Atslēgvārdi:

Mūsu ārkārtas izvēle 10

Pretestība. Šis ir bijis atslēgas vārds manām šīs vasaras sajūtām, domājot par to, ka rudenī atkal vajadzēs lauzīt galvu, par ko īsti balsot. Jo, ļoti iespējams, ne es viena vienīgā, kuru 28. maija rīkojums Nr. 2 un 23. jūlija referendums par Saeimas atlaišanu ir iedzinis stūrī — trūkst politiskā spēka, par kuru drošu sirdi Saeimas ārkārtas vēlēšanās var atdot savu vienīgo balsi.

Iesaki citiem:
Musu arkartas izvele
Foto:bre pettis

Un tomēr šis 17. septembris ir īpašs. Pirmo reizi Latvijā tauta ir atlaidusi savus „kalpus”, kuru darbs vēlētājus nav apmierinājis, un pirmo reizi Latvijā notiek ārkārtas vēlēšanas. Kāda būs mūsu ārkārtas izvēle?

Partiju spektrs it kā ir pietiekami dažāds, lai būtu, no kā izvēlēties. Ir vecās partijas, kuras dažādās formācijās gadu gadiem ir bijušas pie varas un stūrējušas mūsu valsti atbilstoši katra savai sirdsapziņai un izpratnei par to, ko nozīmē strādāt valsts un tautas labā. Un ir jaunas partijas, kas šajās vēlēšanās nāk ar lozungiem likvidēt veco kārtību un valstī ieviest pārmaiņas. Un ir arī partijas, kas startējušas arī iepriekšējās vēlēšanās, bet parlamentā tā arī nav iekļuvušas, tomēr plinti krūmos vēl nemet un savu kandidatūru Saeimai piesaka atkal un atkal. Ko šādā raibā jūklī darīt vēlētājam?

Neapjukt. Mazāk klausīties politiķu brangos solījumus priekšvēlēšanu reklāmās, bet vairāk vērtēt pašiem un savu izvēli balstīt pagātnes pieredzē. Šī partiju priekšvēlēšanu kampaņa nav unikāla — pie varas jau bijušās partijas tāpat kā pērn vēlētājus uzrunā tā, it kā nekad, nekad un nekad varas trauku nebūtu redzējušas. Nekādu atbildības pazīmju par iepriekšējos gados sastrādāto. It kā atlaisti būtu nevis jau gadiem valdījušie un tagad atkal kandidējošie, bet kādi citi politiskie spēki, kas Latviju ir aizveduši līdz ārkārtas vēlēšanām un tagad kaut kur pagaisuši un izkūpējuši. Partijas it kā noliedz bijušo — savus izdarītos un neizdarītos darbus. Bet tā ir lieliska iespēja vēlētājam gan nenoliegt savu pagātni un izvēloties vērtēt, cik kura partija no iepriekš solītā ir izpildījusi un cik daudz laiku tērējusi savstarpējās intrigās, amatu dalīšanā vai vienkārši — kopīgā labuma raušanā individuālajās kabatās.

Ir partijas — mūžīgās opozicionāres, un ir jaunie spēki, kas arī sola. To izvērtēt grūtāk — sēžot opozīcijā, var arī neizdoties panākt priekšvēlēšanu laikā sasolīto. Bet te nu vēlētājs var paskatīties, kā Saeimas opozicionāri rīkojušies, nokļūstot pie varas, piemēram, pašvaldībās. Cik adekvāti tad viņu darbi saskanējuši ar vārdiem, cik daudz populisma un cik — izšķērdības, nolaidības un savtīguma bijis. Un arī jaunie politiskie spēlētāji tomēr nav tikai nupat atšķirtas baltas lapas. Katram tomēr līdzi nāk pagātne, kaut arī šodienas tēls varbūt aizēno vienu vai otru vakardienas nesmukumu, par kuru vajadzētu pakaunēties un padomāt, kā to labot, pirms skatīties vēlētājiem acīs un solīt to, ko, iespējams, jāsola tikai tāpēc, lai kaut ko vispār solītu.

Tik plaša un raiba kompānija. Tik grūta vēlētāja izvēle. Tāpēc vismaz man šajās vēlēšanās ļoti svarīgs arguments izvēlē būs godīgums. Gan politisko spēku, gan to deputātu kandidātu godīgums. Jo 10. Saeima krita dēļ negodīgiem un iespējami koruptīviem lēmumiem, tāpēc jaunajā parlamenta sasaukumā mums loģiski vajadzētu izvairīties no šīm Latvijas politikas sērgām. Otrs kritērijs — atbildība. Kā politiķi pildījuši savus solījumus, kā savus lēmumus skaidrojuši vēlētājiem un kā uzklausījuši sabiedrības viedokli pirms lēmumu pieņemšanas. Jo mums taču nevajag atkal parlamentā savēlēt priekšvēlēšanu balamutes, kas, iesēžoties varas krēslā, vēlētājus nosauc par kvaukšķiem un varas vagu dzen partijas tēvu un pašu interesēs. Un trešais kritērijs — skats nākotnē. Kā politiskais spēks, par kuru atdošu savu balsi, spēs sastrādāties ar pārējiem un cik būs spējīgs realizēt to nākotnes vīziju, kuras dēļ es par šo partiju un par šiem cilvēkiem esmu gatava atdot savu ārkārtas balsi.

Izvēle nav viegla. Bet nav tā, ka izvēles nav vispār. Ja vien labi padomā, var atrast iespēju, kā izkļūt pat no strupceļa. Tikai ir mazliet jāpadomā. Un es ticu, ka tik rūdītais Latvijas vēlētājs šoreiz apdomās kārtīgi. Un nepieļaus, ka Latvijā turpina valdīt valsts nozadzēji un tukši pļāpātāji vai tie, kas bezatbildīgi šķeļ Latvijas sabiedrību. Ārkārtas situācijas ik pa laikam uztur gan spriedzi, gan arī nodrošina zināmu jautrību sabiedrībā. Tomēr visakūtāk Latvijai patlaban nepieciešama uz godīguma un atbildīguma pamata balstīta attīstība, kas nodrošinātu valsts turpinātību vēl ilgi pēc tam, kad mūsu 17. septembra ārkārtas izvēle būs tālumtāla pagātne.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Vai TU jau nobalsoji? 17.09.2011 15:23 http://www.youtube.com/watch?v=wTNOpyhzSsc

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Autore iesaka balsot par partjām, kas ir godīgas... Tātad- par vienīgo - virsmātes partiju. Visas pārējās ir apliecinājušas savu spēju solīt un nepildīt, laipot idejisko uzstādījumu džungļos meklējot savu privāto un sponsoru labumu. Domāju, ka būtu jāaizliedz liekulīgais uzstādījums - godīgie un nekorumpētie... aplokšņu ņēmējs un dārgās jūrmalas rezidences par mūsu naudu iekārtotājs Lilita un Valdis. Vienotības Kampars u.c. brīnumi. Lembergs jau gadiem valsti drāž, un Šlesera darījumu likumība apšaubāma. Un tā par visiem var turpināt

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

...

Pec cīnas slāpst mūms brivais gārs.
Mēs varmacības troni grausīm,
Grus netaišnība, trūkums skarbs.
Mēs jauņu pasauli sēv cēļsim,
Kur valdis taišnība un darbs.

Ta ir pedējā kauja,
Kas ar uzvaru nāk.
Ar Internacionālī
Nu katrs atdzīmt sāk!
Ta ir pedējā kauja,
Kas ar uzvaru nāk.
Ar Internacionālī
Nu katrs atdzīmt sāk!

Ne cārs, ne vadoni, ne dievi
Mūms jauņu gaismu nenēsis.
Tik pašu rokas, pašu speki
Lems laimi, važas saraustis.
Un, lai mēs sāvu laimi spetu
Ar stipru roku iēkarōt,
Nost višas vazas - kalsīm skepus,
Vel dzeļzīj karstāi kvelojōt.

Ta ir pedējā kauja,
Kas ar uzvaru nāk.
Ar Internacionālī
Nu katrs atdzīmt sāk!
Ta ir pedējā kauja,
Kas ar uzvaru nāk.
Ar Internacionālī
Nu katrs atdzīmt sāk!
...

Ežens Potjē, Internacionāle (1870.g.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sorry - ja par skarbu sanāca, tad ņemu vārdus atpakaļ - bet ir pretīgi skatīties, kā visi šie think tanks ignorē acīmredzamo patiesību - ja Latvijā veidotos politiķi un partijas, kas patiešām uzklausītu tautas vēlmes un intereses (kas galevenokārt ir saistītas ar ekonomiku), tad šie politiķi spētu panākt savu ievēlēšanu arī bez naudas un tā zustu arī korupcijas patas pamatas. Bet šiem ekspertiem ir izdevīgi neredzēt, kā labejās partijas manipulē ar cilvēkiem (piem., savos sarakstus iekļaujot sociāldemokrātus un vēlāk spiežot tos balsot pēc labēja premjera prasībām) un manipulē ar idejām (piem., spēlē uz emocijām). Tieši tāpēc vēlētājiem vairāk ir jālasa ārzemu prese, jādomā pašiem ar savu glavu un pret visiem 'ekspertiem' ir jāatīsta kritisks vērtējums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kā var ierēkt par visiem politika.lv 'ekspertiem', utt. - viņi taču galīgi nejēdz to, kas notiek ārpus Latvijas - pasaulē, viņi nespēj paskatīties uz šo valsti ar Rietumu demokrātijas pilsoņu acīm, viņos sēž iekšā nenokārtoti rēķini ar savu komunismā pārdzīvoto bērnību un jaunību un tāpēc aiz katras cilvēcības un solidaritātes izpausmes viņiem rēgojas tikai un vienīgi totalitārisms. Tikai tā var izskaidrot šos murgus, kas sarakstīti blogā - vienpusīgi, bez argumentiem un ar badakāru vēlmi (gaidot labējo sponsoru atbalstu) ignorēt Latvijas prasību pēc sociāldemokrātiskas un solidāras politikas, kuru latvju bāleliņu partijas tā arī nav spējušas vai gribējušas uzklausīt un realizēt. Tāpēc arī ir akmeņi Saeimas logos un SC uzvara. Un man nav žēl - jo kā rāda pēdējie gadi - tikai tā rodas pāŗmaiņas un tās var būt tikai uz labu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

:))

UK The Guardian avīze: Aslunda un Dombrovska ekonomika ir kāršu namiņš un Potjomkina sādža:
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2011/sep/...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kas gan piedalījās referendumā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ja vien tiešām parlamentu būtu atlaidusi tauta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vienā no g-7 valstīm -Itālijā ,valdība mainās reizi gadā un ārkārtas vēlēšanas ik pa diviem trim gadiem un nekas ,dzīvo!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ārkārtīgi patīk šis raksts!
Jau tagad paredzu to labpatiku, ar kādu to pārlasīšu svētdien no rīta.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja