Atslēgvārdi:

Mūslaiku Benjamiņa 10

Kad šorīt no pastkastītes zvejoju ārā Dienu, sajūta bija dīvaina — it kā aptaustītu mironīti. Jo zināju, ka šodien Diena zaudēs vienu ļoti būtisku savu daļu — Sarmīti. Viņa tur bija astoņpadsmit gadus, un kā tad tagad turpmāk? Jo Diena — tā bija Sarmīte, un Sarmīte — tā bija Diena.

Iesaki citiem:

Ēlerte aiziet no Dienas, vietā nāk Nellija Ločmele

Kad pirmoreiz ierados Dienā, tad man kājas saļodzījās, ieraugot bargo sievieti Ēlerti. Pēc tam, kad man paziņas prasīja, vai viņa ir tik briesmīga, kā ārēji šķiet, es varēju atbildēt — nē, nepavisam nē! Jo, ja labi gribēja, viņā varēja saskatīt ne tikai bargumu vien, bet arī pavisam vienkāršu ilgošanos pēc cilvēciskas saiknes ar kolēģiem, ko īsti viņas postenis nepieļāva.

Prasības gan bija bargas. Brīžiem pat drakoniskas. Pilnīgi neiespējami bija gausties, ka nav iespējams dabūt tādu vai citādu informāciju. Tādās gaudās neviens neklausījās. „Zvani visiem pēc kārtas!” — šī Dienas reportieru vidē jau ir folklorizējusies Sarmītes pavēle kādam žurnālistam. Atminos, pēc kārtējo it kā nereālo uzdevumu izpildīšanas mana tuva kolēģe konstatēja: „Nu, re, mēs atkal visu esam izdarījuši, raksts uzrakstīts, un Sarmītei šķitīs, ka viss ir iespējams.”

Un ir jau arī. Jo viņa ar savu komandu pēcpadomju laikā uzcēla pirmo rietumnieciskas žurnālistikas paraugu. Diena vienmēr būs viņas piemineklis. „Man klintsakmini neveļat...”

Diena vienmēr būs apliecinājums cilvēka spēkam un Latvijas žurnālistikas vienam no kvalitatīvākajiem medijiem.

Kļūdas? Ak, to arī ir bijis milzums! Un bez kļūdām jau nevar. Ir bijuši žurnālistiem sāpīgi brīži. Ir bijis tā, ka gribas rāpot pa sienām un kliegt pret griestiem. Bet tikai vakar vakarā es tā pa īstam sapratu, cik ļoti es Sarmīti cienu. Par to, ka viņa kopā ar manu pirmo darbaudzinātāju Māru — manas Nacionālo ziņu nodaļas vadītāju — man iemācīja strādāt. Tādas Arājas, kāda esmu tagad, nebūtu, ja ne Sarmīte, Māra un pārējie Dienas kolēģi.

„Dita, kā man tevi stiprināt?” — reiz, pašā reportiera darba sākumā, man prasīja Sarmīte, kad īsti nespēju asi un kritiski rakstīt par žurnālistikas ētikas problēmām.

Esmu prom no Dienas jau vairāk nekā gadu. Bet joprojām savā dziļākajā būtībā jūtos kā Dienas cilvēks. Ar Dienas kvalitāti, vērtībām un prasībām. Diena man ir iedevusi milzīgu bagāžu, kuras dēļ joprojām es neesmu atklājusi nevienu labāku profesiju par žurnālistiku. Sarmīte un Diena man iemācīja izpratni par vārda brīvību un vārda spēku. Un to, ka augstākais soģis un kungs ir mani lasītāji — mana auditorija, kuru es nedrīkstu piekrāpt nekad.

Par Sarmīti nevar runāt pagātnē. Jā, viņa aiziet. Ir noslēgusies viena ēra, viens laikmets Dienas un Latvijas žurnālistikas vēsturē. Un šis ir arī brīdis, kad var sākties kas jauns. Tomēr Sarmīte tikai fiziski ir prom no Dienas. Viņas izvirzītās vērtības un kvalitāte ir mūsos — Dienas cilvēkos gan redakcijā, gan jau ārpus tās. Un mūsu lasītājos. Jā, viņa aiziet, bet, kā sacīja mana kolēģe, viņa ir un paliks mūslaiku Benjamiņa kundze.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Inga 25.06.2008 01:13
Par "vienu no kvalitatīvākajiem Latvijas mēdijiem" es Jums, Dita, piekrītu tikai attiecībā uz Dienas pirmajiem apmēram desmit gadiem. Pēc tam gan tāds dzeltenums panesās! Un ne jau bez Ēlertes ziņas. Šobrīd Diena ir nolaista līdz NRA un Vakara ziņu līmenim un nav ticams, ka Ločmele tur kaut ko grasās mainīt. Vismaz viņas pirmie publiskie izteicieni liecina, ka būs tikai sliktāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

peljuks 12.06.2008 11:50
Nu ljoti divdomiigi secinaajumi,kad palasaas:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ruta Marjaša 11.06.2008 12:37
Izlasiju , ka Ēlerte pabeigusi šo savas dzīves posmu, un uzausa atmiņā 1989-90 gadu Sarmīte - kustīga, smaidoša, enerģiska - pirmās LTF deputātu kandidātu vēlēšanu kampaņas materiālu - plakātu, buklešu izplatīšanas centrā - kādā Baznīcas ielas necilajā pagrabā. Kas tik viss nav noticis , kas tik nav mainijies šo 19 gadu laikā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ēriks Kaire 10.06.2008 12:33
No lasītāja viedokļa,protams,būtu labāk,ja vismaz viena Latvijas avīze par svarīgāko uzskatītu informācijas sniegšanu un politiķus vērtētu pēc to darbiem un nedarbiem nevis pēc "deguniem".Tāpēc neesmu sajūsmā par Ēlertes politisko darbību.
Pēdējā laikā jaunu nozīmi ieguvis vārds "pozitīvisms",kad dažāda kalibra kampēji tiek iztēloti par tautas labdariem.Ēlertes vadītajā "lielākajā rīta laikrakstā" Šķēles pozitīvisma kampaņa ilga gandrīz DESMIT GADUS.Tā deva iespēju Šķēles stipendiātiem kļūt par dominējošo spēku Saeimā,pieņemt bosam izdevīgus likumus un svarīgos posteņos iecelt marionetes.Ministra vietnieka postenis Šķēlem deva iespēju prihvatizēt ienesīgākos uzņēmumus,taču nedeva politisku varu,tāpēc bez Ēlertes pozitīvisma kampaņas,šodien,droši vien,nebūtu oligarha Šķēles.Tieši "Tautas" partijas laikā mūsu tauta kļuva nabadzīgāka par leišiem un igauņiem.Tieši TP Latviju izveidoja par Latiņamerikas tipa valstiņu.
Tagad esam prasīgāki pret politiķiem.Bet vai arī ceturtajai varai nevajadzētu uzņemties atbildību par savas rīcibas sekām? It sevišķi,ja par "kļūdām" maksā tauta.Ar vēl lielāku nabadzību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jandžs 10.06.2008 08:40
Būtu vērts izlasīt vairāk kā Muktupāveli attiecībā par Emīliju Benjamiņu. "Jaunāko Ziņu" pasācējs bija Antons Benjamiņš, ilglaicīgs skolas direktors Plāterē un daudz gadus redaktors dažādās Rīgas avizēs, kam dzīves devīze bija "darbs, darbs, darbs". Emīlija dažādu iemeslu dēļ kļuva par izdevēju, bet neskatoties uz Muktupāveles neseni samurgoto grāmatu, ne tuvu spējīga vadīt avīzi. Salīdzināt Sarmīti Ēlerti ar Emiliju Benjamiņu ir galīgi garām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rics 09.06.2008 15:42
Dita, bet, vai Jus pati neasat sagravusi savu dzivi Dienaa....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs 07.06.2008 01:26
Piedodiet, bet vēl.

Elerte = Benjamiņas k-dze?

Nebūs tā kā par stipru sacīts, Arājas kundze?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Vladimirs Vladimirovičs 07.06.2008 01:22
Piedod, Dita, bet "Tādas Arājas..." ir bišķi par daudz sacīts. Tu (piedod par familiritāti) biji normāla žurnāliste, ne pārdabiski rezultatīva. Sarmīte E.? OK, piekrītu, sieviete "ar pautiem", tas tiesa. Vien, ja būsim objektīvi, nu jau gadiem viņa uzskatīja, ka var taisīt pati savu politiku. Un tas valstī vienam no lielākajiem laikrakstiem nav piedodams. Tā kā viņas aiziešanu diktēja pati dzīve. Un ja būsim objektīvi līdz galam, tad pāreja uz jauno modeli bija aizgājusi no biznesa viedokļa "garām". Kādam taču par to jāatbild, vai ne? Tāpat kretinējošš bija/ir Dienas piekoptais princips, ka ir "sliktie sliktie puiši" un ir "sliktie labie". Pirmos tad nu močī, bet otriem pakrata ar pirkstu un saka - naff labi, bet tomēt viss OK. Tā kā viss ir normaļuks. Dzīve iet uz priekšu. Diena būs Diena un NRA būs NRA. Un pa vidam vēl "lauķene". Par ko gausties?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 06.06.2008 19:36
Gribēju pateikt Ditai, ka man šī ziņa bija kā zibens spēriens no skaidrām debesīm. Bet interesanti, ka Tu viņu salīdzini ar Benjamiņa kundzi - jā, Benjamiņa bija ietekmīga preses magnātem, bet... Man gribētos domāt, ka Ēlerte ir kategorija pati par sevi. Visnotaļ pozitīvā nozīmē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e 06.06.2008 19:32
Nu tās populisms, nu TĀDS populisms!
Ne nu bija viņa "mūslaiku Benjamiņa", ne būs.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja