Nabaga, nabaga Ivars Godmanis -- pārdomas sestdienā 6

Labrīt, lasītāji!

Man nudien ir žēl Ivara Godmaņa. Nudien. Pazīstu viņu kopš Tautas frontes laikiem. Biju biroja vadītājs Ārlietu ministrijā laikā, kad Godmanis vadīja savu pirmo valdību. Tas bija pavisam, pavisam grūts laiks. Padumjā savienība bija sabrukusi kopā ar padumjo "tautsaimniecību," kāda tajā pastāvēja.

Iesaki citiem:

Valsts tikai pamazām sāka atjaunot neatkarīgas valsts atribūtiku -- ar karogu un himnu viss bija kārtībā, taču Latvijā joprojām cirkulēja rublis ar visu no tā izrietošo, PSRS (tagad Krievijas) karaspēks nekur nebija pazudis un vēl ilgi nepazudīs. To visu Godmanis uzņēma ar stoisku mieru, taču toreiz jau kļuva skaidras tās viņa rakstura iezīmes, kuras viņam radīja problēmas toreiz un problēmas rada joprojām. Atceras Sandra Kalniete: "Viņš ar lielu apsēstību turpināja iedziļināties detaļās, lai visu zinātu un kontrolētu pats, tā zaudēdams laiku un enerģiju, kas būtu vēlama procesa pārskatīšanai un virzīšanai. Kā spilgtu piemēru atceros Ivara interviju televīzijā 1991. gada 3. janvārī, kurā viņš skaidroja cenu brīvlaišanu. Cik detalizēti viņš stāstīja par gaļas kautķermeņiem un to kvalitātes kategorijām!" (S. Kalniete. Es lauzu, tu lauzi, mēs lauzām, viņi lūza, 226. lpp.). Šis cilvēks premjera amatā nostrādāja no 1990. gada 7. maijam līdz 1993. gada 3. augustam -- trīs sarežģītus gadus un gandrīz trīs sarežģītus mēnešus. Manuprāt, ja ar to viņa politiķa karjera būtu beigusies, Ivars Godmanis Latvijas vēsturē ieietu ar pozitīvu tēlu, lai arī pietiekami daudziem viņš saistās ar pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā radušos haosu ar visām "godmaņkrāsniņām" un visu pārējo, jo darbs toreiz nudien bija nepateicīgs, lai neteiktu krietni vairāk.

Bet nē. Tagad Ivars Godmanis ir premjerministrs atkal, un šoreiz viņa darbs gan salīdzinās, gan arī atšķiras no tā, kuru viņš veica pirms 18 gadiem. Arī patlaban viņš, S. Kalnietes vārdiem runājot, turpina "iedziļināties detaļās, lai visu zinātu un kontrolētu pats." Tas bija jo spilgti redzams laikā, kad tapa spriests par tautsaimniecības stabilizācijas plānu. Zinām, ka ne visi ministri to pat bija redzējuši tad, kad rātni pacēla rociņu, lai pateiktu "jā," zinām, ka ne visi Saeimas deputāti to pat bija redzējuši tad, kad maratonsesijas laikā tikpat rātni piespieda vajadzīgās podziņas. Reti piekrītu jebkam, kas rakstīts Atkarīgās Rīta Avīzes komentāru lappusē, bet pilnīgi jāpiekrīt Jura Paidera viņdien rakstītajam, ka tas labākajā gadījumā nozīmē demokrātijas imitāciju. Tāpat Godmanis ir vēlējies vienpersoniski kontrolēt KNAB direktora meklēšanu, un tas varbūt ir galvenais iemesls, kāpēc kopš Alekseja Loskutova padzīšanas nu ir pagājuši seši mēneši un 12 dienas un meklēšanas process vēl pat tuvu nav beigām.

Taču šoreiz liktenis, diemžēl, Godmanim ir lēmis pildīt ne vien visuzinošā tehnokrāta, bet arī citu lomu. Šoreiz, pateicoties partijas biedram un Godmaņa glābējam Šleseram, viņam arī piespriesta tā cilvēciņa loma, kurš parādē čāpo pakaļ zirgiem un ziloņiem un savāc izkārnījumus, kādus tie atstāj uz ielas. Čupa tā pati, smird tāpat, bet kādam tas viss ir jāaizvāc, lai netraumētu vienkāršos iedzīvotājus. Par to nevar nedomāt, kārtējo reizi uzzinot, ka Godmanim par sava transporta ministra jaunākajām izdarībām (šoreiz iebīdot šofera dēlu amatā ar lielu algu) nekas nebūs sakāms. Un tāpēc Ivara Godmaņa otrs valdīšanas laiks būs tāds, kuru ļaudis atcerēsies šādi: Visu redzēja Ivars. Visu dzirdēja Ivars. Visu zināja Ivars. Bet Ivars izvēlējās neko nedarīt, lai samazinātu Latvijas Republikas slavu kā valsti, kurā politikāņiem ir atļauts rīkoties kā vien viņi paši vēlas, savukārt valdības vadītājs un tātad satiksmes ministra tiešais priekšnieks ir vai nu tik dziļi iekšā šajā visatļautībā, vai arī tik ļoti bezspēcīgs, ka viņs neko nespēj glābt. Orķestra diriģents uz Titānika klāja. Džeks ar slotiņu un lāpstiņu aiz begemota. Cilvēks, kuru -- diemžēl, diemžēl -- tas viss ne mirkli netraucē. Nabaga, nabaga Ivars Godmanis.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 11.01.2009 17:24
Pasaules politikā un juridikā ir koncepts ko sauc par "izņēmumu" (exception). Tādi izņēmuma momenti pienāk visām valstīm dažādu iemeslu dēļ agrāk vai vēlāk. Domāju, ka tāds moments Latvijā jau pienāca sen, bet neviens to nav iedrošinājies piesaukt. Dabiskā autoritāte pieņemt izņēmuma lēmumu (atlaist Saeimu, pieprasīt atkāpšanos no ministra amata, izsludināt ārkārtas stāvokli) pienākas valsts prezidentam. Bet Zatlers muļļājās un valsts brūk, un valsts turpinās brukt. Varbūt "izņēmuma" rīcību valsts vīri gaida no valsts iedzīvotājiem? Liekas, ka tā, jo DP citādi jau sevi tā nereklamētu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

saldumiņš 10.01.2009 16:45
Godmanis dara to ,ko viņš spēj izdarīt,bet,ko lai iesāk ar Šleseru,kas pieņēmis rietumniecisko sievas uzvārdu,agrāk viņam bija poļu cilmes uzvārds.Pašreizējā situācijā Šleseru spēj knābāt tikai pētnieciskā žurnālistika.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K. no Ogres 10.01.2009 15:45
Jau jau ir tā, ka visi redz, ka politika ir netīra, tad kāpēc tas netiek mainīts un labots? Tāpēc, ka pašlaik pie varas var tikt nevis cilvēki ar lielu zināšanu kapitālu (šeit domātas ekonomikas, finanšu zināšanas), bet ar lielu materiālo līdzekļu kapitālu. Tātad uzņēmēji. Bet uzņēmēja būtība ir veicināt savu personisko labumu. baidos, ka viņi neizprot Raiņa teikto, ka dodot gūtais neatņemams.
Uzskatu, ka Latvija ir jauna valsts, bet kļūstot vecākai, nomainīsies arī politiķu paaudzes. Gaidīšu, kad pie varas nāks bagāto vecāku talantīgie, labās augstskolās izglītotie bērni, kas patiešām vēlēsies dot nevis ņemt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis 10.01.2009 15:09
Tā nu višš ir... . Un lēnām, bet pamatīgi maļ tā visuvarenā dzirnas, jo visatļautība un stulbums nevar valdīt mūžīgi:)!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 10.01.2009 12:30
Arī man ir grūti saprast, kādēļ Godmanis nāca atpakaļ politikā pēc deviņdesmito gadu laika. Varbūt, ka tiekšanās pēc kontroles, kuru tik labi ilustrē Kalnietes citāts, ir noteicošais motīvs. Tikpat liela iespēja, manuprāt, kādēļ Godmanis nolēma atgriezties politikā, ir, ka viņu traumēja veids, kā viņš tika atstumts no varas 1993. gadā. Lai nu kā domāju, ka Godmanis ļoti labi zin cenu par iespēju vadīt valdību šādos politiskajos, ekonomiskajos un sociālajos apstākļos. Un viņš zin, ka daudzi prasīs no viņa atbildību par paveikto un neizdarīto viņā valdības laikā gan vēlēšanu dienā, gan pēc tās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

G.G. 10.01.2009 11:54
Tieši tā, katrs izvēlas rīkoties vai nē, apņemties kaut ko, vai nē. Šajā gadījumā Godmannis apņēmās neko lietas labā ar savu partijas biedru nedarīt, kaut gan to varēja darīt, līdz ar to par notiekošo ir līdzatbildīgs. Es gan neteiktu 'nabaga Godmanis'..

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips