Atslēgvārdi:

Par Draugiem un zaķiem -- pārdomas otrdienā 5

Labrīt, lasītāji!

Pārsteigumu manī izraisīja šodien lasītā ziņa -- ka portāls Draugiem.lv grasās svinēt piecu gadu jubileju. Pārsteigumu tāpēc, ka gadījumā, ja man kāds negaidīti jautātu, cik vecs šis portāls ir, es teiktu nu, kaut kur 10 gadu jau droši vien būs.

Iesaki citiem:

Draugiem Latvijā ir kļuvis par visnotaļ automātisku dzīves sastāvdaļu, tas ir kļuvis par ģenērisku lietvārdu -- "sazināsimies Draugos." Materiālā, kuru lasīju par Draugu gaidāmo jubileju, bija teikts, ka tas precīzāk ir apzinājis savu publiku (latvieši), nekā, piemēram, starptautiskais un savā ziņā līdzīgais portāls Facebook. Par Facebook klientu kļuvu salīdzinoši nesen, un daļēji tāpēc, ka kaut kāda iemesla dēļ portāls Draugiem.lv ārzemēs ne vienmēr īpaši labi darbojas, un manas māsas Čikāgā tam bieži vien nevar pieslēgties vispār. Facebook mēs visi varam sazināties. Bet Facebook man joprojām ir visai svešs, neesmu to apguvis. Tiesa, neesmu īpaši apguvis arī visas tās daudzās iespējas, kādas piedāvā Draugi -- laikam jau tur var ganīties daudzu, daudzu stundu garumā, spēlēt spēles, klausīties mūziku. Man godīgi sakot tam visam nav laika, man Draugiem ir tāds papildu e-pasta serveris, kur sazināties ar ļaudīm. Bet arī veids, kā atrast cilvēkus, kurus citādi varbūt atrast nebūtu iespējams. Katrā gadījumā, Draugu veidotāji ir absolūtākie malači, prieks par viņiem, un daudz laimes topošajā dzimšanas dienā!

***

Masu informācijas līdzekļu interesi piesaistījusi Valsts prezidenta nesenā vizīte kādā pamatskolā, kurā viņš bērniem stāstījis, ka viņam skolā iesauka esot bijusi "Zaķis." Man personīgi interesantāks likās tas, ko viņš atbildēja uz jautājumu par to, kuram Latvijas prezidentam viņš gribētu līdzināties. Valdis Zatlers šajā kontekstā nosauca Jāni Čaksti. Atreferējumā, kādu es lasīju laikrakstā, šī doma tālāk netika attīstīta, bet līdzības starp pašreizējo un Latvijas Republikas pašu pirmo prezidentu tomēr nav īpaši acīmredzamas. Katrā gadījumā Jānis Čakste neiznira nenokurienes, kā to izdarīja V. Zatlers. Šajā ziņā viņš drīzāk ir salīdzināms ar Vairu Vīķi-Freibergu, kura arī par Valsts prezidentu kļuva visnotaļ negaidot, lai gan ne gluži tikpat lielā "nupat izvilkts no atvilktnes" nozīmē, kā tas bija ar Zatleru -- par V. Vīķi-Freibergu kā kandidāti inteliģentu aprindās runāja jau pāris nedēļas pirms gaidāmajām vēlēšanām. Bet, kas attiecas uz Čaksti kopumā, viņš jaunajai Latvijas valstij bija fundamentāli svarīga persona, 1922. gadā pirmajās Valsts prezidenta vēlēšanās Saeima viņu ievēlēja gandrīz vienbalsīgi, piedevām viņš bija vienīgais (gribas pat teikt -- vienīgais iespējamais) kandidāts. Kā atzīmēts Ādolfa Šildes grāmatā Valstvīri un demokrāti, "Tautas Padomes un Satversmes Sapulces laikā Čakste bija nevien šo likumdošanas iestāžu vadītājs, bet vispār Latvijas republikas augstākais reprezentants." Pašreizējais prezidents gan de facto, gan de iure līmenī ir mūsu valsts "augstākais reprezentants," bet līdz Čakstes statusam viņam vēl krietni jāpaaugas -- sākotnējo haosu prezidenta darbā jau sen aizstājusi stāja, kura lielākoties ir valstsvīra cienīga, taču sevi salīdzināt ar cilvēku, kuram bija vistiešākie nopelni Latvijas valsts izveidošanā un vadīšanā (otrās prezidenta vēlēšanās 1925. gadā viņš bez īpašām problēmām pārspēja i Kārli Ulmani, i pašu Raini) -- tam nu gan vēl nav pienācis laiks.

Jauku visiem dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Līva 26.03.2009 14:40
Nu nez, nesaprotu kāpēc kritizēt, ja Zatlers kā piemēru prezidentam, kam gribētu līdzināties nosauca J.Čaksti. Manuprāt ideāla atbilde. Ja man uzdotu tādu jautājumu, tad es ar sniegtu tieši tādu atbildi, lai gan vēl mazāk varu lepoties, ka varētu reāli līdzināties viņam. Vienkārši viņš ir viens no retajiem valstsvīriem, kas, ja var ticēt vēstures avotiem, ir bijis cilvēks ar lielo burtu. Visu cieņu zatleram, ja viņš patiešām vēlas J.Čakstem līdzināties - par to tikai jāpriecājas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 25.03.2009 16:55
Zatlers - Mes visi zinaam kaa Vins tika ievelets, atzisos, ja es butu valsts prezidents(kas butu ja butu)nevis skaisti, tuksi runatu divus gadus un cik menesus, bet Cinitos Par Valsts Likteni, kurs daudziem ir pie vienas...=====================Un kā tad tu cīnītos? Prezidentam Latvijā ir reprezentatīva funkcija un cīnīties viņš var tikai ar savu autoritāti (diez vai tev tāda ir). Vairai šī autoritāte bija. Viņa cīnijās cik nu vien prezidents var. Visu cieņu VVF.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

isse 24.03.2009 22:52
Man personīgi interesantāks likās tas, ko viņš atbildēja uz jautājumu par to, kuram Latvijas prezidentam viņš gribētu līdzināties. Valdis Zatlers šajā kontekstā nosauca Jāni Čaksti.
------------------------------
Saprotu, ka Čakstes piemērs ir Zatlera mērķis, uz ko tiekties. Bet nav runa par salīdzināšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

To Andris 24.03.2009 20:47
Andris teica - "Ļoti ceru, ka V.Vīķe-Freiberga un arī pats V.Zatlers (tāpat kā šobrīd J.Čakste) kļūs ceļazvaigznes nākamības politiķiem - viņi abi ir nenoliedzami talantīgi, patstāvīgi domājoši un interesanti politiķi.""
------------------------------------------------

Ko Vaira Vike izdarija bez Pasaules apcelosanas, cik tur - 7-8 gados, jaa vina uzsmauca pa dupsi kalvitim un partijai par drosibas likumiem, bet tikai pasapnosim vai Mees nedzivotu labakaa Latvijaa, ja kaa Vaira bija teikusi - uz Vinju gulaas liels spiediens no cilvekiem par Saeimas Atlaisanas Referenduma ierosinasanu, vai vinja iztureja so spiedienu Nabaga cilveks? Jaa, iztureja un Mes esam tur kur Mes esam - Principaa Bankrotejosaa Valstii!

Zatlers - Mes visi zinaam kaa Vins tika ievelets, atzisos, ja es butu valsts prezidents(kas butu ja butu)nevis skaisti, tuksi runatu divus gadus un cik menesus, bet Cinitos Par Valsts Likteni, kurs daudziem ir pie vienas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 24.03.2009 13:42
Draugiem.lv ir gaumes lieta - nu nešķiet īpaši ērts šis portāls. Sākumā piereģistrējos; bet nu jau pāris gadus viņu nelietoju un nejūtos neko zaudējis. V.Zatleram tiešām vēl drusku jāaug. Bet J.Čakste kā valsts prezidenta ideāls ir absolūti adekvāts.

Otrais prezidents Gustavs Zemgals (lai gan nenoliedzami aktīvs un veiksmīgs valsts dibinātājs, pirmskara politiķis un Rīgas pilsētas galva), tomēr bija diezgan pasīvs kā Valsts Prezidenta pienākumu pildītājs - kā jau advokāts, bija visvairāk ieinteresēts nodarboties ar noziedznieku apžēlošanu, nevis ar līdzdalību valsts pārvaldē. Alberts Kviesis ir traģiska figūra - K.Ulmaņa manipulāciju objekts, kurš 1936.gadā tika nelikumīgi atcelts no amata, jo Ulmanis gribēja iesēsties viņa vietā (vēlāk - 1944.g. A.Kviesis gribēja doties trimdā, bet nepaguva, jo priekšlaicīgi nomira uz kuģa). Guntis Ulmanis, manuprāt, īsti neiederas valsts līmeņa politikas kontekstā - viņam labāk būtu piestāvējis veļas mazgātuves vai cita sadzīves pakalpojumu kombināta direktora krēsls (tādi amati viņam bija padomju laikā).

Ļoti ceru, ka V.Vīķe-Freiberga un arī pats V.Zatlers (tāpat kā šobrīd J.Čakste) kļūs ceļazvaigznes nākamības politiķiem - viņi abi ir nenoliedzami talantīgi, patstāvīgi domājoši un interesanti politiķi.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips