Atslēgvārdi:

Nekompetences piramīdas 19

Paldies Jums visiem par idejām šim blogam, kolēģi komentētāji! Īpašais paldies šoreiz poliklīnikas stāsta autorei, Veiko un Love!

Failed State riskus radām visi. No kvalitatīvas pārvaldes viedokļa tie ir saistīti ar neskaidriem profesionāliem kritērijiem visos cilvēkresursu (kadru) piesaistīšanas līmeņos; nekompetentu kadru iesaistīšana sākas jau ar politisko līmeni; šādam VIP līmenim savukārt nav kompetences, lai izvērtētu spējas un prasmes sekojošam līmenim. Pie populārās „savas komandas” vākšanas tradīcijas, kompetences trūkums tādejādi izplatās lejup un lejup pa pakļautības piramīdu.

Iesaki citiem:

Risinājuma ieteikums (vecs, kā pasaule) ir publiski uzrādīt kompetences konkrētai VIP pozīcijai. Piemērs, ir tuvojošās pašvaldību vēlēšanas. Vismaz divas, tā sauktās „latviešu partijas” ar šobrīd nosacīti labu vēlēšanu prognozi ir izvirzījušas ļoti neskaidra profila kandidātus mēra amatam.

Moderna, uz cilvēku orientēta, pašvaldība nodarbojas ar diviem virsuzdevumiem – sociālajiem pakalpojumiem un pašvaldības attīstību (ekonomisko, telpisko un jebkādu citu).

Šobrīd RD mēru piedāvājumā nav profesionālās kompetences pierādījumu. Šodien „Dienā” viens no mēra kandidātiem ir uzrakstījis, ka viņa kandidatūra ir vērtīga, jo „jaunība ir liela priekšrocība”, jo neesot traucējošā „padomju mantojuma”. Savā vēstulē viņš ir uzskaitījis savus daudzos „trekno gadu” amatus, lieku reizi atgādinot, ka arī viņa pēcpadomju mantojums arī nav uzticību raisošs.

Otrs RD mēra amata kandidāts Ļeņinveidīgi slejas milzu plakātā draudot birokrātiem ar armijas disciplīnu. Darbinieku terorizēšana nav kvalitātes instruments un pilsētas mērs, kā normāls eiropietis, var iedzert ar darbiniekiem piektdienā vīnu „laimīgajā stundā”. Arī maršējošas sekretāres varētu paciest, ja no tā būtu kāds labums.

Mani, kā sievieti no tautas, interesē jebkura vecuma un izmēra cilvēks, kas balotējas RD mēra amatam, ja viņš:

(a) izprot pašvaldības sociālo funkcijas un ir gatavs pierādīt, ka viņam ir iepriekšējā pieredze sociālo jautājumu risināšanā. Tulkoju: viņš domā par cilvēkiem (tātad par mani);

(b) ir izveidojis vīziju par pašvaldības attīstību un, galvenais, kā viņš taisās to realizēt. Tulkoju: viņš rada darba vietas un skaistu, visiem (arī man) ērtu pilsētu.

Iespēja parādīt šīs kvalifikācijas būtu sērijveida publiska diskusija nacionālajā un (attiecīgi) vietējā līmenī par šiem jautājumiem. Diskusija par Eiropas Pašvaldību Hartu būtu absolūtais minimums. Tā runā par lēmumu pieņemšanas tuvināšanu iedzīvotājiem vietējās pašvaldībās un man, kā šīs pašvaldības iedzīvotājai tas ir būtiski.

Vāja pirmās personas izvēle veicina korporatīvismu un "politiskās tīrīšanas". Saistībā ar augšminēto nekompetentās pirmās personas risku tas rada riskus komandas izvēlē. Valsts pārvaldē ir jāizpilda komplicēti un stratēģiski uzdevumi. Tie ir sarežģīti, bet labi apmaksātās vietas aiziet korporatīvajai mainīgajai „augšai”, visa slodze paliek mazāk apmaksātajai „apakšai”. Šoferu dēlu un viņu buldozerīgo saimnieku sistēmā arī „apakšas” dvēseles stāvoklis un vēlme strādāt ir tāda, kāda tā ir. Galu galā tieši „apakšas” ir „augšu” nepotisma bakhanālijas liecinieces. Sliktas korporatīvās prakses - diskriminācija (vecuma diskrimināciju ieskaitot), un nepotisms izriet no diviem augšminētajiem riskiem. Valstī, kur profesionālisms nav karjeras kritērijs, profesionāli cilvēki apstājas savā izaugsmē vai arī iegrimst bezcerībā. Vai brauc prom. Nekompetences piramīdas aug augumā slejoties pret rietošo sauli.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. 14.05.2009 13:07
Nav ko piebilst.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 14.05.2009 01:51
Arī LPP/LC nav mana partija. Es balsošu Jūrmalā, neesmu deklarēts Rīgā, bet, ja būtu, pašlaik neredzu konkurentus Šleseram. Jā, daudzi pat pieļauj, ka viņš ir bīstams, bet politika likums viens - uzvar aktīvākais. Nav aktīvāka par viņu. Kur Loskutovs, Ārgalis un Jaunups - nedzirdu. Kristovskis pēkšņi kļuvis par populistu - viņa idejas par VEF atjaunošanu, armijas disciplīnu ierēdņu vidū un družiņņiku atjaunošanu - nav nopietnas. Pagaidām neredzu alternatīvu t.s. latviešu partiju vidū.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. drakonam 13.05.2009 21:54
Minētā partija un minētais kungs nav mana partija:
(a)atklātā nepotisma dēļ;
(b)viņa saistībā ar ekonomiski - politisko grupējumu, kas man nesimpatizē un ko es uzskatu šinī vēsturiskajā periodā par bīstamu Latvijas valstiskumam.

Jums ir cits viedoklis, es to cienu, bet mans ir šāds.

Bet - jā, drakon, - šobrīd minētajam kungam ir tehniski laba kampaņa un viņš ir labā morālā (es domāju cīnās morāli)kondīcijā. Turklāt vēl ir dažas konteksta ekstras, kas tiek izmantotas.

Mani tas nepriecē. Mani tas ļoti biedē. Un, jā akadēmiskie murgi ir snobisma slimība, ar ko bieži slimo provinciālisms.

Tāpēc es kritiski blogoju. Tāds ir mans viedoklis. Pieņemu, ka vēl ir laiks un politiskā performance var uzlaboties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 13.05.2009 21:37
Retais blogs, kas vienkāršā valodā uzdod saprotamus jautājumus un netēlo no sevis akadēmisku spraunuli.
Par vēlēšanām. Jau no vakardienas pie Hotel de Rome pretī McDonaldam stāv divas teltis - JL un LPP/LC. Paņēmu abu partiju bukletus. Protams, ka iepriekš biju dzirdējis abu mēru kandidātu - Jaunupa un Šlesera runas, vīziju un teikto. Teikšu pilnīgi objektīvi - Šleseram ir reāls redzējums par lietām, kas jādara. Viņš runā skaidri, saprotami un tiešām loģiski. Jā, viņam ir slikta reputācija, bet viņš panāk reālas lietas. Arī Šlesera manifests ir daudz saprotamāks par JL kandidātu foto ņirboņu un saturisko "neko". Neņemiet ļaunā, ka slavēju Šleseru, bet t.s. "labajām latviešu partijām" (JL, PiS un SCP), kas tradicionāli šajā portālā tiek slavētas, nav nekādas vīzijas, ko darīt Rīgā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Romija 13.05.2009 14:02
Es noteikti tomēr nebūšu eksperts, proti, neesmu tā, kas veido politiku vai nosaka virzienus, kā jādarbojas sociālajai sfērai. Man vienkārši sanāk pārskatīt lēmumus, ko pieņēmis sociālais dienests, tādējādi apstrīdēšanas procesā uzklausot cilvēkus. Diemžēl tas, ko tādās reizēs secinu, nemaz neiepriecina, cilvēki nesūdzās par to, ka viņiem nav palīdzēts atrast darbu vai nav palīdzēts sakārtot kaut kādus citus ikdienišķus jautājumus, viņi sūdzas tikai par to, ka nav iedota nauda. Šobrīd taču ļoti daudzas izglītības iestādes piedāvā apgūt sociālā speciālista profesiju, kuri būtu spējīgi katrā konkrētā sociālajā dienestā izveidot komandu, kas sniegtu cilvēkam reālu sociālo palīdzību. Noteiktās situācijās, protams, tie būtu arī pabalsti, bet ar to lieta nevarētu beigties. Cilvēkam nepieciešama saruna, individuāla pieeja varbūt pat kopā ar viņu jāaiziet uz kādu iestādi. Lielākajā daļā Latvijas (varu tā teikt, jo ir bijusi saskare ar daudzām pilsētām un (šobrīd vēl) pagastiem) sociālie darbinieki strādā ar cilvēku, kurš atnāk pie viņiem. Ir jāmaina tā saprašana, ka sociālajam darbiniekam jāiet pie cilvēka, arī tad, ja viņš pats negrib iet. Sociālie darbinieki aizmirst, ka viņiem jāstrādā ar ģimeni kopumā, jāsniedz arī psiholoģiska palīdzība. Katrā ziņā sociālo labklājību, manuprāt, nevar izmērīt pabalstu lielumos vai daudzumos. Man būtu daudz ideju, kā to varētu izdarīt, bet visu te aprakstīt būtu grūti. Otrkārt, bija viens mazs brīdis, kad es aktīvi centos stāstīt, ka jāmaina ir sistēma, bet tas ir ļoti grūti un darbietilpīgi, diemžēl tiem, kam tas būtu jādar, vieglāk ir samaksāt pabalstu un stāstīt, redziet, cik daudz mēs tērējam pabalstos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. to Romija 13.05.2009 12:52
Paldies par jautājumu, Romij.

Es arī vienmēr balsoju par makšķeri, tāpat kā Jūs, bet būtu interesanti, no Jums, kā eksperta uzzināta vairāk.

Lai veicas,
R

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to Veiko Spolītis 13.05.2009 12:34
Jūs mani intelektuāli stimulējat, Veiko, kas mani, kā mājsaimnieci, iedvesmo, bet atbildes man nav....Varbūt kādam no kolēģiem ir idejas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Romija 13.05.2009 09:29
Rīta, tīri intereses pēc, ko Jūs domājat par sociālo jautājumu risināšanu? Es pati esmu diezgan cieši saistīta ar sociālās sfēras jautājumu risināšanu pašvaldībā, tāpēc man vienkārši gribas dzirdēt Jūsu viedokli. Es personīgi esmu pret sistēmu, kas producē tikai un vienīgi jaunus pabalstus, bet nemēģina atrast iespēju cilvēkiem savādākā veidā tikt pie iztikas līdzekļiem. Vecais labais stāsts par zivi un makšķeri. Pārsvarā jau tie, kas sola kaut ko uzlabot sociālajā sfērā, sola tieši palielināt pabalstus, bet vai tā ir izeja? Manuprāt, būtu diezgan krasi jāmaina nostāja, kas tiek saprasts ar sociālo palīdzību, prot, lai nebūtu tā, ka tie ir tikai pabalsti, bet individuālais darbs ar katru ģimeni, kas motivē kaut ko darīt, visā tajā izpaliek.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis autorei 13.05.2009 08:29
Esmu NESKAITAMAS reizes domajis kapec LAT tik loti atskiras nbo SCAND un tagad ari no EST - proti, kapec darba pienjemshanu nosaka chomi/saveejie/tiiklojumi, bet ne profesionaalas iemanjas?? Rietumu biznesa pasaulee ir zinaama patiesiiba, ka pienjemot radinieku un/vai draugu nevareesi prasiit no vinja razhiibu kaa no sveshinieka. Vai nezini kaadu petiijumu par sho teemu Latvijaa? Mans neakadeemisks hunch shobriid saka - valsts politiskaa struktuura veicinaaja tradicionaalas autoritaates nostiprinaahanos un likuma varas neesamiibu, un shaadi visu negaaciju (nepotisms, eidzisms, korupcija) izplatiibu... Chomu buushanu un nepotismu varees izskaust tikai iedibinot tiesiskas valsts principus, bet taapeec neizbeegami buus jaakeras klaat satversmei:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to Pēteris 13.05.2009 00:56
Nekas, priecājos par katru Pēteri!

Es domāju, ka politiskais spektrs tieši tāpēc pastāv, lai apmierinātu dažādas intereses un kopā veido pienesumu valsts attīstībai.

Politiskie gadalaiki valstī mainās - ir labējāki gadalaiki un ir kreisāki gadalaiki. Neviens no viņiem nav pieņemams visiem līdz galam. Politiskajiem gadalaikiem ir jāpilda tās pašas funkcijas, kā gadalaikiem dabā un tiem ir jāmaina vienam otru. Es šeit nedomāju par valsts iekārtu, Pēteri, bet gan par vienas vai otras valdības un pašvaldības darbības garu.

Un tieši tāpēc es savā blogā esmu minējusi gan sociālo gan ekonomiskās attīstības aspektu.

Šobrīd ir sociālo raižu laiks. Tās tiek politiski manipulētas.

Un vēl - vienmēr pastāv kompteneces un kvalitātes aspekts valsts un pašvaldību darbā - arī liberāla tirgus ekonomikā, vai ne?

Turklāt praktiskākā liberālā tirgus ekonomika savā Eiropas formā iekļauj sevī kompleksus sociālos instrumentus. Jeb Jūs "identificējat" politiķus Indijā, kur šādu shēmu īsti nav?

Es neesmu kreisi orientēta, es vienkārši UZRĀDU RISKUS, tādus, kādus es tos redzu šobrīd - Jūs taču nevēlētos, lai sociāie riski radītu draudus valsts neatkarībai?

Tad, kad situācija būs savādāka, es norādīšu uz citiem riskiem, Pēteri, un tad mēs abi būsim liberālās tirgus ekonomikas pusē.

Risku analīzei nav politiskas piederības, Pēteri. Mēs taču abi negribam dzīvot Failed State Latvia? Mēs esam uzmanīgi attiecībā uz riskiem un laicīgi par tiem runājam.

Esmu bezpartejiska. Un esmu tikpat kreisa, kā esmu ķīniete.

Man vienkārši patīk risku analīze. Šobrīd Latvijā ir daudz risku, ko analizēt....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 13.05.2009 00:23
Vispirms gribu tikai pateikt, ka neesmu tas pats Pēteris, kurš komentēja šeit iepriekš. Bet vispār man ir prieks, ka autore ir skaidri formulējusi kritērijus, ar kuru palīdzību viņa izvērtēs kandidātus un izdarīs savu izvēli. Kaut visi vēlētāji būtu tik racionāli. Tomēr man ir viens "bet" - šie kritēriji ir gana subjektīvi. Jo, redzi, ir cilvēki, kurus nesatrauc "sociālie jautājumi". Ir ļaudis, kuri uzskata, ka par savu labklājību katram ir jārūpējas pašam. Un pats galvenais - ir pilsoņi, kuri uzskata, ka valstij un pašvaldībai nav jāiejaucas ekonomikā, īpaši "darbavietu radīšanā". Rita N. ir lieliski definējusi kritērijus, lai identificētu kreisi vai sociāldemokrātiski domājošus politiķus. Mana prioritāte ir identificēt politiķus, kuriem prioritāte ir liberālā tirgus ekonomikas saglabāšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to FZSS 12.05.2009 23:45
Nu,ir jau tā. Tā tauta tāda Rietumeiropā ir grūtgalvīte, Jūsu vārdiem runājot, - grib lai ir skolas, bērnudārzi, tīras ielas, strādāt grib un stāvvietas pilsēta. Ko ar viņiem padarīsi, taisni posts .... Lai veicas ;-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. to Pēteris 12.05.2009 23:24
Pēteri, jā, jā, jā, es par to arī domāju šobrīd.

Baidos, ka šobrīd tautiskākais, proti, savam elektorātam saprotamākās kampaņas (atvainojiet, ja tas Jūs politiski aizskar) ir SC un PCTVL. Es runāju, Pēteri, tehniski, nevis par Jūsu vai manām politiskajām preferencēm. Tās nav manas partijas. Ir spēcīgi momenti arī Šlesera privātkampaņā. Bet viņa gadījumā es patiesībā pieļauju, ka veiksmi nosaka ļoti ļoti liela nauda, kas aizbāž diezgan daudz mutes, kam būtu daudz ko pastāstīt + pašhipnozē nonākusi spēcīga personība, kas sevi ir caurcaurēm iekodējusi uz panākumiem. Atkal šeit es nepaužu savas politskās preferences, bet runāju no tehniskā viedokļa. Kā veiksmes stāsti personāliju ziņā ir tie, kam ir (personīgi) pozitīvā leģenda - Kalniete (viņa ir bingo tieši leģendas ziņā, varbūt, ka neesmu objektīva, bet, kā sievieti no tautas viņa mani iedvesmo), arī Godmanis,Ždanoka,Šlesers. Jo stiprāk viņi kultivē leģendu, nevis izdara nesakarīgas kustības (kas arī gadās), jo lielāka ir viņu veiksme.

No ilgtermiņa investīcijas viedokļa politikā atmaksājas leģenda.

Par kļūdām - Latvijā ir savdabīga PR izpratne. Sabiedriskās attiecības tāpat kā finansu attiecības vai seksuālās attiecības prasa abas puses - it takes two for tango, eh? Klausīties vajag daudz, daudz vairāk cilvēkus, nevis tikai tos 50, kas raksta Dienas komentārus. Un izpildīt atbilstošās kustības. PR nav ciniska manipulēšana ar mani kā vēlētāju, tas ir dialogs ar mani, kā vēlētāju un politiskā piedāvajuma modificēšana, ja vajadzīgs.

Tātad, kas mani interesē, kā vēlētāju RD gadījumā:
(a) vai VIP- kurš vēlas manu balsi domā par mani (darbs, sociālie pakalpojumi, skolas u.c)(bet šeit ir jābūt dialogam, vai ne?)
(b) vai VIP's, kurš vēlas manu balsi, padarīs manu pilsētu skaistāku, tīrāku, stāvēs un kritīs par pilsētas ekonomisku uzplaukumu.

Mana sirds, Pēteri, pieder likumpaklausīgajām partijām. Neesmu tik komptenta par to kuras ir vai nav tādas. Man trūkst informācijas. Nezinu arī, kas ir K.G.C....

Par efektīvu PR ierobežotu līdzekļu situācijā. Ir shēmas, kā to veido,pārsvarā balstītas uz tīklu veidošanu, bet, hm, es nesniedzu publiskas konsultācijas internetā, atvainojiet Pēter.

Pamatieteikumi attiecība par VIP personālijām:
(a) nekad, NEKAD nekodēt publiku ar negatīvu pašraksturojumu;
(b) nesniegt pašraksturojošas ziņas kā arī neizpildīt kustības, kas konfrontējas ar kandidējošās personas iepriekšējo veiksmīgo reputāciju;
(c) partijām, kurā nav iespējams nodrošināt pastāvīgu risku vadību (jauna partija, nav naudas, laiks ierobežots, vāja iekšēja komunikācija, nesakarīgi konsultanti) - NEKAD neizvirzīt personas ar izteiktiem personības riskiem; ja arī tās tiks izvirzītas, tad personības riski var radīt problēmas politiskai entitātei agrāk vai vēlāk. To sauc arī par prognozējamību;

Ok. ja vēl vajag kaut ko konkrētu, jautājiet.

Pēteri un, ja Jūs esat no likumpaklausīgas partijas - lai Jums veicas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 12.05.2009 23:23
Cien. Rita!
Deputātu kandidāti,sevišķi vecie,sola-kādus tik pakalpojumus viņi izdomāšot sniegt ļautiņiem!
Nu tautiņa ir tik vārga ka bez viņu iecerētajiem pakalpojumiem izlaidīs garu! Lasīt starp vārdiem-Mēs jums kauliņus,paši pie treknuma! Izskatās ka tauta speciāli novesta tik tālu,lai vairs nevarētu, itkā ,iztikt bez šo grūtgalvīšu šiem pakalpojumiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Peteris - Ritai 12.05.2009 20:57
Sakiet, lūdzu, vai Jūs varētu ieteikt kādu labas poltiskās priekšvēlēšanu reklāmas piemēru, kurš uzrunātu
a) gan Jūsu vajadzību pēc "izprot sociālo funkciju" un "vīzijas par pašvaldības attīsību un tās realizēšanu"
b) gan tos 90% vēlētāju, kuri Jūsu minēto formulas nevar pat izrunāt

Ak jā, atbildot, lūdzu, atcerieties par ziedojumu vākšanas un kampaņu izdevumu ireobežojumiem, kuriem, atšķirībā no K.G.C.? seko daudz maz demokrātiskas un likumpaklausīgas partijas.

Lūdzu, lūdzu, vienu piemēru vai padomu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. to agd 12.05.2009 20:53
;-(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to ego 12.05.2009 20:52
Protams, es nemaz par to nešaubos, ka minētais kandidāts ir izcils profesionālis.

Ļoti ceru biedzot dzirdēt par viņa kompetencēm, kas ļautu viņam kvalitatīvi pildīt Rīgas mēra pienākumus. Īpaši, kā sievietei no tautas man interesēu viņa pieredze sociālo programmu veiksmīgā risināšanā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ego 12.05.2009 20:22
Jaunupam "trekno gadu" amati? Kādi tieši? Saeimas deputāts? Ministrijas parlamentārais sekretārs? Basketbola savienības ģenerālsekretārs? Kurš no šiem amatiem ir "trekno gadu" amats (proti, tāds, kas nepastāvētu "liesos gados")? Un kuru no šiem amatiem viņš ir pildījis slikti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 12.05.2009 20:21
Darba vietas rada uzņēmēji. Pašvaldība līdz šim ir tikai traucējusi darba vietu radīšanai.

Citi autora darbi
Naseniece 165x152

Latvija bezsamaņā 31 Autors:Rita Našeniece