Par Ali un Ludmilu 34

Labdien, lasītāji!

Kaut kā to biju palaidis garām. Protams, zināju, ka Afganistānā ir kāds puika, kuram latviešu zaldāti ir šo to iemācījuši latviešu valodā, taču tikai vakar uzgāju YouTube linku, kurā bija redzams LTV sižets par šo zēnu. Cilvēks, kurš YouTube to izvietoja, nepiemirsa pieminēt, ka sižetā ir redzama "necenzēta valoda," un nudien, 13 gadus vecais puisis latviešu valodu ir iemācījies kopā ar visu mūsu valodu pavadošo buķeti mūsu valstī. Ik trešais teikums beidzas ar vārdiņu bļ.., savukārt skolā viņam iet nepatīk, jo skolotāja esot hui... Ja godīgi, to visu skatoties es smaidīju. Nu, malacis puisis. Par tulkotāju grib kļūt. Ja ir iemācījies i latviešu, i "latvijiešu" latviešu valodu -- pats jau nav vainīgs, tāda acīmredzot ir lingvistiskā kultūra mūsu Bruņotajos spēkos. YouTube links, ja kāds cits to vēl nav redzējis ir lūk, kur: http://www.youtube.com/watch?v=AViTXe7VhNE

Iesaki citiem:

Sakarā ar pusaudzi Ali Latvijā šad tad ir izskanējusi ņurdēšana -- nu, paskat' viens cilvēks! Tīnis Afganistānā latviešu valodu var, bet 40 gadus mūsu valstī nodzīvojošs krievs nevar iemācīties. Tā ir lieta, kuru var teikt par daudziem cilvēkiem, tajā skaitā par amerikāni bez jebkādām latviešu asinīm Džordžu Stīlu, kurš nevien izcili runā latviešu valodā, viņš arī jau daudzus gadus dzied korī Gaudeamus. Par vācieti bez, cik man zināms, jebkādām latviešu asinīm Bertoltu Fliku, kura darbībā ir gana daudz kritizējama, bet latviešu valodu viņš prot tekoši. Pat padomju laikos rietumos bija viens otrs lingvists, kurš latviešu valodu iemācījās tikai un vienīgi zinātnisku iemeslu labad.

Taču Dž. Stīls, B. Fliks un minētie lingvisti latviešu valodu iemācījās ārpus krieviskās vides. Ja godīgi, tad nezinu, vai kora dziedātājs un Šlesera mīlulītis prot arī krievu valodu, bet latviešu valodu viņi iemācījās ar konkrētu mērķi, proti -- ja reiz dzīvo un darbojas Latvijā utml. Šo procesu neietekmēja tas, ka mūsu valstī krievu kultūra un informācija sit milzīgi augstu vilni, kuram latviešu valoda ne vienmēr spēj turēties pretīm. Krievu valodai daudzviet Latvijā tomēr ir absolūts pašpietiekamības statuss.

Un tas viss liek domāt ne vien par afgāņu puisi Ali, bet arī par Skolotāju ar lielo burtu Ludmilu Sočņevu, kura kā saucēja tuksnesī daudz raksta par valodu, tautību un to, ko tas nozīmē -- dzīvot Latvijā. Viņas kārtējais pārdomu raksts šodien ir atrodams portālā Citadiena.lv, un ļoti iesaku visiem to izlasīt (http://www.citadiena.lv/2010/03/01/somu-nazis-svesie-savejie-krievi-iv/). Ludmilai sāp tas, ka starp latviešiem un nelatviešiem Latvijā ir tik daudz villošanās, cita starpā viņai nācies ciest pavisam konkrētus un fiziskus apdraudējumus pēc tam, kad atsevišķas krievvalodīgās avīzes Rīgā pret viņu izvērta tādu kā "tā jau nav īstena krieviete" kampaņu. Pirms septiņiem gadiem Pilsonības dienestā taujāta par savu tautību, L. Sočņeva atbildēja "Latvijas pilsone." Cēlāku atbildi būtu grūti iedomāties.

Kāpēc latvieši un nelatvieši neprot cits ar citu sarunāties? Patiesībā jau tas pat nav jautājums, pat man, kurš krievu valodā joprojām prot labi, ja 100 vārdu (tajā skaitā visus tos, kurus Afganistānā ir iemācījies mazais Ali), ir draugi krievi, draugi baltkrievi. Patiesībā jau runa ir par politiku, par lielo uz mazo politiku. "Krievu partijas" un krievvalodīgās avīzes bīda savas maskaviskās šeptes, kamēr latviešu galā nelatviešu ir pagalam maz. Visā valsts pastāvēšanas laikā valdībā ir bijuši tikai divi ministri nelatvieši -- Vladimirs Makarovs (piedevām, ja atmiņa neviļ, no TB/LNNK (!!!) un Vasilijs Meļņiks, bet pēdējais neskaitās, jo viņš ministrēšanā pavadīja vien apmēram 15 minūtes. "Latviešu partijas" ar nelatviešiem gluži vienkārši neprot runāt, iespējams vienīgais izņēmums ir Šlesera biznesa projekts, kuram valoda nav svarīga, kad laiks bīdīt merkantīlās lietas. Zināma reveranse jau tiek nodrošināta. Pat partijai "Visu Latvijai!" un ļoti nacionālistiskajam laikrakstam Latvijas Avīze ir savs "ķeksīša krievs," lai parādītu, ka ne visi domā tā. Taču tur tas mēdz arī apstāties.

Leģendārā rakstniece Marina Kostaņecka problēmu ir nodefinējusi šādi: "Atsvešinātības sindroms." Nudien nedomāju, ka te galvenā lieta ir runa par to, ka pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā kāds īpaši tika, piedodiet, apčakarēts. Divdesmit gadu garumā zūdīties un sūkāt īkšķi par toreizējiem lēmumiem, ja arī kāds to ir uztvēris kā baismīgu pāri darījumu ... nu, tas nav nopietna pieauguša cilvēka cienīgi. Naturalizācija ir bijusi pieejama vienmēr, nelatviešu vecākiem allaž ir bijusi iespēja savus bērnus sūtīt latviskos bērnudārzos un skolās. Bet saruna tomēr nekāda īpaša starp to vienu pusi un to otru pusi nav notikusi. Atsvešinātība. Un tāpēc prieks par mazo Ali, bet daudz lielāks prieks par Ludmilu. Skolotāja par savu pārliecību var stāstīt arī saviem skolēniem, esmu bijis viņas klasē. Tas jau ir galvenais. Jaunas paaudzes, kurām vairs nav mūžīgās pārestības sajūtas. Protams, būtu jauki, ja mūsu lielā kaimiņvalsts un tās karsēji Latvijā tik ļoti nemēģinātu dzīvot tikai un vienīgi pagātnē ar savu "dižo uzvaru" tieši pirms Latvijas okupācijas sākuma. Būtu jauki, ja Krievijas (un arī pašmāju) informācijas līdzekļi vairs nemelotu par Latviju un par latviešiem. Būtu jauki, ja Rīgas domē nebūtu personas, kura "principu" pēc latviešu valodā nerunā nekad. Taču ticu, ka nākamās paaudzes raudzīsies atpakaļ uz šo laiku ar neizpratni. Kāpēc to visu nevarēja izdarīt ātrāk un gludāk?

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (34) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Arimands 05.03.2010 18:32
Par svešiem savējiem un savējiem svešiem.

Streipa kungs, esmu skatījies un klausījies Jūsu raidījumus, lasījis Jūsu rakstus kopš jūs parādījāties Latvijā apmēram 20 gadus atpakaļ, no sākuma gan vairāk, tagad mazāk, un atradis tur daudz aktuāla un interesanta, par ko Jums pateicos.
Taču joprojām man ir sajūta, ka pat gandrīz pēc 20 Latvijā pavadītiem gadiem Jūs mani - "Latvijas latvieti" nesaprotat, varbūt bieži nevēlatis saprast, bet gan pamācīt, ka mēs, neskatoties uz salīdzināmu vecumu, domājam dažādās kategorijās.
Savādi, bet šī atsvešinātības sajūta man pazūd, piemēram, lasot "nelatvietes" Ludmilas Sočņevas pēdējās publikācijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

udmila socneva 05.03.2010 15:13
God. Streipa kungs!

Karli!

Kops 18.02.2010. es spontani esmu piekritusi sadarboties ar Socialas integracijas valsts agenturu Jurmalas nodalu - bezdarbnieku apmacibas programma: "Anglu valoda bez priekszinasanam".

Kops ta laika, - labi, ja guleju 3-4 stundas diennakti. Jo, - milziga atbildiba!

Kas ir mani studenti-bezdarbnieki? Vini negrib sevis uzskatit par - "dzives norakstitajiem"!

Vini negrib nogrimst saja - "norakstito cilveku" purva...

...vini, Karli, ir tik dazadi - jaunietes, pensionari, pusmuza cilveki - mani milie Jurmalnieki!

Latviesi un krievi!

Bet, kas ir mans drosais orientieris saja situacija?

Tas ir - "Vieglais cels uz anglu valodu", autore - L.Korsts Streipa.

Lai Jums, Karli sodien gaisi!

Jusu Ludmila

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 03.03.2010 18:02
Starp citu, "turēties pretī" nevis "turēties pretīm"... Strepa kungs, pašķirstiet latviešu gramatiku...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 03.03.2010 17:54
Streipa kungs, tas nu ir zemiski, piekasīties krievu tautības cilvēkam par dažām pareizrakstības kļūdam. Turpmāk rakstiet uzmanīgi - piefiksēšu visas Jūsu kļūdiņas, kas arī Jums reizēm gadās... Un varbūt tomēr paskaidrojiet, kāpēc vajadzētu turēties pretīm krievu kultūrai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mahris 03.03.2010 14:14
Mjā, acīmredzot nāksies uzbarot telefonu ar numuriem un piemaksāt par izsaukumu, ja gribu apiet Purgaiļa, Bērziņa, Ārgaļa, Bojāra, Aksenoka, Birka un Ušakova veikto pārkrievošanas politiku. Parasti dodos uz stāvvietu - un tur, īpaši nomalēs, nekāda firmas izvēle nesanāk. Jāskaidro vien šoferim, ka Vecrīga ir Staraja Riga.

Cita lieta tur, kur brīva konkurence - vismaz laba griba ir vienmēr. Atceros reizi, kad Prizmā trīs pārdevējas rīkoja konsīliju, lai noskaidrotu, kas ir korķuviļķis. Viņas bija centīgas, es pacietīgs - un tiku pie kārotā, neizmantojot savas svešvalodu zināšanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > Aleksandram 03.03.2010 12:03
Tāpēc, ka es nedzīvoju Krievijā, Aleksandr. Tur ir visa vienkāršība un sarežģītība. Vairākums vai mazākums, bet te ir Latvijas Republika, kurā valsts valoda ir latviešu valoda. Labi, ka pats esat to iemācījies (lai gan iemācīt un iemācīties nav viens un tas pats, un necienāt mēs rakstām ar garo "a"). Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 03.03.2010 11:14
Cik latvieši runā angļu valodu? Tagad, pateicoties valstij, 150.000 vairāk. Cik latvieši raksta latviešu valodā, ja zin to darīt angļu valodā? Domāju ka ievērojami maz un būs vēl mazāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksandrs 03.03.2010 10:38
Mana vecmamiņa simts gadu atpakaļ teicāmi runaja latviski, kaut arī likums to neprasīja. Viņa tā izteica cieņu saviem kaiminiem. Kārli, kāpēc jūs, ārzemju latvieši Rīgā, nevarat iemācīt krievu valodu? Jūs mus necienat? Mēs tomēr esam rīdzīnieku vairākums

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > Mahris 03.03.2010 09:41
Reizēm braucu gan, Mahri. Bet vienmēr izvēloties Rīgas Taksometra parku, jo tas sniedz garantiju ne tikai, ka pie stūres būs kāds, kas saprot latviešu valodu, bet arī, ka skaitītāja lodziņš nebūs aizlīmēts un tarifu jomā nebūs "radošā grāmatvedība," kā tas mēdz būt ar vienu vai otru takšu firmu, kāda mūsu galvaspilsētā darbojas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 03.03.2010 08:25
Neturas pretī tam,kas šķiet pievilcīgs,bet atgrūž to,kas nepatīk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 03.03.2010 07:53
"... krievu kultūra un informācija sit milzīgi augstu vilni, kuram latviešu valoda ne vienmēr spēj turēties pretīm." Interesanti, kāpēc vajadzētu turēties pretīm kultūrai un informācijai - krievu, amerikāņu, ķīniešu, jebkurai?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris .>Mahris 02.03.2010 22:59
Kārlis var to nesaprast ,ka varam nespēt ielekt pat pēdējā vagonā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mahris 02.03.2010 21:51
Streipa kungs, Jūs teicāt, ka nevarot atcerēties problēmas apkalpojošajā sfērā, nelietojot krievu valodu. Es gan varu. Vai Jūs taksometros nebraucat?

Citur jā. Kur brīva konkurence, īpašnieks baidās, ka aiziešu pie konkurenta - un neņem darbā latviešu valodas nepratējus.
Taksometriem konkurence ir, bet ne brīva. To ierobežo Rīgas Domes licences. Un visi Rīgas mēri, arī kādreizējie TB nacionāļi, ar licenču starpniecību spieduši mani runāt krieviski.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 02.03.2010 21:20
katoļi ar lepnumu paziņo ka viņu vadonis ir Romā.
daudzi krievi ar lepnumu paziņo ka viņu cars ir Maskavā. muslimi klanās pret Meku. utt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Clash 02.03.2010 21:08
Taču ticu, ka nākamās paaudzes raudzīsies atpakaļ uz šo laiku ar neizpratni. Kāpēc to visu nevarēja izdarīt ātrāk un gludāk?

Labi pateikts, ceru to piedzībvot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris>jumors 02.03.2010 21:07
Nu gan tu''jaunu'' pateici.Mans sola biedrs -krievu tautības ,spēlēja tā laika latviešu muziku un vācu šlāgerus ,mājās runāja krieviski --visapkārt vieni latvieši --bet ,viņam vajaga divalodibu.Tāda jau ir tā krievu DVĒSELE.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris >meinhardt 02.03.2010 20:37
Kāpēc maniem mazbērniem būtu jāzin krievu valoda (ATJĒDZIES TAČU ),ir 21 gs.,manējie uz krieviju nebrauks iekarot --vilciens aizgājis. Piedod ,nav pamatojuma lai to valodu mācītu ,KRIEVZEME ir atpalikusi ar visām savām bagātibām no civilizētās pasaules.Kauns.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

umors 02.03.2010 20:27
Man bija interesanta pieredze. Kolēģe krieviete, kurai vīrs latvietis, dēls mācījās krievu skolā, meitu atdeva latviešu skolā. Pēc kāda laika sāka sūdzēties, ka viņa zaudējot kontaktu ar meitu un galu galā pārcēla meitēnu uz to pašu dēla skolu. Ko man bija secināt- ka vīrs jau sen zem tupeles, un mājās vienīgā valoda ir krievu valoda. Cik mūsu latviešu bāleliņiem ir krievu sievas???????

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 02.03.2010 20:13
Ja godīgi ,es AIVI ,NEGRIBU APBIŽOT ,bet viņam nav savs spriedums ,tad labāk paņemiet manu mazmeitu kas arī māk atbildēt ''jā ,NĒ''

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 02.03.2010 20:00
Kārli ,mums latviešiem , grūti ir viņus iz prast,kur nu vēl TEV,esmu nostrādājis savu lielāko mūža daļu viņu kolektīvā ,ir bijuši oktobra ,uzvaras un citi tā laika svētki ,naidīgi viņi nebija tikai tad ,ja atzina viņu idealoģiju bet,kā likās man ,uztvert reāli notikumus ko rakstīja un raidīja tā laika (1967,68 gada )ārzemju radiostacijas ,viņiem bija grūti izprast.(izņemot ēbrejus -viņi tiešām saprot no kuras puses vējš spēcīgāks ). No šeit dzīvojošiem krieviem ,labi ja 10 %saprot latviešu tautas sāpi ,Arī par KOSTAŅECKU nav pārliecības,.Lūzu ,paņem MARIJU uz radio.Maini nost gļēvo TOMSONU ,vismaz būs man mierinājums kur paliek manu bērnu nodoļa nauda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 02.03.2010 19:22
Itkā jau ir politkorekti runāt par 'atsvešinātību' utt., tomēr mans atbalsts vienai t.s. 'krievu partijai' ir nevis tāpēc, ka tā bīda 'maskaviskās šeptes' un vēl mazāk - tāpēc, ka tajā ir daudz krievvalodīgo, bet gan tāpēc, ka tā ir vienīgā, kas samērā nopienti pārstāv centriski kreiso politiku.

Šis bloga ieraksts patiesībā atkārto parastos stereotipus, kas plaši ir piegādājuši balsis labējām partijām no tiem vēlētājiem, kas savā mūžā nav paskatījušies kāda tad ir labējo partiju tik daudz piesauktā Rietumeiropas politiskā kultūra.

Krievu valoda lieti noderēja to zinātājiem deviņdesmitajos gados un ap tūkstošgades miju - tas bija laiks, kad gandrīz vienīgā iespēja tikti pie kādiem ārzemju materiāliem (piem. profesionālā jomā) bija lasīt to tulkojumus krievu valodā, kas parādījās ļoti ātri. Kaut ko nopirkt no ārzemēm pie tā laika algām un lata kursa bija burtiskā nozīmē neiespējami. Protams, arī apkalpojošā sfērā tā ir jāzina. Diemžēl skolas savulaik smagi grēkoja. Grūti noticēt, bet bija gadījumi, kad jauniešiem pamatskolā 9 gadus mācija krievu valodu, bet pa visu laiku bija labi, ja dažas pilnvērtīgas gramatikas stundas. Pieejam bija tāda - gan jau, ka visi krievu valodu tāpat labi zina vai arī - tā nebūs vajadzīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Madris 02.03.2010 18:21
Es dzīvoju Jelgavā un Jūsu problēmas nesaprotu.Kādus 10 gadus neatceros ka kāds krievs nesaprastu latviski, lielais vairums tekoši runā latviski pat bez akcenta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Protams 02.03.2010 18:15
Vai tikpat profesionāli pa linkiem cienītais žurnālists nevarētu pastreipuļot un atrast Džonu Kristmasu?
Streipa kungs, ja jūs izvairāties no Kristmas problēmas laišanas gaisā, jāsaprot , ka jūs esiet zem Parexa?
Vai šis afgāņu puisītis ir lielāka problēma par Parex Kristmasu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 02.03.2010 17:37
Ja jau ekonomika ir noteicošais faktors,tad Krievijai liekas naqudas nav,jo kāpēc tad Janukovičs pirmajā vizītē devās uz Briseli,nevis Maskavu.Viņam jāmaksā pensijas un pabalsti,nav laika domāt par Banderu vai Golodomoru un citām lietām.Krievija nav kreditors,drīzāk viņš no Ķīnas kaut ko dabūs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt 02.03.2010 17:03
Pilnīgi esmu vienos uzskatos ar "rīdzinieci". Mana pieredze ir gluži tāda pat. Ja man atnāk meistars labot to vai citu sadzīves tehniku, tad lielāko tiesu tie ir jaunekļi, kuri ar zināmu ironiju skatās, ja es viņiem cenšos iestāstīt savu vajadzību nekrieviski. Reiz mēģināju skaidroties pat angliski. Gandrīz vai saprašanās bija labāka. Tātad - lielkrievu šovinisms te zeļ un plaukst, un to stimulē, ne latvieši, bet gan lielā mērā tā daļa vecās krievu paaudzes, kura "barojās" specveikalos un kura atrod dzirdīgas ausis savos mazbērnos, kā arī "darboņi", kuri cer uz vecās kārtības restitūciju. Un, diemžēl, viņu cerības nav gluži nereālas. Jo, lai gan daudzi žurnālisti cenšās vērst uzmanību uz jau tagad nepieciešamību domāt par to, kam atdot savu BALSI oktobra vēlēšanās, aktīvi arī tiek kultivēta filosofija, ka ne ideoloģija, bet ekonomija ir noteicošie faktori. Un šī virziena sludinātāji atrod dzirdīgas ausis. Un ne mazumu. Tātad, virsroku draud atkal ņemt vecais "burkāna" princips.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Rīdziniece > K.Streipam 02.03.2010 16:24
Krievu valodā spiež runāt darba devējs, jo strādāju apkalpojošajā sfērā. Citādi - pa durvīm ārā. Diemžēl esmu jau nonākusi tik tālu, ka reizēm pat sapņoju krieviski. Bet ko tur brīnīties - ja visu dienu jārunā... smadzenes laikam nespēj atslēgties. Nejūtu, ka dzīvoju Latvijā. Neko neteiktu, ja tas būtu kāds ārzemju uzņēmums, bet nav jau - saimnieki mūsu pašu vietējie.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Kārlis 02.03.2010 16:18
Nu jā, bet latvieši (gan ne visi) jau arī zūdās un par daudz vairāk lietām, un, ja vēl Vladimirs Voļfovičs maisās ar saviem nebūt ne netik nepamatotajiem atgādinājumiem par to atbildību, ko varētu uzkraut latviešu strēliniekiem (nu bija viņu jaukšanās Lokarta sazvērestībā, aktīva darbība čekā (gan uz pusēm ar ebrejiem utt.)- varbūt būtu vērts neatdarināt šo te Vladimiru juristoviču (viņš reizi izteicās, ka esot radiem no krievietes un jurista savienības) neatdarināt un ķerties pie pavisam praktisku problēmu risināšanas, piemēram, iesākumā uztaisīt kārtīgu dokumentālo filmu, kas faktu (ne ideoloģijas) ziņā varētu stāvēt blakus visam tam ko ir saražojusi Krievija. Vai, piemēram, parūpēties, lai televīzijā būtu diskusiju raidījumi (Atklātā ceturdiena tomēr nespēj mēroties ar Mamikinu, kam ar vēl ir iespējas augt) - jo tādi raidījumi ļaudīm patīk un izmaksas tik vien, cik spēj pieprasīt vadītājs (kas vēl jāsagatavo)_un atsevišķi viesi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 02.03.2010 16:03
Atcerējos vēl.Ja Lugā novietos Iskanderus,kuri būs vērsti pret mums,tai skaitā arī krievvalodīgajiem un mums būs jāizlemj par Patriotu ievešanu līdzsvara atjaunošanai kopā ar visiem amerikāņu zaldātiem,tad kādu pozīciju šie krievvalodīgie tad ieņems konkrētajā jautājumā,jo tad jau skaidri jāparāda,kā pusē tu esi,tur vairs grūti lavierēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > Rīdzniece 02.03.2010 16:01
Rīdziniece, Jūs taču neviens nepiespiež runāt krievu valodā! Varu likt roku uz sirds sakot, ka es nevaru atcerēties pēdējo reizi, kad apkalpojošā sfērā es kaut ko nevarētu būt nokārtojis tikai tāpēc, ka neprotu krievu valodu. Es dzīvoju Rīgas centrā, iespējams, ka Imantā vai Bolderajā situācija ir citāda, bet tomēr. Latvijas krievvalodīgajiem ar latviešu valodu problēmas ir ļoti lielā mērā tāpēc, ka latvieši visu laiku ar viņiem runā krieviski. Un latvieši, savukārt, par to mēdz teikt, ka protams, ka krieviski, valodu negrib aizmirst, nepieklājīgi negrib būt. Un tā nu mēs esam nonākuši pie situācijas 20 gadus vēlāk, nevis tajā nozīmē, ka kāds spiestu runāt krievu valodā, bet tādā nozīmē, ka mūsu valodu apgūt pietiekami daudz cilvēku nudien nejūtas spiesti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rīdziniece 02.03.2010 15:53
Lai mēģinātu saprasties ir vajadzīga gribēšana no ABĀM pusēm. Tas, pirmkārt. Otrkārt, vajadzētu apzināties reālo situāciju - latviešu ir TIK MAZ!!! Latvija IR TIK MAZA! Mums nav, kur atkāpties. Bet, ja mums pat pēc 20 gadu neatkarības spiež runāt krieviski /piemēram, apkalpošanas sfērā/, tad nedomāju, ka latviešiem rodas pozitīvas un labvēlīgas domas par cittautiešiem. Jo faktiski jau mēs prasām tik maz - runāt mūsu valodā. Vai tiešām krieviem latviešu valodas prasme nodarītu kādu ļaunumu? Taču jau nē, bet daļa stīvējas pretī it kā viņus vestu kā lopiņus uz kaušanu. Protams, protams - ir daudzi pozitīvi piemēri, bet diemžēl tie ir mazākumā /vismaz Rīgā/.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 02.03.2010 15:49
Vēl nesen es internetā lasīju pašu krievu žēlošanos,ka krievijā viņus neatzīstot par īstiem krieviem,bet gan par gansiem.Runājot pareizi bez akcenta,bet krievi tūlīt pat pasaka,ka viņi esot no Baltijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > pt 02.03.2010 15:09
Paldies par acīgumu, pt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


pt 02.03.2010 14:13
st.c. politiķi sauc par Vladimiru Makarovu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jurčiks 02.03.2010 13:25
Vēl jau bija ministrs Andrejs Požarnovs no TB/LNNK, kurš ir krievu izcelsmes. Tā kā "normālie" krievi Latvijā var kļūt par ministriem, tur nav nekādu problēmu. Diemžēl pārējos krievus nedrīkst laist valdībā.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips