Par "ebreju kompensācijām" 27

Labrīt, lasītāji!

Man ir nudien skumji raudzīties, kā kārtējo reizi Latvijas sabiedrībā sāk virmot antisemītisms. Uzrodas televīzijā viens advokāts, pilnīgi bez jebkāda pamatojuma paziņo, ka valdība plāno ebrejiem par pazaudētiem īpašumiem maksāt nevis 32, bet gan veselus 150 miljonus latu -- un sākas. Delfos komentēšana (un oi, kā man ir jāsmaida par portāla apgalvojumu, ka komentos tas "aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām") jau tagad ir ārpus jebkādām morāles un pieklājības normām un uz rasu naida kurināšanas robežas tā ir pietiekami bieži.

Iesaki citiem:

Uzreiz, lūdzu, saprotiet -- es ne mirkli negribu teikt, ka cilvēki, kuriem kompensācijas liekas neakceptējamas, visi ir antisemīti. Arī Grūtups ne, lai gan atcerēsimies, ka par viņa grāmatu "Ešafots" "diezgan kompetenti avoti" (tā pats advokāts Latvijas Avīzei raksturojis avotu viņa pārliecībai par 150 miljoniem latu) teica, ka antisemītisms tajā bija pamanāms. Taču "Tautas" partijas sevis prezentēšana īsteno latviešu aizstāvju lomā šajā gadījumā pretstatī latviešus pret citiem, un tam nevar nebūt sabiedriska, ne tikai politiska rezonanse.

Šodien Dienā persona, kura sevi sauc "sestdienis," apgalvo, ka ebreju prasības šajā gadījumā neesot uztveramas nopietni, jo par Pasaules Ebreju restitūcijas organizāciju, kura šajā jomā darbojas, nekas daudz viņam neesot zināms. Lai nu paliek tas, cik nopietni ir uztverams cilvēks, kurš vēlas komentēt slēpjoties aiz anonimitātes (ne īpaši), taču viens būtu jāsaprot pavisam, pavisam skaidri. Ebreju pasaulē jautājums par kompensāciju nav vairāk vai mazāk nopietns atkarībā no tā, cik daudz vai maz par to ir rakstīts internetā. Un sabiedrībai arī nevajadzētu pārāk zemu novērtēt to, cik spēcīgs un ietekmīgs pasaulē un it īpaši mūsu sabiedrotajās Amerikas Savienotajās Valstīs, ir ebreju veidotais lobijs.

Cik man zināms, nekad runa nav bijusi par domu, ka būtu jāmaksā kompensācija par visu, ko Latvijas ebreji zaudēja 2. pasaules kara laikā, par katru dzīvokli, par katru gleznu, par katru veikalu. Ir pilnīgi taisnība, ka kompensāciju par kara laikā zaudēto varētu prasīt ne vien ebreji, bet pietiekami daudz visādu tautību cilvēku. Runa, kā to šodien Latvijas Avīzē skaidro kādreizējais ārlietu ministrs Artis Pabriks, ir par sabiedrisko organizāciju īpašumiem. Latvijā, piemēram, pirms kara bija desmitiem sinagogu. Cik tādu ir tagad? Katrā gadījumā, patlaban valdība ir tikai izveidojusi darba grupu, kura izpētīs, kas, ko un kā. Kamēr tā nav pat sākusi savu darbu, mētāties ar jēdzienu "150 miljoni" ir labākajā gadījumā bezatbildīgi. Ir arī sliktāki varianti.

Mani nekad nav beidzis mulsināt atsevišķās Latvijas sabiedrības daļās paģērētais jautājums par to, vai latvieši, kuri likteņa griežos ir cietuši tik briesmīgu postažu, drīkst pat domāt par kompensācijām kādiem citiem. Ja man sāp, tas nenozīmē, ka tev nedrīkst sāpēt. Vēl vairāk, es nevaru zināt, vai tev sāp vairāk vai mazāk kā man. Jautājums par kompensācijām ir pietiekami konkrēts. Parādi papīrus, runāsim par naudu. Tas nav un nedrīkst būt jautājums par to, ka viena briesmīga tauta kaut ko pieprasa no mūsu mīļās un pūkainās tautas. Ne tā ir briesmīga, ne mūsējā ir balta un pūkaina. Uzsveru vēlreiz -- jautājums ir par konkrētiem īpašumiem, ne par tautu savstarpējām attiecībām.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (27) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 28.08.2008 12:22
Vecais Ventišš, bet tie īpašumi, kurus atņēma, atguva taču LATVIJA un nevis KRIEVIJA vai VĀCIJA? Un, ja Latvija nebija tik gudra, ka neatstāja tos valsts īpašumā vai neizīrēja, bet izbīdija afēras un ļāva privatizēt par sviestmaizi, tad lai MAKSĀ un MAKSĀ.
Runa jau ir par to, kas šobrīd ir Latvijas valdījumā un par to, kas bija 1991.gadā, kad tika atgūta neatkarība. Neiet jau runa par kaut kādiem sīkumiem (piem. vērtīgām mantām, sudrablietām vai ko citu), bet gan par nekustamajiem īpašumiem, kas stāv kur stāvējuši, proti te - Latvijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vecais ventišš 28.08.2008 10:08
te tiek gari un plaši spriests,bet es nekad nesapratīšu kā var prasīt kaut ko Latvijai kad tādas Latvijas no 1940 līdz 1991 gadam nemaz nebija.Vācija un PSRS okupētajā latvijas teritorijā darīja ko gribēja kam gribēja tam atņēma kam gribēja iedeva un tikai no viņām bija atkarīgs vai Arājs vai kāds cits kļuva par nometnes komandantu vai ari pats tika pielikts pie sienas vai aizsūtīts uz sibīriju tātad tām ari jāatbild.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Serafims 27.08.2008 21:39
Vai Salaspilī bija nāves nometne? Šķita jau, ka šis padomju gadu mīts ir atspēkots.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> e 27.08.2008 20:36
Jāatzīst, ka vēsturiskā netaisnība ir ļoti liela un visus cietušos, zaudējumus apzināt un dokumentāli pierādīt ir tuvu neiespējamībai. Tāpat arī starptautiski nāktos pārskatīt vispārpieņemtās demokrātijas normas. Bieži vien sarežģītāko finansu noziedzinieka vainas pierādīšana velkas gadiem, nemaz nerunājot par kara un holokausta noziegumiem.

Šajā konkrētajā gadījumā gan ebreju kopiena, gan arī Latvijas valsts abi ir cietušie, bet vainīgie ir Krievija un Vācija, kuriem tad kompensācija ir jāmaksā. Ebreja kopiena tāpat kā Latvija var vienīgi strīdēties par to, kāda kompensācijas dala viņiem pienākās no tās pašas Krievijas par padomju laika noziegumiem.

Un ja nu tomēr pēckara laikā, varas maiņas dēļ, kopienu, draudžu, uzņēmumu, organizāciju zaudēto īpašumu kompensēšana kļūst par starptautisku normu ES ietvaros, tad šim jautājumam ir pamats iegūt aktualitāti arī Latvijā.

Kamēr šāda prakse nepastāv, tikmēr tā ir mūsu valdības un pilsoņu brīva griba - kompensēt organizāciju, uzņēmumu, draudžu un kopienu zaudēto, vai tomēr nekompensēt.

Gribu jau tomēr ticēt, ka Latvija kādudien nonāks līdz tādai labklājībai, ka nebūs tik grūti kompensēt padomju laika postījumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 27.08.2008 19:27
Nu, mūsu likumdošana jau arī ir tāda...nekāda. Tā kā, tas arī īsti pat nebūtu rādītājs (atšķirībā kaut vai no ASV, kur likumi netiek pastāvīgi mainīti, grozīti, papildināti "valdošo" interesēs).
Tāpēc jau teicu, ka ir jāskatās konkrētā situācija niansēs (un tās man attiecībā uz ebrejiem un to organizācijām nav zināmas) - ja ir tiešs īpašumu pārmantotājs (kaut vai organizācija), tad īpašumi ir jāatdod. Ja nav - valstij. Citādi tiešām sanāk, ka tad jau arī jebkurš latvietis varēs pieteikties uz tautiešu īpašumiem, kuriem nav mantinieku. :)
Gatim - diez vai notiks kaut kāda brutāla atsavināšana. No otras puses, arī ebreji ir cietēji. Un jā, daudziem tā būtu traģēdija, bet vai šiem bijušajiem īpašniekiem tā nebija traģēdija? Un vai, ja PSRS okupācija nebūtu bijusi (es gan negribu ieslīgt "kā būtu, ja būtu" teorijās), vai šīs ģimenes, arī godīgās, pie šiem īpašumiem būtu tikušas?
Te ir runa par vēsturiskā taisnīguma un šodienas situācijas objektīvu samērīguma principu, kompromisa rašanu, ticu, ka Latvijā to tomēr var atrisināt, atšķirībā no Krievijas, kur tos pašus ebrejus vienkārši pasūtītu vienu māju tālāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 27.08.2008 19:12
to Gatis,
"No otras puses skatoties, bail pat paliek domāt par to visu, kas notiks, ja visas ebreju kopienas pēkšķņi metīsies Latvijai virsū ar juristu armiju, kuri gribēs piedzīt 30 miljonus vai pat ar "X" Ls uzviju par līdz šim neuzskaitītām pārestībām + tiesas izdevumus..." - ebreji, lai ko par vinjiem runaatu, ir ar izcilaam praata speejaam apveltiiti cilveeki un, domaaju, nekad pat nemeegjinaatu nostaaties atklaataa konfrontaacijaa ar sabiedriibu un valsti, jo tas draudeetu ar milziigu antisemiitisma uzliesmojumu.

P.S. visiem kaarljveidiigajiem, kuriem shkjiet, ka antisemiitisms ir milziiga probleema Latvijaa. palasiet Lapsas graamatu par to, kaa shis jautaajums aktualizeejaas. latvieshi ir superpieklaajiiga un toleranta, un iecietiiga tauta. un noteikti arii ebrejiem atdos iipashumus ... kad to ljaus ekonomiskaa situaacija :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> e 27.08.2008 18:31
Ir jau tā, ka visi šie īpašumi, ja viņi nav karā sagrauti vai paši sabrukuši, tad noteikti jau kādam pieder, kurš tos ir privatizējis.
Man jau nav žēl, ka tos īpašumus atsavina tiem, kuri ir bagāti un ne pārāk godīgi cilvēki. Bet starp šiem potenciālajiem atsavināšanas upuriem noteikti ir arī normālas ģimenes, kuriem šāda atsavināšana un izlikšana būs traģēdija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 27.08.2008 18:30
e, ir jāskatās uz normatīvajiem aktiem. Vismaz iepriekšējais likumprojekts prasīja kompensēt valsts īpašumā esošos ebreju - privātpersonu īpašumus 2003.gadā nodibinātai biedrībai. Cik nu atceros, ja kāds mirst, neatstājot mantiniekus, tad šis īpašums paliek valstij. Nevis kaut kādai biedrībai. Bet mantiniekiem bija iespēja pieteikties un daudzi arī to darīja, arī esot "bijušā īpašnieka "brāļa dēla tantes māsas meitas vīrs".." Neliela, bet godīga atlīdzība lēmuma pieņēmējam, un radniecība kļuva skaidri manāma. Tāpat kā šajā gadījumā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 27.08.2008 18:20
Diemžēl, iepazīstoties ar šo konkrēto gadījumu, liekas, ka viens mantkārīgs cilvēks, mēģina paņemt to, kas viņam nepieder, draudot ar ASV. Biznesa plāns tāds. Kāpēc gan ne. Un šajā gadījumā ASV lobijs ir nieks, salīdzinot ar vietējo. Vienreiz jau šo plānu noraidīja. Dažu politiķu dedzība šai jautājumā tika skaidrota ne gluži ar sāpēm par nogalinātajiem ebrejiem. Bet nu saprotams - visiem tagad par bargo ziemu jādomā. Arī šī projekta lobētājiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 27.08.2008 18:16
Gati, bet tie īpašumi taču nekur nav izkūpējuši gaisā. Lai nedod naudu, bet atdod tās pašas ēkas, jau pieminētos dzīvokļus utt. Vai no tā kāds cietīs? Diez vai, ja nu vienīgi, kādam valsts ierēdniecībā strādājošam afēristam būs mazāk ko privatizēt, izīrēt par 5 santīmiem gadā utml.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 27.08.2008 18:14
Un vēl - ir tik bezgala liekulīgi šādu pozīciju dzirdēt no Grūtupa, kurš pats taču, starp citu, bija viens no denacionalizācijas afēru bīdītājiem 90.gados, kad pie īpašumiem tika bijušā īpašnieka "brāļa dēla tantes māsas meitas vīrs"...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 27.08.2008 18:09
Domāju, ka tās ir ļoti neauglīgas sarunas par to, kas uz kura sirdsapziņas ir. Uz krievu, vāciešu, latviešu, poļu, igauņu, lietuviešu sirdsapziņas ir bojāgājušie ebreji un čigāni, uz ebreju sirdsapziņas ir palestīnieši un šo vēsturisko vardarbības ciklu var turpināt un turpināt... Tajos laikos pat latvietis pret latvieti nostājās karojot dažādās pusēs ar dažādām pārliecībām. Arī latviešu deportācijās šad tad bija vainīgs kāds latvietis, kurš gribēja izpatikt padomju krievijai un tāpēc darbojās čekas labā.

Un tāpēc viens otram mēs kautko esam parādā. Un šīs mantas pārdalīšana šajos laikos ir ļoti postoša.

Kopumā es uzskatu, ka Latvijai ir ļoti minimāla loma šajā vēsturiskajā netaisnībā, kas reiz notikusi un tāpēc mums nav obligāti jābūt pirmajiem uzreiz aiz Vācijas, kas šos zaudējumus atlīdzina.

Sevišķi jau, ņemot vērā to, cik pašiem mums draņķīgi iet un ar taupības politiku cīnamies par to, lai budžeta deficīts nepārsniedz iecerēto 1%.

Vienīgi nesaprotu, kā var Demakova pie šādiem apstākļiem virzīt tik bezatbildīgus projektus kā Gaismas pili uz parāda.
Vai tad viņi nesaprot, ka mēs nevaram atļauties šādi zīmēties rietumu acīs? Sevišķi jau apstākļos, kad bērnu slimnīcas ir sliktā stāvoklī, cietumi neatbilst ES normām, kad skolnieku vecāki pat bērniem mācību grāmatas nevar iegādāties, jo tās ir katastrofāli dārgas. Uzskaitījumu var turpināt garu jo garu...

No otras puses skatoties, bail pat paliek domāt par to visu, kas notiks, ja visas ebreju kopienas pēkšķņi metīsies Latvijai virsū ar juristu armiju, kuri gribēs piedzīt 30 miljonus vai pat ar "X" Ls uzviju par līdz šim neuzskaitītām pārestībām + tiesas izdevumus...

Vēl ir jāpadomā arī par to, kas notiks, ja atlīdzināsim šos 30 miljonus. Vai tad mēs gadījumā neizsauksim jaunus piedzīšanas mēģinājumus par lietām par kurām pat līdz šim nebijām aizdomājušies?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 27.08.2008 18:03
Konkrēta situācija - 90.gados radinieki nevarēja pieteikties uz atsevišķiem PSRS denacionalizētiem īpašumiem tāpēc, ka gluži vienkārši par šo īpašumu eksistenci nebija ne jausmas - tika mēģināts šo to nokārtot, bet ne visu, jo vienkārši tīri fiziski tam nepietika laika un arī tādu līdzekļu nebija (būsim atklāti, 90.gadu sākumā jukas bija lielas, algas, īpaši valsts sektorā, piem. skolotājiem, bija smieklīgas).
Ja ebrejiem atdos šos īpašumus, tas būs precedents uz kuru atsaucoties tālāk kompensācijas varēs prasīt arī visi pārējie, kuri nepaspēja to izdarīt deviņdesmitajos.
Jautājums tikai tagad ir par šo kompensāciju prasību pamatotību, jo uz sab. organizācijām atņemtiem īpašumiem pretendēt var tikai un vienīgi attiecīgā sab. org nevis vienkārši cilvēks, kam tautība ir ebrejs. Radinieku īpašumi? Tur lieta ir skaidrāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Ai, ai 27.08.2008 17:33
Pirmkārt, cienītais (-ā), lūdzu nomierinieties. Jūs te brēcat, nevis piedalāties civilizētā sarunā. Viktors Arājs nebija "svešas varas" pārstāvis. Tas, ka virsvadībā bija vācieši, nesamazina apstākli, ka viņa "komandā", tāpat arī čekas pagrabos un Salaspils nāves nometnē darbojās pietiekami daudz latviešu. Un jā, tas viss ir uz latviešu sirdsapziņas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ai, ai - KS 27.08.2008 17:26
Kā VAR NESKATĪTIES uz "to", ka Latvija šajā laikā bija okupēta !?!?!?!? Kāpēc Latvijas Republikai ŠODIEN būtu kādam jākompensē ( saskaņā ar kādām tiesību normām? ) tas, ko izdarīja Vācijas vai PSRS okupācijas režīmi ???? Kas attiecas uz "entuziasmu" - tad tas jau ir visīstenākais pret latviešiem vērsts "antisemītisms" - apmēram, tas pats, kā teikt - boļševiku apvērsumu Krievijā "iztaisīja" ebreji.
Atsevišķi cilvēki jau nav visa nācija! To jau nu KS vajadzētu zināt, vai ne? Nekādīgi nevaru saprast - kāpēc Jūs, KS, gribat likt visiem Latvijas iedzīvotājiem maksāt par to, ko Latvijas teritorijā izdarīja svešas varas ? Tad jau pēc Jūsu loģikas sanāk, ka čekas pagrabi un Salaspils nāves nometne arī ir "uz latviešu sirdsapziņas"? Cik tālu tad šādi var iet?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 27.08.2008 16:25
Mani kopumā tomēr visvairāk uztrauc čigānu kopiena. Viņi ir vissenākā minoritāte Latvijā un vienmēr ir dzīvojuši līdzās mums. Viņi tiek diskriminēti pat vairāk par homoseksuāliem un vēsturiski ne mazāk cietuši no Krievijas un Vācijas kā ebreji un latvieši.

Domāju, ka mums jādomā tieši par šo sabiedrības daļu, jo viņi sevi ne tuvu nevar aizstāvēt tādā līmenī kā ebreji. Viņiem nav juristu armijas, ne lobiji valdībās nedz arī nauda par ko noalgot juristus.

Ja mums izdotos viņus iedabūt darba tirgū un panākt, lai viņi netiek diskriminēti, tad Latvijas tautasaimniecība no tā tikai iegūs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Ai, ai 27.08.2008 16:07
Jūsu uzrakstīto "jēgu" es sapratu gan, jā!?!?! Neteiksim, ka tas, ko rakstījāt būtu apzīmējams ar jēdzienu "intelektuāla iespēja." Jā, Latvija ir vienīgā vieta, kur latvieši var aizsargāt savu valodu. Bet kāds tam ir sakars ar zvērībām, kādas šājā valstī tika pastrādātas pret ebrejiem? Neskatoties uz to, kāda tajā laikā bija pārvaldes sistēma, tas pirmkārt bija process kurā ar lielu aktivitāti, lai neteiktu entuziasmu piedalījās arī latvieši. Otrkārt, pietiekami daudz jūsu piesaukto Latvijas Republikas aizstāvju vēlas, lai no Krievijas tiktu pieprasīta kompensācija par PSRS laikos notikušo. Nu, ja tā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

biedeklis--user 27.08.2008 15:46
Es nenoliedzu ebreju lobija esamību, man nepatīk, kad tas tiek izmantots kā arguments.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user -> biedeklis 27.08.2008 15:15
Ir, ir ASV liels ebreju lobijs. Domāju, ka tas nav arguments. Vienkārši interesanti fakti.

Palūkojiet šos ziedojumus Izraēlai no ASV budžeta, kuri pat pārsniedz ziedojumus Āfrikas un Dienvidamerikas nabadzīgajām valstīm kopā:
http://www.wrmea.com/html/us_aid_to_israel.htm

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

biedeklis 27.08.2008 14:23
Vot tikai nevajag te izmantot kā argumentus visādus "lobijus", ja Jūsu mērķis nav izplatīt judofobiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tava Rita! 27.08.2008 14:05
Karlis ir labs petnieks. Raksta labi, un ari doma labi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ai,ai-politkorektajam RK 27.08.2008 13:43
Manis uzrakstītā jēgu attiecībā uz kompensācijām sapratāt?!?! Protams, var "piesieties" komentāros uzrakstītiem vārdiem, kad nav citu "intelektuālo iespēju" diskusijai.
Uz jautājumu varu atbildēt tā - Latvijas Republika ir vienīgā valsts pasaulē, kurā latviešu tauta kā nācijas var rūpēties par savu izdzīvošanu un aizsargāt latviešu valodu kā valsts valodu un savu pastāvēšanas pamatu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

RK-- Ai,ai 27.08.2008 13:20
Vai Jūs varētu, lūdzu, paskaidrot, kas tā tāda "latviešu valsts"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 27.08.2008 12:32
Šajā gadījumā tik tiešām ir runa ir par ebreju kopienas īpašumiem, kas celti par viņu ziedojumiem pirms 1940. gada. Bet tādi bija arī luterāņu, pareizticīgo un katoļu draudzēm. Lasīju, ka ir likumprojekts, kas paredzēja 30 miljnou kompensāciju izmaksu sākot no 2007. gada, kas iestrēdzis.

Interesanti, kur Grūtups ņēma informāciju par to, ka prasība par 30 miljoniem jau pieaugusi uz 150 miljoniem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 27.08.2008 11:41
>>> Jautājums par kompensācijām ir pietiekami konkrēts. Parādi papīrus, runāsim par naudu. Tas nav un nedrīkst būt jautājums par to, ka viena briesmīga tauta kaut ko pieprasa no mūsu mīļās un pūkainās tautas.
=======
"Vēsturiskā taisnīguma" loģika diemžēl arī piedalās - turklāt no abām diskutētāju pusēm. Līdzīgi strīdi ir arī Jaunajā Pasaulē. Vai baltajiem austrāliešiem un kanādiešiem vajag atvainoties un maksāt kompensācijas aborigēniem par atņemto zemi? Par to, ka aborigēnu vecvecāki tika nošķirti no ģimenēm un ievietoti internātos? Vai ASV ir jādomā par kompensācijām afroamerikāņiem, kā ekspluatēto vergu pēctečiem? Vai Romas katoļu baznīcai ir jēga atvainoties par to, ko pret ebrejiem vai Amerikas pirmiedzīvotājiem darīja inkvizīcija? Vai mūsdienu Krievijai būtu jāmaksā mums kompensācija par to, ka mūsu vecāki vai vecvecāki nonāca izsūtījumā Sibīrijā?

Ja konkrētam cilvēkam ir nodarīts pāri, tad viņam ir taisnīgi par to saņemt gandarījumu un kompensāciju (vai atjaunotas īpašuma tiesības) - par to jau neviens nestrīdas. Savukārt, vai tas attiecas uz pēctečiem - neesmu drošs. Kādēļ tieši 21.gs. sākuma afroamerikāņiem būtu jāsaņem atlīdzība, par to kas notika 18. un 19.gadsimtā? Vai uz nākamām paaudzēm parāds neattieksies? Ja mūsdienu latvietim viens vectēvs atradās filtrācijas nometnē aiz dzeloņdrātīm, bet otrs vectēvs bija čekists, kurš šādas nometnes apsargāja - vai viņš maksās kompensāciju pats sev?

Un visbeidzot - vai idišā runājošie pirmskara Kurzemes ebreji, kuri atstāja mums daudzas joprojām lietotas sabiedriskas ēkas (bijušās sinagogas, skolas, utml. - ieskaitot tagadējo Kuldīgas mūzikas skolu) - vai viņi izpelnīja daudzmiljonu kompensāciju, kuru saņemt krievvalodīgie pēckara Latvijas ebreji un to draudžu un kopienu apvienība Arkādija Suharenko personā?

Domāju, ka ir daži veidi, kā risināt pirmskara ebreju organizāciju zaudēto īpašumu jautājumu, neizraisot antisemītismu. Visticamāk, kompensācijas miljoni jāizmanto saistībā ar "ebreju jautājumiem", bet tā, lai no tā būtu labums sabiedrībai kopumā (neatkarīgi no nacionalitātes). Tā var būt ebreju literatūras tulkošana latviski, muzeju izveide izcilu Latvijas ebreju piemiņas iemūžināšanai, sadarbības programmas ar Izraēlu, piemēram, kultūras un zinātnes jomā.

Šajā gadījumā nauda varētu kalpot, lai vairotu latviešu informētību par ebreju vēsturi un mazinātu zvērīgo antisemītismu. Savukārt, ja to saņems A.Suharenko un viņa pārstāvētie 10 tūkstoši ebreju, tad nevajadzīgās diskusijas par "vēsturisko vainas sajūtu" nerims vēl ilgi. Būtībā līdzīgs stbulbums kā kanādiešiem ar viņu indiāņiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 27.08.2008 11:38
Jā, šis jautājums ir jākārto diplomātiski. Diezgan interesanta tēma. Manuprāt šis skaļais advokāts tik skaļi izklaigājās, jo gribēja uztaisīt pamatīgu rezonansi un pievērst starptautisku uzmanību.
Jāņem vērā, ka ebreji tā pat kā latvieši zaudēja savus īpašumus nākot padomju varai 40.tajos gados. Nākot neatkarības laikam - tika piešķirti sertifikāti, kas ļāva pilsoņiem atgūt savu zaudēto zemi un īpašumus. Ja ebreju kopienas ļaudis ar Latvijas pilsonību jau godīgi saņēma šīs kompensācijas sertifikātu veidā, tad šaubos par iespējām pieprasīt vēlreiz kautkādas kompensācijas no valsts. Arī latviešu sabiedrība, katoļu, luterāņu draudzes un citas kopienas tad ir pelnījusi zināmas kompensācijas no valsts par pazaudētajiem īpašumiem, kuras atlīdzināt Latvijai nav pa spēkam.
Ar ko gan viena sabiedrības daļa būtu pelnījusi papildus atlīdzību, bet otra nē?

Vēl vajadzētu pamācīties arī no citām valstīm, kā viņi risina šīs kompensāciju problēmas Polijā, Lietuvā, Igaunijā... Pretējā gadījumā sperot pārsteidzīgus soļus, Latvijas valdība var panākt tikai to, ka viņus skoloti un pieredzējuši juristi aptīs ap pirkstu, pirms vēl kopējā aina ir apzināta.

Arī pilsoņiem vajag ievērot zināmu toleranci, jo naidīga klaigāšana tikai pastiprina rezonansi, kas tieši arī šī skaļā un jocīgā advokāta mērķis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ai,ai 27.08.2008 11:32
Paga, paga - konkrēti KURŠ tad atņēma vai nojauca šos "konkrētos" īpašumus un KAD ? Neba jau nu latviešu valsts to darīja !!!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips