Atslēgvārdi:

Negodīga spēle 14

Latvijas žurnālistikas problēmas vislabāk var atrisināt tikai un vienīgi paši žurnālisti, sanākot kopā un vienojoties, kas profesijā ir pieņemams un kas nav.

Iesaki citiem:

Meklējot jaunu raidījuma vadītāju Latvijas Televīzijas raidījumam De facto, atklājās, ka viena no pretendentēm Iveta Elksne papildus savai žurnālistes karjerai sniegusi sabiedrisko attiecību konsultācijas. Atsaucoties uz neoficiāliem avotiem, prese rakstīja, ka šis ir viens no iemesliem, kāpēc De facto komanda atteicās strādāt kopā ar Elksni.[ 1 ] Žurnāliste, kuras uzdevums ir uzdot kritiskus jautājumus auditorijas vārdā, mācījusi amatpersonām, kā labāk atbildēt uz šādiem grūtiem jautājumiem. Mediju treniņi ir sabiedrisko attiecību pakalpojums un nevis, kā to Elksne presē nosaukusi, „tikai lekcijas par žurnālistiku”.[ 2 ] Nebūtu nekas iebilstams, ja Elksne būtu pielikusi punktu savai žurnālistes karjerai, tomēr vienlaicīga darbošanās abās profesijās ir pretrunā ar žurnālista profesionālās ētikas pamatprincipiem.Iedragā uzticamību

Tomēr sēdēšana uz diviem krēsliem Latvijas mediju vidē nav tikai un vienīgi ekskluzīvs Ivetas Elksnes gadījums. Neoficiāli mediju un sabiedrisko attiecību profesionāļi atklāj vairāku savu kolēģu vārdus, kuri vienlaikus strādā žurnālistikā un sniedz sabiedrisko attiecību pakalpojumus. Un nav svarīgi, vai žurnālists konsultē amatpersonas intervijas mākslā vai sava klienta vārdā raksta preses relīzes. Tās jebkurā gadījumā ir sabiedriskās attiecības. Pirms diviem gadiem Nacionālā radio un televīzijas padome meklēja jaunu Latvijas Radio ģenerāldirektoru, pieteicās vairāki kandidāti, viņu vidū arī kāds no radio darbiniekiem, kurš, kā toreiz rakstīja laikraksts Diena, izcēlās, paziņojot, ka apvieno žurnālista un sabiedrisko attiecību konsultanta darbu, kas izraisījis kolēģu jautājumu, vai viņš saprot atšķirību starp abām nodarbēm, uz ko ģenerāldirektora amata kandidāts lepni sacījis: "Sabiedriskajās attiecībās strādā tie, kuru prasmi žurnālistikā kāds ir novērtējis".[ 3 ]

Žurnālistikas un sabiedrisko attiecību mērķi un instrumenti ir atšķirīgi, tomēr abas profesijas vajadzētu vienot kopējām vērtībām, kas balstītas atbildīgā žurnālistikas un sabiedrisko attiecību praksē. Darbošanās vienlaikus abās profesijās ir negodīga spēle un tā ne tikai kropļo profesionālo vidi, bet arī apdraud sabiedrības tiesības saņemt ciktāl tas ir iespējams patiesu realitātes atainojumu. Viena darba devēja intereses var konfliktēt ar otra darba devēja interesēm un publika nekad nebūs droša, pret kuru darba devēju indivīds ir lojāls šoreiz. Ja arī interešu konflikts paliks tikai šķietams, vienmēr pastāvēs risks, ka, vienlaikus cenšoties spēlēt žurnālistikā un sabiedriskajās attiecībās, robežas starp profesionālajām lomām var pārlieku saplūst. Un tā tiek iedragāta uzticamība mediju videi kopumā.

Ko darīt? Domāju, ka mediju organizācijām būtu skaidrāk jāiestājas pret šādu praksi. Īpaši Latvijas Radio un Latvijas Televīzijai, kas pretendē uz sabiedrisko mediju statusu, būtu jāizrāda lielāka interese par kvalitatīvu žurnālistikas praksi. Šajā gadījumā to var izdarīt pavisam vienkārši, pārtraucot darba attiecības ar žurnālistu, kurš vienlaikus sniedz sabiedrisko attiecību pakalpojums. Maz ticams, ka žurnālisti/sabiedrisko attiecību speciālisti ir tik profesionāli unikāli, lai leģitimizētu darbošanos abās profesijās. Tomēr tā nav tikai žurnālistikas problēma. Viena cilvēka darbošanos divās nometnes pusēs pieļauj gan viena, gan otra darba vieta.Vāja pašregulācija

Un tas nav tikai žurnālistu darba devēju, bet arī pašu žurnālistu jautājums. Latvijas žurnālistiem šajos gados joprojām nav izdevies panākt vienotu izpratni par žurnālistikas profesionālajiem uzdevumiem. Kā iepriekš norādījuši mediju pētnieki Sergejs Kruks un Ilze Šulmane, "televīzijai, radio un presei trūkst pašregulācijas mehānismu, kuru izveidi kavē konsensa trūkums par žurnālistu lomu un funkcijām demokrātiskā sabiedrībā un profesijas standartiem".[ 4 ] Uz vājo Latvijas žurnālistikas pašregulāciju norāda arī pētījuma “Baltijas mediju pasaule” autori.[ 5 ] Lielā mērā Latvijas mediju tirgus sīvās konkurences vadīti žurnālisti līdz šim ir lamājuši un apsūdzējuši cits citu, tomēr šī pašrefleksija nav spējusi žurnālistus apvienot, lai ne tikai aizstāvētu savas intereses, bet arī vienotos par kopējām vērtībām un kontrolētu žurnālistikas saturu atbilstoši šīm vērtībām. Žurnālistu savienība līdz šim nav spējusi ieņemt autoritatīvas profesionālās organizācijas statusu. Arī visi pārējie līdzšinējie žurnālistu pašorganizēšanās mēģinājumi ir bijuši nesekmīgi. Ētikas kodeksa, kuru pieņemtu visa profesionālā vide, joprojām nav.

Atrisināt ieilgušās Latvijas žurnālistikas identitātes problēmas nav viegls uzdevums. Tomēr būtu muļķīgi domāt, ka profesionālo vidi varētu sakārtot kāds no malas. Žurnālistu pasivitāte pirms vairākiem gadiem jau noveda pie valdības centieniem žurnālistu vietā noteikt mediju darbības ētiskos principus.[ 6 ]Žurnālistikas problēmas vislabāk var atrisināt tikai un vienīgi paši žurnālisti, sanākot kopā un vienojoties, kas profesijā ir pieņemams un kas nav. Nav obligāti jāveido jauna organizācija vai jāraksta jauns ētikas kodekss. Žurnālistu savienība ir starptautiski atzīta, tai vajadzētu tikai piedzīvot kvalitatīvas reformas, kas ļautu organizācijai ieņemt aktīvu lomu profesionālajās diskusijās. Arī ētikas kodekss jau ir, to vajag tikai pārstrādāt atbilstoši mūsdienu informācijas vides nosacījumiem. Un vismaz sākotnēji var iztikt arī bez institucionāla satvara, jo, lai sanāktu kopā un diskutētu, nav jādibina organizācija. Nav universālas receptes, kā pašiem labāk organizēties, tomēr domāju, ka vajadzētu sākt ar sarunām par kopējām vērtībām, kam vajadzētu spēt pacelt žurnālistu profesionālo diskursu pāri mediju privāto interešu diktētajām ķildām.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rūta 12.07.2007 17:37
Neko nosodošu es žurnālistes Lases rīcībā nesaskatu.Gluži otrādi, tas ir tikai

ieguvums mums, jo nevaru iedomāties,ka viņa veiks to darbu, ja būs pretrunā ar viņas pārliecību.Novēlu sekmes!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

U.S.B., eksavīžnieks 05.03.2007 19:56
«Žurnāliste, kuras uzdevums ir uzdot kritiskus jautājumus auditorijas vārdā (...)» - tā raksta godājamais autors. Tas ir ārkārtīgi tuvredzīgs formulējums, kas laikam radies, uztverot žurnālistiku tikai kā izrādi "asiņu" kārai auditorijai.

Žurnālista uzdevums ir, atvainojos par banalitāti, sarūpēt auditorijai būtisku informāciju. Vai mērķis tiek panākts ar «kritiskiem jautājumiem» un "močīšanu" (kā mēdz izteikties viens no latvju tālrādes žurnālistikas grandiem), viltīgi konstruētiem jautājumiem, iemidzinot iztaujājamā modrību ar jokiem vai arī pārliecinot to, ka vaļsirdīga atzīšanās ir viņa paša interesēs - tas jau ir sekundārs jautājums.

Krietna tiesa visu šo "sabiedrisko attiecību konsultāciju" un "mediju treniņu" nebūt nemāca izlocīties no jautājumiem, bet dziļākajā būtībā veic psihoterapijas funkciju - izskaidrojot, kas par zvēriem ir žurnālisti un ko un kāpēc tie vēlas, ārstē klientu neapzinātās bailes un bērnības traumas. Ja klients pārstāj domāt, ka visi žurnālisti tik vēlas viņu "iegāzt", tas tikai atvieglo žurnālistu darbu.

(Informācijas atklāšanas labad: maksas sabiedrisko attiecību konsultācijas neesmu sniedzis, bet draudzīgu padomu neliedzu vēl šobaltdien.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nestreips 04.03.2007 14:08
Manuprāt lielākā Latvijas žurnālistikas nelaime ir Kārlis Streips, kura galva ir pilna ar mītiem, aizspriedumiem un sorosisku ideoloģiju. Ir briesmīgi, ka tāds tipāžs potē savus uzskatus studentiem, kas vēl nav pietiekami patstāvīgi domājoši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 02.03.2007 22:53
Ļ. cien. K. Streip, man arī škiet, ka pašregulēties var tikai tas, kas izprot pasreg. nepieciešamību. Bet pār visu zemi (valsti) vēl klājas "sociālisma ēna", vēl jānomainās paaudzēm, diemžēl, lai apjaustu pašreg. nepieciešamību. Pašlaik taču nauda valda pār visu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Artūrs - heh 02.03.2007 19:36
Kur tad Lato, Tavuprāt, piehaltūrē par SA specu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

negejs 02.03.2007 14:24
paldies. piezīme pieņemta. vēlos ar šo vēlreiz uzsvērt, ka Streipa attieksme pret vienu konkrētu mediju ir balstīta uz konkrētā medija lomu, demokrātiski parādīt, ka šajā valstī seksuālās minoritātes nekad negūs virsroku. autors šo realitāti nespēj sagremot, skumji. paldies NRA par drosmi nelocīties katram, kurš sevi uzskata par seksuālo un politisko minoritāti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita Ruduša - galvenā redaktore - negejs 02.03.2007 13:32
Vēlējos Jūs informēt, ka Jūsu komentārs tika dzēsts, jo personiski verbāli uzbrukumi rakstu vai komentāru autoriem neatbilst konstruktīvas un pieklājīgas diskusijas standartiem un portālam politika.lv nav pieņemami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 01.03.2007 20:30
domaaju,ka pasutijuma raksts,autoram kads paluudza no mushas iztaisiit ziloni,autors saprot ,ka var zaudeet kolegju cienju taapeec kaujinieciskais gars pamazaam izpleen...

Bet netaisiisim mees Zilonja odinju. Es domaaju taas interesentaas Jaunalksnes sarunas...ljoti interesantaas atklaasmes par sabiedriskaas televizijas zhurnaalista darba iipatniibaam...Vai De Fakto nav ieperinaajies PR un melnaa PR Kantoriitis,bet taa Elksne nav "muuseejaa"... varbuut pat "vinjeejaa"...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

heh 28.02.2007 14:37
mediju treninsh veel nav tas dramatiskaakais

diivainiibas visvairaak noveerojamas gadiijumos, kad PRists meegina izlikties par zhurnaalistu vienlaikus. Lato lapsas gadiijums ir visjautraakais

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 28.02.2007 09:07
Runāt par žurnālistikas pašregulāciju Latvijā ir sarežģīti, jo ar sabiedriskām attiecībām nepārprotami nodarbojas visi žurnālisti un "žurnālisti", kuri strādā tā dēvētajās "Ventspils avīzēs". Viņu PR pienākums ir spodrināt Aivara Lemberga tēlu, un to viņi dara aizgūtnēm, pie tam ne tik daudz spodrinot A. Lembergu, kā svaidoties ar visāda veida dubļiem pret absolūti jebko un jebkuru, kurš apdraud A. Lemberga atrašanos uz brīvām kājām pēc kriminālapsūdzības par kukuļošanu un naudas atmazgāšanu. Tiem, kuri tagad brēks, ka savukārt Diena dara pretējo, es atļaušos aizrādīt, ka Diena to dara komentāru lappusē, bet Atkarīgā Rīta Avīze to dara visās lappusēs, izņemot varbūt vienīgi sporta un kultūras sadaļās. Recepti šajā gadījumā nevar gaidīt ne no autora, ne no kāda cita, jo princips tomēr ir dzīvs -- kas maksā, tas pasūta mūziku. Latvijā ir tāda pilnīgi bezzobaina organizācija, kā Latvijas Žurnālistu savienība, pirms nu jau visai daudziem gadiem tā publicēja savu ētikas kodeksu, bet vai ar to kas bija līdzēts? Nebija. Šī, godātie lasītāji, ir vide, kurā savulaik persona vārdā Valdis Freidenfelds rakstīja finanšu ziņas avīzei un strādāja kā Finanšu ministrijas preses sekretārs. Tik kliedzoši absurdi vairs nemēdz būt, tāpat kā politikāņi, arī tie žurnālisti, kuri vēlas pārdot savu dvēseli velnam, ir kļuvuši slīpētāki. Vēl var klusi bilst arī par to, ka žurnālisti Latvijā milzīgas kaudzes naudas nemēdz pelnīt, ja kāda kompānija piedāvā pāris štukas par to, ka avīzē tiek uzrakstīts pozitīvs rakstiņš ... nu, stipram jābūt cilvēkam, lai tā nedarītu. Diemžēl jāgaida jaunas paaudzes izaugšana. Apgaismība par to, ka Latvijā tomēr nav jādzīvo politizēti korporatīvi korumpētā vidē, tā nāks ar laiku. Pagaidām ļaudis tomēr ik pa brīdim policistam iedod piecīti, ierēdnītim iedod kaut kādu naudiņu, lai papīri kārtotos ātrāk, turklāt reizi četros gados novēlē par partijām, kuras savā darbībā uzskatāmi demonstrē, ka tādi jēdzieni, kā godīgums tām ir pilnīgi pie vienas vietas. Kāpēc kaut ko citu gaidīt no žurnālistikas? Baidos, ka tas no manas puses ir stipri ciniski, bet citādi nevaru -- pašregulēties var tas, kurš saprot, ka pašregulēšanās ir vajadzīga, un šis nu diemžēl, diemžēl nav tas gadījums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 27.02.2007 23:45
Yes, 09.02.2007 10:26
Labi! Beidzot ir oficiāls dokuments, ka tās tiešām ir Jaunalksnes sarunas un tagad varēsim runāt par sarunās minētajiem faktiem pēc būtības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins - godīga spēle 27.02.2007 23:44 http://www.delfi.lv/archive/article.php?id=16832754&ndate=11...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Who cares 27.02.2007 22:38
Kur vardi? Kur ir tie launie?
Nav tachu maksla saliet kartejo udeni, bet neviena varda, iznemot Elksni un "caur pukem" Burkovski, te nav... :(
Skumji

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nitro 27.02.2007 21:03
sākums daudzsološs, taču beigās autors kļūst par moralizētāju bez viedokļa par to, kā dodies vēlajā virzienā. jā, vajag reformas, jā, ir vāja pašreigulācija, jā, kaut kas ir jādara. taču tieši par šo "kaut ko" diskusijas ir nepieciešamas visvairāk. ja to nav, tas ir labākā vājās pašregulācijas izpausme ne tikai žurnālistu, bet arī viņu padomdevēju vidū.

Citi autora darbi
Operacija 255x203(2)

Vārgais ielāps 3 Autors:Jānis Juzefovičs

Tv 255x203(3)

LTV kultūras bedre 77 Autors:Jānis Juzefovičs