Atslēgvārdi:

Olimpiskās spēles melu mērcē 11

No tā, ka Olimpiskās spēles notika PSRS, padomju cilvēku dzīvē nekas nemainījās. Un arī Ķīnā, par spīti spēlēm, diktatūras atribūtika un cenzūra pastāv joprojām.

Iesaki citiem:
Mute 255x203
Foto:Pilar

Komunistiskās iekārtas nevar pastāvēt bez meliem. To Latvijas iedzīvotāji zina labāk par dažu labu tautu, jo spoguļvalstī, kura saucās Padomju Sociālistisko republiku savienība, melošanas bija gana daudz — par kompartijas nepārspējamo gudrību, par darba ļaužu solidaritāti, par ļaunajiem rietumiem, par kapitālismu. Ķīnā, kurā šonedēļ sākas 29. Vasaras Olimpiskās spēles, vairs nav gluži komunistiska iekārta, jo jau pirms diezgan daudziem gadiem diktatūras vadoņi saprata — ja savas valsts simtiem un simtiem miljonos skaitāmos iedzīvotājus spiedīs dzīvot tajā nabadzībā, kāda īstā komunistiskā iekārtā ir neizbēgama, tad var sākties neprognozējami un diktatūrai bīstami procesi. Ķīnas valdība paziņoja, ka kļūt bagātam — tas ir lieliski. Protams, lielais vairākums ķīniešu joprojām dzīvo nabadzībā, bet tādas pilsētas kā Šanhaja un arī Pekina, kur notiks Olimpiskās spēles, ir piedzīvojušas milzīgu izaugsmi, un tā nevar notikt bez milzīgas naudas. (Un arī bez milzīga piesārņojuma — tā sportistiem nākamajās divās nedēļās varētu būt liela problēma.)

Taču visa pārējā diktatūras atribūtika Ķīnā pastāv joprojām, un tas cita starpā attiecas arī uz cenzūru. Brīdī, kad Pekina vēl tikai cerēja, ka tai tiks piešķirtas spēļu rīkošanas tiesības, valsts vadoņi ļoti solīja, ka nekādas cenzūras nebūs, vismaz ārvalstu preses pārstāvji nu gan varēšot brīvi darboties un brīvi tikt klāt visām vietnēm internetā, kādas vien tiem varētu interesēt. Nav nekāds pārsteigums, ka īstenība ir izrādījusies citāda. No Pekinas dzirdam ziņas, ka ir liegta pieeja diezgan daudzām interneta lapām, tajā skaitā cilvēktiesību organizācijas Amnesty International, Lielbritānijas telekompānijas BBC un jebkuras iestādes, kura raksta par notikumiem Tibetā, mājas lapas. Nav bloķēta ASV Valsts departamenta mājas lapa, bet ir bloķēta pieeja departamenta ziņojumam par cilvēktiesību situāciju Ķīnā.

Vēl pirms divām nedēļām Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) vadība joprojām solīja, ka nekādas cenzūras nebūs. Izrādās, ka arī viņi meloja, jo nu mēs zinām, ka SOK tomēr ir slepeni sarunājusi ar Ķīnas pārstāvjiem, ka cenzūra būs. Par to būtu skumjāk, ja nebūtu jau visnotaļ sen skaidrs, ka Starptautiskā Olimpiskā komiteja ne vienmēr uzskata, ka tai būtu jārīkojas godīgi, ētiski vai morāli.

Runāsim atklāti. Lūk, kas notiek, kad Olimpisko spēļu organizēšanas tiesības tiek piešķirtas diktatūrām. Zinu, kāda ir pamata doma — Olimpiskās spēles ir tik lieliski atklāts pasākums, ka tas palīdzēs arī diktatūrām kļūt atklātām. Tā, piemēram, 1988. gadā Olimpiskās spēles notika Dienvidkorejā, un tieši tas, ka tuvojās spēles ar visu milzīgo pasaules uzmanību, lika korejiešiem atteikties no militāras diktatūras un sarīkot vēlēšanas. Bet citur — lika drusku pagaidīt. Rietumu pasaule lielākoties nepiedalījās 1980. gada spēlēs Maskavā, bet ārzemnieki, kuri tur atradās, pilnīgi noteikti tika pakļauti tai pašai cenzūrai un uzraudzībai, kāda pastāvēja jebkurā citā brīdī, lai arī sistēmas Potjomkina sādžas aspekti droši vien tika uzpucēti, cik vien iespējams. Katrā ziņā no tā, ka Olimpiskās spēles notika PSRS, nekas padomju cilvēku dzīvē nemainījās. Un nerunāsim nemaz par 1936. gada spēlēm Hitlera Vācijā — tur nākamajos gados situācija kļuva vārdiem neizsakāmi briesmīga un brutāla.

Nevienam taču nebija noslēpums, kas ir un kas nav Ķīnas Tautas Republika. Nav vēl pagājuši 20 gadi kopš Tjanmeņas laukuma slaktiņa. Ķīna nepārtraukti ir draudošs spēks savā reģionā, it īpaši attiecībās ar Taivānu, kurai Pekina neļauj būt tam, kas de facto līmenī Taivāna jau sen ir bijusi — neatkarīga valsts. Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomē Ķīnas 否 (nē) skan aptuveni tikpat bieži un tādu pašu mērķu dzīts, kā Krievijas нет. Un, protams, pavisam nesenā pagātnē ir situācija Tibetā, kur tāpat kā Korejā ļaudis sacerējās, ka pasaules pastiprinātā uzmanība palīdzēs arī viņiem. Korejas gadījumā korejiešus apspieda tikai korejieši. Tibetiešu gadījumā to izdarīja ķīnieši ar tomēr nepiedodamu varu un vardarbību.

Tibetas notikumu laikā bija arī tādi ļaudis, kuri aicināja Pekinas spēles atcelt pavisam. Nepiekritu toreiz, nepiekristu arī tagad, jo nebūtu iespējams tās steigā sarīkot kaut kur citur. Sportistiem tomēr Olimpiskās spēles ir milzīgs karjeras atskaites punkts un reizēm arī kulminācija. Latvijā ir ne viens vien sportists, kuram Olimpiskās spēles pagāja garām tāpēc, ka 1984. gadā Maskava atbildes gājienā atteicās sūtīt komandu uz Losandželosu.

Taču cita lieta ir politiskā attieksme pret notiekošo, un, manuprāt, ir grūti akceptējams vai piedodams Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera lēmums pagodināt Ķīnu ar savu klātbūtni Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā. Dubulti liels kauns tas ir tāpēc, ka gan Igaunijas prezidents, gan arī Lietuvas prezidents ir atraduši par labāku uz Pekinu nedoties. Tas noteikti ir (vismaz daļēji) pateicoties izpratnei, ka tibetieši patlaban pārcieš precīzi to pašu, ko 50 gadu garumā pārcieta igauņi, lietuvieši… un, jā, arī latvieši. Un katrā ziņā, ja arī var saprast ASV prezidenta piedalīšanos ceremonijā, jo starp Ķīnu un ASV ir milzīgas un būtiskas attiecības, tad to pašu nevar teikt par Latvijas prezidentu, jo neticu, ka kaut kas mūsu valsts attiecībās ar Pekinu mainītos, ja arī viņš nolemtu palikt mājās.

Ceru, ka vairāk nekā tikai dažiem Latvijas sportistiem izdosies iegūt kādu medaļu, savukārt attiecībā uz Valsts prezidentu, kā arī uz Latvijas Olimpiskās komitejas delegāciju Pekinā es arī ceru, ka viņi necietīs klusu par ierobežojumiem, kādi tur tiek uzlikti ne tikai ķīniešiem, bet arī viņu viesiem. Jo Ķīna kārtējo reizi ir vienkārši melojusi.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nesaprotu 17.09.2008 18:51
Ir divi ceļi: pieņemt un censties kaut ko mainīt, vai nepieņemt un sprediķot, apgaismības idejas māca izzināt, lai vērstu par labu, vai Strepsa kungs saka: "Sāksim dialogu ar diktatūrām, pārliecināsim tās par mūsu taisnību! ", nē, Streipsa kungs saka: "Apspriedīsim cik viņi ir slikti". Man nāk smiekli par šādu pozīciju, kurš Jūs Pekinā dzird (un ne tikai Pekinā)? Kuru Zatlers pagodinās Pekinā? Mūsu valsti neviens nedzird pat Eiropā (kad sadala naudu un risina nopietnus jautājumus), kur nu vel Ķīnā?! Bļaustīties jau var, bet kāda jēga. Esiet taču konstruktīvi, vai tas ir klubs, kur apsriež, kur ko apspiež?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andis Liepiņš - Streips 12.08.2008 03:16
korekcija:
starp šo "..līdz tālākajai Portugāles robežai, kas starp citu, ir 11 km no Āfrikas.." un šo "..puse no pēdējā laika pieņemtajiem.."
bija jābūt tekstam: "bez neviena robežposteņa, tik vien kā valstu uzrakstiem uz metāla plāksnītēm, līdzīgi kā var redzēt rajona nosaukumus iebraucot no Valkas rajona Cēsu rajonā,"

pēc kā tai vietai tekstā vajadzētu izskatīties šādi: "..līdz tālākajai Portugāles robežai, kas starp citu, ir 11 km no Āfrikas, bez neviena robežposteņa, tik vien kā valstu uzrakstiem uz metāla plāksnītēm, līdzīgi kā var redzēt rajona nosaukumus iebraucot no Valkas rajona Cēsu rajonā, puse no pēdējā laika pieņemtajiem.."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andis Liepiņš - Streips 12.08.2008 03:11
Adamukss nebrauca. Ilvess nebrauca. Bet Sarkozī un Matti Vanhanen (Somijas premjers), aizbrauca. Nu un?
Krievija apspieda Latviju, Ķīna apspiež Tibetu, kuršu vikingi kāva dānijas mierīgos iedzīvotājus (http://www.historia.lv/alfabets/K/ku/kursa/raksti/shvabe.htm... vecais stāsts par to, ka dāņi savās lūgšanās bija ieklāvuši frāzi: "Dievs sargi mūs no kuršu vikingiem.") . Un ko tagad? Tibeta ir zaudējusi elementāru izdzīvošanas cīņu, jo blakus ir izrādījies daudz spēcīgāks, spējīgāks un agresīvāks pretinieks. Kurš var saskaitīt cik ciltis ir iznīdētas un tiek iznīdētas cilvēces vēsturē? Deal with it. Visi esam mirstīgi un karš ir tikai viens no veidiem, kā to izdarīt (cik zinu no statisktikas, tad no dažādiem vēžiem un infekcijas slimībām mirst krietni vairāk nekā no karošanas )
Nākotne nav nacionālistiskās attiecībās, nākotne ir vienotībā un nav obligāti, ka šī vienotība tiks panākta ar līgumiem, tik pat labi tas var notikt caur ieroču spēku. Vienota pasaules iekārta ir neizbēgama un tas, kas notiek pasaulē, kad vieni anektē citus ar ieročiem (Ķīna Tibetu, Krievija Osetiju) un otri ar vienotu valūtu un likuma spēku ("vecā" Eiropa Latviju) ir tikai likumsakarīgi un šitā te čīkstēšana par to, ka kādam iet slikti neko nemainīs. Miljoni gāja ielās protesta akcijās pret ASV iebrukumu Irākā, kad es pēdējo reizi lasīju ziņas, Bušs plānoja aizsūtīt uz turieni vēl pāris desmitus tūkstošu kājnieku. Tagad protestēsim pret Gruzijas okupāciju, tak nedos tas neko. Un ne jau tāpēc, ka "valdošā elite" ir riebekļi un imperiālisti, bet tāpēc, ka tā ir neizbēgama cilvēces evolūcija - apvienoties. Kur ir lielāka kulturālā bagāža tur ar prātu un likumiem, kur kulturālā bagāža ir akmenslaika līmenī tur ar akmenslaika metodēm arī apvienosies.
Un par to latvietiskumu, lai arī (cik man zināms) vismaz 3 paaudzēs mani senči ir bijuši latvieši, mani bieži pārņem neizpratne un izbrīns par to šaurpierību, kas valda lielā daļā "nacionālistiski" noskaņotajos latviešos.
Par kādu Latviju vispār ir runa? Kad ir runa par valsti, tad es iedomājos teritoriju, ar savu armiju, savu robežu, robežsargiem, naudu, likumiem, nodokļiem un visu citu. Tagad, es varu iziet no mājas un aizbraukt līdz tālākajai Portugāles robežai, kas starp citu, ir 11 km no Āfrikas, puse no pēdējā laika pieņemtajiem likumiem un normatīviem nāk no Briseles, nupat jau tiek runāts par ES bruņotajiem spēkiem, konstitūciju (kurai ir lielāks likumiskais spēks, kā atsevišķo valstu konstitūcijām/satversmēm/whatever) un ES prezidenta posteni. Par vienotās valūtas ieviešanas plāniem nerunājot (de facto var teikt, ka ieviesta ir, kā nekā LVL ir fiksēti piesiets pie EUR). Neizklausās pēc neatkarīgas valsts, vairāk pēc antiņu bara, kas to nav pamanījuši un sapratuši, ka rītdiena ir šeit un nav vairs nekādas runas par tādām mazām valstiņām kā Latvija vai Tibeta. Mēs jau esam megavalstu sastāvdaļas un tur nekas nemainīsies. Ja vien nenotiks globāla rakstura katasrofa un mēs visi neatkritīsim uz bronzas laikmetu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Andim 11.08.2008 22:46
Vēcīt, ASV ir ļoti lielas attiecības ar Krieviju un ar Ķīnu. Latvijai ir ļoti maz attiecību ar Ķīnu un ļoti daudz attiecību ar Krieviju. Bet Latvijas prezidentam nevajadzēja doties uz Pekinu tāpēc, ka Ķīna apspiež Tibetas tautu tāpat, kā Krievija (OK - -PSRS, bet tomēr Krievija) 50 gadu garumā apspieda Latviju. Adamukss nebrauca. Ilvess nebrauca. Mūsu prezidents, kurš kukuļus saņēma tikpat daudz no krieviem, nekā no latviešiem, par kuru viņš nemaksāja nodokļus un pēc tam meloja savā deklarācijā, ir citā situācijā. Latvijai ar Krieviju nekādu milzīgu attiecību nav, ja neskaita kaimiņvalsts uzstājību par "nabaga" krieviem, kuri dzīvo Latvijā. Parādiet man pāris, kuri grib pārcelties uz Krieviju, jo te ir tik ļoti slikti. Nav tādu. Paldies, ka vismaz pēc idejas lietojāt pats savu vārdu -- Andis Liepiņš. Bet Latvijas prezidentam nevajadzēja piedalīties. Ja kas, arī Bušam nevajadzēja, jo Tibetas tauta ir apspiesta, apspiesta, apspiesta. Vai latvietis vārdā Andis to nesaprot?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andis Liepiņš - Streips 11.08.2008 22:36
Vecīt, visas Demokrātijas balsts, ASV prezidents, piedalījās atklāšanā un bija redzams apkampjamies ar Krievijas premjeru. KĀPĒC tad Latvijas prezidents (un kā mēs zinām, ASV ir lielākais latvijas draugs...) nevarētu piedalīties???? Neesi divkosis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

O.Kreicbergs 06.08.2008 17:37
Salaspils pamatā veidojusies no 3 lielām iedzīvotāju grupām. Pirmie ir Salaspils "pamatiedzīvotāji", no kuriem daudzi dzīvo nelielās privātmājās; otrie - Zinātņu Akadēmijas ciemata iemītnieki (no dzelzceļa līnijas Ulbrokas pusē); trešie - Rīgas HES būvētāji (no dzelzceļa līnijas Daugavas pusē). Nemāku teikt, cik tas atbilst šo cilvēku vairuma dzīvesstāstiem, bet tolaik daudzi uzskatīja, ka daudzos gadījumos tur bija darīšana ar amnestētiem (kriminālnoziedzniekiem); par HES ciematā notiekošo huligānismu, nenormālo dzeršanu utml. joprojām var daudz ko pastāstīt vidējās un vecākās paaudzes Salaspils iedzīvotāji - tie, kuri atceras 70-tos gadus.

Jebkurā gadījumā, krimināla visatļautība (kura vēl jo vairāk sazēla 90-tajos gados) neveicina "universālu" līdzcietību pret noziedzniekiem. Apgalvoju, ka Amnesty International tipi nav dzīvojuši Salaspils HES ciematā, mājās, kuru kāpņutelpās ir "točkas" vai tirgo narkotikas, utml. Domāju, ka Ķīnā (tāpat kā pie mums Latvijā) var ieviest kārtību tikai ar visai brutāliem līdzekļiem. Mani pārsteidz, ka Latvijā var piekaut policistus, var arī pārkāpjot satiksmes noteikumus, nogalināt policistus, un vainīgie joprojām staigā brīvībā. Sk. http://www.chas.lv/win/2008/07/18/lk042.html?r=2& . Domāju, ka mūsu sabiedrība ir kļuvusi vēl nehumānāka nekā PSRS gados...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laure - O.Kreicbergs 06.08.2008 11:41
Tā kā neesmu dzīvojusi HESu būvēšanas laikā, tad ļoti labprāt vēlētos uzzināt, kāpēc Jums nelāgas asociācijas izraisa "amnestētais"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IlzeS 06.08.2008 11:07
Es nu gan nepiekrītu komentētājiem, ka liegt pieeju dažām mājaslapām ir normāli. Tas nav normāli un tā nedrīkst būt. Tāpat kā Zatleram vajadzēja darīt ko citu, bet 'visticamāk viņš nav pārliecināts, ka viņam radīsies iespēja braukt uz vēl vienām vasaras olimpiskajām spēlēm. Tāpēc arī brauc un izmanto šo iespēju. Nesaku, ka sportistiem vajadzēja boikotēt spēles, bet prezidentam jau nu noteikti!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

O.Kreicbergs 06.08.2008 00:03
Katrā zemē ir savi tikumi un likumi. Vācijā, piemēram, draud kriminālsods par Horsta Veseļa dziesmas dziedāšanu - sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_songs . Latvijā šāda aizlieguma nav. Vai jāsecina, ka Latvija ir brīvāka valsts nekā Vācija? Tāpat jau visi vācieši, kuriem ir vajadzība vai interese, šo dziesmu zin. Par spīti bargajam aizliegumam. Tāpat arī ķīnieši, kuriem vajag piekļūt pie tām mājaslapām, tie arī savu ceļu atradīs.

Man visi šādi vārda brīvības ierobežojumi šķiet bērnišķīgi. Bet, manuprāt, retro-naciķu muļķības ir mazāk bīstamas sabiedrības stabilitātei nekā tāds Amnesty International, kurš aizstāv slepkavniekus visā pasaulē pret godīgiem pilsoņiem. Faktiski pret to, ka par slepkavībām spriež taisnu tiesu. Viņiem ir ideoloģiski iebildumi pret nāvessodiem. Tas, ka vienu slepkavu pažēlot nozīmē vairākus godīgus cilvēkus nolemt nāvei, viņiem nerūp ne vismazākajā mērā. Viņi protestē pat pret tādām zemēm, kuras viņi galīgi nepazīst un negrib pazīt. Nu un tad nav brīnums, ka dažās zemēs savukārt neko negrib dzirdēt par tādu Amnesty International.

Piedod, Kārli - tajos gados, kamēr Tu dzīvoji ASV, es dzīvoju Salaspilī. Piedzīvoju arī to, kā būvēja Rīgas HES. Man vārds "amnestētais" izraisa pavisam nelāgas asociācijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 05.08.2008 21:05
P.S. Starp citu, dažās Latvijas darbavietās tiek bloķēta pieeja sociālajām vietnēm - draugiem.lv vai one.lv. Bet nevienam nav ienācis prātā to saukt par "cilvēktiesību pārkāpumu". Ja kāds ļoti grib, tad var attiecīgajām vietnēm piekļūt (kaut vai izmantojot augšminētos tuneļus). Bet katram ir skaidrs, ka šādas vietnes nav vajadzīgas darba pienākumu veikšanai. Tāpat arī tipiskam ķīnietim pietiek ar to bagātīgo Interneta vietņu klāstu, ko viņam piedāvā pašas Ķīnas iekšpusē plus atļautie ārzemju saiti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 05.08.2008 21:01
No Pekinas dzirdam ziņas, ka ir liegta pieeja diezgan daudzām interneta lapām, tajā skaitā cilvēktiesību organizācijas Amnesty International, Lielbritānijas telekompānijas BBC un jebkuras iestādes, kura raksta par notikumiem Tibetā, mājas lapas. Nav bloķēta ASV Valsts departamenta mājas lapa, bet ir bloķēta pieeja departamenta ziņojumam par cilvēktiesību situāciju Ķīnā.
=======
"Lielais Ķīnas ugunsmūris", protams, pastāv. Bet Interneta vietnes nav praktiski bloķēt pilnībā, ja vien ir atļauti šifrētie protokoli SSH un HTTPS uz ārzemju vietnēm. T.i. viss, kas ir vajadzīgs, lai lasītu jebkuras ziņas, atrodoties Ķīnā, ir - dators, kurš aprīkots ar bezmaksas PuTTY programmu (lai izveidotu SSH tuneli) un kontrolējams serveris ārpus Ķīnas, kurš var kalpot par tuneļa otru galu. T.i. ierindas ķīnietim, ja tam nav speciālu zināšanu, tas varētu radīt neērtības, bet ārvalstu žurnālistiem un amatpersonām nevajadzētu būt nekādām problēmām lasīt jebko, ko viņi vēlas - ja ir veikti minimāli sagatavošanās darbi uz attiecīgā piezīmjdatora.

Sk. rakstu par Interneta pieejamību Ķīnā: http://www.theatlantic.com/doc/200803/chinese-firewall . Un piemēru, kā veidot tuneli caur starpniekserveri (proxy) uz Debian/Ubuntu Linux darbstacijas - http://odo.lv/xwiki/bin/view/Recipes/Corkscrew . Jebkurā gadījumā - K.Streipa sašutums, ka V.Zatleram Ķīnas vizītes laikā nebūšot pieejama BBC vai Amnesty International mājaslapa, izklausās visai mākslots. Ja ir pieejami izejošie savienojumi un attiecīgs serveris Latvijā - tad visam vajag strādāt.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips