Atslēgvārdi:

Paldies, Viktor, paldies, Elita! 7

Labrīt, lasītāji!

Jūs jau zināt, ka man ne vienmēr, un tas ir visnotaļ maigi teikts, tīk Atkarīgās Rīta Avīzes komentāru lappuse tad, kad tajā notiek kārtējā vārīšanās par "sorosīdiem"un visu pārējo, nedz arī tajos brīžos, kad tur tiek pausti tumsonīgi aizspriedumi. (Cita starpā vērts konstatēt, ka šorīt laikraksts ironizē par to, ka tiekot slēpti to 299 prokuroru uzvārdi, kuri nesen parakstīja atklātu vēstuli par Maizīša jautājumu; ironija ir pilnīgi vietā -- ja reiz paraksties, tad ņem atbildību par saviem vārdiem, taču neatceros, ka laikraksts būtu reaģējis līdzīgi toreiz, kad grupiņa skolotāju tikpat anonīmi avīzes lappusēs pauda savu tumsonību.)

Iesaki citiem:

Taču šorīt komentāru lappusē ir divi komentāri, kuriem varu tikai un vienīgi piekrist. Viktors Avotiņš, rakstot par viņdien notikušo Lielo talku, pilnīgi pareizi raksta, ka Latvijā ir pietiekami daudz vietu, kurās talkošana nebija nepieciešama, jo to īpašnieki tās uztur kārtībā paši: "Vistīrākais nav tur, kur savāc, bet tur, kur necūko. Miskaste nav mežos, bet pauros." Autors stāsta par 90 gadus vecu māmuļu Latgales pusē, kura reizi nedēļā istabas mazgā, dārzu apkopj. Jautāta, kāpēc viņa neņem talkā palīgus, sirmā kundze ir atbildējusi: "Vikteņ, dēleņ, as sovaižok navaru dzeivot." "Savādāk," acīmredzot, var dzīvot tie lopi, kuri savu drazu krauj mašīnā un ved uz mežu, lai tur to izgāztu. Un tāpēc varu tikai atbalstīt V. Avotiņu domā, ka Lielās talkas laikā turpmāk būtu piešķirams ne vien ceļojošais "Zelta grābekļa" tituls tiem, kuriem ir izdevies savākt vislielāko kaudzi citu cilvēku atstātu atkritumu, bet arī ceļojošais "Zelta mēsls" tituls "tiem cūcīgākajiem." Laba doma.

Savukārt Elita Veidemane, kuru pazīstu ilgāk nekā gandrīz jebkuru citu cilvēku Latvijā -- Atmodā kopā strādājām, Vašingtonā garneles ēdām -- mani pamatīgi noskumdināja tad, kad sapinās ar rupji tumsonīgo "nopraidistu" organizāciju, bet šorīt viņai paldies par to, ka ir aizstāvējusi kolēģi Latvijas televīzijā Miroslavu Kodi. Iespējams, lasītāji būs padzirdējuši par kādu Lotāru Stūri, kurš šajās dienās ir izplatījis pagalam tumsonīgu atklātu vēstuli (tiesa, neslēpjot savu identitāti) par M. Kodi, rakstot, ka viņš latviešu valodu pārvaldot "ābečnieka līmenī" un tāpēc "īstā vieta ir būt par sētnieku." Kolēģa veidotie sižeti mēdz būt interesanti, valoda gramatiski pareiza, un ne jau viņš ir vienīgais Latvijas televīzijā, kurš runā ar akcentu. "Skatā no malas" tā dara Aleksandra Gluhiha, zināmā mērā arī Alla Petropavlovska, Dmitrijs Petrenko, bet tas nesamazina viņu teiktā saprotamību. Pareizi raksta Elita, ka tā vietā, lai bārtos par M. Kodi, Stūre būtu varējis satraukties par kļūdām, kādas latviešu valodā pieļauj "īstie" latvieši. Empīriski neesmu skaitījis, bet vienu gan varu pateikt: Manā radio raidījumā "Aktuālais temats" daudz, daudz vairāk ir to, kuri tā arī neprot atšķirt vārdus "ka" un "kad" nekā to, kuri to prot. Miroslavs Kodis salīdzinājumā tomēr nav īpaši liela problēma, un L. Stūres paģērētos "pieņemtos mērus" LTV ģenerāldirektors ir pieņēmis pareizos -- viņš cilvēku būtībā un pamatoti ir pasūtījis trīs mājas tālāk. Jā, "trīs mājas tālāk" droši vien ir rusicisms. Bet vai kāds tāpēc nesaprata nozīmi?

Paldies, Viktor. Paldies, Elita.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaa 02.05.2010 20:04
Visskaistākais izteiciens latviešu valodā i-Pie kājas-jeb ari pie? Kā tad īsti ir kooo? Man zēl,ka Pūtvējiņi sadomājuši ,ka prot latviski...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ronalds 27.04.2010 23:37
Nezinu gan, man ts viss liekas aizdomīgi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mārtiņš 27.04.2010 16:26
Gribēju tikai piekrist visiem, kuri neatbalsta Stūras izteiktos apvainojumus. Domāju, ka ir jācīnās pret pavisam citādāku valodas kropļošanu, kuru bieži vien var dzirdēt, lasīt medijos. Piemēram, pirmdienas "Skats no malas" raidījumā, no "leta" žurnālista mutes, izdirdēju izskanam tādu latvisku vārdu kā "establišmenti".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


juris 27.04.2010 13:34
Iepriekšējā komentārā otrā rindā izkrita vārdi skaitļi un cipari

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris 27.04.2010 13:33
Ne tikai ka un kad neatšķir būtnes, kurus redzu TV un dzirdu LR. Kādā Krustpunktā lielāks bariņš deputātu un Aidis runāja par ekonomiku, tikai deputāts Zaķis zināja pareizo vārdu , pārējie tā vietā teica
Līdzīgi ir ar savādāk un citādāk, nemaz nerunāju par to, ka gandrīz katru kultūras laukā darbojošos būtni vienmēr kaut kas fantastiski fascinē, par to,ka vairs nav nupat, tikai nupatās; notiek - notiekās un tā līdz riebīgai bezgalībai.
Jauku dienu! Ar šo esmu gatavs vienmēr Kārlim pievienoties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 27.04.2010 10:46
No L.Stūres atklātās vēstules: "Godātais ģenerāldirektora kungs, gaidīšu Jūsu atbildi, kā to paredz likumdošana, un gribētu zināt pieņemtos mērus, lai uz visiem laikiem ar visām saknēm izravētu ņirgāšanos par mūsu latviešu valodu. Paldies."
=========
Pievienojos K.Streipam: Izteiciens "pieņemtie mēri" neliecina par labu valodas stilu; tikai krieviski ir "принятые меры" (labāk teikt "veiktie pasākumi"). Bet pēc būtības L.Stūrem ir taisnība. Laukos pie sievasmātes reizēm TV paskatos un redzu, ka publiskajā televīzijā joprojām ir zema valodas kultūra, krievu raidījumiem nav subtitru. Bet tā tas, diemžēl, ir bijis allaž - PSRS laikā diktoru runas kultūra varbūt bija augstāka, bet arī tolaik nekas ļoti vērtīgs televizorā redzams nebija. Domāju, ka sabiedrisko televīziju vajag privatizēt, jo kaut ko labot tur sen ir par vēlu. Televizors būs un paliks ja ne gluži pārkrievošanas, tad vismaz postsovetiskas, šleserveidīgas apziņas veicināšanas rīks.

Valsts varbūt var paturēt publisko radio, kas nepieciešams iedzīvotāju informēšanai ārkārtas situācijās. Lai varētu sazināties ar studentiem, man pilnīgi pietiek ar divām Web vietnēm - http://www.webkursi.lv (statisks HTML) un http://www.ante.lv (wiki vietne), plus varbūt vēl YouTube. Parastā televīzija labi noder tad, ja visiem vienlaikus vajag rādīt vienus un tos pašus videosižetus - teiksim, par 11.septembra uzbrukumiem vai olimpisko spēļu atklāšanu Pekinā. Tad arī man ir žēl, ka mājās nav televizora. Bet tādi gadījumi ir reti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sestdienis 27.04.2010 10:45
Lotāra Stūres vēstule bija atklāta naida kurināšana, kas principā būtu krimināli jāsoda. Fakts, ka autors ir "atklāti" parakstījies, tikai apliecina, ka problēma slēpjas nevis anonimitātē vai atklātībā, bet gan veidā, kā viena vai otra tiek izmantota. Tādam, kurš aizdomājies līdz tam, ka akcenta dēļ jāatlaiž no darba, var ieteikt tikai vienu no diviem - 1) kādu laiciņu pavadīt ārstnieciskā iestādē 2) doties uz Berlīni un sadedzināties Reihstāga priekšā, darot godu Ādolfam

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips