Atslēgvārdi:

Par gada balvām un mikroautobusiem 25

Labrīt, lasītāji!

Lielbritānijas ziņu žurnāla "The Economist" apskatnieks Eduards Lūkass nule kā ir publicējis rakstu (http://econ.st/ejou3u), kurā viņš piešķir "gada balvas" dažādām Austrumeiropas valstīm. Polija uzslavēta par to, ka laikā pēc aviokatastrofas, kurā gāja bojā valsts prezidents un liels skaits citu amatpersonu, "valsts aparāts pat nenotrīcēja, tā vietā ar cieņu un efektivitāti nodrošinot tukšo vietu aizpildīšanu un valsts motora nepārtrauktību." Čehija uzslavēta par pretkorupcijas centieniem, savukārt Rumānija un Slovākija nosodītas par necaurskatāmu un korumpētu tieslietu sistēmu.

Iesaki citiem:

Kas minētajā tekstā rakstīts par Baltijas valstīm? Lietuvas Valsts prezidente Daļa Gribauskaite norāta par "neveikliem izteicieniem," tajā skaitā par atteikšanos apmeklēt ASV prezidenta Baraka Obamas rīkotas vakariņas Prāgā šī gada aprīlī, par kurām pati stāsta varone toreiz teica, ka tāpēc, ka pasākumā nebija paredzēta nekāda lēmumu pieņemšana un viņai labākajā gadījumā būtu divas minūtes sarunai ar B. Obamu, uz Prāgu dosies Lietuvas premjerministrs, bet viņa pati paliks mājās.

Mūsu gadījumā "Hudini balvu par izdzīvošanu" saņēmis premjerministrs Dombrovskis, kurš "ieviesa masīvāko taupības programmu, kāda redzēta jebkurā Eiropas valstī pēdējo gadu desmitu laikā -- un vienalga viņu ievēlēja vēlreiz." E. Lūkass piebilst: "Gadījumā, ja viņam apniks politika Latvijā, viņš būs mīļi gaidīts Īrijā."

Tomēr kārtējo reizi vislielāko uzslavu guvuši kaimiņi igauņi. Viņu valsts pasludināta par Austrumeiropas labāko valsti šajā gadā. E. Lūkass konstatē, ka nu jau tikai pēc pāris nedēļām Igaunija pievienosies eiro zonai un būs "viena no tikai divām valstīm eiro zonā, kura patiešām atbilst prasībām par ārējo parādu un budžeta deficītu. Otra ir Luksemburga. Taču, ja izmantojam otru filtru -- gatavību apmierināt NATO prasību, ka aizsardzībai jāveltī 2% to IKP -- tad Igaunija (1,9%) ir tālu priekšā Luksemburgai (0,7%). Valstij, kura pirms mazāk nekā 20 gadiem iznira no PSRS okupācijas apdauzīta un acis blisinoša, būt vienīgai valstij, kura ievēro kontinenta galveno klubu galvenos noteikumus? Tas ir varoņdarbs."

Malači igauņi. Pēdējo pāris mēnešu laikā manā radio raidījumā ("Aktuālais temats", LR 1, darba dienās plkst. 18.30) atkal un atkal un atkal dažādos kontekstos nācies runāt par to, ka tādā vai citādā nozīmē Igaunija Latvijai ir priekšā. Ne vien eiro, bet arī labāki ceļi, mazākas budžeta problēmas, mazākas problēmas ar sabiedrības integrāciju u.tml. Neko labu par mūsu valsti tas nesaka. Arī stāsts par mikroautobusu diez vai notiktu Igaunijā, bet pie mums, diemžēl tas ir visnotaļ raksturīgs.

Stāsts ir par Latvijas kuģniecību, kurā jau ilgāku laiku notiek cīņa par ietekmi divu tā dēvēto "Ventspils grupējumu" starpā. Dažbrīd cīņa sasniedz absurda farsa līmeni. Jau ļoti sen nav izdevies apstiprināt uzņēmuma gada ziņojumu, cita starpā tas liedz finanšu lietas noslēgt LK akcionāram Ventspils naftai. Ne tikai tāpēc vien, bet arī domājot par to, šogad VN akcionāra Vitol pārstāvis kādā intervijā teica, ka Latvijā esot grūtāk strādāt nekā Āfrikā. LK akcionāru sapulces vairākkārt sasauktas, tad atceltas, tad sasauktas, tad atceltas. Pagājušajā piektdienā paredzēto sēdi uzņēmums taisījās pārcelt uz nākamā gada janvāri, taču viena grupa akcionāru uz to vienalga ieradās un sēdi noturēja ... mikroautobusā. Mikroautobusā tāpēc, ka namu, kurā bija paredzēts pasākums, apsargāja liels skaits bruņotu vīru, kuri pateica, ka telpās neviens netikšot ielaists tāpēc, ka akcionāru sapulce ir atcelta. Mikroautobusā arī tāpēc, ka tas atradās uz īpašuma piebraucamā ceļa un tāpēc, pēc tiesu izpildītājas, kura tur piedalījās, uzskata, var teikt, ka sapulce notika attiecīgajā vietā, nevis citur.

Tas nu reiz nav nopietni. Jau no paša sākuma Latvijas kuģniecības privatizācija ir bijusi ne bez nopietniem jautājumiem par tās tiesiskumu, piedevām valstij Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras personā joprojām uzņēmumā pieder 10 procenti akciju. Protams, mūsējā ir valsts, kurai, piemēram, airBaltic gadījumā pieder pat vairākums akciju, bet vienalga tā ļauj aviokompānijas vadītājam visus dancināt pēc savas stabules, un tāpēc var arī nebrīnīties par to, ka valsts nav neko darījusi par haosu Latvijas kuģniecības pārvaldības iekārtā. Taču godu tas valstij nedara, un noteikti arī tāpēc Latvijai "gada labākās valsts" statuss Ekonomista acīs nespīdēs vēl ilgi un dikti.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (25) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds 25.12.2010 09:04
aivars.v>ahmeds 24.12.2010 16:23
Ahmed,beidz izplatīt savus murgus internetā,vienkārši pielūdz savu dievu,kādu esi izvēlējies,misionārs pie tam vēl tīmeklī no tevis neiznāks,jo šeit katrs sevi pašu uzskata par personību,kam ir ko teikt.
===========
Mans mērķis ir nevis lai cilvēki pieņemtu Islāmu (tas gan būtu ļoti jauki, bet Dievs ir tas, kurš atver vai slēdz cilvēku sirdis), bet gan piedāvāt cilvēkiem monoteisma vēsti. Islāms aicina atteikties no kalpošanas radībai (savām un citu iegribām) un kalpot Radītājam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinardt 24.12.2010 17:25
Kopumā ņemot TBT man patik tieši tāpēc, ka tajā var atrast šīs progresīvās idejas, ko nevar izdarīt nevienā citā Latvijas laikrastā (vienalga - latviešu vai krievu valodā). Tiem, kas meklēja K. Streipa komentāru par Wikileaks, to varēja atrast TBT, kur K. Streips (par lielu nožēlu, jo viņa uzskati lieliski saskan ar Latvijas žurnālistikas standartu, kura dēļ no Latvijas žurnālistikas ražojumiem jācenšas turēties pa gabalu) šad un tad raksta sleju. Slejā par WikiLeaks, K.S. beidzot tomēr nonāca pie secinājumiem, ka Asanžu varētu saukt par varoni, jo pret valdības slepenām lietām ir jāpiemēro citi standarti nekā pret privāto korespondenci, bet tas ir pretrunā ar K.S. cīņu pret anonimitāti netā, jo anonimitāte (vismaz uz laiku, kamēr sabiedrība izpēta iegūto informāciju un secina, ka informacijas iegūšana ir nevis noziegums, bet gan varoņdarbs iepretim neveikmsīgi funkcionējošas sistēmas nepareizībām) ir Wikileaks un jebkuras ziņošanas pamatā. Un anonimitāte ir vajadzīga arī šajā valstī, kurā uzņēmuma vadītāji un īpašnieki nekautrējas deklarēt, par ko balsos paši vēlēšanās un visus viņu viedokļa (kas, izrādās, ir arī IR viedoklis) pretiniekus savā twitter sola novēl noslānīšanai ar koku.

Starp TBT progresīvajiem viedokļiem un rakstiem var pieminēt arī šāda fakta pacelšanu - Lietuvā vidējā darba alga kopš 2000. gada ir pieaugusi par 80%. Uzņēmumu pelņā - par 4400% - 44 reizes. Tieši šo antisociālu biznesa vadītāju prakst TBT vaino tajā, ka Baltijas valstis ierindojas zemu tādos indeksos, kas raksturo cilvēku attīstību. Un TBT piemin arī to, ka Baltkrievijā šī atšķirība starp strādājošiem un uzņēmumu īpašniekiem un vadošajiem darbiniekiem nav tikai smaga un tieši tāpēc Baltkrievijā ir zināms atbalsts (noteikti mazāks, nekā patiktu pašām Lukašneko, bet tomēr - ir) Lukašenko režīmam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 24.12.2010 17:08
TO Lietussargs un pārējiem Igaunijas apbrīnotājiem.

Personīgi es lasu The Baltic Times un tā ir iespēja sekot līdzi tam, kas notiek abās pārējās Baltijas valstīs un secinājumi ir pretēji tam, kas tiek izplatīti Latvijas publiskajā vidē (un kurus paudis K. Streips šajā blogā). Ir lietas, kas Igaunijā ir nedaudz labāk nekā Latvijā, bet arī Igaunijā ir nabadzība (nesen bija raksts, ka patversmē nonākusi ģimene ar 4 mazie bērniem), arī Igaunijā ir drastiski budžeta griezieni (piem. raksts par pašvaldību neapmierinātīb), arī Igaunijā ir liela centriski labēja nacionālistu partija, kas ir pie varas parlamentā un šos griezienus veic un ir viena cita liela centriski kreisa partija (kuru saista ar krievvalodīgiem) un kura ir pie varas Tallinā un cenšas ar saviem mēriem centrālās varas griezienu sekas mazināt. Atšķirības starp dzīves līmeni nav lielas. Igaunijas kā IT lielvalsts tēls ir stipri pārspīlēts - Ilvess to skandina pa pasaule, bet rezultāti ir maz (piem. jaunatvērtā ES vai NATO IT aģentūra Igaunijā formāli izvietos tikai vadības daļu, bet tehniskā daļa paliks turpat, kur bija - Rietumeiropā).

Jebkurš Latvijas iedzīvotājs, kas grib kaut ko iegūt sev un uzlikt čupu uz Latvijas valsti, veiksmīgi izmanto Igauniju. K. Streipam nepatīk, ka viņa atbalstītās partijas nav ar pietiekošu varu - tiek piesaukta Igaunija. Lietussargs aiz saviem ideologiskajiem aizspriedumiem negrib redzēt patiesību (ka koprucijas riski daudz lielāki ir labējām partijām, nekā centriski kreišam; bez tam - korupcijā Latvijā tiek nozagatas daudz mazākas naudas summas, nekā tās, kas sociāli netaisnīgi un neilgtspējīgi tiek pārdalīts valsts un pašvaldību budžetos) - atkal tiek piesaukta Igaunija; K. Streipa kāds raidījuma viesis, kas priecātos tikt pie ceļubūves kontraktiem, atkal piesauc Igauniju - tur esot labāki ceļi.

Nu nav tā, ka Igaunija būtu paraugvalsts, arī tur 20 gados ir sasniegts daudz, daudz mazāk, nekā būtu vajadzējis sasniegt vienai Rietumeiropeiskai un demokrātiskai valstij. Un tas ir tāpēc, ka arī tur trūkst šīs Rietumu politiskās kultūras, kas sabiedrībā atļautu izpaust arī progresīvās idejas. Igaunijā 2011. gada martā būs vēlēšanas un tāpat kā Latvijā - arī tur uzvara tiek paredzēt pašreiz valdošai etniskai kustībai, lai gan - daudzi igauņi nav priecīgi par tās darbiem un arī par eiro lielas sajūsmas nav (aptaujas vienmēr svāŗstās ap 50% atbalstu), sevišķi vēl tāpēc, ka uzņēmēji no tā cenšas iedzīvoties.

Šad un tad presē nākas dzirdēt par augstajām Baltijas valstu (sevišķi Igaunijas; arī Dombrovskis par vienu no mērķiem ir nosaucis Latvijas vietas uzlabošanu šājā indeksā) vietām indeksā "Doing Business", bet žurnālisti parasti aizmirst pieminēt, ka šis indekss mērā (resp. tā nosaukums ir maldinoši plašs) tikai to, kas attiecas uz biznesa vides regulēšanu - kā nokrtot tādas operāciju (zemākā līmeņa) lietas, kā reģistrēt uzņēmumu vai sagatavot atskaites valdībai. Tas, ka šis operāciju līmenis darbojas labi, vēl nenozīmē, ka biznesa vide ir laba. Piem., augsta darbaspēka kvalifikācija, valsts kultūra, iespēja atrast partnerus un darboties interešu grupās, iespēja sadarboties ar Universitātēm un laboratorijām - tie visi ir faktori, kas netiek ietverti sājā indeksā, bet kas tieši nosaka to, cik veiksmīgu biznesu var veidot katrā vienā valstī. Un tieši ar tiem ir bēdīgī gan Latvijā, gan Igaunijā un tieši tas ir arī redzams skaitļos, kas raksturo šo valstu GDP vai šo valstu produkcijas pievienotās vērtības sastāvu - šeit ir maz vietas uzslavām vai sajūsmai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aivars.v>ahmeds 24.12.2010 16:23
Ahmed,beidz izplatīt savus murgus internetā,vienkārši pielūdz savu dievu,kādu esi izvēlējies,misionārs pie tam vēl tīmeklī no tevis neiznāks,jo šeit katrs sevi pašu uzskata par personību,kam ir ko teikt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 24.12.2010 11:14
Zbigņevs Stankevičs: "Ir jāatceras, ka mēs izmirstam. Pieņemsim ,ka visi kļūst par homoseksuālistiem un stājas viendzimuma laulībās. Tas ir pasaules gals. Homoseksuālisms apdraud mūsu nācijas un cilvēces eksistenci,"
===========
Visi nekļūs. Un starp citu, katoļu baznīca ir izdomājusi aizliegumu precēties mācītājiem. Ja nu visi kļūst par mācītājiem?
Un šo aizliegumu izdomāja cilvēki, - Dievs neaizliedza viņiem precēties. Tas nozīmē, ka cilvēki aizliedz Dieva atļauto. Tie, kuri piekrīt šādam aizliegumam ir ņēmuši sev citu dievību (pielūdzamo-paklausāmo) līdztekus Dievam un pārkāpuši monoteismu (atkal).

Reiz Pravieša (lai miers ir pār viņu) līdzgaitnieks Adī ibn Hātim, kurš bija pārgājis Islāmā no kristietības, dzirdēja Pravieti (lai miers ir pār viņu) recitējam Kurāna pantu: „Viņi (ebreji un kristieši) ņēma savus rabīnus un mūkus par saviem kungiem blakus Dievam...” un teica: „Patiesi, mēs nepielūdzām viņus.” Pravietis (lai miers ir pār viņu) pagriezās pret viņu un teica: „Vai viņi nepadarīja par aizliegtu to, ko Dievs bija darījis par atļautu, un jūs visi to padarījāt par aizliegtu, un vai viņi nepadarīja atļautu to, ko Dievs bija padarījis par aizliegtu, un jūs visi to padarījāt par atļautu?” Viņš atbildēja: „Mēs tiešām to darījām.” Tad Pravietis (lai miers ir pār viņu) teica: „Tas ir tas, kā jūs pielūdzāt viņus.” http://www.islammuslim.lv/Islams/Ticibas_uzskati/Ticiba_Diev...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 23.12.2010 23:57
Tas gan vēl bija tālajā 2001.gadā, kad sanāca piedalīties Francijā palielā pasākumā par korupcijas jautājumiem Eiropā un pasaulē kopumā.

Jaukākais bija tas, ka mūsu ārlietu ministrs (piedodiet, bet Dievvārds vairs neatceros kurās nu toreiz bija aizbraucis), kā jau īstam letiņam klājas, sita pie krūts un no azotes kaisīja līdzpa'ņemtos pelnus uz galvas - jā, jā esam maitas, korumpēti pēc vella. Pēc vella nu gan. Baigie svoloči. velkam visu to pretkorupcijas štelli pasaulē uz leju.

Leiši arī būkšķēja ko līdzīgu. Vienīgi nemanīju igauņu ārlietu ministru tur kāpjam tribīnē. nebija viņa tur parīzē. Tā vietā bija atsūtīts vidēja ranga ārlietu ministrijas ierēdnis, kurš to vien darīja, kā klīda pa "kuluāriem", čomojās ar visiem, kam nav slinkums un "mēģināja noskaidrot", kas ir korupsija. Nu tā, pa lielam. Kāda būtu tās definīcija, lai valsts "pa lielam" ķertos tam pūķim pie ragiem.

Pēc 3 dienām, kad tas mītiņš beidzās, vairumam sanākušo bija pilnīgi skaidrs, ka korupcija ir visu valstu problēma, izņemot Igauniju.

Tas skan kā joks, bet lieliski parāda to, kā veidot "tēlu uz ārpusi", jo neba nu igaunīši-bālelīši neko no korupsijas nejēdz un viņu zemi tā apiet ar līkumu...:)

Vienkārši, viņi sajēdz, kas ir valsts imidžš, kuru nenopirksi par naudu un lieki to negrauj.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


varis - drakonam 23.12.2010 13:38
Rīgā jau gadiem runā, ka Lūkass smeļas informācijā par Latviju no Sorosa fonda Latvija atkarīgajiem ekspertiem un politiķiem. Domāju, ka lielais vairums sliecas piekrist the Guardian secinājumiem nevis tā pseidoeksperta Lūkasa prātulām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

W 23.12.2010 13:04
Homoseksuālisms apdraud gan Latvijas, gan visas pasaules pastāvēšanu, ceturtdien publicētā intervijā laikrakstā "Neatkarīgā Rīta Avīze" sacījis Romas katoļu Baznīcas Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

"Ir jāatceras, ka mēs izmirstam. Pieņemsim ,ka visi kļūst par homoseksuālistiem un stājas viendzimuma laulībās. Tas ir pasaules gals. Homoseksuālisms apdraud mūsu nācijas un cilvēces eksistenci,"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 23.12.2010 07:10
Streips un viņam līdzīgi domājošā Ir komanda tik vien zina kā pārstāstīt Lūkasa baumas un murgus. Objektīvu ainu no šiem šarlatāniem neredzēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 23.12.2010 00:11
Tikai jocīgi, kāpēc šāds žurnālistikas parauglaikrasts netiek cildināts IR un Latvijas 'mēdiju ekspertu' runās un kāpēc Ir un Latvijas 'mēdiju eksperti' neaicina sekot NYT piemēram?Tātad - slēdzam derības - vai IR ziņos par rakstiem vai šoreiz IR lasītāji tiks apdalīti un šie viedokļi tiks noklusēti??

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 23.12.2010 00:11
Tagad skatāmies, kas būs IR redakcijas twitteros. Parasti IR žurnālisti mēdz paziņot, ja par Latviju raksta The Economist vai WSJ. Redzēsim, vai IR redakcija būs gatava twitterī paziņot, ka par Latviju interesanti viedokļi ir bijuši pasaulē vienam no atzītākajiem eonomistiem (nevis tikai žurnālistiem) un arī citiem, un šie viedokļi ir publicēti The New York Times un The Guardian - kas ir atbilstoši pasaulē pirmā un otrā lasītākā laikrakstu tīmekļa vietne. Par brīnumu - abi laikrasti ir progresīvi - centriski kreisi. NYT itkā nav biznesa ziņu laikrasts (lai gan tajā ir ļoti spēcīga šī ziņu nodaļa), bet līdz šim iegūtās 104 Pulitcera balvas (vairāk jebkā jebkuram citam, piem. konservatīvajam The Washingon Post ir "tikai" 47, btw - cik Pulitceri ir K. Streipam?) itkā varētu liecināt par žurnālistikas līmeni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 22.12.2010 23:56
Pat Latviju ir ierunājies arī ekonomikas Metrs: http://krugman.blogs.nytimes.com/2010/12/21/hard-currencies-...

Interesanti gan pēc žurnālistu skribelējumiem uzzināt, kas par Latviju sakāms vienam ekonomikas Nobela prēmijas laureātam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


x 22.12.2010 11:49
"valsts nav neko darījusi par haosu Latvijas kuģniecības pārvaldības iekārtā" - neticami, ka sho raksta tips, kas lielaako muuzha dalju nodziivojis briivaa tirgus citadelee, it kaa liberaalajaa amerikaa.
valstij nekaadaa gadiijumaa nav jaajaucas divu subjektu saimnieciskaa striidaa, no kuriem viens, starp citu, taisaas izpumpeet naftu, kas, iespeejams, pieder valstij vai Baltkrievijas valstij, vai veel kaadam citam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 22.12.2010 11:44
kas par gaudoshanu? saprotams, ka kundzinjam, kuram traucee sniega chupa chaka ielaa, gruuti kaadreiz aizbraukt apskatiities uz videeju igaunju lauku miestu, kas ne ar ko neatshkjiras no muuseejaa. ja nu vieniigi ar PR. taada sajuuta, ka kaads modificee to kampanju, lai radiitu muusos mazveertiibas kompleksus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 21.12.2010 21:53
laura>gt 21.12.2010 20:14 .... bet es vairs nevaru izturēt šo te gaudošanu un paššaustīšanos, KAD TAS VIENREIZ BEIGSIES???
--------------------------------
Tad kad tiks apjausts, ka Latvijā ir gaudotāju, "visi zagļ"-otāju, "visu nozags"–tīgo PROFESIONĀLA KLIĶE - daudzskaitlīga un labi dresēta kliķe, kas neko citu negrib, jo arī nemaz nemāk. Šīs kliķes pārstāvji iztiek tikai no šīs gaudošanas, kas šobrīd ir ārkārtīgi pieprasīta viņu pašu ieviesto parašu dēļ - tā ir viņu vienīgā iztika.
Palūkojiet, kas tiek pie mikrofonu un kameru turēšanas, un ko viņi caurām dienām kasa kopā no jebkuras kāju pirkststarpes!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


laura>gt 21.12.2010 20:14
nu gluži manas domas; es varu paciest krīzi un pat to, ka esmu bezdarbniece, bet es vairs nevaru izturēt šo te gaudošanu un paššaustīšanos, KAD TAS VIENREIZ BEIGSIES???

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt 21.12.2010 17:12
Nu, ko vēl sliktu (paškritisku?) pateiksim par sevi. Tā jau plaši tiek "slavināts" kādi mēs (t.i. latvieši) šādi un tādi. No igauņiem gan es nedzirdu tādu paššaustīšanos. Lai gan viņiem arī ir savas "ziepes".
Nevēlētos ar to teikt, ka nu ir jāatmet paškritisks skats uz savām aktivitātēm, bet gan to, ka līdz ar iemīļoto paššaustīšanos derētu palūkoties arī uz to, ko mēs daram labi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 21.12.2010 14:27
...gars !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 21.12.2010 14:27
latviešos ir par daudz ieperinājies feodālā aziātisma .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

svens 21.12.2010 09:07
Es arī par igauņiem stāvu un krītu, taču ne vienmēr ir TIK slikti, kā šķiet no Latvijas: http://klab.lv/community/pretpret/132861.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 20.12.2010 23:21
Un no The Guardian raksta, kas ir pretrunā K. Streipa citētajām The Economist "prēmijām", komentāriem ir links uz Paul Krugman rakstu NYT: http://www.nytimes.com/2010/12/20/opinion/20krugman.html?_r=...
Paul Krugman. When zombies win.

Intrigai - rakstā skaidrots, ka Obamas politikas kļūdas (ar to netiek teikts, ka Obama ir slikts Prezidents, bet ar to tiek izskaidrots, kāpēc tomēr nav panākts cerētais un kāpēc arī vēlētājos ir zināma vilšanās) radušās tieši mēģinājumiem politiku virzīt no Obamas demokrātu aizstāvētās centriski kreisās pozīcijas uz labējo pusi. Krugman min arī faktu, ka Britu politiķis Dž. Osborns 2006. gadā slavējis Īriju kā "shining example of the art of the possible in long-term economic policymaking" - cik tas izklausās smieklīgi zinot šodienas situāciju. Un cik drausmi ir apzināties to, ka šis pats Osborns tagad ir Britu labējās valdības finansu ministrs - Chancellor of the Exchequer - trešais cilvēks valstī aiz Karalienes un Premjera. Un cik drausmi apzināties, ka savulaik taču arī daudzi itkā viedi cilvēki arī par Latviju runāja par par tīģeri.

Es nezinu, kādas prēmijas ir saņēmis K. Streips, kādas ir saņēmis britu žurnālistelis Lūkass un kādas prēmijas ir saņēmis V. Dombrovskis, bet citētais P. Krugman savu Nobela prēmiju ekonomikā saņēma 2008. gadā - tātad varbūt ir vērts ieklausīties vienā no atzītākajiem laikabiedriem?
http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Krugman

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 20.12.2010 21:31
Interesants raksts The Guardian: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2010/dec/20/latvia-d...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jumors 20.12.2010 18:37
Un daži tāpat nesaprot, ka tieši Latvijā bija serde visai padomiskajai aģitācijai, legālajai un nelegālajai, par kurām ir skaidrs, ka tās nu nav emigrējušas, jo var pat apsardzi nolikt tur, kur grib stiprināt savas biznesa intereses. Kāds tiesiskums, smiekli nāk!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 20.12.2010 17:41
Nu jā, ne visi briti ir spējīgi izprast situāciju Latvijā (bija tādi no citas avīzes, kas pateica, ka, ja nodokļus cels, aizmuks vēl vairāk ļaužu..., bet es Dombrovskim drīzāk piešķirtu medaļu par nopelniem valodas attīstībā, jo tas, ko tagad sauc par konsolidāciju, jau sen vairs neatbilst vārdnīcu definīcijām, savukārt taupība vairāk atgādina austrumu anekdotes par vīru un viņa kamieli- gan to, kā viņš mācīja kamieli iztikt bez ēdiena un ūdens, līdz tas nosprāga, gan arī to, kur šis vīrs, ieraudzījis, ka cilvēks, braucot pa tuksnesi vaļējā džipā, jūtas krietni patīkamāk, nekā viņš uz sava kamieļa, cenšas izspiest no kamieļa tikpat lielu ātrumu, kā no džipa (lai vējš gar ausīm svilpotu) un, kad kamielis nosprāgst, konstatē, ka lopiņš ragā sasalis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


aivars.v 20.12.2010 17:41
Igauņu panākumu noslēpums ir samērā vienkāršs,bet fatāls.Sakarā ar to,ka igauņi var sarunāties ar somiem bez tulka,viņi nekad tā īsti nav bijuši padomju informācijas telpā.Uz viņiem nedarbojās Maskavas propoganda un rietumu arī ne.Gluži kā austrumvācieši viņi piecdesmit gadus vēroja Somijas iekšējo dzīvi un caur somu ziņām reālo pasauli.Kad es dienēju Ļeņigradā,kas ir samērā netālu no Somijas un Igaunijas,tad igauņu zaldāti varēja klausīties Somijas radio un krievu virsniekiem pateikt,ka tas ir Igaunjas radio,ej nu tur noskaidro bez speciālista.Arī dziesmotās revolūcijas laikā viņi tikai vienreiz aiztrieca krievus no parlamenta ēkas,bet citādi vēsā mierā gaidīja padomijas galu,jo viņi zināja kāds būs reālais tirgus un demokrātija.Nekādas vilšanās ideālos un svaidīšanās pa labi un kreisi,bet gan viemērīga virzība uz mērķi.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips