No vēlēšanu ierobežojumiem būs jāatsakās 6

Zūdot reālai nepieciešamībai aizsargāt valsts neatkarību ar aizliegumu vēlēšanās kandidēt bijušajiem kompartijas un VDK darboņiem, šādi ierobežojumi sāk izskatīties vienīgi pēc atsevišķu varas tīkotāju nelaišanas pie varas pīrāga dalīšanas.

Iesaki citiem:

Saeimas un pašvaldību vēlēšanu likumi aizliedz par deputātiem ievēlēt personas, kuras ir bijušas kādas valsts, izņemot neatkarīgās Latvijas, drošības dienestu štata darbinieki, vai pēc 1991.gada 13.janvāra darbojušās organizācijās, kas vērsās pret Latvijas neatkarības atjaunošanu. Ar katru gadu mazinās šo ierobežojumu pamatotība, un, tos ilgstoši saglabājot, Latvija riskē pārkāpt cilvēktiesības.
Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir izskatījusi apmēram 10 lietas, kas saistītas ar vēlēšanu tiesībām, un tā ir iedibinājusi šādus svarīgākos principus: vēlēšanu tiesības nav absolūtas, valstij ir plaša rīcības brīvība, nosakot tām ierobežojumus, taču tiesa saglabā pārraudzību pār šīs brīvības īstenošanu; ierobežojumiem ir jābūt likumīgam mērķim; līdzekļiem šī mērķa sasniegšanai ir jābūt samērīgiem.

Minēto ierobežojumu mērķis – posttotalitārā valstī ļaut nostiprināties demokrātiskām valsts institūcijām un procesiem – ir skaidrs un neapstrīdams. Precīzāk – neapstrīdams tas bija deviņdesmito gadu sākumā, bet šodien, kad Latvija tiecas kļūt par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti, demokrātija valstī, jādomā, ir pietiekami nostiprinājusies, bet pēc iestāšanās šajās organizācijās diez vai to spēs apdraudēt atsevišķas personas ar komunistiskas ievirzes politiskiem uzskatiem vai bijušie VDK darboņi. Vēsturiskais taisnīgums, kuru ir morālas tiesības piesaukt visiem no padomju režīma cietušajiem Latvijas pilsoņiem, neder kā juridisks pamatojums ierobežojumiem.

Jāņa Ādamsona piemērs ir iezīmējis ierobežojumu vājās vietas. Latvijas tiesa 2000.gadā atzina, ka viņš ir bijis “PSRS Valsts drošības komitejas Robežapsardzības karaspēka štata darbinieks” un tātad viņa deputāta mandāts anulējams. Taču Saeimas lēmums viņa mandātu neanulēt, kā arī Augstākās tiesas senatora protests par nākamo tiesas lēmumu, ar kuru tika apstiprināta Ādamsona kunga svītrošana no deputātu kandidātu saraksta 8.Saeimas vēlēšanām, liek domāt, ka likums pietiekami precīzi nedefinē to personu loku, uz kuriem attiecas aizliegums kandidēt vēlēšanās.

Otrkārt, Eiropas Cilvēktiesību konvencija prasa, lai ierobežojumi tiktu piemēroti vienveidīgi attiecībā pret visiem cilvēkiem, t.i., lai ierobežojumi netiktu piemēroti patvarīgi, vēršoties pret atsevišķām personām. Tieši šis bija viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Latvija zaudēja Podkolzinas lietu Eiropas Cilvēktiesību tiesā – nevis tādēļ, ka Podkolzinas kundzei bija jāapliecina valsts valodas zināšanas, bet tādēļ, ka viņa tika izvēlēta atkārtotai valodas zināšanu pārbaudei, kamēr vairāki citi kandidāti netika, un nepastāvēja garantijas pret ļaunprātīgu šādas varas izmantošanu. Izrādās, ka kādā pašvaldības domē ir ievēlēts deputāts, kurš ieņēmis līdzīgus amatus Ādamsona kungam, taču viņš netika svītrots no kandidātu saraksta. Rodas jautājums, vai esošais mehānisms nodrošina vienveidīgu likuma piemērošanu?

Visbeidzot, ļaujot Ādamsona kungam pildīt deputāta pienākumus, Saeima deva iespēju pārliecināties, ka bijušā VDK darbinieka aktivitātes parlamentā nenes ne lielākus, ne mazākus draudus Latvijas neatkarībai kā citu deputātu darbība. Ne velti likumā, kas regulē sadarbības fakta konstatēšanu ar VDK, ir noteikts 10 gadu termiņš, t.i., pēc 2004.gada 2.jūnija sadarbības faktu ar VDK vairs nevarēs konstatēt un potenciālajai sadarbībai nebūs nekādu juridisku seku. Ja tad ierobežojumi tiešām tiks atcelti, domājams, ka Latvijai neviens nepārmetīs cilvēktiesību pārkāpumus. Attiecībā uz personām, kas darbojušās kompartijā un citās minētajās organizācijās pēc 1991.gada 13.janvāra, kandidēšanas aizlieguma atcelšanai termiņš pagaidām nav noteikts.

2000.gadā Satversmes tiesa ar četrām balsīm pret trim atzina, ka aplūkojamie ierobežojumi nav pretrunā ar Satversmi un starptautiskajām saistībām, taču spriedumu nobeidza ar vārdiem: “.. šādi pasīvo vēlēšanu tiesību ierobežojumi var pastāvēt tikai noteiktu laiku”. Cik ilgi – tas ir atkarīgs vienīgi no Latvijas iekšējās situācijas sabalansēta izvērtējuma. Kaut arī Eiropas Padomes Parlamentārā Asambleja 1996.gadā aicināja pabeigt lustrācijas procesus piecu gadu laikā, diez vai Eiropas Cilvēktiesību tiesa jau šodien atzītu, ka aplūkojamie ierobežojumi paši par sevi ir pretrunā Eiropas Cilvēktiesību konvencijai. Tomēr, ja tie tiks saglabāti arī pēc 2004.gada, tad nāksies meklēt īpašus argumentus, kurus grūti saskatīt. Bez tam likuma neskaidrība un iespējamā patvaļa ierobežojumu piemērošanā līdzīgi kā Podkolzinas gadījumā var novest pie lietas zaudēšanas Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Jācer, ka 8.Saeima atcels ierobežojumus bez Satversmes tiesas palīdzības un, vēl jo vairāk, bez Eiropas Cilvēktiesību tiesas palīdzības. Zūdot reālai nepieciešamībai aizsargāt valsts neatkarību, šādi ierobežojumi sāk izskatīties vienīgi pēc kādu varas tīkotāju nelaišanas pie varas pīrāga dalīšanas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guncha 24.09.2002 15:58
Hm. Vispār liekas nedaudz smieklīgs aizliegums kandidēt Saeimas vēlēšanās deputātam, kurš ir bijis šajā amatā līdzšinējos gadus. Tiešām tas vairāk atgādina atsevišķas cilvēku grupas noteiktu ietekmi uz noteiktu lēmumu pieņemšanu ar mērķi neļaut kādai konkrētai personai iekļūt Saeimā, nevis patiesas rūpes par valsts drošību (starp citu - kas Latvijas valstij būtu jāsargā no bijušā iekšlietu ministra, Saeimas deputāta un vienkārši Latvijas Republikas pilsoņa). :-((

P.S. Es nebalsošu ne par vienu sociāldemokrātu un citu kreiso partiju listi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dzeida 23.09.2002 18:56
Pilīgi piekrītu Jums iepriekšējie rakstītāji !

Tikai nav jau jēgas un ir pat smieklīgi, ka visi tur ķersta Ādamsonu un vēl to vienu "biedreni", ja tādi pagrīdes čekas darboņi jau ir pilna Saeima!!!Un teikt un taisnoties viņi var, ko tik negrib, pēc viņu daiļrunīgajiem darbiem Latvijas iekšpolitikā un ārpolitikā ir skaidri redzams, kas viņi ir un ko pārstāv, bet ne jau Latvijas valsti un tās pavalstniekus -latviešus. Nepārprotami redzama mūsu daudzo, daudzo politisko figūru nostaļģija pēc kaut kād''am savienībām un apvienībām, tāpēc arī triecās uz to ES un NATO, jo kā tad viņi dzīvos bez savienības?? No Padomijas bija jāizstājās, lai saglabtu savu ādu, bet tas jau neliedz pēc 10 gadiem līst uz citām "SAVIENĪBĀM".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Hilarija 23.09.2002 09:46
Jackam Ripperam -- nu gan pateici: ierobežojumi katram individuālam cilvēkam! Tā, Tavuprāt, ir demokrātiskas valsts cienīga pieeja?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jack Ripper 18.09.2002 14:33
No ierobežojumiem varētu atteikties individuāli par katru konkrēto cilvēku. Tiesai būtu jākonstatē, ka ierobežojumu atstāšana spēkā attiecībā uz konkrēto indivīdu nav vajadzīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


trollis 18.09.2002 10:43
ups. tas nu gan ir komentars. tadi ari mums vel ir?

bet raganu medbas ir jaizbeidz. attieciba uz, piemeram, to vai admasons bija vai nebija vdk stata darbinieks - domaju, ka sodien jau lielakajai dalai sabiedribas ir vienalga un ta nesaskata taja nekadus draudus.

ja efektivi strada mediji, kas spej pakustinat smadzenes un paskatieties savos vai citos arhivos, ko kurs darija pirms diviem vai desmit gadiem un to pacelt ara, tad viss butu kartiba. galu gala cilveki zin, kas bija rubiks un kas liedz rubika konkurentiem to pastavigi atgadinat. bet valsti ir noteikts pilsonu kopums, ka sdoma, ka rubiks ir labs. kamdel viniem to liegt - lai tik vel!

un galu gala - kape tiesi tada robeza drikstesanai kandidet un nedrisktesanai? mums tacu ta saucama liberala parija un tas cilveki dazadas institucijas ir parpilna ar komjaunatnes un kompartijas darboniem ( komaprtijas ideologiskais sekretars ir liberalas partijas lokomotive!)..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mirtins 18.09.2002 08:55
Protams, akli vērtējot un spriežot par vispārīgām cilvēktiesībām, mēs nokļūstam tur, kur nokļuvis šī raksta autors. Taču... gudros spriedelējumos var pierādīt, ka 2+2 nav 4, bet vienalga cik. Tik pat labi mēs varam aizrunāties līdz "Rubiku par prezidentu".

Nezinu, kur dzīvo šie pārgudrie augstskolu pasniedzēji, kuri tik fantastiski gudri bārsta visādas teorijas un spīd ar izciliem svešvārdiem un jaunievedumiem!!!!! Izejiet ielās! Padzīvojiet kādu laiku "Maskačkā", padzīvojiet Pļavniekos, vai vēl labāk, aizbrauciet uz Daugavpili. Jūs sāksiet brēkt kā kazas tuksnesī. Tas viss ir padomju režīma un lielā mērā čekas nopelns. Jūms varbūt šķiet, ka pašlaik sašķeltā Latvijas sabiedrība arī ir tikai Latvijas valdības nemākulīgas politikas rezultāts, nevis veiksmīga Krievijas drošības struktūru īstenota diversija? Piedēvējiet man paranoju, vai vienalga ko...... Krievija pietiekami labi maksā Latvijas krievu avīzēm, lai tās negatīvi noskaņotu savu auditoriju. Kā jums šķiet, mīļie draugi, kāpēc tādi kabanovi lec uz ecešām un kas stāv aiz viņiem? Kā jums šķiet, kas vada PCTVL biroju .... padomājiet, papētiet un ja jūs neatradīsiet nevienu Krievijas drošības struktūru ziņotāju vai aģentu - jums acis jāliek uz plauktiņa.

Protams, Latvija ir tā dīvainā zeme, kur, vienalga kādam skandālam atklājoties, neviens ministrs nav atkāpies no sava amata (izņemot ļoti nedaudzus gadījumus). Taču, ja mēs nebūsim pietiekami lieli ideālisti un nenorobežosim lielo politiku no cilvēkiem, pār kuriem stāv pat ne maza, bat jau diezgan prāva šaubu un aizdomu ēna, mēs brīvu Latviju neuzcelsim.

Kamēr pasaule nav atzinusi Latvijas okupāciju četrdesmitajos gados, kamēr nav nosodījusi Staļinisko režīmu un čeku nav pielīdzinājusi SS, tikmēr ir jāpastāv vēlēšanu ierobežojumiem. Kamēr man, latvietim, dzimušam un uzaugušam Latvijā, nav tiesību savā tēvu zemē nesaprast nevienu citu valodu, izņemot latviešu (nevis gara nabadzība - nezināt, bet tiesības nesaprast), tikmēr vēlēšanu ierobežojumiem jāpastāv.

Zurofs, veic svētīgu darbu, nīcinot un vajājot fašitu izdzimteņus. Diemžēl nav cita bagāta onkuļa kurš vajātu un nīcinātu tādus pašus izdzimteņus pretējā nometnē.

mirtins

Dievs, svētī Latviju!