Atslēgvārdi:

Mūsu eksprezidents: Pilnīgi pazaudējis veselo saprātu? 16

Labrīt, lasītāji!

Katru nedēļu man ir daudz dažādu darbiņu darāmu. Cita starpā rakstu sleju domubiedru grupai internetā par kulinārijas vēsturi. Protams, vadu radio raidījumu, 30. augustā atsāksies "Skats no malas." Un arī rakstu sleju ārzemju latviešu laikrakstiem Laiks un Brīvā Latvija. Šonedēļ minētajos laikrakstos ir arī intervija ar mūsu valsts eksprezidentu Ulmani, kurš cita starpā par Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieku un republikas galveno buldozeru ir teicis, ka viņu uzskata "par atjaunotās Latvijas laika labāko un sekmīgāko politiķi pēc būtības un pārliecības."

Iesaki citiem:

Aplūkojot šo apgalvojumu rodas iespaids, ka te nu mums ir divas iespējas. Vai nu Guntis Ulmanis ir kļuvis par dresētu cirkus mākslinieku, kurš publikai demonstrē tikai to, ko ir iemācījies, vai arī viņš ir pazaudējis veselo saprātu. Var jau laikam teikt, ka nesējraķete un labības kombains ir bijis sekmīgs politiķis. Kur kandidējis, tur arī tapis ievēlēts, lai arī ne gluži ar to pompu, kādu pats ir solījis. Bet pats labākais no politiķiem? Ar šofera dēliem? Ar Jūrmalas priedēm? Ar līdz bankrotam nolaisto Latvijas pastu? Ar "gāzi grīdā" filozofiju? Ar 50 tūkstošiem darba vietu? Prātiņ, nāc mājās! Protams, buldozers ir bijis pavisam labs piemērs par to, kā mūsu republikā valdošā "elite" ir ieradusi rīkoties jau kopš kādreizējā "stabilitātes garanta" pirmās valdības, bet ņemot vērā to, ka rezultāts šiem centieniem ir bijusi valsts ekonomikas sagraušana tandēmā ar situāciju, kur "gudrajām galvām" nu vairs uzticas tikai apmēram 17 cilvēku visā valstī, tas nu nebūs sasniegums, par kuru kādam būtu īpaši jālepojas.

Vēl ārzemju latviešu laikraksta žurnālisti eksprezidentam ir pajautājuši, vai viņus nemulsina tas, ka cilvēkam, kurš cierē premjerministra amata virzienā ir tikai vidusskolēna izglītība. Ulmanis ir atbildējis šādi: "Nē! Pasaules praksē ir ārkārtīgi daudz līdzīgu gadījumu." Droši vien būtu pārāk daudz prasīts no eksprezidenta, uzrādīt kaut dažus gadījumus "pasaules praksē," kuros nopietnas valsts premjerministrs ir bez augstākās izglītības. Taču bez īpašām problēmām varam uzskaitīt tos "gadījumus," kaut vai Eiropā vien, kuri nemaz nav "līdzīgi." Lielbritānijas premjerministram Kameronam ir augstākā izglītība (piedevām ar izcilību) no Oksfordas. Vācijas kanclerei Merkelei ir doktora grāds ķīmijā. Francijas premjerministram Filonam ir doktora grāds tieslietās. Spānijas premjerministram Zapatero ir augstākā izglītība tieslietās. Tāda pati izglītība ir Dānijas premjerministram Rasmusenam. Polijas premjerministram Tuskam ir maģistra grāds vēsturē. Albānijas premjerministrs Beriša ir kardiologs un profesors. Pat tam Eiropas politiķim, kurš attieksmē pret politiku visvairāk līdzinās mūsu galvaspilsētas otrajai personai, Itālijas premjerministram Berluskoni, ir augstākā izglītība tieslietās, piedevām viņš gluži vai stendzenieciski bakalaura darbu rakstīja par reklāmas juridiskajiem aspektiem. Šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl.

Bet kāpēc? Mēs jau nedzīvojam nopietnā valstī. Mēs dzīvojam valstī, kurā pirms četriem gadiem darba ļaudis lielā jautrībā Saeimā ievēlēja divas partijas, par kurām jau divus mēnešus pirms vēlēšanām bija absolūti skaidrs, ka priekšvēlēšanu izdevumu jomā tās vienkārši un prasti krāpjas. Mums vēl tagad ir jauni un it kā augsti izglītoti cilvēki, kuri acīmredzot no visas sirds tic, ka ar visu sirdi, dvēseli, degsmi, un spēju rakstīt iesniegumus Latvijas televīzijai, Latvijas radio un arī Temīdai ir jāatbalsta doma, ka nav mūsu valstī labāka cilvēka valsts vadīšanai par digitalizācijas skandāla varoni, "lielāko kretīnu" atbalstītāju, kukuļdošanas Jūrmalā apspriedēju, un lielā vekseļa īpašnieku no mākoņiem. Ja jau tā, tad davaj, čali vidusskolnieku par premjerministru! Kāpēc ne?

Jauku visiem dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ēriks Plezna 10.08.2010 22:52
nu štelle tāda, tagad jūs vissi ienākiet un pārbaudiet savu veselo saprātu, kurš ilgāk nosēdēs http://www.zooom.lv/SEO_eksperts sadaļā, dabūs konču!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jandžs 06.08.2010 11:40
Attiecībā uz G. Ulmani, viņš ir kaut kur izteicies, ka jūtas atbildīgs par kaut ko kā K. Ulmaņa pēcnācējs. Īsti nezinu par ko tad tā īsti atbildīgi jūtas. Domāju, ka Šlesers un Šķēle ir G. Ulmanim kā ķēniņam Līram viņa meitas, kuras prata izmantot tēva naturālo mīlestību un ķēniņvalsti (Latviju?) savā starpā sadalīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eglītis 05.08.2010 20:09
Vecums jau nāk ar dīvainībām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 05.08.2010 18:47
G.Ulmanis jau ir tādā vecumā,kad teorētiski iespējamas vecuma dīvainības,bez tam finansiāli saistīts ar AŠ kvadrātā un KHL,bez tam mazbērniem vajag daudz naudas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 05.08.2010 17:54
Man jau nav iebildumu, ka pret AŠŠ tiek vērsta kritika un lielāko tiesu tā ir pamatota, bet nav pieņemami tas, ka žurnālisti, eksperti un vienkārši pilsoņi izlasa Vienotības solījumu par darbavietu skaitu vai GDP gaidāmo pieagumu un tālāk nejautā - kā to sasniegt?

To var sasniegt ar kreisiem līzekļiem un to var mēģināt sasniegt ar labējiem (patiešām - tikai mēģināt - jo, piem., ja salīdzina darbavietu skaita pieagumu republikāņu un demokrātu prezidentūru laikā, tad tas ir vienmēr bijis lielāks demokrātu prezidentu laikos; republikāņu rundas par fiskālo disciplīnu un griešanām ir izrādījušās tukšas), kā to ir darījusi un laikam darīs Vienotība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 05.08.2010 17:48
Saprotams, ka ES argumentāciju virza vēlme par katru cenu nomelnot AŠŠ un par katru cenu atabalstīt Vienotību, bet tajā pašā Forbes Latvija, bet jūlija numurā bija interesants raksts par 10.000 stundu likumu. Tajā bija atreferēts pētījums, kas esot pierādījis pilnīgu korelāciju starp izcilību un starp laiku, kas veltīts lai sasniegtu šo izcilību. Protams, var par to diskutēt, bet skaidrs ir tas - ja augstkolas studentam ir jātirgo saldējums vai jāstrādā apģērbu veikalā, lai savilktu galus kopā, tad tā nav nopienta izglītība un to, ka darbs studiju gados (sevišķi, ja ne savā profesijā) ir nozīmīgs faktors izglītibas kvalitātes kritumam un nav ieteicams studentam, to Jums var apliecināt kaut vai rektors Auziņš.

Un attiecībā par motivāciju - ja tiek atņemts finansējums zinātnei, tad tiek samazinātas iespējas veidot inovatīvus uzņēmumus, kuriem būtu vajadzīgi izglītoti darbinieki un kas tiem būtu gatavi maksāt. Alternatīva, kas pēc būtības ir paredzēta iekšējās devalvācijas plānā ir, ka Latvija konkurēt ar Austrumāzija par zemas kvalitātes darbavietām.

Neviens neapšauba Dombrovska izglītību, taču tajā viņa premjerēšanas laikā Latvija pasaules konkurētspējas indeksā ir kritusi uz leju un kā redzams, kļuvusi nabadzīgāka arī par Krieviju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


o gol to KS 05.08.2010 17:33
Pilniigi piekriitu.Lai so valsti,,vadiitu,,kaa liidz sim,izgliitiiba vispaar var nebuut.Lai izraisiitu lidmasiinas katastrofu,pilota licence nav vajadziiga...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES > m. 05.08.2010 16:12
Izglītības finansēšana var tikai veicināt vai bremzēt tās iegūšanu, bet nav noteicošais. Latvijas vēsturē var atrast periodus, kad izglītībai nepiešķīra ne vella, bet brauca un studēja (latvieši Tērbatā un Pēterburgā). Pirmajā vietā tomēr jāliek motivācija. Un kāda tā būs, ja par premjeru varēs kļūt ar pieticīgi pabeigtu vidējo izglītību, bet amatos iekļūt pateicoties radniecībai ar pareizo šoferi?
Bet [PTH] varētu atgādināt, ka Zviedrija savu iecietību pret valstssievu ne pārāk augsto izglītotību atsver ar ļoti augstām ētikas normām. Vai Zviedrijā būtu iespējams, ka ministram pakļauts valsts uzņēmums pirms vēlēšanām drukā avīzīti, ko par brīvu met visās vēstuļkastēs, šajā lapelē reklamē sava ministra partiju, un pēc kāda laika ir tādās finansiālās grūtībās, ka jābrēc pēc dotācijas? Zviedrijā tas būtu skandāls un demisija. Latvijā "Latvijas pasts" manu vēstuļkasti regulāri bombardēja ar savu "Pasta Avīzi", kurā slavināja LPP, bet vai tāpēc Šlesers demisionēja? Nebūt nē. Un, kas vēl trakāk, neviens šo demisiju nepieprasīja. Vispārējais ētikas līmenis ir stipri zems, un šajā ziņā Ulmanim taisnība- Šleseru var uzskatīt par etalonu- ētikas trūkuma etalonu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 05.08.2010 15:13
m. 05.08.2010 14:23 ...Šitam nepiekrīt. Mēs tomēr tagad dzīvojam nedaudz labākos laikos...
----------------------
Nu kāpēc tad nepiekrītat, ja faktiski atbalstāt manis teikto?!
Protams, ka tagad ir nācis klāt mehānisms arī legālam, Tautas iniciētam nepatīkamas valdīšanas termiņa samazinājumam. Iepriekšējā reizē to izdarīja burlaku metodēm.
Bet tāpēc jau saku, ka jebkurš vēlēšanu rezultāts un jebkura valdība nav nekas fatāls. Nav nekā šausmīga iedot pastūrēt saskaņiešiem - baidās no tā tikai tie, kas ar šausmām tic viņu darbības veiksmei. Tādai veiksmei, kas ļaus viņiem turpmāk VĒLĒŠANĀS vinnēt atkal un atkal.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 05.08.2010 14:23
to Andris_2

Vēlēšanas notiek ik pa 4 gadiem, valdības Latvijā mainās ne retāk kā pa pusotru - nav ne mazākā riska izprovēt darbos jebkuru partiju un jebkuru premjeru. Nāks nākamais - šis aizmirsīsies.
===

Šitam nepiekrīt. Mēs tomēr tagad dzīvojam nedaudz labākos laikos un jau 2011. gada oktobrī (gadu pēc vēlēšanām) un turpmākos divus gadus jebkurā laikā, tauta drīkstēs ierosināt un noturēt referendumu par jaunās Saeimas atlaišanu. Tas var būt liels ieguvums un tā Saskaņas Centram (kad viņi uzvarēs) būs laba motivācija būs uzmanīgam un strādāt pie sociāli taisnīgas kārtības ieviešanas un nevis spēlēties ar lietām, ar kurām nav jāspēlējas (bet spēlēšanos ar kurām Saskaņas Centram piedēvē dažas melīgas apvienības) - ar dalību ES un NATO, ar valsts neatkarību, utml.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 05.08.2010 14:17
bija domāts '... bet tas ir stiprā lata noplens un NEVIS Latvijas ekonomikas varēšana.'

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 05.08.2010 14:16
Streips kārtējo reizi tēlo - es patiesi caru, ka tiešām tikai tēlo - ka nesaprot patieso lietu kartību.
Nu nav nekāda sakara Parlamenta vēlēšanu cīņu kontekstā patreiz par premjera kandidātu izvirzītajam uzvārdam ar cilvēku, kuru kāds kādreiz nominēs par Premjeru.
Kāda jēga cepties par viena no vēlēšanu "mūru laužņa" izglītību vai tās neesamību?!
Patiesība ir cita - Streips vai nu apzināti vai zemapziņā nojauš, ka šis PLL priekšvēlēšanu cīņu triks ir ar pozitīvu virzību PLL izredzēm, tāpēc arī atkal paliek tād satraukts (mēģinu teikt maigi).
Man personīgi šo vēlēšanu rezultāts ir skaidrs - valdība būs tāda, kādu to gribēs SC. Tas ir objektīvi. Vai man tas patīk ? - drīzāk nē, nekā jā. Vai mani tas uztrauc? - nu pilnīgi nekādā mērā!
Latvijā jau vairākkārt ir pierādīts praksē, ka vēlēšanu rezultātiem un sastādītām valdībām nav nekādas nozīmes.
Vai bija kāda nozīme tam, kas vinnēja iepriekšējās velēšanas?! Vai "vinnējušai" valdībai kāds deva iespēju kaut kā reāli rīkoties?! Muļķības!
Kalvītis ar kabinetu tikai dabūja noskrieties beigts pakaļ no kalna ripojošai mākslīgajai protēzei, ko viņam no mutes izsita labi organizēti, bet slikti apzināti "aktīvisti".
Kāpēc lai šoreiz būtu savādāk?!
Vēlēšanas notiek ik pa 4 gadiem, valdības Latvijā mainās ne retāk kā pa pusotru - nav ne mazākā riska izprovēt darbos jebkuru partiju un jebkuru premjeru. Nāks nākamais - šis aizmirsīsies.
Sliktākais, kas var notikt ar Streipa mīluļiem ir tas, ka kāds cits tiešām pagūs izdarīt kaut ko reālu un paliekošu. Tad mūžīgajiem apstādināšanas un kritizēšanas "jenotiņiem" reāli būs beigas.
Tāpēc, lūk, tādi satraukti rakstiņi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 05.08.2010 14:13
Bloga autors pie saviem daudzajiem pienākumiem varēja pieskaitīt arī to, ka viņš šad un tad uzraksta The Baltic Times. Iepriekšējā raksta pērle bija izteikums, ka Šķēle savulaik esot bijis 'labs premjers' (mulsinoši tas ir tāpēc, ka 'labi' karaļi un 'labi' prejmeri bija tikai viduslaiku pasakās, mūsdienās premjers var atbalstīt vienu vai otru grupu - piem. vai nu tos, kas dzīvo no darba, vai tos, kas dzīvo no kapitāla). Savukārt šodies raksts atražo parastos etniskos konfliktus un bubuļus, no kuriem jau 20 gadus ir barojušies labējie politiķi Latvijā un (kā jebkurā valstī) ar tiem saistītie oligarhi.

Mēs jau varam atkārtot parasto AŠŠ nedarbu sarakstu, taču augusta Forbes Latvija numurā lasām daudz skumjāku vēsti - pēc pirktspējas paritātes Latvijas IKP uz iedzīvotāju ir kļuvis par 5% mazāks, nekā Krievijas IKP. Latvija laikam tomēr pārspēj Krieviju pēc GDP nominālās cenās, bet tas ir stiprā lata noplens un Latvijas ekonomikas varēšana. Secinājums ir skumjšs - Latvijā ir situacijā, kad bagātajiem ir izdevīgi pirk ārvalstu aktīvus, taču nabadzīgajiem, kurus interesēs patēriņa preču pirkšana, rocība ir mazāka nekā vidēji Krievijā. Skumjšs ir arī secinājums, ka Latvijai neatkarība nav bijusi pievienotā vērtība un Latvijā esošā 'demokrātija' nav radusi atspoguļojumu ekonomikā (vai taisni otrādi - ir radusi ļoti precīzu atspoguļojumu ekonomikas problēmās) un Latvija ir turpat kur Krievija. 90. gadu sākumā bija citādi - jau pēc neilga laika, kad bija ieviesti Latvijas rubļi, katrs varēja novērtēt, kā Krievijā turpinājās hiperinflācija, bet Latvijā notikumi bija daudz, daudz mierīgāki. Un tomēr - 20 gadi neko nav devuši. Un turpmākos gadus ir jāņem vērā tas, ka Krievijai tomēr ir augsts GDP pieaugums, tākā Latvija var arī palikt iepakaļus. Skaidrs, ka tas ir Dombrovska darbu rezultātas.

Forbes Latvija arī secina, ka Latvija varēs konkurēt tikai ar labāku darbaspēka kvalifikāciju, kur var iegūt 'pateicoties izglītībai un darba pieredzei'. Un te nu mēs nonākam pie tā, kāpēc PAR VIENOTĪBU BALSI ATDOT NEDRĪKST: Jaunā Laika valdība jau Repšes laikā cirpa nost finansējumu augstākai izglītībai un zinātnei un tieši tas pats notiek arī šis valdības laikā. 21. gadsimtā tādas lietas nedrīkst darīt, kaut vai tāpēc vien, ka Ķīna ar ASV cīnās par to, kura būs pasaulē pirmā valsts pēc tēriņiem uz R&D un tikai pateicoties šiem ieguldījumiem ASV līdz šim ir spējusi pādzīvot outsourcing tendences, kas ir savu padarījušas gan ražošanā (ASV ir t.s. rust belt reģioni, kuros ir pamestās fabrikas), gan IT un uzņēmumu atabalsta funkcijās (zvanu centri, uzskaite, utt.) un savu tagad darīs arī tieslietās, kas arī tiek padarītas par ārpakalpojumiem, kā to var lasīt vakardienas NYT. Un vai Dombrovska valdības 100latnieku programma ir tā, kas dod konkurētspējgu darba pieredzi?

Nē, nē un vēlreiz nē. Vienotībai bija jāmainās un jāpavēršas ar seju pret darba ņemēju, kuram nākas un nāksies aizvien vairāk konkurēt ar izglītotiem jauniešiem Krievijā un Ķīnā, nerunājot nemaz par attīstām valstīm. Protams, daudzi ir gatavi balsot par Vienotību kā mazāko ļaunumu, bet gribas redzētu viņu mocības novembrī, kad Dombrosvkis, ja vien viņš būs uzvarējis, paziņos, ka tauta ir atbalstījusi viņa politiku, viņa iekšējās devalvācijas pasākumu, viņa idejas par pensionēšanāš vecuma pieagumu vai viņa idejas par finansējuma samazināšanu izglītībai un zinātnei. Man nav vajadzīgi šādi paziņojumi un neesmu gatavas tos uzklausīt. Bet daži jau atradīsies vienmēr.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PTH 05.08.2010 13:17
Lai arī pats labprāt gribētu redzēt visus prezidenta, premjera un deputāta kandidātus ar augstākās izglītības diplomu, Guntim Ulmanim ir taisnība - ir pietiekami daudz piemēru ar premjeriem un premjera kandidātiem, kuriem nav pat viens kredītpunkts. Zviedrijas varētu būt "nopietna valsts", vai ne? Zviedrijas pašreizējā vice-premjere un ekonomikas ministre Moda Ūlofsone nav nekad studējusi augstskolā. Sociāldemokrātu partijas izvirzītā premjera kandidāte Mona Salīna arī nav nekad ieguvusi augstāko izglītību. Pašreizējā tieslietu ministre Beatrise Aska uzsāka mācības starptautiskajā ekonomikā, bet politika prasīja upurus un viņa nekad nav tikusi tālāk par pirmo semestri augstskolas studijās. Visas augstākminētās kundzes ir tā sauktās "profesionālās politiķes", kuras no 18 gadu vecuma (pat ja ne agrāk) ir strādājušas savu partiju organizācijā. Lai arī zviedri nereti sūdzas, ka šīm ministrēm nav "īstās dzīves" pieredzes (vai augstākās izglītības), viņas ir sasniegušas augstus amatus un tiek uzskatītas par diezgan kompetentām vadītājām. Tas tā nelielai perspektīvai; tiesa, es nesaku, ka Latvijai ir jākļūst kā Zviedrijai, tomēr augstākā izglītība negarantē kompetenci.

Un vēl viena neliela piebilde, vairāk gan par rakstudarba stilu. Man patīk Kārļa Streipa konservatīvās idejas, kas man vairākās plāksnēs asociējas ar amerikāņu blogera Andrew Sullivan pozīciju. Tomēr man šķiet, ka autors tikai iegūtu, ja lietotu mazāk hiperbolas (piemēram, "Mūsu eksprezidents: Pilnīgi pazaudējis veselo saprātu?"). Pārspīlējumi, protams, provocē un iespējams, ka tas arī ir Kārļa mērķis. Bet šobrīd man Kārļa rakstītais stilistiski atgādina vairāk Laura Ingraham, mazāk A. Sullivan.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 05.08.2010 12:05
Guntim Ulmanim tāpat kā daudziem citiem iedzīvotājiem ir tiesības uz to, ka Šlesers viņam patīk. Kāpēc, tas jau ir cits jautājums. Un nav smuki rakstīt par to, kurš ir vai nav zaudējis saprātu vai galvu. Tāpat kā nebūtu pieklājīgi jautāt, ko lieto Sarmīte Ēlerte, ja viņai sejiņa allaž ir nedabiski bāla un sažuvusi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Linda 05.08.2010 11:50
Varbūt vajadzētu ieviest veselības, tsk. garīgās veselības pārbaudes deputātu kandidātiem?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips