Neizdarības cena, briesmīgā cena: Radio un TV 11

Labrīt, lasītāji!

Neesmu to ļaužu starpā, kuri vakar no rīta uz klusuma brīdi Latvijas radio reaģēja ar sašutumu, ne mazumis tāpēc, ka es pa dienu radio neklausos, bet arī principa pēc. Šodien Radio un TV padomes šefs Kleckins avīzē skaidro, ka tā nevajadzēja, jo klausītāji nav ne pie kā vainīgi. Gribētu bilst, ka vajadzēja gan, jo arī radio ļaudis lielākoties nav ne pie kā vainīgi. Atbildība ir jāmeklē tur, kur tai pareizi ir jāatrodas -- Latvijas radio vadībā, kura pieļāva savas iestādes nokļūšanu ne vien bezdibeņa malā, bet jau pašā bezdibenī. Un gluži loģiski, ka cilvēki, kuri LR ir strādājuši vienu, piecus, 10 vai visus 30 gadus tagad jūtas bezpalīdzīgi, it īpaši dzirdot, ka no sabiedrības tagad tiek sagaidīts glābiņš 900-sērijas telefona numura veidā.

Iesaki citiem:

Cita veida glābiņu atradušas citas instances. Ziņots, ka Latgales radio vairs neraidīs latgaliešu valodā, kā to jau ilgstoši ir nodrošinājis Latgales patriots un mans kādreizējais klases biedrs Minsteres latviešu ģimnāzijā Valdis Labinskis, jo viņš vairs nevar atļauties to visu apmaksāt pats no savas kabatas. Latgales radio tagad lielākoties raidīs krievu valodā, jo tā kontrolpaketi ir nopircis krievu valodā raidošā Radio Alise Plus komercdirektors, un viņš (neteiksim, ka neloģiskā kārtā) uzskata, ka latgaliešu dialekta saglabāšana ir valsts, nevis komerciālas radio stacijas uzdevums.

900-sērijas telefona numurs neglāba Latvijas televīzijas ļoti populāro raidījumu "Neprāta cena," cik noprotams, tas tagad (citējot kinoklasiķi Gaju Ričiju) ar visām kārtīm, naudu un diviem stroķiem pārcelsies uz TV 3. Tas nu nešķiet īpaši korekti, un LTV šefam Kotam noteikti ir visas tiesības uz jautājumu, vai viņa vadītā televīzija konkurentiem atdos arī raidījuma dekorācijas, noņurdēt "nu, nē." Man grūti iedomāties, ka tiesības ļaus raidījumam arī turpmāk saukties "Neprāta cena," bet būdams tā atbalstītājs varu nākt ar ieteikumu, kurš jēgu nemainīs, bet tomēr būs cits: "Oi, kādas izmaksas krīzes laikā, kad cilvēks ir vienkārši kreizīīīīīī!" Freimanis noteikti var uzrakstīt dziesmu arī ar šādiem vārdiem. Taču nepārprotami labāk tomēr būtu savākties arī lielajā melnajā tornī uz Zaķu salas un ar to saistītajās instancēs Latvijas politiskajā sistēmā.

Te ir redzama neizdarības cena. Var, protams, ar nosodošu pirkstu rādīt LR, LTV un Latgales radio tagadējās un pagājušās vadības virzienā, taču vismaz abu lielo sabiedrisko raidorganizāciju gadījumā vēl lielāks nosodošs pirksts ir jārāda valdības virzienā. Jo visus šos garos gadus tā nav spējusi abiem sabiedrības informācijas vaļiem nodrošināt nepieciešamo drošību par savu nākotni, turklāt liekot tiem piedalīties reklāmas tirgū uz nevienlīdzīgiem nosacījumiem ar komercorganizācijām. Var jau apgalvot, ka cilvēks ne vienu, ne otru nekad neizmanto, bet šaubos, vai īpaši bieži tā ir taisnība. It īpaši Latvijas radio 2. programmu klausās daudz ļaužu, savukārt arī tie, kuri Interneta mēslu izgāztuvēs apgalvo, ka LTV nekad nav nekā ko skatīties, visticamāk tomēr aci uzmet arī Olimpiskajām spēlēm, Eirovīzijai, 100. pantam, Dombura raidījumam, Sporta studijai, 100 g kultūras, Panorāmai, Viss notiek, Zini vai mini un, jā, arī Skatam no malas.

Sabiedriskos medijus var uztvert kā luksusa lietu, ja jau patlaban ir jāglābj zemnieki, Alūksnes pansionāts, Pareksa banka, sabiedriskā transporta sistēma, četrgadīgais Gustavs, Godmaņa nervu sistēma un vēl daudz, daudz kas cits. Arī minētajās jomās runa ir par neizdarības cenu. Taču sabiedriskās raidorganizācijas tomēr nevar vērtēt tikai un vienīgi merkantīlā nozīmē. Jā, ja kāds vēlas meklēt interešu konfliktu, ar LTV esmu un ar LR kādreiz esmu bijis darba attiecībās. Vienalga, esmu pārliecināts, ka bez abām raidorganizācijām būtu skumji. Un absolūti cilvēciski man ir ļoti, ļoti žēl kolēģu, kuriem neizdarības cena tagad maksā bargi, jo bargi.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nožēlojami 08.03.2009 14:57
un nekompetenti spriedelējumi, šādi cilvēki savu valsti nav pelnūjuši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Un ko domāt? 04.02.2009 10:13
Nezin, ko lai domāt par šo:

Sveicināti!

Ja esat klausījušies Latgales radio pēdējās dienās, tad zināt, ka tanī šobrīd skan krievu radiostacija Alise+. Kāpēc?
2009.goda janvārī Latgales radio (SIA "MG Latgolys Bolss") akciju kontrolpaketes turētājs un Latgales radio direktors Valdis Labinskis pārdeva 75% akciju Daugavpils radio Alise+ īpašniekiem. 8% piederēja mazākuma akcionāriem. Pēc LR Komerclikuma 189.p. mazākuma akcionāriem bija pirmpirkuma tiesības, bet viņiem netika piedāvāts tās izmantot.
Tādēļ mazie akcionāri šobrīd gatavojas nelikumīgā pārdošanas darījuma apstrīdēšanai likumā paredzētajā kārtībā. Paredzēts, ka akcijas ar pirmpirkuma tiesībām atpirks mazie akcionāri, piesaistot citus mazos investorus, tai skaitā privātpersonas, pašvaldības un biedrības.
To cilvēku dalībai, kas nevar atļauties ieguldīt radio akcijās lielas naudas summas, bet vienalga vēlas palīdzēt to atjaunot un piedalīties tās darbībā, ir nodibināta biedrība. Biedrības "LR" statūtos norādītie mērķi ir "Latgales radio" sabiedrisks atbalsts un cita latgaliešu valodu un kultūru atbalstoša darbība. Lūdzam visus ļaudis, kas grib atjaunuot Latgales radio, kurā skanētu latgaliešu dziesmas un raidījumi latgaliešu valodā, iestāties biedrībā: 1) uzrakstīt iestāšanās iesniegumu, kurš atrodams radio mājas lapā http://lr.lv/ un šīs vēstules pielikumā; 2) nosūtīt to pa pastu uz adresi Bīdreiba "LR", Byumaņu sola, Rudzātu pog., Preiļu raj., LV-5328; 3) pārskaitīt viena gada biedru naudu Ls 12,- uz biedrības kontu Hipotēku un zemes bankā LV62LHZB1000164129001, biedrība "LR", reģ. Nr. 40008098542. Biedru naudas biedrība izmantos Latgales radio akciju pirkšanai caur mazajiem akcionāriem pēc pirmpirkuma tiesībām, bet vēlāk – darbības atbalstīšanai.
Glābsim Latgales radio un izveidosim no tā kopīgu tautas radio!
Lūdzu, pārsūtiet šo aicinājumu visiem draugiem, paziņām, radiem, kaimiņiem, kolēģiem. Izdrukājiet to un iestāšanās iesniegumu un iedodiet cilvēkiem, kam nav interneta. Radio latgaliešu valodā būs tikai tad, ja VISI palīdzēsiet! Ja nē, tā nebūs nekad – brīvu FM frekvenču nav un nebūs.

Kaut kas dīvains...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Piedodiet 03.02.2009 23:43
Tas, ka cilvēks izveido radio (arī tik unikālu kā Latgales) vēl nenozīmē, ka viņu ir jādotē visiem un visur... Varbūt painteresēsieties, cik nepamatoti izšķērdīgi, vērienīgi un augstprātīgi tika iesākts šis projekts. Štati, telpas, pašpārliecinātība.... Šodien žēl, ka LAtgales radio vairs nav. Tomēr latgaliskais nedrīkst kļūt par spekulāciju priekšmetu šajā gadījumā. Binzess ir bizness.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 03.02.2009 18:20
< Gatim Kalniņam. Pirms ceļ valsti ir jāceļ templis. Pirmās republikas templī glabājās Latvijas brīvības izcīnītāju kauli un katrā Latvijas nostūrī dzīvoja kāds no kritušo vecākiem, brāļiem, māsām. Otrā republikas radīšanas laikā krita reti kāds, un tie tika tūlīt or pulētu akmens pieminekli godināti, lai tos tūlīt pat aizmirstu. Latvijas tautu putināja ārvalsts vara 50. gadus, taču tauta cerēja, ka kāds no atjaunotās valsts līderiem spēs tās labā uperēties. Mēs redzam, ka nekā no tādas cerības nav sanācis un nesanāks, pirms--kā saka Normunds--"nelidos tūkstošiem vārītas olas ministrijas logos".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 03.02.2009 17:52
Sadas klusesanas akcijas neko nedos. Nemot vera, ka Slesers, šķiet, nodarbojas ar kriminalu reketu (dodiet savu maju - ir aizdomas, ka ipasuma ta reali nonaks kriminaliem grupejumiem - un tad preti bus nauda), ir jataisa miermiligu Satiksmes ministrijas blokadi (tad, kad taja atrodas Slesers). Kamer vins nedod sakarigus un konkretus priekslikumus (varas resurss vinam lauj to darit), to nepartraukt. Ja sada akcija bus tikai miermiliga (respektivi, nelidos akmeni ministrijas logos vai, pasarg dievs, netiks aizskarti cilveki), pretejai pusei nebus iegansta ar policijas palidzibu sadu akciju izdzenat (iedomajoties pasaules reakciju!).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 03.02.2009 14:35
Pārstājis raidīt Latgales radio - http://jauna.diena.lv/lat/politics/regions/latgales-radio-ma... . Valdība, protams, šo radio neatbalstīja - un atšķirībā no latviešu valodas (kurā raida komerciāli kanāli), latgaliski šis bija pēdējais...

Līdzšinējais īpašnieks Valdis Labinskis pārdeva savu kontrolpaketi Daugavpils krievu radio Alisa plus - viņš atsaucas uz to, ka radio ir nesis tikai zaudējumus. Viņi tagad izmanto šī radio frekvenci raidījumiem krievu valodā.

Diemžēl, valdības greizo kultūras prioritāšu apstākļos latgaliešu valoda ir modelis, kas rāda, kas varētu jau drīzā nākotnē notikt ar latviešu valodu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IVI>MārtiņamK. no Ogres 03.02.2009 14:34
Slovēnija nekad nav bijusi PSRS,tā ir turīgākā no bijušās Dienvidslāvijas republikām,kuru arī neskāra pilsoņu karš.Par gudrību tā nedomāju,bet viņu politiķi,laikam, ir godīgāki savā atbildībā par tautu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K.no Ogres 03.02.2009 13:44
Pa LTV 1. programmu, šķiet, bija Latkovska k-ga intervija ar Strad. univ. polit. kat. vad. profesori Ilgu Kreitusi. Tur parādīja sižetu par Slovēniju. Arī maza valsts, kas bija iekš PSRS. Redz, tad kad viņi ieguva neatkarību, tad nesteidzās visu privatizēt. Ražošanas uzņēmumus atstāja valstij, bet pārējo lēnām atļāva privatizēt VIETĒJIEM nevis ārzemju investoriem. Kamēr Latvija centās saraut savas tirdzniecības saites ar Austrumu postpadomju valstīm un piedāvāja eksporta preces rietumiem (kuriem tās nevajadzēja), slovēņi turpināja tradicionālo eksportēšanu uz austrumiem. Un viņiem eksports lieliski padodas. Slovēnijā ir spēcīgs vidusslānis, greznus džipus uz ielām neredz, viņi pērk vidējas klases auto. Slovēņu valsts rūpējas par pensionāriem un tagad īpašu uzmanību pievērš bērniem.
Kāpēc Slovēņi bija un ir gudrāki par Latviešiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 03.02.2009 12:47
Vispār - tāpat, kā Loskutovam bija jāuzņemas atbildība par nekārtībām savā iestādē, arī Latvijas Radio un LTV vadībai tā ir jāuzņemas. Pēdējie tomēr nav nekādi mazie bērni, kas vecākiem (lasi: valdībai) jāglābj pēc jebkuras bezatbildīgas rīcības.
Par "neprāta cenu" - Kotam bija jāiemācās blefot. Ja gribēja ar seriāla beigšanu šantažēt sabiedrību, bija jārēķinās, ka iesaistītie var nebūt tikai pasīvi upuri.Un par īpašuma tiesībām ir jābūt atrunātam līgumos. Nu ja nav - paši vainīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis Kalniņš > Jaņdžam 03.02.2009 11:18
Iespējams, ka jauna satversme un jauna republika kaut ko arī mainīs, taču atļaušos to apšaubīt. Problēma ir cilvēkos nevis papīros un jauni papīri neko nedos, ja cilvēki nemainīs savu domāšanu. Tā joprojām ir tendence domāt, ka kaut kas no malas kaut ko izmainīs. Nemainīs. Ja mēs paši negribēsim, atvainojiet, saviem spēkiem izrāpties no sūdiem, bet gaidīsim, lai citi nāk un mūs izvelk, mums sūdos būs jāpavada vēl ilgs laiks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 03.02.2009 10:58
Tāpēc jau arī ir nepieciešama jauna satversme and republika, kā to LETA Video vakar ieteica Sergejs Kruks, Informācijas un Kommunikācijas zinātnieks. Nav nepieciešams, ka reņģu ēdājiem ir jāpieņem un jāapmierinās ar sapelējušām reņģēm.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips