Atslēgvārdi:

Nacionālradikāļi - spēcīgi savā vājumā 18

Ekonomisku grūtību laikā cilvēki piever acis arī uz ekstrēmismu, ja vien viņiem tiek piedāvāta alternatīva pastāvošajai kārtībai.

Iesaki citiem:
Lellites 255x203
Foto:ccarlstead

Ir pagājis vairāk nekā pusgads pēc Zviedrijas Riksdāga vēlēšanām, taču Zviedrijas sabiedrība tā arī nav atguvusies no šoka par nacionālradikāļu Sverigedemokrater iekļūšanas parlamentā. Joprojām tiek meklēts izskaidrojums tam, kāpēc ap 300 000 šīs tolerantās un dažādību atbalstošās nācijas pilsoņu nobalsoja par partiju, kuras programma un rīcībpolitika skar tikai ar imigrāciju un cittautībniekiem saistītus jautājumus. “Pret cittautībniekiem naidīga partija Riksdāgā — tas man šķiet nezviedriski,” tā īpašā kampaņas video pirms vēlēšanām teica Zviedrijas sabiedriskās televīzijas žurnālists Mikaels Tūrnvings (Mikael Tornving). Nezviedriski. Taču par šo nezviedriskumu nobalsoja neviens cits kā Tūrnvinga tautieši.

Statistikas dati liecina, ka Sverigedemokrater no politiskās skatuves vismaz tuvākajā laikā nepazudīs. Partijas reitingi pēc vēlēšanām ir tikai uzlabojušies. Ja pagājušā gada rudenī par viņiem nobalsoja 5,7% vēlētāju, tad jau šā gada martā veiktā sabiedriskās domas aptauja rāda, ka tagad atbalsts šai partija sasniegtu 6,4%. Salīdzinājumam — pirms gada par Sverigedemokrater teicās balsot tikai 3,4%, kas ir zem likumā noteiktās četru procentu barjeras. Līkne ir acīmredzami augšupejoša. “Sverigedemokrater ir nostiprinājuši savas pozīcijas. Ja vien partija spēs būt saliedēta, tad nekas neliecina par to, ka tuvākajā laikā viņu reitingi varētu kristies,” tā laikrakstam Dagens Nyheter skaidro sociāldemokrātiskais politologs Ulfs Bjerelds (Ulf Bjereld).

Izolētie valdības stutētāji

Taču reitingi ir viena lieta, bet reāla politiska ietekme un spēja panākt savu priekšlikumu īstenošanu — pavisam kas cits. Tūlīt pēc Riksdāga vēlēšanām gan pozīcijas, gan opozīcijas partijas norobežojās no problemātiskajiem jaunpienācējiem. “Nekādu ietekmi Sverigedemokrater!” tāds bija tradicionālo partiju pēcvēlēšanu paģiru moto. Dzīvē viss gan izrādījās mazdrusciņ sarežģītāk. Labējo partiju alianse — Moderāti, Tautas partija, Kristīgie demokrāti un Centra partija — spēja izveidot tikai mazākuma valdību. Tas nozīmē, ka katrā Riksdāga balsojumā valdībai nākas cerēt uz kādu no opozīcijas partijām. Medijos vairāk ir izcelti tie gadījumi, kad Sverigedemokrater ir pievienojušies pārējām opozīcijas partijām — Sociāldemokrātiem, Zaļajai partijai un Kreisajai partijai — un tādējādi palīdzējuši pieņemt sarkanzaļās opozīcijas priekšlikumus, vai arī izgāzuši labējās valdības priekšlikumus. Premjers Fredriks Reinfelds reiz pat atļāvās nokritizēt sarkanzaļo opozīciju par šādu rīcību — viņaprāt, tādējādi lauzts solījums nesadarboties ar nacionālradikāļiem. Te nu gan jānorāda, ka premjers maldās. Vienādu balsošanu nosaukt par sadarbību ir populisms, turklāt arī valdības partijas nav kautrējušās balsot vienādi ar nacionālradikāļiem. Pirmā pusgada laikā 72% gadījumu Sverigedemokrater ir balsojuši par valdības priekšlikumiem, tā secināts ziņu aģentūras TT pētījumā. Turklāt balsojumos, kuros nacionālradikāļu atbalsts bija izšķirošs, viņi ir kā tādi pazemīgi pakalpiņi stutējuši valdību deviņos gadījumos no desmit. Kā Zviedrijas radio skaidrojis partijas vadītājs Džimijs Okesons (Jimmy Åkesson), tas darīts vispārējās kārtības labā.

Nacionālisti negribot palīdz zaļajiem

Neko daudz vairāk par balsošanu par vai pret citu partiju virzītajos jautājumos Okesonam un kompānijai tā arī nav izdevies paveikt. Ja runājam par konkrētiem likumdošanas priekšlikumiem, tad Sverigedemokrater patiesībā būtu jāsauc par sliņķiem. Pirmā pusgada laikā šādu priekšlikumu no viņu puses ir bijuši veseli 52! Salīdzinājumam — Zaļā partija pēc pirmās iekļūšanas Riksdāgā 1989. gadā divpadsmit mēnešu laikā iesniedz 450 priekšlikumus. Arī, ja runājam par politisko ietekmi ne caur likumdošanu, nacionālradikāļiem nav klājies viegli. Teju uz katra soļa viņus bloķē pārējās partijas. Piemēram, janvārī Riksdāgā notika Sverigedemokrater iniciētas debates par vardarbīgo ekstrēmismu. Taču pārējās partijas bija uzstādījušas savas prasības — netika pieļauts debašu fokuss tikai un vienīgi uz islāmā balstītu terorismu, kā to sākotnēji rosināja nacionālradikāļi. Šīs politiskās blokādes rezultātā Riksdāgā ir pastiprinājusies Zaļās partijas loma. Un tieši šai partijai tagad ir salīdzinoši liela ietekme uz migrācijas un cittautībnieku jautājumiem. Paradoksāli — tieši līdz ar nacionālradikāļu iekļūšanu varas gaiteņos Zviedrijā ir pieaudzis politisks spiediens par labu humānākai bēgļu politikai.

Tajā pašā laika jāatzīst, ka ir notikusi zināma Sverigedemokrater politikas normalizācija. To varbūt nepieņem uzreiz un neīsteno, taču par viņu rosinātajiem jautājumiem tagad runā atklātāk. Zviedrijas medijos arvien biežāk izskan viedoklis, vai tomēr nav laiks sākt runāt par “problēmām ar iebraucējiem”. Un, ja arī sabiedriskie mediji joprojām konsekventi šo partiju sauc par “iebraucējiem naidīgu” (gluži tāpat kā, piemēram, Moderātus — par labēju partiju), tad citviet diskutē par to, vai piemērotāks nebūtu apzīmējums “pret iebraucējiem kritiska partija”. Šis formulējums gan vēl nav pieņemts ikdienas valodā, taču tendence ir skaidra. Uzskati un izteikumi, kas iepriekš zviedru sabiedrībā bija tikpat nepieņemami kā diskusijas par to, kādos gadījumos spīdzināšana ir pieļaujama kā pratināšanas metode, ir kļuvuši par leģitīmu politiskā diskursa sastāvdaļu.

Ar spēcīga vadoņa roku

Kas tad īsti palīdz šiem dīvaiņiem, kuri savas idejas tā arī nespēj realizēt (un tātad nemaz nevar pildīt saviem vēlētājiem solīto), paturēt tik augstus reitingus? Niklass Oreniuss, kurš ir uzrakstījis grāmatu par Sverigedemokrater, uzskata, ka šīs partijas panākumu atslēga ir viņu spēcīgais līderis Džimijs Okesons. Viņš ir prasmīgs debatētājs, kurš arī ļoti labi prot slēpt partijas ekstrēmistisko vēsturi. Tieši tāpēc par nacionālradikāļiem nobalsoja arī tādi cilvēki, kuri ienīst labējos ekstrēmistus.

Taču ekstrēmisms patiesībā nekur nav zudis. Svaigs antirasistiskā žurnāla Expo, ko, starp citu, ir dibinājis pazīstamais rakstnieks un žurnālists Stīgs Lārsons, pētījums atklāj, ka katram piektajam Sverigedemokrater jaunatnes organizācijas biedram ir saites ar radikālo white power kustību. Tā ir šīs partijas jaunā paaudze. Šo cilvēku ekstrēmisms nu nekādi nepieder sensenai pagātnei. Un, lai kā arī partijas vadība necenstos dzēst ekstrēmisma pēdas savā pagātnē, tā īsti tas viņiem neizdodas. Nule kā izdotā grāmatā Inte som andra (Ne tādi kā citi) ir apkopoti visnotaļ “interesanti” gan bijušo, gan esošo partijas biedru izteikumi par gejiem, ebrejiem, sievietēm, musulmaņiem. Un ne tikai. Piemēram, šāda pērle ir nākusi no kāda Landskrūnas pašvaldības deputāta Pēra Vālberga mutes: “Daudzu tūkstošu gadu garumā nēģeri neko citu nav darījuši kā laiskojušies saulē, gremojuši banānus, izvarojuši garāmejošas sievietes, cīnījušies ar citiem nēģeru tēviņiem un apēduši viņus, kā arī spēlējuši bundziņas.” Īsi pirms Riksdāga vēlēšanām Pēru izslēdza no partijas. Un te nu var vaicāt — vai izslēdza tāpēc, ka šādi izteikumi nav pieļaujami pašā partijā, vai arī tāpēc, ka tādus vārdus var nesaprast masu mediji un vēlētāji? Neviļus gribas vilkt paralēles ar dažu labu pašmāju nacionālistu, kurš aizstāvēja “inteliģentu antisemītismu”.

Nacionālradikāļi — krīzes “drošā” kārts

Ekonomisku grūtību laikā cilvēki piever acis arī uz ekstrēmismu, ja vien viņiem tiek piedāvāta alternatīva pastāvošajai kārtībai. Un nav jau nemaz tik svarīgi, cik šī nacionālistiskā, pret cittautībniekiem naidīgā un kultūrkonservatīvā alternatīva ir reālistiska, un vai tā vispār atrisinātu globālās krīzes radītās problēmas. Zemāks sociālās labklājības līmenis un vājākas diskusijas publiskajā telpā — šie faktori liek cilvēkiem vērsties pie radikāliem strāvojumiem. Tā tas ir bijis arī iepriekšējo krīžu laikā. “Deviņdesmito gadu sākumā Zviedrijā izveidojās labēji ekstrēmu teroristu tīkls Vitt ariskt motstånd (Balto āriešu pretspars). Nacionālsociālistu fronte, kura ir dibināta 1994. gada, darbojās vairāk kā partija. Tas, ka šīs kustības izveidojās tieši tad, ir saistīts ar deviņdesmito gadu sākuma ekonomisko un politisko nestabilitāti, ” tā laikrakstam Dagens Nyheter skaidro vēsturnieks Anderšs Bergmans (Anders Bergman). Viņš stāsta, ka ekonomiskā lejupslīde visvairāk skar tieši jauniešus. Tāpēc viņi vēršas pie ekstrēmām kustībām, meklējot drošību un stabilitāti. “Globālā finanšu krīze ir viens no iemesliem, kāpēc Sverigedemokrater gūst lielāku ietekmi. Kad cilvēkiem zūd pamats zem kājām, tas rada labvēlīgu augsni ekstrēmiem politiskajiem uzskatiem. Līdzīgu tendenci mēs varam novērot arī Baltijas valstīs,” norāda vēsturnieks.

Jāatzīst, ka lielās, tradicionālās partijas ne Zviedrijā, ne pie mums nav cīnījušās pret šo tendenci. Drīzāk ir notikusi visa politiskā spektra virzīšanās uz labējo pusi. Kā “izskaidrojums” nacionālradikāļu iekļūšanai Riksdāgā arvien biežāk tiek minēts “fakts”, ka integrācijas politika ir bijusi neveiksmīga. Tādā veidā tiek tikai apstiprināta Džimija Okesona un viņa domubiedru pamattēze. Manuprāt, vienu no precīzākajiem secinājumiem ir izdarījis filozofs Aleksandrs Moturi, kurš žurnālā Arena raksta sekojošus vārdus: “Vissvarīgākais jautājums pašlaik nav tas, vai Sverigedemokrater ir rasisti, fašisti vai “tikai” imigrācijas kritiķi, bet gan — kādas būs viņu multikulturālisma kritikas konsekvences, ieviešot jaunu kultūras un izglītības politiku. [...] kā tā ietekmēs nacionālisma detranscendentalizāciju, kas cita starpā nozīmē, ka mēs ļaujam noteikt zviedriskumu tikai caur pilsonību (pasi), nevis caur nekad nesasniedzamu ideju par vēsturisku un kulturālu izcelsmi.” Iespējams, mums Latvijā ir laiks uz pašmāju nacionālradikāļiem paskatīties tieši šādā leņķī.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Dewa Poker

You Have Too often lost and have spent a lot of capital in the Game of Poker Online Gambling Indonesia. Various ways have you done to be making money from gambling games that palign famous in Indonesia. Dewa Poker This time I will give definitive cure works for you can often frequent Withdraw the largest Online Poker Gambling
Dewa Poker :
http://alt-dewapoker.com | http://www.alt-dp.com | http://www.alt-dewapkr.com

Agen Bola :
http://markasjudibola.com/ | http://fastbet99.xyz/ | http://depositstarbet99.com/ | http://hokibet99.pw/

Poker Lain :
http://remipoker.site/ | http://www.ratuqq.site/ | http://www.alt-jayapoker.com/

Prediksi Bola :
http://prediksibola99.net/ | http://www.parlay77.com/ | http://www.prediksihoki99.in/

Tmp author
jenefee mike

I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post. Webpage
Website Information Webpage

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris - Melbiksis 08.05.2011 16:53

Ja jau nav nav nekādu rašu:), tad jau nevar būt arī rasisma, vai rasistiski noskaņotu "ekstrēmistu", ko? Vai arī tie "ekstrēmisti" visi vienkārši ir "homo sapiens" nīdēji, t.i., cilvēknīdēji?:) Droši vien tā Jūs vēlētos uzskatīt.

Nācija ir kas imaginārs?! Tas droši vien par Jums paskaidro daudz...
Tāds testa jautājums: vai esat mēģinājis to ieskaidrot žīdiem? Šķiet, ja jau nācija ir kas imaginārs, tad žīdiem nav nekāda pamata uztraukties par holokaustu.:) Nu, un kas, ka muļķa nacisti dzinās pakaļ imagināram rēgam un medīja žīdus pēc imaginārām pazīmērm - vismaz tagadējiem žīdiem taču ar to laiku notikumiem nav nekāda sakara. Jo tie tātad bija TIKAI ATSEVIŠĶI CILVĒKI, un tie, kuri dzīvo mūsdienās arī IR TIKAI ATSEVIŠĶI CILVĒKI - nekāda savstarpēja sakara.:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Autors - Harim 08.05.2011 15:52

Cik man zināms, ir tikai viena rase - homo sapiens. ;)

Un statistikas datus iesaku precizēt - par "imigrantiem" šajā kontekstā Zviedrijā bieži sauc arī tos, kuriem vismaz viens no vecākiem ir dzimis ārzemēs. Tad vēl, protams, ņemiet vērā, ka liela daļa no šiem iebraucējiem ir iebraucēji no ziemeļvalstīm.

Treškārt, dogma ir valstu robežas, kuras, atzīsim, ir nekas cits kā cilvēku veidota konstrukcija, kas balstās tādiem visnotaļ imagināriem pamatiem kā "nācija". Neesmu apgalvojis, un arī manā rakstā nav teikts, ka imigrācijai jānotiek nekontrolēti. Tieši pretēji. Tajā pašā laikā jūsu pretnostatījums starp to "cik imigrantus vajag" un "procesu drīkst ierobežot" nav saprotams. Skaidrs, ka procesu drīkst ierobežot, taču tas nedrīkst notikt patvaļīgi un nepamatoti. Par "vajadzību" gan nemācēšu teikt, jo man tiešām nav tāds utilitārs skatījums uz cilvēkiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris - Melbiksis 08.05.2011 10:28

“Pret cittautībniekiem naidīga partija Riksdāgā — tas man šķiet nezviedriski,” tā īpašā kampaņas video pirms vēlēšanām teica Zviedrijas sabiedriskās televīzijas žurnālists Mikaels Tūrnvings (Mikael Tornving). Nezviedriski. Taču par šo nezviedriskumu nobalsoja neviens cits kā Tūrnvinga tautieši.
=============================
Man šķiet, ka varbūt pašam Melbikša k-gam (vai kādam viņa domubiedram) jau kādā citā vietā internetā esmu vaicājis pavisam vienkāršus, pat primitīvu jautājumus:

"Ja pieņem, ka "zviedriski" ir ļaut ieceļot citām kultūrām un rasēm piederīgajiem, tad.. cik ilgi tas tā var/drīkst turpināties? Kur ir robeža? Vai tāda maz ir - ja reiz pasaulskata centrā tiek novietota rigida DOGMA "pret - tas ir nezviedriski"?"

Tātad precīzi, ņemot vērā, ka Zviedrijā pašlaik ir 9-10 miljoni, no kuriem imigrantu ir 1,5 - 2 miljoni:
(1) Vai pietiek jau tagad, kā uzskata "radikāļi"?
(2) Vai Zviedrijai vajag uzņemt vēl 100 000 imigrantu?
(3) Vai Zviedrijai vajag uzņemt vēl 1 miljonu imigrantu?
(4) Vai Zviedrijai vajag uzņemt vēl 3 miljonus imigrantu?
(5) Vai Zviedrijai vajag uzņemt vēl 6 miljonus imigrantu?
(6) Vai Zviedrijai vajag uzņemt vēl 10 miljonus imigrantu?
(3) Vai Zviedrijai vajag uzņemt vēl 15 miljonus imigrantu?
Un tā tālāk. Un ņemot vērā to, ka Zviedrijā ir viens no mazākajiem iedzīvotāju blīvumiem pasaulē.:)

Un tikai nevajag teikt, ka šādus jautājumus vaicāt ir populisms.
Nē, populisms ir Jūsu un Jūsu domubiedru nostāja, želabaini aizstāvot imigrantu tiesības ieceļot, bet nepasakot, vai tomēr kādreiz šo procesu DRĪKSTĒS :) ierobežot. Jo ir skaidrs, ka iebraukt gribētāju ar katru gadu kļūs arvien vairāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris - Melbiksis 07.05.2011 12:04

Taču reitingi ir viena lieta, bet reāla politiska ietekme un spēja panākt savu priekšlikumu īstenošanu — pavisam kas cits. Tūlīt pēc Riksdāga vēlēšanām gan pozīcijas, gan opozīcijas partijas norobežojās no problemātiskajiem jaunpienācējiem. “Nekādu ietekmi Sverigedemokrater!” tāds bija tradicionālo partiju pēcvēlēšanu paģiru moto.
=============================
Ļoti demokrātiski, vai ne? "Nacionāradikāļi" ir tādi briesmoņi, kuri - palaist tik viņus pie varas - uzreiz izveidotu autoritāru sistēmu, un nelaistu citus pie varas. Ne tā kā tās labās, normālās partijas.:)

Kad "ekstrēmisti" un "margināļi" (gan jau ka arī ar šauru pierīti, šauru redzesloku un smirdošām padusēm - piemetiet vēl ko klāt!:) ) tomēr izrādās tik liels sabiedrības īpatsvars, ka par spīti visu zemju melbikšiem nokļūst pie varas, tad DEMOKRĀTISKIE spēki ir spējīgi apvienoties pat pāri robežām, lai ļoti DEMOKRĀTISKI boikotētu attiecīgo valsti un pamēģinātu salauzt tautas noskaņojumu.
Spilgts piemērs šai taktikai bija Haidera partijas nokļūšana pie varas Austrijā un attiecīgās sankcijas pret Austriju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris - Melbiksis 07.05.2011 11:54

nebiju dzirdējis par tādiem "ēbrejiem"
=============================
Nu, re, Melbiksis uzrakstījis arī ko tādu, kam var piekrist.:)

Latviešu valodā ir vārds "žīds", ko lietojis gan Blaumanis, gan Uldis Ģērmanis, gan vēl pašlaik lieto latviešu draugs, no Latvijas 70. gados emigrējušais žīds Franks Gordons.

Savukārt, okupācijas laikā ieceļojušo krievu kolonistu valodā - mums uztieptajā krievu valodā - vārdam "žid", atšķirībā no latviešu valodas, izsenis bijusi nievājoša pieskaņa. Un viens no pretīgākajiem okupācijas mantojumiem, manuprāt, ir šī joprojām aktuālā PIEMĒROŠANĀS "krieva ausij".

Latvietis tātad nedrīkst izrunāt savas valodas vārdu "žīds", tāpēc, ka... tas nav pa prātam vai nu krievam, vai nu no Krievijas teritorijas atbraukušam pārkrievotam žīdu kolonistam, vai arī tādiem tramīgiem, politkorektumā iedīdītiem latviešiem kā Melbiksis, Muižnieks, Streips, u.c.


jau tas vien, ka cilvēks antisemītismu var klasificēt kā inteliģentu, par daudz ko liecina.
=============================
Ja es apgalvotu, ka nepatika pret žīdiem, ko ik palaikam var vērot daudzviet pasaulē, vismaz daļā gadījumu radusies pašu žīdu rīcības vai uzvedības dēļ - vai tas ir antisemītisms, un, ja ir, tad "inteliģents" (psiholoģiski nevardarbīgs; tāds, kas var kļūt par intelektuālas diskusijas elementu) vai prasti parasts?:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Autors - Ievai Ziediņai 06.05.2011 10:18

"ēbreji ir mākslīgi palielinājuši savu upuru skaitu holokausta laikā"

cik gan daudz jauna var uzzināt, lasot jūsu komentāru! pirmkārt, nebiju dzirdējis par tādiem "ēbrejiem". otrkārt, ka daļa no holokaustā bojā gājušajiem acīmredzot ir izdarījuši pašnāvību...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Autors - Jānim Ozoliņam 06.05.2011 10:14

Jūs jaucat desu ar striķi.

kā jau rakstīju, es atbalstu vārda brīvību - tātad arī man netīkamu viedokļu paušanu, ja vien nav runa par aicinājumiem uz vardarbību. Iesalnieks manis citētajos ierakstos tīksminās par Krievijas dienestu vardarbību pret gejiem.

Ir liela atšķirība starp "man nepatīk Pride gājiens" un "Pride gājienu jāaizliedz". es, piemēram, neesmu teicis, ka VL būtu jāaizliedz, vai, ka viņi nedrīkstētu paust viedokli.

p.s. par Kārli Ulmani (un tieši par viņa diktatorismu, nevis kā personu) - palūgšu statistikas datus galdā, kur tad ir tas vairākums, kurš šodien atbalsta tāda veida diktatūru. jūs aizmirstat, ka mēs dzīvojam mūsu pašu atbalstītā demokrātijā. Ulmanismu šeit aizstāv tikai niecīgs pulciņš VL utml nac-radikāļu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva Ziediņa - Autoram 03.05.2011 14:52

D.Melbiksis: un jau tas vien, ka cilvēks antisemītismu var klasificēt kā inteliģentu, par daudz ko liecina.
---------------------------
Skaidrs, ka D.Melbiksis nekad nav bijis kāda foruma administrātors, kuram jāseko līdzi, lai forumā neparādītos dīvaini, nepiedienīgi komentāri. Bet Iesalniekam ir šāds darbs. Kā lai izlemj, kuri komentāri ir antisemītiski un jādzēš ārā, bet kuri tomēr nav? Piemēram daudzi cilvēki uzskata, ka ēbreji ir mākslīgi palielinājuši savu upuru skaitu holokausta laikā. Respēktīvi viņi nenoliedz, ka holokausts ir bijis, bet tai pat laikā uzskata, ka nogalināto bija mazāk nekā to saka ebreji. Šādu viedokli ļoti daudzi ebreji (pieļauja ka arī D.Melbiksis) klasificētu kā antisemītismu. Ko darīt ja forumā parādās šādi komentāri? Tas ir antisemītisms vai nav? Pieļauju ka Iesalnieka forumā parādījās viennozīmīgi antisemītisma komentāri, kuri bija steidzami jādzēš laukā. Bet lai šo dzēšanu kautkā pamatotu foruma administrātors uz ātru roku izdomāja šo itkā neveiksmīgo frāzi "inteliģentais antisemītisms" (komentāri, kurus tomēr nevajag dzēst ārā) un parastais antisemītisms (komentāri, kurus vajag dzēst ārā). Bet protams uzradās ekstrēmi radikāli noskaņotais D.Melbiksis, kurš nemaz nevēlas iedziļināties lietas būtība. Viņam ir vienkārši klaji naidīga un neiecietīga atieksme pret visiem nacionāli domājošiem cilvēkiem. D.Melbiksis ir klasisks radikāli ekstrēmi noskaņots liberālis, kurš nav spējīgs uzklausīt citādus viedokļus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands - Autoram 03.05.2011 14:51

>>> D.Melbiksis: un jau tas vien, ka cilvēks antisemītismu var klasificēt kā inteliģentu, par daudz ko liecina.
====
Es, starp citu, nezinu, par ko tas liecina? Vārdu "inteliģents" PSRS okupācijas laika leksikā bieži saprata "inteliģencei piemītošs" (kur "inteliģence" bija viena no attīstīta sociālisma šķirām - bija strādniecība, kolhozu zemniecība un inteliģence).
Mūsdienu lietojumā vārds "inteliģents" parasti nozīmē - ar saprātu apveltīts. "Theory of intelligent creator" - [dzīvības/sugu izcelšanās] saprātīgā radītāja teorija; "dogs and horses are some of the most intelligent animals" - suņi un zirgi ir vieni no gudrākajiem dzīvniekiem.

Vai būtu jāsecina, ka antisemīti mēdz būt tikai "zilo apkaklīšu" pārstāvji jeb fiziska darba strādnieki? Vai arī - ka antisemītu vidū nav saprātīgu, spriestsspējīgu cilvēku? Manuprāt, mēs visi it kā zinām, ka antisemītisms var būt gan šāds: http://tautastribunals.eu/?p=1193 (sk. attēlu ar U.Freimani un E.Dambīti), gan arī šāds: http://www.apollo.lv/portal/fun/articles/48245 . Un arī sabiedrības reakcija uz šo antisemītismu ir dažāda - U.Freimani ar visiem viņa plakātiem aizveda policijas pavadībā; savukārt A.Kiršteins savus viedokļus ievietoja visos lielākajos ziņu portālos (tostarp "Apollo" ir nevis kaut kādu nacionālradikāļu forums, bet valstij piederošas a/s Lattelekom mēdijs); vienubrīd A.Kiršteins bija arī Saeimas ārlietu komisijas priekšsēdētājs.

Jautājums Didzim Melbiksim - kā tad vajadzētu apzīmēt šos abus fenomenus? Viens antisemītisms būtu "nesolīdais" un otrs - "solīdais"? Un kādēļ J.Iesalniekam pārmest to, ka viņš uzrakstīja atklātā tekstā to pašu redakcionālo politiku, kuru faktiski piekopj daudzi lielākie Latvijas plašsaziņas līdzekļi? Vai Jūs uzskatāt, ka valsts uzņēmuma uzturētais mēdijs "Apollo" var drukāt "inteliģenta antisemītisma" viedokļus cik labpatīk, bet privātu forumu moderatoriem tādus pašus materiālus jāapņemas nekavējoties izdzēst?

Nākamajā reizē, kad kādu (pa īstam vai pa jokam) apsūdzēs antisemītismā, tad visi pasmīnēs un atmetīs ar roku - sak, atkal kāds Didzis Melbiksis vai Lato Lapsa vai "Vienotības" politiķis grib izcelties ar savu modrību. Un mēs attapsimies labākajā gadījumā tikai tad, kad jau būs naida noziegumi. Nerunājot par to, ka nacionālistu partijās vairs neatradīsies neviens mērenāks biedrs, kurš gribēs paskaidrot dažiem karstgalvjiem, kur viņi kļūdās. Tas būs Jūsu "sasniegums" cīņā pret antisemītismu, cien. Didzi Melbiksi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Ozoliņš - Autoram 03.05.2011 14:12

Pret Pride gājienu iebilst ļoti daudzi cilvēki. Ja jūs sarīkotu aptauju, tad esmu pārliecināts, ka lielākā daļa (vai ievērojams skaits) aptaujas dalībnieku būtu pret šo pasākumu, neatkarīgi no tā vai viņi atbalsta VL vai nē. Tad ko, visi šie cilvēki jūsu uztverē ir kautkādi atpalikušie? Un jūs savukārt esat progresīvais? Jūs par kautko paust kautkādu viedokli drīkstat, bet citi nedrīkst paust atšķirīgu viedokli?
Un tas pats ir ar Kārli Ulmani. Viņu atbalsta lielākā daļa latviešu. Starp citu arī ZZS atbalsta Kārli Ulmani. Tad pēc jūsu loģikas sanāk, ka lielākā daļa latviešu atbalsta autoritārismu un diktatorismu? Lielākā daļa latviešu ir pamuļķi, bet jūs tas pareizais?
Un vispār kāpēc jūs izceļat tieši VL saistībā ar šiem jautājumiem? Tāpēc ka jums ir kautkādas personīgas antipātijas pret viņiem? Un nav svarīgi, ka šos konkrētos jautājums atbalsta arī daudzi citi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Autors - Armandam 03.05.2011 13:33

Esmu lasījis gan to tekstu, gan arī citus Iesalnieka (un arī Dzintara) garadarbus.

palasiet šeti
http://www.politika.lv/blogi/index.php?id=62065

un jau tas vien, ka cilvēks antisemītismu var klasificēt kā inteliģentu, par daudz ko liecina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Autors - Jānim Ozoliņam 03.05.2011 13:20

Jūs laikam lasāt kaut ko starp rindām, kuru manā rakstā nemaz nav. Es vienmēr konsekventi atbalstu uzskatu un vārda brīvību - izņemot gadījumus, kad runa ir par neapšaubāmu aicinājumu uz vardarbību.

Un šauju es tikai verbāli.

Savukārt gan SD, gan mūsu pašu VL iestājas pret viņiem netīkamu uzskatu izpausmēm. Piemēram, VL biedri ir iestājušies pret geju tiesībām rīkot Pride gājienu. VL arī jūsmo par Ulmani un svin 15. maiju - tātad atbalsta autoritārisma tradīcijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Ozoliņš 03.05.2011 00:31

Izskatās, ka D.Melbiksis ir ekstrēmi radikālais ultraliberālis, kurš nevar ciest citādi domājošos. Lasot šo tekstu, rodas iespaids, ka ja šī teksta autoram iedotu šauteni, viņš nedomājos visus citādi domājošos (kuri nepiekrīt viņa viedoklim) nošautu. Skumji, bet diemžēl ir arī tādi radikāļi, kā D.Melbiksis...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Āboliņš 03.05.2011 00:11

Nja...Latvijā extrēmisti pēdējās vēlēšanās guva daudz lielāku atbalstu...Saskaņas centra deputāti neslēpjoties piedalās kara noziedznieka un grūtnieču slepkavas Kononova bērēs, apvienības deputāts demonstratīvi nerunā valsts valodā, jaunieši nodarbojas velns zina ar ko, biedru vairākums noliedz okupāciju un tā tālāk un tā tālāk...Bet neko...Šobrīd populārākā valsts partija...Mums būtu zviedru problēmas ar viņu nelielajiem Sverigedemokrater atbalsta procentiem :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 02.05.2011 20:54

Lasīju un domāju- vai, kāds padomju laiku stils!- rakstām-Zviedrija, domājam- Latvija. Pārāk daudz paralēļu, īpaši sadaļā par politiskās sadarbības īpatnībām.

Un kas teicis, ka "nacionālradikāļi- tas ir slikti"? Vai nav kādas likumsakarības, kas pie tā noved?

Starp citu, pirms pāris dienām atkal kaut kur parādījās Vīzentāla centrs. Un man atkal jau(!) ienāca prātā- laikam ilgi nav bijis antisemītisma. Tad vajag pakurināt un to panākt, lai cilvēkiem aiz apnikuma pasprūk kas "nekorekts" un var taisīt nākošo prāvu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 02.05.2011 20:00

D.Melbiksis: Taču ekstrēmisms patiesībā nekur nav zudis. Svaigs antirasistiskā žurnāla Expo, ko, starp citu, ir dibinājis pazīstamais rakstnieks un žurnālists Stīgs Lārsons, pētījums atklāj, ka katram piektajam Sverigedemokrater jaunatnes organizācijas biedram ir saites ar radikālo white power kustību. Tā ir šīs partijas jaunā paaudze.=====Cik var saprast, tad "White power" kustība (portāls Stormfront u.c.) nav nekādi nacionālisti, bet gan (kosmopolītiski noskaņoti) rasisti. "White power" ekstrēmistu vidē reizēm atzinīgi tiek vērtēta Krievijas etnisko minoritāšu politika - tak jau ārieši sit melnīgsnējus cilvēkus no Kaukāza.



D.Melbiksis: Neviļus gribas vilkt paralēles ar dažu labu pašmāju nacionālistu, kurš aizstāvēja “inteliģentu antisemītismu”.
=======
Tā bija preses pīle. Iesaku izlasīt "pirmavotu", no kurienes tā tika izpūsta. Sk. http://www.zemessargs.lv/forums/viewtopic.php?f=32&t=300&sta... . Latviešu nacionālistu forumā tika atspēkotas dažādas vietējo antisemītu pasaciņas. Un J.Iesalnieks (toreiz - portāla moderators) vienkārši pateica, ka ir daži antisemītisko murgu paveidi, kurus jādzēš ārā uzreiz, bet inteliģentāku antisemitismu var atstāt - lai būtu ar ko diskutēt.
Ne uz brīdi tas nenozīmēja piekrišanu šiem viedokļiem.

Citi autora darbi