Otrajās Lieldienās: Luterkatoliska apvienošanās? Diez vai! 8

Labdien, lasītāji!

Ceru, ka visiem bija ļoti skaistas Lieldienas, prieks, ka laika apstākļi vakar bija piemēroti ārpustelpu nodarbībām. Pats biju Pārdaugavā pie radiniekiem uz ļoti jauku pikniku. Ceru arī, ka Otras Lieldienas veidojas vienlīdz patīkamas.

Iesaki citiem:

Televīzijas raidījums "De Facto" Lieldienas izvēlējās atzīmēt ar apgalvojumu, ka Latvijas luterāņu baznīca taisoties apvienoties ar Romas katoļu baznīcu. Šo vēsti naski noliedzis luterāņu šefs Vanags, kurš teicis, ka raidījuma mērķis esot bijis radīt "kliedzošu intrigu," un patiesībā nekas tāds nav domāts. Tiesa, varbūt šur tur luterāņi un katoļi varētu meklēt kopību, bet par apvienošanos gan nav iemesla runāt.

Tieši Kristus augšāmcelšanās svētki ir labs brīdis, kad par to padomāt. Jo būtība te ir viena: ticība ir viena lieta, organizēta reliģija ir kaut kas pavisam cits. Kolīdz ticība tiek ielikta mirstīga un grēcīga cilvēka rokās, sākas, tā teikt, Dieva zīmes. Svētajam Pēterim bija vajadzīga pabikstīšana no paša Dieva, iekams viņš saprata, kā pastāstīts Apustoļu darbos, ka "tiešām, es atzīstu, ka Dievs neuzlūko cilvēka vaigu, bet ikvienā tautā viņam ir tīkams, kas viņu bīstas un taisnīgi dzīvo." Šī bija būtiska vēsts Pēterim, kurš, tāpat kā Jēzus, bija kārtīgs ebrejs ar visu no tā izrietošo. Pašam Dievam bija jāatgādina, ka Viņa svētība ir universāli pieejama, un tie ir cilvēki, kuri izvēlas Viņa vietā pateikt, ka nē, nē -- šai vai tai grupai cilvēku tā nepienākas. Būtu viss atstāts vien Pētera ziņā, kristietība, ļoti iespējams, būtu kļuvusi par šauri ekskluzīvu klubiņu, kurā vieta ir tikai "pareizajiem" cilvēkiem.

Taču jāatzīst arī tas, ka pēc gandrīz diviem tūkstošiem gadu, kristietība joprojām nav universāla svētība visiem tiem, kuri meklē Dievu. Kristiešu konfesiju pasaulē (un arī Latvijā) ir ļoti, ļoti daudz, un katra no tām uzskata, ka tā ir labāka par pārējām. Kliedzoši uzskatāms piemērs šeit ir Vanaga baznīca. Visā Eiropā luterāņi un anglikāņi ir atzinuši, ka viņiem ir daudz vairāk kopēja, nekā atšķirīga, un viņi ir parakstījuši tā dēvēto Porvo līgumu par savstarpēju sakramenta atzīšanu. Bet tikai ne Vanaga baznīca, nē, Vanagam vienmēr vajag būt ekskluzīvam un ārpus kārtas. Vanags un viņa štābs nebūt neuzskata, ka Dieva svētība ir pieejama visiem, svētais vakarēdiens viņa izpildījumā pietiekami daudziem kristītiem un iesvētītiem kristiešiem ir liegts. Pieļauju, ka arī Vanags ir lasījis Apustuļu darbus vai kaut vai Jāņa evaņģēlija 3. nodaļu, un zina, ka Dieva mīlestība ir visuresoša un visiem pieejama, bet acīmredzot arhibīskapa prāts neaizsniedzas pietiekami tālu, lai saprastu, ko tas konkrēti nozīmē. Un Romas katoļi, protams, nav ne pa sprīdi labāki. Tas nemaz nebija tik sen, kad katolis riskēja ar izraidīšanu no baznīcas, ja viņš iedomājās salaulāties ar kādu, kas nav katoliete. Vēl šodien svētais sakraments Romas katoļu baznīcā ir pieejams nevis visiem Dieva vārdā kristītajiem cilvēkiem, bet tikai Romas katoļu baznīcā Dieva vārdā kristītajiem cilvēkiem. Un tā, lūk, ir baznīca, kura ir pietiekami marismātiska, lai ļautu tās vadonim, piemēram, pasludināt, ka prezervatīvi kaitē centieniem izvairīties no HIV/AIDS. Tas ir tik krasi idiotisks apgalvojums, ka laicīgajā pasaulē tā paudējs ātri vien zaudētu i darbu, i reputāciju. Bet idiotiskā apgalvojuma paudējs, diemžēl, ir Romas pāvests, un viņu no darba atbrīvot nevar neviens. Ja nu vienīgi pats Dievs.

Manuprāt, te pamata fakts ir viens. Cilvēki ir spējīgi sabojāt absolūti visu ko pēc kārtas. Viņi ir radikāli un zināmā mērā arī neatgriezeniski piesārņojuši un sabojājuši pasauli, kurā viņiem lemts dzīvot. Reliģijas un ticības vārdā viņi ir karojuši un karo joprojām -- Dievu Irākā piesauc gan irākieši, gan amerikāņi. Ticība ir tas, kas atsevišķiem eksemplāriem liek apjozties ar sprāgstvielām un nogalināt pēc iespējas daudz cilvēku, jo Dievs, lūk, it kā tā gribot. Romas katoļu baznīcas vēsture ir bijusi elpu aizraujošas korumpētības un ļaunuma pilna, Vanaga baznīca vispār veidojās tikai tāpēc, ka Viduslaikos atradās cilvēki ar pietiekami daudz sirdsapziņas, lai Romai pateiktu "nē, tā vairs ne." Daudzviet pasaulē katoļu draudzes un diacēzes ir bankrota priekšā, jo pēc idejas celibātu ievērojoši priesteri nav mācējuši kontrolēt savus seksuālos impulsus. Un tā nu nav un nevar būt nekāds pārsteigums, ka cilvēki Jēzus veidoto baznīcu ir sašķēluši sīkos gabaliņos, un katrā no tiem ir ļaudis, kuri uzskata, ka tieši viņu gabaliņš ir tas pats pareizākais.

Apvienoties luterāņiem ar katoļiem? Nezinu, kur "De Facto" rāva šādu domu, bet ko tas nozīmētu? Vanagam būtu jāšķiras no sievas, vai arī Pujāts varētu beidzot apprecēties un gūt pieredzi seksa lietās, par kurām viņam, nezinītim, ir tik ļoti, ļoti daudz sakāma? Katoļiem un luterāņiem nav viens un tas pats sakramentu saraksts, vai luterāņi atzīs, ka tādu ir vairāk, vai katoļi nolems, ka no dažiem var atteikties? Taču šajās Otrajās Lieldienās atcerēsimies ļoti, ļoti skaidri, ka celibāts Romas katoļu baznīcā un sakramentu skaits ir CILVĒKU izdomātas lietas. Jēzus par bauslību pateica ļoti vienkāršu lietu: Mīli Dievu un mīli savu tuvāko. Un punkts. Jēzus neteica, "Klau, farizejiem ir jāmīl Dievs, bet rakstu mācītājiem tas nav jādara; tuvākā mīlēšana attiecas uz janvārī un februārī dzimušajiem..." Nē, Jēzus skaidri pateica, ka Dieva mīlestība un svētība ir universāla lieta. Cilvēki ir tie, kas to ir salaiduši tik briesmīgā grīstē. Un turpina tā darīt joprojām. Luterāņi grib apvienoties ar katoļiem? Nu, nē.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 14.04.2009 21:34
K. Streipa kungs, ja jau jūs esat tik labi "audzināts" un labāks par mani korektuma ziņā, tad kā saprast jūsu iepriekšējos subjektīvajos "sacerējumos" tos apvainojumus tādā veidā apsaukājot tur aprakstītos cilvēkus. Ir par ko padomāt K. Streipa kungs.... un vēl Dieva svētība patiešām ir universāla tajā izpratnē, ka Kristus samaksāja ar krusta nāvi un augšāmcēlās par visiem, kas viņu pieņem, kā savu personīgo glābēju, un ko tas nozīmē, sorry jālasa Bībele Sv Gara vadībā nevis savā paša vadībā....Bībele ir vienīgā pilnā un pierakstītā Dieva atklāsme cilvēcei.. Labu veiksmi paštaisnajiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 14.04.2009 15:08
Blogotāju un žurnālistikas ieguvums tomēr varbūt ir kādas baznīcas kanceles zaudējums :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 14.04.2009 11:29
atkal kkkaarlis spredikjo un tulko Biibeli kaa pasham izdeviigaak (taapat kaa vinja kritizeetie). kaut kaads cirks.
draudzeejies ar savu caaliiti un lasi it kaa religjiskas lekcijas savaa "savaadajaa" "bazniicaa". prieksh kam tu lien maaciit, kas vanagam un pujatu jaadara? kaada tev tur dariishana, mozaiikas draudzes virsabat? :))))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 14.04.2009 10:15
Guntar, Jums taisnība, ka es varu Jums arī neatbildēt, un tā tas arī šoreiz sanāks, jo tikpat labi Jūs man varējāt vaicāt, "Lūdzu, pastāstiet (drusku grozu Jūsu tekstu, jo atšķirībā no Jums, esmu labi audzināts un sev nezināmus cilvēkus uz tu neuzrunāju) visu par pasaules vēsturi, sākot no pirmsākumiem." Ja Jūs vēlaties uzzināt par Kristu, Viņa dzīves gaitām, grēku u.tml., tad lasiet, lasiet, lasiet, un ar M. Gibsona diemžēl visticamāk tomēr nepietiks. Jums par laimi, par Jūsu uzdotajiem jautājumiem ir izdota ne vien Bībele, bet ļoti, ļoti, ļoti daudz grāmatu. Lai Jums veicas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Terminators 14.04.2009 09:17
Guntar, ej mājās! Ja esi mājās, tad iegādājies čūsku un aprunājies ar viņu par grēku. Ja saruna apnīk, tad paņem savu ribu un uztaisi sievieti - būs interesantāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 13.04.2009 22:20
Un vēl, kas ir grēks, kā tas ienāca pasaulē( cilvēkos), kas ir garīgi miris cilvēks, kas ir ši tā saucamā pasaules ekonomiskā krīze, kā tā "pēkšņi"radās un ko tas viss nozīmē, un kāda ir izeja, ko nozīmē , "katra valdība ir no Dieva iecelta", ko īsti nozīmē "mīli savu tuvāko kā sevi pašu"... Vari man neatbildēt, bet Dieva priekšā tev tas būs jāatbild pēdējā tiesā, tāpēc lasi Evaņģēliju un pieņem Kristu par savu glābēju un tu tiksi izglābts no mūžīgās pazušanas, kamēr vēl ir žēlastības laiks, bet tas nav mūžīgs, un tad būs pēdējā tiesa, skarbi bet taisnīgi.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 13.04.2009 22:00
Kārli S, atbildi, ja esi tik zinoš un labi orientējies Bībeles galvenajā domā, kas ir un no kurienes nāk Kristus Jēzus, kāpēc VIņš vispār bija un kāpēc Viņam bija jāmirst šajā šusmīgajā krusta nāvē, kuras ilustrāciju varējām redzēt M. Gibsona filmā Kristus ciešanas. Un ko tad īsti nozīmē tas, ka Viņš augšāmcēlās...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 13.04.2009 19:46
Vanagam būtu jāšķiras no sievas....
=====
Tā nav gluži taisnība. Pēc Florences ūnijas (kad daļa no pareizticīgajiem kļuva par katoļiem) kā arī pievienojot katoļu baznīcai anglikāņu garīdzniekus ar visām draudzēm (tas notika vēl 20.gadsimtā), jauniesvētītīe katoļu priesteri turpināja atrasties laulībā, ja viņi tādā atradās jau agrāk. Domāju, ka joprojām ir tādi katoļu priesteri, kuri pilnīgi likumīgi atrodas arī laulības sakramentā. Sk. http://news.bbc.co.uk/1/hi/scotland/4308741.stm .

Par Kanonisko tiesību lietām ļoti izsmeļošas ziņas var iegūt no pr. Jura Jalinska, kurš ir pilnvarots tiesāt lietas, kuras piekrīt katoļu baznīcas kompetencei.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips