Atslēgvārdi:

Par Ingunu Sudrabu un Slaktera interviju -- pārdomas otrdienā 10

Labrīt, lasītāji!

Manuprāt, nav grūti saprast, kāpēc valdošā koalīcija ir gatava Valsts kontrolieri Ingunu Sudrabu darbā apstiprināt vēl uz četriem gadiem bez īpašām ierunām. Tas ir tāpēc, ka valdošie ir ieraduši viņu vienkārši ignorēt. Valsts kontroliere var runāt par nekārtībām valsts pārvaldē līdz brīdim, kad viņai mēle nokalst, bet valdošie rīkojas, kā vien viņiem tīk. Hrestomātiskais piemērs, protams, bija kontrolieres jautājumi par nebūšanām Satiksmes ministrijas jomā, uz kuriem satiksmes ministrs atļāvās atbildēt ar apgalvojumu, ka I. Sudrabai attiecīgajā jautājumā acīmredzot ir kādas personīgas intereses. Tas noveda pie patiesi savdabīgas situācijas, kurā viena augsta valsts amatpersona jutās spiesta otru iesūdzēt tiesā par goda un cieņas aizskārumu. Pirmajā tiesas instancē I. Sudraba zaudēja, pēc pāris gadiem sekos apelācijas process. Taču galvenais ir tas, ka atšķirībā no valdošās "elites" histēriski apkarotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Valsts kontrolei nav aizturēšanas tiesību. Tā var lūgt Ģenerālprokuratūru un Valsts ieņēmumu dienestu veikt pārbaudes kriminālprocesu kontekstā, taču pati tā nevar, KNAB direktora vietnieces Jutas Strīķes klasiskajiem vārdiem runājot, kādam "atnākt pakaļ." Protams, Inguna Sudraba savā darbā ir izcila profesionāle, ir ļoti labi, ka viņai darbu ļaus turpināt, taču tas diez vai ir tāpēc, ka valdošie uzskata ka viņa tiem palīdz apkarot nebūšanas, kuru apkarošanā tie paši ir ieinteresēti.

Iesaki citiem:

***

Šodien Dienā reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks stāsta, ka Finanšu ministra Ata Slaktera nu jau par leģendu kļuvušo interviju Bloomberg TV kanālā viņš esot varējis skatīties tikai piecas minūtes, jo citādi būtu no kauna bijis jālien zem galda. Man nervi ir stiprāki, es to noskatījos pilnībā, un te nu ir jāsaka, ka kauns tomēr ir vietā. Intervijā vairākkārt ir vietas, kurās ministrs ar kādu kamerā neredzamu cilvēku latviešu valodā diskutē, kas nu būtu jāsaka. Intervētāja jautā: "Kas jums būtu sakāms par apgalvojumu, ka Latvijas valdība pieļāva pārāk lielu tautsaimniecības pārkaršanu, pārāk lielu algu pieaugumu salīdzinot ar produktivitāti, kā dēļ šī situācija radās?" Ministrs paskatās sāņus un neredzamajai personai jautā: "Kā būtu angļu valodā nenopietns?" Seko atbilde. "Nu nē, ne nenopietns, bet vieglprātīgs" -- tā ministrs. "Tur jau bija doma, ka mazliet vieglprātības bijis, gan sabiedrībā, gan valdībā." Un tad: "OK, es pamēģināšu." Seko apgalvojums, ka visi par trim "treknajiem" gadiem ir bijuši vienkārši sajūsmā, gan valdība, gan arī sabiedrība. Droši vien "Tautas" partijas pārstāvim ir grūti atzīt, ka patiesībā pietiekami daudzi speciālisti jau tad teica, ka pārkāršanai sekos kritums, un tā tas izriet arī Slaktera intervijā, kurā viņš ķiķinādams reportierei saka, ka arī "jūsu telekanālā" neviens neesot paredzējis, ka pasaules ekonomiskā krīze būs tik nopietna. Tālāk žurnāliste jautā par eiro ieviešanu, un ministrs apgalvo, ka nākamgad inflācija samazināšoties līdz astoņiem procentiem, tāds esot ministrijas pareģojums, bet inflācijas līmenis "noteikti būs vēl zemāks." Un tad: Neesmu pārliecināts, ka mēs par to būsim priecīgi, bet tā tas būs." Kā to saprast? Kurš nebūs priecīgs par zemākām cenām? Ai, ai. Un tad mirklis, kas nudien liek sarkt. Ministrs stāsta par krīzēm, tad, kā sakautrējusies meitene pieliek roku pie mutes un latviešu valodā: "Ai, es aizmirsu, ko gribēju teikt. Kāds bija jautājums?" Jautājums bija par to, kuri ekonomikas sektori Latvijā cieš visvairāk, un galu galā ministrs nonāk pie secinājuma, ka tādu nav. Tas droši vien ir pārsteigums, piemēram, nekustamā īpašuma sektoram, bet tā nu ministrs teica, tiesa, ar laiku nonākot arī pie atzinuma, ka problēmas ir mežsaimniecības sektoram. Lai gan jautājums tajā brīdī patiesībā bija par augošo bezdarbu un domu, ka ļaudis kritīs panikā un ņems naudu laukā no bankām.

Nāk prātā vasarā notikušs pasākums Ārlietu ministrijā, kurā piedalījās Vācijas ārlietu ministrs. Jautājumus žurnālisti uzdeva latviešu valodā, ministrs noklausījās tulkojumu angļu valodā, un tad viņš atbildēja vācu valodā. Pieļauju, ka Vācijas ārlietu ministram angļu valodas zināšanas ir adekvātas, bet viņš vienalga ērtāk jūtas, ja runā savā valodā. Šis nu būtu bijis pareizais variants arī Slakterim. Angļu valodu viņš zināmā līmenī prot, saprast to, ko viņs teica, var. Taču Bloomberg TV ir ļoti nopietns telekanāls, un jautājumi, kurus uzdeva žurnāliste, bija pietiekami konkrēti un sarežģīti, lai atbildētājam būtu bijis jābūt cilvēkam, kurš spēj atbildēt tikpat konkrēti un niansēti. Un nevis cilvēkam, par kura runāšanu intervijas beigās intervētāja ir spiesta atzīt, "Zinu, ka tas nav viegli." Latvijai kārtējo reizi redzams valdošās "elites" pārstāvis ir radījis apkaunojumu. Un šoreiz visas pasaules priekšā. Vēlreiz -- ai, ai.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Toms 13.12.2008 01:27
Slakteris šodien LNT ziņās meloja ka Bloombergā to VIDEO nevarot apskatīt. (nesagatavotie žurnālisti neko neiebilda) http://www.bloomberg.com/avp/avp.htm?N=video&T=Latvia%20%27s%20Slakteris%20Says%20Parex%20Rescue%20Hinges%20on%20Creditors%20&clipSRC=mms://media2.bloomberg.com/cache/viRBBfjW3WO8.asf ndsiroms.com
Slakteris arī atļāvās pateikt ka Latvijā to NEdrīkstēja rādīt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 10.12.2008 17:26
Kaa saka, iilenu maisaa nenoslepsi!
Ari shajaa intervijaa, Slaktera nekompitence lida ara no maisa tikpat sturgalvigi kaa iilens!
Latvijas publika ir pieradusi tv zinas klausities ministru vavuloshanu, kad stundas garumaa runats un rezultataa nav pateikts nekas.
Ari Blooberg intervija bija tam kartejais apliecinajums. Nevainosim tikai sliktas anglu val. zinashanas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

liene 09.12.2008 23:28
`vasarā notikušs pasākums`.hm... es teiktu: notikušais vai noticis. vnk samisējās, jo Streipam arī latv. val. reizēm pieklibo. tas nu tā. peace! protams, ka vajadzēja tulku!!! ļoti, ļoti vajadzēja

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

oinos 09.12.2008 18:01
tagad slakteris var attaisnoties - angliski ir tik gruti izskaidrot, gruti runat svesvaloda, es to biju domajis savadak. Latviski atbildot nevaretu ne uz ko novelt vainu par savu stulbumu. Jasaka, kam pat izskatijies, ka slakteris mazliet par daudz karstvinu Z-svetku tirdzina sadzeries...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

G.G. 09.12.2008 15:31
P.S. Piebilde latviski: "Vispār tā kā būtu jābeidz"! Sen nebiju tā smējies, kaut ko tik tizlu (atvainojos par šo vārdu, bet savādāk to raksturot nevar)nebiju dzirdējis sen!

Un vēl - vairākas reizes Slaktera kungs žurnālistei izsaka komplimentu 'good guestion'. Žēl, ka žurnāliste līdzīgi nevarēja atbildēt Finanšu ministram. Visbeidzot noklausoties visu interviju man radās iespaids, ka tad, ja es nesaprastu angļu valodu (kaut arī ne visur Slaktera kungs izteicās saprotami) un tātad nezinātu par ko ir intervija, man būtu iespaids, ka Slaktera kungs stāsta jokus no savas dzīves.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

G.G. 09.12.2008 15:12
Šeit jāpiekrīt, ka nekas slikts nebūtu noticis, ja Slaktera kungs runātu latviešu valodā, bet profesionāls tulks to pārtulkotu angliski. Šajā situācijā it kā cenšoties runāt angļu valodā, tika panākts pretējs efekts.
Ok, tas, ka ministrs nepārvalda labi angļu valodu, vēl nav pats trakākais, no kļūdām mācīsies un nākamajā intervijā izmantos tulka palīdzību, taču atbildes uz jautājumiem bija primitīvas un neskaidras, tādas, kuras vismazāk gribētos dzirdēt no Finanšu ministra. Te parādījās tas, ka žurnāliste uzdeva konkrētus un tiešus jautājumus un atbildētājam nebija kur sprukt, arī "liet ūdeni" īsti nevarēja, kā tas bieži notiek Latvijas žurnālistu klātbūtnē.

Žēl.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zoss 09.12.2008 13:22 http://www.megavideo.com/?v=SZUNT7ST
te ari bus

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow 09.12.2008 12:17
Piekritu tiem, kas saka, ka sobrid A.Slakterim butu tomer jasanemas un jademisione. Piedodiet, bet e-lietu ministres zemenu kuka tomer ir nieks uz si fona. Man ir kauns, ka esmu no Latvijas. Un saja intervija nebija problemas tikai ar anglu valodu. Tas cilveks vispar nesaprot, kas notiek finansu un ekonomikas joma. Ka citadi cilveks var pateikt, ka mums nav jomas, kuras ir sliktak neka citas. Kas tas ir ar celtniecinu un nekustamajiem ipasumiem? Vai ta nav pilniga katastrofa? Parejas nozares vel dzivo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nanana 09.12.2008 11:12
neinteresē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 09.12.2008 10:46
Intervija, starp citu, no YouTube ir pazudusi, jo Bloomberg piesauca autortiesības. Es to noskatījos šeit: http://www.onkulis.com/2008/12/08/bloomberg-slakteris-nothin...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips