Par Ķīnas ekonomiku - atbilde Andžejam 4

Pirms kāda laika komentētājs Andžejs, izsakoties par manu rakstu par Ķīnas ekonomiku, izteica pārliecību, ka

"Ķīnā pastāvošā sistēma "kapitālisms sociālisma vadībā" ir visai efektīva. Neviena valsts līdz šim nav uzturējusi tik ilgu un strauju izaugsmes tempu kā Ķīna (tiek prognozēts, ka šī vai nākamā gada beigās tā apsteigs Vāciju un kļūs par pasaules 3 lielāko ekonomiku; tai ir lielākās valūtas rezerves pasaulē; pieaugoša starptautiska ietekme)."

Iesaki citiem:

Nu ko. Pavisam nesen Los Angeles Times publicēja interesantu pārspriedumu par Ķīnas ekonomikas veiksmēm. Proti, ka mūsu uzskats par Ķīnas ekonomikas straujo attīstību ir visai pārspīlēts: Ķīnas ekonomika ir par 40% mazāka nekā mēs domājām. Izrādās, ka Pasaules bankas ekonomisti savās aplēsēs par ekonomikas lielumu bija kļūdījušies:

"The story's unlikely source was the staid World Bank, which published updated statistics on the economic output of 146 countries. China's economy, said the bank, is smaller than it thought.

About 40% smaller.

China, it turns out, isn't a $10-trillion economy on the brink of catching up with the United States. It is a $6-trillion economy, less than half our size. For the foreseeable future, China will have far less money to spend on its military and will face much deeper social and economic problems at home than experts previously believed."

Pārfrāzējot Marku Tvenu - baumas par Ķīnas nenovēršamo varenību varētu būt krietni vien pārspīlētas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jandžs 05.01.2008 16:10
Ne Bušs. ne Čeinijs ir apvainojami tuvredzībā, kaut var nepiekrist viņu centieniem vardarbīgi ietekmēt ekonomijas kursu savu aprindu labā. Kā šo kurse vērtē, atkarājas no perspektīves. Es skatos ar pesimistisku aci. Es ļautu kuģim grimt vai pat uzsprāgt, tas ir, bankām maksāt par saviem grēkiem un neatļaut kapitālismam brīvu rīcību. Būs haoss, bet mazāks kā dodoties kara gaitās. Attiecībā uz Ķīnu,tā rīkojas nedroši, jo jau tagad meklē aizbildni nākotnes neveiksmēm tēmējot rāķetes pret Taivānu. Par ekonomijas izaugsmi Latvija, tik paskatieties uz izcirstiem mežiem. No turienes nāk un tur arī pazūd mūsu tagadnes un nākotnes labklājība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


stalins 05.01.2008 13:43
Domaaju,ka salidzinajumos ir daudz nosaciitiibas,tehnisku probleemu adekvaati noveerteet ekonomikas lielumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Krish 04.01.2008 23:02
Lai ari cik parspiletas vai neparspiletas ir shis baumas, tomer nevar noliegt, ka Kina ir milzis, kursh lenam celas kajas. Jautajums rodas, vai shis milzis spes noturet lidzsvaru un neapgzisies atkal. Jau ilgus laikus runa par to, ka Kina sniedz nepatiesu informaciju par savas ekonomikas lielumu. Lielas problemas Kinai radis iedzivotaju masveida urbanizacija un no tas izrietosha problemas, kas sliktakaja gadijuma varetu radit dejavu - Tianman laikuma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis 04.01.2008 18:59
Sk. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/... . Arī ar 6 triljoniem Ķīnas iekšzemes kopprodukts ir 2.vietā pasaulē - apsteidz gan Indiju, gan Vāciju, gan Japānu (salīdzinot pēc pirktspējas paritātes). Protams, pirktspējas paritāti var rēķināt ļoti dažādi, jo tipisks patēriņa grozs dažādās valstīs izskatās ļoti dažādi. Savukārt "LA Times" rakstā nekur nav minēts, ka Pasaules Banka būtu koriģējusi Ķīnas IK novērtējumu pēc oficiālā apmaiņas kursa (t.i. 2.6 triljonus).

T.i. ņemot vērā Pasaules Bankas korekciju Andžejam joprojām ir taisnība - ja kopproduktus salīdzina pēc oficiālā apmaiņas kursa, tad Ķīnas ekonomika ir apmēram tikpat liela kā Vācijai. Ja salīdzina pēc pirktspējas paritātes - tad Ķīnas kopprodukts ir aptuveni 2,3 reizes lielāks nekā Vācijai.

Ar to gan negribu teikt, ka Ķīnā nebūtu problēmu - dabas piesārņojums, ūdens trūkums, zema dzimstība (1.75 bērni vidēji sievietei; t.i. mazāk nekā Īrijā vai Francijā), kā arī iespējami iekšpolitiski satricinājumi un reģionu nevienmērīgā attīstība.

Citi autora darbi