Atslēgvārdi:

Par jauno virszemes/digitālo TV 13

Šajās brīvdienās biju tādā Latvijas nostūrī, uz kurieni ar sabiedrisko transportu var aizbraukt trešdienā, bet atpakaļ – nākamās nedēļas ceturtdienā. Turpceļā braucām garām tur esošajai padomju laikā celto māju postažai, un fonā man bija jāklausās par to, cik agrāk (skaidrs, ka Padomju laikos) tur bija sakārtots, par to, ka tur, kur tagad gruveši, agrāk bija veikals, bet skola, kas agrāk bija rajona labākā vidusskola, tagad ir vāja pamatskola, kur 3.un 4.klases skolēni mācās kopā. Īsāk runājot, viss esot nozagts. Gribējās mesties aizstāvēt ideju par tirgus ekonomiku un neatkarību, bet palika kautkā kauns un nolēmu klusēt.

Iesaki citiem:

Mājās tur var skatīties Baltkrievijas TV un Krievijas TV kanālus, Latvijas TV kanālu vietā var redzēt čerkstošu bildi. Tādos brīžos nākas atcerēties agrāk tik bieži piesaukto ideju par divām sabiedrībām, kas dzīvo Latvijā - krieviem un latviešiem. Tagad tomēr it kā būsim vienojušies, ka sabiedrība mums ir viena un visi kopā esam nevis latvieši un krievi, bet Latvijas tauta. Bet es viņus vēl joprojām redzu – tos, kuri ir mēs, bet it kā dzīvo citā pusē. Piemēram, kā Jūs domājiet, par kādu politiku ir informēti cilvēki, kas skatās Baltkrievijas TV? Labi, ka vēl strādā vecā labā „kaimiņš bija pilsētā, dzirdēja to un šito“ sistēma. Diemžēl esošajā ekonomikas situācijā tā gan nozīmē, ka no pilsētas nes jaunas ziņas par slēgtiem uzņēmumiem, nocirptām pensijām un korupmētām domes darbībām. Avīzes tur nepasūta, ja nu vienīgi rajona apkārtrakstu, kas raksta par lokālām problēmām. Nav jau viegli atrast lieku pussimtu, lai veiktu laikraksta pasūtījumu. Un fakts paliek fakts – tur labāk dzīvo tie, kuriem ir Krievijas virsnieku pensijas.

TV vēl joprojām ne tikai Latvijā, bet arī citur ir galvenais informācijas iegūšanas veids, un digitālie mediji ieņem otro vietu. Tad nu beidzot būtu jāpriecājas, jo līdz ar digitālās TV ieviešanu šajās mājās varētu ienākt informācija par to, ka Valsts Prezidents nav Medvedevs.

Mani fascinē tagadējie strīdi par apraides maksu starp [uz bankrota robežas stāvošo] Lattelekom un [tik ļoti nabadzīgajām] komerctelevīzijām. Iepriekš ministrijas un aģentūras parādīja labo toni, kā izspiest finansējumu. Tātad, ja tiek samazināts finansējums, lai pierādītu savu milzīgo vērtību, jālikvidē tās funkcijas, kuras sabiedrībai vajadzīgas visvairāk. Tā parādot, ka viņi ir vitāli nepieciešami. LTV gan šādi vienreiz aplauzās – lai parādītu, cik ļoti viņiem sāp finansējuma samazinājums, nolēma samazināt nevis kur citur, bet tur, kur tas varēja radīt sabiedrības protestu – pārtraucot filmēt Neprāta cenu. Seriāls veiksmīgi pārvācās uz komerctelevīziju un dzīvo tur jaunu un pilntiesīgu dzīvi kopā ar skatītājiem un reklāmdevējiem.

Ieturēt šo stilu laikam tagad plāno arī komerctelevīzijas un Lattelekom. Jo abiem šiem nabaga spēlētājiem nepietiek naudiņas, tāpēc tā vietā, lai to meklētu, viņi nolemj pabiedēt ar to, ka nabadzīgākajam iedzīvotāju segmentam vairs neredzēt neko citu kā vien LTV. Galu galā, lielākā daļa jau tāpat de facto maksājot par komerctelevīzijām, jo tās ir iekļautas kabeļtelevīziju piedāvājumā. Varbūt viņiem prātā arguments, ka tie, kas nevarēs sagrabināt nepilnus piecus latus mēnesī par Lattelekom lētāko virszemes TV paketi, tak neko arī nevar nopirkt, līdz ar to reklāmdevējiem nav interesanti un līdz ar to ir liekā svara skatītāji komerctelevīzijām. Nav tādi, kas dzīvo uz pabalstiem, vajadzīgi – LNT un TV3 taču nav nekāda informatīvi izklaidējošā labdarības organizācija, vai ne? Nu ja nu vienīgi publicitātes ietvaros, bet citādāk nē. Lattelekom savukārt ir ģeniāls arguments – ir 3 gadu laikā jāatpelna investīcijas. Interesanti, kā viņi plāno tās atpelnīt, ja visas komerctelevīzijas aiziet uz maksas kanālu paketi? Vai viņi varēs izspiest no LTV trīskāršu maksu par apraidi, pamatojot to ar „mums investīcijas jāatpelna“?

Lai nu kā, bet beigās nabaga tante no Daugavils rajona sēdēs ar savu pulti pie TV un skatīsies Krievijas ziņas, filmas un raidījumus. Un Jaunajā gadā gaidīs Medvedeva uzrunu tautai. Kad nejauši uz pults uzslēgsies tas dīvainais kanāls latviešu valodā, tur būs it kā kautkur redzēts iesirms un slaiks vīrs pie egles, kas arī kautko runās. Bet kas viņš tāds, viņai nebūs ne jausmas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vīzija 09.01.2010 15:38
Digitālā TV bieži vien darbojās nekvalitātīvi un vai ar to saistītās uztveršanas tehniskās problēmas, kad bieži klienti nav apmierināti ar tās pakalpojumiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V.>Aleksis 05.12.2009 21:20
Jums ir galīgi nepareizs priekšstats par Abrenes atdošanas patiesajiem iemesliem.Abreni vajadzēja atdot tādēļ,lai NATO elastīgās reaģešanas datorsistēma nejauši neuzsāktu kodolkaru.Šim nolūkam automātiskajiem informācijas vācējiem skaidri jāzina,kur iet sarkanā līnija.Vai gan cilvēce vēlētos piedzīvot pastardienu kaut kādas tur Abrenes dēļ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda.to nekorekti 05.12.2009 12:22
tieši tā - un jautājums ir par to, vai LNT un TV3 ietilps šajā bezmaksas paketē, vai nē. un dažreiz ir vērts mēģināt atširt ironiju un pārspīlējumu no faktiem - tur jau tā lieta, ka gan Lattelekom, gan tv3, gan LNT nav nabadzīgi uzņēmumi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nekorekti! 04.12.2009 23:27
es ieteiktu tomēr iepazīties cītīgāk ar tēmu un faktiem, pirms rakstīt tik tendenciozi. Jūsu zināšanai - bezmaksas kanāli paliks bezmaksas, maksas pakete ir izvēles opcija virszemes televīzijai.
un lūdzu, kādu pamatojumu minētājam Lattelecom bankrota robežai (viens no top 500 uzņēmumiem, joprojām peļņa >20%).

smiekli nāk...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 04.12.2009 14:01
Kalvis - Arturs 04.12.2009 13:44 ...Īsta brīvība TV sākas ar satelītiem...
-------------------------------
Savukārt īsta brīvība sākas bez TV :)

Arturs - Pensionars 04.12.2009 11:48 ...tie krievu tūkstoši maksā...es nevēlos tos krievu kanālu desmitus kurus man uzspiež....Iznāk,ka ES telpā muzīku spēlē krievi.
------------------------------
Jūs tik precīzi pats visu pasakāt, bet beigās galīgi aplams secinājums!
ES (un arī jebkurā citā) telpā ikviens spēlē apmaksāto "muzīku" (pie tam pašiem krieviem nemaz nav "jāspēlē")
------------------------------------------

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis - Arturs 04.12.2009 13:44
>>> Satrauc kas cits,es nevēlos tos krievu kanālu desmitus kurus man uzspiež,bet nevaru redzēt,piem.,vācu 10 kanālus,virkni ES valstu kanālus nu kaut vai pa vienam ,visu tikai krieviski.Iznāk,ka ES telpā muzīku spēlē krievi.
=======
Varbūt izeja ir likt satelītu antenu? Jo Kataras Al Jazeera televīziju angliski parasti neiekļauj nekādos citos piedāvājumos. Īsta brīvība TV sākas ar satelītiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arturs - Pensionars 04.12.2009 11:48
Tā kliegšana par 100000,kuri neredzēšot TV ir tukš blefs,varbūt tūkstotis vai divi,bet ne 100 t..Kā tad tie krievu tūkstoši maksā 20 ls mēnesī par NTV vai Trikolor,par kuru paketēm lauku letiņi pat dzirdējuši nav.
Digitālā TV Latvijā iet labi un man par to prieks.Satrauc kas cits,es nevēlos tos krievu kanālu desmitus kurus man uzspiež,bet nevaru redzēt,piem.,vācu 10 kanālus,virkni ES valstu kanālus nu kaut vai pa vienam ,visu tikai krieviski.Iznāk,ka ES telpā muzīku spēlē krievi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis==>Aleksis 04.12.2009 09:24
Cienu Jūsu argumentus, bet ar savu komentāru necentos leģitimizēt caurkrituša piensainieka rīcību. Ja vēlaties zināt manas domas, tad uzskatu, ka robežlīgums ar Krieviju bija jāslēdz pamatoti kaulējoties kā sevi cienošai Eiropas Savienības dalībvalstij (jo sevišķi skat. Lisabonas līguma ietvaros). Latvijas ZA cilvēku blīvums ir tāds, ka vilciena satiksmi atdzīvināt Punduros nebūtu īsti tautsaimnieciski pamatots (zemes nodoklis ir tik niecīgs, ka vairākos gadījumos neatsver pat pastmarkas izmaksas:). Par investīcijām mākslas instrumentas Jums piekrītu, bet kolektīvi, lai nu paliek pašdarnieciski, kā lielākajā daļā industriāli attīstītajās valstīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis > Veiko Spolītis 03.12.2009 22:13
Kāds labums no Kalvīša valdības slēgtiem robežlīgumiem, kuri bija sastādīti tik neuzmanīgi, ka nodeva Krievijas jurisdikcijā arī Punduru dzelzceļa staciju un pat gabalus no Liepnas un Pededzes pagastiem (kam ar Abrenes problēmu nav vispār nekāda sakara)? Par šīm atdotajām teritorijām esot pat kādu laiku iekasēts zemes nodoklis, jo mūsu kadastra datos tās teritorijas joprojām skaitījušās Latvijai piederīgas.

Abrenes atdošana ir viena no daudzām korumpētās varas nelikumībām. Ko personīgi saņēma Kalvītis, mēs varbūt pat neuzzināsim. Bet Latvija par stulbi noslēgto līgumu saņēma pretī "ēzeļa ausis". Krievija pat neatvainojās par okupāciju un civiliedzīvotāju deportācijām.

Un es neredzu nekādu pretrunu - kādēļ nevar vēlēties GAN to, lai valsts teritorijā būtu pieejami Latvijas televīzijas kanāli, GAN arī to, lai bijušā premjera darījumi ar Krieviju būtu sabiedrībai caurspīdīgi, un lai valsts robežu izmaiņas, ja nu tādas būtu vajadzīgas, tiktu veiktas konstitucionāli un rūpīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 03.12.2009 20:31
Paldies Linda par rakstito, jo noveeroju shovasar liidziigas ainas Ludzas un Kraaslavas aprinkii..........nespeejot savu teritoriju paarvaldiit/apraidiit dazham labam veel Abreni vajagot:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 03.12.2009 18:26
Jāievieš abonēšanas maksa katrai mājsaimniecībai, kurai ir televizors - un no šīs naudas jāfinansē Latvijas TV kanāli. Gluži tāpat kā angļi finansē savu BBC. (Anglijā gada maksa par televizoru ir apmēram 120 britu mārciņas.)

Lai tie, kuri skatās tikai Krievijas kanālus - arī apmaksā Latvijas televīzijas programmas. Un daudzi citi, kuriem grūti atlicināt 100 latus TV abonēšanas maksai - vispār neskatītos smadzeņu skalošanas kasti. Senos laikos cilvēki laukos vairāk paši muzicēja un taisīja sev izklaidi un kultūru. Televizors to visu ir nobremzējis - tai vietā skatītājam tiek iebarotas reklāmas un "pozitīvisma kampaņas". Bērni, kuri līdz 5 gadu vecumam ir daudz skatījušies televizoru (neatkarīgi no programmu veida un vardarbības līmeņa) ir vājāk sociāli adaptēti; un kā pieaugušiem cilvēkiem viņiem ir paaugstināts noziedzības risks. Laiks atkal atgriezties pie pamatvērtībām.

Subsidēt vajadzētu nevis dekoderus, bet algas pašdarbības kolektīvu vadītājiem (koriem, deju kolektīviem, orķestriem, pašdarbības teātra spēlētājiem); varbūt arī ģitāru, akordeonu un blokflautu iegādi lauku ansamblīšu vajadzībām.

Nedomāju, ka mums vajadzētu īpaši subsidēt un veicināt to, ka Romāns Meļņiks, Mārtiņš Ķibilds, Mārcis Bendiks, Reinis Pozņaks atkal ar televīzijas "pozitīvisma kampaņām" iedabūs Saeimā Šķēles partiju. Lai viņi paši par visu maksā. Un lai arī viņu skatītāji par visu paši maksā. Televizors ir luksus manta. Cilvēkus var informēt, pagastu centros izlīmējot avīzes, ciematu bibliotēkās plašāk piedāvājot piekļuvi Internetam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Postazha 03.12.2009 16:42
TV kaste, man skiet, kadai dalai LV iedzivotaju ir ne tikai vienigais informacijas devejs(ak, nu vel jau ir ari radio, pat leetaaks), bet ari izpriecu avots...
Kas notiks ar tautu, kam nav ne izpriecu, ne maizes, ne tortes???

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V 03.12.2009 14:44
Daļu dekoderu vajadzēs subsidēt valstij.Nez kāpēc šī cīņa par ciparizāciju izvēršas tieši priekšvēlēšanu gadā.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi