Atslēgvārdi:

Paldiesnaudiņa. Budžeta pozīcija nr. 321. 23

Kopš piektdienas ministra Eglīša (tiem, kas nevar paspēt izsekot līdzi valdības bālajām sejām - Eglītis atbild par veselības aprūpi) virsvadībā mēs nupat, nupat pieliksim punktu ārstu kukuļu pilnīgai legalizēšanai.

Iesaki citiem:

Ministrs visā nopietnībā izlēmis, ka ar savu "paldiesnaudiņu" pacientam jāiet uz kasi, jāpasaka, kuram "dakterītim" žēlastības dāvana deļ mazās aldziņas domāta, pārējo "nokārtošot" slimnīca. Šo ideju visā nopietnībā Eglītis vakar ar VID priekšnieku Jakānu apsprieda, kas to par labu esam nosauca, bet šodien, lai cik tas nebūtu ironiski, ar Valsts prezidentu apspriedīšot, kuram pašam tādas naudiņas pacienti deva un par kurām ne nodokļus maksāt, ne kuras atcerēties gribēja.

Lai tiktu no šī sava politiskā bluķa vaļā Valdis Zatlers, pirmkārt, gudri atzina, ka problēma jārisina, otrkārt, pats no spriešanas distancējās, veidojot un vadot publisku diskusiju šajā lietā. Notika forums, Veselības ministrija sāka no jauna apkopot viedokļus, izskatījās, ka lieta izkustēsies.

Taču jaunā vecā valdība, šķiet, i nedomā izdarīt secinājumus no Tautas sapulces prasībām un brauc un mauc pat vairs ne samiernieciski pret veselo saprātu un sabiedrības vajadzības pēc atvērtas un pieejamas veselības aprūpes.

Attiecībā uz Zatleru gan situācija ir vēl jūtīgāka, jo šobrīd rodas iespaids, ka visa virzība paša Zatlera pateicību ieņēmmus post factum veiksmīgi attaisnos. Taču tā ir tikai ilūzija, jo no šādas likumu piekārtošanas Zatleram viņa autoritāte tikai samazināsies un tā jau trauslā uzticība zudīs. Taču tikai šādā sabiedrības uzticība, ne valdības "puišos" var būt viņa spēks un ietekme ilglaicīgā perspektīvē.

Un beigās - ironiskā kārtā svētdienas vakarā Mežciema Sky lielveikalā biju spiests noklausīties telefonsarunu, kas pievērsa man savu uzmanību dzimtā Alūksnes dialekta dēļ. Saruna notika pie Merci konfekšu īpaša stenda ar milzīgu papīrā iesaiņotu ziedu vienā un telefonu otrā rokā: "Nu it kā viss jau iepriekš samaksāts, to nokārtojām, bet īsti jau nevar zināt, bet nu nopirkām vēl vienu orhideju un kaut kādas konfektes vēl jāpaskatās". Tiem, kas nezina, Mežciemā atrodas Gaiļezera slimnīcu komplekss. Un vai tiešām šis izklausās pēc brīvprātīgas paldiesnaudiņas?

Līdz aizpagājušajai pirmdienai, kad notika kārtējā Veselības ministrijas darba grupa, es pat vēl biju tik naivs un man vēl likās, ka ārstiem pašiem neērti un kauns par šo naudas atmešanu no pacientu puses. Bet tad Ārstu biedrības Ozols un Slimnīcu asociācijas pārstāvji sāka stāstīt, cik viss "forši" - algas mazas, naudu gribas, jaunu ārstu (lasi- konkurences) nav. Bez mazākā neērtuma. Par to gan Ārstu biedrībai jau vasarā, kampaņu par Zatleru organizējot, nebija kauns.

Tagad vienīgais, kas ministru neapmierina, ir nosaukums. Jāizdomā kaut kas labāks. Paldiesnaudiņa, varbūt?

Kā tas var būt? Nu kā?! Un mūsu visu vārdā to dara mūsu valdība.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (23) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Legālais kukulis 18.01.2008 23:12

Atlīdzības saņemšanas izlietijumu var redzēt pēc mediķu ārienes un ar kādiem auto tie pārvietojas.Paskatieties, kādi auto ir ārstiem, kādi māsām un kās vispār ir sanitāriem?!!
Kur palika Veldres solītie auditi slimnīcās, it īpaši mazajās???Nekas nav baudīts un nevienam nav laika baudīt, jo labi zin, ka pusei slimnīcu ir būs jāaizver durvis un kaunu jau nevar pieļaut vairākiem dakteriem kuri itkā "pareizi vada" slimnīcu budžetu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 17.01.2008 15:26

Nekādā gadījumā nedrīkst legalizēt kukuļus. Varbūt 1 no 10 cilvēkiem maksā, jo tiešām gribās ārstam palīdzēt un pats ir gana bagāts, bet šis 1 no 10 nav bijusi ne mana māte, ne vecāsmātes māsa, ne bijusī skolasbiedrene, ne kolēģes māte, ne.. Šiem visiem cilvēkiem ar konkrētu darbību (bezdarbību) vai pat nosaucot konkrētu summu tika skaidri parādīts, kā notiek lietas attiecībā uz operācijām un uz citu pakalpojumu saņemšanu. Un šiem cilvēkiem nebija izvēles, jo jāarstējas būs vēl un vēl. Un ārstu Latvijā ir maz.

Bet, ja mēs šo nevis apkarosim, ceļot visam personālam algas un mainot apdrošināšanas sistēmu, bet gan legalizēsim, tad beigās būs jāmaksā vēl 2x vairāk - arī nodokļus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

prātiņ nāc mājās! 16.01.2008 17:36

Nu kāpēc tieši pie mums "pateicības" ir vienīgais risinājums veselības aprūpei! Paskat, kā KNAB aptauja parāda, ka tautai tas tomēr liekas kukulis, ārstiem pašiem taču arī. Un tad visi kopā secina, ka šī valsts ir tik, tik korumpēta. Kāda tā arī ir..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris - Uldim 16.01.2008 16:10

Ziedot slimnīcai neviens neliedz, to var darīt jebkurš, kuram naudiņas vairāk iekrājies, un sirdsapziņa to prasa, bet pašreizējā maksāšanas sistēma ārstam "uz rokas" virzās necivilizētā virzienā, brīvprātīga piespiedu maksājuma (kukuļa)virzienā
========
Ziedot slimnīcai var, bet vai var ziedot arī norādot konkrētu darbinieku, kuram pateicoties šis ziedojums tiek ieskaitīts? Medicīnā taču visu izšķir konkrētie cilvēki un viņu attieksme. Turklāt, nav jau skaidra kārtība, kā slimnīcai rīkoties ar šādiem ziedojumiem - vai tie izmaksājami darbiniekiem vai izlietojami kā citādi.

T.i. vajadzētu vispirms saprast, ko I.Eglītis ierosina, pirms sākam viņu kritizēt. Ja ievērojam priekšnoteikumus, ka pacientu pateicības tiek apliktas ar nodokļiem un tās var maksāt vienīgi PĒC pacienta izrakstīšanas (lai neveicinātu korupciju), tad citas problēmas var sākt risināt.

Man ir viss pamats uzskatīt ārstu vairumu par godīgiem cilvēkiem, kuri vēlas darīt savu darbu profesionāli un saņemt par to taisnīgu atlīdzību. Nevis par potenciāliem blēžiem un ļaundariem, kas tā vien vēlas krāpt un šantažēt pacientus, vai dalīt valsts apmaksātus resursus par kukuļiem.

Vai I.Eglīša piedāvātie legalizētie ziedojumi ir perfekta sistēma? Noteikti nē, bet šobrīd tas ir kompromiss, sava veida mazākais ļaunums, jo mediķu atalgojuma jautājums Latvijā joprojām nav normāli sakārtots un šis ir veids, kā vismaz pagaidām izvairīties no sociālas krīzes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis - Andrim 16.01.2008 14:06

""Kukuļi ir tur, kur cilvēki izmanto dienesta stāvokli personīga labuma gūšanai (medicīnā tas nozīmētu - sadalīt deficītus resursus nevis pēc objektīvas profesionālas nepieciešamības, bet pirmām kārtām tiem, kuri ir kaut ko samaksājuši)"".
Andri. Reāli taču tas arī tā ir, vai arī to negribi redzēt. Ja pie ārsta varu rindā pieteikties tikai pēc mēneša, bet samaksājot, kaut vai tūliņ, tas nav normāli, jo pēc mēneša varbūt man būs nepieciešami nevis ārsta bet jau mācītāja pakalpojumi. Ja slimnīcā ja esmu samaksājis, varu gaidīt tiešām labu attieksmi un rūpes gan no ārsta gan medmāsiņu puses, bet ja neesmu maksājis, reizēm rodas sajūta, ka esmu kļuvis neredzams.
Ziedot slimnīcai neviens neliedz, to var darīt jebkurš, kuram naudiņas vairāk iekrājies, un sirdsapziņa to prasa, bet pašreizējā maksāšanas sistēma ārstam "uz rokas" virzās necivilizētā virzienā, brīvprātīga piespiedu maksājuma (kukuļa)virzienā, un Taviem vārdiem sakot:sadalīt deficītus resursus nevis pēc objektīvas profesionālas nepieciešamības, bet pirmām kārtām tiem, kuri ir kaut ko samaksājuši. Zem vārdiem ""deficītie resursi"", šeit būtu jāsaprot pakalpojuma termiņš un kvalitāte, kas nesamaksājot kļūst deficīti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 16.01.2008 11:48

Bez mazākā neērtuma. Par to gan Ārstu biedrībai jau vasarā, kampaņu par Zatleru organizējot, nebija kauns.
=====
Pret V.Zatleru, apspriežot prezidenta kandidatūras dažnedažādi žurnālisti cēla iebildumus, ka viņš par pacientu pateicībām neesot nomaksājis nodokļus. Savukārt tagad iebildumu cēlāji drīz var saņemt vēlamo rezultātu - saskaņā ar Ivara Eglīša ierosinājumu pateicības tiks apliktas ar nodokļiem.

Tie, kuri vēlas visur pārņemt bagāto rietumvalstu pieredzi, var uzreiz vēlēties perfektu medicīnas finansēšanas sistēmu, bet to nevar pāris gados sasniegt. Tikmēr ārstiem ir jādzīvo arī tagad - kamēr gaidīsim perfekto finansēšanas sistēmu, medicīna kā sistēma var sabrukt pavisam. Ir jāļauj darboties nozares profesionāļiem un atrast praksē nepieciešamos kompromisus. Ivaru Eglīti var uzskatīt tieši par šādu profesionāli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 16.01.2008 10:17

Veselības ministra ierosinājumā - vai tajā, ko dzirdu no medijiem - trūkst agrākais uzstādījums par to, ka jārada tāda veselības aprūpes sistēma, kurā pacients nejūtas dakterim parādā, respektīvi, ka pakalpojumu cenas nav kefīra pakas cenā (te es, protams, pārspīlēju). Ja veselības ministrs sāk ar pateicību naudu legalizēšanu, bet neķeras klāt pakalpojumu cenām un apdrošināšanas prasībām (ja visiem Latvijas iedzīvotājiem būtu veselības apdrošināšana, tad varbūt lielāka daļa nejustos dakterim parādā, jo apdrošināšana nemaksā maz?...), tad kaut kas nav kārtībā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

L 16.01.2008 10:12

Ja kāds grib kādam kaut ko ziedot, tad kāpēc to neļaut darīt likumīgi!? Protams, gājiens uz slimnīcas kasi pēc ārstēšanas (nemaz nerunājot par ieteikumu turp doties pirms) var būt tikai un vienīgi brīvprātīgs. Ja kāds "māj", ka kaut kas jāmaksā, ja tā nav privātiestāde, tad jāseko visbargākajai reakcijai (policijas, prokuratūras).

Vispār man ir aizdomas, ka lielo brēku par Eglīša ierosinājumu sacēluši paši mediķi, kuri negrib no ierastās prakses atteikties. Galu galā, kāpēc bēdīgi slavenā darba grupa, kam šī lieta bija jārisina, teju pus gada laikā neko prātīgu nav varējusi izdomāt? Mazo pelēko šūniņu tādai lietai par maz?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 16.01.2008 01:51

Neko es neatšifrēju. Nav nežēlīgi; neliela valstiņa ir ideāls uz ko tiekties. Tam, cik P-P! ir vecs, nudien ne ar ko no apspriežamā nav sakara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alus - Pētersonam! 16.01.2008 01:11

Nē, nu tu nu gan esi viens gudrs zellis! Re kā atšifrēji, ka esmu sociālists.

Man tik bišķi dīvaini likās, ka Tu tik nežēlīgi negatīvs pret valsti. Tu jau nu neesi tik vecs, lai būtu izbaudījis PSRS sociālismu? Kļūdos?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 16.01.2008 01:04

Atbildi, atbildi :) Un ja saņemtu, tad ir nepareizi?

> Mans ieteikums - ieviest augstākus nodokļus

Nē nu kā gan citādāk. Universālā un vienīgā sociālistu politika - paņemt no cilvēkiem vairāk naudiņas, lai...

> un reizē arī palielināt medicīnas sistēmas pārskatāmību un atskaitīšanos,

... tad palielinātu medicīniskas apkalpošanas izmaksas un...

> lai izsekot nodokļu naudiņai no mūsu kabatām līdz ārsta algas izmaksai.

...nolīgtu vēl lielāku pulku uzraugu un pārvaldītāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alus - Pētersonam! 16.01.2008 00:30

Āber, tu un tavs liberālisms. A, kas istabene saņem algu no nodokļiem? Pirmā dzirdēšana, atklāti sakot, bet Pankūkas jau ik pa laiku nāk klajā ar nu ļoti inovatīvām atziņām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 16.01.2008 00:02

Kas tas ir - vai kāds "liberāls" princips? :)

Kukuļus (KL 320. pants, plus kur nu ir tā valsts amatpersonas definīcija) - jā. "Kukuļus" - nē.

Viesnīcā atstāt istabenei nelielu naudas summu uz spilvena arī ir nepareizi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alus - Pētersonam! 15.01.2008 23:54

Savukārt pacientu brīvprātīgi ziedojumi, ar ko viņi pasaka paldies ārstam un ārstniecības iestādei, ja vien ir vēlēšanās šo procesu daudzmaz saprātīgi sakārtot, nav nekādi kukuļi.
---
Netēlo muļķi! "Pateicības" ir kukuļi, jo ārsti no pacientiem tās sagaida, vai pacients grib vai negrib "pateikties".

Ja runa būtu par pateicību šī vārda īstajā nozīmē, tad labdarībai tagad arī tagad jau ir visas durvis vaļā.
---
"Tie, kuri iestājas pret ziedojumiem - lai padomā, kurp viņi vēlas novest medicīnu. Viņiem gribas hronisku ārstu deficītu? Padomjlaiku attieksmi? Obligātus maksājumus? Nu piedāvājiet kaut ko, mīļie gudrinieki. Ja reiz uzskatāt, ka Kuldīgas slimnīcas vadītājs neko nejēdz."
---
Pacientu nodevas eksistē jau tagad. Un mīļie gudrinieki jau ir izteikušies pirms tam - dari visu, bet nelegalizē korupcijas. Mans ieteikums - ieviest augstākus nodokļus un reizē arī palielināt medicīnas sistēmas pārskatāmību un atskaitīšanos, lai izsekot nodokļu naudiņai no mūsu kabatām līdz ārsta algas izmaksai. Un Kuldīgas slimnīcas vadītājs tiešām ir nejēga, ja grib legalizēt korupciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 15.01.2008 23:45

>>> Tādēļ, ka maksāt kukuļus principā ir nepareizi.
=====
Kukuļi ir tur, kur cilvēki izmanto dienesta stāvokli personīga labuma gūšanai (medicīnā tas nozīmētu - sadalīt deficītus resursus nevis pēc objektīvas profesionālas nepieciešamības, bet pirmām kārtām tiem, kuri ir kaut ko samaksājuši).

Savukārt pacientu brīvprātīgi ziedojumi, ar ko viņi pasaka paldies ārstam un ārstniecības iestādei, ja vien ir vēlēšanās šo procesu daudzmaz saprātīgi sakārtot, nav nekādi kukuļi. Tā ir iespēja pacientam, kuram ir salīdzinoši lielāki ienākumi, izteikt materiālu pateicību tādam medicīnas personālam, kas izturas cilvēcīgi. Es joprojām jūtos pateicību parādā Jēkabpils mediķiem, kuri palīdzēja sarežģītā situācijā nākt pasaulē manām 2 meitiņām. Un joprojām neesmu samaksājis nedz vecmātei, nedz ārstam. Jo nav mehānisma, kā to civilizēti izdarīt.

Tie, kuri iestājas pret ziedojumiem - lai padomā, kurp viņi vēlas novest medicīnu. Viņiem gribas hronisku ārstu deficītu? Padomjlaiku attieksmi? Obligātus maksājumus? Nu piedāvājiet kaut ko, mīļie gudrinieki. Ja reiz uzskatāt, ka Kuldīgas slimnīcas vadītājs neko nejēdz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alus - Pētersonam! 15.01.2008 23:15

Nekādā gadījumā nemaksājiet "kukuli"! :) Bet kāpēc liegt iespēju legāli maksāt tiem, kuri to vēlas?
---
Tādēļ, ka maksāt kukuļus principā ir nepareizi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 15.01.2008 20:07

Bet kundze - tiem, kas no jums PRASA kaut ko ekstra, tiem nelielajā valstiņā Baltijas jūras krastā ir citi "orgāni". KNAB tur, Loskutova kungs, VID, "zviedru laikraksts", kas tādus var piekārt pie lielā zvana, "Nekā personīga" vai "De Facto" tur, kuri varētu varbūt ierakstīt kādu sižetu par to, kā "dakterīši ir ļauni un aklatīgi".

Nekādā gadījumā nemaksājiet "kukuli"! :) Bet kāpēc liegt iespēju legāli maksāt tiem, kuri to vēlas? Kur ir skāde? Jau tā doma, ka no naudiņas daļu paņems (un pavisam citiem nolūkiem izlietos) valsts atturēs daļu cilvēku maksāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tomēr 15.01.2008 19:55
http://www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=20...

Zatlera preses sekretāre Inta Lase žurnālistiem sacīja, ka prezidents aizvien uzskata, ka šis jautājums jāatrisina, tomēr viņš pagaidām nepauž viedokli, vai Eglīša piedāvājums nedarīt neko, viņu apmierina. Atbildi prezidents sniegs pēc tam, kad darbu būs pabeigusi stratēģiskās analīzes komisija, kurai uzdots izpētīt un sagatavot sistēmisku piedāvājumu, kā šīs problēmas atrisināt.

Pēc otrdienas tikšanas Zatlers arī pauda apmierinātību ar to, ka jaunais veselības ministrs uzsācis konstruktīvu dialogu ar sabiedriskajām organizācijām, tai skaitā ģimenes ārstu asociāciju un ārstu biedrību, un solījis sākt dialogu arī ar pacientu tiesību aizstāvjiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

G. Leona 15.01.2008 19:26

Forši. Runājiet. Kāds "gudrais" tur "augšā" pieņems legalizēt kukuļus? Labi. Vienreiz gadā 1 Ls paldiesnaudiņas iemaksāšu, bet kukuli no manis "gudrais" mediķis ņems kā ņēmis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sāpe 15.01.2008 18:59

Varbūt ņemam un visi sākam maksāt viens otram "pateicības pret atlīdzību"?! Kādi nodokļi? Kāda valsts? Zobs pret zobu, aci pret aci!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 15.01.2008 18:30

@Pēteris

> šie maksājumi nostāda pacientus nevienlīdzīgā
> situācijā, pieļaujot iespēju, ka daži varētu
> saņemt ātrāk, labāk vai kvalitatīvāk to
> ārstniecības pakalpojumu, par kuru jau ir
> samaksāts no valsts budžeta

Nē, foršā loģika - tas, ka kāds dakteris kādu pacientu varbūt mēģinās diskriminēt pakalpojuma saņemšanā, ir "jānovērš", neatļaujot kādam, kas grib novērtēt pakalpojumu ar papildus samaksu, to darīt legāli... Nevis ar visu diskriminācijas novēršanas aparātu iet pēc tiem negodīgajiem, bet paziņot: vairums dakteru ir negodīgi, vērtē pacientus pēc to maka biezuma un pienesuma viņu makā, - neļaut!!!

> „pateicības” maksājumi vienreiz uzsākti, ātri
> varētu pārvērsties no brīvprātīgā maksājuma
> par obligāto, bez kura cilvēki vienkārši
> neiedrošināsies iet pie ārsta, tādējādi
> pieaugs pacientu līdzdalības maksājumi, kuri
> jau šobrīd ir vieni no augstākajiem Eiropas
> Savienībā

Tad vajag iedrošināt cilvēkus.

Tik daudz par liberālismu... :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 15.01.2008 17:46

Es neredzu iemeslu, kādēļ ikviens, kurš vēlas nodoties labdarībai, to nevarētu darīt jau tagad. Tomēr labdarībai un pacientu "pateicību" (koruptu maksājumu) legalizēšanai ir zināma atšķirība. Mēs visi jau maksājam nodokļus pašreiz, par kuriem mums ir tiesības saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi.

Maksāt par medicīnas pakalpojumiem papildus nodokļiem un pacienta nodevai ir ne tikai netaisnīgi, bet koruptu maksājumu legalizēšana var radīt bīstamu precedentu - skatīt SUSTENTO atklāto vēstuli http://www.vdiena.lv/lat/politics/doctor/sustento_atklaataa_...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 15.01.2008 16:57

Ziedojums slimnīcai vai konkrētai slimnīcas nodaļai, kura cilvēkam ir palīdzējusi, ir laba un atbalstāma lieta. Ir nekrietni, ja mediķi un ārstniecības iestādes dzīvo trūkumā, palīdz pacientiem atgūt veselību, bet nedrīkst pieņemt nekādu palīdzību no pacientiem. Būtu tomēr jāatrisina 2 lietas:
(1) Legalizēto ziedojumu varētu ļaut pārskaitīt tikai PĒC ārstēšanas kursa beigām (lai šādus ziedojumus nevarētu padarīt par obligātu ārstēšanās priekšnoteikumu vai arī pēc tiem noteikt cilvēka vietu rindā, utml.)
(2) Ziedojums ir jāizmanto visas ārstējošās komandas interesēs - t.i. ne vien ārstam, kurš ir ziedojuma tiešais adresāts, bet arī medmāsām, sanitāriem, laborantiem, utml. Galējā variantā ziedojumus varētu izmantot vien infrastruktūras un personāla darba apstākļu uzlabošanai; lielākajiem ziedojumu piesaistītājiem paredzot prēmijas ar noteiktiem griestiem.

Tomēr jāapzinās, ka Eglīša idejai vienīgās alternatīvas ir vai nu lielāki pacientu līdzmaksājumi vai lielāki nodokļi iedzīvotājiem (t.sk. obligātā veselības apdrošināšana). Abi šie varianti var būt vēl sāpīgāki mazturīgiem cilvēkiem nekā nespēja izteikt pateicību ziedojumu veidā.