Par bruņotajiem spēkiem un "politiskas vadības pārstāvjiem" 7

Labdien, lasītāji!

Šodien Atkarīgajā ir savdabīga intervija ar Latvijas jūras spēku komandieri Aleksandru Pavloviču. Savdabīga tāpēc, ka augsti stāvošas militārpersonas nemēdz būt īpaši pļāpīgas attiecībās ar presi, taču šoreiz, šķiet, komandierim ir savs iemesls. Jo, proti, liekas, ka viņš top par grēkāzi pagalam savdabīgajā stāstā par kuģiem no Nīderlandes.

Iesaki citiem:

Lasītāji atcerēsies stāsta fabulu. 2005. gadā Latvija nopirka pretmīnu kuģus no nīderlandiešiem. Bet, ak tavu postu, izrādījās, ka kaut kā gadījies kuģus nopirkt ... bez instrukcijām! Vai ko tādu vispār ir iespējams iedomāties?! Mēs vienkāršie civiliedzīvotāji taču plīti nepērkam bez "papīriem," bet te, lūk, valsts par daudziem desmitiem miljonu nopirkusi kuģus bez dokumentācijas! Pagāja daudzi mēneši, un ar laiku instrukcijas atradās. Valsts tās nopirka nevis no nīderlandiešiem, bet no kādas firmas Francijā. Vispār marasms.

Nesen aizsardzības ministrs Imants Lieģis nolēma, ka A. Pavlovičs jāatbrīvo no amata. Pirms pāris dienām par šo domu sprieda Ministru kabinets. Lai arī valdošās koalīcijas partijas it kā visu bija sarunājušas, MK sēdē sarosījās "Tautas" partijas pārstāvji un teica, ka tik fiksi to lietu spriest nevar, vispirms būtu jāuzklausa Pavlovičs un arī NBS komandieris Maklakovs, turklāt Ministru kabineta mājaslapā neesot uzrādīts patiesais iemesls, kāpēc kāds gribētu no A. Pavloviča atbrīvoties. Dievs ar pagalam ākstīgo TP -- tai patlaban ir jādara viss iespējamais, lai atgādinātu par sevi, ja arī tas nozīmē neērtus jautājumus, piemēram par to, kāpēc par Bruņotajiem spēkiem un pretmīnu kuģiem ir kaut kas sakāms pašvaldību ministram. Taču te tomēr ir divi būtiski jautājumi.

Pirmkārt, A. Pavlovičam minētajā intervijā ir taisnība sakot, ka ne jau jūras spēki paši lemj par iepirkumiem un finanšu lietām. Tas ir Aizsardzības ministrijas un, galu galā, MK darbs. 2005. gadā aizsardzības ministrs bija visās lietās par sevi tik ļoti pārliecinātais Einars Repše. NBS komandieris bija Gaidis Zeibots. Ja kas, Bruņoto spēku virspavēlniece bija Vaira Vīķe-Freiberga. Diez vai A. Pavlovičs vienpersoniski parakstīja visus nepieciešamos līgumus. Taču tādā gadījumā te ir bijusi vetēšanas katastrofa, un vainīgais vai vainīgie tomēr ir jāatrod. Lai garantētu, ka šāds ārprāts turpmāk vairs nenotiek nekad.

Otrkārt, intervijā A. Pavlovičs pateica arī kaut ko tādu, kas liecina, ka viņš ir steigšus jāsūta kursos par to, kāda ir bruņoto spēku loma demokrātiskā valstī: "Es kā kaujas virsnieks vēlos, lai mani vērtē mans komandieris, nevis politiskas vadības pārstāvji." Nē! Nē, nē, nē! Visur demokrātiskās valstīs ir civila kontrole pār militārām lietām. Protams, mūsu valstī vienmēr var cerēt uz šīs kontroles kvalitatīvu uzlabošanos. Visi atceramies vetārstu Veldri un viņa zirgu gvardi. Taču tas nav galvenais. Aizsardzības ministram ir visas tiesības paziņot, ka kāds NBS komandieris ir pazaudējis viņa uzticību. Taču šajā gadījumā tomēr ir jāsaliek visi punktiņi uz "i." Saku vēlreiz -- neba jau A. Pavlovičs viens pirka kuģus. Un te nu ir darbs "politiskas vadības pārstāvjiem." Tikai -- vai viņi uz to ir spējīgi?

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 27.08.2009 23:04
Visur demokrātiskās valstīs ir civila kontrole pār militārām lietām.
Un arī pār drošības dienestiem - Drošības policiju un SAB. Tikai šo lietiņu sorosīdi mēdz piemirst.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns 27.08.2009 09:50
Man izskatas, ka visi par daudz ir uzsedušies šai dokumentacijai un tas tulkošanas problemam. Esmu tehniskais tulkotajs un tadel labi zinu, ka: 1) Šada meroga tulkojuma organizešana un finansešana ir diezgan sarežgita - seviški nozares nespecialistiem; no holandiešu valodas tieši uz latviešu valodu to vienkarši nav iespejams adekvati iztulkot. Latvija nav šadas kvalifikacijas tehnisko tulkotaju šim valodu parim. Cik ir dzirdets, tad no franciem šo dokumentaciju nema tadel, ka šie jau bija ko radniecigu iztulkojuši angliski. Attiecigi no anglu valodas šis darbs jau klust realistiski paviecams. 2) Jautajums patiešam drizak ir par pašu iepirkuma proceduru - vai nevareja pagaidit, kamer tiks pie instrukcijam? Ka ari rodas jautajums, kada bija pašu kugu kvalitate un vai dokumentacija tur vispar bija noteicoša.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 23.08.2009 21:22
Taisnība gan, es kādreiz esmu bijis karakalps, tātad es tagad varētu būt zirgu fermas pārzinis (ja zirgu fermas pārzinis varēja būt kara ministrs)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kurts 23.08.2009 09:52
Puvums, kā gandrīz visur.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

veesums 22.08.2009 18:55
"Es kā kaujas virsnieks vēlos, lai mani vērtē mans komandieris, nevis politiskas vadības pārstāvji."

Ja šis citāts atbilst patiesībai, tad šim vīram ar reaktīvo ātrumu būtu jāpamet AM rindas! Manuprāt,viņš neapzinās kādā statusā atrodas - kaimiņjanka var vēlēties, lai kaimiņjuris izvērtē, vai pareizo pļaujmašīnu iepircis. Tas jau kļūst traģikomiski! Un tusiņš pie V.Veldres - "spice" aizstāvību meklēja?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 22.08.2009 14:51
Tīri tehniski NATO mūs piesedz ar to pašu paņēmienu,kā Paomija piesedza Varšavas līgumu.Pēc budžetiem var redzēt,ka visu smagumu izvelk trīs NATO kodolvalstis,pārējās tikai blefo un brauc uz Vašingtonu ar gaudu pilnām atskaitēm.Īrija,Austrija un Šveice ģeogrāfiski būdamas NATO aizvējā arī diezgan relaksējas.Somija un Zviedrija apspriež cik reizes tās varētu samazināt aizsardzības budžetu,ja būtu NATO sastāvā.Tādos apstākļos Veldre mierīgi varēja taisīt savu zirgu eskadronu un nekas daudz nebūtu mainījies?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

andris.w@inbox.lv 22.08.2009 14:47
Nav un tuvākajā nākotnē arī nebūs. Politiskajā vadībā ir pārāk liels idiotu daudzums procentuāli. Jācer, ka uz nākamām vēlēšanām būs kandidātu kvalitātes izmaiņas, tam ir labi priekšnoteikumi.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips