Atslēgvārdi:

Par Eiropu – kačā, kačā! 21

Kādu eiroiešanu veido politiķi un ierēdņi – vai tas būs “tautas ceļš” vai kārtējais veiksmīgais PR pasākums? Līdz šim, lai arī oficiāli pieņemti dažādu informēšanas un izglītošanas stratēģiju plāni, tā īsti iedzīvināt diskusiju nav izdevies.

Iesaki citiem:

Portālā publicētā Ginta Grūbes intervija ar Aināru Dimantu un Andri Ķesteri iezīmē vairākus būtiskus aspektus eiro-gājiena sakarā, kuri agrāk nav verbalizēti vai vispār atzīti un kurus būtu nepieciešams tālākattīstīt vai vismaz neatstāt novārtā, kā tas eirodiskusijas sakarā jau noticis ne reizi vien.

“Mēsneesamvēlgatavi” pozīcija

Andris Ķesteris uzsver, ka cilvēki nedomā, ka nebūtu jāstājas vispār, bet gan, ka mēs vēl neesam Eiropas Savienībai (ES) gatavi. Patiesībā nereti šķiet, ka šī pozīcija ir nevis cilvēku izkristalizēta, bet drīzāk eiro-politiķu un ierēdņu izdevīga vairognostāja. “Redziet, mēs vēl neesam gatavi – mums vēl uzdeva dažus mājas darbiņus! Bet mēs cenšamies, mēs esam gudri, un tādēļ mūs ļoti gaida un vēlas, lai mēs iestātos tieši tad, kad būsim gatavi!!!” - šāda pozīcija arvien biežāk atskan no politiķu mutēm tieši pēdējā laikā, un tas liek domāt, ka, iespējams, politiķi vienkārši meklē veidu, kā atspēkot savas līdzšinējās neveiksmes vai nevēlēšanos atzīt savas kļūdas.

Šāda pozīcija arī izvirza jautājumu par gatavības kritērijiem – pēc kā tad to cilvēkiem noteikt? Pēc personīgās labklājības (un kad gan tā iestājas – pēc pirmās veļas mašīnas vai otrās savrupmājas?), pēc jaunsludinātās morāles principu ieviešanas politikā (un kurš nomērīs morāli – kristieši, musulmaņi vai nacionālboļševiki?) vai pēc politiķu pasludinājuma, ka nu esam tiešām gatavi un varam nekaunoties doties ilggaidītajā zelta podu pilī iekšā? Protams, pirmais arguments eiro-dziedātājiem būtu piezemēts un visiem skaidrs – būsim gatavi tad, kad mums būs demokrātija, taisnīga tiesa, sakārtoti likumi, vārdu sakot, normāla valsts un sabiedrība, kas laikam gan varētu nozīmēt, ka Rīgai līdz grimšanai tad arī nevarētu būt pārāk tālu. Var sakārtot likumdošanu līdz ES līmenim, var pat panākt tādu juridisko un sociālo normu iedzīvināšanu, kādas Latvijas iedzīvotājiem nebūtu pieņemamas (politiskais PR[1] pie mums strādā labi), tomēr diez vai pienāks tāds brīdis, kad varētu teikt, ka tagad mums beidzot viss ir normāli un esam laimīgi.

Konkrētas prognozes paredzētu atbildību

Viena no lielākajām neskaidrībām šobrīd ir tieši par to, kā ES kā mātes gādātājas noliekšanās pār mums ietekmēs katru individuāli vai konkrētas sociālās grupas. Ainārs Dimants norāda uz ekspertīžu trūkumu un analītiķu nespēju konkrēti paredzēt mūsu ikdienas dzīvi pēc iestāšanās ES. Tomēr vai drīzāk nav tā, ka neviens vienkārši nevēlas uzņemties atbildību paredzēt un konkretizēt iespējamos ieguvumus un zaudējumus? Konkrēti paredzējumi prasītu arī konkrētu atbildību. Politiķi un ierēdņi izvēlas vienkāršāko, bezzaudējumu ceļu. Jo vieglāk ir pateikt, ka mūsu ieguvums būs brīvā darba spēka kustība, finansējums lauksaimniecībai un tamlīdzīgi vispārīgi ieguvumi. Šķiet, ka šobrīd nav atrodams neviens – pat populistisks - politiķis, kurš uzņemtos šo konkrētās prognozēšanas slogu.

“Mēs”

“Mēs”, protams, kā norāda A.Dimants, nedzīvojam tikai no maka, tomēr rodas jautājums, kas ir šie “mēs” un kas ir eirogājiena mērķauditorija. Vai šie “mēs”, kas nedzīvojam tikai no maka, ir arī tie, kuru dzīvokļa parāds iestiepjas jau pāris simtos, kuri apģērbu iegādājas uz svara un nevar iedomāties kinoteātri ar stereo skaņu? Vai tie būs tie “mēs”, kuri vispirms domās par nacionālām interesēm un tikai tad par pašu ģimenes eksistences problēmām? Vai arī šīs sociālās grupas jau sen norakstītas un ir paredzēts “izbraukt” uz sociāli nedepresīvajām grupām?

Otrs tikpat būtisks jautājums radās pēc Eiropas nedēļas noslēguma koncerta apmeklējuma – par jauniešu kā mērķauditorijas gatavošanu eirogājienam. Nerunājot par primitīvām pārteikšanās kļūdām (piemēram, vadītājiem saukļa “Roks PAR Eiropu” vietā izsaucot “Roks PRET Eiropu”), viss pasākums vairāk līdzinājās tādam “Urrā - Eiropā” pasākumam, kur galvenais ir pieradināt pie domas, ka mēs gribam Eiropu un Eiropa grib mūs, nevis rosināt diskusiju. Nav runa par to, ka nopietnas diskusijas būtu jārīko koncerta laikā, tomēr primitīvie saukļi “Mūsu mājas – Eiropa” utt. spēcīgi atgādina pavisam citas iekārtas pavisam citiem mērķiem lietotus paņēmienus. Piemēram, vai jaunieši maz uzzināja, ko paši populārie muzikanti patiesībā domā par Eiropu?

Baidīšanas efektivitāte

Līdz šim eirooptimisti vairāk centušies izmantot pozitīvās asociācijas, atstājot novārtā negatīvos neiestāšanās scenāriju variantus, kas varētu būt ļoti spēcīgs ierocis pārliecināšanā “PAR”. Tikai pēdējā laikā ieskanas pa draudīgam brīdinājumam par nonākšanu Krievijas ietekmē. Tiek izmantota pozitīvo ieguvumu stratēģija, stāstot nevis par to, kādas briesmu lietas piedzīvosim, nepievienojoties ES ģimenei, bet gan par debesu dāvanām kopējā saimē. Iespējams, tā ir kļūda, jo tieši negatīvo scenāriju izklāsts, kaut arī tas šķistu kā baidīšanas pasākums, var būt spēcīgs arguments svārstīgajiem, jo viņu svārstīšanās pamatā visdrīzāk ir šaubas par ieguvumiem, nevis zaudējumu izvērtēšana. Šobrīd notiek vienvirziena diskusija – laukumā izmetot pozitīvo ieguvumu sarakstu, saņemam atpakaļ vairāk vai mazāk argumentētas replikas par to, kādēļ šie ieguvumi nemaz nebūtu tik pozitīvi. Šķiet, pastāv bailes vai nevēlēšanās padarīt diskusiju sarežģītāku un daudzslāņaināku.

Viss rakstītais nav eiropesimisms, bet gan tikai vēlme noskaidrot, par ko vispār ir runa. Kā un kādu eiroiešanu iedomājušies un veido politiķi un ierēdņi – vai tas būs “tautas ceļš” vai politiķu veidotais kārtējais veiksmīgais PR pasākums. Līdz šim, lai arī oficiāli pieņemti dažādu informēšanas un izglītošanas stratēģiju plāni, tā īsti iedzīvināt diskusiju nav izdevies. Un konstruktīvā līmenī diez vai arī izdosies, kaut vai jau minēto iemeslu dēļ - bailes teikt vairāk kā jau uzrakstīts dokumentos, vēlme savas kļūdas un neveiksmes maskēt zem mūsu kopējās negatavības vairoga, izskaidrošanas aizstāšana ar “URRĀ” saucieniem un PR akcijām. Cilvēkiem, protams, jautri, bet karavāna tikmēr dodas tālāk.

______________________________

[1] PR – Public Relations, sabiedriskās attiecības (angļu val.)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (21) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krotow 31.05.2002 17:49

.....Piemēram - sīkums, bet fakts: pie šī raxta www.delfi.lv vakar tika uzraxtīti ap 320 komentāru, kurpretī šeit www.politika.lv 10... vai tas neliecina par diskusijas kvalitāti?.....Tas drīzāk parāda to, ka Delfus vispār lasa daudz vairāk cilvēku un attiecīgi šis raksts tur izlasīts apmēram 32 reizes vairāk. Vienkārši matemātika.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

skolnieks 23.05.2002 10:24

To: krishjohn

Nepiekrītu gan, ka iestāšanās notiks neatkarīgi no katra latvieša gribas. Ja baigās tautas masas sāktu protestēt, tad tas nenotiktos. Nelaime ir tā, ka lielai daļai ir vienkārši vienalga...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 20.05.2002 21:04

TO: Gints Klāsons

es Tev pilnīgi piekrītu, kak nje kak oba zhe mi sociologi.

bet par ES jautaajumu - iesaku palasīties maija KAPITALĀ interviju ar Vili Krištopanu. Tas zēns saka to pašu ko es domāju - neviens te neprasa "vai Jūs vēlaties iestāties?" - tā tas vienkārši notiks un lēmumus pieņem galīgi neatkarīgi no jebkura latvieša uz pasaules. āmen.

Bet man bija ļti interesanti - bija ko saspringt. soore par manu haotiskumu un domas neskaidrību, bet beigās laikam jau vienoties varējām.

patiesā apbrīnā,

KRISTO

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 20.05.2002 10:26

veesais, 18. maijs, 2002 09:30

Tu esi trāpījis gandrīz latvieša nacionālās identitātes desmitniekā!!!! Dažkārt man rodas lielas aizdomas, ka latvietis tiešām ir tik pašpietiekams un tik lielā mērā aizrāvies ar sevi un savu personīgo telpu, ka mana raxta virsraxta Tevis dotais skaidrojums pat vēl labāk atbilstu kā manis iedomātā šī vārda jēga...

Paldies!

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 20.05.2002 10:21

TO: krishjohn, 17. maijs, 2002 18:35

Par ideoloģijām: piekrītu, ka tādas nav, bet es neesmu pārliecināts vai tāda šobrīd ir iespējama un vēlama - it īpaši ja tā tiktu ar politiskām metodēm un politisku gribu iepotēta tautā. Man nešķiet ka tautai būtu jābūt nojēgai par to, kas ir labs un kas slikts nacionālā mērogā - tādā gadījumā mums nevajag Saeimu, nevajag politiķus - savāksimies laukumā un sametīsim akmentiņus divās kaudzītēs - PAR un PRET... tā sakot tiešā demokrātija... Redzi - man ir aizdomas, ka šāda ideoloģija, piemēram, paredzētu a priori kaut vai to pašu dalību ES - bez variantiem... piemēram, vai tāds dokuments kā Valsts ilglaicīgas attīstības koncepcija paredz arī variantus kā neiestāšanās ES???? Cik atceros - nē... tas nozīmē - ideoloģijā noteiktas lietas būtu pašsaprotamas - tagad vismaz ir bardaks, bet katrs var domāt ko grib...

Par kopības sajūtu: piekrītu arī šai gadījumā - tās nav... man ir aizdomas, ka viens no iemesliem ir totālā neuzticēšanās vienam pret otru... nezinu, kas ir tās iemesls, bet ikdienā es to redzu praktiski jebkur - sabiedriskajā transportā (apliecību vienmēr palūgs parādīt - neticēs Tev uz vārda), veikalos (zinu Rīgā tikai dažus veikalus, kuros var ieiet un uzreiz nesajust uzrauga vai pārdevēja sekojošos acu skatienus), pat muzejos (piemēram, sadomāju uzbraukt Pētera baznīcas tornī - un man kā studentam būtu atlaide - uzrādīju savu apliecību vāciņos, kā sab. transportā, tomēr kasiere palūdza apliecību izņemt no vāciņiem un iedot viņai rokās!!!!!! - Kur vēl tālāk?....) - tie ir it kā sīkumi, bet manuprāt - būtiski sīkumi.... un kāda man var šeit veidoties kopības sajūta... ??? ...

PS - sorry par saraxtītajām - ja nu gadījumā - nejēdzībām - pirmdienas rīts tomēr... :)

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 18.05.2002 20:42

Nu re kā!!! Iesāku asiņainu klaigāšanu par ideoloģiju, un tagad esam nonākusi līdz SEMIOTIKA, kas, starp citu ir interesanta zinatne, un tieši BARTA ideoloģijas izskaidrojums mani ir aizgrābis līdz nemaņai. Tas tā, starp citu. Bet par semiotiku - kā teicis Umberto Eko [semiotikas profītis, ja kas], tad arī IBM var nozīmēt Iesum Binarum Magnificum, kas nozīmē slavinām bināro Jēzu. Nu, aptuveni tā tad arī ir semiotika Eko izpratnē [kas lieliski attiecināma uz kačāšanu], bet pēc ANALOĢIJAS - kādēļ, gan neinterpretēt abdurktīvi arī Eiropas problēmu, jo faktiski pat Freidam būtu skaidras erotiskās rotaļas ar Eiropu kuras norisinās realitātē, nu un tālāk jau ir iespējama brīva interpretācija par to, ko laikam rakstīt nebūtu ētiski. Starp citu - pašas nozīmīgakās patiesi laikam ir ikdienišķas lietas kuras neviens gandrīz tā arī napamana.

ar sveicieniem,

es

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

veesais 18.05.2002 09:30

Es nezinu kā Jūs te visi domājat, bet man pat negribas rakstu ar šādu nosaukumu lasīt.

Acīmredzot raksta autori un arī portāla veidotāji īsti neorientējas krievu žargonā, starp citu arī mūsu RAP-eri nē.

Žargonā lietotajam vārdam Kačāt ir arī tulkojums latviešu valodā - onanēt.

Tātad jautājums ir par to vai man, kā cilvēkam, kas izprot šī vārda jēgu vispār rodas vēlme lasīt rakstu ar šādu nosaukumu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 17.05.2002 18:35

nu normāli, normāli. jebkurā gadījumā paldies G.K. par rakstu un par iepazīšanos ar maniem komentāriem. Principā es centīšos atbildēt plašāk tuvakajās dienās, bet īsumā:

(1) es zinu, ka mans rakstības stils ir agresīvs, un par to atvainojos.

(2) Nu, tas, ka Latvijā ideoloģija tiek uztverta negatīvi ir fakts, bet atliek atzīmēt, ka Panteļejevs sacījās ideologs esam, un Pabriks ir TP ideologs, bet problēma ir tā, ka nav īsti rezultāta. Tas kā es saprotu ideoloģiju ir "tas ko uzskata par labu un vēlamu". K.Ulmanim bija ideoloģiska valsts. Santīmi pa zemi mētājās, zēni palaida baumu, ka atrast santīmu nozīmē laimi, un mēs vēl tagad pēc tā dzīvojam. Nav īsti tautā nojēgas, kas ir labs un vēlams. nu naff.

(3) Par to NVO - es veelreiz uzsveru, ka es ne mirkli nēsmu domājis, ka tas ir kas slikts, nevēlams un aizliedzams. Tikai saku, ka LATVIJĀ NAV KOPĪBAS SAJŪTAS. Un tas noved pie tā, ka nav iespējama būšana kopā, kopīga rīcība, mērķvirzīti. Aizbrauciet uz Estiem un pasēdiet Tartu krogā vienu vakaru. TUR IR. Ir vienotība. Un līdz ar to arī NVO rodas PROBLĒMAS. Tas ir tas kur es stāvu.

(4) kas attiecas uz top, ka ideoloģijas nav, bet viņa ir - nu ir, ir, bet nav MĒRĶTIECĪGI RADĪTAS IDOLOGIJAS, kas nestu labumu valstij. Ir tāda zagļu un krapnieku ideoloģija.

velreiz paldies G.K. [ka tikai ne arī sociologam] par diskusiju.

heisā, hopsā. kristo[monte]

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 17.05.2002 14:58

Īsa piebilde vēl pie krishjohn, 17. maijs, 2002 14:31.

Pirmkārt, savos komentāros Tu sauci pēc tā, lai mums būtu ideoloģija, bet te pēkšņi - Ideology is everywhere... ???

Otrkārt, izklausās, ka Mēs te visi neko nesaprotam un esam idoloģijas apmāti zombiji, kas nespēj neko sagremot un seko tikai Panorāmā izteiktām pavēlēm, bet ir viens gadījies, kurš saprot un kurš mums pasaka, ka mēs neko nesaprotam... Vari uzminēt kurš šis viens ir?

Treškārt, manuprāt, daudz svarīgāk kā izvairīties no ideoloģijām un smadzeņu skalošanām ir pietiekami DOMĀT PAŠIEM, lai neņemtu visu pretī pa tiešo no ziņu trubas... Tāpēc ka saprotam, kas notiek mēs pašnāvību vēl netaisīsim... Negribu teikt stulbos vārdus - jābūt informētiem, bet tieši - vajag DOMĀT... Un atkārtošos - mūsu vietā neviens neko nedarīs... privātā iniciatīva tā sakot...

Paldies!

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 17.05.2002 14:42

Cik sapratu, tad Tu uzskati, ka NVO sektors ir ne vien bezspēcīgs, bet arī izejot no tā lieks sabiedriskajā diskusijā? Tad saki, kas paliek pāri - elite/politiskā vara no vienas puses un tauta no otras??? Praktiski Tu norādi uz diezgan pašnāvniecisku attīstības scenāriju - kaut kas marksisma garā - x kontra y un lieta darīta...Man tiktos domāt, ka tas ko dēvē par pilsonisko sabiedrību tomēr potenciāli ir iespējams Latvijā un NVO ir viens solis tā virzienā....

Par vērtību sistēmām un ideoloģisko domāšanu. Lietojot vārdu 'ideoloģija' šeit Latvijas mērogā jārēķinās, ka tam ir negatīva pieskaņa - tāpēc rodas jautājums, ko Tu saproti ar ideoloģiju - vai vērtības??? Un kad tad šīs nāks un ieviesīsies - vai atkal spiedīsim uz jauniešiem??? Nāks jaunā paaudze un jaunās vērtības nesīs? Šaubos - paskaties apkārt - redzi vērtības, vai jauno laiku briestam? Es nē... Pārāk maz redzu, piemēram, karjeras jauniešus vai vismaz jauniešus, kuri censtos kaut ko darīt savā labā... diskusijā par studijām vienmēr ir arguments - pasniedzēji mums neko nedod, ko gribat no mums - tās ir tās vērtības - dots pret dotu? Ieguldījums un ieguvums - tai būtu jābūt atskaitei - diemžēl nav... mēs domājam kategorijā: mazāk izdarīt vairāk iegūt.... Pārāk maz redzu tādu sapratni un rīcību, kas liecinātu, ka cilvēki apzinās, ka ieguvums ir atkarīgs no PAŠA ieguldījuma, nevis no tā, cik Tev cits atvēlēs....

Par diskusijas nepieciešamību- no comments - 100% piekrītu... Bet - līdz šim neesmu redzējis normālu diskusiju par kādu problēmu? Ar diskusiju es saprotu argumentu nevis personāliju vai viltus ideoloģiju cīņu, pie mums tas viss notiek diezgan primitīvā līmenī: viens pasaka, ka tas un tas ir labi, jo to pierāda sekojoši fakti, bet otrs atbild - pats esi muļķis, neko nesaproti... Piemēram - sīkums, bet fakts: pie šī raxta www.delfi.lv vakar tika uzraxtīti ap 320 komentāru, kurpretī šeit www.politika.lv 10... vai tas neliecina par diskusijas kvalitāti?

Paldies!

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 17.05.2002 14:31

nevainoju NVOshnjikus, nevainoju nevienu, tikai sevi. par ES neko nedomaaju, jo ko gan lai domaa. Ideology is everywhere. Juus, draugi, jau domaajiet to, ko kaads grib, lai Juus domaajiet.

nu jaa, sabraucu jau nvo augumaa, bet nu, es patiesi domaaju, ka shajaa valstii pietruukst ideologijas un pietruukst strateegijas - vai vismaz taadaas kategorijaas domaajoshu cilveeku. un tas ir taa, kaa nav ieksh nvo. Man bija lieliska skola, bet shai valstij tur darbojoties paliidzeet nevar.

Un galu gala ar ko buut apmierinaatam - ikreiz kad atverat Delfi, ikreiz, kad skataties panoraamu, kad klausaties par kaarteejo nozagto (jebko, pat to kas ir piesiets), visu to bezgaliigo cinismu un stulbumu, tuvredziibu un selfishness. Mentaalaa higieena ir daudz labaaka - neskatiities TV un nelasiit aviizes. Internets bez zinju portaaliem. Preteejaa gadiijumaa vai nu pasam ir jaazog, vai jaabuut galiigi dumam, lai nesapratsu, kas notiek Latvijaa.

Sorry tiem zeeniem, kam es liekos par haotisku vai sarezgiitu.

sirsniigi,

kristoF

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SergejsK 17.05.2002 12:58

Es tā arī nesapratu, cienījamais KRISTOkalistro, ko tad Jūs domājiet par ES, ja jau tas ir temats. Ziniet, es nemaz sevi neapgrūtinu ar daudzu, manuprāt lieku, grāmatu lasīšanu. Vairāk pievēršu uzmanības mūsu situācijai. Lai arī kas tur ko vadāja, mums nav nekur jāved. Jā, vienotība ir zudusi. Nēesmu bijis uz barikādēm, bet esmu pārliecināts, ja tauta un tie, kas ir tās prieksgala būtu tik pat vienoti kā tolaik, dzīve būtu skaistāka! Atmetīsim visus "vai" un strādāsim. Es vismaz esmu no tiem, kas dara un es gribu darīt. Atsevišķās frāzēs es Jums piekrītu, bet vai mēs tāpēc nēesam nelielā "pa...." jo pārāk ātri nolaižam rokas, un ja kas nesanāk, ķeramies pie cita, vainojam tos, kas blakus utt. Par tiem āboliem, diemžēl, es jums piekrītu. Tā tas ir.

Visu cieņu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Hilarija 17.05.2002 11:39

Krishjohni, krishjohni ... nu gan esi briesmīgi sapinies pats savās filosofijās, gandrīz izklausies pēc Dmitrija, kas kādreiz sen strādāja NVO Centrā :)) Atvaino, bet no Taviem abiem garajiem sacerējumiem secināju vien to, ka esi pats ar sevi briesmīgi neapmierināts un mēģini publiski vainot šajā problēmā valsti, korumpētos politiķus, naivos NVOšņikus un sabiedrību kopumā. Ja Tev patiesi rūp valsts un sabiedrība, ko Tu ierosini darīt un pats esi gatavs uzņemties papildus spriedelēšanai? Pauls Bankovskis ļoti precīzi trāpījis naglai uz galvas ar savu rakstu "Dienā" pāris dienas atpakaļ. Iesaku izlasīt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 16.05.2002 21:48

ah - nu un vēl gribēju piebilst - NEVAJAG BŪT NAIVIEM. Ko skaidrot, ko vēl tikai ne! Vecuma marasms - tad kad Jūs audziniet bērnu - Jūs ar viņu taču arī manipulējiet? "Nedari to!" "Pasveicini tanti!" utt. Un tad kad ar siksnu? Tā nav manipulācija. UN ANALOĢIJA DARBOJAS arī valdības saziņā ar sabiedrību - ja Tu nemācēsi manipulēt ar citiem, citi manipulēs ar Tevi. Un tas ir tas par ko runā PR - tā ir globalizācijas laikmeta manipulācija - kā radīt pareizo, vēlamo priekšstatu. Nu, bet morāles normas jau arī ir jāievēro, protams, so just do not think i am jerk. TĀDA IR TĀ IZSKAIDROŠANA. Kāda gan izskaidrošana?

Un kas šodien visiem noticis ar to PADOMJU DOMĀŠANU UN IZGLĪTĪBU - temats aktualizējies? Nu, ir jau smuki parādīt muskuļus un pārgudri pļāpāt par MOZU kurš savējos 40 gadus vazāja, lai vergu domāšanu izmērdētu ar visu paaudzi, bet tad atbildiet - KUR IR TAS TUKSNESIS, KUR IR JŪSU TICĪBA, KUR IR TAS MOZUS??? KUR??? Tiklīdz atnāk kāds autoritārāks zēns, tā Jums, čaļi, pretenzijas rodas.

Un ir viens labs pastāsts no Mavrika Vulfsona - ar ko latvieši atšķiras no ebrejiem [ar daudz ko - joks]. Ar to, ka ja ebrejam uz galda šālē stāv augļi viņš paņems visglītāko un iedos sīkajam sacīdams - ņem, tas ir pats labākais. Un ticiet man - pats amīšos to redzēju. Bet latvieši - paņems pašu draņķīgāko un dos sīkajam sacīdami - ņem, apēd ātrāk, redzi, jau aizpuvis. Nu kā? Storijs? Un tā ir. Tas darbojas. Tādēļ ebreji arī staigāja to 400 gadus pa mazu pleķīti - savui bērnu dēļ upurējās. Lavieši? HA! HA! HA! Upurēsies? Ja jā, tad Hitlers ir dibinājis Sīmona Vīzentāla centru holokausta izpētei.

Kā sacīja Valentīna Freimane - visnotaļ vieds cilvēks - nevienam jau nav pienākums Tevi pieņemt un apkopt - ir jābūt vajadzīgam, tad arī būs pieprasījums. Elementāra un acīmredzama patiesība, bet tās pamanāmākās lietas jau nekad nepamana un neievēro, bet tās jau arī ir tās nozīmīgākās. Un valsts nav jāmīl - tas ir dziļš absurds [un cits diskusijas temats] - VALTIJ IR JĀBŪT VAJADZĪGAM. [re kā - sanāca parafrāze no "ko Jūs varat dot valstij", bet viss jau ir saistīts, vai ne?]

Tāpat ar ES un NATO - Ja Latvija tur nebūtu vajadzīga ĢEOPOLITISKI - tad neviens arī pat nepaskatītos tajā virzienā. Un visi var sevi slavēt vai neslavēt, bet OSAMA izdarīja dzudzvairāk nekā visi Latvijas politiķi kopā, lai mūsu valsts būtu NATO jau šoruden. Pasaule mainījās ĢEOPOLITISKI.

Ko es ar to gribēju pateikt? - Un tagad, Jūs, kungi iesiet un skaidrosiet to TAUTAI?! Tautai vajag gaļu, karnevālus [karne-vale, jeb atvadas no gaļas, latviski] un festivālus. Šovus un klusu, pieticīgu, laimīgu un pelēku dzīvi. Un cita runa jau ir tā, ka ELITE ir sapelējusi - kur baksti tur smird. Un elite nemāk ieviest šeit ideoloģiju tādējādi nostirprinot gan savas pozīcijas, gan valsts stāvokli uzlabojot. Vieglāk ir zagt. 10% tur, 10% šeit utt. Nemaz miljonus nepieminot.

Un kas tad ir tā ES kur Jūs gribas iestāties? Kāda, būs? Kuram no Jums ir akadēmiskais grāds pareģošanā vai vismaz zīlēšanā kafijas biezumos?

Un visbeidzot - pajautājiet saviem radiņiem, ko viņi saprot ar vārdu VALSTS, TAUTA un LATVIJA. Un tad salīdziniet. Man iznāca ļoti interesanti rezultāti.

Bet lai ko nedariet, rūpējaties par Valsti un Sabiedrību, jo valsts un saiedrība ir tā kur mēs dzīvojam un par to arī ir jārūpējas.

cieņā vēlreiz,

KRISTOkalistro

soore, ka tik plaši un gari, bet laikam jau bija ko teikt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 16.05.2002 21:14

Zēni, Jūs te, liekas, visi esat diezgan lieli POLITO-NAIVISTI. Jums tiešām ir ticība, ka NVO sektors KAUT KO mainīs? Tagad? Šajā valstī? ES ZINU. Es esmu nodarbinājies ar sabiedriskajām organizācijām vēl pirms NVO centra dibināšanas [un es zinu kādas sēnes tur aug un kādu smaržu izdala] un man [by the way] ir tikai 22.

Kamēr Latvijā nebūs VĒRTĪBU SISTĒMAS valsts līmenī, kamēr neparādīsies [un seit es piekrītu Liepniekam - vai arī viņš var piekrist man] IDEOLOĢISKI DOMĀJOŠI cilvēki un tādi kuri šo ideoloģiju spēs ieviest dzīvē... kamēr nebūs IZPRATNE PAR MENEDŽMENTU - tādā aspektā, ka menedžments nav EKONOMIKA, bet gan DARBS AR CILVĒKIEM - plānošana, uzdošana, motivēšana un kontrolēšana... Kāda galva tāda zivs, un PR - tas samērā nožēlojamais līmenis kādā Latvijā šīs lietas funkcionē... es patiesi šaubos vai kāds spēs kādu pārliecināt. Tā ir tāda vārga manipulācijas ēna, kas ir Latviijas reklāmistu RADOŠAIS gars, PR nemaz nepieminot. Koncerts par ES neko nemainīs, tikai graus. UN STARP CITU - manuprāt [pats gan esmu sociologs nevis politologs] man jau liekas, ka vienmēr būs PELĒKĀ MASA kura būs jāpārliecina ar PR metodēm, ja vien šeit kāds zinātu, kādas ir tās metodes, kuras ir PR metodes. Vai kāds no pī-er-išņikiem kaut ko sajēdz no semiotikas? antropoloģijas? kultūras socioloģijas? Maz ticams. Man liekas, ka tiek čaļiem ir pat problēmas apjēgt kas ir PATĒRĒTĀJU SABIEDRĪBA.

Redziet, viens ir izlasīt terminus un domāt lietas pārzinām, cits aspekts ir SAJUST, PIESLĒGTIES, darboties ABDURKTĪVI - ne tikai deduktīvi vai induktīvi. Bet diskutēt vajag.

ar visa laba novēlējumiem,

kristoMEFISTO

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Visu Latvijai!" 15.05.2002 18:24

Šeit publicētais raksts dzēsts.POLITIKA.LV diskusijas pie rakstiem tiek veidotas, lai debatētu par tajos izteiktajām domām, tāpēc rakstu pārpublicēšana neatbilst diskusiju noteikumiem un redakcija dzēš iekopēto tekstu, kas lasāms šeit: http://www.javl.tk/Redakcija aicina diskusiju dalībniekus respektēt diskusiju noteikumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SergejsK 15.05.2002 15:16

Jūs, Pūķi, acīmredzot esat pieredzējis cilvēks, ar labu situācijas izpratni, esmu pārliecinats, ne tikai šajā jomā. Pateicos, par kaut mazu, bet diskusiju. Es paturēšu Jūsu teikto. Vispār es domāju, ka mūsdienās jaunatnei vajadzētu vairāk pievērsties valsts problēmām. Man rūp valsts dzīve un liktenis. Mēģinu iesākt šo to politikā, redzēs kā sanāks. Ziniet, es augstskolā, sarunās ar pasniedzējiem vinmēr teicu, ka labāki laiki nāks, kad mana paaudze nonāks līdz varai. Mēs, divdesmitgadnieki, esam jau jaunā laika bērni, mums maz atmiņās kas palicis no iepriekšējās iekārtas. Man var nepiekrist, bet daudzi piekrita.

Ja mums viss būtu kārtībā es noteikti paliktu secen, un nodarbotos ar kādu darbu, pelnītu un priecātos, bet kamēr tā nav, jebkuram valsts individam vajadzētu pameklēt, ko tas varētu darīt valsts labā. Varbūt tas viss skan mazliet dīvaini, bet tāpēc jau mēs šeit rakstam, lai paust savas domas.

Ar cieņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pūķis 15.05.2002 14:52

Protams, protams, ir daudzi cilvēki, kuri paši vai nu nevar, vai negrib sameklēt informāciju un viņiem tiešām ir jāskaidro un jāpalīdz saprast, ko nozīmē ES. Bet ja mūsu labi paēdusī elite to nedara, pašā pilsoniskajā sabiedrībā vajadzētu būt cilvēkiem, kas to spētu. Sarunā ar mani reiz viens žurnālists ļoti žēlojās, ka neviens cilvēkiem neskaidrojot, kāds labums būs no ES. Tas gan mani viegli šokēja - tieši mediji un žurnālisti taču varētu būt tie, kas šādus jautājumus izpēta un tautai paskaidro.

Bet ar daudziem lauku cilvēkiem patiešām ir grūti runāt, jo bezkaislīgie fakti par ekonomiku viņiem neko labu nesola. Viņiem nav liels mierinājums saprast, ka tikko Latvijā nevarēs nopirkt Igaunijas un Lietuvas produktus, arī tajās valstīs nevarēs nopirkt Latvijas produktus un Latvijas attiecīgās eksportnozarēs iestāsies pagrimums un bezdarbs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SergejsK 15.05.2002 14:31

Jā, Pūķi, es piekrītu arī Jums. Esmu vēl jauns, uz Rīgu pārcēlos no laukiem. Es esmu pietiekami informēts par iespējamajiem plusiem un mīnusiem, bet gribu pārstāvēt tos, kuri dzīvo laukos. Ziniet, viņiem tiešām vajadzētu paskaidrot, jo daudzi to uzskata par afēru. Lielu sabiedrības daļu mēs pārņēmām no PSRS, ieskatīsimies, kas tā par daļu. Cilvēki ir pieraduši dzīvot tā kā tiem teiks, vienīgi tagad viņi var paburkšķēt pretī, paši īsti nesaprotami par ko.

Vispār bēdīgi, ka teju puse Latvijas iedzīvotāju koncentrējas Rīgā, mums taču tik lieliska zeme. Mani nekas tā neuztrauc ieejot ES kā lauksaimniecības problēma, jo esmu reālists un pazīstu cilvēkus, kuri ar to cenšas nopelnīt sev maizīti. Pelnīt jau pelna, kaut ko un labi ja. Katrā ziņā ES tiem optimismu neiedveš, un te, es uzskatu, jāpastrādā valstij. Jo, ja būtu konkrēti šo cilvēku vara, tak Latvijā ne mūžam nevarētu nopirkt Lietuvas pienu un Igaunijas gaļu. Paši saražotu, tā viņi apgalvo. Vispār, runāt ar šiem cilvēkiem par šo tēmu ir grūti.

Vēlreiz minēšu, ka pilnīgi piekrītu Jums, bet baidos, ka masas nemeklēs un nekustinās ne pirksta, lai kaut ko saprastu. Tieši tāpēc, uzskatu, ka jābūt vairāk skaidrošanas pasākumu.

Ar cieņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pūķis 15.05.2002 14:08

Sergej! Vismaz daļēji piekrītu, ka politiķi un valsts institūcijas īsti neprot skaidrot tos ieguvumus, ko Latvijas iedzīvotāji individuālā līmenī saņemtu no iestāšanas Eiropas Savienībā. Bet no otras puses - vai tad cilvēki, kas nav valsts amatpersonas un politiķi, galīgi nav spējīgi paši iegūt informāciju un nonākt pie argumentētas nostājas. Pretējā gadījumā iznāk, ja Latvijas politiķi un ierēdņi neprot pietiekami labi komunicēt ar tautu, tad Latvijas sabiedrība kā tāds amorfs un mobilizēties nespējīgs organisms nav spējīga pati nonākt ne pie kādas progresīvas virzības. Vai tiešām, ja mums ir savtīga elite, sabiedrība pati neko nespēj? Jūs, Sergej, taču droši vien esat inteliģents cilvēks. Nu kas Jums traucē pašam palasīt grāmatas, pasekot norisēm Eiropas Savienībā un nonākt pie patstāvīgiem secinājumiem par to, vai Latvija kā valsts kopumā būtu vairāk ieguvēja vai zaudētāja Eiropas Savienībā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SergejsK 15.05.2002 11:22

Jā, piekrītu. Tā jau ir, ka nav skaidrs, kuram tad to labāk vajag, politiķiem vai tautai. Vienā avīzē lasīju domu, ka politiķiem jau būs labi - eiroalgas, darbība dažādās eirokomitejās, neskaitāmie eirokomandējumi. Nu tiešām, tik tālu, cik esam nonākusi, reāls labums tautai netiek atklāts.

Es piederu pie vidus eiropistiem, t.i. es parakstītos "par" gadījuma, ja man parādītu, ka atdzims valsts, nevis tās atsevišķās daļas. Laikam jau tiem cilvēkiem no EIB, un citam eiropas atbalstīšanas organizācijām, algas ir labas. Jo ziniet, tas izskatās tā kā jebkurā citā uzņēmumā. Mums cenšas pārdot preci. "Pērciet OXY un jums nebūs pumpu!". "Stāsimies Eiropā un dzīvot kļūs labāk!". Līdzīgi, vai ne? Ir vērts padomāt un oponēt šai domai. Es labprāt padiskutētu.

Es personīgi būtu ar mieru būt Eiropā vēl viena apsvēruma dēļ, neviens vēl nav piedāvājis pretīm alternatīvu attīstībai (Šī doma jau tika minēta šai portālā.).

Es jau paudu domu, ka mums jāstājas izejot no savām interesēm, nevis ES prasībām. Mēs taču esam atnakuši pavisam no citas puses.

Visu cieņu.