Atslēgvārdi:

Par jaunāko strīdu izglītības sistēmā 39

Labdien, lasītāji!

Šajā pašā portālā kolēģe Dita Arāja ir sacerējusi visai ironisku tekstu par aktīvistiem, kuri patlaban vēlas piespiest Izglītības ministriju, atteikties no 9. klases mācību grāmatas, kurā paustas psiholoģes Jolantas Cihanovičas pastāstītie fakti par cilvēka seksualitāti. Jautāts, vai ir pareizi, ka grāmatā izmantots teksts, kuru Jolanta paudusi interneta portālā. Tas nav jautājums, jo gadījumā, ja grāmatas autori būtu Jolantai lūguši par to parunāt vēlreiz, viņa būtu teikusi precīzi to pašu, proti, homoseksualitāte nav uzskatāma par slimību, un visur pasaulē zināms procents cilvēku ir homoseksuāli vai biseksuāli orientēts.

Iesaki citiem:

Ministrija, savukārt, paziņojusi, ka tā ir gatava grāmatā piedāvāt arī pretējo, konkrēti -- baznīcas viedokli, lai par lietu risinātos diskusijas un sarunas. Te, manuprāt, sakāmas vairākas lietas. Pirmkārt, Satversmē tomēr ir noteikts, ka baznīca mūsu valstī ir atšķirta no valsts. Izglītības sistēma ir valsts sistēma, tāpēc tas tikpat labi attiecas uz mācību grāmatu, kā uz jebko citu. Protams, grāmatā var pateikt, ka atsevišķas baznīcas vēsturiski ir bijušas noskaņotas pret konkrētām seksualitātes izpausmēm, tas nu reiz ir fakts, taču ļaut baznīckungiem sacerēt mācību saturu? Nu, nē. Jo, ja tas tiks atļauts šoreiz, tad kas notiks tālāk? Vai zinātnes grāmatās turpmāk būs jāraksta, ka pietiekami daudz kristiešu pasaulē noliedz visu, kas saistīts ar ģeoloģiju, jo, viņuprāt, Bībelē ir teikts, ka mūsu pasaule ir vien septiņus tūkstošus gadu veca? Vai tiks noliegta evolūcija? Vai meitenēm taps mācīts tas, kas par sievietēm Bībelē ir pateikts pietiekami konkrēti, proti, ka tām ir jābūt paklausīgām vīriešu priekšā, mēnešreizes laikā tās ir briesmīgi nešķīstas, un tām visbiežāk vajadzētu vienkārši turēt muti un ciest klusu? Kā arī, ja kas, ka meitas piedzimšanas gadījumā māte ir nešķīsta ilgāk nekā tad, kad piedzimst dēls? Jo, ja reiz baznīckungi vēlas iejaukties vienā izglītības jomā, tad kāpēc ne arī citās?

Taču, otrkārt, ir jautājums par to, kas šajā kontekstā īsti ir baznīca. Kādā veidā Izglītības ministrija paredz nonākt pie "baznīcas" pārdomām šajā jautājumā? Vai taps aptaujātas visas baznīcas un visi garīdznieki? Jo, piemēram, varu ar pilnu pārliecību teikt, ka vienādas domas nebūs, piemēram, Jānim Pujātam un Jurim Cālītim, Zbigņevam Stankevičam un Modrim Plātem. Vai savs sakāmais būs tikai "lielajām" baznīcām, vai arī, piemēram, taps aptaujāti Septītās dienas adventisti un mormoņi? Kristieši ticības apliecībā apliecina ticību "vienai katoliskai (šajā nozīmē -- universālai) baznīcai, bet mēs visi zinām, ka tādas universālas baznīcas nav vispār. Jēzus sv. Pēterim teica, ka viņš būs akmens, uz kura taps celta Jēzus baznīca, bet tas princips palika savā vietā tikai vien kādu minūti pēc tam, kad Jēzus bija miris, jo pēc tam cilvēki, nevis Dievs, katrs sāka deķīti vilkt uz savu pusi.

Tomēr te ir arī cita lieta, kas saistāma ar vienkāršiem faktiem. Nu, ir pasaulē un Latvijā geji, lesbietes, biseksuāļi un transpersonas. Ir un vienmēr ir bijuši. Nu, nav viņi slimi. Pasaules veselības organizācija, kuras hartu ir parakstījusi arī Latvijas Republika, tā pateica pavisam konkrēti 1990., bet Amerikas Psihiatru asociācija -- jau 1973. gadā. Protams, katram brīv uzskatīt visu pēc kārtas, taču te tomēr runa ir par zinātni un faktiem, nevis par ticību, mītiem vai aizspriedumiem. Tāpat Latvijas Republika atbalstīja Eiropas Padomes rekomendācijas par aizspriedumu un diskriminācijas izskaušanu EP dalībvalstīs, tajā skaitā arī Latvijā, kura EP dalībvalsts ir jau kopš 1995. gada februāra. Te nu reiz Izglītības ministrijai ir būtiska izšķiršanās par to, vai tā atļausies ignorēt dokumentus, zem kuriem ir parakstījusies arī Latvijas valsts. Ja nē, tad ir vietā vaicāt, kāpēc? Jo EP rekomendācijas ir tikai rekomendācijas, bet, pirmkārt, arī Latvija tās atbalstīja un, otrkārt, Pasaules veselības organizācijas lēmums ir konkrēts un ne pamatots domā "ja jūs tā vēlaties." Protams, Latvijas tā dēvētās "gudrās galvas" tikai ļoti, ļoti negribīgi likumā ieviesa Eiropas Savienības pretdiskriminācijas principus jautājumā par nodarbinātību, jo citādi būtu nācies maksāt ievērojamas soda sankcijas. Taču tas nenozīmē, ka valsts var ignorēt citus starptautiskus principus, tajā skaitā domāt arī par cilvēka tiesību universālo raksturu.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (39) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


sirpis 25.05.2011 23:33
Jāatceras ,ka testosterons ir ārkārtīgi spēcīga viela. Viņa spēks ir pielīdzināms vispēcīgākām narkotikām.Vairošanās instinkts ir pats specīgākais instinkts uz pasaules.Kokteilis no adrenalīna un testosterona, kā arī vazopresīna rada nepārvaramu tieksmi pret šõ vielu. Nosacītie refleksi,kas ir ierakstīti atmiņā šo vielu superdaudzuma laikā, vairs nav izdzēšami ne ar kādām metodēm. Testosterona līmenis nosacīti jaunieša organismā ir desmitiem ja ne simtiem reižu lielāks par daudzumu nobrieduša vīrieša organismā.
Baznīcas loma pareizajā audzināšana.Baznīca ir mūsdienu sabiedrībai vajadzīga,kā miera un apskaidrības nesējs. Kā augstākais morālā mierinājuma nesējs.Kā mierinajums vecajiem,slimajiem un mirstošajiem.
Bet tiko viņi mēģina ielīst zinātnes un izglītošanas lauciņā, vini pārkāpj Dieva iestādīto augtāko nosacījumu. Tev būs mīlēt !
Katram savs! Jebkurš mēginājums uzrīdīt ticīgos citādu uzskatu paudējiem ir jāsaprot,kā māģinājums sagrābt laicīgo varu. Tas ir apdraudējums valsts iekārtai.Vēstures šausmas reliģiskā fanātisma dēļ nedrīkst atkārtoties. Lai Dievs man piedod, ja tas nav tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sirpis 25.05.2011 23:14
Kas varētu būt par iemeslu pazeminātam testosterona-vīŗišķā hormona līmenim asinīs?
Oliņu atīstības traucejumus var izsaukt daudzi faktori.Varikocēle,kas trauce oliņas apasiņošanu.Iedzimta cirkšņu trūce. Bērnībā pāslimota "cūciņa".Oliņas nenoslīdēšana maisiņā. Oliņu pārkaršana. nepietiekoš olbaltumvielu un karotīna daudzums uzturā.Oliņas trauma,apsaldējums.Infekcijas un iekaisuma process oliņā.
Kopulīna vāja iedarbība. Tā varētu būt,ja mātes vecums ir lielāks kā parasti.Māte ir alkoholiķe.Mātei pēc dzemdībai ir izoperēti sievišķie reproduktīvie orgāni.Kā arī citi iemesli.
Vai ir pieļaujami praidi? Uz gejiem neiedarbojas jau nekas. Bet uz biseksuāli orientetiem jauniem cilvekiem jā. Tas varētu noliekt izvēles kausu par labu gejiem,kas nebūtu apsveicami.Viņi varētu savus svētkus svinēt slēgtos stadionos,kur būtu liegta ieeja jauniešiem līdz 21 gadu vecuma saniegšanai.Kā senajā Grieķijā.Nav vēlama zēnu izolācija kolektīvos kur aug tikai zēni un jaunieši vecumā no 8 līdz 21 gadam.Celibāts ir pretdabiska un pat noziedzīga darbība pret kopienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


sirpis 25.05.2011 22:35
Vazopresīns puberitates vecumā ir hormons, kas izsauc greizsirdību un tieksmi neieredzēt vīrieti-sānsenci. Tieši vazopresīns puberitātes vecumā kopā ar testosteronu izsauc vēlmi jauniešos kauties ar vienaudžiem. Rakājoties internetā par šo tēmu uzdūros interesantam faktam.
Nosaucu viņu par "Zilā tauriņa lāstu"
Izrādās zilie viršu (?) tauriņi dēj savas oliņas skudru pūžņu tuvumā Skudras oliņas pievāc un ienes pūznī.Bet ne jau lai apēstu. Oliņas tiek apmīļotas,kā savējās. Izšķīlies kapurs tāpat. Pēc izlīšanas no kokona treknais,garšīgais un likumīgais skudru "ēdiens" mierīgi pamet skudru pāzni. Vainojams ir feromons,kas apmāna skudras. Apmāna visu labi aizsargāto un organizēto skudru kopienu. Kāpēc cilvēku kopienai ir izstradājies miljoniem gadu laikā, biseksuālais kodols. Jo ir pieradīts ka biseksualitate aizņem 60-70 %no cilvēku kopienas. Acīm redzot ja visai sabiedrībai(kopienai) būtu pārsvarā ar vazopresīna-karavīra hormonu un testosterona -vīrišķo hormonu apveltīti indivīdi, kopiena nepārtrukti karotu un iznīcinātu viens otru. Acīm redzot daba izlases veidā ir parūpējusies lai homo sapiens atzars izdzīvotu.Neandertāliešiem,acīm redzot biseksualitāte nebija.Tas varbūt bija īstais iemesls viņu izmiršanai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


sirpis 25.05.2011 22:14
Homoseksulisms ir dzimumhormonu, sievišķo hormonu un feromonu mijējiedarbības traucējumu sindroms.
Feromoni ir atklāti tikai 10 gadus atpakaļ.
Pieņemts domāt,ka testosterons- vīrišķais hormons atbild par tieksmi uz pretējo dzimumu. Bet gejiem arī ir testosterons pietiekošā daudzumā! Problēmas sāksies tad,kad testosterons ir bijis nepietokoša daudzumā tieši puberitātes vecumā.Acīm redzot tieksmi uz pretējo dzimumu nosaka arī citi faktori.Kopulīns- sievišķais aicinājuma hormons nav atstājis pietiekoši spēcīgu signālu hipotalamusā. Zemais testosterona līmenis nedod komandu samazināt organismā sievišķo hormonu oksitocīnu un palielināt agresivitātes hormonu vazopresīnu.Sievišķie un vīrišķie ožas nervu gali vienlīdz labi uztver gan kopulīnu -sieviešu saucējhormonu un vīrišķo saucējhormonu androstenolu.Ja hipotalāmā nosēžas abi saucējhormoni un testosterons ir zemā līmeni, būs biseksuāli orientets indivīds.Ja nosēžas tikai androstenols vīrišķais saucējhormons ,būs tīrais gejs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


suns 12.05.2011 10:41
nebeidzu smieties un šausmināties par latviešu neattīstīto domāšanas līmeni

gejs!!! nē!!! glābiet mani!!!

tiešām esmu jau pārstājis rakstīt kaut kādus konstruktīvus komentārus protālos par šo un vispār visām tēmām, kad jādiskutē ar latviešiem, tas vienkārši nav tā vērts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Sick Alfred 09.05.2011 11:59
Alfrēds Kinzijs jau arī bija ar pedofīlām nosliecēm, jo veicot pētījumu par maziem bērniem viņi tika stimulēti līdz orgasmam.

Arī viņa aptaujas un pētījumu metodes šodien būtu nedaudz apšaubāmas, ja vien viņa pētījumi nebūtu urbāno mītu pamatā, piemēram par tiem 10%.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Didzis 09.05.2011 10:49
Sākotnēji šie skaitļi nāk no Kinsey pētījumiem. Pēdējie dati apstiprina sos skaitļus, piem., Gallup institūts piemin tos pašus aptuveni 10% un eksperts Gary J. Gates šī gada aprīļa publikācijā runā par tiem pašiem 10%.

Key findings from the study include among adults who identify as lesbian, gay, or bisexual, bisexuals comprise a slight majority (1.8% compared to 1.7% who identify as lesbian or gay). (..) An estimated 19 million Americans (8.2%) report that they have engaged in same-sex sexual behavior and nearly 25.6 million Americans (11%) acknowledge at least some same-sex sexual attraction.

Kur te ir 10%? Tie būtu tie 11%, kas atzīst, ka viņi savu dzimumu kaut kādā mērā atzīst par seksuāli pievilcīgu? Man šķiet, ka homoseksualitāte ir "seksuālā orientācija tikai un vienīgi uz sava dzimuma pārstāvjiem", nevis "kaut kāda seksuālā pieredze ar sava dzimuma pārstāvjiem" vai "zināma seksuālā interese par sava dzimuma pārstāvjiem."

Tiem puišiem, kas te sevi dēvēja par "biseksuāļiem", ar visu viņa muļķa laišanu doma ir pareiza: biseksuāļi tik tiešām tiek ignorēti (un, ievērojiet, pat šeit viņiem neatbild). Jo viņi neiedalās tajos šausmīgi skaistajos plauktiņos -- gejs/hetero, es tāds esmu piedzimis, ko es tur varu padarīt. Nē, ja biseksuāļus interesē abi dzimumi, tad viendzimuma attiecības viņiem ir izvēle, nevis vienīgās attiecības, kādas viņi ir spējīgi veidot. Un tas uzreiz atgriež atpakaļ pie baznīcas argumentiem -- vismaz šiem ļaudīm homoseksuālas attiecības ir izvēle, viņi varētu arī citādi.

Un tik tiešām: vai tajā grāmatā kaut kas ir par nemonogāmiem attiecību modeļiem? Ja nav, kāpēc? Tāpēc, ka tas ir pretdabiski, nosodāmi un slimi? Gadījumā neatgādina, ko daži cilvēki saka par homoseksualitāti? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


nagla 09.05.2011 09:38
It kā būtu aizraujoši un smieklīgi skatīties, kā cilvēki izliekas nesaprotam elementāras lietas. Ja reiz Cihanoviča grib, lai skola mācītu bērnam domāt, tad ir nepieciešama diskusija. Tātad - atšķirīgi viedokļi. Vanags šeit bija atšķirīgā viedokļa personifikācija. Ja kādam tas šķiet nepieņemami, tad jāmācās iecietību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Maija 09.05.2011 09:31
Es tik tiesam nesaprotu so ''skandalu''. Ka redzu, daudziem te ir problemas ar to, ka tas butu Cihanovicas viedoklis, bet tas N A V vinas personigais viedoklis, bet gan ZINATNISKS fakts, kas ir pieradits, ko ja tik loti velieties, jus variet apstridet, bet ne jau balstoties uz savu personigo viedokli, bet petijumiem gadu garuma. Baznicas viedokla ieklausana macibu gramata ir absurds. Tad butu jaieklauj ari citu citibu paustie viedokli, bet ne jau viedokli var aizstat definicijas. Neredzu sim stridam pilnigi nekadu jegu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Talis 09.05.2011 01:17
Ja mana bērna mācību grāmatā parādītos jebkāds, vai tas būtu klīniskās psiholoģijas maģistres vai katoļu kardināla viedoklis par seksualitāti, būtu baiss skandāls, pirmkārt jau ar mana bērna klasesbiedru - musulmaņu (ap 60%) vecākiem, un imams būtu skolā klāt, kā likts, un, esmu drošs, no nākamās dienas tā grāmata netiktu lietota, bet atrastos cita. Situācija šodien, gan ārpus Latvijas...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mahris > Jolanta Cihanoviča 08.05.2011 23:23
Par lietu, diemžēl, nav ko teikt. Neesmu psihologs. Neesmu homoseksuālists. Grāmatu izlasīšu tikai rudenī, kad mana meita ies 9. klasē.
Lai varētu izteikties par lietu, vajadzīgs vismaz plašs citāts no grāmatas - Jūsu teksts un apkārtējais konteksts.
Bez tā varu izteikties tikai par blogotāju viedokļiem, ko arī daru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SmilyMan 08.05.2011 23:09
To: nagla
Pasaules Veselības organizāciju taču nevarētu uzskatīt par kaut kādiem kreisajiem zinātniekiem?
Latvijā gan psihiatru, gan psihologu profesionālās asociācijas arī apstiprinājušas, ka homoseksualitāte līdzās heteroseksualitātei, biseksualitātei ir cilvēka seksualitātes norma.
Izklausās, ka liela daļa ņemas un nesaprot, kas ir "viedoklis" un kas - "fakts".
P.S. Kad kaija uztaisīja uz manas mašīnas pļeku, mans viedoklis bija "nost ar kaijām un viņu pļekām!", bet tas jau nemaina faktu, ka eksistē kaijas un tām, piedodiet, ir arī jataisa pļekas:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jolanta Cihanoviča 08.05.2011 22:32
Kārli, liels paldies par šo blogu!

Mahri, neveiklas frāzes var liecināt par to, ka neesmu filoloģe :) Ceru apgūt ar laiku, paldies par cerībam :)
Mahri, Jums par lietu ir ko teikt? Vai tikai par formu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mahris > Jolanta Cihanoviča 08.05.2011 22:26
Frāze "tas ir zinātnes viedoklis" liecina, ka neesat zinātniece. Ceru, ka varu teikt - vēl neesat. Galu galā maģistrs ir tikai pirmais solis.
Neesmu speciālists psiholoģijā. Bet neticu, ka tā būtu pabeigtāka par fiziku, kur ir zinātnieku viedokļi kaut vai Sprādziena sakarā. Dažādi. Par matemātiku, kur ir dažādi zinātnieku viedokļi par trešā izslēgtā un matemātiskās indukcijas likumu pielietojamības robežām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jolanta Cihanoviča 08.05.2011 20:13
Lai ir skaidrāks, pamatošu savu teikto:
1.” Homoseksualitāte nav slimība.”
"tagad ārsti uzskata homoseksualitāti par normālu seksualitātes aspektu"
To apgalvo gan vadošās psihologu asociācijas, piem., Amerikas psihologu asociācija, gan Psihiatru asociācija Latvijā, gan, protams, PVO (to jau Kārlis Streips pieminēja). Tātad, šis nav mans viedoklis – vēl jo vairāk, šādam apgalvojumam pamatā ir 20 gadu gara pamatīga pētniecība.
2. Par tiem 8 – 10 %.
Sākotnēji šie skaitļi nāk no Kinsey pētījumiem. Pēdējie dati apstiprina sos skaitļus, piem., Gallup institūts piemin tos pašus aptuveni 10% un eksperts Gary J. Gates šī gada aprīļa publikācijā runā par tiem pašiem 10%.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > Jolantai 08.05.2011 19:36
Paldies par atbalstu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jolanta Cihanoviča Naglai 08.05.2011 19:17
Psiholoģija ir zinātne, kurai pamata ir zinātniski pētījumi un fakti, nevis ticība. Psihologi nekad nav pakļāvuši cilvēkus spīdzināšanai un nav tos dedzinājuši uz sārta… Ja psihologs kaut ko saka, tam ir pamatojums faktos. Ticības pamatā ir lietas, kuras nevar pārbaudīt un noteikt, vai tās reāli ir vai nav patiesība (kas, protams, nenoliedz ticības tiesības uz eksistenci). Skolas uzdevums ir mācīt bērniem domāt, nevis ticēt un pakļauties vadošai ideoloģijai. Tāda ir atšķirība starp psiholoģiju kā zinātni un jebkuru ticību.
Tas, ka baznīca ir atdalīta no valsts, nozīmē to, ka valstī visas baznīcas ir līdztiesīgas un līdzvērtīgas. Tāpēc būtu jocīgi papildināt grāmatu tikai ar vienas baznīcas viedokli. Protams, var publicēt visu baznīcu viedokļus (ka arī to kristiešu viedokļus, kuri oficiālo baznīcas pozīciju neatbalsta un uzskata par kristietības baušļiem neatbilstošo), var publicēt citu sabiedrības grupu, piem., veģetāriešu, viedokli. Bet paliek jautājums, kādēļ tas būtu vajadzīgs – garīgas veselības joma ir tā, kurā eksperti ir psihiatri un psihologi. Tāpēc viņu atzinums ir būtisks. Ja tiek diskutēta kāda cita tēma, piem., Svēta gara būtība, tad eksperti būtu cilvēki no baznīcas, un diez vai kāds jautātu atsevišķu viedokli tiem pašiem veģetāriešiem vai arī psihologiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nagla 08.05.2011 16:34
Ja reiz mācību grāmatā var ielikt psiholoģes Jolantas Cihanovičas viedokli, tad tajā grāmatā var ielikt arī arhibīskapa Jāņa Vanaga viedokli. Un nav ko te tarkšķēt par baznīcas šķirtību no valsts. Vai tad psiholoģija nav šķirta no valsts?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


???-Jolanta Cihanoviča 08.05.2011 15:06
Par to, ko teicu tajā intervijā - tas nav mans viedoklis, tas ir zinātnes viedoklis
---------------------------------------------------Cik zinātnieku- tik arī viedokļu, Vai šādi pētījumi kaut vai aptauju līmenī ir veikti Latvijā,un kur varētu redzēt rezultātus? Atsauces uz Streipa kungu-tas nudien nav nopietni, jo lasot viņa gara darbus, liekas ka visa Amerika sastāv no pederastiem , bet tas nu gan nav tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jolanta Cihanoviča 08.05.2011 14:47
Labdien, vēlos piedalties diskusijā. Nagla. esmu psiholoģe ar magistra grādu klīniskajā psihologijā. Par to, ko teicu tajā intervijā - tas nav mans viedoklis, tas ir zinātnes viedoklis. Par to, vai homoseksualitāte ri slimība - Kārlis Streips jau ir uzrakstījis par PVO atzinumu; Amerikas psihologu asociācija sava majas lapā raksta šādi: Both heterosexual behavior and homosexual behavior are normal aspects of human sexuality. Both have been documented in many different cultures and historical eras. Despite the persistence of stereotypes that portray lesbian, gay, and bisexual people as disturbed, several decades of research and clinical experience have led all mainstream medical and mental health organizations in this country to conclude
that these orientations represent normal forms
of human experience. Lesbian, gay, and bisexual
relationships are normal forms of human bonding.
Therefore, these mainstream organizations long ago abandoned classifications of homosexuality as a mental disorder.
Ja jums interesē jautajums par skaitļiem (cik daudz populācijā ir homoseksuāli orientēto cilvēku), tad pirmais skaitli nosauca Kinsey, pēc ļoti interesantiem un aizraujosiem pētījumiem. Tad par skaitļiem tik tiešam bija daudz diskusiju - jo, kā te arī cilvēki ir pieminējuši, pētīt ir ļoti izaicinoši. Ja pētam tikai to, kā cilveki paši sevi identificē, tad skaitļi - saprotami - ir mazāki. Ja pētam, kāda dzimuma cilvēki pievelk kādu cilvēku un kāda ir viņa seksuālā uzvedība un fantāzijas, tad šie skaitļi ir krietni lielāki. Labs un pavisam svaigs pētījums Amerikā ir http://gaylife.about.com/gi/o.htm?zi=1/XJ&zTi=1&sdn=gaylife&...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nagla 08.05.2011 13:06
Piedodiet, kas ir Jolanta Cihanoviča?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds 07.05.2011 23:29
_Pirmkārt, Satversmē tomēr ir noteikts, ka baznīca mūsu valstī ir atšķirta no valsts._
===========
Baznīcas ideoloģija ir šķirta no valsts. Geju ideoloģija - ne.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Biseksuālis Kārlim Streipam 07.05.2011 17:09
Nesaprotu kāpēc nekad šādās diskusijās netiek runāts par seksu trijatā. Tas nav pareizi. Arī par mums vajag runāt. Mēs arī gribam savas tiesības!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ludmila S. 07.05.2011 16:43
Šeit vajadzētu nodalīt seksu starp divām sievietēm un seksu starp diviem onkuļiem. Draudzīgs seks starp divām sievietēm ir kā labs papildinājums laulības dzīvē, pret ko parasti vīrieši neiebilst. Viņi tieši otrādi ir stāvā sajūsmā. Kuram gan nepatīk, ja skūpstās divas sievietes? Es gan nezinu vai par to vajadzētu rakstīt mācību grāmatās līdzās matemātikas formulām un fizikas definīcijām. Tas tomēr ir no tēmas "starp mums meitenēm runājot".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ojārs Bietīte 07.05.2011 16:36
Vīrieši, kuri noliedz homoseksuālismu, nereti kāri skatās porno filmas, kurās ņemas divas sievietes. Tā nu reiz ir krietna liekulība.
==============
Tā ir taisnība. Bet tā nav liekulība. Šeit nostrādā pricips - viena sieviete ir skaisti, bet divas sievietes ir 2x skaistāk. Un lesbiešu seks ir ne tikai vīriešiem pieņemamāks, bet arī pašām sievietēm. To jau sen ir sapratuši porno industrijas pārstāvji. Lesbiešu ainas ir gandrīz visās parastajās porno filmās. Bet ainas, kurās ņemas divi tēvaiņi, ir tikai speciālajās geju filmās. Šādi skati nekad nebūs parastajās porno filmās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis Ievai 07.05.2011 16:19
>>> Protams, ka Cihanovičas izteikumi ir viedokļi, taču viedokļu ir ļoti daudz, un visus vienā mācību grāmatā, turklāt par katru jautājumu, nekad nesabāzīsi, tāpēc jāizvēlas nekatīgais.
====
Tas ir interesants kritērijs - skolā tātad drīkst mācīt tikai tos viedokļus, kuri ir "nekaitīgi" :)) Varētu noskaidrot - KAM īsti šie viedokļi ir nekaitīgi? Vai nekaitīgi tiem, kuriem nav izdevīgi, ja Latvijas skolēni mācās paši domāt un izdarīt secinājumus? Nekaitīgi tiem, kuri vēlas, lai cilvēki vienu dienu tic J.Cihanovičai, nākamajā dienā - A.Lembergam un "Neatkarīgajai"?

Vienīgais ceļš, kas var likt sabiedrībai drusku sapurināties un iziet no oligarhu propagandas ietekmes - tas ir patstāvīgas domāšanas ceļš. Mācību grāmatas, kurās ir iedrukāti vispirms fakti - un tikai pēc tam iespējamās šo faktu interpretācijas. "Sociālās zinības", kuras māca arī apstrīdēt vispārpieņemtas atziņas, nevis bez domāšanas tās atkārtot tikai tāpēc, ka tās kādam ir "nekaitīgas".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 07.05.2011 16:06
Galvenais seksualitātes pētnieks līdz pat šai dienai ir nelaiķis Alfreds Kinsejs, kurš Amerikā aptaujāja burtiski tūkstošiem vīriešu un sieviešu par viņu seksuālo pieredzi, un no turienes arī veidojušies dati par procentiem. Taču te ir arī kaut kas cits. Ja cilvēka seksualitāte tik tiešām būtu izvēles jautājums, vai tad kāds to būtu izvēlējies laikā, kad gejus un lezbietes dedzināja uz sārta vai arī, kad viņus ieslodzīja psihenēs? Nu, nē. Vēl ir arī tas jautājums, ka vīrieši, kuri noliedz homoseksuālismu, nereti kāri skatās porno filmas, kurās ņemas divas sievietes. Tā nu reiz ir krietna liekulība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Antons Ķirbītis - Ievai 07.05.2011 16:01
Pievērsieties savai otrajai pusītei: noskaidrojiet, ko varētu uzlabot seksā, jo uzlabot var vienmēr!
-------------
Man gribētos seksu trijatā. Es domāju tas būtu labs uzlabojums. Bet mana sieva vēlas, lai trešais būtu vīrietis, bet es gribu, lai trešais būtu sieviete. Nevaram vienoties... Varbūt pameiģināt abus variantus? Varbūt mēs abi esam biseksuāļi, nevis tikai mana sieva? Es nezinu, ko lai dara... Arī šinī jaunajā mācību grāmatā, kura te tiek aktīvi apspriesta, nezkapēc netiek runāts par seksu trijatā. Dīvaini. Laikam homoseksuāļiem ir spēcīgāks lobijs, nekā biseksuāļiem. Diemžēļ liberāļi lobē tikai homoseksuāļus, aizmirstot par citiem. Skumji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 07.05.2011 15:52
Jebkurā gadījumā: aizmirstiet reiz par tiem procentiem! Pat ja runa būtu par 10 cilvēkiem, tad kāda jums visiem tiesība viņus ierobežot? Vienīgais kritērijs ir, lai seksuālas attiecības savā starpā veidotu divi pieaugšie, kas abi to grib! Un grib tieši tādā veidā! Tāpēc labāk beidziet nodarboties ar procentiem un pievērsieties savai otrajai pusītei: noskaidrojiet, ko varētu uzlabot seksā, jo uzlabot var vienmēr!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Kalvis 07.05.2011 15:49
Protams, ka Cihanovičas izteikumi ir viedokļi, taču viedokļu ir ļoti daudz, un visus vienā mācību grāmatā, turklāt par katru jautājumu, nekad nesabāzīsi, tāpēc jāizvēlas nekatīgais. Par to, ka reakcionāro kristiešu viedoklis tāds nav, liecina visi tie daudzie incidenti ar sūdu maisiem, tantiņām, kas Bībeles izmanto kā fiziskus ieročus, jaunēkļiem, kas nospārda gejus.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis Oļegam 07.05.2011 15:38
>>> Tie 8-10% ir ņemti no sabiedriskām aptaujām demokrātiskās valstīs.
====
"Devil is in the details".
Šie seksuālās identitātes aspekti ir tik piņķerīgi, ka atšķirīgi uzdodot jautājumus, var saņemt pretī atšķirīgas atbildes. Nerunājot par to, ka ir cilvēki, kuri orientāciju spektrā ir kaut kur pa vidu; ir arī cilvēki, kuriem seksuālā pieredze, seksuālā orientācija un publiski izpaužama seksuālā pašidentitāte ir trīs atšķirīgas lietas.

Tikpat labi var gadīties, ka uzdodot to pašu anketas jautājumu Kanādā un, teiksim, Polijā - būs atšķirīgi atbilžu sadalījumi. Abas ir demokrātiskas valstis, bet tradīcijas ir atšķirīgas.

Un ar to arī atšķiras nopietni speciālisti no "kaktu psihologiem", ka pirmie nemētājas ar procentiem, bet mēģina noskaidrot jēdzienus, spēj saskatīt arī nianses.

Nezinot neko daudz par homoseksualitātes tēmu (man nav bijis laika par to pastiprināti interesēties), tomēr rodas priekšstats ka Jolanta Cihanoviča "spēlē vienos vārtos". Viņa grib manipulēt ar izdevīgiem faktiem, lai "veicinātu toleranci pret citādo". Kaut kā iemānīt to toleranci pa sētas durtiņām, apejot veselu korpusu ar diezgan pretrunīgiem zinātniskiem pētījumiem. Man ir pieredze zinātniska darba veikšanā - tikai pavisam citā nozarē.

Kompetents zinātnieks daudzos gadījumos atzītu, ka daudzas lietas (par to pašu homoseksualitāti) joprojām nav izpētītas - un tomēr censtos atrast pētījumus, no kuriem var gūt kaut kādu priekšstatu. Kā homoseksualitāte rodas - kādi faktori (iedzimti, prenatāli, postnatāli) tās rašanos veicina? Vai homoseksuāla orientācija un dzīvesveids iespaido cilvēka vidējo mūža ilgumu (pie citiem līdzīgiem nosacījumiem)? Vai un kādos gadījumos var būt efektīva korektīvā terapija? Cik bieži nepilngadīgi pusaudži iegūst pirmo homoseksuālo pieredzi no pieaugušajiem? Kāda ir STS epidemioloģija heteroseksuāliem un homoseksuāliem cilvēkiem? Vai homoseksuālistiem ir augstāks vai zemāks ienākumu līmenis? utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Oļegs Samagonšiks - Kalvim 07.05.2011 15:18
Tie 8-10% ir ņemti no sabiedriskām aptaujām demokrātiskās valstīs. Mūs zilo ir aptuveni tik daudz. Gluži tik pat daudz, kā nacionālās minoritātes lielākajās Eiropas nacionālajās valstīs. Protams šis cipars ir par mazu, lai mūsu viedoli ņemtu vērā. Bet mums ir ietekmīgi lobiji - ultraliberāļi. Tāpēc mūsu zilās pozīcijas izskatās krietni cerīgākas nekā tām teorētiski vajadzētu būt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

magnitūdis 07.05.2011 15:17
Saskaņā ar moderno zinātni,ja arī homoseksualitāte nav slimība,tad tā tomēr ir novirze no vidēji statistiskās normas,tikai tās izcelšanos pētī ebrioloģija.Psiholoģija nevar izpētīt homoseksualitātes izcelšanos,jo tās rīcībā nav tādu instrumentu,tā var tikai aprakstīt doto objektu un izteikt dažādus minējumus.Pats apstāklis,ka cilvēkam nav tieksmes uz pretējo dzimumu,bet gan uz savējo uzskatāms par savdabīgu brāķi cilvēka ražošanas procesā(grūtniecībā),tātad par savdabīgu invaliditātes paveidu(piem.autisms).Dabai materiāla pietiek un tā savus brāķus absolūtā vienaldzībā pamet likteņa varā.Reliģijai te vispār nekas nopietns nav sakāms,jo tā nav spējīga sagremot mūsdienu populāri zinātnisko informāciju,kur nu vēl nopietnus zinātniskus darbus,ja tie piebārstīti ar formulām,grafikiem un tabulām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kardināls Oskars->Ievai 07.05.2011 15:02
Baznīcu apmeklē krietni vairāk cilvēku, nekā Cihanoviču. Mēs esam krietni lielāka autoritāte nekā Cihanoviča. Mēs pastāvam jau vairāk kā 2000 gadu, bet Cihanociča ir jauna meitene. Lai Dievs viņu svētī, bet taisnība ir Baznīcas pusē. Āmen!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 07.05.2011 15:00
Man ir tāda sajūta, ka daudzi cilvēki (tostarp arī šīs te "sociālo zinību" mācību grāmatas autori) nespēja atšķirt, ar ko ZINĀTNE atšķiras no VIEDOKĻIEM.

Zinātnē ikvienu faktu var empīriski pārbaudīt (pierādīt vai apgāzt). To Karla Popera filozofijā sauc par "falsificējamību". Ja mēs ticam tādai hipotēzei, par kuru nevar pat teorētiski iztēloties metodi kā (varbūt tālā nākotnē, ieguldot ievērojamus līdzekļus, utml.) to varētu apgāzt, tad mums ir darīšana nevis ar empīrisko zinātni, bet ar ticības jomu.

Piemēram, nekādi nevarēs empīriski pamatot vai apgāzt Dieva eksistenci. Tādēļ visi it kā piekrīt, ka Dieva atzīšana neattiecas uz zinībām (nedz eksaktajām, nedz sociālajām, nedz kādām citām) - tas ir cilvēku reliģiskās pārliecības jautājums.

Bet ar Jolantas Cihanovičas apgalvojumiem nav ne par kripatiņu labāk:
(1) "tagad ārsti uzskata homoseksualitāti par normālu seksualitātes aspektu". Lai tā varētu apgalvot, ir jāprecizē, kuri ārsti tie bija. Vai tie ir amerikāņu psihiatri, vai, teiksim, indiešu ārsti? Kā viņi pie šīs atziņas nonāca? Nobalsoja? Atkal - kāds tam sakars ar zinātni?

(2) "homoseksualitāte nav slimība"
======
Zinātnei nav kritēriju, lai pateiktu par kādu simptomu (teiksim, celulītu) - vai tā ir slimība vai nē. Pats slimības jēdziens izriet no konkrētā cilvēka pašsajūtas, no konteksta, kurā viņš dzīvo. Vecam cilvēkam pēc gūžas operācijas nedaudz pieklibot ir normas variants, bet sportistam - tā ir nopietna vaina, kas jāārstē.

(3) "sabiedrībā ir 8-10 % homoseksuāli orientētu cilvēku".
=====
Arī šo apgalvojumu nevar uzskatīt par "zinātni", iekams mēs neesam precizējuši, kas tā ir par "sabiedrību" (interesanti - vai Saudi Arābijā arī ir tāpat?). Un nav atsauces uz konkrētiem pētījumiem, no kuriem būtu skaidrs, kādi KRITĒRIJI tika izmantoti, lai noskaidrotu, vai cilvēks ir homoseksuāls. Vai tika dotas anketas? Mērītas cilvēka reakcijas uz kaut ko? Pētīta viņa uzvedība, identificēšanās ar LGBT kopienu?

Priekš kaut kāda tenku portāla Jolantas Cihanovičas intervija varbūt bija OK, bet likt tādu materiālu iekšā mācību grāmatā - tas ir skandāls.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Kardināks Oskars 07.05.2011 14:48
Nu jā, bet pasaulē ir ne tikai skolēni, mācību grāmatas, Cihanoviča un Baznīca....Tāpēc, ar ko Baznīca būtu labāka par tiem, kuru viedokli neuzprasīja? Cihanoviča vismaz pārstāv medicīnas nostāju....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kardināls Oskars 07.05.2011 14:37
Baznīca ir ietekmīga arganizācija, tāpēc arī viņas viedoklis ir jāņem vērā. Baznīca nav tukša vieta! Mēs arī esam. Āmen!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 07.05.2011 14:08
Bet vispār mani šai sakarā pirmkārt besī ārā tas, ka tikmēr, kamēr visādi klaigā, ka homoseksuāļi tādi, homoseksuāļi citādi, tiek, vismaz no baznīcas puses, ignorēta pedofilijas problēma, īpaši heteroseksuālie pedofili, kas tomēr ir vairākums! Piemēram, par ko īsti Pujats to mācītāju no katoļiem patrieca?
Bet vispār es labrāt priecājos par katru laimīgu pāri un nekad negribētu piedzīvot situāciju, kad būšu nonākusi vienā gultā ar homoseksuāli, kas nolēmis "laboties".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Kārlis Streips 07.05.2011 14:05
Neesmu juriste, bet uzreiz ienāca prātā spriedums sieviešu neordinēšanas lietā, kas bija balstīts uz idejas, ka baznīca ir nevalstiska organizācija, tāpēc pati var lemt ar ko biedroties. No tā varam secināt, ka, ja jau tā, tad nav ko tai organizācijai ņemties ap valsts skolu saturu, TURKLĀT, KĀPĒC TAD NEAPTAUJĀT CITAS ORGANIZĀCIJAS? Piemēram, nūdistus, veģetāriešus....

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips