Par bandītiem, pensijām, kultūras nebūšanām un sportu -- pārdomas pirmdienas rītā 6

Labrīt, lasītāji!

Lai nu ko citu var teikt par mūsu dārgo kaimiņvalsti Krieviju, propagandas ziņā daudz apsviedīgāku valsti par to būtu grūti iedomāties. Būtībā Kremlis nu ir nodrošinājis, ka kamēr viņi turpina atrasties Gruzijā, Krievijas karavīri var darīt absolūti jebko, kas viņiem ienāk prātā. Jo Kremlis, lūk, ir atklājis briesmīgu sazvērestību. Gruzīni, čečeni un visādi citādi bandīti plāno ietērpties Krievijas bruņoto spēku uniformās un tad nodarboties ar zvērībām. Tas nozīmē -- ja gruzīna pagalmā uzradīsies piedzērušies huligāni Krievijas bruņoto spēku uniformā, tad tie pilnīgi noteikti nebūs Krievijas bruņoto spēku pārstāvji, tie būs gruzīnu un čečenu bandīti. Vienkārši ģeniāli. Bet ne pa procenta simtdaļu tas neremdina faktu, ka Krievijas Federācija joprojām okupē daļu Gruzijas Republikas. Bezkaunības šajā epizodē nav trūcis ne mirkli, un tā vairojas ar katru mirkli vairā

Iesaki citiem:

Nākamais. Šodien laikrakstā Diena ir intervija ar kādreizējo ārlietu ministru un sabiedrības "Citai politikai" redzamu līderi Arti Pabriku. Grūti saprast kāpēc, bet intervijas autore A. Pabrikam nav uzdevusi īpaši konkrētus jautājumus par to, kas viņa organizācijai šonedēļ varbūt ir pats aktuālākais, proti -- šosestdien gaidāmais referendums par pensijām. Jo tieši sabiedrība "Citai politikai" un it īpaši tās veidotājs Aigars Štokenbergs bijuši galvenie šī referenduma bīdītāji. Dīvains šis iztrūkums intervijā man šķiet tāpēc, ka referenduma virzītāji nudien nav atbildējuši uz valdošās bandas apgalvojumu, ka pozitīva referenduma iznākuma gadījumā valsts sociālais budžets tiks iztukšots divu gadu laikā. Tiesa, viņiem nav viegli to izdarīt, ja, piemēram, uz raidījumu par pensijām un, protams, tajā skaitā arī par referendumu, Latvijas televīzija nevienu no viņiem neuzaicina, bet laika vēl līdz referendumam ir pietiekami daudz, un izdevība droši vien būtu jāizmanto. Man pašam līdz pensijai vēl ir tāds strēķītis laika. Ja man neviens nepierādīs pretējo, tad, lai arī cik man nebūtu žēl pensionāru, kuriem patlaban ir jāknapinās ar sīkām pensijām, tad nekas neatliks, kā ticēt apgalvojumiem par socbudžeta iztukšošanu, un es sestdien referendumā balsošu "pret." Varbūt lasītājiem par šo tēmu ir kādas domas?

Vēl Dienā šodien ir materiāls par nebūšanām Latvijas Kultūras fondā, kuram ļaudis piešķir naudu, lai fonds šo naudu tālāk dotu dažādiem ar kultūru saistītiem projektiem. Cik var spriest no materiāla, fonds naudu saņem gan, bet tālāk nedod, vai arī dod ar lielu nokavēšanos -- kāds koris no fonda naudu gaidīja jūlija beigās un to saņēma tikai pagājušajā nedēļā, kad projekts jau bija beidzies. Jura Podnieka studija kopš aprīļa ir saņēmusi tikai pusi naudas, kuru kāds sponsors ir devis filmai. Un kopš aprīļa nav maksāta nauda, kas ziedota leģendārā dzejnieka Imanta Ziedoņa medicīniskai aprūpei. Fonda vadītājs materiālā stāsta, ka iemesls tam visam ir tāds, ka fonds ir iekūlies parādos pēc tam, kad tam par grāmatvedības nebūšanām tika atņemts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, un tagad esot atradies kāds ziedotājs, kurš situāciju glābs. Tas droši vien ir vājš mierinājums minēto projektu pārstāvjiem un citiem, kuri ir līdzīgā situācijā. Sponsori projektiem naudu pa tiešo neziedo tāpēc, ka LKF tagad atkal ir sabiedriskā labuma organizācija, un tāpēc sponsori par ziedojumu var saņemt nodokļu atlaidi. Taču tas kārtējo reizi norāda uz to, ka arī kultūrā, kura mūsu tautai skaitās ļoti svēta lieta, var būt ļoti nesmukas situācijas, un par to ir žēl.

Un pēdīgi, turēšu visus iespējamos īkšķus par Latvijas sportistiem Pekinā, jo patlaban vēl nevienas medaļas nav. Grūti, protams, būs, jo nu vairs viņus ar savu klātbūtni neuzmundrina mūsu valsts brašā un pirmā amatpersona, bet tomēr. Šorīt jau kļuvis zināms, ka barjerskrējējs Staņislavs Olijārs nemaz nav izgājis uz trases, jo uzsildīšanās laikā ir guvis traumu. Tas ir vienkārši briesmīgi. Ceru, ka drīz atkopsies. Bet vēl priekšā ir Saeimas deputāts Ščerbatihs, kā arī mūsu šķēpa metēji. Turēsim visi īkšķus.

Un, starp citu, turēsim īkšķus arī par ko citu. Rakstot par jamaikieša Useina Bolta milzīgo uzvaru 100 metru sprintā autors Arturs Vaiders rakstījis viedus vārdus: "Kaut nu tikai pēc gadiem nenāktos ņemt nost medaļas! Tad visam šeit rakstītajam nebūtu nekādas nozīmes." Tieši tā. Dopinga situācija vieglatlētikā (un, protams, ne tikai) ir traģiska, un to vislabāk apliecina stāsts par Marionu Džounzu, kura no spilgtas varones ļoti ātri pārtapa par prastu meli, kurai jāsēž cietumā.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 18.08.2008 13:24
Jāni, atriebties valdībai par daudzu gadu neizdarību nav labs iemesls, lai sagrautu tās finanses paredzamajā nākotnē. Un vēl vairāk, tas noteikti nav labs iemesls, lai radītu risku manai pensijai, Jūsu pensijai un visām pārējām nākotnes pensijām. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 18.08.2008 13:16
Referendumā noteikti jābalso PAR. Ja valdībai būs jādomā par to, kur ņemt naudu pensijām, tad nauda netiks novirzīta visādiem dīvainiem mega projektiem. Varbūt tieši pateicoties šai itkā "bezizejai", valdība sāks domāt valstiski un nevis par to, kā piepildīt savas kabatas. Redz kā šogad smuki sanāca, valdība pēkšņi ietaupīja n-tos miljonus, samazinot ierēdņu skaitu ministrijās. Kāpēc to viņi nevarēja jau gadus 10 atpakaļ izdarīt? Tāpēc, ka viņi nebija iedzīti stūrī. Bet tagad spiedīgos apstākļos uzreiz atrada veidu, kā ietaupīt iespaidīgu summu. Un šādi veidi, kā ietaupīt smukas summas ir daudz. Ja šādu soli viņi būtu realizējuši jau 10 gadus atpakaļ, tad iespējams jau sen pensionāriem būtu krietni labākas pensijas. Tāpēc uzskatu, ka valdība ir jāiespiež stūrī, un tad visam atradīsies nauda. Tāpēc referendumā viennozīmīgi jābalso PAR.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Avo 18.08.2008 13:06
Avo, te divas lietas. Pirmkārt, Latvijā ir tik daudz pensionāru, ka atteikšanās no zirgu eskadrona (kas būtu jādara daudzu citu iemeslu dēļ, tajā skaitā ņemot vērā lopu daktera patvaļu) neko daudz nedotu, tāpat arī ne atteikšanās no dienesta automašīnām. Taču likumprojektā, par kuru ir referendums, ir piedāvāta patiešām ievērojama pensiju pacelšana, un, manuprāt, nudien nav tā, ka ļaunā valsts sēž uz liela naudas maisa un ignorē pensionāru vajadzības. Ja patlaban socbudžets ir tāds, kas var nodrošināt pašreizējo pensiju līmeni ar indeksāciju, tad neesmu nemaz tik pārliecināts, kas ar budžetu notiks, ja piepeši no tā būs jāsāk izmaksāt krietni lielākas pensijas ļoti daudziem cilvēkiem. Tāpēc raizes par budžeta iztukšošanu, jo lielāks skaits strādājošu cilvēku, kuru iemaksas veido šo budžetu, tomēr Latvijā nebūs. Jauku Jums dienu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Avo 18.08.2008 12:30
Neesot ekonomistam, tomēr esot mācījušamies ekonomikas pamatus, argumenti par pamatbudžeta iztukšošanu mani kaut kā nepārliecina. Arī iepriekšējās reizēs, kad kliķe virzīja brīnumainus likumprojektus vai aicināja tautu ignorēt referendumu, argumenti savas politikas pareizumam bija labu labie. Ka valstī būs haoss, utt. Caurums budžetā man šķiet briesmīgs bubulis, ar kuru baidīt no valsts naudas atkarīgus cilvēkus. Pat ja Štokenberga ieteiktie grozījumi ietekmēs budžetu, varbūt beidzot vērts sākt domāt par saimnieciskāku saimniekošanu? Pensionāri tomēr ir mūsu valsts pilsoņi un dzīvi cilvēki, kuru dēļ ir vērts varbūt atteikties no lieka zirgu eskadrona vai neskaitamām dienesta automašīnām ierēdņiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips -- Kalvim 18.08.2008 11:33
Sirsnīgs paldies par labu ieteikumu, Kalvi. Par tādu pagaidīšanu nebiju iedomājies. Es balsošu noteikti, jo uzskatu to par pilsoņa pienākumu, bet paskatīties, kā lietas raugās vakarā, tā ir laba doma. Jauku Jums dienu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 18.08.2008 11:05
K.Streipam pilnībā pievienojos. Referendumā par pensijām, manuprāt, ir labāk balsot PRET: Pensiju likumdošanai ir jābūt prognozējamai - to nedrīkst raustīt pēc vienu vai otru saulvežu iecerēm (nedrīkst arī Godmanis paust bezatbildīgas idejas, ka daļu no 2.pensiju līmenim domātās naudas tomēr nenovirzīšot atbilstošos fondos, bet turpinās no tā izsniegt lētus kredītus valsts pamatbudžetam). Šāds referendums ir pret Satversmes 73.panta garu (ja ne gluži burtu) - budžeta lietas referendumos nedrīkst lemt!

Sākumā bažījos, ka balsojot PRET, varu netīšām palīdzēt savākt kvorumu (pieņemot, ka vairums referenduma dalībnieku būs balsojuši PAR). Savukārt, ja kvorums jau ir savākts, tad noteikti jābalso. Bet tad mans paziņa - sirms matemātikas skolotājs, mani iedrošināja. Teikdams, ka var gaidīt līdz 20:00; redzēt pēc apmeklētības rezultātiem Internetā, vai kvorumam tuvs vēlētāju skaits jau ir nobalsojis, un tikai tad doties balsot PRET. Starp citu, pats šis skolotājs ir pensionārs, lai gan turpina piepelnīties ar privātstundām. Viņa ienākumus referendums būtiski nemainīšot, bet svarīga esot Satversme un princips, ka valdība nes pilnu atbildību par valsts budžetu (lai koalīcija un opozīcija nevarētu viena otru vainot pie tā, ka esam bankrotējuši).

Izklausās piņķerīgi, bet visa politika ir savdabīgs riska menedžments - ja referendums beigsies tā, kā Pabrika un Štokenberga partijai vajag, tad riski pārcelsies uz citu jomu: Būs jāzīlē, kas notiks ar valsts budžetu...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips