Atslēgvārdi:

Par gājējiem, avīzes svētulīgumu un Saeimas spriedelējumiem -- pārdomas piektdienā 22

Labrīt, lasītāji! Šorīt pārdomas par dažādām lietām.

Iesaki citiem:


Allaž aktīvais Rīgas galvenais buldozers ir reanimējis domu par gājēju ielu Rīgā. Varbūt Tērbatas, varbūt Barona ielu, nu tā, no centra līdz varbūt Matīsa ielai. Neesmu autovadītājs un nevaru spriest par to, kas tādā gadījumā notiktu ar satiksmi, piemēram, jautājumā par to, ka nekur starp centru un Matīsa ielu nebūtu iespējams nokļūt no Čakmarijas uz Brīvības ielu un otrādi. Taču viens gan ir skaidrs. Gājēju ielā būtisks nav pats fakts, būtisks ir tas, kas ielā tiek piedāvāts. Pasaules leģendārās gājēju ielas -- Rambla Barcelonā, Via Dante Milanā, Strogets Kopenhāgenā -- ir leģendāras pateicoties veikaliem, kafejnīcām, ieskrietuvēm, kioskiem, ielas māksliniekiem u.tml. Ne vienmēr tās ir pilnīgi gājēju ielas -- Rambla ir plašākas ielas vidū esoša sala. Strogetu vietām šķērso autosatiksme. Vēl jāņem vērā fakts, ka pasaulē nav reti gadījumi, kad ar lielu pompu un vislabākajiem nodomiem kāda iela ir padarīta par gājēju ielu, bet neilgi vēlāk nācies to visu pārkārtot atpakaļ uz autosatiksmi, jo komercija vienkārši ir pārcēlusies citur ... tur, kur var piebraukt. Katrā gadījumā nedz Tērbatas, nedz Barona iela tomēr nav tik arhitekturāli un arhitektoniski skaista, lai gājēju uzmanību piesaistītu tāpat vien. Tad jau labāk par gājēju ielu pataisīt Alberta vai Antonijas ielu (piedevām varbūt tad tur beidzot varētu salabot katastrofālā situācijā esošo ietvi). Bet par visu vairāk tomēr liekas, ka pašvaldības dūžiem vajadzētu beidzot sadūšoties un par īstu un pilnīgu gājēju teritoriju padarīt vismaz vienu daļu no, ja ne visu Vecrīgu. Pašreizējā kārtība tur laikam ir nodrošinājusi spēkratu skaita samazināšanu, bet joprojām ne līdz nepieciešamajam līmenim. It īpaši tas ir jūtams šaurajās ieliņās, kur patlaban gājējs ir gluži izmisis, ja pretī brauc automobīlis, jo ielas abās pusēs ir sniega kupenas un mukt kur nav. Un arī siltā vasaras dienā nekas patīkams nav cilvēks, kurš ar saviem smalkajiem spēkratiem pāri Doma laukumam dodas Formulas cienīgā ātrumā.

***

Uzjautrina Latvijas Avīze, kura šorīt šausminās par jaunu valodas mācību grāmatu, kurā cita starpā ir atrunāti arī "populārie" krievu lamu vārdi, kas mūsdienās daudziem cilvēkiem ir kļuvuši par puslīdz automātisku leksikas sastāvdaļu. Avīze svētulīgi paziņo, ka tā šos vārdus ir prezentējusi ar "zvaigznītēm" -- bļ*n, bļ*ģ u.tml. Svētulīgumu gan krietni samazina tas, ka tieši virs šīm svētulīgajām "zvaigznītēm" ir attēls no pašas grāmatas, turklāt ar lupu palielināts, kurā bļa, bļeģ, pizģets, huiņa un ibio (jātzīst, pēdējais arī man ir svešs) ir lasāmi pilnā krāšņumā. Te nu lapas redaktors acīmredzot bija piemidzis.

***

Saeimā nudien ir jāuzmanās no fiksām idejām. Piemēram, no domas, ka kaut kas labs nāks no alkohola tirdzinecības aizliegšanas 1. septembrī, kā to vakar piepeši piedāvāja deputāte no "Jaunā Laika" Sarmīte Ķikuste. Ja 1. septembrī, tad kāpēc ne tajā dienā maijā vai jūnijā, kad skola ir beigusies un jauniešiem varētu nudien nesties prāts uz jautrību un dulburībām? Žetonu vakara dienā? Pēdējā dienā pirms Ziemassvētku vai Lieldienu brīvdienām? Dienā pēc valsts eksāmeniem? Te nu šķiet, ka deputāti ir pārcentušies. Pirmkārt, jauniešiem alkoholu nedrīkst pārdot ne 1., ne 2., ne jebkurā septembra vai cita mēneša dienā. Otrkārt, ja Saeima 3. lasījumā no šīs normas neatteiksies, varam skaidri paredzēt, ka augusta pēdējā nedēļā tai tiks pievērsta visai liela uzmanība, tā atgādinot, ka labi organizēts jaunietis sevi ar nepieciešamo devu aprūpēs jau 31. augustā. Treškārt, 1. septembris šogad būs trešdienā, un mazumtirgotājiem nāksies darīt ko īsti? Izslēgt gaismas tajā ejā, kur ir alkoholiskie dzērieni? Ejas katrā galā nolikt pa sargam? Skaidrot tūristiem, ka piedodiet, šodien pie mums nevar? Jā, alkhola pārmērīgs patēriņš Latvijā ir problēma. Bet populistiski un deklaratīvi lēmumi tādi, kā grādīgo dzērienu iegādi aizliegt 1. septembrī vai jebkurā citā dienā, ir mazītiņš plāksterītis uz neizsakāmi daudz lielākas vainas. Runa tomēr pirmām kārtām ir par bērna audzināšanu. Gadījumā, ja Basteja kalnā 1. septembrī parādās pārdzēries 13 gadus vecs puika, jautājums ir par divām ģimenēm. Par viņa ģimeni un par tā cilvēka ģimeni, kurš viņam alkoholu pārdeva vai piegādāja. Abos gadījumos tā ir problēma kuru neatrisinās alkohola pārdošanas vienkāršs un rupjš aizliegums. 3. lasījumā norma būtu noraidāma.

***

Un pēdīgi -- Saeimai vakar neizdevās labot situāciju, kurā cilvēks, kurš pērn 13. janvārī meta ar akmeni pa parlamenta ēkas logu, var tikt notiesāts uz bargāku sodu, nekā izvarotājs vai slepkava. No mūsu 100 "gudrajām galvām," balsojumā piedalījās tikai 40 deputātu. Visi pārējie vai nu atturējās vai balsojumā nepiedalījās vispār. Kādreizējais Latvijas radio galvenais cenzors Tabūns klārēja, ka 13. janvāra notikumi esot bijuši "ārkārtīgi prevalstiski." Citi stāstīja, ka vispirms jāpagaida Tiesletu ministrijas jaunā sodu politika. Te nu būs interesanti redzēt, kurš no mūspusē tradicionāli ārkārtīgi gausajiem procesiem notiks vispirms -- ministrijas darbs pie politikas izstrādāšanas, vai tiesas process, kādu gaida 46 pērnā grautiņa dalībnieki. Bet vienādi vai otrādi, kārtējo reizi tomēr ir redzams, kāpēc Saeimas Kārtības rullī no jēdziena "atturas" vajag vienkārši atteikties. Ja Tu esi par 15 gadu sodu akmens metējam, tad tā arī pasaki. Ja ne, tad tā arī pasaki.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (22) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


nesapratu 03.02.2010 04:03
kā var ATRUNĀT krievu lamuvārdus (tas tā, saistībā ar acs, skabarga, baļķis :p)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > FZSS 31.01.2010 19:43
FZSS! Jūs neesat pateicis, kur Jums trūkst dziļāka skatījuma, analīzes un faktu konteksta. Esiet, lūdzu, precīzs, pirms braukt kādam virsū. Jauku Jums atlikušo vakaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 31.01.2010 11:40
Kārli ! Jūs kļūstat twitterisks-kur dziļāks skatījums,analīze,faktu konteksts ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 29.01.2010 21:55
Briselē arī šāda iela ir (apmēram tik pat gara kā Tērbatas, pat garāka). Šādi ielai tiešam ir jābūt pietiekami garai un taisnvirziena, lai būtu šādu ielu īpašā atmosfēra. Maskavā ir Arbats iela. Rīgā nekā tāda nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jumors 29.01.2010 20:41
Kāpēc jūs šķērsām neesat mēģinājuši? Man personīgi šķiet, ka vislabākā staigājamā iela ir Elizabete. Tur ir gan zaļā zona, gan kino, gan viens gals ar jūgendu. Maģistrāles pārvērst par staigājamām nav prāta darbs. Tur daudz dzīvojamo namu, cilvēki arī mājās gribēs ar mašīnām braukt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva>Andris2 29.01.2010 16:53
Ja jau Vecrīgā ideja par gājēju teritoriju ir izgāzusies (jo vienmēr ir kādi, kas ir vienlīdzīgāki par citiem), tad kālab, būtu gājēju ielas jātaisa ārpus Rīgas? Lai varētu izsludināt konkurus par caurlaižu piegādātāju pastāvīgajiem iedzīvotājiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 29.01.2010 16:30
ES 29.01.2010 15:46 ...ideja tiek kritizēta nevis tāpēc, ka to izmeta Šlesers, bet tāpēc ka tā ir stipri zaļa, un kurš tad vainīgs, ka vairums Šlesera ideju ir tieši tādas...
--------------------------------
Tā kā es esmu vecāks par Šleseru, tad zinu apgalvot, ka šī ideja ir tik pat "zaļa" cik viņš pats - šīs idejas tagadējais atgādinātās! Par tādu lietu ieminējās jau vismaz septiņdesmito gadu vidū, kad Kauņas centrālo ielu pārkārtoja gājēju vajadzībai un Latvijas presē bija daudz sajūsminātu atsauksmju par to. (Toreiz bija modē, ka latvieši sevi šaustīja par nespēju būt tik izcili kā lietuvieši - i Opera redz' viņiem, i Paņevežas teātris, i gājēju iela "kā Parīzē")
Ja nu šai idejai ir kāds zaļums, tad tikai no "penicilīna apmatojuma" un ķērpjiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 29.01.2010 15:46
"Pat salīdzinoši mazajā Pērnavā šāda ieliņa ir", [anglosaxis]. Bet tai paralēli ir pietiekami ietilpīga galvenā iela, pa kuru viss tranzīta transports tiek cauri diezgan viegli. Nekāda maģistrāle tā Tērbatas iela nav, bet sastrēgumu stundās vis' jau kāds atspaids. Ja to padarīs par gājēju ielu, slodze pieaugs pārējām. Ja kāds vēl izdomās novākt luksoforus no šīs ielas krustojumiem ar Lāčplēša, Ģertrūdes, Stabu ielām, tad pēcpusdiena centrā būs vēl lielāks murgs.
Un, [Andris_2] un [anglosaxis], ideja tiek kritizēta nevis tāpēc, ka to izmeta Šlesers, bet tāpēc ka tā ir stipri zaļa, un kurš tad vainīgs, ka vairums Šlesera ideju ir tieši tādas. Apmēram, kā gājēju iela ar tramvaju pa vidu (!!!). Un tramvajs kustētos ar 6 km/h, lai nenobrauktu kādu aizsapņojušos gājēju. Dies'pas'! Varbūt sākumā atrisināt to, kas sasāpējis- kā pēcpusdienā tikt ārā no centra ziemeļu virzienā. Vai tiešām labākaism risinājums- kājām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 29.01.2010 14:32
Lieliska ideja - izveidot Tērbatas ielu kā vietu, kur būtu iespējams lēnā solī pastaigāties. Pat salīdzinoši mazajā Pērnavā šāda ieliņa ir. Protams, kāds var domāt citādi, tomēr lielas muļķīgi noliegt ideju TIKAI tāpēc, ka to izdomājis riebīgais, ļaunais, zanglīgais Šlesers. Noliegt tikai tāpēc, ka tāpēc...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 > Clash 29.01.2010 14:15
Šaubu nav, ka nedrīkst pārtraukt pirmkārt jau Lāčplēša ielu, tad otrajā prioritātē Bruņinieku un Dzirnavu un arī katru no pārējām ir jāapspriež - bet tā jau ir tikai detalizācija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>Andris_2 29.01.2010 13:56
Principā Skolas un Baznīcas iela ir vēl mazāk noslogotas kā Tērbatas, bet Tērbatas vairāk ir šī rajona centrā (pat Brīvības man tur neliekas centrālā, bet tieši Tērbatas), un tā ir vēsturiski autentiskāka (oriģinālais bruģis), arhitektonsiki skaitāka, un ar īpašu auru. Bet kā minēju, tikai ar nosacījuma, ja to var šķērsot ar transportu caur ielām, kas ar to krustojas, citādi satiksme Rīgā vispār apstāsies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


x 29.01.2010 13:05
kkkaarli, ko teiksi par muurnieces peedeejo dienu izgaajieniem? pie jums amerikaa shito tak nepaciestu un kundziite aatri tiktu izmesta uz ielas, vai ne?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 29.01.2010 12:37
Pārlasīju uzrakstīto un apjautu, ka ir nianse, ko neesmu ņēmis vērā - Vecrīga ir ministriju, aģentūru un citu gudri ļerkstošo perēklis - tiem nu gan Terbatas iela vajadzīga kā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 29.01.2010 12:24
> Pamela 29.01.2010 11:39 ...Paskaidrot, kas par ielu slēgšanu ir labs...
---------------------------------
Noignorēšu, ka Jums, pretstatā uzbraucienā man, pilnīgi nav jautājumu Streipam par tēmu, kas tad tajā slēgšanā būtu tik slikts - un pastāstīšu kāpēc jau ļoti daudzus gadus, kopš šī ideja ir cilāta, esmu tās viennozīmīgs atbalstītājs.
Pusi no sava darba mūža darbadienās es esmu Rīgas centrā (dzīvoju pie dabas) un mana pieredze rāda, ka Rīgas un tieši rīdzinieku darbīguma centrs ir starp Marijas-Čaka ielu - Skolas ielu un Basteja bulvāri - Stabu (varbūt Matīsa) ielu. Ārpus šī taisnstūra ir vai nu laiska garlaicība, vai nošļukusi pelēcība, vai transportaini-saimniecīgs ķēkis, vai vietējiem reti vajadzīga tūristu vadāšanas un klīšanas burzma. Rīdzinieki ikdienā "neganās" ne pa viennozīmīgi izcilo Alberta ielu, ne Vecrīgu. Toties maršruti Matīsa tirgus - Laimas pulksteni, Stacijas laukums - Dailes teātris, Bērnu pasaule - Kongresu nams ir tieši pašu darbīgāko un "dažas pieturas kājām paiet" tieši rīdzinieku ikdienas gaita. Tad lūk tieši Tērbatas iela neapšaubāmi būtu tas mugurkauls, kas daudzus no šiem maršrutiem paņemtu sev, ja vien būtu iespēja iet raitu soli bez lavierēšanas pa šauru ietvi. Es ikdienā 500 m rādiusā kaut kur ap Barona un Lāčplēša krustojumu apmeklēju kādu pusdienotavu. Pēc ātras maltītes atlikušo pusdienlaiku cenšos veltīt pastaigai. Kad strādāju Raiņa bulvārī, tad mēģināju iet uz Vērmanes dārzu. Mīlīši, man tur patika, kad tētis mani veda braukāt ar kājminamām mašīnām un patiks, kad uz turieni vedīšu mazbērnus! Tā nav vieta aktīva rīdzinieka darbadienas vidus pusstundai!
Toties Tērbatas iela ar kafejnīcām, skrituļslidotaviņām, varbūt pat tiklainu "būrīti" ar batutiem un strītbola grozu, mīmiem, kas rāda dzīvas skulptūras, ielu muzikantiem un māksliniekiem - un tas viss man - rīdziniekam - nevis tikai atbraucējiem.
Tāda, lūk, ir mana vēlme!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt 29.01.2010 12:08
Vai gājiens ar "gājēju ielu" nav kārtējais, lai novirzītu ļautiņu (saprotams, lētticīgo!) no jau dotajiem solījumiem. Bet to izpilde... hm, hm! nez kā kavējās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


> Pamela 29.01.2010 11:39
Nav ar Andri_2 ko strīdēties. Cik var spriest, viņš ir LPP/LC apmaksāts runasvīrs, kurš siro pa portāliem un brauc virsū jebkam kritiskam. Paskaidrot, kas par ielu slēgšanu ir labs, tas viņam acīmredzot ir pārāk sarežģīti. Sētas suns jau arī nevar izanalizēt un paskaidrot, kāpēc viņš rej uz garāmgājējiem. Intelekta līmenis -- aptuveni tāds pats.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Clash 29.01.2010 11:26
Vēlējos vērst uzmanību,ka gājēju iela automātiski nenozīmē to, ka to nevarēs šķērsot ar auto pa tām ielām, kas krustojas ar šo gājēju ielu. Daugavpilī ir lieliski izveidota šāda gājēju iela, patīkami pastaigāties, bet tomēr pa ielām, kas to šķērso, ir paredzēts braukt ar auto. Izvietoti luksafori, labi saredzamas zebras utt. Viss notiek.

Principā Tērbatas būtu OK, jo tā nav pārslogota,savukārt Barona ielā kursē tramvajs (principā varētu kombinet gājēju ar tramvaju, tomēr tas būs bīstami gājējiem :). Protams ar noteikumu, ka ielas, kas šādu ielu kruto, ir caurbraucamas ar auto.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 29.01.2010 10:57
1. Ja Kr.Barona iela kļūs par gājēju ielu, tad kas būs ar tramvaju? Slidenā laikā tas ir viens no drošākajiem transporta veidiem. Juglas un Mežaparka iedzīvotāji šo Šlesera pērli vēl nebūs tā īsti apjēguši. Un par Tērbatas ielu- izmisīgi pūlos atcerēties, kas tur bija tāds, kas nav citur Rīgā, un nevaru un nevaru. Gan viena gan otra iela ir tāda, ka ir patīkami piebremzēt soli un papriecēt acis uz dažu labu ēku raugoties, bet vai tāpēc jāslēdz satiksme? Tad jau Alberta ielai sen bija jābūt gājēju ielai.
2. JL kārtējo reizi nodemonstrējis savu tiesisko ideālismu. Likumu un noteikumu pieņemšana, ignorējot iespējas tos efektīvi izpildīt un panākt iecerēto rezultātu, tikai vairo tiesisko nihilismu. Visi, kam vajadzēs, sapirksies alkoholu jau 31.augustā. Par spīti jau esošajam un nestrādājošajam aizliegumam pārdot alkoholu nepilngadīgajiem jebkurā datumā. Jaunie labojumi, ko grasās pieņemt, ir kā apliecība, kurā rakstīts:"Mēs, 100 galvas, pieņemam likumus, kuru izpildes nodrošināšanu un sagaidāmās sekas nespējam paredzēt. Piedodiet, kādus ievēlējāt, tādi arī esam". Man ir aizdomas, ka mūsu likumdevējā galvenais kritērijs likumu projekta vērtēšanā, ir tas, no kuras partijas tas nāk, nevis loģika. Tiesiskā nihilisma vairošana ir bīstama jebkurā zemē, bet postpadomju telpā, kur vecais joks:"Ja nedrīkst, bet ļoti gribas, tad var" vēl nav aizmirsies, tas ir divtik bīstami. Vai deputāti domā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 29.01.2010 10:43
Ar to gājēju ielu tiešām sanāktu stulbi un ne tikai komercijas dēļ, jo autovadītājiem jau tāpat sanāk lieki braukalēt dzelzceļa dēļ: pamaz ir to pārbrauktuvju un, ja vēl ierīkotu gājēju ielu....Par tiem lamuvārdiem: ja kādam ir pamats uzskatīt, ka jaunatne nezinās, par ko ir runa, tad drīzāk derētu pārskatīt visu pārējo programmu, jo ja cilvēks pēc konteksta nespēj noteikt, kas tas ir par vārdu, tad ar tām valodas zināšanām ir švaki....Bet ar to alkohola tirdzniecību- neviens jau nerīkoja aptauju, piemēram, par to, cik sīču grādīgo dziru izvika no vecāku krājumiem?- jo mums taču ir parasts, ka bez alkohola nekādi. Turklāt, kas tie par vecākiem, kas nepamana smaciņu un nepiegriež kabatasnaudu?- jo "attīstītākie" nopirks arī krutku. Tad jau drīzāk derēja padomāt par to, kur tirgot alkoholu, jo tādas parasta veikala pārdevējas principā var saprast: kā Vinokurs savā dialogā ar mērkaķīti primātu brīdina, lai nebāžas virsū skolniecēm, jo tagad visām skolniecēm esot piektais izmērs, un labāk, lai viņām atzīmes būtu tādas...Tā kā ja katram, kas varētu būt vecumā no sacīsim 12 līdz 32, pārbaudīs dokumentus....Toties specializētā veikalā varētu jau padomāt gan par kontroli, gan par bonusiem par labu kontrolēšanu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pamela>Andrim-2 29.01.2010 10:17
Draudziņ,nejauc CĒLOŅUS ar sekām.JA tavs protežē darīs ko JĒDZĪGU,diez vai Streips tam turēsies pretimTad pirms tu kritizē K.S.,pamatoti,argumentēti apgāz viņa teikto.Faktiski tu pats rīkojies tā,kā un ko piedēvē K.S.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

promenade 29.01.2010 10:15
Pilsētas plānotāji šķiet lieks iestādījums ar galveno arhitektu priekšgalā, visas idejas ģenerē Šlesers.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 29.01.2010 09:50
Pat ja Šlesers personiski katru ziemas rītu apraudzīs daudz apraudāto Namu, kurā aizsalst ūdensvads un personīgi Ušakovs ar slapjam karstām lupatām trubas vienmēr atsaldēs, Streipam noteikti atradīsies iemesl izteikties par to UZREIZ un OBLIGĀTI tikai un vienīgi maksimāli NEIECIETĪGI.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips