Atslēgvārdi:

Mr. Lembergs, You're Beautiful! 18

Palūgsim no Lemberga stāstiem brīvus medijus. Vai vismaz piepildītus ar gudriem stāstiem par viņu.

Iesaki citiem:

Man Lembergs patīk. Viņš visu dara pareizi! Bet viņam veltītās žurnālistikas kvalitāte man šķiet ļoti apšaubāma, patiesībā — nepieļaujami traģiska.

Lai arī Āfrikā ir baiss, Latvijā gandrīz nepieminēts bada posts, lai arī Londonā sāka plosīties nekontrolējami nemieri, bet pasaules bizness sastindzis bailēs no ASV recesijas, mūsu valstī 8. jūlijs bija kārtējās Lemberga preses konferences diena. Skaties, kur gribi, mediji piedāvāja vienādus Ventspils mēra teikumus un padarīja šo notikumu svarīgāku par jebko citu. Pašu žurnālistu uzkarsētā intriga “startēs — nestartēs vēlēšanās” atrisināta, un tas arī bija dienas notikums. Pēc pāris dienām vēlreiz pārskatot „Lemberga ziņas”, tās šķiet vēl nožēlojamākas[1]. Bet daudz svarīgāks par “Lemberga ziņu” biežumu ir jautājums par to vietu medijos un saturu.Nepārtraukta fanu sajūta

Mediji uzvedas kā Lemberga fanu klubs. Tie viņam dāvā absolūti nekritisku attieksmi un nedalītu uzmanību jebkuram viņa vārdam, ar Lemberga tekstiem saistītos jaunumus ierindojot dienas kārtības augšgalā. Fanus raksturo arī emocionāla iesaistīšanās, atkarība no sava apbrīnas objekta, vēlme atkal un atkal nonākt tā tuvumā. Tā droši vien ir pārliecība par veiksmīgu darba dienu un satura pietiekamu nodrošinājumu, kas mierina jebkuru ziņu redaktoru vai producentu, ja vien gaidāma kāda ziņa ar Lemberga tekstu vai viņam nepieciešama pieeja medijiem.

Nemainīgas shēmas, stāstot par Lembergu, kļuvušas par Latvijas mediju tradīciju. Ieskatieties ziņās, kas par intrigu „startēs vai nestartēs vēlēšanās” publicētas jau gadiem ilgi. Atkarībā no noskaņojuma varat justies stulbi vai jautri, lasot, ka 2006. gadā[2] Lembergs nestartēs, jo “deputāta un premjera amati nav savienojami”. Vēl smieklīgāk, ka kaut kas tāds ar vārdiem virsrakstā “pieliek punktu intrigai” parādās 2006. gada jūlijā, ja jau 2006. gada janvārī viņš teicis, ka, visticamāk, nekandidēs, jo „Tās manā vecumā tomēr būtu revolucionāras izmaiņas dzīvē”[3].

Lembergam nevar pārmest svārstīšanos un cilvēku kacināšanu, jo arī pirms gada viņš teicis tieši to pašu — ka 10. Saeimas vēlēšanās nekandidēs, jo „Dievs ir katram devis savas stiprās un ne visai stiprās puses, tāpēc es domāju, ka labāk ir izmantot stiprās puses un tur, kur tu neesi tik stiprs, lai dara citi, kam Dievs šajā jautājumā ir devis vairāk iespēju”[4].

Gandrīz vai viņam medijiem jāsaka tāpat kā reiz par kandidēšanu uz ASV prezidenta amatu skaisti sacīja Kondolīza Raisa: “Vai ir vēl kāds veids kā skaidri pateikt — nē?” Bet mediji to nesaprot un nedzird, tāpēc gadiem ilgi tiek uzturēta lielā “intriga” — žurnālisti bariem skrien uz katru vienveidīgās “intrigas” preses konferenci, lai uzzinātu to pašu. Daudz lētāk tad būtu paņemt veco ziņu un publicēt ar citu datumu, jo nekādas intrigas jau nav. Labākajā gadījumā ir prasmīgs politiskais mārketings, tāpēc Lemberga vārds nenozūd no mediju satura. Vēlāk atkal varēs risināt nākamās intrigas par Lemberga pārstāvētās partijas izredzēm pirms un pēc vēlēšanām. Vai tas ir kādam svarīgi? Jā, noteikti, bet ne jau vēlētājiem vajadzīgas šīs mākslīgās intrigas ar uzspēlētu svarīgumu, kas veiksmīgi aizsedz citus notikumus. Arī politikā, arī ap Lembergu.Slavens, jo slavens

Esmu sapratusi, ka vairs nav vērts jautāt žurnālistiem, kāpēc “Lemberga saturs” tiek publicēts. Atbilde ir viena: tas ir Lembergs. Slavens jo slavens. Ievērojams, jo plaši pazīstams savas plašās pazīstamības, nevis izcilo sasniegumu vai kāda svarīga iemesla dēļ. Aprakstāms un uzmanības vērts, jo visu laiku viņam izrādīta uzmanība, tāpēc to nevar liegt. Ar neticami labu reitingu šīs mediju uzturētās uzmanības dēļ, tāpēc atkal un atkal apbalvojams ar uzmanību. Aptuveni tā. Visi piedalās zvaigznes statusa uzturēšanā, turklāt šīs rūpes uzņemas mediji, nevis „zvaigzne”. Tas ir mediju kultivācijas efekts, kurš jo labāk darbojas, ja cilvēki tic saņemtajai vēstij. Auditorija tic, ka Lembergs būtu labākais premjers un ir lielisks saimnieks, bet žurnālisti tic, ka Lemberga ziņa izkonkurēs citas ziņas.Kā viena no raksturīgākajām “Lemberga ziņām” bija “startēs — nestartēs” dienā LNT veidotā[5], kurā bija ļoti pilnīgs pēdējās viņa preses konferences atreferējums un jauks politiskā cīņubiedra Augusta Brigmaņa citāts. Vienpusības, komplimentāras un pakalpīgas žurnālistikas spilgts piemērs, kas, iejucis starp citām ziņām, pamazām kļūst par jauno „normālību”.Frāzēs iesprūduši

Kāds pamatoti iebildīs, ka tik traki jau nav, jo dažās Lemberga ziņās 8. jūlijā bija pievienots arī konteksts. Jā Apollo.lv un arī Diena.lv publicēja Lemberga CV svarīgākos fragmentus[6] un atgādināja viņa aktuālos tiesas procesus. Vēlāk Apollo.lv un arī citi pārpublicēja Pietiek.com informāciju par nekandidēšanas iemesliem[7], sak’, tiesas grafiks tik spraigs, ka nebūs laika jauniem darbiem tautas vēlētā amatā. Atvainojiet, bet tas jau bija skaidrs tāpat, ka tiesa turpināsies, turklāt tās sēdes notiks darba dienās.

Frāzes par Lemberga apsūdzībām jau sen pārvērtušās tukšā skaņā. Tās neko jaunu nepasaka, jo nav jaunas informācijas, nav paša Lemberga atbilžu par daudzām viņa darbības detaļām.

Tāpat bezdomu mantrā pārvērtusies frāze par “sakārtoto Ventspili”, lai gan arī to nemitīgo svētku — Jūras svētki, Ziedu svētki referenduma dienā un pilsētas svētki iepriekšējā nedēļas nogalē — tiešo TV translāciju dārdoņas fonā varētu pamatīgāk izvērtēt un pārbaudīt. Nē, ne jau lai noliegtu vai skaudīgā žultainībā kritizētu, bet mācītos no laba parauga. Kā saka — lai iepazītu labo praksi un radītu pozitīvas, iedvesmojošas ziņas. Bet tādas, kurās būtu pamatojums, izvērtējums, analīze un vēl kādi, ne tikai Lemberga, viedokļi. Tāpēc būtu ļoti vērtīgi pamatīgi izpētīt, kā pilsēta sakārtota, kuras tās darbības jomas ir vislabākajā kārtībā un kāpēc to izdevies panākt.

Diena, kas internetā un arī 9. augusta laikrakstā pretendēja uz “Lemberga intrigas” analīzi, politologiem un politiķiem bija uzdevusi jautājumu “Kāpēc Lembergs runā par kandidēšanu, bet tomēr nekandidē?”. Saņēma daudzveidīgas, pieklājīgas atbildes. Bet tas ir absolūti nesvarīgs, iekšējā politiskā ķēķa līmeņa jautājums, ar kuru nevajadzētu nodarboties, jo ap Lembergu ir ļoti daudzi neatbildētu jautājumu. Un vispār — kāpēc veltīt uzmanību Lembergam, ja no politiķiem jāprasa atbildes par viņu esošo un turpmāko darbību, nevis jāuztraucas, kurš kandidēs vai nekandidēs. Vēlētāju iesaistīšana politisko spēļu publikas lomā vairs nav tikai apnicīga vai profesionāli kroplīga, tā liecina par mediju bezatbildību.

Ir taču vēl tik daudz jauna, ko varētu pateikt par Lembergu, negaidot, kad viņš pats piedāvās gatavu materiālu. Man pietrūkst raksta ar to jautājumu sarakstu, uz kuriem Lembergs, kā stāsta žurnālisti privātās sarunās, nav atbildējis vai nav gribējis atbildēt. Vismaz tik bieži kā “Lemberga citātu ziņu” man pietrūkst sarunas ar neatkarīgiem juristiem, kas analizētu aktuālos Ventspils mēra tiesas procesus. Mani interesē publikācija, kurā analizēti Lemberga neatlaidīgi virzītie temati un publiskie diskursi, Ventspils mēra publicitāte saistībā ar viņa reitinga dinamiku. Mani interesē to efektu izvērtējums, kādi rodas, ja viena pilsēta kā reklāmdevējs mēnešiem dominē sabiedriskajā televīzijā un ko no šiem ienākumiem (cik īsti lieliem?) iegūst skatītāji. Mani interesē, kāds ir budžets LTV1 sabiedriskā pasūtījuma plānā iekļautajam konkursam Balss pavēlnieks un citiem pasākumiem[8], kuri notiek Ventspilī, kā arī tas, kāpēc citas pilsētas nevar pretendēt uz līdzīgu līdzdalību sabiedriskā medija darbā. Mani interesē citi ZZS politiķi un viņu darbība.

Tradīcijas var mainīt. Ja sabiedrība vēlas pārmaiņas jau drīz, jau pēc šīm vēlēšanām, tad pirms tām ir jāmainās arī žurnālistikai. Varbūt to var mainīt auditorija? Viens no veidiem — jārīkojas. Kā dažās valstīs notika ar saldo Džeimsa Blānta dziesmu You're Beautiful, kas bija tik populāra un apnikusi, ka auditorija lūdza to vairs neatskaņot. Palūgsim no Lemberga stāstiem brīvus medijus. Vai vismaz piepildītus ar gudriem stāstiem par Lembergu._____________________________

[1] Daži piemēri: http://www.delfi.lv/news/referendums-2011/..; http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246289; http://www.diena.lv/latvija/politika/papildinata-lembergs..; http://www.diena.lv/diena-tv/lembergs..

[2] http://www.diena.lv/arhivs/zzs-brivdabas-izrade-lembergs..

[3] http://www.diena.lv/arhivs/lembergs-negrasas-startet-uz-saeimu-12659063

[4] http://www.diena.lv/sabiedriba/novados/..

[5] http://www.tvnet.lv/online_tv/14837

[6] http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246289

[7] http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246317?ref=theme

[8] www.ltv.lv/files/2011-01_ltv_sabiedriskais_pasutijums.doc

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 20.08.2011 12:36
Bet pastaav loti satraucosha Lembergu publicitaate.Un proti:
http://mango.delfi.lv/zinas/nejedzibas/redakcija/anrijs-lemb...

Vai muusu valstii pastaav likums vai nee?

Paarkaapt personas datu aizsardziibas likumu tikai ,lai par cilveeku panirrgaatos(ne sabiedriski saprotamos noluukos kaa NEO) ir izaicinoss likumparkaapums.Kuru tas interesee?Mani.Varbuut citus arii?Varbuut ir veerts griezts Valsts Datu Aizsardzibas inspekcijaa vai kur citur.Teiksim vai Swedbankai interesee sava klienta datu aizsardziiba?Tad lai riikojas.Citaadi kaada buus taas reputacija?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 16.08.2011 19:25
portaals "politika.lv" ir vieta kur Par Sorosa naudu iespeejams atmaskot vinju pashu.Iespeejams arii aizstaaveet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 15.08.2011 09:44
Andris-2>Kad pucei aste ziedes. Neuztraucies, 17.septembri navei nolemtie ies dot navei nolemto sveicienu-"Navei nolemtie sveicina Jūs.." Nav nozīmes, kura partija uzvarēs, Latvijas virzība uz vēstures izgaztuvi neapstāsies. Jo tauta ir nozombēta, tā neizrāda nemazāko pretestību partokrātu diktatūrai. Cerības uz parmaiņām rastos, ja 17.septembrī 80-90% no balstiesīgajiem boikotētu saeimas velēšanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 15.08.2011 08:57
Man jau ilgus gadus ir divējādas vēlmes, kas viena otru izslēdz - tāpēc man ir gluži vienalga, kurš no diviem variantiem piepildītos.
1) Es ļoti gribētu, lai no Latvijas politikas aizvāktu jēlīšus ar visām viņu nu jau daudzajām replikācijām un reinkarnācijām - lai Latvija pārstatu rieties un sāktu rimti dzīvot un strādāt.
Strādāt nespējīgā, ļerkstoši/rakstošā maitēdājkliķe to gan censtos nepieļaut, jo paliktu uz bada maizes.
2) Es labprāt gribētu lai uz kādu laiku pilnīgi pazustu visi patreizējie jēlīšu+reinkarnāciju aprejamie, un paskatīties uz ko viņi tad jēlie ries.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 15.08.2011 08:55
Es savukārt vēlos, lai prese būtu neatkarīga no Sorosa naudas un brīva no Sorosa trubadūru pareizā viedokļa atreferejuma. Rožukalne labāk būtu analizējusi Žatlera partijas programmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 15.08.2011 07:14
Es gan kaut kā nemanu Lemberga ietekmi uz medijiem. Ja tāda ir tad tā ir niecīga. Katra ziņā ne tik liela kā Sorosam. Ak ta skauž Lemberga popularitāte?! Autore nevar prasīt, lai fanotu par viņas mecenātu, megaoligarhu Sorosu. Es jau arī par Lembergu nefanoju, bet tā ir smadzeņu puderēšana, izsakot apgalvojumus par Lemberga lielo ietekmi uz mēdijiem. Labāk būtu uzrakstījusi kā Soross ietekmē medijus un politiku LV. Pastastījusi, kas finansē portālu politika.lv. Vai tik nauda nenāk no Sorosa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 14.08.2011 14:52
Vinjja iztureeja....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 14.08.2011 14:40
Pirms 4 gadiem esautaaju vai izr=turees Zatlera sievaNeticusavaam aciim,bet vinja iztureeeja....neticacami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x - jumors 13.08.2011 15:34
99% VZ tagad slavinosho eksponaatu pirms 4 gadiem bija kauns par "inteligjenta cilveeka iztureeshanos". un vinsh nav mainiijies, tikai palicis nedaudz alkatiigaaks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 12.08.2011 22:16
Interesanti, kādā līmenī jābūt, ja kauns par inteliģenta cilvēka izturēšanos , bet čigānu cirks mīļākā izklaide?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 12.08.2011 20:15
Bet tieshaam ir fakts ,ka Lemberga kungam tiek pieveersta neadekvaati liela meediju uzmaniiba.Varbuut tas kautkaa ir saistiits ar "stipendijaam? Ir jau taa ,ka Lembergam ir prasmiigs PR konsultants,bet nu vienreiz pietiek!Lemberga kungs jaucas iekshaa lietaas par kuraam vinjam ir visai miglains priekshstats-piemeeram jautaajumos,kas saistiiti ar valsts droshiibu,taa kaa Zatlera kungam visticamaak nekas cits neatlika kaa atlaist Saeimu...Ir vienkaarshi jaaizbeidz oligarhija kaa shkira.Nezinu,kursh vinjiem to iestaastijis,bet vinji juutas kaa specialisti visaas jomaas.Iedomaajieties nekompetentu cilveeku(piemeeram autovadishanaa),kursh ir iedomajies ,ka ir spozsh autobrauceejs.Luuk Shkeele,Shlesers,Lembergs un kompaanija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nav nav tikai lembergs 12.08.2011 18:44
Mēdiji ,it sevišķi Delfi pievienojušies Zatlera tukšajam fanu pūlim. Tā cildināja Saeimas nelikumīgo atlaišanu. Lembergs ir interesants un gudrs,bet Zatlers kā saka kārtējo vārdu, tā kauns paliek.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 12.08.2011 12:39
Labi trāpīts! tas, ko raksta un stāsta mediji par Lembergu, labi iederētos kādā "Smalko aprindu hronikā": "Karalienes mopsim vakar bija caureja", "Lembergs nekandidēs Saeimas vēlēšanās" utt. Pasaciņām pr Ļoti Labo Saimnieku, kas arī Latviju ieceltu saulītē, ja vien viņam ļautu, nekas netiek likts pretī. Nav nekas pārsteidzošs, ka maža pilsētā, kurai cauri iet lielas kravas, apgrozās tādas naudas, ka pat mazmazītiņa procenta atmešana pašvaldībai varētu ļaut pat podus ar zeltītām malām uzstādīt pilsētas tualetēs, lai avīzēm ir par ko jūsmot. Bet jautājums par to, cik (un vai vispār) atlec pārējām Latvijas pilsētām un vietām, cauri kurām šīs kravas tiek vestas, nemaz netiek uzdots. Varbūt Jelgavā, Rēzeknē, Daugavpilī vai Tukumā pašvaldības nav sliktākas, tikai viņām no tranzītā vedamajām kravām tik vien tā "labuma" kā troksnis un putekļi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jenuufa 12.08.2011 10:07
Tak lai paliek viņš kriminālziņām ar pāris rindiņām, kā noris tiesas procesi. Laba doma par t.s. Ventspils sakārtotību - tur vajadzētu uzteikt dārzniekus un kopējus, nevis L.

Iemesto upe nesa,
Ierieto suņi rēja;
Ierunātu valodiņu
Visi ļaudis daudzināja.

Pat senči zināja, kas ir klišeja - labi, ka kāds pret to saceļas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Seniors 12.08.2011 09:51
Ir jau pareizi, bet kas maksā, tas pasūta muziku. Ja mums Siguldā Domei atbirtu tā naudiņa, kas Ventspilī... Bet ielas sakārtotas, puķītes zied, brauc mākslinieki, ražotāji līdzīgi citiem Latvijā cenšas. Lembergs likuma izpratnē ir ne tikai noziedznieks, bet arī profesionāls aktieris (lai nebūtu jāsaka āksts). Ko saka paši ventspilnieki? Katrs bruģakmens Ventspils ielās mēra kabatā ienesa pa santīmam, viņa nevaldāmā iekāre no katra pasākuma gūt sev kādu labumu (materiālu vai politisku) patīk ne visiem. Demokrātiju uzturēt valstī bez žurnālistiem nevar. Mana doma, ka tie mums nav slikti, Lembergs tos visus uzpirkt nevar un nekad nedarīs. Pietiek, ja sarunā tos, kas viņus komandē. Par to derētu pastāstīt (Neatkarīgā, TV un daži citi), Un tad jau pārējie spiesti dziedāt līdz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nu ja- - Pareizi 11.08.2011 19:02
Nu iesaki, lūdzu, jaunus politologus- ar izsvērtu viedokli, ar sabiedrības atpzazīstamību, ar viedokļa vērtību? A?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pareizi! 11.08.2011 18:00
Piekrītu katram vārdam. Žurnālistikas kvalitāte ir graujoši zema. Lembergam ir pavisam viegli - viss, ko viņš grib pateikt, izskan ēterā. Nu, tak' ignorēsim viņu, ja neprotam lietas izgaismot objektīvi - bez Lemberga propagandas! Gluži tas pats ir ar Šķēli, Šleseru - katrs viņu purkšķis tiek pacelts nacionāli nozīmīga notikuma līmenī. Vai žurnālistiem slinkums meklēt jaunus /es nedomāju gadu ziņā/, zinošus cilvēkus, kuru domas būtu vērts pavēstīt plašākais sabiedrībai? Arī politologi - vieni un tie paši, vieni un tie paši Kā tādas vecas mēbeles.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

r 11.08.2011 17:58
ja

Saistītie raksti
Vienadi 255x203

Divas vājas armijas 21 Autors:Anda Rožukalne

Mugurkauli 255x203

Pildspalvu bizness 15 Autors:Dita Arāja

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne