Par dakterēšanu un skaļi nepateikto 13

Labdien, lasītāji!

Šajās dienās Rīgā pulcējas 6. Latvijas ārstu kongress. Tas notiek zem jubilejas zīmes -- tas bija tieši pirms 20 gadiem, kad latviešu ārsti no visas pasaules pulcējās Rīgā un laikā, kad nudien viss juka un bruka. Tas bija 1989. gada jūnijs -- vēl priekšā bija Latvijas neatkarības atjaunošana un viss pārējais.

Iesaki citiem:

Patlaban ārsti sanākuši kopā vismaz daļēji līdzīgā situācijā. Ārsti daudz diskutēja par to, ka pacientiem vairs neesot naudas, tāpēc esot jāatliek operācijas un jāslēdz slimnīcas. "Medicīnā paliks neliels reāli praktizējošs speciālistu kopums, kurš pakalpojumus sniegs lielākoties par maksu. Es neredzu risinājumu, kā tālāk dzīvos veselības nozare. Man nav atbildes" -- tā teicis viens no pasākuma dalībniekiem. Daudz runāts par reformu nepieciešamību. Daudz runāts par to, kādi būs reformu rezultāti. Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš, kā zinām, pats pēc profesijas ir ķirurgs, ārstiem pateica, ka viņi esot pati apzinīgākā sabiedrības daļa, un domājot par reformām medicīnā, pašiem ārstiem esot jāveido konsultatīva padome.

Lai tā būtu. Ārsti, medmāsas un citi medicīnas pakalpojumu sniedzēji droši vien labāk zina, kas sektorā ir vajadzīgs, nekā politiķi, kuriem ar medicīnu bijušas tikai pacienta attiecības. Lūk, ko solījis Latvijas Ārstu biedrības vadītājs, mūžam lielīgais kādreizējais Saeimas deputāts Pēteris Apinis: ""Es neiepriecināšu tos, kas netic Latvijas medicīnas nākotnei un izaugsmei, jo es skaidri redzu iespējas jau pēc dažiem gadiem atgriezties pasaules medicīnas un veselības aprūpes augšgalā. Es neiepriecināšu birokrātus un liekēžus dažādās valsts pārvaldes struktūrās, jo norādīšu uz viņu darbības bezjēdzību."

Taču divas lietas tomēr te ir sakāmas. Pirmkārt, tam bija jābūt Amerikā praktizējošam latviešu ārstam, kurš nāca ar šo domu: "Mēs gan zinām, ko katras nozares vadošie speciālisti domā. Bet ko domā tie cilvēki, kas strādā kaut kur dziļi laukos? Man, cilvēkam no ārpuses, to būtu ļoti svarīgi uzzināt." Nudien, turklāt jādomā ne vien par profesionāļiem, bet arī par tiem, kurus viņi aprūpē. Tantiņa dziļajos laukos, kura pirms krīzes sākuma vēl varbūt kaut kā varēja aizsteberēt uz tuvāko slimnīcu, nu daudzviet ir palikusi pie pavisam sasistas siles. Slimnīcu slēgšana, kā esmu rakstījis citreiz, varbūt ir racionāla, bet it īpaši pie apstākļiem, ka laukos arī ar sabiedrisko transportu tā ir kā ir (un tas ir ļoti maigi teikts), daudziem cilvēkiem būtībā medicīnas pakalpojumi vairs nebūs īpaši pieejami. Un te ir arī runa par ko citu -- par to, ka tie, kuri ir pie centrālās teikšanas, ne vienmēr domā par tiem, kuri ir perifērijā.

Otra lieta ir viena no medicīnas profesijas tumšākajām ēnas pusēm, un par to kongresa atreferējumos nelasīju ne vārda. Runa ir par tā dēvētajām "pateicībām." Pirms diviem gadiem šī lieta tika piekārta pie lielā zvana, jo izrādījās, ka cilvēks, kuru atsevišķi valdošās bandas locekļi izvilka no piedurknes, lai viņš kļūtu par Valsts prezidentu, pats ir pieņēmis šos maksājumus, kurus citādi, kā par kukuļiem saukt ir neiespējami, piedevām viņš tos nav uzrādījis valsts amatpersonas deklarācijā, tātad -- ir melojis par saviem ienākumiem. Toreiz jaunceptais prezidents dievojās, ka viņš šai lietai pievērsīs prezidenta uzmanību. Bet, vismaz cik man zināms, nekas nav noticis. Krīze skar arī ārstus. Ja tās apstākļos no pacientiem var izspiest aploksni zem galda, vai būs tikai daži individuāli ārsti, kuri nepakļausies šādam kārdinājumam? Nepārprotiet -- medicīnas speciālisti Latvijā ir pat ļoti nepieciešami, un esmu simtpunktīgi pārliecināts, ka viņu vairums darbu dara apzinīgi un godīgi. Taču ēst vajag arī dakteriem, un noteikti neesmu vienīgais Latvijas iedzīvotājs, kuram joprojām, pie daktera ejot, ir neērti jautājumi par vai dot, cik dot, u.tml. Turklāt tas nemaz nebija tik sen, kad man tuvinieks gulēja palātā, kurā arī bija izmisis večuks -- izmisis tāpēc, ka dzīvības glābšanas operāciju viņam ķirurgs bija gatavs piedāvāt tikai pēc tam, kad večuks samaksās papildu 300 latu, kuru večukam, protams, nebija. Šis ir briesmīgs kauna traips uz medicīnas profesijas mundiera, un ļoti ceru, ka 6. Latvijas ārstu kongresā vismaz aizkulisēs par to tiek runāts intensīvi.

Jauku visiem dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 25.06.2009 10:34
Viens no valsts uzdevumiem ir sniegt kvalitatīvu medicīnas aprūpi. Diemžēl mazajās lauku slimnīcās mēs to nevaram izdarīt. Iemesli tam ir gan labu ārstu, gan pietiekama finansējuma trūkums. Diemžēl šī iemesla dēļ dziļajos laukos nav jēgas slimnīcām (piemēram, paskatamies uz ne tik dziļajiem laukiem -Preiļu slimnīcu).
Bet kukuļņemšana ir sērga, kas jāizbeidz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 22.06.2009 00:20
Piebildīšu.Tā saprotu ka ģimenes ārsti domāti profilaksei un atbildībai par saviem klientiem.Kā ir istenībā? Kamēr neej kā lūdzējs ,par tevi neliekas ne zinis.Vai strādā kaitīgos apstākļos,vai nav uzradusies labojama kaite,vai organismā kā netrūkst,utt,utt...... Ja ģimenes ārsti parūpētos uzzināt visas savu aizbilstamo kaites,tad tiešām citas valstis mūs ar pirkstiem nobadītu! Retais mums ir vesels.Bet tā nu tas ir ,ka ārsts mums otrais -aiz Dieva:DDDDDDDDDDD

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris > Andrim1 21.06.2009 16:18
Tad tava logika ir ka tantinai kas dziivo no savas pensijas nav ko iet pie zobaarsta un brilles arii ir liekas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 21.06.2009 14:59
Manuprāt veselības aprūpes galvenās problēmas ir šādas: 1) nespēja domāt tālāk par konkrētā pakalpojuma izmaksām, jo, pirmkārt, neatliekamā palīdzība mūsdienās ir tik attīstīta, ka gandrīz ik viens slimnieks varēs gadu gadiem ik pa brīdim aizvizināties līdz slimnīcai, lai viņu tur stabilizētu...; otrkārt neārstēts slimnieks ar laiku kļūst tikai dārgāks (protams, ja nenomirst), un treškārt, ja slimnieks nevar strādāt, tad prasa pabalstu un/vai dzīvo radiem uz kakla šādi diez vai stimulējot viņu radošo domu un darba ražīgumu....Jebkurā gadījumā pie mums viss ir otrādi: piemēram, ambulatorās ķirurģijas centrs ir kļuvis praktiski par maksas iestādi, tāpēc tie, kam tik daudz naudas nav, ar dažādām sīkām vainiņām guļ slimnīcā vismaz vairākas dienas....Turklāt tas centrs ir domāts vairāk vai mazāk rīdziniekiem, jo, lai arī cik vienkārša operācija, tomēr ar sabiedrisko transportu un kājām kulties uz dziļiem laukiem....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 21.06.2009 14:54
Es kā reizi esmu no tiem, kam, saskaņā ar eksministra Eglīša viedokli, nav paveicies. Tikai jautājums ar ko-veselību vai veselības aprūpes sistēmu. Jo, piemēram, cik stulbam jābūt ministram, lai uzskatītu, ka laikā, kad naudas nepietiek pat tiem, kas ir daudz ēduši, dzēruši un smēķējuši, kaut kas tiks arī pārējiem. Tā arī man nācās noklausīties ārsta teikto, ka ja jau liktenis ir lēmis, tad nekur nespruksi un priekš kam vēl veikt kādas pārbaudes. Tagad sēžu un gaidu, vai septembrī ķirurgs pabeigs ārstēšanu, jo solīts jau it kā bija, ka nepieciešamos 500 latus (no kuriem daļa ir iztērēta), valsts piešķirs un, kā viņš pilnīgi pareizi teica, bez ārstēšanas es jebkurā gadījumā pat tagad, krīzes laikā, iztērētu daudz vairāk, taču.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 21.06.2009 13:39
Krievijas opozīcija apgalvo,ka šovasar pēc Obamas vizītes Maskavā būšot vēl viens karš ar Gruziju.Ārstiem atkal tiks sagādāts darbs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Maza piebilde 20.06.2009 19:01
Attiecībā uz Zatleru - ja viņš aicina politiķus atvainoties, tad arī viņu pašu varētu lūgt to darīt. Tās tantiņas un onkulīši, kuri atdeva viņam savas pensijas vai zārka naudas pēdējos latus /un ne tikai tos, jo daudz kas tika arī pārdots, lai naudiņu tam ārstam tomēr varētu iedot/, būtu pelnījuši šādu grēksūdzi. Bet tā jau ir - cita acī pat skabargu pamana, bet savējā baļķi - nē. Kaut gan šajā konkrētajā gadījumā arī partiju acīs ir krietni baļķi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris1 20.06.2009 17:27
Tagad ir diezgan daudz maksas pakalpojumu (katrā slimnīcā un poliklīnikā ir kase); daudziem pacientiem ir veselības apdrošināšanas polises, utml. Ja medicīnas iestāde kaut kādu iemeslu dēļ nespēj normāli ievākt no pacientiem naudu - tad viņiem tas ir jāatrisina pašiem. Ja man piestāda cenrādi, tad es maksāju; ja neviens neko neprasa, tad nemaksāju. Starp citu, dažreiz medicīnas nozare pat pārsteidz - manai sievai reiz bija steidzīgi jāveic ķeizargrieziens, mazliet par agru pieteicās dvīņi. Un operācija notika veiksmīgi, ķirurgs bija ļoti atsaucīgs. Un jāpiebilst, ka nekādu rēķinu par šo operāciju nesaņēmām. Lai gan būtu labprāt samaksājuši - lai slimnīcai, māsiņām un ārstiem arī tiek kaut kas par viņu smago darbu. Jo no standartalgas vien jau neviens šajā nozarē izdzīvot nevar.

Zobārsti un optometristi jau sen savus pakalpojumus izceno pareizi. Nevienam, kurš iegādājas brilles, nenāk prātā jautāt, vai "Pasaules optikas" redzes speciālistam vai privātas zobārstniecības klīnikas māsiņai vēl nevajadzētu papildu aploksnīti par pareizu attieksmi.

Tādēļ aicinājums ārstiem un slimnīcas vadībai - nevajag kautrēties, un vajag izveidot cenrāžus; lai cilvēki maksā likumīgi, slimnīcas kasē, kopā ar visu PVN.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 20.06.2009 17:20
nezinjoshana par noziegumu ir noziegums, kkkaarli!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 20.06.2009 16:28
Man reiz bija darīšana ar vecu podniekmeistaru- viņš tā ar pilnu atbildību izdarīja darāmo, ka prasīju, vai neesmu meistaram vēl ko parādā bez nolīgtās takses? Viņš teica- eh, ko tad no tevis ņemšu- redz, pēc nedēļas vienam biezajam mūrēšu kamīnu- viņš arī par tevi samaksās. Patiesībā tā loģika derētu arī ārstiem, ja tikai mūsu biezie neārstējas ārzemēs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ieva 20.06.2009 15:33
Reiz biju Jēkabpilī. Slimnīcā ieveda cilvēku ar galvas traumu, jaunu cilvēku, aptuveni 30 gadu vecu. Pirmais ko teica ārsts- jāmaksā 12 lati vai slimnīcā nespīd nokļūt, jaunajam cilvēkam šīs naudas nebija uzreiz ko samaksāt. Ārsti atteicās sniegt pakalpojumu, šķiet, ka jaunais cilvēks, kas varēja maksāt nodokļus valstij, devās tos maksāt viņsaulē.
1. Sanāk, ka valsts pārkāpj cilvēktiesības ar to, ka cilvēkiem nav pieejama medicīniskā aprūpe.
2. Zvērestu pārkāpj ārsti, jo, ja nemaldos, tad tajā tekstā ir runa palīdzēt visiem, arī ja nav tūlīt ar ko samaksāt.
3. Man pašai kā jaunam cilvēkam- 25 gadi, tas izskatās pēc "slēptā genocīda" pret veciem cilvēkiem, nespējīgiem, invalīdiem, utt. Pilnīgi prasās pēc sazvērestības teorijām.
Kas notiks tālāk, nav ne jausmas. Bet viens ir skaidrs- augs "dziednieku" rindas un visādi pesteļotāji, kas solīs izārstēt ikvienu kaiti, tālu no tā neesam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 20.06.2009 15:28
Latvijas medicīnas nākotne šķiet izskatās šādi.No tāliem laukiem tantiņu ar ātrās palīdzības lidgriezi aizvedīs uz Rīgas slimnīcu,veiks vajadzīgās manipulācijas,pēc tam izrakstīs rēķinu,kuru viņa nespēs samaksāt.Tālāk viņa nīkuļos atkal savos laukos līdz nomirs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A.R. 20.06.2009 14:50
Dot vao neDot!?
Tas Latvijaa bezmaz vai Hamletiskais jautajums, but vai nebut! Dzivot vai ne!
Ir protams godigi arsti un masinas, bet mana prakse gan runa preteji. Mans bralis ir 2. grupas invalids un pie arstiem griezhamies pec palidzibas nu jau 30 (vairak) gadus! Pat istu diagnozi nav izdevies mums nopirkt!!! Jo vina diagnoze tika uzstadita - Visa kermena saslimshana!!! Nu to tad ari censhamies izarstet! Jasaka godigi, naudu ta diagnoze ir appedusi milzigu. Pa to naudu varetu labu maju Bergos uzcelt...., bet iebazta arstu kabataas!
Taa luk notiekas "arsteshana" Latvijaa!!!
Bet isteniba ir tada ; Viss ir Dieva rokaas!Ja slimiba piemeklee.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips