Nederīgs reitings 11

Latvijas Avīze sadarbībā ar Latvijas Universitāti ir tikko publicējuši nekad vēl neveiktu augstākās izglītības iestāžu reitingu. Un lūk, ir liels pārsteigums: Latvijas Universitāte ir #1, bet Rīgas Ekonomikas Augstskola ir #5. Tomēr, vairāk iedziļinoties iegūtajos datos, tas vairs nemaz nešķiet tik pārsteidzoši. Drīzāk pārsteidzoši liekas tas, kā varēja tikt izveidots tik dīvains reitings. Lūk iemesli, kādēļ Latvijas Universitāte nevarētu būt #1, noteikti ne biznesā un ekonomikā.

Iesaki citiem:

Iemesls #1: Tiek salīdzināti āboli ar apelsīniem

Kāda jēga ir apgalvojumam, ka Liepājas Pedagoģijas Augstskola ir #19, bet Banku Augstskola #26?? Tātad, labāk ir studēt pedagoģiju, nevis finanses? Studenti, kas vēlas studēt ekonomiku un finanses, ir ieinteresēti uzzināt, kura iestāde piedāvā labāko vēlamo programmu. Es neredzu iemeslu, kādēļ viņiem vajadzētu interesēties par ķīmijas programmas kvalitāti. Liekot kopā Universitāšu un specializēto augstskolu rezultātus, tiek iegūti bezjēdzīgi salīdzinājumi. Lai iegūtu pareizu novērtējumu, vajadzētu salīdzināt ekonomikas fakultātes ar ekonomikas fakultātēm, bet ķīmijas fakultātes ar ķīmijas fakultātēm.

Iemesls #2: Novērtējums neievēro dažas konkrētas, skolām svarīgas detaļas

Novērtējums ir balstīts uz Izglītības ministrijas oficiālajiem datiem. Dažos gadījumos tie var būt maldīgi. Par piemēru ņemsim Latvijas Universitāti un Rīgas Ekonomikas Augstskolu. Svarīga Rīgas Ekonomikas Augstskolas iezīme ir, ka daudzi pasniedzēji nāk no Stokholmas Ekonomikas Augstskolas (Stokholmā). Viņi ielido, māca savus kursus un pēc tam dodas atpakaļ uz Stokholmu. Rezidentu mācībspēku (tādus kā es), kas ir pamatā ministrijas datiem, ir salīdzinoši nedaudz. Katrs potenciālais students par to zin, bet ne novērtējuma autori. Skaidrs, ka ne-rezidentu fakultāšu iekļaušana novedīs pie diezgan dažāda novērtējuma Rīgas Ekonomikas Augstskolai. Un tas ir tikai viens piemērs. Vispārīgi, tas demonstrē paviršu darbu ar datiem, kas rada nopietnas šaubas par visu šo reitingu. Tā kā novērtējums škiet balstās uz Latvijas Universitātes maģistra darbu, tāda nevērība informācijas analīzē liecina par tēžu vadīšanas un novērtēšanas kvalitāti šajā iestādē.

Iemesls #3: Galvenais ir kvalitāte!

Novērtējuma autori šķiet nepievērš uzmanību faktam, ka izglītībai svarīga ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Divi nozīmīgi faktori uz kuriem balstās reitings ir- cik liels ir skaits pasniedzēju ar doktora grādu un kāds ir publikāciju daudzums. Kā piemēru izskatīsim ekonomikas mācīšanu Latvijas Universitātē un Rīgas Ekonomikas Augstskolā. Reitinga sastādīšanas laikā tika salīdzināti arī mācībspēki ar doktora grādu Taču jāņem vērā, ka mācībspēki ar doktora grādiem Rīgas Ekonomikas Augstskolā jūtami atšķiras no mācībspēkiem ar šo grādu Latvijas Universitātē. Lielākā daļa (ja ne visi) no Latvijas Unversitātes docentiem doktora grādu ir ieguvuši PSRS laikā, kad ekonomika bija ...nedaudz savādāka. Ir vērts par to nopietni padomāt. Kāda ir ekonomikas doktora grāda vērtība, kura iegūta valstī, kas bija viena no pasaules lielākajām ekonomiskajām neveiksmēm? No otras puses, lielākā daļa Rīgas Ekonomikas Augstskolas (un Stokholmas Ekonomikas Augstskolas) doktoru savu doktora grādu ir ieguvuši Amerikas Savienotajās Valstīs, Apvienotajā Karalistē un Rietumeiropā. Kuru pasniedzēju jūs izvēlētos, lai gūtu zināšanas par tirgus ekonomiku?

Vai arī, pievērsiet uzmanību publikāciju skaitam, kas Latvijas Universitātei, kā teikts, ir 391 salīdzinājumā ar Rīgas Ekonomikas Augstskolas 5 publikācijām. Tā kā atšķirība ir tik liela, ir svarīgi saprast, no kurienes tā nāk. Diemžēl tiešais salīdzinājums ir bezjēdzīgs, jo Latvijas Universitātē ir (diezgan veiksmīgas) fizikas un ķīmijas fakultātes, un arī mazāk veiksmīgas fakultātes. Koncentrēsimies uz ekonomiku. Ātrs skatiens uz EconLit, kas ir pasaules visaptverošāko ekonomikas žurnālu publikāciju datu bāze,un atklāj 12 Latvijas Universitātes publikācijas. Atcerieties, ka lielākā daļa Rīgas Ekonomikas Augstskolas pasniedzēju nāk no Stokholmas Ekonomikas Augstskolas, kuru publikāciju skaits EconLit datu bāzē satāda 726 publikācijas. Ļoti svarīgi ir arī tas, kur tu publicējies. Pasaule ir pilna ar akadēmiskajiem žurnāliem, bet tikai daļa ir ar labu reputāciju. Virspusēji skatoties ir redzams, ka daļa no 12 Latvijas Universitātes publikācijām ir publicētas zemas kvalitātes žurnālos. Rīgas Ekonomikas Augstskolas docenti ir publicējušies pasaules labākajos žurnālos, kā piemēram “American Economic Review”. Rezumējot, izglītībā noteicošais faktors ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Būtu labi, ja reitinga autori to saprastu.

Iemesls #4: Kas par algām?

Mēs varam radīt daudz reitingu, kuri būtu balstīti uz mācībspēku skaitu ar doktora grādiem, publikāciju skaitu, studentu skaitu uz vienu pasniedzēju utt.. Tomēr studentiem galvenais ir viņu sekmes darba tirgū. Vai viņi sameklēs darbu? Kāds būs viņu atalgojums? Tas ir galīgais diploma vērtības rādītājs. Tādēļ, kāpēc gan nesalīdzināt Rīgas Ekonomikas Augstskolas un Latvijas Universitātes absolventu amatus un algas? Kaut arī man nav šādu datu, man ir aizdomas, ka Latvijas Universitāte nepriecāsies par šāda salīdzinājuma rezultātiem.

In English here

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Cipargalva 27.05.2011 15:57
Cik daudz Latvijas universitātes ir kādā no Pasaules topiem? Vienu atradu - REA ir 19. vietā starp Eiropas biznesa skolām:
http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-busin...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dainis Dosbergs 23.07.2008 18:10
Ir svarīgi saprast atšķirības starp augstskolu reitingu tabulu un konkrētu studiju virzienu (studiju programmu) salīdzināšanu.
Esmu pārliecināts, ka salīdzināt augstskolas savā starpā nav lietderīgi, jo to skaits Latvijā ir neliels un to profili atšķirīgi (universitātes, augstskolas, reģionālās). Daudz vērtīgāk ir salīdzināt (novērtēt pēc noteiktiem kritērjiem) konkrētu studiju programmu realizāciju. Šādā gadījumā arī varētu uzreiz redzēt pamatotu rezultātu par LU, REA vai citu ekonomiku pasniedzošu studiju programmu salīdzinājumu. Pie tam svarīgi, lai šo kritēriju un vērtību skalu izstrādātu grupējums, kurš būtu neatkarīgs (praktiski neiespējami mazajā LV) vai arī ietvertu visas ieinteresētās puses. Var apskatīties cik veiksmīgs un interesentiem noderīgs reitings ir izdevies Vāczemē - http://www.daad.de/deutschland/hochschulen/hochschulranking/...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

KuKa 20.07.2008 22:59
Kāda ir ekonomikas doktora grāda vērtība, kura iegūta valstī, kas bija viena no pasaules lielākajām ekonomiskajām neveiksmēm? - Tas man likas smieglīgi : ) Kārakstnieks vispār varēja tā uzrakstīt... Varbut vinš pats ir informacijas miskaste un neveiksme...
P.S. To pašu var pateikt par ASV un Lielbritāniju, vajag zināt vēsturi un vairak lasīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 08.06.2008 16:52
Patiešām nejēdzīgs salīdzinājums autora norādīto iemeslu dēļ. Pieļauju, ka reitinga sastādītāji paskatījās uz citiem reitingiem ārzemju augstkolām, un mācījās - vismaz, skatoties doktorantu, publikāciju utt. skaitu tā izskatās. Bet, kā pareizi uzsver blogotājs, āboli un apelsīni vienā grozā, reitings it kā sataisīts, bet jēga no tā kāda, ja nav pielietojams metodikas izpildes vājuma dēļ?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aaa 05.06.2008 11:15
LU tad vajadzēja iekļaut arī tādu kritēriju kā pasniedzēji, kuri ir padomnieki neveiksmīgākajiem un nepopulārākajiem ministriem, u.tml. LU arī šādā griezumā noteikti būtu pirmajā vietā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sātaniskā Beibe 04.06.2008 17:11
Jā, ļoti pretenciozi atlasīti dati - piemēram, pēc ārzemju studentu skaita LU ir pirmajā vietā Latvijā - procentuāli no kopējā daudzuma Latvijā varbūt jā, bet procentuāli pašā LU to skaits ir niecīgs, REA ir tālu priekšā - lūk, valsts finansētais dinozaurs nevelk līdzi, tam vajadzēja būt flagmanim ārzemju studentu piesaistīšanā, bet realitātē man ir kauns par niecīgo kursu sarakstu, ko LU iespējams apgūt ne latviešu valodā.

Un par doktora grādiem - mācījos ekonomiku LU un lielākā daļa pasniedzēju ar saviem doktora grādiem vispār nav strādājuši privātajā sfērā, viņi vispār nerubī, ko nozīmē kapitālisms praksē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Grieta 04.06.2008 16:25
cik noprotu pēc autora raksta - tad labākā ir REA. ja šī augstskola būtu pirmajā vietā - tātad būtu o.k. iespējams. taču - tikai viena piebilde pie nr.4 - par algām. protams REA beidzēji pieprasa lielas algas un - iesākumā arī saņem. tikai - ne no viena vien darba devēja ir dzirdēts, ka atdeve no tā ir niecīga. protams - ne visi darba devēji ir beiguši REA. tas gan tiesa. un iespējams - nespēj to visu augsto līmeni novērtēt un prasa vien to, lai cilvēks izdara konkrētu darbu un sasniedz noteiktu rezultātu.
taču - ja par pašu reitingu... esmu dzirdējusi ne reizi vien no pārtikas ražotājiem, ka nedrīkst salīdzināt pārtikas produktus pēc garšas. tas neesot korekti - jo, kas vienam garšo, tas otram nē. ar to vien gribu pateikt - ka jebkurš reitings būs ļoti subjektīvs, tāpēc ka kritēriju izvēle, pēc kuriem noteikt reitingu, arī būs subjektīva. šis ir konkrētā cilvēka veidots reitings - veidojiet savējo. un jo vairāk būs informācijas un reitingu - jo labāk! es gribu izvēlēties arī produktu pēc "garšas" un man ir pilnīgi vienalga, ka kādam nepatīk mans kritērijs!
iespējams, ka reitinga izveidē netika ņemti vērā kādi faktori, bet - es gribu pateikties maģistrantei par drosmi, kura spēja saduļķot ilgi stāvošo dīķi - augstāko izglītības sistēmu - kur mīt ne tikai zināšanas, bet arī liela deva snobisma un augstprātības, bailes no konkurences un nespēja uzdrīkstēties!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kili 03.06.2008 22:55
Vel mes reitingu varetu noteikt par plagiatisma gadijumu skaitu...ja kadreiz ta diena pienaks, LU noteikti bus pirmaja vieta ar saviem plagiatiskajiem kursa darbiem, magistra darbiem utt....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 03.06.2008 19:31
4. iemesls patiešām var būt attiecināms uz ekonomikas nozari, bet nezin vai uz daudzām citām.
1. iemesla problēma ir ļoti mazās Latvijas augstskolas ar šauro specializāciju.
3. iemesls - tiešām, izskatās, ka REA studenti nepublicē neko :) Diemžēl, droši vien, arī LU studenti. Bet, ņemot vērā nožēlojamo publikāciju skaitu abos gadījumos, šī ir matu skaldīšana.
2. iemesls - es nesaskatu elegantu veidu, kā varētu kvantitatīvi piešķirt augstāku novērtējumu tiem, kas ceļo no Stokholmas. Varbūt to var aprēķināt, bet, manuprāt, ērtāk ir šo uzskatīt vienkārši par mērījuma kļūdu.

Ar šo kritiku es negribu attaisnot LU un pateikt, ka tās izglītība ir kvalitatīvāka par REA izglītību. Tomēr LU ir lielas universitātes potenciāls (vismaz potenciāls), kamēr REA nav resursu, lai tā kļūtu par kaut ko daudz nozīmīgāku nekā tā ir pašlaik - diezgan šauri profilētu biznesa skolu.

Manuprāt, nekorektais šajā pētījumā bija iekļaut augstskolas klāt pie lielajām daudzprofilu universitātēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow 03.06.2008 16:57
heheh...labais! LU vajag kritizet, kritizet un velreiz kritizet, lidz vinji varbut pamodisies no ta letergiska miega, izmetis ara visus aizdedejusos dr ar izciliem sasniegumiem zinatne, pienems darba jaunus zinatniekus (nevis, piem., advokatus, kas atnak (ja atnak) kaut ko pastastit par dzivi)!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arnolds 03.06.2008 14:08
Jaa, shis bija ljoti, ljoti interesants reitings. Biju ljoti izbriiniits, ka tajaa netika iekljauta arii basketbola komanda Vef, jo taa sagatavo jaunos basketbolistus labaakaam liigaam, liidz ar to, to arii vareetu saukt par augstskolu...

Starp citu buutu ljoti interesanti palasiit, ko shajos blogos rakstoshie domaa ne tikai par politiku, bet arii par izgliitiibas kvalitaati un probleemaam un kas buutu daraams...

Citi autora darbi
Vjaceslavs 165x152

(Un)real money 45 Autors:Vjačeslavs Dombrovskis

Article research

Is anything wrong with higher education in Latvia? 1 Autors:Vyacheslav Dombrovsky