Atslēgvārdi:

Nekonsekvence, muļķība, politiskā izdevīguma meklēšana? 2

Pagājušajā nedēļā Saeima nolēma pārcelt pašvaldību vēlēšanu datumu. Ja līdz šim pašvaldību vēlēšanas notika marta otrajā sestdienā, tad ar šo lēmumu tās ir pārceltas uz jūnija otro sestdienu. Tā, lai 2009.gadā pašvaldību vēlēšanas un Eiropas parlamenta vēlēšanas notiktu vienā dienā.

Iesaki citiem:

Kā Jūrmalas aizsardzības biedrības biedri mani šīs pārmaiņas, maigi sakot, neiepriecina. Piedaloties vēlēšanās, es rēķinājos ar to, ka ievēlu pašvaldības deputātus uz maksimums 4 gadiem nevis uz 4 gadiem un 3 mēnešiem. Ņemot vērā visu informāciju, kas ir atklājusies par šo domi, - jo ātrāk no tās jūrmalnieki tiks vaļā, jo labāk. Bet es būtu gatava ar izmaiņām samierināties, ja datumu maiņai būtu pārliecinošs skaidrojums un ja valsts pārstāvji būtu savā rīcībā konsekventi.

Līdz šim dzirdētais attaisnojums: 2009.gads būs īpašs, jo tajā notiks divas vēlēšanas.Līdzšinējā kārtība nozīmētu, ka starp abiem notikumiem būtu tikai 3 mēnešu starpposms. Tas neesot racionāli, jo, visticamāk, vēlētāji nogurs no vēlēšanām, tādēļ samazināsies līdzdalības rādītāji. Turklāt tās esot papildus izmaksas valsts budžetam (cik lielas - tādus aprēķinus neesmu redzējusi, lai gan baumots ir par 20 000 latu ietaupījumu).

Pat pieņemot, ka šajos argumentos "kaut kas ir", šāda vēlēšanu apvienošana gandrīz neizbēgami nozīmē vietējā līmeņa un Eiropas līmeņa tēmu sapludināšanu, no kura visvairāk cietīs jau tā Latvijas publiskajā telpā marginalizētie Eiropas jautājumi.

Bet jautājumu par to, vai argumentācijā par vēlēšanu apvienošanu tiešām "kaut kas ir", palīdzētu atrisināt piemēri no līdzīgām situācijām, kad divi pasākumi arī varēja notikt vai nu secīgi vai vienlaicīgi. Būtu jānoskaidro - vai arī tad politiķi izmantoja argumentāciju par līdzdalību un valsts budžeta līdzekļiem. Nav jāiet tālā pagātnē, lai vienu ļoti spilgtu gadījumu atklātu. Proti, parakstu vākšana par referendumiem saistībā ar tautas tiesībām atlaist Saeimu un pensionāru tiesībām saņemt pensijas vismaz iztikas minimuma apmērā varēja notikt vai nu vienlaicīgi vai par katru jautājumu atsevišķi. CVK nolēma ignorēt līdzdalības apsvērumus un netaupīt valsts budžeta līdzekļus abas parakstu vākšanas apvienojot. Šo CVK lēmumu atbalstīja arī valsts prezidents Valdis Zatlers.

Es nespēju atrast leģitīmus argumentus, lai šo atšķirību izskaidrotu. KĀDĒĻ vēlēšanām ir jānotiek vienā dienā (pat ja tas nozīmē pagarināt uz noteiktu laiku ievēlēto domju darbu un marginalizēt Eiropas problematiku), bet parakstu vākšanai divu referendumu ierosināšanai ir jānotiek secīgi?

Vienīgais puslīdz racionālais skaidrojums,- daži politiķi ir aprēķinājuši, ka vēlēšanu sapludināšana ir viņu partijām izdevīga, jo, piemēram, izvēršot ietekmīgu reklāmas kampaņu pašvaldību vēlēšanās, "viņu vēlētāji" automātiski par šim partijām balsos arī Eiropas parlamenta vēlēšanās (ja šīs vēlēšanas notiktu vēlāk, tad šie vēlētāji, iespējams, nemaz uz vēlēšanām neierastos, uzskatot tās par nesvarīgām, vai nobalsotu par citiem politiskiem spēkiem). Kamēr parakstu vākšanas organizēšana atšķirīgos laikos ir izdevīga, jo tas palielina iespēju, ka parakstus savākt neizdosies (jo pilsoņiem būtu jādodas parakstīties divas reizes, turklāt būtu daudz grūtāk organizēt aģitācijas kampaņu, kas vērsta uz abiem referendumiem).

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksi 26.04.2008 13:55
Šaubos vai kāds izvēlās tik radikālas lietas darīt vadoties no Šekspīra lugām un vikipēdijā rakstītajiem domu graudiem! Muļķibas tu raksti Aleksi. Ja jau marts tik briesmīgs, tad varēja rīkot aprīļa pirmajā nedēļā.
Tur ir citi daudz svarīgāki iemesli apakšā.

Drīzāk viņi vilcinās, jo grib paspēt vēl novienoties savā starpā par amatu sadali saviem pēctečiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 10.03.2008 23:14
Manuprāt, ir labs racionāls pamatojums pārcelt vēlēšanu dienu no marta uz jūniju. Pamatojumu tam var atrast kaut vai Šekspīra daiļradē:

Soothsayer: Caesar!
CAESAR: Ha! who calls?
CASCA: Bid every noise be still: peace yet again!
CAESAR: Who is it in the press that calls on me?
I hear a tongue, shriller than all the music,
Cry 'Caesar!' Speak; Caesar is turn'd to hear.
Soothsayer: Beware the ides of March.
CAESAR: What man is that?
BRUTUS: A soothsayer bids you beware the ides of March.

====================
"Marta idas" - laiks ap 15.martu. Eiropas reģionā marts ir mēnesis, kad ēdienā ir pamaz vitamīnu; pensionāriem ir brīvprātīgs vai piespiedu gavēnis, cilvēku ietaupījumus krietni patukšojusi apkures sezona, tie, kuriem ir nosliece uz depresīvu noskaņojumu, tas agrā pavasarī saasinās. Tā kā mēs vēlamies nevis revolūciju, bet gan mierīgu varas pēctecību, tad jūnijs ir piemērotāks laiks: vasarā cilvēkiem ir daudz dažādu atpūtas iespēju un viņi uz lietām skatās drusku mierīgāk - tas pat sanāk kā pirmssvētku laiks, Jāņu priekšvakars.

Varbūt valdības vīri nedomāja par Šekspīra traģēdijām, bet marts arī objektīvi ir ļoti nelāgs laiks varas maiņai - sk. arī http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Caesar#Assassination ; http://en.wikipedia.org/wiki/February_Revolution#Petrograd_r... . Visādas nejaucības pasaules vēsturē ir notikušas ap 15.martu. Vismaz es esmu ar mieru pagaidīt vēl 3 mēnešus (it īpaši, ja šī ir vienu reizi veicama reforma), Saeima taču nepagarina pilnvaru laiku pati sev.

Citi autora darbi