Atslēgvārdi:

Nekāda sakara ar tiesiskumu 11

Jaunākie notikumi liek domāt, ka šoreiz ar politiskās iejaukšanās palīdzību iecerēts dot izšķirošu triecienu KNAB spējai neatkarīgi cīnīties pret politisko korupciju.

Iesaki citiem:
Knab 255x203(1)
Foto:M.Herca


Valdība ir iedarbinājusi KNAB priekšnieka atbrīvošanas mehānismu, kā rezultātā jau tuvākā nākotnē Saeima var nobalsot par Alekseja Loskutova atlaišanu. Lai kā risinātos tālākais process, ir skaidrs, ka iespējamā lēmuma motivācija nav saistīta ar rūpēm par tiesiskumu. Šajā rakstā apkopotās pazīmes liek domāt, ka pret KNAB priekšnieku vērstās darbības patiesībā ir nepieļaujama politiska iejaukšanās biroja darbā.

Premjerministra Aigara Kalvīša rīcība, sākot ar 24.septembri, kad viņš pirmo reizi paziņoja par grāmatvedības pārkāpumiem KNAB, liecina, ka KNAB priekšnieka Alekseja Loskutova atbrīvošana no amata tiek gatavota milzu steigā. Par steigu liecina Kalvīša pavirši izpildītais mēģinājums atstādināt KNAB priekšnieku no amata, lai gan likums šādas tiesības premjeram neparedz. Saskaņā ar Latvijā spēkā esošiem likumiem tikai ģenerālprokurors ir pilnvarots atstādināt KNAB priekšnieku, turklāt tikai tad, ja pret KNAB priekšnieku ir uzsākts kriminālprocess vai viņš ir apcietināts. Par spīti šim likuma nosacījumam, premjeram pietuvinātie cilvēki A.Loskutovam pārmet premjera rīkojuma neizpildīšanu. Šāda rīcība ir uzskatāma par nelikumīgu, politisku iejaukšanos KNAB darbā.

KNAB priekšnieka atcelšanas mehānisms ir iedarbināts, neskatoties uz to, ka nav zināms nedz tas, vai KNAB patiešām ir noticis likuma pārkāpums, nedz arī tā smagums. Likums paredz, ka KNAB vadītāju var atbrīvot no amata Saeima, pamatojoties uz Ministru kabineta ieteikumu. Ne Saeimas, ne MK lēmums nevar būt patvaļīgs — likumā ir atrunāti KNAB priekšnieka atcelšanas pamati un tas, ka tie jāizvērtē ģenerālprokurora vadībā. Notiekošā absurdumu apliecina tas, ka paralēli, taču bez termiņa ierobežojuma, ir izveidota vēl viena izmeklēšanas komisija, kas pētīs konkrētās grāmatvedības problēmas un visticamāk nāks klajā ar saviem slēdzieniem stipri vēlāk.

Centieni atbrīvoties no neērtas amatpersonas notiek laikā, kad Latvijā ir vērojami lieli panākumi cīņā pret korupciju. Vēl nesen tiesa pirmo reizi ar reālu brīvības atņemšanu notiesāja bijušo kūrortpilsētas Jūrmalas mēru, jau ir ierosināti kriminālprocesi pret vairākām redzamām bijušām vai esošām amatpersonām, tai skaitā tādām, kas ir cieši saistītas ar šobrīd valdošo koalīciju. Turklāt KNAB līdz novembra pirmajai nedēļai ir jānāk klajā ar saviem secinājumiem par pārkāpumiem pagājušā vēlēšanu kampaņā, kurā divas valdošās koalīcijas partijas būtiski pārkāpa priekšvēlēšanu tēriņu ierobežojumus. KNAB tām uzliktie sodi visticamāk būs sākot ar dažiem simtiem tūkstošu līdz pat vairākiem miljoniem latu. Viena no lielākajām pārkāpējām varētu būt premjera Kalvīša pārstāvētā Tautas partija. Uz šī fona kļūst saprotams šobrīd premjera īstenotais brutālais spiediens uz KNAB.

Par premjerministra Kalvīša patiesajiem nodomiem liek šaubīties arī viņa rīcības nekonsekvence. Proti, iepriekš viņš tik asi nav reaģējis pat uz daudz smagākiem pārkāpumiem. Piemēram, viņa padomnieks Raimonds Lazdiņš vēl joprojām konsultē Kalvīti drošības jautājumos, neskatoties uz to, ka tieši Lazdiņš koordinēja skandalozo “drošības likumu” grozījumu pieņemšanu, kurus vēlāk pats premjers atzina par kļūdu. Kalvītis nav arī sodījis Privatizācijas aģentūras amatpersonas, lai gan tās premjera vārdā uz 3.lasījumu Saeimā iesniedza grozījumus privatizācijas likumā, kas būtiski paplašinātu iespējas par sertifikātiem privatizēt lielas kāpu un valsts mežu teritorijas. Premjers vēlāk šos priekšlikumus nosauca par absolūti nepieņemamiem un apgalvoja, ka tie ar viņu neesot bijuši saskaņoti. Pat vēl vairāk — attiecīgās amatpersonas šos priekšlikumus bija iesniegušas Saeimā, lai gan valdības īpaši izveidota darba grupa tos bija noraidījusi. Un tomēr šīs amatpersonas sodītas netika. Kalvītis līdz šim nav arī tik asi reaģējis uz citiem Valsts kontroles auditiem, kuros tika ziņots par grāmatvedības un cita veida pārkāpumiem saistībā ar milzīgām naudas summām. Piemēram, Satiksmes ministrija 2006.gada finanšu pārskatā uzrādīja valsts autoceļu vērtību, kas bija par 4,5 miljardiem latu mazāka nekā patiesībā. Cits piemērs — 2005.gadā tikai 4% no Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras rezerves fonda 2,6 miljoniem latu tika izlietoti atbilstoši. Pārējie 96% naudas tērēti, izdevumus nepamatojot ar normatīvos paredzētajiem fonda izmantošanas virzieniem.

Joprojām publiskajā telpā nav informācijas par to, kāda veida pārkāpumi KNAB tiek pārmesti. Viss, kas ir droši zināms, — pārkāpumi esot saistīti ar operatīvajai darbībai paredzētajiem līdzekļiem. Taču ja no A.Kalvīša publiskās retorikas var noprast, ka runa iet par simtiem tūkstošu latu un piesavināšanos, tad valsts kontroliere Inguna Sudrabas izteicieni vairāk liecina par grāmatvedības nepilnībām, turklāt viņa ir arī atzīmējusi to, ka politiķi līdz šim nav reaģējuši uz daudz nopietnākām nepilnībām. Līdzīgi šo lietu ir komentējusi arī bijusī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Revīzija tika pabeigta laikā, kad viņa vēl bija prezidentes amatā, un par nopietniem pārkāpumiem viņa būtu tikusi informēta. Ņemot vērā to, ka informācija par KNAB varbūtējiem pārkāpumiem ir slepena, sabiedrībai ir jāizvēlas, kam ticēt: bijušai prezidentei un valsts kontrolierei, vai politiķiem, kas ir ieinteresēti atbrīvoties no pašreizējā KNAB priekšnieka.

Komisijas, kas izvērtēs Loskutova atbilstību amatam, sastāvā ir ģenerālprokurors un 5 politiķi. Visi politiķi pārstāv partijas, kuras KNAB ir pēdējo gadu laikā sodījis. Līdz ar to viņi visi atrodas interešu konflikta situācijā attiecībā pret KNAB priekšnieku. Četri no pieciem politiķiem pārstāv partijas, kurām varētu draudēt vislielākie sodi par priekšvēlēšanu tēriņu pārkāpšanu. Viens no komisijas locekļiem — Dzintars Jaundžeikars — jau ir publiski paziņojis, ka balsotu par Loskutova atbrīvošanu no amata. Turklāt likumā ir atrunāts, ka komisija jāizveido MK noteiktā kārtībā, taču šāda kārtība aizvien nav publiskota. Visticamāk, tā arī nav noteikta.

Arī otras komisijas sastāvs ir veidots pēc patvaļīgiem kritērijiem. Premjeram bija visas iespējas šīs komisijas sastāvu veidot no tiesnešiem un prokuratūras pārstāvjiem, taču komisijas vairākumu veido civildienesta pārstāvji. Ņemot vērā to, ka Latvijas civildienests ir stipri politizēts, rodas bažas, ka komisijas personālsastāvs tika apzināti veidots tā, lai tajā nebūtu iespējama notiekošā objektīva izmeklēšana.

Šī nav pirmā reize, kad valdošās koalīcijas pārstāvji, aizbildinoties ar tiesiskumu, iejaucas KNAB darbā. Aigars Kalvītis arī iepriekš ir rīkojies līdzīgi, piemēram, liedzot Loskutovam atlaist izmeklētāju Ilmāru Bodi (viņš vēlāk tomēr tika atlaists par slepenas informācijas izpaušanu) un ierosinot pret Loskutovu disciplinārlietas. KNAB priekšnieks ir publiski paziņojis, ka arī Ventspils mērs, otrās lielākās koalīcijas partijas ZZS premjera kandidāts Aivars Lembergs ir viņam lūdzis atrast iespēju Bodi saglabāt amatā. Pirms Valsts prezidenta vēlēšanām premjerministrs savos publiskajos izteicienos deva mājienu, ka nopietnas nepatikšanas sagaida katru, kas mēģinās uzsākt kriminālprocesu pret Kalvīša atbalstīto kandidatūru, neskatoties uz to, ka par viņa darbības likumību notika pārbaudes.

Jaunākie notikumi liek domāt, ka šoreiz ar politiskās iejaukšanās palīdzību iecerēts dot izšķirošu triecienu KNAB spējai neatkarīgi cīnīties pret politisko korupciju. Vienlaikus arī visām pārējām pārvaldes amatpersonām ir raidīts skaidrs signāls, ka tām nebūs pacelt roku pret šī valsts politikas varenajiem, arī ja pēdējie pārkāpuši likumu vai pat pastrādājuši noziedzīgus nodarījumus.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jan 27.08.2010 11:07
Nu ko! super raksts! Man ir video blogi un dažādi raksti un rekur vēlviens emuārs un arī oktomāra pieraksti un video ceru ka jums patiks!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Digna Eira - eva@latnet.lv 08.11.2007 14:16
Ministru kabineta iekārtas likumsI nodaļa

Vispārīgie noteikumi<>4.pants. Atbildība

(1) Ministru kabinets ir solidāri atbildīgs par valdības īstenoto politiku. Katrs Ministru kabineta loceklis ir individuāli atbildīgs par savas rīcības tiesiskumu un lietderību (politiskā atbildība).

(2) Par Ministru kabineta darbu kopumā politiski atbildīgs ir Ministru prezidents.

(3) Neatkarīgi no politiskās atbildības katrs atsevišķs Ministru kabineta loceklis par savu darbību ir atbildīgs arī saskaņā ar krimināltiesisko, administra­tīvo vai civiltiesisko atbildību reglamentējošiem normatīvajiem aktiem.<>23.pants. Ministru kabineta locekļa atkāpšanās

(1) Ministru kabineta loceklis var atkāpties, iesniedzot Ministru prezidentam attiecīgu iesniegumu. Ministru prezidents atkāpšanos pieņem, izdodot attiecīgu rīkojumu.

(2) Ministru kabineta loceklim jāatkāpjas, ja to pieprasa Ministru prezi­dents. Ministru prezidents var pieprasīt Ministru kabineta locekļa atkāpšanos, ja tas ir zaudējis uzticību. Rīkojums par Ministru kabineta locekļa atbrīvošanu no amata ir politisks lēmums, un tas izdodams rakstiski.

(3) Par Ministru kabineta locekļa atkāpšanos nekavējoties paziņo Valsts prezidentam un Saeimas priekšsēdētājam, un Saeimas priekšsēdētājs tuvākajā Saeimas sēdē par to paziņo Saeimai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Žurks 18.10.2007 20:08
Kalvītis jau nu neatkāpsies, jo tāds ir viņam uzstādījums. Bez tam ar šo valdību ir panākts kompromiss starp valdošiem grupējumiem un visi ir saliedēti kā viena molekula.
Vēl trakāk arī jaunas vēlēšanas neko nedos, jo mīkla tā pati: postpadomju morāle nosaka, ja tu dalies ar citiem tad vari droši zagt un mēs tevi mīlam un par tevi balsojam!
Atliek tikai cīnīties par to lai būtu pretspēks šai oligarhu varai: tiesa, KNAB, prokuratūra. Cīņai jābūt par max šo iestāžu neatkarību, lai ierobežotu esošo varas nekaunību un visatļautību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jurists 11.10.2007 17:36
Tas, ka Loskutovs jānovāc, izlemts ir bijis neatkarīgi no VK slēdziena.. Mēs nedzīvojam tiesiskā valstī, bet gan tuvojamies autoritārismaam. Un paši esam to pelnījuši, nenostājoties pret negodīgumu, zaglību un cinismu no politi'ķu puses. Nu jau tas vēzis ir pārāk tālu laidis savas metastāzes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arvids 07.10.2007 16:54
nu re, ir konstateets, ka Kalvitis nez cik reizes nelikumigi rikojies - petnieki, zzurnalisti vinju atmaskojussi, bet kāds tad te ir tas sausais atlikums?? Politiska elite kāda bija, tāda arī būs. Latvijas iedzivotajiem, visdmaz lielakajai daljai, uz valdības izlēcieniem vienkārši nospljuaties.

Rakstam nav nevainas un tas nekas, ka 90% no tiem faktiem jau iepriekš bija publiceti Dienā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aa 05.10.2007 19:37
Nu par dakshaam taaa. Ja piem. opoziicija vai kaut vai arodbiedriiba noorganizee referendumu, es domaaju, ka tata ietu un visu izdariitu, bet taa atkal buuti laicinjsh zeeniem nokopt saimnieciibu un pazust ar galiem...

Vieniigais, ko es saskatu, kaa Zatlera kungs vareetu atguut tautas miilestiibu, ir shaadaa briidi valdiibai pateikt paldies un uztaisiit veeleeshanas.

Tad es domaaju, ka tauta vinju saprastu gan par pateiciibaam, gan par matu sakaartojumu.. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

PAMELA - lasīt. 05.10.2007 19:07
Nesaprotu par ko te jābrīnās,jo no paša sākuma visa politmafija bija pret KNAB dibināšanu.Kapēc pamatā ir tāds konkurss uz deputātu krēsliem?Elementāri-bez labām algām,kompensācijām,komandējumiem ,padomēm u.t.t. ir vēl iespējamas dažādas rebes.Visi aptaukojas,tiek pie ES naudām,privatizē par santīmiem zemes,privatizē peļņu nesošas valsts iestādes ,radus iekārto siltos amatos.Deklarācijās melo kā Minhauzeni.Partijas pārtērē pirmsvēlēšanasreklāmu naudas.KNAB-s visu to var izjaukt.Kalvīša histēriskā uzvedība pēc 4 mēn.apliecina vien to,ka KNAB-s ir uz pareizā ceļa un ļoti,ļoti spiež TP ,Š.,Kalvīša varžacis.Esmu pārliecināta,ka Loskutovs turpinās strādāt,bet Kalvis nonāks vēstures mēslainē kā bezjēdzīgākais premjers.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aina 05.10.2007 17:24
Studenti pat lekcijas to vien mak ka pieglaimoties pasniedzejiem. Baidas visi paust savu viedokli un skaidri un gaishi pateikt, ka nepatik kaut kas vai ir citads viedoklis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mameha - aa aa aaa 04.10.2007 22:07
Interesants komentars, es ari sev so jautajumu uzdodu. Versija par atbildi varetu but tada, ka visi ir nobijusies un/vai nav ieintereseti versties pret Kalviiti. Kurs tad pret vinu versisies? Vina koalicijas ministri? Citi politikaani, kas no vina rezhima barojas? Tauta lai stav pie ratiem lidz nakamajam velesanam, kad gan jau viss bus aizmirsies un Liepnieks izdomas jaunu veidu, ka radoshi ar reklamam apdullinat videjo veletaju (ja nebus lidz tam nonacis cietuma).

Par tam daksham, visi - ipasi anonimos interneta komentaros - skali blauj, kaa jaiet ielas. Smiekli nak, atradusies ielas gajeji - pie Saeimas Zatlera ievelesanas diena "tautu" biezos baros nemanija, bija galvenokart pazistamas sejas. Kad DELNA retu reizi sariiko kadu akciju, ta pati tauta shos nozaakaa un izsmej. Ta ka muldeet par daksham un ieshanu ielaas visi baigi fiksie, tikai savu dibenu no siltaa kresla neviens pacelt negrasas. Kur ir studentu un jauniesu organizacijas, kas butu istie ielas gajeji un attieksmes paudeji? Shvaki mums ir ar to grassroots pilsonisko aktivitati, labi vismaz, ka ir sadi analiitiki, kas izplata argumentus publiska telpaa, un labi, ka viniem par to kads algu samaksa. Kads arzemnieks, Soross drosi vien, kuram, idiotam, nez kapec ruup demokratijas un tiesiskuma attistiba Latvija un citur pasaulee.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


aa 04.10.2007 18:50
Es tomeer aicinaatu asinaat dakshas..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


aa - aa 04.10.2007 18:49
Nesaprotu.. Ja viss ir tik aciimredzams, kaa Juus rakstaat, tad kaapeec pati valdiiba un pat saeima neko nedara. Cik saprotu, tad shii nav pirmaa shaada reize, tas tomeer par kaut ko liecina,,, Un briidii, kad jaaglaabj sava aada, visu paareejo viedoklis vai iespaids, atbildiiba pret tautu, vai veel kaa to vareetu pateikt, paliek peedeejaa vietaaa....

Saistītie raksti
Citi autora darbi