkt savu absurdo ekonomiku par augstajām naftas cenām. Ekonomika jau stagnēja, viss AustrumEiropas bloks bija vairākkārt pārkreditējies un pat falsificējis datus, lai tiktu vēl pie kredītiem ar kuriem pabarot savus iedzīvotājus. Bet pat ar to nepietika - bija jāceļ cenas pārtikai, kuras jau tā nebija daudz. Tas viss jau 70-80 gadu mijā izraisīja protestus Polijā. Kopš tā laika naftas cenas sāka kristies un PSRS stāvoklis palika aizvien sliktāks. Totāls pārtikas trūkums patiešām bija realitāte un tas bija galvenais iemesls kādēļ vecie komunistu buki bija spiesti kopā ar Gorbačovu meklēt kompromisus ar Rietumiem. Otra izvēle bija - maksimāli samazināt pārtikas devas un turēt cilvēkus paklausībā ar nometnēm un durkļiem. Tā kā Ukranais golodomora liktenis bija pavisam reāls.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 04.09.2009 14:34
Ļoti vērtīgi komentāri: kad izlas avisu pēc kārtas, tad noskaidrojas
1) ka nekad nekas nav tikai melns vai balts, kas svarīgi savstarpējai sapratnei,
2) ka daudz ko no padumjās latvijas esam paņēmuši līdz savā pasaules izpratnē,un tieši tāpēc mums iet tā kā iet:
3) ka cilvēks ir viegli pakļaujama būtne, atņem viņam ledusskapja saturu un viņš grib mainīt politisko iekārtu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

karpatu kobra 04.09.2009 11:36
lika jau tai krievu valodā runat, bet tomēr ta kultūra tomēr latviskā bija ļoti spēcīga, nemaz jau to krievi ta nenideja. Bet tagad atvainojiet, bet baigais seklums valda . arī krieviem latvieši pielien ne pa jokam , iztaptami vinu valodas izvelei.
Vakar Tautas balsī viena krievite vinnēja 500 latus un vaditajs Māris Grigalis pa telefonu ar to sievu uzreiz saka vervelēt krieviski, lai gan bija jutams ka krieviete būtu gribejusi runat latviski . Bet Maris pats slikta krievu valoda bļaustijas pa visu studiju .
ta ka pasi vien esam vainigi, ka musu krievi neruna latviski

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs 04.09.2009 11:14
>>> Komunists: Viens no PSRS ekonomisko nelaimju faktoriem bija nesaimnieciskums
=======
Nesaimnieciskums bija ne gluži "faktors", bet gan sekas. Ekonomikā, kurā nepastāv tirgus, kur vienu brīdi partijas sekretāri var izdomāt visur audzēt kukurūzu, bet brīdi vēlāk - būvēt Rīgā desmit jaunus Vissavienības pakļautības uzņēmumus - šādā sistēmā neviens nav spiests rēķināties ar efektivitāti vai reālām izmaksām. Tikai ar padevību kompartijas sekretāru iegribām. Varam lamāt pašreizējo Latvijas ekonomiku - bet neesmu manījis, ka maizes veikalā būtu izvēle starp ķieģelīti par 14 kapeikām un baltmaizes batonu par 22 kapeikām. Katrs pērk tādu maizi, kas viņam garšo. Tirgus nodrošina to, ka var vienmēr nopirkt ziepes, cukuru, kafiju -- un praktiski jebkuru citu tipisku produktu. Jo piegādes ķēdīte līdz patērētājam ir optimizēta. Neefektivitāte notiek tur, kur tirgus principi nestrādā - kur tiek rīkoti negodīgi iepirkumu konkursi, utml.

>>> Komunists: Ja runā par kredītiem un ČEKU, tad neatceros kad drūmajos, murgainajos PSRS laikos kāds no maniem paziņām tiktu savākts un iemests čekas pagrabos, toties tagad vairāki mani paziņas nonākuši dziļos finansiālos parādos, nespēdami atdot savus kredītus, jo zaudējuši darbu.
=========
Ļoti amizants spriedums no sērijas "to, par ko es nezinu, tas vispār neeksistē". Es zinu gan par savu vectēvu un vectēva brāli, kuri ir tikuši pratināti Stūra mājā 50-tajos gados. Zinu arī par augstskolas pasniedzēju - prof. Agņa Andžāna māti, kura bija atlaista no darba (par to, ka nebija izgāzusi Juridiskās fakultātes iestājeksāmenos vienu "politiski neuzticamu" jaunieti). Gluži saprotams, ka tajā laikā šāda veida ziņas avīzēs nerakstīja - lai "Komunistam" rastos priekšstats par saulaino dzīvi padomju dzimtenē.

Un kāds čekistu represijām ir sakars ar kredītiem - tiešām nespēju saprast. Ja cilvēks slēdz kredītlīgumu, tad viņš tur skaidri redz, cik daudz naudas būs jāatdod. Nevienam ar varu nespieda ņemt kredītu. (Cita lieta - cilvēki ir jāpasargā pret nesaprātīgām soda sankcijām - ja izrādās, ka par dažu gadu kavētiem maksājumiem parāda summa pieaug daudzas reizes. Pie tā tagad strādā likumdevējs.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Adolfo > Ievai (Kārli atbalstot) 04.09.2009 10:09
Esmu Ievas vienaudzis un varu tikai apbrīnot meitenes naivumu. Vai arī viņas vecāki piederēja pie partijas izredzētajiem. Pastāstīšu labāk par sevi - un diez vai es tāds biju vienīgais.

Manu tēvu nelaida nedz uz ārzemēm, nedz viņš varēja ieņemt savai izglītībai atbilstošu amatu, jo viņa tēvs (mans vectēvs) dzīvoja Anglijā un regulāri sūtīja mums paciņas. Tās varēja saņemt Centrālajā Pastā pagrabā, pēc muitas nomaksāšanas, un neviens nekādas sūdzības nepieņēma, ja no tām kas bija zudis (regulāri bija "pazudusi" kafija, no angļu bērnu grāmatām izgrieztas lapas ar zīmējumiem, drēbēm nogrieztas pogas utt.).

Māti gandrīz atlaida no skolotājas darba, jo savas mātes (manas vecmammas) bērēs piedalījās mācītājs.

Vienīgais veikals mūsu rajonā, kur vispār kaut ko varēja nopirkt, bija Minska. Pie tās vienmēr bija puskilometru gara rinda, nemaz nerunājot par vēl citām rindām veikalā iekšā (piemēram, pēc cīsiņiem vai siera). Un nemaz tik reti nebija gadījumi, kad man nākot no veikala mājās piesējās lieli krievu puiši, kas atņēma naudu un nopirkto pārtiku.

Veselības aprūpe... Atceros, ka bērnu ārsts Purvciema poliklīnikā runāja tikai krieviski un atklāti lamājās, ja es kaut ko nesapratu. Savukārt zobārsts skolā nelietoja nekādas atsāpināšanas šļirces, tikai urba un rāva, kaut piecus zobus vienā reizē.

Bija tāda maza skaņuplate ar R.Paula dziesmām bērniem, tur bija arī Circenīša Ziemassvētki. Latviski gan svētki bija ar mazo burtu, bet krievu tulkojums - "zimņij prazdņik" :)

Latvietība un kultūra... Dziedāju skolas korī un piedalījāmies skolēnu Dziesmu svētkos. Ja atceros pareizi, repertuārā bija "Ģeņ pobedi", Žilinska "Mana dzimtene jaukā, mana padomju zeme", bet nevienas latviešu klasikas dziesmas. Pat "Līviem" bija jādzied par "15 māsām, ar kurām Latvija vainagā mirdz", lai netiktu atkal aizliegts kāds viņu koncerts (par "Pērkonu" laikam Ieva nav dzirdējusi!).

Pats pirmoreiz tiku uz ārzemēm 1990.gadā, un godīgi - uzreiz nesapratu, kāpēc mamma ienākot Stokholmas pārtikas veikalā sāka uzreiz raudāt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 04.09.2009 09:35
No tā saucamā vienkāršā cilvēka skatījuma sarkanā Krievija no sākuma bija konclāģeru zeme,vēlāk,kad režīms nedaudz atslāba,bija garo rindu zeme,kad visi zaga ,ko varēja,es sākumā domāju,ka tikai civilais sektors strādāja noliktavai,bet vēlāk izrādījās,ka noliktavās krājās arī tanki un kodolgalviņas,vārdu sakot pilnīgs bardaks.Ja kāds tur jutās labi,tad viņš bija vai nu nomenklatūrā,vai arī veiksmīgi zaga,par ko tagad tā nerunā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kurts 04.09.2009 09:12
Zintarista, Jūs un Jūsu kolēģi esat bijuši apdulluši krieviski runādami. Es pietiekami daudz biju lauksaimniecības ministrijā laikā no 1970-1985 gados, krieviski nekad nerunāju un šo valodu dzirdēju pietiekami reti. No pašiem arī kaut kas bija atkarīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Maikls 04.09.2009 09:04
Nesaprotu,no ka mes baidamies.Tagad mes dzivojam sliktak neka PADOMJU LAIKA.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Komunists 03.09.2009 21:50
Tā nu ir, tikai tirgus ekonomika arī nav ideāls modelis. Vai tad latvija tāpat kā PSRS tagad nav bankrota priekšā.Un nevajaga jaukt auzas ar putraimiem, bads Ukrainā nenotika Brežņeva vai Andropova laikā. Un vai tagad vēl jo projām dažādu uzņēmumu valdēs nesēž dažādu partiju ielikteņi. Labs piemērs - Straume ,liec kurā caurumā gribi visur smirdēs.Un tādu ir daudz. Viens no PSRS ekonomisko nelaimju faktoriem bija nesaimnieciskums. Diemžēl tādu cilvēku kā Kauliņa tēvs Lielvārdē bija maz - pamatā partijas ielikteņi. gluži tā pat kā tagad.Ja runā par čeku,70-90 gados nemaz tā cilvēkus neaiztika.Arī vecie Staļina laika nagu maucēji tika nobīdīti malā.Ja runā par disidentiem, tad var pamēģināt uzvilkt Krievijas karogu uz Latvijas Unversitātes jumta, ja noķers - pa galvu neglaudīs, domāju ka brīvdomātājs dabūs pat kādu laiku pasēdēt.Ja runā par kredītiem un ČEKU, tad neatceros kad drūmajos, murgainajos PSRS laikos kāds no maniem paziņām tiktu savākts un iemests čekas pagrabos, toties tagad vairāki mani paziņas nonākuši dziļos finansiālos parādos, nespēdami atdot savus kredītus, jo zaudējuši darbu.Rezultātā turpinās maksāt bankaiatlikušo summu līdz mūža beigām,zaudējot savu vienīgo mantību, nekur pasaulē tā nav, bet pie mums ir.Tā kā nav ko bļaustītirs par tiem PSRS murgiem, mani tas nepārliecina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zintarista 03.09.2009 20:15
Strādāju Veselības aizsardzības ministrijā no 1971. gada - tad pamazām visi sākām runāt krievu valodā - pat sapulcēs oficiālajās, kaut tikai viens krievs vai pat neviens - sanāksmē visi runāja krieviski. Visa dokumentācija jebkurā variantā bija krievu valodā.
Latviešu valodu varēja izjust tikai teātrī, bet mājā braucot no teātra jau tevi ietvēra atkal apkārt esošie krievu cilvēki un krievu valoda.
Ja nu kādreiz tramvajā neuzmanīgi uzgrūdies kādam virsū, varēja tevi nosaukt par fašistu. Sāpēja. Tādēļ ļoti negribu zaudēt savu valsti un savu valodu. Kādēļ cilvēki tik muļķīgi ievēl savus deputātus?
Vai tiešām mēs zaudēsim tik ilgi gaidīto un tomēr tik viegli iegūto brīvību pašu muļķības dēļ? Negribētos...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gm 03.09.2009 16:39
Skumjā patiesība ir tā, ka ar nostalģiskiem cilvēkiem ir gandrīz bezjēdzīgi diskutēt. Atmiņa ir selektīva, tā mēdz nobāzt vistālākajos kaktos nepatīkamo un izcelt patīkamo. Nav nekādu šaubu, ka jaunībā zāle vienmēr ir bijusi zaļāka.
Tāpat jātceras, ka padomju laikos avīze "Cīņa" vai "Padomju Jaunatne" nestāstīja par patieso situāciju - ne par ārprātīgo alkoholismu, totālo zagšanu, korupciju, to, ka valsts patiesībā bija dēļ absurdās ekonomikas vienkārši bankrotējusi un bez "ļauno" rietumu kredītiem iestātos kārtējais bads. Tieši tas un nekas cits bija par iemeslu kādēļ Gorbačovs atteicas no karspēka izmantošanas pēc Viļņas. Rietumi pateica, ka nākošais kredīts nebūs, ja viņš tā turpinās. Gorbačovs saprata, ka nākošajā ziemā pārtika nepietiks pat Maskavai. Par to šodien pilnīgi atklāti runā arī Krievijas ekonomisti, politiķi, tai skaitā tie, kas toreiz bija pie varas. Tas nozīmē, ka ja padomijas būtu turpinājusi pastāvēt, tad, piemēram, nostalģiskā Ieva savām atmiņām būtu pievienojusi kaķu un suņu medības retajām ēdienreizēm, apgrauztus kokus. Ar labību bagātās Ukrainais golodomors nav "Spokoinoi noči" pasaciņa, tā tas bija un šo likteni varētu piedzīvot arī Baltijā. Kāda daļa gan jau ap to laiku būtu tanku sabradāta, jo tankiem no Viļņas līdz Rīgai nebūtu tālu jābrauc. Ja kāds iedomātos, ka barikādes glābtu, tad tā ir naiva iedoma. Skumji, bet te der atcerēties kas notika ar barikādēm pie Brasas tilta, kad viens OMON bobiks izšāva tikai pāris automāta kārtas. Mūsdienu tankam barikādes ir vien pāris šāvienu vērtas. Rīga vien pievienotos tam bēdīgajam sarakstam, kurā ir gan Budapeštas, Berlīnes un Prāgas antikomunistiskās sacelšānās.
Padomijas laiks bija viens vienīgs milzīgs murgs, laika gaitā atmiņas par to ir sākušas izbalēt un varbūt pat labi, ka tā.
Vienīgi nav nekāds attaisnojums, augstprātīgi dergt Streipam, ka "viņš neko nesaprot". Viņš ir cilvēks, kur ērto un pārticīgo dzīvo ASV iemainīja pret patriotisko izvēli, tolaik drūmajā, nabadzīgajā un nestabilajā Latvijā.
Protams, ka ne viss ir melns un balts - nav tā, ka padomijas laikā viss bija galēji slikti. Tomēr, ka modelis tas bankrotēja. Iluzora stabilitāte bija, bet tā bija .... uz kredīta, kuri sen bija pārtērēti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pupa 03.09.2009 16:25
nesaku,ka viss padomijā bija labs, nebut nē. Bet kas tagad notiek ar eiropas ta saucamo "kultūras" ievazāšanu. Seksa popularizēšana, pornogrāfija seklas literatūras ievazāšana. Un ja rinajam par izglitibas līmeni psrs, tad vispār nav divu domu, ka tagadejie skolēni ne desmito daļu nezin , ko zinajam mes. Nu protams jaunatnei interesē datori. Lielakai daļai arī seksiņš un aliņš.
Izlaidiba , ļautiņi , ir nenoliedzama kapitalisma pavadone.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ievai 03.09.2009 16:24
Nu drusku aizrāvāties, lakstīgala! Lai nu kā, bet zobu implantu padomju laikā gan nebija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 03.09.2009 16:11
Tas,ka jaunieši izslimo dažādas krreisuma slimības un visādus utopiskus sapņus,nav nekas neparasts.Neizbēgami nāk vilšanās.Padomijā bija piemēram zinātniskā fantastika,kurā ļoti jauki un pārliecinoši tika attēlots nākotnes komunisms un ja tas bija jālasa pasaku grāmatu vietā,bet pēc tam amerikāņi pirmie sasniedza mēnesi,tad vilšanās bija grandioza.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 03.09.2009 15:47
PS. Komentārs bija adresēts "komunistam".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt< strong=""><> 03.09.2009 15:46
Hm! Ja Jūs 1984 absolvējāt RTU Radiotehnikas fakultāti, tad Jums gan vajadzēja zināt, ka PSRS telefonijā bija sistēma, ka noliekot klausuli Jūs atslēdzāt telefonu (to klausules daļu ar kuru sasklausa korespondentu), bet mikrofons palika ieslēgts tīklā. Lūk, tur jau bija tas smalkais joks, ka zinoši ļaudis uzlika telefona aparātu uz spilvena un virsū arī spilvenu. Saprotams, ne jau visas sarunas un visiem vienmēr noklausījās. Bet tāda iespēja pastāvēja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 03.09.2009 15:32
Tos komunistus vajag atejā slīcināt!

Tmp author
burzazis

un kapitalistus dzivus dezinat !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Komunists 03.09.2009 15:21
Kārli,Jums diemžēl ir diezgan ačgārns priekštats par to kā tas te notika, kaut kur sagrābstīts no Kanādas mācību grāmatām, vai preses. Protams, bija Staļina laiki, Latvijas okupācija, deportācijas, pārkrievošana. Valsts tika nemākulīgi vadīta, tā rezultātā plauka korupcija, zagšana, tika iedibināta kārtība ka augstajos amatos biedri sēdēja līdz attirināja kājas un ar lielu troksni tika ielidināti kapā (BREŽŅEVA kunga gadījums ar visām vārnām)Taču uzskatu ka mans izglītības līmenis ( 1984. g pabeidzu RTU radiotehnikas fakultāti) bija augstāks nekā tadadējamiem šis fakultātes absolventiem, maniem kursa biedriem stāv mājās fotogrāfijas ar planētas Venēra attēliem, kas tika iegūtas pateicoties viņu radītajām mikroshēmām.Mazpilsētā, kur strādāju ne reizi netika dzirdēts ka noklausītos kādu sarumu.Varbūt tika izmantota kāda īpaša aparatūra, to gan es nezinu. Un vai tad tagad, Kārli, nenoklausās sarunas, kaut vai tas pats Jaunalksnes gadījums.Vai tad tagad nesauc uz drošības policiju par izteikumiem par lata devolvāciju.Daudzas lietas stipri līdzīgi notiek arī mūsdienās.Jā, nu toreiz tika homoseksuālisms aizliegts, tagad it kā pie tā sākam pierast.Piedodiet Kārli , bet daudz ačgānības, komiska stulbuma un aprobežtības esmu dzirdējis no saviem Austrālijas radiniekiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 03.09.2009 14:59
Runājot par vārda "komunistisks" ierobežošanu organizāciju un partiju nosaukumos - ja tam ir likumisks pamats, ja apdraudējums sabiedrības interesēm pastāv, ja ierobežojums ir saprātīgs - tad var aizliegt. Dibinātāji taču var izvēlēties tādu nosaukumu, kurā nav vārda "komunistisks".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 03.09.2009 14:56
Viena no PSRS mantotajām lietām bija nenoliedzami laba - fizikas un matemātikas izglītības sistēma. Augstskolu iestājeksāmeni bija nopietnāki par tagadējiem centralizētajiem vidusskolu beidzot - daudzi skolēni arī nopietnāk mācījās, jo nebija citu tādu kārdinājumu - televizors bija garlaicīgs, datoru un datorspēļu nebija (atskaitot pašus beidzamos gadus). Savu lomu spēlēja arī tas, ka PSRS bija militāri-rūpnieciskais komplekss, kuram bija vajadzīgi labi apmācīti speciālisti - un par to režīms rūpējās jau vidusskolās. Tika tulkotas krieviski un bija nopērkamas visvisādas matemātikas grāmatas. Mūsdienās ar dažādo iespēju raibumu matemātiskai izglītībai grūtāk būt tikpat pamatīgai. Daudzās skolās vairs nemāca pierādījumus... Tas pats būtu sakāms arī par māksliniecisko pašdarbību - talantīgiem cilvēkiem tolaik bija laiks dziedāt korī vai atrasties deju kolektīvā. Tagad visi ir apkrāvušies ar darbiem.

Runājot par citām padomju režīma "priekšrocībām" (medicīna, TV pārraides bērniem, uzturs, stabilitāte, kultūras kopšana, utml.) - man ir aizdomas, ka cilvēkiem ir rožainas brilles. Es atceros savus skolas gadus - rindas pēc visa kā, kara komisariātu sasmakušās telpas, ārvalstu radio pārraižu traucēšanu, un arī tādus krievu iebraucējus, kuri neko nesaprata latviski. Un arī apģērbi un dizains - viss bija tāds pelēcīgs, nolietots. Varēja tikai sapņot par tādu servisu, kāds tagad ir bankās, degvielas stacijās, lielveikalos. Vienīgie krāsainie akcenti ziemā - importa kurtkas, kuras dažiem pa blatu izdevās dabūt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 03.09.2009 13:53
Lasot iepriekšējos komentārus, mani pārņem savāds vēsums. Atšķirībā no Ievas un citiem samērā jauniem cilvēkiem, 1945.g. man bija 10 gadu. Un, neskatoties uz iepriekšējiem kara gadiem ar tiem atbilstošiem pārtikas un apģērba ierobežojumiem, es tajā pēc-1945 nonācu situācijā, kad jebkāds ēdiens un jebkāds apģērbs bija sapnis. Un - mūsu ģimene tāda bija viena no ļoti daudzajām. Un tas tā bija līdz tam, kad varēju pats sākt pelnīt. Dzīvoklis, atsevišķs dzīvoklis, bija daudziem gandrīz vai nepiepildāms sapnis. Man krievu valodu iemācīja, ja tā var teikt ar brutālo metodi - nezini, nesaproti?, vaino pats sevi. Grāmatas? Jā. Tās bija zināms glābiņš. Bet, daudzas no tām, piemēram Klīdzēja "Jaunieši", jau iedeva man lasīt radiniece. Arī "Atpūtas". Tajās, starp citu, V.Lāča romāni bija oriģinālā, nepārstrādāta versijā. Un par daudzām šādām lietām varētu rakstīt un rakstīt. Un smagu dzīves stāstu būtu daudz.
T.s. Brežņeva laiks nāca ar aukstu dušu pēc Hruščova iedotā nelielā baiļu un nedrošības atslābinājuma.
Minētā organizācija - Komunisma atbalstam - ir vajadzīga, šķiet, tikai tiem, kas tāpat kā kādreiz t.s. Kembridžas piecīši, labi paēduši (jā! jā!, paēduši!) filosofē par dažādām caurkritušām utopijām. Vai - un tas būtu visbriesmīgākais - darbojās dažādu Latvijas neatkarību, gan politiskās, gan ekonomiskās, revīziju atlkstošu aprindu ietekmē.
Pašreiz notiek plaša skolu reformas apspriešana. Ir daudzi "par" un "pret" notiekošajam. Bet - neviens, vismaz publiskajā telpā nav iedomājies par to, ka gan ar preses, gan radio, TV un interneta palīdzību var iepazīties ar visneiedomajākamiem uzskatiem un zināšanām. Atliek tikai vēlēties mācīties.
Un beigu beigās - arī Ulmaņa laiku beigu periodā stāstīja anekdotes par Kārļonkuli. Arī tad sūdzējās par šādiem un tādiem trūkumiem. Un tad nāca ļoti, ļoti auksta duša.
Tajā, ka patreiz ir t.s.krīze, esam ļoti lielā mērā vainīgi paši. Gan ievēlot amatos ātras leiputrijas solītājus, gan neliekoties zinis par vēlēšanām un referendumiem. Un, lai gan ne visi, bet daudzi arī neapdomīgi pakļaujoties ātras naudas ņemšanai ar domu, ka gan jau, kaut kā. Vai nu būs solītie treknie gadi, vai arī - un tas ir sevišķi skumji - gan jau norakstīs.
Beigās vēlos atgādināt J.Fučeka vārdus: Cilvēki, esiet modri!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 03.09.2009 13:43
Ak, vēl. Jēdziens "brīvība" neietver tikai iespēju nobalsot vēlēšanās par tiem, kas ir uztaisījuši dārgākās reklāmas. Tas ietver arī brīvību KOPĪGI RISINĀT, cik lielos apjomos pieļaut imigrāciju Latvijā, vai aizsargāt dabu (atcerēsimies kaut vai Daugavpils HES, Staburagu, Slokas papīrfabriku, indīgo dzeramo ūdeni). Brīvība nozīmē arī iespēju UZZINĀT visu slikto, kas pašu zemē notiek (atcerēsimies sabrukušo Ogres tiltu, nogrimušos kuģus, represijas pret citādi domājošajiem, dažādas noklusētas epidēmijas, Černobiļas avāriju, bojāgājušos Afganistānas karā, milzīgos militāros izdevumus un kaut vai asiņaino 1991. gada janvāri). Protams, ja domā tikai par endoprotēzēm (+ nav morālu pretenziju pret blatu sistēmu), tad to visu savā aizņemtībā var arī nepamanīt. Bet vajadzētu.

Par komunismu Kārlis jau pateica - valstiskā līmenī tas nespēj pastāvēt cilvēka dabas dēļ. Komunisms kā sistēma ir vienmēr bijis saistīts ar totalitārismu. Līdz ar to ir bezjēdzīgi aplūkot šīs lietas atrauti.
Konkrētāk par Latvijas gadījumu - komunistiskā partija šeit vismaz divas reizes ir aktīvi nostājusies pret valsts neatkarību. Vai ar to nepietiek?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jānis > pupa 03.09.2009 13:39
"iedota ta saucamā brīvība" - brīvība nav iedota, paši vien paņēma. Es saprotu, ka lielai latviešu daļa patīk, kad "iedod dzīvokli" vai "piešķir auto", taču tam beidzot vajadzētu atmirt - pašam vien viss jānopelna. Protams, absolūtajam vairumam cilvēku ir vieglāk, ja Lielais Brālis izlemj viņa vietā, kur strādāt, cik par to saņemt, cik bērnu dzemdēt utt. - tā tač ir vieglāk dzīvot. Tā ir "labāk", vai ne?

Un "tā saucamā"? Kādēļ "tā saucamā brīvība"?" Īsta, kārtīga brīvība. Pie tā, ka mums iet draņķīgi esam vainīgi vien paši. Jā paši - es, tu, visi kopā. Paši izvēlamies savus varas pārstāvjus un paši nekontrolējam, ko šamie dara. Neviens cits jau to mūsu vietā nedarīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K. 03.09.2009 13:37
Labojums. Komunisms ir stabilitāte un pēc tās cilvēki ilgojas ja iet slikti. Ja iet labi, tad komunismu neviens negrib. Pēc komunisma varētu ilgoties tie cilvēki, kam iet sliktāk par vidējo rādītāju. bet skaidrs ir viens: komunisms necieš izlecējus un cilvēks ir spiests dzīvot krātiņā un ēst tikai to, ko dod, nevis to ko grib. Atgādina kādu mājdzīvnieku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K. 03.09.2009 13:36
Komunisms ir stabilitāte un pēc tās cilvēki ilgojas ja iet slikti. Ja iet labi, tad komunismu neviens negrib. Pēc komunisma varētu ilgoties tie cilvēki, kam iet sliktāk par vidējo rādītāju. bet skaidrs ir viens: komunists necieš izlecējus un cilvēks ir spiests dzīvot krātiņā un ēst tikai to, ko dod, nevis to ko grib. Atgādina kādu mājdzīvnieku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis > Ievai un pupai 03.09.2009 13:31
Ir diezgan dīvaini klausīties, kā var apgalvot, ka padomju laikā tika kopta latviešu valoda. Vēl 10 tādu "kopšanas" gadu, un latvieši Latvijā būtu bijuši minoritāte ar visām no tā izrietošajām sekām. Par kultūru - khm, vai tad socreālisms ir piemirsies? Es to par kultūru nesauktu.

Protams, daļai sabiedrības tajā sasmakumā bija tīri ērti dzīvot, viņu kultūras līmenim atbilstoši. Brīnišķīgi tas bija attēlots filmā "Mans draugs nenopietns cilvēks".

Un, starp citu, arī tāpēc, ka tādām Ievām un pupām tolaik bija tik laba dzīve, PSRS nespēja pastāvēt un sabruka pirmkārt jau ekonomisko problēmu dēļ. Ideoloģiskais konteksts izlīda ārā jau pēc tam, jo visiem (OK, izņemot militāros pensionārus un dažus citus darboņus, kas nespēja pielāgoties demokrātijai) bija skaidrs, ka tas viss ir "garām" - visi Ļeņini, sapuvušie rietumi un sastingušas partijas diktāts. Ak, jā - arī deficīts, "zemlete" un pazīšanās, subsidētās pārtikas cenas un nīkstošie kolhozi. Sarakstu var turpināt vēl ilgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pupa 03.09.2009 12:53
pilnīgi piekrītu Ievai. Kārlis , būdams ASV, protams nekādi nevar iedomaties, ka TE bija ļoti daudz kā laba. un galvenais, ka latvietība un kultura tika kopta daudz augstakā līmenī kā tagad, kad iedota ta saucamā brīvība.
protams , ka ta padomijas propoganda un saukļi bija smieklīgi. Bet netik viennozīmīgi, jo lidz ar to tika kultivets patriotisms un harmonija. Vaira ari mums visiem gudri mācīja , ka mes esam varena tauta. Protams jāsaprot, ka līdz fanatismam aiziet nedrīkst, bet fanatisms bija tikai pašā Krievijā , pie mums Latvija bija normala gaisotne.
tā ka , Kārli, nevajag tik ļoti noniecinat lietas, ko īsti nezinat. Mēs, padomijas ļautiņi, labak zinam, kas bija sluikti , kas labi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 03.09.2009 12:06
Savukār par to diskreditāciju-jā, bija problēmas ekonomiskajā aspektā, tātad sanāk, ka sistēma tiešām nevelk, taču visādi citādi tā diskreditēšana vairāk ir sanākusi ideologu dēļ, tāpat kā, piemēram, kristietības gadījumā, kurai pašai par sevi nav ne vainas, taču oficiālo baznīcu formātā....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 03.09.2009 12:03
Jā, es arī ļoti labi atceros, kā, piemēram, piektajā un sestajā klasē mūs regulāri baroja ar stāstiem, par badā mirstošajiem amerikāņu pensionāriem, taču tajā konkrētā situācijā vienīgā problēma bija tā, ka šādi mēs neuzzinājām par seno un viduslaiku vēsturi. Toties grāmatu par pieņemamu cenu bija tik daudz....Turklāt ne jau šābrīža bilžu grāmatas ar pāris teikumiem....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 03.09.2009 12:01
Kārli, Es padomju laikus pazīstu kopš 1973. gada, tas ir savas piedzimšas, un domāju, ka jūs pārspīlējat. Protams, kādas nu kuram ir tās prioritātes. Jo, piemēram, kultūras dzīve tad bija krietni rosīgāka, pat latviešu valoda lai arī ne pārāk enerģiski, tomēr tā īsti tika kopta tieši tad. Tā kā cilvēki varēja apspriest, piemēramm teātra izrādes, latviešu un krievu komēdijas....Jā, neviens neko nezināja par daudziem dižgariem, bet arī tagad nezina, jo augsto mākslu kanāli, īpaši sabiedriskās TV, praktiski neiepērk, grāmatas- bija neatceros vai Svecem vai Naumanim tāda eseja par to, ko tik ar sevi tik ļoti lepnie grāmatizdevēji nav iztulkojuši un izdevuši....Jā, dzīvoklis bija problēma, arī auto un jo īpaši garāžas, bet nekas, mēs piemēram mierīgi braucām uz vasarnīcu ar vilcienu, tad stunda kājām....Un mūra ēku ar visu izolāciju uzcēla paši vecāki (izņemot pamatus)....Izglītībai tiešām bija labāka, nekā tagad, vismaz līdz atmodai, un bērneļi,kas skolas laikā vazājās pa ielām, agri vai vēlu nonāca pie nepilngadīgo lietu inspektora....Slimnīcas naudu šķērdēja uz nebēdu (vēl trakāk, nekā tagad), taču, ja cilvēkam vajadzēja, viņš bez problēmām tika gan pie endoprotēzēm, gan sirds operācijām (tiesa ar MAA, jo citu nebija), gan pie zobu implantiem....Rehabilitācija vispār nebija nekāda problēma....Un TV, īpaši Maskavas kanāli- ne jau velti raidījums "Ar labu nakti mazuļi" pirms pāris dienām nosvinēja 45. jubileju. Un populārzinātniskās programmas-es krievu valodā tekoši runāju vēl pirms iešanas skolā, jo skatījos gan "Ciemos pie pasakas", "Kinoceļotāju klubs", "Dzīvnieku pasaulē", "Veselība" -tagad tādas programmas ir tikai tiem, kas var atļauties kabeli, turklāt, tā kā izmantojot testrežīmu drusku paskatījos, ja neskaita datorgrafiku, tad pārējais ir krietni zemākā līmenī....

Tmp author
egils

ari atceros nemaz tik slikti nebija 70gados ka stradniekam bij rupnicas un darba cik gribi , leti dzivokli komunalie arsti un transports , cenas stabilas .. bet tagad cilveki ir izlepusi un iedomigi ja tikusi pie lieliem lidzekliem tere uz nebedu , tapec nepietiek visiem , aizbrauksana , krediti, visadas mulkibas, kautkam ir janotiek

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips