Atslēgvārdi:

Mūsdienu (anti)utopija Second Life 19

Uzmanību! Blogā ļoti daudz bilžu!

Iesaki citiem:

Pirmo reizi par Second Life uzzināju šogad augustā, klaiņojot pa Šveici. Kādā Cīrihes hostelī nīderlandietis Tims centās mani pārliecināt, ka pasaulē ir divas paradīzes: viena ir viņu senču dzimtene Slovākija, otra - virtuālā pasaule Second Life. Nekur nevarot justies tik brīvi, cik Second Life. Nekur neesot tik daudz iespēju, cik Second Life. Nekur neesot tik daudz patiesas draudzības, kā Second Life.

Tims bija pietiekami pārliecinošs, lai man rastos motivācija tuvāk painteresēties par šo virtuālo pasauli. Ilgi neatradu tam laiku, bet šajā nedēļas nogalē man bija neatliekama vajadzība atslēgties no realitātes, un tad nu es izmantoju iespēju kārtīgi izpētīt SL.

Blogs ir veltīts nelielai ekskursijai pa SL. Lai būtu vieglāk orientēties, šeit būs tā saturs:

I Second Life: telpas

II Second Life: māksla

III Second Life: diskusijas

IV Second Life: garīgums

V Second Life: universitātes

VI Second Life: "pašapmācība"

VII Second Life: priekšvēlēšanu kampaņas

VIII Second Life: politika


Ievadam nedaudz "oficiālas informācijas" par SL no vikipēdijas:

"Second Life (abbreviated as SL) is an Internet-based virtual world launched in 2003, developed by Linden Research, Inc (commonly referred to as Linden Lab), which came to international attention via mainstream news media in late 2006 and early 2007. A downloadable client program called the Second Life Viewer enables its users, called "Residents", to interact with each other through motional avatars, providing an advanced level of a social network service combined with general aspects of a metaverse. Residents can explore, meet other Residents, socialize, participate in individual and group activities, create and trade items (virtual property) and services from one another.
Second Life is one of several virtual worlds that have been inspired by the cyberpunk literary movement, and particularly by Neal Stephenson's novel Snow Crash. The stated goal of Linden Lab is to create a world like the Metaverse described by Stephenson, a user-defined world in which people can interact, play, do business, and otherwise communicate.Second Life's virtual currency is the Linden Dollar (Linden, or L$) and is exchangeable for real world currencies in a marketplace consisting of residents, Linden Lab and real life companies.
While Second Life is sometimes referred to as a game, this description does not fit the standard definition. It does not have points, scores, winners or losers, levels, an end-strategy, or most of the other characteristics of games, though it can be thought of as a game on a more basic level because it is "played for fun".
In all, more than 20 million accounts have been registered, although many are inactive, some Residents have multiple accounts, and there are no reliable figures for actual long term consistent usage. Despite its prominence, Second Life has notable competitors, including There, Active Worlds, and the more "mature" themed Red Light Center."

Rezumējot: Second Life ir mūsdienu "chat" programma, kur visas darbības notiek 3 dimensionālā telpā, līdzīgi kā parastajās video spēlēs. Katram lietotājam ir savs grafiskais attēls (avatārs), kurš pārvietojas pa virtuālo telpu dažādos veidos: ar kājām, lidojot, braucot ar mašīnu, teleportējoties, utt. Second Life ietvaros ir ļoti daudz tematisku telpu, kas ir īpaši atvēlētas kādam mērķim (piemēram, mūzikas klausīšanās, iepirkšanās). Lietotāji viens ar otru var sarunāties vai nu ar klaviatūru rakstot ziņas vai arī caur SKYPE tehnoloģijām (dzirdot viens otra balsis).

I Second Life: telpas (istabas/salas)

Second Life lietotāju virtuālā dzīve notiek virtuālās telpās. Tās "aprīko" paši iedzīvotāji. Telpu daudzveidību ierobežo tikai fantāzija un tehniskas prasmes. 1.bildē ir piemērs no SL diezgan tipiskas "istabas" (SL precīzāks apzīmējums gan būtu sala, jo teritorijas vienu no otras nošķir ūdens), kas atveido aziātiskā stilā iekārtotu paradīzes dārzu.

Bilde 1. Ēdene.Šī ir maza daļa no vienas no virtuālajām Second Life telpām. "Dzīvē" šī bilde ir kustīga - proti, stirniņa skrien, gulbis peld, ūdens plūst, putniņi lido, koki locās vējā, vakaru nomaina nakts, rīts un diena, kamēr fona skan meditatīva mūzika. Jebkurš Second Life lietotājs var šeit virtuāli ierasties, lai, piemēram, patērzētu ar citiem šādas atmosfēras baudītājiem (manā klātbūtnē neviena nebija).

Otrajā bildē ir redzama telpa, kura ir veidota pēc pilnīgi citiem principiem - šī ir stilizēta saules sistēma. Tā kā Second Life avatāras (viena no avatārām redzama attēlā) māk lidot, tad katru no planētām SL vidē var apskatīt vēl tuvāk.

Bilde 2. Planētas.Second Life dažādajās telpās vienmēr paralēli notiek daudzi pasākumi. Ļoti populāri ir dzīvās mūzikas koncerti. Žanri var būt visdažādākie, bet visbiežāk skan deju mūzika (ar īstiem DJ) vai amerikāņu "garāžas" dziesmas.

Bilde 3. Dzīvā mūzika.Bildē redzamās avatāras ir Second Life lietotāji. Uz skatuves stāv izpildītājs, kas šajā reizē dziedāja kaut ko kantrī stilā (kopumā neslikti). Visi priekšmeti ir "patērējami" - avatāras var, piemēram, dzert šamapnieti, apsēsties uz krēsliem, dejot. Paralēli notiek kādi 10 dzīvās mūzikas koncerti, tā kā izvēle nav maza! :)

Līdzīgu (un arī pilnīgi atšķirīgu) telpu Second Life ir milzīgi daudz. Piemēram, var būt telpas, kas atrodas zem ūdens vai t;as ir virtuāls kādas reālas lielpilsētas rajons (piemēram, SL ir daudz kas no Ņujorkas, Amsterdamas), vai kāds templis. Populārākie ir iepirkšanās centri (jā, Second Life ir vienlaicīgi bizness ar 1,5 miljonu dolāru apgrozījumu DIENĀ) un dažādi virtuālie "naktsklubi". Nospiedošais telpu vairākums gan ir neapdzīvotas.


II Second Life: māksla

Pavadot SL pirmās 4 stundas, iespaids, kas man radās par šo pasauli: spilgtie attēli maskē tukšumu; SL der tikai patērēšanai. Taču drīz nācās savu vedokli mainīt. Second Life notiek arī nopietnākas lietas. Piemēram, mākslas izstādes.

Bilde 4. Ņujorkas mākslinieku izstāde.4.bildē ir redzama daļiņa no virtuālas Ņujorkas mākslinieku galerijas. Tā ir izvietojusies uz 8 "virtuāliem" stāviem, uz kuriem var nokļūt teleportējoties (šajā gadījumā noklikšķinot uz zilā rimbulīša stūrī). Katra no galerijā redzamajām gleznām/fotogrāfijām (tās var aplūkot no visdažādākajiem rakursiem un pietuvinājumiem) pastāv arī realitātē - tās šeit var iegādāties. Attēlā redzamās foto, piemēram, maksā ap 500-700 dolāriem.

Šādu galeriju Second Life nav tik daudz, cik dzīvās mūzikas koncertu, iepirkšanās centru vai "naktsklubu", taču vairāk nekā 10 vienlaicīgi vienmēr var atrast. Piemēram, 5.bildē ir parādīts, kā izskatās ieeja virtuālajā izstādē par lāzermākslu.

Bilde 5. Lāzermāksla.Pati kolekcija ir izvietota pa visu virtuālo ēku (daļu no ēkas var redzēt fonā). Arī šeit visus darbus var iegādāties, norēķināties caur SL un tie pircējam tiek nosūtīti pa Reālās Pasaules pastu.

SL pasaulē ir iespējama ne tikai vizuālā māksla. Klīstot pa dažādām SL salām, es uzdūros kādam dīvainam vīriņam, kurš bija tērpies Šekspīra laiku kostīmā. Viņš meklēja aktierus teātra izrādei!!! Diemžēl nevienu uzvedumu SL es vēl neesmu redzējusi (Latvija atrodas Pilnīgi Nepareizā laika zonā - viss interesantais notiek tad, kad mums ir 2-6 naktī), taču izrādes patiešām šeit notiek. Bildē Nr.6 ir redzams virtuāls teātris, kur var sapulcēties vismaz kādi 200 skatītāji un vēl arī aktieri.

Bilde 6. TeātrisProtams, ka šajā pasaulē ir arī ne mazums kinoteātru. Taču mani pozitīvā nozīmē visvairāk pārsteidza telpa, kurā es nonācu gluži nejauši (SL ir diezgan sarežģīti "netīšām" iebrist interesantos pasākumos - tos nav viegli atrast caur meklētājiem) un kas ir paredzēta literātiem. Viens tās fragments ir redzams zemāk.

Bildes 7. SLiterary Events CentreUz šīs skatuves KATRU DIENU (izņemot pirmdienas) notiek pasākumi - piemēram, tiek aicināti slaveni autori, lai SL iemītniekiem pastāstītu par saviem jaunajiem darbiem (novembrī, piemēram, bija ieradies Neil Gaiman), tiek organizēti diskusiju dueļi par kontroversālām tēmām, iestudētas lugas. Sliterary ir arī sava mājas lapa un literārs žurnāls, kur publicēti stāsti par (izdomātiem) notikumiem SL.

Rezumējot: mākslas dzīve SL ir underground parādība, kuru ir diezgan sarežģīti atrast uz visuresošās komercijas fona, taču tomēr tā šeit ir un lēnām attīstās.


III Second Life: diskusijas

Lai gan SL šķiet īpaši piemērota plaša mēroga diskusijām, to šobrīd traucē tas, ka liela daļa lietotāju sazinās ar klaviatūras starpniecību. Tas ir kaitinoši, jo apgrūtina iespējas komunicēt ar vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi. Iespējams, tādēļ diskusiju iespējas (ar plašu cilvēku loku) šeit nav īpaši attīstījušās. Iepretīm 1:1 komunikācijai, kas notiek visu laiku un gandrīz visur.

Viena no manis atrastajām telpām, kur ik pa laikam var dzirdēt interesantas diskusijas, ir Philosophy House.

Bilde 8. Diskusijas Second Life
Attēlā redzamās 11 avatāras - 10 cilvēki un 1 kaķis (jā, SL nav obligāti jābūt cilvēkam!) - ir iegrimušas diezgan asās diskusijās par cilvēka ķermeniskumu. Man šī tēma nešķita īpaši saistoša, tādēļ ilgi šeit neuzkavējos. Izdzirdot atziņu, ka cilvēka skatījums uz pasauli ir vistiešākajā mērā atkarīgs no viņa matainā un pumpainā ķermeņa, es aizteleportējos uz kādu citu SL pasauli (lai gan, ja tā padomā .. tas varbūt bija asi teikts, bet sava daļa taisnības tajā neapšaubāmi ir).


IV Second Life: garīgums

SL ir milzums telpu reliģiskiem nolūkiem - piemēram, kopīgām Bībeles studijām, meditācijām (īpaši cilvēki apmāca pareizas meditācijas tehnikas). Īpaši šo vidi ir iecienījušas New Age kustības, tādēļ arī bildes vairāk no šīs vides.

Bilde 9. Fragments no New Age sarunām veltītās telpas9.bildē ir attēlotas gleznas pie sienām augšstāva istabā. Nezinu, ko tās apzīmē - bet acīmredzot kaut ko garīgu. Zemākos stāvos ir meditāciju telpas (SL telpas nepastāv vakuumā, tās vienmēr ir daļa no kādas būves, kuru vienmēr var aplūkot gan no ārpuses, gan iekšpuses). 10.bildē redzama avatāra, skatoties meditāciju salā "reklāmas" video par kādu New Age kustību.

Bilde 10. Osho sala
V: Second Life: Universitātes

SL meklētāja pārlūks atrada vismaz 100 dažādu augstskolu pārstāvniecības SL. Diemžēl brīvdienās tur nevienas "dzīvas būtnes" nebija (taču tur vienmēr pieejama informācija par pašu augstskolu). Nākamajos attēlos: viena no Eiropas Universitātes virtuālajām auditorijām (tur patiešām notiek tālmācības lekcijas) un daļa no Potsdamas universitātes fasādes ( SL vidē ir iespējams aplūkot katru Potsdamas universitātes auditoriju).

Bilde 11. Eiropas Universitātes auditorijaBilde 12. Daļa no Potsdamas universitātes fasādesVI Second Life: "pašapmācība"

Blakus "oficiālajām" apmācības programmām, SL iemītnieki ir izveidojuši arī paši savas telpas, kas ļoti atgādina "reālās dzīves" muzejus. SL vidē ir pat atsevišķa sala, kas ir veltīta SL vēsturei un kur var aplūkot dažādos vēsturiskos izrakteņus pat no 2003.gada :)

Bildes 13/14 ir veltītas muzejam par jaunajām reliģiskajām kustībām.

Bilde 13. Informācijas plakāts par jauno reliģisko kustību muzeju.Bilde 14. Daļa no muzeja eksponātiemProtams, ka pie katra eksponāta var pieiet klāt un arī skaidrojošie teksti nav dekorācija, bet satur interesantu informāciju.

Viens no maniem pašiem interesentākajiem pārdzīvojumiem SL - īpašas šizofrēnijai veltītas izstādes apmeklējums. Ieejot šajā telpā, avatārai tiek pievienota halucināciju nozīmīte. Iedarbinot nozīmīti, avatārai sākas halucinācijas. Izstāde ļauj saprast, ko nozīmē, teiksim, dzirdēt balsis vai fragmentēti uztvert pasauli, vai sarunāties ar televizoru. 15.bildē - avatāra pie grāmatu skapja izstādē.

15. bilde. Šizofrēnijai veltīta virtuāla izstāde.VII Second Life: priekšvēlēšanu kampaņas

ASV šobrīd notiek priekšvēlēšanu kampaņa, tādēļ man bija lielas cerības (kā izrādījās - pamatotas) dažas tās atblāzmas sastapt arī SL vidē. Lūk, rezultāts: 16.bildē daļa no Hilarijas Klintones virtuālās mājas.

Bilde 16. Klintones SL kampaņaTaču vispārdomātākā SL kampaņa noteikti ir viņas galvenajam konkurentam no demokrātiem - Barakam Obamam. Zemāk redzams pirmais stāvs viņa atbalstītāju "mājā":

Bilde 17. Obamas SL kampaņaNoklikšķinot uz kastīti pa kreisi, jūs iegūstat vienreizēju iespēju ziedot ASV priekšvēlēšanu kampaņai! :) Proti, nauda aiziet tam, lai apmaksātu šīs virtuālās mājas īri. [Es pat negribu domāt, kā KNABs tiktu ar ko tādu galā - ziedojums virtuālā vidē virtuālā naudā, lai apmaksātu virtuālās kampaņas virtuālā biroja īres maksu - kas gan ir izsakāma arī ASV dolāros...] Noklikšķinot uz norādi pa labi, var iegūt informāciju par to, kā reģistrēties vēlēšanām. Ja kāds vēlas aizsniegties līdz mazajam plakātam centrā, tur ir uzzināma kandidāta biogrāfija, bet centrā labajā malā ir skatāms videoklips ar Obamas uzrunu. Trepes ved uz otro stāvu, kur partijas aktīvisti tiekas ar vēlētājiem (nesastapu tādēļ, ka ierados tur pa nakti pēc ASV laika). Tāda tā nākotne.

Lai iespaidi nebūtu politiski vienpusēji, pievienoju vēl vienu bildi no republikāņu partijas virtuālā biroja. Redzami dažu no kandidātiem foto - uz tiem uzklikšķinot, parādās viņu biogrāfijas, iespēja nokļūt oficiālajās mājas lapā, kā arī komplektā tiek dota līdzi freebies (haļava), t.i. visādi bezmaksas nieki SL avatāras "uzpucēšanai" (virtuāli karodziņi, t-krekliņi).

Bilde 18 Republikāņu HQVIII Second Life: politika

Ārpus vēlēšanu kampaņām SL politikas gandrīz nav (izņemot visuresošās diskusijas par Irākas karu). Taču, ja meklē, šo to var atrast. Piemēram, politiskus plakātus. Skat.19 bilde.

Bilde 19. Mao.Uzraksti pie šī plakāta (bildē noķēru tikai vienu no tiem) stāsta par to, cik ļoti Ķīnas varas iestādes bija sašutušas par vandālismu pret Mao oficiālo portretu un arī par to, kā Pekina vajā politiskos disidentus.

Taču pats neparastākais, ko par politiku paspēju aplūkot Sl, ir šis:

Bilde 20. Help Hillary scrub Bush Administration's Oval OfficeTā noteikti ir politiska parodija, lai gan, nedzīvojot ASV, es to īsti nesaprotu. Performance notiek šādi: ierodoties attiecīgajā virtuālajā telpā (šis kabinets ir maza tās daļiņa), uz ielām var redzēt avatāras, cītīgi ar švammītēm un ūdens spaiņiem pucējot celiņus. Uz plakātiem redzamaias aicinājums: palīdzi Hilarijai izberzēt (scrub) Buša administrācijas Ovālo zāli un šādā veidā nopelni Linden dolārus (vietējā naudas zīme)! Un ir ne mazums SL iemītnieku, kas šim aicinājumam ir labprāt atsaukušies...

Starp citu, man nav ne jausmas, kādēļ viena no attēlā redzamajām avatārām ir kaila, acīmredzot tas ir politisks protests. Apģērbs SL tiek uzskatīts par Labas Uzvedības Noteikumu (tie ir jāizlasa, pirms pievienoties Sl) daudzās vietās ir plakāti, kas aicina rezidentus neskraidīt apkārt neapģērbtiem.

Man ir grūti rezumēt savas 12 stundas Second Life vidē, bet tā ir noteikti pati dīvainākā vieta, kur es jebkad esmu bijusi. Protams, tajā ir daudz atpazīstamu elementu, kas nesagādā lielu pārsteigumu nevienam, kas ir izaudzis čata un videospēļu laikmetā, taču veids, kā tas viss šeit integrējas, ir unikāls. Šī pasaule ir ļoti daudzu cilvēku intelektuāls kopdarbs, kas pastāvīgi pārveidojas un tajā parādās absolūti jauni, iepriekš gandrīz neiedomājami elementi. Tās potenciāls ir teju bezgalīgs.

Un tomēr ar SL ir daudz problēmu. Galvenā no tām - SL ir pārāk ambiciozs projekts mūsdienu tehnikas iespējām. Šāda vide tomēr prasa iespējas sazināties ar balsi visos gadījumos (šobrīd standarts ir drukāšana ar klaviatūru). Par problēmām liecina kaut vai salīdzinoši mazais pastāvīgo iedzīvotāju skaits - tas katru brīdi ir ap 40 000, kas ir gandrīz analoģisks draugiem.lv. SL ir līdz ārprātam komercializēta (neieliku bildes no iepirkšanās salām, kur garlaicībā uz soliņiem nīkst reāli pārdevēji), kas pati par sevi nebūtu liela problēma, ja SL varētu viegli atrast arī citas nodarbošanās iespējas. "Kvalitatīvu" laika pavadīšanas iespēju, komunicējot ar citiem SL iemītniekiem, ir salīdzinoši maz un tās ir grūti atrast. Meklētājā (kas ir sliktāks, nekā pat 90to gadu vidū IRCam) var atrast ļoti daudz interesanti pieteiktu telpu, taču 95% no tām ir iedzīvotāju reti apmeklētas.

Taču es ticu SL un virtuālajām pasaulēm. Tām pieder nākotne - to pierāda tas, cik ļoti daudz ir iespējams šajā, vēl ļoti nedabiskajā SL attīstības stadijā. Pēc dažiem gadiem virtuālās pasaules būs kļuvušas reālākas un cilvēkam "draudzīgākas", bet "vidējā" datora un Interneta savienojuma kapacitāte visos gadījumos spēs izturēt daudzu cilvēku vienlaicīgu Voice un video chatu. Diez vai jau 2015. gadā kādu pārsteigs, ka lielāko pasaules universitāšu tālmācības programmas notiks virtuālajā vidē un uz Sl (vai tās pēcteci) pārceļos arī starptautiskās konferences un līdzīgi pasākumi, kuros piedalās cilvēki no dažādām valstīm.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bo 25.12.2009 13:22
Open University tusiņš bus te: http://tinyurl.com/y8szdx6
Ja kads paspes izlasit so komentu lidz 7. janvarim, varat ielukoties.
Pa prieksu jainstale second life.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bo 25.12.2009 13:20
Es esmu cilveks, kam nepatik datorspele, bet SL ir vienkarsi facinejosa vide. Uzzinaju par to, kad man atnaca ielugums uz virtualo studentu tusinu pes manas iestasanas talmacibas universitatee Anglijaa. (Open University). Tusins bus 2010. janvari vakara (8 vai 9 vakara).
Fascine tas, ka ta ir tiesam otra realitate. Cilveki, kas tur staiga, ir reali cilveki, nevis ieprogrammetas automatiskas figuras. Ja cilveks tev nostajas preti un skatas uz tevi, tad vins tevi tiesam saja bridi redz.
Tas viss dod tik neparastu efektu, ka, pat paliekot vienam un sezot juras krasta uz sola, man pa pusei liekas, ka es patreiz tiesam esmu pie juras. So efektu pastprina visai reals juras mirdzums, vilni, kaijas un attiecigas skanas (vejs, udens, putni). Tiesam fascinejosi, visiem varetu ieteikt. Seviski tiem, kuriem dzive trukst realu celojumu.

Mana gadijuma - ta tacu ir vieniga iespeja patuset at citiem studentiem, kuri macas kopa ar mani. Jo isteniba mes visi esam izkliedeti pa pasauli un mus skir tukstosiem kilometru.
Es esmu parliecinats, ka sai videi ir liela nakotne, un ta nav saistita ar spelesanu. To pat par speli nevar nosaukt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 01.10.2009 20:05
es seit 2gadus atpakal biju pieregistrajies bet neko tur nesapratu. mans cilvecins kaut kur lido utt. iegaju kaut kada disko kluba uzgrudos vienam mani panem izmet es vairs tur ieiet nevaru. nu gaumes lieta bet man likas baigakais sviests. es tur neko nesapratu. pieiet viens kaut kads jefins un sak runat ar mani kaut kada arabu valoda. ja tu nezini 265 valodas kuras uz sis planetas pastav tev nav jegas tur grozities. jo atrodi nu tajos 40000 kuri uz to bridi ir online kurs tev kaut vardu var pateikt saprotama valodaaa. vienvard sakot SVIEST

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reinis 26.09.2009 11:07
ta spele neit

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I.K. 25.06.2008 10:06
Janci,

Godīgi sakot, biju par Second Life pat aizmirsusi - kaut kādā mirklī pārstāju sekot līdzi blogiem par interesantākajiem pasākumiem un rezultātā kādus 3-4 mēnešus šajā virtuālajā telpā neesmu bijusi.

Tā ir taisnība, ka ir cilvēki, kas SL "dzīvo" - turklāt tie ne obligāti ir "personīgās dzīves nomāktie", bieži tie ir cilvēki ar invaliditāti vai smagi slimi cilvēki (daži stāsti ir asins stindzinoši), kuri šādā vidē jūtas labāk (kas gan ļoti daudz ko pasaka par mūsdienu sabiedrībām). Bez tam tur ir ne mazums tautas, kas vienkārši eksperimentē ar identitāti pilnīgi anonīmā telpā. Turpinu uzskatīt, ka tā ir īsta "zelta bedre" antropologiem - gan tiem, kas pēta virtuālās telpas, gan arī tiem, kas fokusējas uz mūsdienu sabiedrībām vispār.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jancis 22.06.2008 17:26
forshi, ir iespeejams sazinaaties ar Tevi? :)

Amiishi tur chista dziivo... iejutushies savaas lomaas liidz beidzamam.. un tad veel visi tie personiigaas dziives nomaaktie kuri speej dziivot tikai SL.. vaajpraats.. US pilns ar EMO cilveekiem :/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jack 29.02.2008 10:18
sūds SL
PE ir spēlējams variants, bet SL totālākais mēsls imo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

valdis 01.02.2008 09:42
nesaprotu, kas tieši tajā SL ir tik labs.
Grafiga pilnībā atbaidoša, navigācija d..... (slikta).

Tad jau labāk MMORPG spēles, vismaz baudījums + kominikācija ar pārējām lietām.

Vai ari utopija, tur vismaz naudu var nopelnīt!

Bet SL ir neizturams.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaasis 26.12.2007 16:12
es vakar saaku speeleet SL. Speele tieshaam var palikt par atkariibu, jo taa dod iespeeju aizceljot uz visaam vietaam par kuraam esi sapnjojis momentaali. Ne velti tajai ir nosaukums taads. Domaaju ka lai relakseetos var uzspeeleet kaadu stundinju dienaa, jo ja dazhreiz gribas pachatot tad SL ir pilniigi jauns standarts interneta chatam. Biju Igaunijas veestnieciibaa. Nu normaali uztaisiijushi, bija izvietotas gleznas katraa staavaa, vieniigi pienjeemeeja kad ieradod guleeja. Interesanti...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis 19.12.2007 16:56
Es domāju, ja Slovākijā toč ir foršāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dorian 18.12.2007 22:35
...un Igaunija ir trešā valsts, kas atvērusi savu vēstniecību SL.

Sīkāk: http://www.vm.ee/eng/kat_138/9087.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Luīze 17.12.2007 20:25
nedomāju, ka tas ir kaut kas briesmīgs... gan jau drīz tiks uzradīta arī kāda latvian versija. nu gribas, gribas cilvēkam izlīst no savas ikdienas, ja ne kur citur, tad virtuālajā realitātē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

daina 17.12.2007 16:18
es domāju kā parādība briesmīgs, raksts pamatīgs kā viss, ko Iveta te raksta

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

daina 17.12.2007 15:25
šis tiešām ir kaut kas briesmīgs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 17.12.2007 12:53
Krista,

Avatāra no vituālās pasaules izzūd laikā, kad Tu tur neesi! :)

Es aizstāvēšu SL, sakot, ka tā nav jāizprot kā virtuāla dzīve vai datorspēle, bet gan kā unikāla telpa, kur īpaši koncentrētā veidā redzamas cilvēku radošuma izpausmes. Jo SL patiešām rada tās lietotāji. Liela daļa SL "iemītnieku" ir inženieri/dizainieri, kas katru dienu meistaro jaunus virtuālus objektus un telpas. SL ir arī ļoti interesants izpētes objekts sociologiem, psihologiem, antropologiem - piemēram, lai saprastu, ko par mūsdienu kultūru liecina izvēlēto avatāru tēls (kādēļ 90% avatāru atgādina fotomodeļus], kādas ir komunikācijas īpatnības šādās pasaulēs, par to, kā darbojas SL ekonomika, SL subkultūras u.tml. Man personiski pats svarīgākais šķiet jautājums par to, kādēļ apstākļos, kad virtuālās pasaules varēja kļūt par mūsdienu utopiju (kur, teiksim, cilvēki no visas pasaules diskutē par sev svarīgiem jautājumiem), pamanāmāko SL daļu veido hipertrofēta patērēšanas kultūra ar visām tās blaknēm (gan negatīvajām, gan pozitīvajām - piemēram, iespēja par izgudrojumiem saņemt samaksu motivē aizvien jaunus izgudrojumus, kurus pēc tam var izmantot arī citiem, "augstākiem" mērķiem).

SL ir telpa, kur gandrīz nav robežu cilvēka fantāzijām - tādēļ pats fakts, ka tā ir izveidojusies tā, kā tā ir izveidojusies (cilvēku saskarsmes ziņā tik līdzīga reālajai pasaulei - tā ir gandrīz vai holivudas kultūras parodija), varētu palīdzēt atrast atbildes uz daudziem jautājumiem par cilvēka psiholoģiju. SL palīdz paskatīties uz mūsdienu sabiedrību "no malas", tajā ir hipertrofētas galvenās reālās pasaules tendences. Bez tam SL "apdzīvo" patiesi globāla sabiedrība (Āzijas, Eiropas un Amerikas kontinenti pārstāvēti apmēram līdzvērtīgi) - tā kā šīs tendences var ļaut saprast, kā turpmāk varētu attīstīties globalizācijas procesi.


Starp citu, nepieminēju, ka Igaunija ir atvērusi savu vēstniecību Sl. Tādēļ, ka "Estonia established an embassy in Second Life on the basis that Second Life was as progressive as its own society. " http://www.techcrunch.com/2007/12/05/youre-not-in-the-ussr-a...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 17.12.2007 11:30
Paldies Ivetai par pamatīgo ievadu SL! Es arī par šo biju dzirdejusi jau pirms krietna laika un mēģināju tur ielūkoties, bet to laikam nav iespējams izdarīt, ja neesi izveidojis savu avatāru, un to nu es nevēlējos darīt (kas ar viņu notiktu, kamēr es esmu aizņemta reālajā dzīvē? ja nu viņam uzbrūk maniaki? ... ) Mans lielākais pārsteigums saistās ar to, ka man personiski un vairumam cilvēku, ko pazīstu, jau reālajā dzīvē nepietiek laika, lai paveiktu/izbaudītu/ieraudzītu visu to, ko kārojas, nu tad kāpēc tērēt jau tā neesošo laiku virtuālai dzīvei?! Man SL šķiet tāda visai bezjēdzīga datorspēle, kurā ir iespēja piedalīties uz neskaidriem noteikumiem. Kamēr reālā dzīve ir jēgpilna un interesanta, neredzu iemeslu atraut no tās laiku klātbūtnei datorspēlē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marija 17.12.2007 11:11
Par SL uzzinaju pirms gada, bet joprojam nevaru saprast, kada pa lielam ir SL jega. Ja es gribu satikties ar cilvekiem, iepirkties, runat par dzivi, piedalities prieksvelesanu kampana, apmeklet izstades - to visu es varu darit realaja pasaule. Savukart, tas lietas, ko es tiesam gribetu darit bet realaja pasaule nevaru, nav pieejamas ari SL. Tur nevar verot Azenkuras kauju vai apmeklet Burgundijas galmu, nevar celot ar Marko Polo uz austrumiem vai sarunaties ar Volteru. Tur nevar ari darit loti baudamas lietas no 'realas pasaules' - taustit audumus, eku sienas vai gramatu vakus, lai izbauditu to fakturu, nevar turet roka laba vina glazi un baudit smarzu. Nevar salidzinat creme brulee kvalitati dazados restoranos. Un ta talak un ta joprojam. Secinaju, ka SL man neder. Ja vienigi kada virtuala kursa apmeklesanai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 17.12.2007 10:38
a2:

Kopumā ir 20 miljoni reģistrētu avatāru, bet šo ciparu nevajag ņemt nopietni, jo daudziem lietotājiem ir vairākas avatāras (piemēram, es virtuālajā telpā "pazaudēju" divas - pirmo tādēļ, ka pārāk ātri izgāju no apmācības salas un pēc tam nesapratu, kā izkļūt no noslēgtas telpas; otro arī tādēļ, ka nebiju pietiekami rūpīgi izlasījusi visas instrukcijas un nepratu noņemt halucināciju nozīmīti :) )

Reāli online katru brīdi ir 30 000 -4 0 000 lietotāju. Precīzu ciparu var ieraudzīt šeit: http://secondlife.com/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

a2 16.12.2007 23:41
vai tad SL nav 12 milj iedzīvotāju kopumā? Bija radies iespaids, ka visi tur bariem vien dodas iekšā!

Citi autora darbi