Olga Procevska: Kā lasīt Satversmes preambulas projektu? 7

Kā noteikt, kurš pieder pie latviešiem un kurš ne? Kas ir latviskā dzīves ziņa un kristīgās vērtības? Šie ir tikai daži no jautājumiem, kas rodas, lasot Satversmes preambulas projektu.

Iesaki citiem:

Pirms dažām nedēļām Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētājs, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits LR Saeimas Juridiskajai komisijai un Latvijas sabiedrībai prezentēja savu Satversmes preambulas projektu. Līdz ar publiskošanas brīdi tā radījusi lielu daudzumu kaismīgu strīdu un diskusiju. Kas ir pateikts Satversmes preambulas projektā un kā mums 21. gadsimtā to lasīt?
Piedāvājam noklausīties Latvijas Universitātes sociālo zinātņu doktora grāda kandidātes Olgas Procevskas publisko lekciju un diskusiju audio formātā. Ieteicams vienlaikus sekot līdzi preambulas tekstam, kas skatāms prezentācijā. Lekcija notika 25.oktobrī Birojnīcā, Berga Bazārā diskusiju ciklā 'Kā?'


Diskusija pēc lekcijas

Vai preambula neko nemaina, tikai norāda virzienu, kādā Satversmes pamatlicēji domājuši? Kāpēc tieši šis ir tas laiks, kad spriežam par Satversmes preambulu? Vai mēs esam unikāli, vai arī preambulu 'zeitgeist' klīst pa visu Eiropu? Klausieties diskusiju:Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
līmenis gauži zems un tumsonīgs ...

Turklāt biedrene Procevska visu laiku neizslēgtā mikrafonā kaut ko gremo un čāpstina...

Tmp author
Demagoģijas skola- kremļa izpildījumā

Te nu atklājas- lojalitātes pret piekto koklonnu un tās pēcnācējiem rezultāts. Nezinošās, naivās diskusijas dalībnieku smadzenes ... par sveštautiešiem nav jābrīnās- bet tādi tautieši kā Vents- lūk mūsu kauns. Kas ir tādu līdzskrējēju tēvs, māte?.. Oļga šovinistu tonī un garā diktē un visi sanākuši dzied līdzi cits pār citu censdzmies nozākāt to cilvēku darbu, kuri vēlas glābt valsti un mūsu tautu. Gaisotne šai telpā ož tāpat kā demokrātiski atļautajais referendums par otro valsts valodu. Atdod velnam mazo pirkstu, paņems visu ko tik spēs sagrābt. Te nu ir vietējās dzeguzes mūsu ligzdā...

Tmp author
Voldis

Piesieties un izņirgāties var par jebko, arī par šo doktora grāda kandidāti, kurai nav nekā svēta. Demagoģijas paraugstunda. Piekrītu, ka kristīgo vērtību jēdziens nevienā dokumentā nav formulēts, tāpēc to, kas ar to domāts, jānosauc detalizēti. Tomēr atsaukties uz dievturiem, muldot par daudzdievību, ir melīgi un nekorekti. Mūsu senči atzina VIENU DIEVU ar dažādām izpausmēm visās jomās.

Tmp author
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

"Apzinoties, ka latviešu tautas dzīvesziņa un kristīgās vērtības ir būtiski veidojušas mūsu identitāti..." Dzīvesziņa jau pate par sevi ir mūsu identitāte, tautas identitāte, dzīves principi. Tāpēc šis skan neloģiski.
Loģiski būtu ja būtu rakstīts šādi: "Apzinoties, ka latviešu tautas dievestība un kristīgās vērtības ir būtiski veidojušas mūsu dzīvesziņu".

Tāpat nav skaidrības, - kas ir latvietis. Būtu reiz, tāpat kā to izdarīja pirms pārsimts gadiem francī, likumā, mūsu Satversmē jānosaka, ka - Latvijas tauta ir latvieši, kurus veido Latvijas valsts pilsoņu kopums.

Ikviens saprot, ka latvieši uzvarēja Brīvības cīņās un pat Latvie;su leģionā cīnījās latvieši. Taču maz ir tādu, kuri ir aizdomājušies un paskatījuši kas bija sie latvieši. Un tad sev par izbrīnu uzzinātu, ka tie biju;si gan latgaļi, sēļi, gan žīdi, ukraiņi, poļi, vācieši un vēl daudzi jau daudzi daž ne dažādām etniskām tautām un grupām piederīgie. Preambula to neatrisina, un reizi par visām reizēm nepasaka, ka latvietis nav nekāds etniskums, bet gan valstiskums. Latvietis ir Latvijas pilsonis, kurš atbildīgi kopj savu senču mantojumu un rūpējas par savas valsts pastāvēšanu savas tautas labklājībai, drošībai un ilgtspējai.

To preambulā neatrodu un līdz ar to tāds pustukšītis vien sanācias, neskatoties uz itkā, šķietami spēcīgiem vārdiem, kuri lietoti...

Tmp author
nožēlojami

Nožēlojama lekcija. Ņirgāšanās par valsti un ticīgiem cilvēkiem.
Kurp iet zinātne, ja tādai " doktora grāda kandidātei" patiešām tādu piešķirs?
Tad ar šādu naidu pret Latviju viņa turpinās mācīt studentus?

Tmp author
Valdis Balcers

Nu, diezgan nožēlojami, cienījamo pētniec! Nav vērts iedziļināties prezentācijā "pievilktajiem argumentiem". Vienīgi komentārs par kristīgajām vērtībām. Minētie citāti no Vecās Derības ir svarīgi, bezšaubām. Tomēr "aizmirst" par kontekstu - tas ir tipiski tam, ko atceros no padomju laiku demagoģijas. Nezinu, cik liela Svēto Rakstu speciāliste ir doktora grāda kandidāte vai cik pazīstama ar kristietību. Taču, ja cilvēks argumentē ar jūras mošķu un menstruējošu sieviešu nešķīstuma definējumu jūdu tautai kā kristīgo vērtību būtību, jādomā, ka tāds cilvēks ir skrupulozs un perfekts patiesi daudzās dzīves sfērās. Piemēram, ļoti ticams, ka tāds pirms ieslēgt TV, vienmēr izpilda sekojošo (tālāk citāts no kādas instrukcijas): Svarīgi! Pirms pieslēdzat TV strāvas padevi no kontaktligzdas, uzmanīgi izlasiet visus turpmāk minētos instalēšanas norādījumus un pievienotajā bukletā „Informācija par TV atbilstību drošības un normatīvo aktu prasībām” iekļauto drošības informāciju!", un tādā garā. Es, savukārt, uzdrīkstos atzīties, atnākot mājās, lai ieslēgtu TV, vnk noklikšķinu 1 podziņu uz pults... jā, esmu drošības tehnikas pārkāpējs, bet paļaujoties uz common sense un apzinoties savus riskus, jūtos ieguvējs no tāda draudīga rīka kā TV lietošanas, nekā zaudētājs no tā, ka formāli neesmu izpildījis zināmus priekšrakstus.
Kristīga prakse un kristīgās vērtības būtu meklējamas pirmkārt Kristus vārdos un mācekļu atziņās (Jaunā Derība), kur ik pa brīdim ir precizēti Vecās Derības akcenti (Es zinu un esmu pārliecināts Kungā Jēzū, ka nekas nav nešķīsts pats par sevi: vienīgi tam, kas domā, ka tas nešķīsts, tam tas nešķīsts.//Pāvila Romiešiem, 14). Domāju, ka cienījamā doktora grāda kandidāte varētu krietni samierināt savu sirdsapziņu, piekopjot dzīvē šādus kristīgus principus, arī tad, kad pirms TV kārtējās ieslēgšanas jutīs cietu vajadzību izlasīt no vāka līdz vākam TV darbināšanas instrukciju, un arī tad, kad pirms Satversmes preambulas lietoto jēdzienu nozīmes profanācijas, sajutīs tieksmi palikt zinātnieka necienīgas "metodoloģijas" valgos.

Tmp author
PG

Gaužām interesanti. Kad būs nākamās lekcijas? Man jau patiktu, ja tās notiktu ārpus parastā darbalaika.

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Pludmale

Rekviēms sapnim 1 Autors:Olga Procevska