Nezināšana 15

Labrīt, lasītāji! Ceru, ka visiem veidojas jaukas Lieldienu brīvdienas, kā nu katrs ir izvēlējies tās pavadīt. Vieniem tie ir pavasara saulgrieži, kad dabā viss pēc kārtas plaukst un zeļ. Citiem tie ir kristīga rakstura svētki. Tiesa, ne visiem ir gluži skaidra sajēga par to, kas tad tie svētki tā īsti ir. Šodien žurnālā SestDiena ir saruna ar aktrisi Madaru Saldoveri, kura šajās dienās Nacionālajā teātrī piedalās lugā "Lūgšana resnajai tantei." Žurnālists Raitis Strautiņš aktrisei jautā: "Kā svinēsi Lieldienas?" Aktrise atbild: "Nu, domāju, kādas divas olas es apēdīšu. Nezinu, vai Lieldienas ir reliģiski svētki. Kurš to teicis?" Un R. Strautiņš atbild: "Bībele."

Iesaki citiem:

Grūti būs Bībelē atrast to vietu, kur rītā, kad Marija un viņas draudzenes devās pie Jēzus kapa un atrada to tukšu, kāds turpat uz vietas teica "Davaj, turpmāk šo dienu mēs visi sauksim par Lieldienām." Patiesība šajā ziņā ir divējāda. Pirmkārt, kristiešu Lieldienas ir neizbēgami sajauktas ar ebreju Lieldienām, tajā skaitā iemesls, kāpēc pati Lieldienu diena var lēkāt amplitūdā no 22. marta līdz 25. aprīlim (šogad Lieldienas ir priekšpēdējā iespējamā dienā, 25. aprīlī tās nākamreiz būs vien 2038. gadā, un attiecīgais cikls ir 5,7 miljonus (!!) gadu garš) ir tas, ka datuma pamatā ir ebreju izpratne ne vien par saules, bet arī mēness ciklu. Un, otrkārt, pilnīgi konkrēta izpratne par to, ka Lieldienas ir svinamas konkrētā svētdienā, nemaz nerunājot par visu greznību, kas saistās ar pūpolu svētdienu (nezinu, kā no Tuvo austrumu palmām latvieši nonāca līdz pūpoliem, bet tā nu tas ir), zaļo ceturtdienu (līdzīgi attiecībās ar vārdu "mandāts," kurš ir attiecīgās dienas pamatā), lielo piektdienu, u.tml., nāca krietni pēc Jēzus nāves kā tādas. Pašā Bībelē par to nekas nav un nevarēja būt teikts.

Protams, es nebaros. Latvija jau kādu labu laiciņu bija pagalam ateistiska zeme, laikā kopš tā atguva neatkarību, pie mums reliģijas ziņā ir redzēti zili zaļi brīnumi, tajā skaitā no Amerikas importēta un pie mums pilnīgi krieviska sekta, visvisādas austrumu gudrības (piedodiet tie, kuri tajā ir iesaistīti, bet es nevaru citādi, kā ar smīnu uztvert blondus latviešus, kuri lēkā pa ielu krišnaīta ritmos, nu nevaru) u.tml. Aktrise Madara Saldovere minētās intervijas beigās pasaka: "Un kurš ir teicis, ka Dievam ir saistība ar Bībeli? Nē, es jau nesaku, ka nav. Es to vienkārši nezinu." Un ar to viņa, droši vien pati nezinot, ir pateikusi vienu ļoti, ļoti lielu patiesību, proti: Bībeli -- pilnīgi katru burtu, katru vārdu, katru teikumu, katru rindkopu un katru nodaļu -- rakstīja nevis Dievs, bet gan cilvēks. Cilvēks ar visām viņa vājībām un aizspriedumiem un zināšanu un nezināšanu, piedevām kopš pirmajiem pierakstiem tas viss ir tulkots un interpretēts pilnīgi uz nebēdu. Manuprāt, ja Dievs slepus ierastos uz Zemes virsas un pastaigātu pa dažādajām baznīcām, kādas it kā Viņa vārdā ir radītas, Viņam būtu gana daudz par ko būt pārsteigtam un jā, arī niknam. Par to SestDienā šodien ir arī ļoti smieklīga un arī ne bez savas ļoti lielas patiesības devas anekdote, bet to es lasītājiem par brīvu nedošu. Pērciet žurnālu paši (jo tajā ir arī ļoti interesantas intervijas ar hokeja leģendu Irbi, kā arī ar Romas katoļu šefu mūsu valstī, kurš pirmo reizi, cik varu atcerēties intervijas ar Romas katoļu šefiem, nav atradis par vajadzīgu diskutēt par cilvēka seksualitāti, par kuru viņš, kā jau celibāts cilvēkbērns, neko nezina).

Taču i reliģiski, i arī pavisam laicīgi ļaudis var būt šausmināti un sašutuši par citu nezināšanas piemēru mūsu republikā, proti -- izziņu, ka kādā aptaujā vairāk nekā trešā daļa atbildētāju ir teikuši, ka saule griežas ap Zemi un nevis otrādi. Grūti spriest, kas te ir pie vainas, vai skolā ļoti daudzi jaunieši astronomijas stundas laikā gulēja vai kā, bet tas tomēr pārsteidzoši, un neteiksim, ka īpaši pozitīvā nozīmē. Nemaz nē.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


keits midltons >ahmedam 25.04.2011 14:05
Pēc pravieša Muhameda biogrāfijas skaidri redzams,ka viņš bija talantīgs avantūrists,kurš apkārtējo tumsonības dēļ izmantoja īsto brīdi un kļuva par valdnieku laicīgo un garīgo,veikli izmantodams savas runas dāvanas.Viņš arī novēlēja jūdus izdeldēt no zemes virsas tikai tāpēc,ka tie viņu ar kādu politisku šaha gājienu tobrīd viņu apspēlēja.Nu vai islams nav viena kabatas reliģija.Muhameds vīriešiem atļāva četras sievas,bet pats sev pēc Hadidžas nāves piesķīra 90 sievas.Hadidžu viņš apprecēja naudas dēļ.Ļoti labi visu aprēķināja,vai ne!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 25.04.2011 12:18
_Manuprāt, ja Dievs slepus ierastos uz Zemes virsas un pastaigātu pa dažādajām baznīcām, kādas it kā Viņa vārdā ir radītas, Viņam būtu gana daudz par ko būt pārsteigtam un jā, arī niknam._
==========
Kārlis dēvē sevi par ticīgu Dievam. Bet te pasaka, ka Dievs ir kaut kāds par zemi staigātājs, vai arī var nezināt, ko cilvēki sadomājuši un pateikuši.

Skaidri neticības uzskati. Kabatas reliģija - kā man izdevīgi, tāds arī ticīgais (kristietis) esmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kištims>predicator 24.04.2011 14:34
Man reiz kāds pentakosts mēģināja iestastīt,ka visi tie satelīti un lidojumi esot tikai mīts,nekā tāda neesot.Rokās viņam bija mobilais un folksvāgens vecs arī viņam bija,tie arī laikam bija ilūzija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


nemeistars 24.04.2011 12:43
Man patika pareizticīgās baznīcas gudro diskusiju kkad krievijas tv par "Meistaru un Margaritu" ...Bulgakovs esot uzrakstījis Sātana evanģēliju , tas ir Nelabā versiju par to dienu notikumiem Jeruzalemē....
Padomāju un piekritu , ka "M.un M." ir šāds evanģēlijs
Skaidrs, ka Bībeli un visus evanģēlijus ir rakstījis cilvēks...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

redicador 24.04.2011 12:29
Ir aizdomas, ka tā trešdala lielākoties sastāv no īpatņiem, kas uzskata, ka uz muļķīgiem jautājumiem jādod muļķīgas atbildes. Lai to pārbaudītu, nākamajā aptaujā būtu jāiekļauj šāds jautājums:

"Jūsuprāt, vai Amerika pastāv, vai arī tā ir mīts?"

Varu derēt, ka diezgan daudzi atbildēs, ka Amerika ir mīts. :

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 24.04.2011 09:09
Nu jā, man patika skaidrojums par to, no kurienes īsti ir radies Marijas Magdalēnas evaņģēlijs- vienkārši gnostiķi, atšķirībā no katoļiem, sievieti uzskatīja par pilnvērtīgu cilvēku, tāpēc, lai to apliecinātu sacerēja šādu evaņģēliju....
Bet par to aptauju- daļa cilvēku visticamāk atbildēja ar domu "Tu mani par muļķi turi, ko? Tad saņem!" Turklāt vai nav vienalga? Visumā jau no tā nekas nemainīsies. Ir daudz kaitīgākas nezināšanas sākot no nezināšanas par to, kas īsti ir raksījis Bībeli (un kad), līdz, piemēram, pavisam triviālām lietām, kā aicinājumam dzert ūdeņraža pārskābi, lai novājētu (ļoti aktuāli pēc kārtējiem svētkiem)- jo šādi cilvēks visticamāk vienkārši apskādēs savu gremošanas traktu, kas tiešām ir kaitīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mahris 23.04.2011 23:27
Papildinot Armandu - no vispārigās relativitātes teorijas viedokļa vienlīdzīgas ir arī neinerciālās sistēmas. Einšteins populāros rakstos bieži piesauca tieši Ptolemeja-Kopernika modeļus, uzsverot, ka viņa teorijā vienalga, kas ap ko griežas.

Par Streipa kga minēto griešanās aptauju - nu, uz idiotiskiem jautājumiem daudzi dod idiotiskas atbildes. Aptaujas rezultāti neko neliecina par zināšanām, tie pierāda tikai, ka trešā daļa aptaujāto uzskatījuši jautājumu par idiotisku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 23.04.2011 15:18
Ļoti labi Streipa kungs šoreiz uzrakstīja.paldies.visādām te baznīcām ticēt nevajag.Un bībele arī nav no augšas nonesta,bet gan melnsvārču sacerēta.Es jau biju sadomājies,ka jūs ar no tiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands Kārlim Streipam 23.04.2011 15:15
Bet septiņu gadu vecumā tā tomēr ir tikai ticība autoritātēm. Septiņu gadu vecumā bērnam diez vai var pat izstāstīt pierādījumu tam, ka zeme ir apaļa (nevis plakana). Tur arī vajadzīgas kaut kādas zināšanas - spēja mērīt ēnas un noteikt leņķus, rēķināt riņķa apkārtmēru (sk. Eratostēna eksperiments - http://en.wikipedia.org/wiki/Eratosthenes#Eratosthenes.27_me... ).

Pirms 400 gadiem autoritātes stāstīja vienas lietas par pasaules uzbūvi, tagad stāsta ko citu. Bet cilvēks jau nav kļuvis tamdēļ apgaismotāks.

>>> Un, Armand, aplis vai elipse ir viena lieta, bet uzskatīt, ka saule riņķo ap Zemi (un tas bija konkrēti uzdotais jautājums) ir apmēram tas pats, kas "uzskatīt," ka saule lec rietumos un riet austrumos.
======
Tas nav gluži tas pats. Cilvēks, kurš uzskatīs, ka saule lec rietumos vai nu nepazīst debespuses vai arī ir mazliet dezorientēts telpā :)
Savukārt cilvēce veselus 2000 gadus (ieskaitot nopietnus zinātniekus) ticēja Ptolemaja modelim, kas var izskaidrot gandrīz visus astronomiskos novērojumus, ar ko normāls cilvēks ikdienā saskaras. Arī daudzas planētu kustības nianses.

Galu galā - 10.klases fizikā mēs mācāmies par atskaites sistēmām. Ja cilvēks ir iekāpis vilcienā un ievieš atskaites sistēmu "no vilciena viedokļa", tad viņš var pilnīgi pamatoti teikt, ka kustas nevis viņš, bet viņa draugs, kurš stāv uz perona. No dinamikas viedokļa turklāt - visas inerciālās atskaites sistēmas ir vienlīdzīgas. Nav neviena objektīva kritērija, lai pateiktu, ka perons "PATIESĪBĀ" stāv uz vietas vai vilciens "PATIESĪBĀ" kustas. Jo patiesība ir atkarīga no atskaites sistēmas.

Savukārt, pamanīt to, ka atskaites sistēma ar nekustīgu Zemi tās centrā nav gluži inerciāla - tas prasa diezgan precīzus mērījumus. Pirmā veida mērījumi var atklāt, ka Zeme nav nekustīga, bet griežas ap savu asi (to parāda, teiksim, novērojumi ar Fuko svārstu, Koriolisa spēki, arī fakts, ka vannā ūdens pēc kāda laika sagriežas piltuvē). Otrā veida mērījumi var atklāt, ka Zeme arī nestāv uz vietas, bet ar milzīgu ātrumu griežas ap sauli.

Kamēr visām planētām ir riņķveida orbītas - tikmēr Ptolemaja modelis (lai arī brīžiem piņķerīgs), tomēr labi izskaidro lietas. Sk. Ptolemaja modeļa animāciju - http://youtu.be/wGjlT3XHb9A . Toreizējam pasaules modelim bija sava veida skaistums - debesu sfēras, kas griezās viena attiecībā pret otru; "sfēru mūzika". Un tie zinātnieki, kuri šim modelim ticēja un to mācīja Eiropas universitātēs vēl 16.gadsimtā - nebija nekādi muļķi, kam austrumi jūk ar rietumiem. Esmu dažus gadus skolā mācījis fiziku - man šinī ziņā var uzticēties.

Nekas traģisks nav, ja cilvēks uzskata kaut ko nepareizi - sliktāk ir tad, ja viņš negrib pats neko pārbaudīt, bet naivi tic visam, ko viņam saka. Un viņa galvā sajaucas vienā putrā tās gudrības, ko māca skola, visādi dzeltenās preses izdevumi (Muldašova grāmatas par "atlantiešiem" un "lemuriešiem"; "Anastasijas" romānu sērija, žurnāls "Mistērija"), un mūsdienu reklāmas industrija. Tāds cilvēks tiešām ir pilnīgi manipulējams un bīstams.

Un diemžēl daļa jauniešu arī tādi ir - viņiem gribas izskaidrojumus, bet negribas pašiem neko pārbaudīt. Fizikas mācīšanai vajadzētu šo "garīgo komfortu" nedaudz izaicināt.

Spilgts piemērs mūsdienu tumsonībai ir SKDS veiktā aptauja (sk. http://www.skds.lv/doc/Dzivibas_rashanaas_SKDS_102008.pdf ).
(1) Dzīvība uz zemes ir radusies evolūcijas un dabiskās atlases ceļā (Darvina pieeja) - atbalsta 31.6%
(2) Dzīvību uz zemes ir radījis Dievs - atbalsta 43.2%
(3) Grūti pateikt - 25.2%.

Pats amizantākais ir tas, ka aptaujas jautājums ir uzdots dīvaini. Darvina mācība ir nevis par dzīvības rašanos, bet par sugu izcelšanos. Ja mēs šo jautājumu uzdotu jebkuram bioloģijā labi izglītotam kristietim, viņš (pat ja piekrīt Darvina mācības postulātiem par sugu mainību) tomēr atbildētu, ka DZĪVĪBU ir radījis Dievs, jo tā nekādi nevarēja rasties "evolūcijas ceļā". Tā evolūcija, par kuru runā Darvina mācība, sākās ilgi pēc tam, kad dzīvība bija jau radusies ;))

SKDS to aptauju bija palaiduši arī pirms 2008.gada. Es aizrakstīju SKDS pētniecei Ievai Strodei (kas ir beigusi Rīgas 1.vidusskolu un vispār ir apgaismots un kulturāls cilvēks); un viņa pilnīgi piekrita, ka aptaujas jautājums ir sastādīts nejēdzīgi. Bet 2008.gadā skatos - uzdoti atkal precīzi tie paši jautājumi. Ja pat inteliģentiem cilvēkiem (citiem SKDS darbiniekiem) ir "pofig" par Darvina mācību - tad ko mēs varam prasīt no skolēniem un viņu rūpju nomāktajiem vecākiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kištims 23.04.2011 15:13
Mani jāsaka lieldienas sāk garlaikot.Vakar no pāvesta noturētā krusta gājiena,ko skatījos caur datoru uznāca miegs.Atceros,kad Beņa pa škērsielu brauca prom no Kolizeja,kamēr mašīna nebija uzņēmusi ātrumu viņa miesassargi rikšoja divās rindās abpus mašīnai gluži kā tādam koza nostras krusttēvam.Lielāku iespaidu atstāja filma par māti Terēzi.Indiešu spitalīgajām sievietēm zobi auga taisnā leņķī ārā no mutes.Tā kā tas notika 60tajos gados,tad no marksisma viedokļa tas būtu pūstošais kapitālisms,bet padomijā tajā laikā par Indiju neko īpaši sliktu nerunāja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 23.04.2011 14:28
Un, Armand, aplis vai elipse ir viena lieta, bet uzskatīt, ka saule riņķo ap Zemi (un tas bija konkrēti uzdotais jautājums) ir apmēram tas pats, kas "uzskatīt," ka saule lec rietumos un riet austrumos. Es personīgi to, ka Zeme riņķo ap sauli, zināju kaut kad tā ap septiņu gadu vecuma. Tiesa, es mācījos Amerikā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 23.04.2011 14:26
Gunta, tā sanāk, ka būtībā olas ir ar visām reliģijām saistītas, jo mūsu attālie senči tās uzskatīja par auglības un jaunas dzīves simbolu, un visloģiskāk par to bija domāt tad, kad no aukstuma cilvēks pārgāja uz siltumu un no tumsas uz gaismu. Senie persieši un ķelti olas krāsoja, lai godinātu auglību. Savukārt, kāpēc olas ir tik konkrēti piesaistītas kristiešu Lieldienām? Tas ir tāpēc, ka 9. gadsimtā Romas katoļu baznīca nolēma, ka gavēņa laikā, tātad -- 46 dienas pirms Lieldienām -- tās nedrīkst ēst vispār. Reiz tās 46 dienas bija pagājušas, visas olas, kas tajā laikā bija savāktas, izdalīja kalpotājiem un bērniem, un tad nu prieki bija lieli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gunta Leona 23.04.2011 13:36
Cien. autor, vai nav vienalga, vai Saule griežas ap Zemi vai otrādi, ka tik kādreiz Saule uzspīd. Tauta gudrāka no tā nepaliks. Bībeli uzrakstīja cilvēki, pie tam, paskaidrojot, ka Dievs radīja cilvēku. Bet uz cik ilgu laiku? Kurā bībelē tas ir teikts? Pēc vecā Darvina kaut kā loģiskāk, tur nav nekādas svētdienas pat minētas.
Šodien visi dauza olas. Bet ar kuru reliģiju Lieldienām olas saistītas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 23.04.2011 13:23
ak , Kārli, Kārli ! redzams fizika Jums ir tumša bilde- fizika pieļauj Lieldienu lēkāšanu ! raugi- ekstrapolācija un iterācija :DDD labi - varam palikt pie constantajām pagānu lieldienām - pavasara saulgriežiem :DDD bet meditāciju tendenci gan vajadzētu paturēt gaišo spēku dominancē :D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands Streipam 23.04.2011 13:20
>>> Taču i reliģiski, i arī pavisam laicīgi ļaudis var būt šausmināti un sašutuši par citu nezināšanas piemēru mūsu republikā, proti -- izziņu, ka kādā aptaujā vairāk nekā trešā daļa atbildētāju ir teikuši, ka saule griežas ap Zemi un nevis otrādi.
======
Vai tas ir tik briesmīgi? Manuprāt, ikdienas cilvēks var mierīgi dzīvot arī ar ģeocentrisko pasaules modeli. Ar to progresīvā cilvēce (līdz pat Kopernika, Tiho Brahes un Keplera sasniegumiem) varēja mierīgi izskaidrot pat diezgan advancētas lietas - piemēram, planētu retrogrado kustību (sal. http://en.wikipedia.org/wiki/Retrograde_motion ).

Nopietnas nepatikšanas ģeocentriskajam modelim sākās vien tad, kad Keplers (pateicoties daudz precīzākiem planētu novērojumiem) nonāca pie secinājuma, ka planētas kustas nevis pa apli, bet pa elipses veida orbītām. Nu un pēc tam Ņūtons nāca klajā ar vispasaules gravitācijas likumu, kas to ļāva izskaidrot.

Bet kur Latvijas iedzīvotājam viņa ikdienas dzīvē vajag saskarties ar tādiem smalkumiem? Vienīgie mūsu līdzpilsoņi, kuriem tiešām ir būtiski PRECĪZI zināt planētu atrašanās vietas ir astrologi, kuri klientiem printē viņu "dzimšanas diagrammas" ar planētu stāvokļiem zodiaka zvaigznājos un "mājās".

Es drīzāk būtu gatavs šausmināties un sašutināties par to, kādēļ Latvijas iedzīvotāji izvēlas bankas un mobilo sakaru pakalpojumus nevis objektīvi salīdzinot banku procentus, tarifus un citus darījumu parametrus, bet gan inerces un reklāmas iespaidā. Kaut arī analizēt, kurš tarifu plāns ir izdevīgāks - to var arī ar 8.klases matemātikas zināšanām. (Atšķirībā no Keplera spriedumu atkārtošanas - kas prasītu vismaz pamatzināšanas augstākajā matemātikā - par koniskajiem šķēlumiem, utml.).

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips